kawa-czy można ją pić w ciąży? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-03-05 11:41:06

tizi
Do zakochania jeden krok

kawa-czy można ją pić w ciąży?

moja siostra jest w 1 miesiącu ciąży i zauważyłam ostatnio, że pije kawę. mówi, że trudno jej się od niej odzwyczaić. czy picie kawy w ciąży nie jest groźne dla dziecka?

#2 2010-03-05 13:08:49

vinnga
Moderator

Re: kawa-czy można ją pić w ciąży?

Nie jest. Pod warunkiem, że robi się to z umiarem. Filiżanka czy 2 dziennie nie powinny zaszkodzić. Kobieta w ciąży jest natomiast bardziej narażona na problemy z krążeniem i jeśli takowe się pojawia to kawa wtedy jest już zdecydowanie niewskazana.

I takie moje osobiste wrażenie - dziecko w brzuchu mamy bardzo skutecznie wyraża swoją wolę i upodobania. Jeśli coś mu nie odpowiada to protestuje w takiej formie, że mama nie może na daną potrawę/napój patrzeć. Ja przed ciążą żywiłam się colą i batonikami, w ciąży, nawet jak jeszcze nie wiedziałam, że w ciąży jestem - nie mogłam patrzeć na słodycze i colę. Za to nie mogłam się oprzeć serkom, rybom i wszelkiemu zielsku smile

Ostatnio edytowany przez vinnga (2010-03-05 13:20:14)

#3 2010-03-05 13:41:03

Anastasis
Do zakochania jeden krok

A ja własnie teraz będąc w ciąży mam niepohamowaną ochotę na niezdrowe potrawy, napoje i przede wszystkim słodycze i gdybym nie kierowała się rozsądkiem to jadłabym same niezdrowe rzeczy hmm

Co do kawy - Kobiety w ciąży powinny spożywać nie więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie. Inaczej ryzykują, że urodzą dziecko z niedowagą. Wiadomo, że szkodliwym składnikiem kawy jest kofeina więc trzeba równiez brać pod uwagę, że składnik ten znajduje się nie tylko w kawie ale również coli, czekoladzie, herbacie, napojach energetycznych oraz niektórych lekarstwach. Zbyt duża ilość kofeiny może wywołać również poronienie więc trzeba się ograniczać. Ja przerzuciłam się na zbożową Inkę i teraz nie mogę się bez niej obejść:)

The dreams come true...

#4 2010-03-05 13:44:36

a_normalna
Zbanowany

Moja siostra będąc w ciąży (i pierwszej i drugiej) dostawała totalnej awersji na kawę. Sam zapach przyprawiał ją o mdłości (a normalnie wypija jakieś3-4 kawy dziennie, bo lubi i ze względu na niskie ciśnienie). Zwykle raczej słyszę, ze ciężarne zaprzestają pić kawę, bo albo nie mają ochoty albo właśnie mdli je. Ale widać to indywidualne upodobania wink

#5 2010-03-05 14:02:47

november
100% Netkobieta

Hej. W ubiegłym tygodniu byłam na konferencji poświęconej zwyczajom picia kawy i stereotypom z tym związanym. To nie prawda, że kawa szkodzi kobietom w ciąży. Anastasis wspomniała o kofeinie, która jest szkodliwa, jako składnik kawy (więc nie sama kawa). Prawda jest taka, że w ogóle kofeina działa tak na prawdę tylko przez ok. godzinę po wypiciu. Dodatkowo jeśli pijecie kawę np. z ekspresu (ciśnieniowego i przelewowego) to kofeina prawie nie ma szans się do kawy dostać. Wynika to z tego, że choć jest składnikiem to musi ulec rozpuszczeniu. Ale rozpuszczać się zaczyna po ok. 30-35 sekundach, co przykładowo w ekspresie ciśnieniowym przy nalewaniu ekstraktu może trwać dosłownie chwilę, bo samo przygotowanie kawy to ok 30-40 sekund. Faktem jest też to, że kawa działa dokładnie tak samo jak mocna herbata... Po prostu to w naszej głowie jest obraz kawy jako pobudzającej. To jak odczuwamy jej działanie zależy od naszej kondycji w ciągu dnia. Bo ja sama np. piję dużo kawy i czasem wcale nie czuję jej działania i po niej normalnie mogę zasnąć. Kawa może stymulować nasze ciśnienie, jednak w bardzo niewielkim stopniu, bardziej jako... placebo.smile A, pamiętajmy, że jest też kawa bezkofeinowa:) I nie jest to żadna "chemia". Po prostu kawa z odzyskaną kofeiną.

