Studia a staż pracy - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2008-05-08 10:52:57

jemena
Tajemnicza Lady

Studia a staż pracy

Jak to jest z wliczaniem studiów do stażu pracy? Czy ten okres też liczy się do emerytury?

#2 2008-05-08 13:58:00

Lena
Moderator

Re: Studia a staż pracy

Zgodnie z Art. 155. Kodeksu Pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia szkoły wyższej - 8 lat.
Warunek musi być to zakończona nauka. Jak też zgodnie z art. 155 § 2. "Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika."

Emerytura- do stażu pracy, który ma wpływ na emeryturę, brane są pod uwagę tylko okresy składkowe (kiedy były odprowadzane składki do ZUS). Zatem jeżeli w czasie studiów nigdzie nie pracowałaś albo pracowałaś, ale nie miałaś odprowadzanych składek do ZUS, wówczas nie wlicza się tego okresu do stażu pracy branego pod uwagę do emerytury.

"Przeszłość i teraźniejszość są naszymi środkami. Tylko przyszłość jest celem."

#3 2009-01-06 21:42:48

kokoshaglava
Gość Netkobiet

Lena napisał:

Zgodnie z Art. 155. Kodeksu Pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia szkoły wyższej - 8 lat.
Warunek musi być to zakończona nauka. Jak też zgodnie z art. 155 § 2. "Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika."

Emerytura- do stażu pracy, który ma wpływ na emeryturę, brane są pod uwagę tylko okresy składkowe (kiedy były odprowadzane składki do ZUS). Zatem jeżeli w czasie studiów nigdzie nie pracowałaś albo pracowałaś, ale nie miałaś odprowadzanych składek do ZUS, wówczas nie wlicza się tego okresu do stażu pracy branego pod uwagę do emerytury.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39 poz. 353 z późn. zm.) przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe.
Stosownie do art. 7 pkt 9 Ustawy okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki w wymiarze określonym w programie studiów.

#4 2009-09-26 14:57:37

kostka19
Niewinne początki

wie może ktoś ile wynosi pensja stażowa?

#5 2009-09-27 21:50:43

Delicious
Moderator

Ponad 700 zł

Regulamin forum - przeczytaj! <klik>
Jeśli masz pytania dotyczące forum,  skontaktuj się ze mną

#6 2011-05-08 11:32:49

nowa88
Dobry Duszek Forum

Witam. Ponawiam wątek ponieważ mam podobne pytanie. Wiem, że szkoła wyższa liczy się do stażu pracy, ale gdy np. w ogłoszeniu o pracę pisze: staż pracy np. 4 letni to czy mogę składać na takie miejsca podania? Kiedyś koleżanka mówiła mi, że jeśli nie pisze, że staż pracy ma być np. na podobnym stanowisku to powinni zaliczyć mi szkołę do stażu pracy i brać pod uwage przy rekrutacji. Ja uważam troche inaczej więc pytam Was co o tym myślicie? Rozumiem np. jeśli pisze 4letnie doświadczenie zawodowe, wiadomo wówczas o co chodzi, ale po rozmowie z koleżanka naszły mnie wątpliwości co należy rozumieć przez staż pracy, znam ustawę, ale trochę się pogubiłam. A czy praktyki w trakcie studiów, te bezpłatne mogę też zaliczyć do stażu pracy (nie chodzi mi tutaj o staż pracy jeśli chodzi np. o obliczanie emerytur itp)?

