Zapobiegaj depresji! Proste techniki. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » STRES, LĘK, NERWICA, DEPRESJA » Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 12 ]

Temat: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

Przeczytałam książkę: Pokonać depresję. Może komuś przyda się to, co tu napiszę smile

Opisy technik redukujących stres, dzięki którym możesz oddalic widmo depresji i zyskać nowe siły:

"ZWOLNIJ TEMPO.
Jeśli nauczysz się wolniej oddychać lub chodzić, nie tylko twoje ciało ale i umysł zdołają nieco wyhamować. Nawet jeśli bez przerwy się spieszymy - przygotowując posiłki, pracując, prowadząc samochód- nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić więcej niż kilka minut. Wydaje nam się tylko, że zyskaliśmy dużo czasu. Z pewnością jednak zwiększa to napięcie, w jakim żyjemy.
Spróbuj zacząć cieszyć się tym, co dobre, w twoim życiu; każdą chwilą, dotykiem, obrazami, dźwiękami, zapachami i smakiem. Nie zajmie ci to dużo czasu. Na jedno poświęcisz minutkę, na inne kilka sekund. Gdy umiesz cieszyć się każdą chwilą, tym, co cię otacza, rozluźnisz się, ale też będzie więcej radości w twoim życiu.

ZRÓB SOBIE PRZYJEMNOŚĆ.
Jednym ze sposobów troszczenia się o siebie jest robienie sobie codziennych przyjemności i wcale nie oznacza to wydawania pieniędzy. Możesz zrobić parę ćwiczeń, porozmawiać z przyjaciółką, zająć się sobą albo domem. Oczywiście w zakupach także nie ma niczego złego.
Niewielkie zmiany poprawią ci nastrój, pozwolą spojrzeć na świat z innej perspektywy, pobudzą zmysły, sprawią że wszystko nabierze innych kolorów. Nabierzesz energii i rozluźnisz się, przełamiesz rutynę.

Lista 10-minutowych przyjemności:
- pomyśl o wakacjach
- zrób sobie kąpiel
- zrób sobie mały spacer
- usiądź w ulubionym fotelu i zamknij oczy na 10 minut
- zjedz jakis owoc
- zadzwon do kogoś, na kim ci zależy
- kup kwiaty
- zrób sobie masaż stóp
- posłuchaj ulubionej piosenki
- ugotuj sobie to, co lubisz

ZBURZ CODZIENNĄ RUTYNĘ.
Zdziwiłbyś się, gdybyś wiedział, jak wiele rutyny jest w twoim życiu i jak bardzo przytępia ona zmysły. Dokonywanie wielkich zmian nie jest łatwe i zajmuje wiele czasu. Możesz jednak zacząć od drobiazgów - będziesz zdziwiony jak silny mają na ciebie wpływ. Zmień coś o czym nie myślisz na co dzien. Niewielkie zmiany pozwolą utorować drogę i sprawią, że twój stan ducha się poprawi.

Niewielkie zmiany, których możesz dokonać:
- zapewne przy każdym posiłku siedzisz na tym samym krześle. Zmień miejsce.
- po obiedzie siadasz zwykle w ulubionym fotelu albo zawsze w tym samym miejscu na kanapie. Usiądz gdzie indziej.
- stwórz nową kompozycję ze swoich ubrań. Kup sobie nowy strój albo dodatek, jakiego nigdy dotąd nie nosiłaś.
- czy od dawna nie jadłaś swoich ulubionych dań z dzieciństwa? Przygotuj jedno z nich dla całej rodziny. "

Zobacz podobne tematy :
Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

"ZAJĘCIA NA KTÓRE WARTO POŚWIĘCIĆ CZAS.
Istnieje wiele sposobów zorganizowania sobie dnia - najważniejsze, abyś znalazł czas na te zajecia, które są dla ciebie ważne lub przynoszą znaczące wyniki. Niekiedy odczuwamy stres i przepracowanie, bo nie mamy czasu na relaks, czasem chodzi po prostu o to, że nasze obowiązki nie dają widocznych efektów, nie są twórcze, nie wzbogacają nas w żaden sposób.
Umysł musi być czymś zajęty. Nowe myśli mogą jednak wypierać stare, a przynajmniej spychac je na bok. Znajdz czas w ciągu dnia nie tylko na obowiązki, ale też na zajęcia, które dadzą ci wieczorem poczucie, że coś osiągnąłeś.

