KIEŁKI, kiełkownica - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2012-04-12 10:57:50

Catwoman
Redaktor Działu Kultura

KIEŁKI, kiełkownica

Witam!smile

od jakiegoś czasu jestem szczęśliwą posiadaczką kiełkownicy -czy ktoś może ma większe doświadczenie w pielęgnowaniu kiełków wyrosłych na kiełkownicy? Jakie kiełki robicie ?

#2 2012-04-14 18:02:59

Emilia
100% Netkobieta

Re: KIEŁKI, kiełkownica

Kupiłam kiełkownicę kilka tygodni temu, wysiałam 3 pięterka kiełków wg instrukcji dołączonej do kiełkownicy. I niestety przykryłam wieczkiem górną część. Dwa piętra zapleśniały szybko, trzecie z kiełkami czerwonej kapusty ocalało. Nie przykrywałam już tej kapustki niczym, tylko dwa razy dziennie przelewałam i trzymałam w kuchni w sporej odległości od okna. Po kilku dniach wyrosły piękne, czerwone, bardzo aromatyczne kiełeczki.

Mam jeszcze pszenicę, wiesiołek, lucernę, rzodkiewkę, dynię i coś tam jeszcze. Tego wszystkiego jeszcze nie wysiewałam, ale jeszcze w ten weekend spróbuję.

Ostatnio edytowany przez Emilia (2012-04-14 18:03:25)

"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój". Eileen Caddy

#3 2012-04-14 21:15:02

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Temat jak dla mnie bardzo na czasie, bo zaledwie kilka tygodni temu zaczęłam zabawę w kiełki, niemniej nie mam jeszcze kiełkownicy, choć poważnie zastanawiam się nad jej zakupem. Obecnie nasionka wysiewam na wilgotnej gazie lub ligninie w płaskim, szerokim, szklanym naczyniu, najczęściej są to kiełki rzodkiewki, brokuła i gorczycy, bo są ostre, ale miałam też pszenicę i lucernę.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#4 2012-04-14 22:21:14

vinnga
Moderator

Kiełkownica to świetny wynalazek! Takie toto proste, a o ile ułatwia hodowlę kiełków...Mam to ustrojstwo od niedawna i jak dotąd wrażenia bardzo pozytywne. Najlepiej wychodzi mi słonecznik, rzodkiewka i rzeżucha. Kiełki rosną dużo szybciej i nie pleśnieją. No i nie trzeba się bawić w podlewanie, odsączanie, płukanie. Raz dziennie wylewam starą wodę, nalewam nowej i już.
Aha, mam zupełnie inne doświadczenia niż Emilia. Ja obowiązkowo zakrywam górną pokrywkę. Przecież dzięki temu zachowuje się odpowiednia wilgotność. Nie wiem jak bez przykrywki można wyhodować kiełki smile

#5 2012-04-15 15:53:40

Emilia
100% Netkobieta

vinnga napisał:

Kiełkownica to świetny wynalazek! Takie toto proste, a o ile ułatwia hodowlę kiełków...Mam to ustrojstwo od niedawna i jak dotąd wrażenia bardzo pozytywne. Najlepiej wychodzi mi słonecznik, rzodkiewka i rzeżucha. Kiełki rosną dużo szybciej i nie pleśnieją. No i nie trzeba się bawić w podlewanie, odsączanie, płukanie. Raz dziennie wylewam starą wodę, nalewam nowej i już.
Aha, mam zupełnie inne doświadczenia niż Emilia. Ja obowiązkowo zakrywam górną pokrywkę. Przecież dzięki temu zachowuje się odpowiednia wilgotność. Nie wiem jak bez przykrywki można wyhodować kiełki smile

W instrukcji do mojej kiełkownicy pisze, że wodę trzeba wylać zaraz po tym jak się przeleje do dolnego pojemnika. Może masz inną kiełkownicę niż moja. Czytałam też na jakimś forum, że żeby nie pleśniały, to trzeba je dwa razy dziennie przelewać, ja robiłam tylko raz, miałam zakrytą pokrywkę i pleśniały.
Dziś wysiałam lucernę bez pokrywki, jak wyrośnie, to wrzucę fotę smile.