#7 2011-05-11 23:09:37

smutna123
Przyjaciółka Forum

nowa88 napisał:

Witam. Ponawiam wątek ponieważ mam podobne pytanie. Wiem, że szkoła wyższa liczy się do stażu pracy, ale gdy np. w ogłoszeniu o pracę pisze: staż pracy np. 4 letni to czy mogę składać na takie miejsca podania? Kiedyś koleżanka mówiła mi, że jeśli nie pisze, że staż pracy ma być np. na podobnym stanowisku to powinni zaliczyć mi szkołę do stażu pracy i brać pod uwage przy rekrutacji. Ja uważam troche inaczej więc pytam Was co o tym myślicie? Rozumiem np. jeśli pisze 4letnie doświadczenie zawodowe, wiadomo wówczas o co chodzi, ale po rozmowie z koleżanka naszły mnie wątpliwości co należy rozumieć przez staż pracy, znam ustawę, ale trochę się pogubiłam. A czy praktyki w trakcie studiów, te bezpłatne mogę też zaliczyć do stażu pracy (nie chodzi mi tutaj o staż pracy jeśli chodzi np. o obliczanie emerytur itp)?

Ja rozumiem staż pracy, jako pracę na danym stanowisku, chodzi mi tutaj o treść ogłoszenia. Wiele razy na rozmowie w sprawie pracy spotkałam się od strony pracodawcy nie braniem pod uwagę wogóle studiów. Niektórzy pracodawcy nie uznają studiów jako przygotowania zawodowego. Bardziej liczy się doświadczenie (praca w zawodzie) oraz zakres obowiązków. Nie ma jednego pojęcia stażu pracy, inną definicją posługuje się ustawodawca w kodeksie pracy, a inną np. w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Hmmm... albo inaczej ta różnica wynika z innego rozumienia tego pojęcia dla potrzeb ustawy. Np. kodeks pracy i staż pracy a urlop... Dobra idę spać, bo pie**** jak potłuczona. Chciałabym to wyjaśnić, ale coś nie wiem jak. Wypocznę to może umysł mi się rozjaśni. W każdym razie jeżeli Cię to interesuje to te ustawy możesz znaleźć w internecie i sobie poczytać, jestem pewna, że wiedza w nich zawarta okaże się bardzo przydatna (jak nie teraz to w przyszłości), a na pewno nie zmarnujesz czasu. Wiem, nudne przepisy, ale moim zdaniem każdy powinien je choć troszkę znać. Pozdrawiam serdecznie!wink

Akcja: "karmimy psiaki"

#8 2011-12-06 22:20:57

wicherek
Wróżka Bajuszka

kokoshaglava napisał:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39 poz. 353 z późn. zm.) przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe.
[b]Stosownie do art. 7 pkt 9 Ustawy okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki w wymiarze określonym w programie studiów.[/]

Czyli jednak studia liczą się? Mimo nie płacenia składek do zus? Bo ja już się zakręciłam.....

I drugie pytanie, czy jak mowa o studiach to wliczaja sie w to tez studia zaoczne? Czy już są liczone inaczej?

Moze ktos się orientuje smile

Zapraszam każdego fana cięższej muzyki do "Kącika mrocznych duszyczek" w dziale nasza społeczność! Niech moc rocka będzie z Wami! :-) http://www.netkobiety.pl/t26355.html

#9 2011-12-06 22:34:15

dayzi
Przyjaciółka Forum

wicherek napisał:

kokoshaglava napisał:

[b]Stosownie do art. 7 pkt 9 Ustawy okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki w wymiarze określonym w programie studiów.[/]

Czyli jednak studia liczą się? Mimo nie płacenia składek do zus? Bo ja już się zakręciłam.....

I drugie pytanie, czy jak mowa o studiach to wliczaja sie w to tez studia zaoczne? Czy już są liczone inaczej?

Moze ktos się orientuje smile

Do stażu emerytalne są wliczane, również studia zaoczne. Z tym, że zwykle studenci zaoczni w czasie studiów pracują i do stażu emerytalnego przedstawiają te lata jako składkowe. Nie można więc zaliczać ich podwójnie: jako okresów składkowych i nieskładkowych. Albo, albo.