Przykłady zajęć:
- jeśli nie masz pracy- zacznij jej szukać- choćby w formie wolontariatu. Wypełni ona twój czas (i myśli). Być może pozwoli ci się oderwać od problemów, da ci wytchnienie, pozwoli wyzdrowieć.
- otwórz sie na innych. Dzwoń do znajomych i pytaj jak się czują, chwal ich osiągnięcia, mów jak bardzo ich cenisz.
- znajdz sobie hobby. Zacznij coś kolekcjonować, malować, pisać...
- naucz się czegoś nowego- idź na kurs, przeczytaj książke lub poproś o pomoc znajomego. Zajmie to twój umysł, da ci poczucie sukcesu i odwróci uwagę od złych myśli.
- sprzątanie daje poczucie zadowolenia, jeśli widzimy jego wymierne efekty. Wyrzucanie staroci oraz porządkowanie pomaga także oczyścić umysł i ... jest twórcze. Odświeżysz w ten sposób swoje otoczenie, sprawisz, że nabierze innego, nowego wyglądu.
- wyjdź na zewnątrz, zaczerpnij świeżego powietrza. Nawet jeśli jest zimno, wystaw nos za drzwi choćby na minutę i nabierz w płuca powietrza.
- ćwiczenia pobudzają krążenie i wydzielanie serotoniny. Dzieki nim skupisz się na swoim ciele, a nie na umyśle o odzyskasz poczucie harmonii."

3

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

cieszenie sie drobiazgami,bardzo duzo daje.A ,ksiazke musze polecic mej znajomej,ktora obecnie,troche zagubila sen zycia.pozdrawiam

4

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

cieszenie się drobiazgami, jest bardzo trudne, kiedy ma się depresję sad

5 Ostatnio edytowany przez morawa (2010-02-28 11:05:54)

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

truskawka jaka ty madra dziewczyna masz racje ,postaram sie wdrozyc to w swoim zyciu ,bo ja wszystko robie biegiem ,nawet jak siedze ,usypiam to oj mozg pracuje na obrotach .pozdrawiam

6

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

Uśmiech....

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.
morawa napisał/a:

truskawka jaka ty madra dziewczyna masz racje ,postaram sie wdrozyc to w swoim zyciu ,bo ja wszystko robie biegiem ,nawet jak siedze ,usypiam to oj mozg pracuje na obrotach .pozdrawiam

Dziękuję smile Czuję się doceniona smile

8

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

Ja też zgadzam się z Truskawką:) Dla mnie zabójcza jest rutyna. Nie potrafię "usiedzieć na jednym miejscu" za długo. Czasami potrzeb mi trochę dobrej, nowej energii. Ja ją czerpię z podróży. Nawet mały, weekendowy wypad gdzieś w Polskę już sprawia mi dużo przyjemności, nie mówiąc już o jakiejś szalonej zagranicznej wyprawie:> Macie jakieś inne sprawdzone sposoby na "podładowanie baterii"?

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.
cynamonowa napisał/a:

Macie jakieś inne sprawdzone sposoby na "podładowanie baterii"?

Każdy musi znaleźć swój sposób, to co go nakręca, motywuje, wywołuje radosny i prawdziwy uśmiech na twarzy.
Dla jednego to będzie pyszna kawa ze znajomym/mą, przyjacielem,
Dla innego spacer po lesie i dostrzeżenie malutkich radości tego świata,
lub zwyczajnie zajęcie się jakimś hobby, czasami wynalezieniem nowego zajęcia, które nas inspiruje.

Nie ma recepty, każdy musi wpierw poznać siebie, a wtedy łatwiej znaleźć rozwiązanie na dany czas.

10 Ostatnio edytowany przez Bożena (2010-03-06 23:11:21)

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

To ja może napiszę coś jeszcze o pozytywnym myśleniu z ksiażki "potęga ludzkiego ducha":

" Wydaje ci się, że inni cie nie rozumieją? Zdarzają ci się niesnaski, zatargi i nieporozumienia w kontaktach z innymi? Tego rodzaju kłopoty z dostosowaniem się, oczywiście utrudniają życie, wynikają tylko i wyłącznie z twojej natury. Duchowo znajdujesz się w złym towarzystwie. Kiedyś to czujna matka starał się chronić cię przed złymi kontaktami, jeśli jej nie posłuchałeś, wymierzyła ci karę. Teraz sam musisz się chronić przed niewłaściwym otoczeniem. A to zaczyna się już na płaszczyźnie duchowej. Chodzi o to, żebyś unikał zapuszczania się w mroczne zakamarki duszy, gdyz możesz tam napotkać strach i złą wolę, pogardę i nienawiść, wrogość i kłopoty. Takie duchowe środowisko oddziałuje jeszcze gorzej niż towarzystwo złodziei. Zostajesz obrabowany z równowagi, zdrowia i spokoju wewnętrznego.
Musisz raz na zawsze postanowić, ze będziesz unikał takich zakamarków duszy. Nie masz nic wspólnego z elementami, które tam spotykasz, nie powinieneś poświęcać im ani jednej myśli. Przeciwnie. Przyzwyczajaj się do chodzenia tylko słoneczną ulicą swego ducha. Tam spotkasz wartościowych i godnych miłości towarzyszy wędrówki. Wymieńmy ich imiona: zaufanie, spokój, wiara, miłość, radość, dobra wola, zdrowie, szczęście, spełnienie duchowe i materialne. W życiu również nie dobierasz znajomych i przyjaciół przypadkowo, lecz kierujesz się takimi kryteriami jak uczciwość, niezawodność, lojalność. Podobne kryteria musisz zastosować, dokonując wyboru duchowego.
Z resztą nie tylko przyjaciół wybierasz. Wybierasz pracę i nauczycieli, książki i ubrania, mieszkanie i pożywienie. Masz wolny wybór w każdej dziedzinie życia. Dokonaj także wyboru duchowego. Przeprowadź osobistą inwentaryzację swojego wnętrza. Wyklucz wszystko to, co negatywne, a zachowaj to, co pozytywne, mianowice zdrowie, szczęście, spokój i pomyślność. (...)
Twoje myślenie, odczuwanie, wiara- świadomie bądź nie- wyznaczają kierunek twojego życia, określają twoje kontakty i doświadczenia. Musisz sobie zdać z tego sprawę. jeśli raz wreszcie wyrobisz w sobie pozytywne nastawienie do otaczającej cię rzeczywistości, uwolnisz się od lęków i nie przyjdzie ci do głowy, by winę przypisywać innym. To nie inni i nie los. Tylko od ciebie zależy, czy twoje życie się zmieni."


