Koronki zębowe ! - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2011-11-24 13:48:40

anulka87
Dobry Duszek Forum

Koronki zębowe !

Czy macie może koronki zębowe? jestem przed decyzją zrobienia sobie na martwego zęba. Jest dość widoczny, a zrobiłabym to ze względów estetycznych, choć boję się, że ząb się pod koronką zepsuje i będzie do wyrwania i wtedy to będę miała problemy estetyczne hmm jak długo można nosić koronki i czy trzeba je wymieniać ?? Piszcie ile macie lat i ile koronek.

#2 2011-11-30 18:14:03

alma888
O krok od uzależnienia

Re: Koronki zębowe !

A jaki jest problem? Ząb jest przebarwiony?

#3 2011-12-01 02:56:55

anulka87
Dobry Duszek Forum

Tak, zrobił się ciemniejszy niż pozostałe zęby. Generalnie mam b. ładne zęby. Duże i białe. Tylko ten jeden tak dziwnie się odznacza i nie pasuje do reszty.. eh.. :(mam mętlik w głowie. Jako młoda osoba chciałabym uśmiechać się bez skrępowania, ale z drugiej strony boję się, że ta moja pogoń za jednolicie białym uzębienie spowoduje, że za 5-10 lat pozbędę się zęba, a to z oczywistych względów jest gorsze niż ten ciemniejszy ząb. Nie wiem na ile ufać koronkom. Czy faktycznie mogą poprawić mi estetykę, a np. wzmocnić ząb i dzięki temu będzie on służył te 20-30 lat ? Wiem, że w USA wszystkim po leczeniu kanałowym zakładają od razu koronki. Pytanie tylko czy nie mają potem oni protezy... sad

Ostatnio edytowany przez anulka87 (2011-12-01 02:57:58)

#4 2011-12-08 16:14:48

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Anulka, swego czasu stałam przed podobnym do Twojego dylematem, u mnie występował jednak jeszcze dodatkowy problem, z powodu którego żaden technik ani stomatolog nie chciał się podjąć wykonania i założenia koronki. I całe szczęście, bo w poszukiwaniu pomocy trafiłam na fantastyczną dentystkę, która martwy ząb pokryła licówką, ale nie była to tradycyjna licówka, wymagająca zeszlifowania zęba od jego zewnętrznej strony, a nawierzchniowa, z masy kompozytowej (o ile nie pomyliłam nazwy).

Ten zabieg okazał się strzałem w dziesiątkę - tańszy, w najmniejszym nawet stopniu nie uszkadzający zęba, wyglądający w 100% naturalnie. Materiał po prostu pokrył mi ząb z wierzchu, dzięki czemu jest on biały i wygląda identycznie jak pozostałe (oczywiście bardzo ważne jest właściwe dobranie odcienia). Przedtem miałam jednak włożone wzmocnienie (to jest zresztą przy martwych zębach standardowe postępowanie, gdyż taki ząb z czasem ulega naturalnemu odwapnieniu, a rdzeń po prostu zapobiega jego złamaniu). Pracę miałam wykonywaną dwa i pół roku temu, do dziś wygląda idealnie, do tego stopnia, że przed spojrzeniem w kartę dentysta nie rozpoznaje, że cokolwiek było z zębem robione. Dodam jeszcze, że podczas ostatniej wizyty pani stomatolog wspomniała, że dziś stosuje już nowszej generacji materiał, co znaczy, że jeszcze lepszy.

Dlatego naprawdę polecam Ci rozejrzeć się w swojej okolicy za kimś, kto wykonuje tego typu licówki. Z tego co się orientuję u mnie jest tylko jeden taki stomatolog, ale uważam, że warto było pojechać 40 km na wizytę (dodam, że jedną, choć poprzedzoną konsultacją), aby uratować cenny ząbek smile. Nawiasem mówiąc obecnie cokolwiek robię z zakresu stomatologii (a nie tylko ja, bo i mój mąż), to już tylko w tym gabinecie, a kobietka robi prawdziwe cuda w całkiem przyzwoitej cenie. Zresztą wychodzę z założenia, że z czym jak z czym, ale z zębami naprawdę nie warto eksperymentować.

Edit: Prawidłowo wykonana i założona tradycyjna koronka nie ma prawa spowodować popsucia zęba - chodzi głównie o to, że wszystko musi być bardzo dokładnie oczyszczone i uszczelnione. Koronki co jakiś czas trzeba niestety wymieniać, jeśli masz szczęście i trafisz na dobrego fachowca, to myślę, że gdzieś po ok. 10-15 latach.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#5 2011-12-08 17:56:41

anulka87
Dobry Duszek Forum

Olinka dziękuję za objaśnienia:) Myślałam o koronkach, bo ten mój nieszczęsny ząbek jest zmartretowany przez duuże wypełnienie. Był opracowywany kilka razy z powodu niestety, ale błędu lekarzy ( było ich dwóch ). Obawiam się, że licówka w takim wypadku nie wchodzi w grę. Bardzo uważam na ten ząbek. Gryzę drugą stroną, a i bardzo uważam na to co jem. Mam bzika na punkcie zębów, więc staram się znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie. Nie wiem czemu, ale boję się koron. Tyle się słyszy, że komuś wypadły, albo zaczęły się psuć zęby pod nimi z powodu złego ich założenia. Ech.. te problemy z zębami hmm

#6 2011-12-08 20:20:46

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Myślę, że jesteśmy w tym względzie dosyć do siebie podobne - ja również bałam się korony, niemniej w akcie desperacji byłam gotowa i na takie rozwiązanie. Mój ząb był przeleczony kanałowo, również połatany, ale jak widać dało się smile. Szczerze przyznaję, że jestem tym zabiegiem zachwycona, tym bardziej, że poza komfortem jaki dała mi uzyskana estetyka, mam tę świadomość, że zachowałam ząb w stanie nienaruszonym, dzięki czemu nic mu nie zaszkodzi, co więcej, jest on teraz dodatkowo wzmocniony.
Ten typ licówki, który ja mam założony, ma to do siebie, że można nią otoczyć właściwie cały ząb, można również skorygować jego kształt czy wzmocnić dodatkowo od spodu. W każdym razie polecam tę zupełnie nieinwazyjną metodę przynajmniej jako przedmiot konsultacji - w najgorszym wypadku będziesz mieć pewność, że to jest nie dla Ciebie.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#7 2011-12-08 22:43:46

anulka87
Dobry Duszek Forum

Olinka, a który to był ząbek? Bo licówki to chyba na przednie ząbki, tak ? Nie bardzo się w tym orientuję..

Stopka forum