Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 12 ]

Temat: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Czesto zdarza sie, ze pomimo wyroku skazujacego pracodawce nie mozna wyegzekwowac swoich praw do np:
-otrzymania zaleglego wynagrodzenia
-odprawy
-wydania swiadectwa pracy
-otrzymania ekwiwalentu za urlop

Czy zdarzyla sie Wam juz taka sytuacja? Jakie kroki podjeliscie?

W praktyce w takich przypadkach mozna:
-wystapic do bylego pracowadcy z zadaniem wykonania wyroku w ciagu 7 dni od daty otrzymania od nas pisma
-zlozyc w sadzie pozew o niewykonanie zalecen sadu

Co jeszcze mozna zrobic? Jakie macie pomysly na opornego skazanego?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.
Bullinka napisał/a:

pomimo wyroku skazujacego pracodawce 
Jakie macie pomysly na opornego skazanego?

Nie bardzo rozumiem. Chodzi o wyrok karny?
Bo w postępowaniu cywilnym nie ma skazanych.

3

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Moze malo precyzyjnie sie wyrazilam.
Chodzi mi o wyrok wydany przez sad pracy nakazujacy pracodawcy wykonanie jakichs czynnosci np wydanie swiadectwa pracy czy wyplate ekwiwalentu za urlop.
Sad uznaje wine pracodawcy, nakazuje mu wydac swiadectwo pracy a ow pracodawca nie wykonuje nakazanych w wyroku czynnosci.

Jak go do tego zmusic? Czy ktos znalazl sposob na opornego pracodawce?

4

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Witam.

Jeżeli żadna ze stron (powód, pozwany) nie odwołuje się od wyroku Sądu Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tzn. nie wnosi apelacji, to po jego uprawomocnieniu się ( wyrok zaoczny 7 dni, wyrok oczny 14 dni), pozwany pracodawca, winien niezwłocznie wypłacić pracownikowi zasądzone świadczenie wynikające z pozwu, np: wynagrodzenie, odprawę, ekwiwalent za urlop, premię, wydanie świadectwa pracy.

Jeżeli pracodawca nie  wywiąże się z terminu, to należy wezwać go pismem z wyznaczeniem ostatecznego terminu wypłaty należności i pouczeniem, że po tym terminie wyrok zostanie skierowany do egzekucji komorniczej.

W przypadku dalszego braku odzewu, należy wystąpić do Sądu z wnioskiem o nadanie temu wyrokowi klauzuli wykonalności. Taki druk lub jego wzór można pobrać w Sądzie lub poszukać w necie. Do druku załącza się oryginał wyroku.

Sąd na wyroku daje pieczęć klauzuli wykonalności i dopiero wówczas można wystąpić do komornika o ściągnięcie należności od dłużnika.  Komornicy mają swoje rewiry działań tj. każdy rewir obejmuje inny obszar/ulice.
Wniosek o wszczęcie egzekucji lub jego wzór, winien być dostępny w siedzibie komornika, można też poszukać w necie.

5 Ostatnio edytowany przez luc (2013-02-22 00:16:27)

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.
żyworódka napisał/a:

po jego uprawomocnieniu się ( wyrok zaoczny 7 dni, wyrok oczny 14 dni)

Sąd na wyroku daje pieczęć klauzuli wykonalności

Muszę sprostować.
Co do wyroku zaocznego - pozwany ma 14 dni na złożenie sprzeciwu, a nie 7 (zmiana w ubiegłym roku).
Wyrok "oczny" - termin do prawomocności to 21 dni, a nie 14.
Klauzula wykonalności nadawana jest osobnym postanowieniem sądu, a nie przybiciem pieczęci (było orzeczenie TK).
Komornik nie wyegzekwuje obowiązku pracodawcy (nałożonego wyrokiem sądu) co do np. wydania świadectwa pracy. Jest to tzw. czynność niezastępowalna i potrzebna jest egzekucja sądowa, nie komornicza.

Co do reszty - zgoda.

Dodam jeszcze, że jeżeli pracodawca nie wykonuje orzeczenia sądu to można zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

Ponadto pracodawca niewykonując obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu popełnia wykroczenie. W takich sprawach oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy.

6

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

luc, dzięki za sprostowanie. smile

Widzę, że przepisy bardzo się zmieniły, a ja pisałam informacje 'z głowy', to co pamiętałam.
Jeśli chodzi o wyrok oczny, to jakaś pomroka na mnie padła, bo termin był 21 dni i widzę, że nadal się utrzymał. Natomiast w przypadku wyroku zaocznego, to nie wiedziałam, że się zmienił i napisałam 'po staremu'.

Co do wydania postanowieniem klauzuli wykonalności to właśnie doczytałam, że: "w dniu 22 listopada 2010 roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn.akt P 28/08), w którym uznał, iż § 182 regulaminu urzędowania sądów powszechnych (akt prawny w randze rozporządzenia) jest niezgodny z przepisem art. 41 § 1 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych i dalej również niezgodny z art. 92 Konstytucji."

Zastanawiam się jak to w praktyce teraz wygląda. Trafiłam na jedną dyskusję, którą pozwolę sobie przytoczyć, a mianowicie:

1 sąd powinien wydać w pierwszej kolejności postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, później zaś dopiero przybić czerwoną pieczątkę (?czerwona pieczątka?, no inaczej tego się nie da określić). Wydaje się, że sam tytuł egzekucyjny, do którego co prawda dołączone zostanie postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, ale na którym nie znajduje się ?czerwona pieczątka?, nie będzie nadawał się do egzekucji. Wszak postanowienie o nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności ma być w pełni zaskarżalne. Organ egzekucyjny powinien więc odmówić wszczęcia postępowania egzekucyjnego jeżeli wierzyciel doręczy mu tytuł egzekucyjny wraz z postanowieniem o nadaniu klauzuli wykonalności ale bez klauzuli (czyli bez ?czerwonej pieczątki?).