"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój". Eileen Caddy

#6 2012-04-15 21:49:31

vinnga
Moderator

Kiedy szukałam na Allegro kiełkownicy to wszystkie były takie same smile 3 tacki z takimi rowkami w dnie, w każdej dziurka do odpływu wody, czerwona nasadka na dziurkę, podstawka i przykrywka smile
Chyba w mojej też było napisane, że wodę się wylewa, ale moje lenistwo dopuściło odstępstwa. A ponieważ kiełki wyrosły zachwycające, więc nigdy później już tej wody nie wylewałam (dopiero jak nalewałam nową).

W instrukcji było, że przelewa się wodą PRZYNAJMNIEJ raz dziennie. Z kolei gdzieś (nie pamiętam gdzie) trafiłam na takie zestawienie jakie kiełki ile razy dziennie się płucze w kiełkownicy. Nie pamiętam oczywiście które ile razy, ale pamiętam, że wymagały różnej częstotliwości płukania. Były jakieś, które się płukało raz na 2 dni i takie, które powinno się płukać 3-4 razy dziennie.

Wydaje mi się, że pleśnienie zależy od rodzaju kiełków. Słonecznik, rzodkiewka i rzeżucha nie pleśnieją smile Z buraków nic mi nie wyrosło (może jakieś felerne nasiona były?). Nie udało mi się wyhodować kiełków żadnych zbóż - kiepsko kiełkowały a po kilku dniach zamieniały się w taką podpleśniałą rozlezioną papkę. Ślicznie wyrosły kiełki dyni, ale...okazały się masakrycznie gorzkie. Aż się przestraszyłam, że są trujące smile Nie wiem czy trujące były, bo i tak zjeść się ich nie dało smile

#7 2012-04-15 22:55:33

Emilia
100% Netkobieta

vinnga napisał:

Kiedy szukałam na Allegro kiełkownicy to wszystkie były takie same smile 3 tacki z takimi rowkami w dnie, w każdej dziurka do odpływu wody, czerwona nasadka na dziurkę, podstawka i przykrywka smile
Chyba w mojej też było napisane, że wodę się wylewa, ale moje lenistwo dopuściło odstępstwa. A ponieważ kiełki wyrosły zachwycające, więc nigdy później już tej wody nie wylewałam (dopiero jak nalewałam nową).

W instrukcji było, że przelewa się wodą PRZYNAJMNIEJ raz dziennie. Z kolei gdzieś (nie pamiętam gdzie) trafiłam na takie zestawienie jakie kiełki ile razy dziennie się płucze w kiełkownicy. Nie pamiętam oczywiście które ile razy, ale pamiętam, że wymagały różnej częstotliwości płukania. Były jakieś, które się płukało raz na 2 dni i takie, które powinno się płukać 3-4 razy dziennie.

Wydaje mi się, że pleśnienie zależy od rodzaju kiełków. Słonecznik, rzodkiewka i rzeżucha nie pleśnieją smile Z buraków nic mi nie wyrosło (może jakieś felerne nasiona były?). Nie udało mi się wyhodować kiełków żadnych zbóż - kiepsko kiełkowały a po kilku dniach zamieniały się w taką podpleśniałą rozlezioną papkę. Ślicznie wyrosły kiełki dyni, ale...okazały się masakrycznie gorzkie. Aż się przestraszyłam, że są trujące smile Nie wiem czy trujące były, bo i tak zjeść się ich nie dało smile

To chyba jednak ta sama. Ja kupowałam razem z nasionkami ekologicznymi w jednym sklepie internetowym.

Tak, też widziałam to zestawienie, ale nie mam czasu się bawić w płukanie po 4 razy.

Mi właśnie rzodkiewka niestety spleśniała i nie były to te nitki przy korzonkach tylko śmierdząca szara pleśń hmm. Rzeżuchy nie robię, bo zbyt komercyjna, wszyscy hodują ją wink.