Ostatnio edytowany przez november (2010-03-05 14:04:23)

Nazbyt układne kobiety, rzadko znaczą historię...

#6 2010-03-08 13:12:06

czarna w czerwone kropki
Cioteczka Dobra Rada

no ale własnie w ciaży też sie nie zaleca specjalnie picia mocnej herbaty ze względu na zawartość kofeiny, więc to nie tyczy sie tylko i wylącznie kawy wink
ale november, dobrze mówi - przecież są kawy bezkofeinowe, albo juz najzdrowsza wersja - zbożówka już wspomniana. ostatnio rozmawiałam z ojcem o zbożowej kawie i powiedział, że kiedyś było więcej zachodu z parzeniem zbożówki a teraz jak jest w torebkach (anatol ma), to w ogóle nie ma problemu i sie sam przerzucił smile

biedronka morderca ]:-P

#7 2010-03-12 00:15:16

czapla
Zaglądam tu coraz częściej

Zbożówka o smaku waniliowym jest bardzo dobra, polecam nie tylko kobietkom w ciąży wink

#8 2010-03-12 10:25:27

one_day
Zbanowany

Picie kawy nie powinno być szkodliwe po d warunkiem, że pije się ją z umiarem, tak jak to zostało wcześniej powiedziane.
Ale powiem, że z tą kawą to jest strasznie dziwna sprawa, bo niektóre kobiety jak tylko zachodzą w ciążę samoczynnie odrzuca je od tego napoju, a inne nie potrafią się od niego obejść.
Moim zdaniem nie powinno się strasznie ograniczać w tym stanie, ale oczywiście trzeba zachować umiar. Bo wiadomo, co za dużo to niezdrowo.

#9 2010-05-03 17:55:19

Noelle
Przyjaciółka Forum

Posty przeniesione:

iziaaaaak napisał:

Słuchajcie dziewczyny, jaką kawę moża pić w ciąży? Powiedzcie ze swojego doświadczenia bo ja już mam mętlik w głowie..
Brakuje mi kawy strasznie a zwłaszcza rozpuszczalnej z mlekiem <mniam> smile

Aha jakie pijecie bądź piłyscie kawy BEZKOFEINOWE? które są dobre ? (prosze o nazwy kaw bezkofeinowych które polecacie)

Dzieki :*

Zwyczajnie-Sylwia napisał:

Ja na twoim miejscu całkiem nie ograniczałabym się do zupełnego niepicia kawy, jeżeli piłaś duże ilośći dziennie to jedynie zmniejszyłabym ilość ale nie odpuszczałabym sobie całkiem tej jednej jedynej filiżanki kawy rozpuszczalnej. To tak jak z nadmiernymi palaczkami, jeżeli kobieta zachodzi w ciążę wówczas sam lekarz daje rady nie poprzestawać na całkowitym paleniu, ale jedynie ograniczyć palenie. Myślę, że z kofeiną to jest ta sama zasada.

"Jesteś tym, czym wierzysz, że jesteś." Paulo Coelho

#10 2010-05-07 08:30:45

sellena

Z tego co pamiętam to w mojej rodzinie ciąża nie przeszkadzała kobietom pić kawy. Dzieci rodziły się zdrowe, więc chyba kawa nie jest w tym przypadku szkodliwa, ale mogę się mylić. Zawsze można spróbować z tzw. zdrowymi kawami, jest ich trochę na rynku, np. Slim Coffee. Sama ją piję właśnie ze względów zdrowotnych. Przyznam, że nie widziałam na opakowaniu żadnych przeciwwskazań dla kobiet w ciąży, jak kupię nowe pudełko w promocji w aptece Juventa w Łodzi to dam znać co i jak.

#11 2010-05-07 11:43:17

Roxana
Przyjaciółka Forum

Z piciem kawy w ciąży jest różnie . Jedna kobieta pije dwie kawy dziennie przez okres ciąży i nic , a druga wypija np. jedną i to wpływa na układ nerwowy bobaska . Oczywiście dziecku nic nie będzie , tyle że może byc bardziej nadpobudliwe . Ja w ciązy kawy nie piłam bo czułam do niej obrzydzenie ! Moim zdaniem wszystko można jeść i pić byle nie przesadzać .

