15-letnia siostra nie dba o siebie. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » 15-letnia siostra nie dba o siebie.

Strony 1 2 3 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 38 z 109 ]

1

Temat: 15-letnia siostra nie dba o siebie.

Hej dziewczyny!

Dzisiaj mama poprosiła mnie o pomoc, bo nie radzi sobie z moją 15-letnią siostrą :/.

Ogólnie chodzi o to, że Mała nie dba o siebie. Nie lubi się myć, kąpać. Nie myje głowy. Potrafi nie robić tego przez tydzień.
Mama próbowała jej tłumaczyć wiele razy, że trzeba o siebie dbać, ale to nie przynosi rezultatów. Mówienie otwarcie do niej, że śmierdzi, też nie pomaga.

Siostra nie dba o włosy, ale również o paznokcie. Są często czarne od brudu, bądź ogryzione do krwi. Ma brzydką cerę i trądzik.
W zeszłym roku wzięłam ją na taką siostrzaną rozmowę i pojechałyśmy razem na zakupy - nakupowałam jej pierwszych kosmetyków, typu lekki krem matujący do cery trądzikowej, fajowy żel pod prysznic, perfumy, tusz do rzęs, etc. Była zadowolona. Jakie było moje zdziwienie, kiedy mama mi powiedziała, że siostra nawet tego nie rozpakowała!

Nie zrozumcie mnie źle, ja nie chcę, żeby siostra była plastik fantastik, ale dbać o siebie powinna, przecież wygląd to wizytówka człowieka...
Zaproponowałam mamie, żeby zabrała Małą do psychologa, może ona tam się otworzy, bo rozmawiać ani ze mną, ani z mamą na te tematy nie chce. Dodam, że od 2 lat miesiączkuje, co jest kolejnym dużym argumentem do tego, by w końcu zaczęła się regularnie myć.

Kolejna sprawa, to brak jej dbałości o ubiór. Wszystko jej jedno, co ma na sobie. Brudne, czyste, bez różnicy. Najlepiej luźne spodnie i bluza z kapturem. To dziwne, bo ja w jej wieku szalałam, byle tylko ładnie wyglądać. Wiadomo, nastolatki chcą się podobać, więc tym bardziej martwi mnie jej niedbalstwo i tumiwisizm...  Już nawet zaczęłam podejrzewać, że może ktoś jej zrobił jakąś krzywdę, może molestuje, czy inne obrzydlistwo... HELP!!!

Wcale się nie boję, że mnie podepczą. Podeptana trawa staje się ścieżką. Błaga Dimitrowa
Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Iceni (2014-06-13 18:55:35)

Odp: 15-letnia siostra nie dba o siebie.

A jakie ma usposobienie na codzień? Jest otwarta, towarzyska? Czy ma przyjaciół? Zaprasza czasem koleżanki do siebie?
Jak sobie radzi w szkole? Ma jakieś zainteresowania w czasie wolnym?

Niedbanie o siebie to może być objaw depresji i braku wiary w siebie.Jeżeli dziewczyna nie ma jakichś konkretnych celów to ogarnia ją apatia i zniechęcenie.
Po co się ladnie ubierać i myć skoro i tak nikogo nie obchodzi?

Czy macie z nią dobry kontakt?
W czym twoja siostra jest najlepsza?

3

15 lat to dziwny wiek, ani dziecko, ani osoba dorosła. To wiek poszukiwań, buntu przeciwko normom głoszonym przez dorosłych, olbrzymia chęć podejmowania własnych decyzji, autonomii.
To trudny czas również dla rodziców/innych osób dorosłych. Im bardziej 15 letni młody człowiek zaznacza swą odrębność, tym bardziej dorośli naciskają na dostosowanie się do norm przez nich ustanowionych. Im bardziej naciskają dorośli, tym bardziej nastolatek upiera się, by zaznaczyć swe odmienne zdanie. Im bardziej nastolatek upiera się, tym częściej dorośli prowadzą umoralniania, tym częściej przywołują swoje (oczywiście lepsze) zachowanie w podobnym okresie życia. I tworzy się błędne koło, bo żaden z uczestników nie myśli ustąpić. Prawiąc te kazania dorośli nie zdają sobie sprawy z tego, że nastolatek... myśli. Wie, że niezmieniane ubranie w którymś momencie nieprzyjemnie pachnie, wie, że niemyte ciało kiedyś zaczyna śmierdzieć. Po co więc te tłumaczenia?