Okres studiów niezakończonych dyplomem wlicza się do stażu, pod warunkiem że osoba uzyskała absolutorium. ZUS zaliczy go jako okres nieskładkowy na podstawie zaświadczenia z uczelni. Indeks nie wystarczy. Zaświadczenia wydają dziekanaty, np. osobom, które zadeklarowały, że nie będą bronić magisterium. Jeżeli uczelnia nie istnieje, to podobnie jak w wypadku firm należy sięgnąć do archiwów państwowych. Na stronie internetowej ZUS jest baza zlikwidowanych lub przekształconych zakładów.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#10 2011-12-07 12:48:00

wicherek
Wróżka Bajuszka

Dayzi bardzo Ci dziękuje za odpowiedz.

Ja w okresie studiow /zaocznych/ nie pracowalam na umowy a jedynie dorywczo jako opiekunka czy w sklepie na czarno, wiec nie mam podstaw do liczenia składek emerytalnych składkowych a jedynie nieskładkowe, bo nic nie odprowadzałam a ubezpieczenie miałam podpięte do rodzica. Stąd moje dochodzenie czy moje studia zaoczne liczą sie jakos do emerytury? Bo byłam pewna, że nie.

Mam skonczone 3,5 letnie studia licencjackie a potem 2 letnie magisterskie (mam ciągłość studiow bez rzadnych przerw). Wczesniej tez skonczyłam 2 letnie policealne zawodowe. Z tego wnioskuje, ze mam 8 letni staz liczony do stazu pracy wzgledem przyslugujacego urlopu.
A jak sie ma to do emerytury. Nie wiem gdzie szukac takich informacji, dopiero niedawno zaczelam pracowac na etat i umowe wiec czas sie zainteresowac przyszloscia.

edit:

Zapomniałam tez, temat emerytury i zasad cały czas sie zmienia, nikt nie ma pewnosci czy np. za te 30 lat jak bede szła na emeryture to nagle mi powiedzą "przepraszamy ale studia sie juz nie liczą". Czy tez tak moze byc? Rzad co chwile coś zmienia.

Ostatnio edytowany przez wicherek (2011-12-07 12:52:40)

Zapraszam każdego fana cięższej muzyki do "Kącika mrocznych duszyczek" w dziale nasza społeczność! Niech moc rocka będzie z Wami! :-) http://www.netkobiety.pl/t26355.html

#11 2011-12-07 13:33:48

dayzi
Przyjaciółka Forum

Do stażu emerytalnego-jako okres nieskładkowy liczy się tylko szkoła WYŻSZA, nie policealna.

Jesteś młoda osoba i u Ciebie nie ma znaczenia( na dzień dzisiejszy) staż pracy, ponieważ emeryturę w nowym (na dzień dzisiejszy) systemie otrzymasz ze względu na wiek a nie na staż. Wysokość zaś emerytury zależna będzie od zgromadzonego wkładu.

Tak jest dziś....a już zapowiedziano rewolucję emerytalną.

Pamiętaj, że >staż< w każdej instytucji znaczy co innego.

Ostatnio edytowany przez dayzi (2011-12-07 16:30:57)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#12 2011-12-07 23:36:22

nefryt
Niewinne początki

Kto wie?
Jaki będzie wymiar urlopu dla pracownika, który zaraz po LO podjął pracę. Po 2 latach poszedł na licencjat (zaocznie). W trakcie studiów też pracował. Minęło 5 lat pracy (w tym 3 licencjat). To co takiemu wlicza się do okresu, od którego zależy wymiar urlopu: 4 lata LO + 5 zatrudnienia, czy 8 lat studia i wtedy tylko studia, czy też, co byłoby najkorzystniejsze, 8 lat studia + 2 lata zatrudnienia (tylko 2, no bo 3 pokrywają się z nauką).
Ja uważam, że ta ostatnia opcja tutaj wchodzi w grę. Wtedy 26 dni urlopu się należy.
Ale moja koleżanka twierdzi, że tylko 8 lat. Więc tylko 20 dni urlopu.
Wiecie może jak to jest, która z nas ma rację.