#8 2012-04-16 10:40:51

Catwoman
Redaktor Działu Kultura

Co do tej pleśni: na instrukcji pisze, że może się pojawić włąsnie takie coś przypominające pleśń ale nią nie jest big_smile No chyba ze faktycznie zapach.....

Ja próbnie wysiałam rzeżuchę i fasolkę szparagową i wszystko pięknie kiełkuje , nie pleśnieje [zakrywam pokrywkę] więc za kilka dni ruszę pełną parą z innymi nasionkami smile

#9 2012-04-30 17:31:54

Catwoman
Redaktor Działu Kultura

Kiełkownica jest super!! big_smile Prócz rzeżuchy hoduję kiełki z fasoli mung, soczewicy-a to jest o tyle super, że nie trzeba kupować specjalnie nasion na kiełki ale kupić zwykłą soczewicę i wysypać wink
Rzodkiewki są super, tradycyjna rzeżucha......

#10 2012-04-30 17:49:36

gojka102
Przyjaciółka Forum

A to moze mi poradzicie.Mam trochę kiełków i pytanie: jak je wysiać bez kiełkownicy?

Z każdym dniem jestem piękniejsza ale dziś to już przesadziłam tongue

#11 2012-04-30 18:41:13

vinnga
Moderator

gojka102 napisał:

A to moze mi poradzicie.Mam trochę kiełków i pytanie: jak je wysiać bez kiełkownicy?

A jakiej rośliny to nasionka?

#12 2012-04-30 19:00:52

gojka102
Przyjaciółka Forum

vinnga napisał:

gojka102 napisał:

A jakiej rośliny to nasionka?

Rzeżucha,słonecznik i jakaś fasola
Nasiona rzeżuchy włozyłam do głębokiego talerza,zalałam wodą i przykryłam.Ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie.

Ostatnio edytowany przez gojka102 (2012-04-30 21:04:10)

#13 2012-04-30 19:38:58

Catwoman
Redaktor Działu Kultura

możesz na chusteczke higieniczną i podlewać subtelnie smile Jednak gorąco polecam kiełkownicę: kosztuje jakieś 30 zł a jednocześnie można wysiewać 3 piętra nasionek smile  ps. próbowałam kiedyś w doniczce z ziemią, ale ....nie za bardzo.... wink

#14 2012-04-30 21:03:51

gojka102
Przyjaciółka Forum

Catwoman napisał:

możesz na chusteczke higieniczną i podlewać subtelnie smile Jednak gorąco polecam kiełkownicę: kosztuje jakieś 30 zł a jednocześnie można wysiewać 3 piętra nasionek smile  ps. próbowałam kiedyś w doniczce z ziemią, ale ....nie za bardzo.... wink

Tak,wiem o dobrodziejstwach kiełkownicy.Miałam kiedyś na studiach...
Ale tak sobie myślę,że jak na chusteczce to póżniej się ten papier przylepi...

#15 2012-04-30 21:07:32

vinnga
Moderator

Rzeżuchę wysiewałam na chusteczkach, na wacie, nawet na papierze toaletowym smile O ile nie zapomniałam o podlewaniu to zawsze wyrastała smile I, w przeciwieństwie do Catwoman, mam pozytywne doświadczenia z wysiewaniem rzeżuchy w ziemi. Fajnie rośnie, trudniej ją zasuszyć. Z tym że potem nie próbowałam jej jeść z korzeniami tylko obcinałam nożyczkami tuż nad ziemią.

Slonecznik - moja koleżanka wrzuca do słoika, regularnie je płucze. I jakoś w tym słoiku jej owe nasionka zamieniają się w kiełki. Osobiście nie próbowałam.