Od dawna proponuję, by pozwolić dzieciom/nastolatkom/dorosłym na dokonywanie wyborów, podejmowanie decyzji i ponoszenie konsekwencji z nich wynikających.

Cynicznahipo, poradź mamie, by temat higieny przestał istnieć w domu. Powiedz mamie, że ciągle tzw. trucie powoduje okopywanie się Twej siostry na stanowisku "nie będę robiła tego, co każe mi mama." Gdy Twoja siostra raz i drugi usłyszy od swych rówieśników zdanie na temat braku higieny, gdy zacznie być izolowaną, to pewnie szybko zmieni zachowanie.

Edit:
Nie wszystkie nastolatki "chcą się podobać".

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

4 Ostatnio edytowany przez Cyngli (2014-06-13 19:05:50)

Siostra ma przyjaciółki, które często i chętnie do siebie zaprasza.
Uczy się bardzo dobrze, jest jedną z najlepszych uczennic w klasie.

Jej hobby to fotografia, ma swój aparat fotograficzny. Lubi też oglądać seriale.

Siostra jest raczej osobą pewną siebie, która wie, czego chce. Bywa troszkę przemądrzała.
Mam z nią dobry kontakt, na tyle, na ile pozwala mi odległość - bo mieszka w Polsce, a ona z rodzicami we Francji.
Od razu piszę, że Mała nie ma problemów z językiem, posługuje się nim lepiej, niż polskim.

Kontakt z mamą ma bardzo dobry, zawsze była jej oczkiem w głowie.

Mała robi dobre zdjęcia i ładnie rysuje. No i świetnie wchłania wiedzę - np. języki obce.

Kurczę, ona ma świadomość, że jest zdolna, zna swoją wartość, ponieważ często mama i tak samo ja powtarzamy jej, że ją kochamy i, że jest wyjątkowa. Każde dobre zdjęcie chwalimy. Motywujemy ją do działania. Codziennie gadamy na fb i co drugi dzień na skype. Dlatego tak mnie martwi ten jej brak dbania o siebie.

Edit: Wielokropku, już to mamie sugerowałam, żeby ten temat zostawić, to było jakieś półtora roku temu. I mama dała spokój, ale została wezwana do szkoły (!) na rozmowę z nauczycielką, że siostra chodzi w brudnych rzeczach i, że brzydko od niej pachnie, etc. Mama wyjaśniła, o co chodzi, ale jej nie uwierzono i wisiała nad nią baba od opieki społecznej... Do tej pory chyba wszyscy myślą, że moja mama nie dba o dom i dziecko.

Też nie chodzi mi o to, by siostra się podobała innym, ale bez przesady, śmierdzieć też nie może.. Zwłaszcza, jak ma okres.

Wcale się nie boję, że mnie podepczą. Podeptana trawa staje się ścieżką. Błaga Dimitrowa

5 Ostatnio edytowany przez Iceni (2014-06-13 19:37:19)

A kiedyś było inaczej? Czy to jest chwilowe, trwa jakiś czas, czy zawsze tak było, że trzeba było ją gonić do łazienki?

Czy twoja mama jest osobą zadbaną?
Czy twoja mam opiekowała się nią sama, czy może bywało tak, że dziecko bywało pod opieką babci, niani itp przez dłuższe okresy czasu (tzn kilka wieczorów w tygodniu czy całe weekendy itp)

6

Może śmierdzieć. :) Może, zwłaszcza gdy siostra jest osobą 'uczuloną' na zwrot "nie można" i z wielką determinacją udowadniać będzie swój sprzeciw.
Można ją poinformować o konsekwencjach, które poniosła Twoja mama rok temu oraz tych, które mogą nastąpić i które ona odczuje na własnej skórze (bo konsekwencje ponoszone przez mamę, być może, mało ją będą obchodziły).