Ostatnio edytowany przez nefryt (2011-12-07 23:38:25)

#13 2011-12-08 00:05:47

dayzi
Przyjaciółka Forum

nefryt napisał:

Kto wie?
Jaki będzie wymiar urlopu dla pracownika, który zaraz po LO podjął pracę. Po 2 latach poszedł na licencjat (zaocznie). W trakcie studiów też pracował. Minęło 5 lat pracy (w tym 3 licencjat). To co takiemu wlicza się do okresu, od którego zależy wymiar urlopu: 4 lata LO + 5 zatrudnienia, czy 8 lat studia i wtedy tylko studia, czy też, co byłoby najkorzystniejsze, 8 lat studia + 2 lata zatrudnienia (tylko 2, no bo 3 pokrywają się z nauką).
Ja uważam, że ta ostatnia opcja tutaj wchodzi w grę. Wtedy 26 dni urlopu się należy.

Kodeks Pracy
Art. 155. [Nauka w szkole] § 1. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

1) zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
3) średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
4) średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
5) szkoły policealnej - 6 lat,
6) szkoły wyższej - 8 lat.

Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.

§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Ostatnio edytowany przez dayzi (2011-12-08 00:06:37)

#14 2011-12-08 13:14:41

wicherek
Wróżka Bajuszka

dayzi napisał:

Do stażu emerytalnego-jako okres nieskładkowy liczy się tylko szkoła WYŻSZA, nie policealna.
Jesteś młoda osoba i u Ciebie nie ma znaczenia( na dzień dzisiejszy) staż pracy, ponieważ emeryturę w nowym (na dzień dzisiejszy) systemie otrzymasz ze względu na wiek a nie na staż. Wysokość zaś emerytury zależna będzie od zgromadzonego wkładu.
Tak jest dziś....a już zapowiedziano rewolucję emerytalną.

Tak wiem, ze liczy sie tylko szkoła wyższa.
Dziekuje za wytłumaczenie o nowym systemie. A co masz na mysli z tą rewolucją emerytalną? Mozesz cos wiecej  napisac, albo gdzie mozna o tym poczytac. Moze polecasz jakies serwisy internetowe o takiej tematyce dla laików? Tu nie mozna wklejac linkow wiec moze podaj same nazwy.

NEFRYT biezesz najkorzystniejszy układ.

#15 2011-12-08 13:32:29

dayzi
Przyjaciółka Forum

mojaskladka zus
---------------------
moja emerytura zus pl kalkulator
------------------------------
e-inspektorat zus

A o rewolucji to chyba słyszałaś w ekspose premiera smile

Ostatnio edytowany przez dayzi (2011-12-08 13:34:16)

#16 2011-12-08 19:32:03

nefryt
Niewinne początki

dayzi napisał:

nefryt napisał:

Kto wie?

Kodeks Pracy(...)
§ 2. Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Jaka jest interpretacja (wykładnia) tego zapisu? Może ktoś wie konkretnie?

Jeśli biorę 8 lat, to zapominam co było przed faktycznym pobieraniem nauki (czyli odpuszczam cały okres zatrudnienia, bo jest krótszy od tych 8 lat "zaliczalnych"  z tytułu ukończenia studiów?)?
Czy może: jeśli biorę 8 lat, to doliczam  do nich okres zatrudnienia przypadający przed pobieraniem  (faktycznym podjęciem) nauki w szkole wyższej?

Jak powinno być w tym konkretnym przykładzie?

Dzięki za zainteresowanie.

Ostatnio edytowany przez nefryt (2011-12-08 19:39:32)

#17 2011-12-08 19:51:35

dayzi
Przyjaciółka Forum

nefryt napisał:

Czy może: jeśli biorę 8 lat, to doliczam  do nich okres zatrudnienia przypadający przed pobieraniem  (faktycznym podjęciem) nauki w szkole wyższej?

wg mnie tak-
do 8 lat za ukończone studia doliczasz pracę chyba 2? lata (sorry nie mam podglądu)

W. Muszalski, Kodeks pracy. Komentarz, wyd. 7, komentarz do art. 155, Nb 6:

Ostatnio edytowany przez dayzi (2011-12-08 19:55:31)

Ostatnie tematy :

Stopka forum