Fasola pewnie podobnie zachowuje się jak słonecznik, więc również włożyłabym ją do słoika. Ale też nie praktykowałam smile

#16 2012-04-30 21:10:18

Catwoman
Redaktor Działu Kultura

Ilekroć siałam do ziemi, to FAKT: najczęściej wyrastały wysokie, fajne kły, ale... ja lubie jeść z "korzonkami" w których jest całe dobrodziejstwo witamin, więc przerzuciłam się na wygodną kiełkownicę:)

#17 2012-05-06 02:14:42

babulenka
Dobry Duszek Forum

Mam kiełkownicę, ale jakoś jeszcze nie zabrałam się za hodowanie... hmm. W moim domu jest dość wilgotno, obawiam się, że wyhoduję co najwyżej dorodną pleśń...

#18 2012-05-11 09:51:51

tissa
Dobry Duszek Forum

Ja pierwszy raz słysze o czyms takim, ale chyba zglębie temat, bo na razie kiełki kupuje tylko w sklepie.

#19 2012-05-12 10:18:03

vinnga
Moderator

babulenka napisał:

Mam kiełkownicę, ale jakoś jeszcze nie zabrałam się za hodowanie... hmm. W moim domu jest dość wilgotno, obawiam się, że wyhoduję co najwyżej dorodną pleśń...

Przecież idea kiełkownicy jest taka, żeby zapewnić nasionkom wilgoć. Więc bez obaw smile

#20 2012-05-16 08:45:28

tartinka
Przyjaciółka Forum

Ja chyba też zainwestuję w ten wynalazek smile Kusi mnie wizja świeżych kiełków codziennie na kanapce smile

#21 2012-05-17 14:49:51

dziku_SKA
Wkręcam się coraz bardziej

Też jestem szczęśliwą posiadaczką kiełkownicy - tej piętrowej. Super sprawa. Teraz codziennie mam dostęp do witaminek. Do sklepu nie zawsze chciało się iść, z resztą nie wszędzie można kupić kiełki. A teraz nie mam problemu. No i zdecydowanie tańsze jest takie rozwiązanie.
Jakieś kulinarne pomysły na wykorzystanie kiełków?

#22 2012-05-17 16:24:24

Catwoman
Redaktor Działu Kultura

ja używam do sałatek, surówek, jajek na miękko, jajecznicy, kanapek, ziemniaków, ....

#23 2012-05-18 20:59:34

vinnga
Moderator

U mnie to głównie kanapki i sałatki/surówki. No i jest coś takiego jak "wiosenne pierożki" smile

#24 2012-05-19 16:32:31

dziku_SKA
Wkręcam się coraz bardziej

vinnga napisał:

No i jest coś takiego jak "wiosenne pierożki" smile

A można prosić o więcej na ten temat? :-)

#25 2012-10-11 13:41:30

aga2244
Niewinne początki

Ja posiadam taką kiełkownicę - terapiasokami.pl/pl/p/Kielkownica-automatyczna-Fresh-Life/65 Zbiory kiełek są bez pleśni, grzybów i bakterii. Kiełkownica automatycznie kilka razy na godzinę  nawadnia  i natlenia kiełki. Polecam, bo nie trzeba nic pilnować, a ile zdrowia:)

#26 2012-10-11 14:09:56

an-mara
Niewinne początki

Kiełki odkryłam jakiś czas temu i przyznam, że jestem zachwycona. Zdrowe, i szybkie do przygotowania. Ale hodowanie na wacie mnie męczyło, więc na urodziny zażyczyłam sobie kiełkownicę 3-słoikową ze strony terapiasokami.pl (wybór ogromny, cięzko było się zdecydować, ale prostota przeważyła).
Szybki i świetny sposób na zdrową żywność. Na razie próbowałam z rzeżuchą, słonecznikiem i brokułem, ale zastanawiam się nad innymi. Może spróbuję z brokułem i kapustą? smile

Ostatnio edytowany przez an-mara (2012-10-11 15:00:56)

#27 2012-10-11 21:30:22

sisley
Netbabeczka

tez mam kielkownice- super sprawa big_smile mi bardzo slonecznik smakuje i pszenica (albo inne ziarno- nie pamietam dokladnie wink ).

Stopka forum