Wśród nastolatków sporo jest abnegatów (albo pretendujących do tego miana). Może pora na zapytanie siostry o przyczyny takiego zachowania i niezadowalanie się standardową odpowiedzią "nie wiem", albo inną, ale mającą jeden cel: spławienie dorosłego.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

7

I jeszcze - czy twoja siostra kiedy zdarzy jej się wielkie wyjście lubi wtedy zaszaleć? Czy nawet wtedy może iść byle jak?

Czy jak w końcu się zbierze do mycia to jest tak, że znika w łazience na pół wieczoru i siedzi w wannie dwie godziny?

Czy ma zwyczaj chowania brudnych rzeczy? np majtek - upychania je gdzies w szufladach, pod łóżkiem itp?

8

Inceni -
Mała od zawsze nie lubi się myć. Nie wiemy, dlaczego. Ona też nie wie - tak twierdzi. Mama jest osobą bardzo zadbaną. Siostra co roku wyjeżdża na wakacje do dziadków, ale na co dzień zostawała i zostaje z mamą.

Siostrze zdarza się wychodzić do miasta z koleżankami, do kina, na colę. Wtedy też nie szykuje się, nie stara. Jak stoi, tak wychodzi.

Jak już idzie do łazienki, to wychodzi z niej bardzo szybko. Co do upychania rzeczy pod łóżkiem, po szafkach, to tak, zdarza się, ale nie są to rzeczy brudne i noszone. Brudne i noszone zawsze wrzuca do kosza na brudną bieliznę, albo do pralki - jak już zechce.

Wielokropku, siostra została poinformowana o konsekwencjach, które ponosi mama, było jej przykro i wstyd, ale swojego postępowania nie zmieniła. Na pytanie, dlaczego nie dba o siebie odpowiada ''bo nie lubię'' lub ''bo nie chcę''. Każda poważniejsza rozmowa kończy się jej łzami. Zapytana, dlaczego płacze, też twierdzi, że nie wie.

9 Ostatnio edytowany przez Iceni (2014-06-13 20:31:43)

No to teraz tak - jeżeli nie jest to wynik jakiegoś buntu, nastoletniej burzy hormonów, depresji czy tym podobnych problemów ( a skoro ma tak od zawsze to wygląda na to, że nie) to raz - może mieć jakiś uraz w pamięci na temat mycia - może się kiedyś przytopiła podczas mycia, może ją coś wystraszyło, może łazienka w której się myła w dzieciństwie była zimna i nieprzyjemna itp... przez co mycie jej się żle kojarzy (nawet podświadomie - czyli pytanie "dlaczego" niczego nie rozwiąże)
A  dwa - prozaicznie - twoja siostra nie ma wyrobionego nawyku mycia - krótko mówiąc w dzieciństwie nikt jej nie gonił, nie pilnował systematycznie, nie kontrolował, nie wpajał rutyny mycia, i teraz ona nawet jak chce, to nie  umie się sprężyć i być w utrzymywaniu czystości KONSEKWENTNA.
Jeżeli jest dziewczynką rozsądną i nie buntuje się i nie obraża o byle co, to trzeba z nią porozmawiać i zacząć uczyć jak dziecko - konkretnie, CODZIENNIE zmuszać do rutyny - zawsze O TEJ SAMEJ PORZE -  rano poranna toaleta, mycie zębów itp, wieczorem prysznic itd. Nie wystarczy tłumaczenie, ze powinna -bo ona o tym WIE.  Nie umie tylko być na tyle konsekwentna, żeby wytrwać.

Bez krytyki i wypominania, że śmierdzi, tylko konsekwentnie powtarzane  do znudzenia"umyj zęby" rano, "umyj ręce" przedobiadem, "weź prysznic" wieczorem. W kółko i w kółko, ale BEZ NERWÓW.  Jak z małym dzieckiem.

Myślę, ze i mały bodziec w postaci nagrody też może być pomocny.
(I jeżeli już kupować kosmetyki to na zasadzie "powąchaj jak to paaaachnie" a nie "masz tu szampon i idź się umyj, bo śmierdzisz"

To jak z bałaganem - jak nie nauczysz dziecka odkładać zabawek na miejsce, to potem będziesz musiała robić to sama.