Ja wiem- te wszystkie rzeczy bardzo trudno czyta sie osobom w depresji. Ale depresja czegoś uczy. Czego? Właśnie tego wszystkiego- cieszenia sie z małych rzeczy, cieszenia sie z dnia dzisiejszego, robienia sobie małych przyjemności etc.
Sama wychodzę z depresji. Jestem jeszcze na lekach, ale wychodzę na prostą. Trzeba zmieniać swoje myślenie.

"Minęły tysiące lat w zmieniającym się świecie. Człowiek w istocie się nie zmienił: urządził się w otaczającej go rzeczywistości i szukał podpory poza sobą samym. W swojej wewnętrznej rzeczywistości jednak urządził się źle. Żył obciążony strachem, nienawiscią i zazdroscią, uprzedzeniami i wszelkiego rodzaju depresjami. Fakt ten przypisać zgubnej- i błędnej- wierze w to, że o szczęściu lub niepowodzeniu pojedynczego człowieka decydują obcy ludzie i obce siły. Dostatecznie długo ludzie wierzyli, że są ofiarami okrutnego losu lub przypadku- raczej pechowcami niż dziećmi szczęścia- i że są siły, które działają na ich niekorzysć.
Tymczasem twórczą siłą napędową człowieka jest jego myślenie. Nawyki myślowe albo zapewniają mu w życiu powodzenie, albo skazują go na nędzną egzystencję. Dlatego też musimy raz na zawsze wyzbyć się błędnych schematów myślowych i uświadomić sobie, że tylko od nas zależy, czy uczynimy nasze życie harmonijnym i szczęśliwym, czy zamienimy je w piekło.
Możemy wpływać na naszą podświadomość w sposób pozytywny lub negatywny. Podświadomość jest odpersonalizowana i moralnie obojetna, nie ma żadnych poglądów i nie przestrzega norm etycznych. Jeśli zatem myslisz o czymś złym, odbija się to w twej podświadomosci i za pośrednictwem jej dynamicznej siły twórczej znajduje zewnętrzny wyraz- w twoim życiu.
Jeśli zaś myślisz pozytywnie, ta sama dynamika podswiadomości sprawi, że będziesz szczęśliwy i zaznasz w życiu wiele dobrego."

11

Odp: Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

Wyzbyć się błędnych schematów myślowych... Ot, cała prawda w pigułce. Zgadzam się jak najbardziej, wszystko zaczyna się w naszej głowie i to, co w niej siedzi ma wpływ na nasze życie. Tylko jak zmienić to cholerne myślenie? Jak przekonać podświadomość? Miałam w swoim życiu magiczny okres. Chodziłam nakręcona jak zegarek, myślałam pozytywnie, każdy najmniejszy szczególik sprawiał mi radość. Leciałam tak z dnia na dzień wyżej i wyżej... Aż w końcu zaczęło się sypać. Chyba się zagalopowałam w tym upajaniu się szczęściem i dosłownie straciłam kontakt z rzeczywistością. W połączeniu ze sprzyjającymi czynnikami stres narastał powoli mnie obciążając.. Oj ciężki był upadek z tak dużej wysokości.. A teraz mam wrażenie, że się podnoszę, ale ciągle tkwię tuż przy ziemi. I chyba nie mam odwagi albo wiary ponownie piąć się w górę. Smutno.

Posty [ 12 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STRES, LĘK, NERWICA, DEPRESJA » Zapobiegaj depresji! Proste techniki.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024