2 o ile wydłuży się postępowanie klauzulowe? Trudno na razie mi powiedzieć. Teoretycznie, skoro postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności jest zaskarżalne, to powinno być doręczone, sądy powinny odczekać co najmniej dwa tygodnie, później dopiero powinny doręczać tytuł egzekucyjny wraz z postanowieniem o nadaniu klauzuli wykonalności i samą klauzulą (?czerwoną pieczątką?). W rzeczywistości tytuł egzekucyjny, po jego uprawomocnieniu się, doręcza się razem z postanowieniem o nadaniu temu tytułowi klauzuli wykonalności i samą ?czerwoną pieczątką?.

Ale to już takie wiadomości poza pytaniami autorki wątku.

7 Ostatnio edytowany przez Bullinka (2013-02-22 13:22:32)

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Tak. Rozumiem sprawe dotyczaca pieniedzy.
Co jednak w przypadku, gdy pracodawca nie chce sprostowac swiadectwa pracy, mimo iz ma dostarczony wyrok, w ktorym zawarto punkty ze swiadectwa pracy do sprostowania.
Co zrobic w takiej sytuacji?
Na listy brak reakcji lub zadanie dostarczenia kolejnych papierkow, ktore nota bene maja w aktach pracownika.

Inspekcja pracy, sad?

8

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Witam.

Pobuszowałam trochę w necie i jest szereg informacji dot. dalszych działań w przypadku nie wywiązywania się pracodawcy z zasądzonego wyroku o sprostowanie świadectwa pracy. Wybrałam informację, najbardziej moim zdaniem czytelną i pełną:

"Zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.) pracodawca ma obowiązek najpóźniej trzy dni po uprawomocnieniu się orzeczenia wydać sprostowane świadectwo pracy.

Sprostowanie świadectwa pracy jest czynnością niezastępowalną, polegającą na tym, że nie może jej wykonać nikt inny poza pracodawcą lub upoważnionym przez niego pracownikiem. Wykonanie tej czynności zależy więc wyłącznie od woli dłużnika (pracodawcy). Jeśli ten uchyla się od wykonania wyroku, sprawę należy ponownie skierować do sądu i złożyć do sądu wniosek o wszczęcie egzekucji.
Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się w tym przypadku do sądu rejonowego właściwego miejscowo dla siedziby pracodawcy. Organem egzekucyjnym w tego typu postępowaniach jest bowiem sąd, a nie komornik. Pracownik składający taki wniosek zwolniony jest w całości od opłat sądowych.

W postępowaniu sąd, po wysłuchaniu stron, powinien wyznaczyć pracodawcy nowy termin do sprostowania świadectwa pracy. Gdyby pracodawca nadal ignorował treść wyroku, sąd może zagrozić nałożeniem na pracodawcę kary grzywny za niewywiązywanie się z orzeczeń sądu.
Powyższe wynika z art. 1050 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego dłużnikowi do sprostowania świadectwa pracy, sąd, na wniosek powoda, nałoży na dłużnika grzywnę i jednocześnie wyznaczy nowy termin do wykonania czynności, z zagrożeniem surowszą grzywną. W ostateczności pracodawcy lub jego pracownikowi, upoważnionemu przez pracodawcę do realizacji czynności związanych z zawieraniem i rozwiązywaniem stosunków pracy, może grozić kara aresztu, gdyby dłużnik nie zapłacił wymierzonej grzywny i nie zrealizował postanowień sądu."

źródło: eporady24.pl.

9

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.
Bullinka napisał/a:

Co jednak w przypadku, gdy pracodawca nie chce sprostowac swiadectwa pracy mimo, iz ma dostarczony wyrok, w ktorym zawarto punkty ze swiadectwa pracy do sprostowania.
Co zrobic w takiej sytuacji?
Na listy brak reakcji lub zadanie dostarczenia kolejnych papierkow, ktore nota bene maja w aktach pracownika.

Inspekcja pracy, sad?

Już to pisałam - jako czynność tzw. niezastępowalna, wymaga egzekucji sądowej. Żyworódka to dalej też napisała.
Można też zgłosić do inspektora pracy. Inspektor może wystąpić do sądu jako oskarżyciel publiczny (pracodawca popełnia wykroczenie).

Żyworódko postępowanie klauzulowe bardzo się zmieniło po orzeczeniu TK (przede wszystkim wydłużyło), ale to faktycznie nie ten temat smile

10

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Rozumiem, ze musi byc to inspekcja pracy zgodna z siedziba pracodawcy?
Czyli jesli ktos pracowal w miescie X a pracodawca ma siedzibe w miescie Y to nalezy udac sie do inspekcji pracy w miescie Y?

11

Odp: Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

jestem po czteroletniej walce z pracodawca o pieniadze,ktorych mi  nie doliczyl jak odchodzilam.Byly wszystkie sady lacznie z apelacja.Wygralam i  w kwietniu zapadl w nim wyrok podtrzymujace wszystkie poprzednie wyroki.Napisalam o pisemne uzasadnienie wyroku ktore otrzymalam 28 czerwca2013r.Czekam na wykonanie wroku przez pracodawce a on mnie unika,tak na marginesie to wojsko.Powiedzcie czy termin tych 21 dni jest liczon y od czasu wyroku w SA ,czy od czasu dostarczenia mi go z uzasadnieniem.Slabo jesze idzie mi pisanie ale obiecam,ze sie poprawie

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Obowiazki pracodawcy-wykonanie wyroku sadowego.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024