Innymi słowy - czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał...

10

Inceni, myślałam dokładnie tak, jak Ty.
Mama nie przypomina sobie żadnej sytuacji, w której siostra miałaby zaznać traumy związanej z higieną.

Co się tyczy nawyku mycia - mama codziennie ją kąpała, był rytuał kolacja, kąpanie, wieczorynka i lulu. Rano oczywiście mycie się po spaniu. Jak siostra podrosła, to mama dała jej swobodę, by myła się sama i tylko dyskretnie doglądała, czy sobie radzi. Moim zdaniem problem pojawił się wraz z okresem dojrzewania.

System nagród i kar też był już stosowany. Co do spokojnego powtarzania - w tej chwili tak jest. Ale ona to olewa.

11

No to pozostaje czekać aż się zakocha ;P

12

Iceni napisał/a:

No to pozostaje czekać aż się zakocha ;P

Uparcie twierdzi, że się nie zakocha :P

13

Nie ma czasem depresji? W depresji ludzie się mogą nie byc tygodniami.

Aby zna­leźć miłość, nie pu­kaj do każdych drzwi. Gdy przyj­dzie two­ja godzi­na, sa­ma wej­dzie do twe­go do­mu, w twe życie, do twe­go serca.  smile
Nie dyskutuj z idiotą!
Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem...

"czasami trzeba sięgnąć dna, żeby się od niego odbić".

14

Myślałam że moja siostra ma podobny problem, ale jednak do problemów z Twoją siostrą to się nie umywa. Moja nie chce tylko myć zębów czy twarzy, uczesać włosów, czy też śmiało prezentuje radosny busz pod pachami. Akurat z myciem nie ma wielkiego problemu, trudno zapędzić ale jak już jest w środku to siedzi. Jest w podobnym wieku (14,5) ale myślę że ten typ tak ma - w jej wieku już co prawda trochę bardziej dbałam o siebie ale też byłam niechlujem strasznym. To chyba przechodzi trochę z wiekiem, przy czym Twoja siostra to jednak cięższy przypadek i z higieną trzeba by coś zrobić.

A jakie są opcje kąpielowe? Wanna/prysznic? Może jak w przypadku małych dzieci trzeba uatrakcyjnić kąpiel...

I'll be a story in your head, but that's okay, because we're all stories in the end. Just make it a good one, eh? Because it was, you know. It was the best.

15

Może zaprosić  do domu rówieśniczkę? Przy kimś innym może się zmieni? Gdyby to było dziecko to można by pilnować, a z nastolatką to już gorzej.
Albo brak wiary w siebie i rezygnacja albo przeciwnie, może uważać, że nie musi dbać o siebie.
Są tez osoby o nadwrażliwej skórze i każde mycie jest nieprzyjemnością.Ale tu chodzi też o ubiór.
Moim zdaniem nic nie da tłumaczenie. Trzeba z nią pewnie  chodzić i  zachęcać na każdym kroku.  I jeszcze trzeba wiedzieć, co lubi.
Może jest intelektualistką i marzy o jakiejś książce, sztuce  lub filmie? Wtedy można postawić warunek mycia.

16 Ostatnio edytowany przez Cyngli (2014-06-14 07:53:15)

Rodzice mają i wannę, i prysznic.
Koleżanki były do domu zapraszane na noc - siostra owszem, umyła się, ale niechętnie.

alpengold, podobno nie ma depresji, bo ostatnio miała robiony jakiś tam bilans, w tym rozmowa z psychologiem. I ponoć jest ok.
Ale i tak namawiam mamę na dłuższą wizytę u specjalisty.

System nagród i kar już był stosowany, i nic to nie dało.

17

Cynicznahipo napisał/a:

Rodzice mają i wannę, i prysznic.
Koleżanki były do domu zapraszane na noc - siostra owszem, umyła się, ale niechętnie.

alpengold, podobno nie ma depresji, bo ostatnio miała robiony jakiś tam bilans, w tym rozmowa z psychologiem. I ponoć jest ok.
Ale i tak namawiam mamę na dłuższą wizytę u specjalisty.

System nagród i kar już był stosowany, i nic to nie dało.

