Swiadczenie pielegnacyjne... - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Swiadczenie pielegnacyjne...

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 4 ]

Temat: Swiadczenie pielegnacyjne...

Witam,
Jestem osoba bezrobotna, ktora za 3 miesiace zostanie mama. Mam kochanego meza, swoj dom i rodzicow, ktorzy mieszkaja 50 km ode mnie. Sa to osoby starsze, ktorym jest coraz trudniej poradzic sobie z czynnosciami dnia codziennego. Tata do tej pory mial zasilek pielegnacyjny i jego opikunem byla mama. Niestety mama ostatnio powaznie zachorowala, na tyle iz ma miec operacje kregoslupa (jednak nie chce zgodzic sie na nia ze strachu). Zal mi moich rodzicow, martwie sie o nich i zastanawiam sie powaznie nad tym czy po urodzeniu dziecka nie szukac pracy a wziasc rodzicow do siebie i opekowac sie nimi. Podejrzewam, ze jesli sie zgodza to na pewno bez wzgledu na wszystko tak zrobie. Jednak uslyszala ostatnio o czyms takim jak swiadczenie pielegnacyjne, ktore przysluguje osobie sprawujacej opieke nad osoba, ktora sama sobie nie moze poradzic w zyciu. Czy ja mialabym szanse na takie swiadczenie wzgledem moich rodzicow? Jakie warunki trzeba spelnic?

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Swiadczenie pielegnacyjne...

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje:
1) rodzicom
2) innym osobom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny,
3) opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem)

Osoba nad którą jest sprawowana opieka musi legitymować się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto ta osoba powinna wymagać stałej lub długotrwałej opieki, która jest niezbędna w procesie leczenia, rehabilitacji oraz edukacji.

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeśli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu (z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej)
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.


Główną przeszkodą jest to, że rodzice są w związku małżeńskim.
Mops odmówi takiego świadczenia jako niezgodny z ustawą ale są orzeczenia sadów wyższej instancji( szukaj w necie) na ten temat i w razie odwołania do SKO możesz się na nie powołać. Jednak sytuacja zdrowotna Twoich rodziców musiałaby być  bardzo dobrze uzasadniona.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

3

Odp: Swiadczenie pielegnacyjne...

Poczytaj proszę moze rozwieje troche twoje wątpliwości

http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=249

Przezyjesz za 520zł miesiecznie?

Reklama

Posty [ 4 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Swiadczenie pielegnacyjne...

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2018