Polecane i odradzane kierunki studiów. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Polecane i odradzane kierunki studiów.

Strony Poprzednia 1 2 3 4 5

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 153 do 160 z 160 ]

153

Odp: Polecane i odradzane kierunki studiów.
Mathas napisał/a:
AnnaPliszka napisał/a:

Ja zaczęłabym przede wszystkim od tego, w czym czuję się dobra, co lubię - bo co mi po tym, że skończę informatykę, jak nie cierpię komputerów? Nie wystarczą same studia - bardzo podobał mi się post gargulca - czuć z niego prawdziwą pasję. I tacy ludzie zarabiają później stosunkowo najwięcej - bo człowiek pracując w miejscu, w którym kocha, zrobi znacznie więcej i znacznie lepiej niż ktoś, kto poszedł na te studia "bo po tym zarobi więcej". Oczywiście są kierunki, gdzie nawet bez pasji - ot zwykły powiedziałabym rzemieślnik też głodny nie będzie chodził - tu stawiałabym raczej na kierunki ścisłe i to raczej z kategorii specjalizacji - czyli nie informatyk, a programista - albo administrator. Mam dwóch znajomych - pierwszy, prawdziwy pasjonat -skończył informatykę z matematyką. I kosi naprawdę grube pieniądze ( tak 30-40k ). Drugi poszedł w jego ślady i zarabia po 10 latach około 4k i nie zapowiada się na więcej - czym się różnią? - Ano tym, że pierwszy "siedzi" w temacie od zawsze - a ponieważ interesował się informatyką już w szkole podstawowej - to język angielski miał w małym paluszku, tematy w pierwszej pracy go nudziły jak sam mówił i błyskawicznie szedł w górę - bo miał wiedzę i umiejętności - z tego może 20% zdobył na uczelni. Drugi - jak spotkaliśmy się kiedyś w kawiarni mówił otwarcie - on lubi stabilizację, lubi komputery, ale najbardziej to wędkowanie - pracuje od 8 do 16 i do domu. W obu przypadkach starcza na życie - ale żeby dobre pieniądze zarabiać, to sam kierunek studiów nie wystarczy.

No wiesz, 4k to nie tak źle znowu. Wiadomo jak na studia stricte IT to mało, ale podejrzewam, że 90% studentów kierunków humanistycznych dałoby się pokroić za taką kwotę wink

Średnia zarobku lekarza czy farmaceuty w Polsce to 4k, więc generalnie nie ma co narzekać na tą pensję

Zobacz podobne tematy :

154

Dla lekarza kariera po 40 dopiero sie rozwija, informatyk po 40 to tylko wlasna działalnosc bo żadna firma go nie zatrudni, polecam wygooglac 'ageism in IT'. Wiekszosc firm IT ma nieformalną regułe niezatrudniania nikogo po 40 niezaleznie od kompetencji.

155

foggy napisał/a:

Dla lekarza kariera po 40 dopiero sie rozwija, informatyk po 40 to tylko wlasna działalnosc bo żadna firma go nie zatrudni, polecam wygooglac 'ageism in IT'. Wiekszosc firm IT ma nieformalną regułe niezatrudniania nikogo po 40 niezaleznie od kompetencji.

Foggy, a poza odsyłaniem do googla jakieś konkretne źródło tych "danych" na temat domniemanej większości?

Przypominam, że jeśli chodzi o IT to nadal miejsc pracy jest więcej niż faktycznie wykwalifikowanych osób, to jedno. Drugie to to, że i dla programisty freelancera praca się znajdzie.

156

Irminaa243 napisał/a:

Foggy, a poza odsyłaniem do googla jakieś konkretne źródło tych "danych" na temat domniemanej większości?

Przypominam, że jeśli chodzi o IT to nadal miejsc pracy jest więcej niż faktycznie wykwalifikowanych osób, to jedno. Drugie to to, że i dla programisty freelancera praca się znajdzie.