Bardzo słusznie. Siostra mogła w dzieciństwie się zniechęcić się  do mycia z jakiegoś powodu, którego sobie może nie uświadamiać.  Może chodzić  o to, żeby ten uraz jakoś "odkręcić". To tylko mój domysł. Nie musi tak być.

18

Cynicznahipo, dlaczego Twoja siostra ma dbać o siebie? Dlaczego ma myć się? Dlaczego ma prać i zmieniać ubrania? ;) Bo...?

19

Wielokropek napisał/a:

Cynicznahipo, dlaczego Twoja siostra ma dbać o siebie? Dlaczego ma myć się? Dlaczego ma prać i zmieniać ubrania? ;) Bo...?

Bo jeżeli się nie będzie myła, to może dostać np. infekcji intymnych?
Bo jak nie będzie dbała o zęby, to się zepsują i trzeba będzie wyrywać?
Bo w końcu zostanie sama, bo nikt nie lubi osób, które brzydko pachną?

Nie wiem, dla tysiąca innych powodów. Naprawdę trzeba to tłumaczyć 15-letniej dziewczynie, która to wszystko wie, a mimo to i tak nie chce o siebie dbać?

20

Nie. Nie trzeba tłumaczyć. :) Nie trzeba tłumaczyć, bo nie ma czego. Twoja siostra jest mądrą dziewczyną, ma sporą wiedzę. Nie dba o siebie z jej tylko wiadomych powodów.

Jak długo trzeba nie myć zębów, by trzeba było je usuwać? Jak długo trzeba się nie myć, by wszyscy znajomi ją opuścili? Jak długo trzeba się nie myć, by nabawić się infekcji miejsc intymnych?
Do osiągnięcia tych skutków braku higieny jest baaaardzo daleka droga. I dlatego wymienione przez Ciebie argumenty nie przekonują Twej siostry. Mnie też nie przekonały. :P

Ponownie proponuję, by temat jej higieny/braku higieny zniknął, by to ona decydowała o sobie. Nacisk, namawianie, grożenie, szantażowanie najczęściej przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.

21

Wielokropek napisał/a:

Nie. Nie trzeba tłumaczyć. :) Nie trzeba tłumaczyć, bo nie ma czego. Twoja siostra jest mądrą dziewczyną, ma sporą wiedzę. Nie dba o siebie z jej tylko wiadomych powodów.

Jak długo trzeba nie myć zębów, by trzeba było je usuwać? Jak długo trzeba się nie myć, by wszyscy znajomi ją opuścili? Jak długo trzeba się nie myć, by nabawić się infekcji miejsc intymnych?
Do osiągnięcia tych skutków braku higieny jest baaaardzo daleka droga. I dlatego wymienione przez Ciebie argumenty nie przekonują Twej siostry. Mnie też nie przekonały. :P

Ponownie proponuję, by temat jej higieny/braku higieny zniknął, by to ona decydowała o sobie. Nacisk, namawianie, grożenie, szantażowanie najczęściej przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.

Ok. Powiem o tym mamie. Może weźmie to pod uwagę. Mam tylko nadzieję, że znowu opieka społeczna nie zapuka do jej drzwi.

22

Eeee... Szkoda z nią walczyć. Młodzi obecnie są brudasami, nie wycierają tyłka po kupie, nie myją zębów, włosów,  śmierdzą....  Mówią na nich pokolenie L, czyli leniwych.  Pozostaje mieć nadzieję,  że są jak steve jobs, który też śmierdział.

Nie wszystkie żyją z tymi, których kochają. Szczęśliwe, które kochają tych, z którymi żyją. Niektóre kochają dwóch. Mniejszą zdradą jest chwila seksu z nieznajomym niż wiele lat życia razem bez miłości. Życie jest czasami kolorowe, ale w większości szare i właśnie w tych odcieniach szarości powinniśmy odnajdować szczęście.

23

Gary napisał/a:

Eeee... Szkoda z nią walczyć. Młodzi obecnie są brudasami, nie wycierają tyłka po kupie, nie myją zębów, włosów,  śmierdzą....  Mówią na nich pokolenie L, czyli leniwych.  Pozostaje mieć nadzieję,  że są jak steve jobs, który też śmierdział.