Nic nie zadowoli tych, których niewiele też nie zadowala.

#12 2010-05-29 09:46:32

Alcia84

Ja przed ciążą postanowiłam przestać pić kawę, nie tylko ze względu na to, że się staraliśmy o dziecko, ale ogólnie widziałam, że się uzależniłam i dzień bez kawy to dzień stracony. Teraz w ciąży nie piję i jestem z tego bardzo zadowolona.

#13 2010-05-29 10:09:36

darinia288
Przyjaciółka Forum

A ja znam przypadek że dziewczyna przed ciążą piła sporadycznie kawę a jak zaszła w ciążę to kupowała sobie kawę ziarenka i jadła.wink

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

#14 2010-05-29 10:25:24

CupraFR
100% Netkobieta

Roxana napisał:

Z piciem kawy w ciąży jest różnie . Jedna kobieta pije dwie kawy dziennie przez okres ciąży i nic , a druga wypija np. jedną i to wpływa na układ nerwowy bobaska . Oczywiście dziecku nic nie będzie , tyle że może byc bardziej nadpobudliwe . Ja w ciązy kawy nie piłam bo czułam do niej obrzydzenie ! Moim zdaniem wszystko można jeść i pić byle nie przesadzać .

Też tak myślę.

"...w grzywie wiatr, a w kopytach magia..."
Zdolniacha
Napaleniec
Spryciarz smile

#15 2010-07-22 15:23:47

sugar-sugar
Zbanowany

czarna w czerwone kropki napisał:

no ale własnie w ciaży też sie nie zaleca specjalnie picia mocnej herbaty ze względu na zawartość kofeiny, więc to nie tyczy sie tylko i wylącznie kawy wink
ale november, dobrze mówi - przecież są kawy bezkofeinowe, albo juz najzdrowsza wersja - zbożówka już wspomniana. ostatnio rozmawiałam z ojcem o zbożowej kawie i powiedział, że kiedyś było więcej zachodu z parzeniem zbożówki a teraz jak jest w torebkach (anatol ma), to w ogóle nie ma problemu i sie sam przerzucił smile

z herbatą jest tak, że wolno ci ja pić, ale musisz pamiętać o odpowiedniej ilości kofeiny lub teiny (nie możesz przekroczyć 300 mg dziennie). Z herbat mogę polecić jedną firmę - Irving ma na pudełkach opis, ile teiny jest w herbacie w 100 ml naparu, więc taka informacja może być bardzo pomocna. smile

#16 2011-09-13 23:48:22

Viki_86
Na razie czysta sympatia

Noelle napisał:

Posty przeniesione:

iziaaaaak napisał:

Słuchajcie dziewczyny, jaką kawę moża pić w ciąży? Powiedzcie ze swojego doświadczenia bo ja już mam mętlik w głowie..
Brakuje mi kawy strasznie a zwłaszcza rozpuszczalnej z mlekiem <mniam> smile

Aha jakie pijecie bądź piłyscie kawy BEZKOFEINOWE? które są dobre ? (prosze o nazwy kaw bezkofeinowych które polecacie)

Dzieki :*

Zwyczajnie-Sylwia napisał:

Ja na twoim miejscu całkiem nie ograniczałabym się do zupełnego niepicia kawy, jeżeli piłaś duże ilośći dziennie to jedynie zmniejszyłabym ilość ale nie odpuszczałabym sobie całkiem tej jednej jedynej filiżanki kawy rozpuszczalnej. To tak jak z nadmiernymi palaczkami, jeżeli kobieta zachodzi w ciążę wówczas sam lekarz daje rady nie poprzestawać na całkowitym paleniu, ale jedynie ograniczyć palenie. Myślę, że z kofeiną to jest ta sama zasada.

Z bezkofeinowych piłam dotąd Segafredo Deca Cream (o ile pamiętam w takim niebieskim opakowaniu). Myślę, że możesz spokojnie spróbować i sprawdzić, czy wg Ciebie dorównuje smakiem normalnej kawie smile Ach, jeśli miałaś okazję spróbować innej bezkofeinowej kawki to czekam na Twoje propozycje wink

Stopka forum