Ja może jakimś tam reprezentatywnym statystycznie przypadkiem nie jestem, ale cztery osoby z mojego otoczenia- ja, mój przyjaciel, kolega i jego były szef. Kolegę przyjąłem do pracy, bo szukałem kogoś z doświadczeniem. Facet 35+ szukał pracy prawie rok. Z większych firm nie dostawał  nawet odppwiedzi. Jego były szef, szef IT w dużej korporacji. Korporacja się rozpadła i gość, świetny fachowiec, w wawie szukał pracy trzy lata i nie mógł znaleźć. Ja, 50- szukałem pracy dwa lata, bez skutku. Wysłałem że dwieście CV, szukałem wawa, Wrocław, Poznań, Trójmiasto. Nic. Musiałem wyjechać poza Polskę aby znaleźć pracę. Mój przyjaciel, 40+ szuka pracy w Polsce od trzech lat. Bez skutku. Wszyscy czterej z branży IT, fachowcy z doświadczeniem. Tu gdzie jestem nie mogą się nadziwić, że ktoś z taka wiedza nie znalazł w Polsce pracy. Do Polski wrócę co najwyżej wydawać swoją zasłużoną emeryturę, choć, ze względu na to że mieszkałem za długo w gównianym kraju, ta nie będzie za wysoka.

157

tez nie mam aktualnie pracy i mysle wyjechac / mam studia ale nie mam doswiadczenia

158

Co do pasji, studiowania tego co się kocha, zaangażowania itp.

Mam w swoim otoczeniu pasjonata historyka, który za 3 tysiące uczy w szkole i nie wie, czy będzie miał co od września robić.

Znam też osoby, inżyniera, choć nie IT, skończył budowę maszyn, bo to miał pod nosem, a na studiowanie w innym mieście nie było stać ani jego, ani jego rodziców. Dzisiaj zasuwa na kontraktach jako specjalista za  1000€ na dzień.

159 Ostatnio edytowany przez renetka (2019-03-05 15:57:47)

Osobiscie uwazam, że studia w polsce dawno przestaly byc czyms co jest przepustką do pracy w zawodzie. Co jest ironiczne bo ja pracuje w zawodzie juz od drugiego roku, ale w moim przypadku to byl akurat zawsze moj konik.

160

W tych forumowych dyskusjach o kierunkach studiów widzę zawsze jeden poważny błąd w myśleniu. Mianowicie ludzie mają takie bardzo archaiczne podejście do studiowania rodem jeszcze z PRL-u i to podejście przekazują swoim dzieciom. Społeczeństwo wciąż traktuje studia trochę jak zawodówkę: jedne studia, jedne zawód, jedna praca przez całe życie. W dzisiejszych czasach tak się już  nie da. Świat za szybko się zmienia, jedne zawody się pojawiają, a inne znikają, i zawody te zwykle nie pokrywają się tak ściśle z akademickimi dziedzinami wiedzy. Ten błąd w myśleniu widać w powtarzających się pytaniach: czy po tym jest praca? Żadne studia nie dają pracy. A na rynku istnieje bardzo niewiele zawodów, do których trzeba tak naprawdę skończyć określony kierunek studiów. Zawód najczęściej trzeba zdobyć dodatkowo poprzez praktykę, doświadczenie i douczenie się na własną rękę. Za sam dyplom nikt nie da nam świetnej posady. Im jestem starsza, tym lepiej to rozumiem. Pracowałam już w trzech branżach i pracowali tam ze mną ludzie po naprawdę bardzo różnych kierunkach studiów. Przekwalifikowywanie się w dzisiejszym świecie jest rzeczą najzupełniej normalną.

Nie jestem przy tym przeciwnikiem studiów, wręcz przeciwnie. Ale trochę inaczej na nie patrzę. Studia są do poszerzania horyzontów, robienia z nas mądrzejszych ludzi, zdobywania wiedzy z danej dziedziny i poznawania ciekawych ludzi, z którymi kontakty później nam się przydadzą. Oczywiście dobrze, kiedy nasza ścieżka zawodowa mniej więcej pokrywa się z tym obszarem, z zakresu którego wiedzę zdobywaliśmy, zwłaszcza jeżeli jesteśmy tym obszarem szczerze zainteresowani. Ale tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten niezadowolony i słabo opłacany nauczyciel został księgowym albo programistą. Dzisiejszy świat wręcz wymaga od nas takiego kombinowania.

A ageism jest nie tylko w IT, wiele branż na to cierpi, choćby kreatywna. Dzisiejszy świat jest pod tym względem okrutny, wszyscy mają być młodzi i dynamiczni. Większość z nas prawdopodobnie będzie musiała stawić temu czoła i może właśnie się przekwalifikować albo otworzyć coś własnego.

Posty [ 153 do 160 z 160 ]

Strony Poprzednia 1 2 3 4 5

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Polecane i odradzane kierunki studiów.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018