Może faktycznie coś w tym jest, siostra b. dużo czasu spędza przed komputerem, jak pisałam wcześniej, ogląda seriale.
Mama nawet coś wspominała, że musieli jej ograniczyć dojście do internetu, bo zaczęła zawalać nocki.

24

Cyniczna nadchodzą wakacje,mloda do szkoly nie bedzie chodzila,niech nikt w tym czasie nie zmusza jej do mycia,niech i tydzien bez tego siedzi moze w koncu sama sie przerazi jak poczuje ze śmierdzi

Swoją drogą nastolatki są różne,mam dwie 15 latki w rodzinie,dbające za bardzo o higienę
Jedna myje wlosy rano i wieczorem,raz bylo tak ze wody nie bylo,wiec co zrobila? Uzyla 6 butelek wody zywiec zeby sobie łepetynkę umyc :D

25

lena812 napisał/a:

Cyniczna nadchodzą wakacje,mloda do szkoly nie bedzie chodzila,niech nikt w tym czasie nie zmusza jej do mycia,niech i tydzien bez tego siedzi moze w koncu sama sie przerazi jak poczuje ze śmierdzi

Swoją drogą nastolatki są różne,mam dwie 15 latki w rodzinie,dbające za bardzo o higienę
Jedna myje wlosy rano i wieczorem,raz bylo tak ze wody nie bylo,wiec co zrobila? Uzyla 6 butelek wody zywiec zeby sobie łepetynkę umyc :D

Chyba bym jednak wolała płacić wyższe rachunki za wodę :)
Mama stwierdziła, że faktycznie, idą wakacje, nie będzie jej przypominać, zmuszać. Niech robi co chce i zobaczymy.

26

Myślę że zmuszaniem i tak nic nie zdziałacie w końcu ona ma 15 lat nie 3. Znałam takie osoby które się nie myły z bliżej nieokreślonych powodów, znałam też taką jedną która była istnym rodzynem w tej dziedzinie, bo odstawiona jak ta lala full makijaż, a smród na kilometr który próbowała zakamuflować perfumami, włosy tłuste ale na lakier postawione, jeszcze gorszy od kogoś kto się nie myje jest ktoś kto się nie myje a pamięta o makijażu i perfumach. Tak jak kiedyś w rozmowach w tłoku były dziewczyny wymalowane, a mówiły że makijażu dwa tygodnie nie zmywają tylko poprawiają....

Nie wiem co doradzić, nie znam Twojej siostry, nie wiem co jej siedzi w głowie. Coś jest w tym co napisał Gary, ludzie są teraz potwornie leniwi, sadzają tyłek przed kompem czas leci i nie mają go na takie bzdury jak mycie się ;)

27

Odświeżam wątek...
Zgodnie z radami, mama przestała siostrę namawiać do mycia. Skutek? Egzema, ponieważ siostra nie myła się od 2 tygodni.
Co robić?

28

Umówić spotkanie z lekarzem - dermatologiem.

29 Ostatnio edytowany przez pinkpiwonia (2014-07-09 11:14:04)

Cynicznahipo napisał/a:

Dzisiaj mama poprosiła mnie o pomoc, bo nie radzi sobie z moją 15-letnią siostrą :/.

Ogólnie chodzi o to, że Mała nie dba o siebie. Nie lubi się myć, kąpać. Nie myje głowy. Potrafi nie robić tego przez tydzień.

Siostra nie dba o włosy, ale również o paznokcie. Są często czarne od brudu, bądź ogryzione do

Mnie wyglada to na zaburzenie taktylne tzw. obrona przed taktylnymi bodzcami dotyczace wlasnej skory.
Osoby z takim zaburzeniem reaguja bardzo emocjonalnie, a czesto skrajnie negatywnie na bodzce dotykowe zwiazane przede wszystkim z woda !
Kontakt skory z woda, mydlem (namydlanie),kremem, albo szorstkim recznikiem  powoduje u takich osob wielki dyskomfort, ktorego za wszelka cene chca uniknac.
Reacje jak juz pisalam moga byc skrajnie emocjonalne m.i. strach, ucieczka od sytuacji zwiazanych z pielegnacja ciala, agresja,wypieranie itd.
Bywa i tak ze osoby z obrona taktylna jamy ustnej - nie dbaja o higiene zebow i ich latami nie czyszcza! Potem dochodzi do tego strach przed dentysta i utrata zebow gwarantowana.
Konsekwencjami zaburzen taktylnych, sa nie tylko czysto zdrowotne problemy ale i narastajace konflikty z najblizszym otoczeniem- KTORE to z kolei prowadza do glebokich stanow depresyjnych i redukcji samowartosci.
Na krotkim przykladze, przyblize mniej wiecej dla lepszego zrozumienia.
Niektorzy z nas takze omijaja welniane swetry ktore gryza,nie lubia dotykac trzeszczacej waty, przeszkadza im piasek na spoconej, lub pokremowanej skorze albo nie znosza rak lub stop oblepionych schnacym blotem ( Ja osobiscie NIE ZNOSZE dotykac brzoskwini brrr)
To tez lekkie zaburzenia taktylne.
Cyniczna, mysle ze Twoja siostra zyje z tym juz od dziecinstwa,tylko wczesniej nie bylo problemu bo jej higiena osobista zajmowala sie mama.
Terapia jest desensybilizacja, behawiorowa, psycholog.... aaaalbo wielka milosc :) ktora czsem w takiej sytuacji czyni cuda.

30

Tylko, że psycholog nie stwierdził żadnych zaburzeń...

31

Zmienic psychologa. Nie znaczy ze jak z dyplomem, to automatycznie potrafi pomoc.

32

Może ma jakieś problemy, została skrzywdzona. To też może wpływać na jej zachowanie

33

sophie2 napisał/a:

Może ma jakieś problemy, została skrzywdzona. To też może wpływać na jej zachowanie

Nie, to nie wchodzi w grę. Nie ma problemów i na pewno nikt jej nie skrzywdził.

Pinkpiwonia, siostra była już u pedagoga parę razy oraz u psychologa dziecięcego.
Ogólnie stwierdzono, że to zdolna i inteligentna dziewczyna, ale bardzo leniwa.
Jak walczyć z lenistwem?

Jej po prostu nie zależy na ładnym wyglądzie. Chyba ma to po swoim ojcu, bo on też nie za bardzo dba o siebie.

34

Cynicznahipo, ale to aż tak ogromne lenistwo nie może być... Bo przecież taka egzema swędzi, paskudnie wygląda i ogólnie jest dokuczliwa. Do tego dochodzi ostracyzm społeczeństwa do śmierdzącej osoby. I to nienormalne jest, żeby nastolatka aż tak nie przejmowała się tym, że nie ma wokół siebie żadnych znajomych, że jest nieakceptowana wśród rówieśników.
Stawiałabym również raczej na zaburzenia psychiczne...
Piszesz, że jest inteligentna... może przy psychologu wykreowała inny obraz siebie. A on dał się nabrać. W końcu tez tylko człowiekiem jest....
Może jeżeli to rzeczywiście lenistwo, to perspektywa kolejnego ciągnięcia do psychologa i ewentualne wizja leczenia psychiatrycznego spowoduje, że zbierze się do kupy i raz na kilka dni się chociaż umyje....

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

35

bbasia napisał/a:

Cynicznahipo, ale to aż tak ogromne lenistwo nie może być... Bo przecież taka egzema swędzi, paskudnie wygląda i ogólnie jest dokuczliwa. Do tego dochodzi ostracyzm społeczeństwa do śmierdzącej osoby. I to nienormalne jest, żeby nastolatka aż tak nie przejmowała się tym, że nie ma wokół siebie żadnych znajomych, że jest nieakceptowana wśród rówieśników.
Stawiałabym również raczej na zaburzenia psychiczne...
Piszesz, że jest inteligentna... może przy psychologu wykreowała inny obraz siebie. A on dał się nabrać. W końcu tez tylko człowiekiem jest....
Może jeżeli to rzeczywiście lenistwo, to perspektywa kolejnego ciągnięcia do psychologa i ewentualne wizja leczenia psychiatrycznego spowoduje, że zbierze się do kupy i raz na kilka dni się chociaż umyje....

Bbasiu, ale siostra ma koleżanki, jest lubiana i akceptowana.

36

Cynicznahipo napisał/a:
sophie2 napisał/a:

Pinkpiwonia, siostra była już u pedagoga parę razy oraz u psychologa dziecięcego.
Jak walczyć z lenistwem?

Jej po prostu nie zależy na ładnym wyglądzie. Chyba ma to po swoim ojcu, bo on też nie za bardzo dba o siebie.

nie ma problemów? Skąd możesz to wiedzieć? Nie siedzisz w jej głowie. U mnie nikt nie zauważa tego co się ze mną dzieje, myślą, że jest ok bo nie pokazuję tego otoczeniu. Ona wręcz krzyczy o pomoc. To widać i nie mów mi, że nie ma problemów bo każdy je ma. Skąd wiesz, że nie została skrzywdzona? Może nie chce o tym gadac. Psycholog byłby wskazany

37 Ostatnio edytowany przez Cyngli (2014-07-09 18:52:13)

sophie2 napisał/a:
Cynicznahipo napisał/a:
sophie2 napisał/a:

Jak walczyć z lenistwem?

nie ma problemów? Skąd możesz to wiedzieć? Nie siedzisz w jej głowie. U mnie nikt nie zauważa tego co się ze mną dzieje, myślą, że jest ok bo nie pokazuję tego otoczeniu. Ona wręcz krzyczy o pomoc. To widać i nie mów mi, że nie ma problemów bo każdy je ma. Skąd wiesz, że nie została skrzywdzona? Może nie chce o tym gadac. Psycholog byłby wskazany

Sophie, kto jak kto, ale Ty akurat nie powinnaś się za bardzo rozgadywać na ten temat, dopóki samej sobie nie pomożesz.
Siostra jest mega otwartą osobą, jest ciepła, gadatliwa, dowcipna. Ma mnóstwo koleżanek. I była już u psychologa i ŻADNYCH podstaw nie ma do tego, by sądzić, że ktoś jej coś zrobił (gwałt bądź napastowanie). Psycholog wydała opinię po 4 spotkaniach z siostrą.
Wiem, że nie ma problemów, bo często mi się zwierza. Np. jak pokłóciła się z koleżankami z klasy i miała podły nastrój, to byłam pierwszą osobą, która się dowiedziała.

Ja mam akurat z Młodą dobry kontakt i sama mi powiedziała ostatnio podczas luźnej osoby, że ''nie chce być plastikiem'' i dlatego się nie maluje. Wtedy zapytałam, dlaczego się nie myje i odpowiedziała, że uważa to za stratę czasu :) i że jej się nie chce, woli w tym czasie serial obejrzeć. A psycholożce podobno powiedziała, że ona od siebie brzydkiego zapachu nie czuje i nie wie, o co chodzi innym.

P.S Osoby zgwałcone bądź napastowane zdradzają pewne objawy. Psycholog niczego takiego nie zauważyła u mojej siostry.

38

Kurczę...To 15- letnia dziewczyna, a nie 80- letnia staruszka, której nie chce się myć bo nie ma siły.
Nie można omijać tematu i udawać, że wszystko jest ok, bo nie jest.

Sama nie rozumiem skąd, aż taki problem może wynikać.
Nie sądzę, aby był to bunt, bo Młoda nikomu innemu jak sobie nie szkodzi.
Prędzej obstawiałabym na hormony w okresie dojrzewania, które szaleją i powodują zmiany zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Może po prostu jeszcze nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji jakie niesie za sobą brak higieny.

Dziwne jednak jest to, że dziewczynie to nie przeszkadza.
Spocona kobieta podczas okresu, która się nie myje, a hormony szaleją cuchnie. Po prostu niewyobrażalnie cuchnie...

Mamy moc, by znaleźć wyjazd ze ślepej uliczki.
Na każdy szczyt dojść, tam gdzie dochodzą nieliczni.

Posty [ 1 do 38 z 109 ]

Strony 1 2 3 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » 15-letnia siostra nie dba o siebie.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018