Jaki zawód cieszy się największym poważaniem? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 58 ]

1

Temat: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Żadna praca nie hańbi i każda jest potrzebna, ale są zawody, które cieszą się szczególnym poważaniem. Czytałam dziś, że wśród Polaków największym szacunkiem cieszą się profesorowie uniwersyteccy, lekarze, sędziowie, nauczyciele, pielęgniarki, oficerowie służby wojskowej, ale też górnicy, rolnicy i robotnicy wykwalifikowani, np. tokarz czy murarz. Wynika z tego bardzo wyraźnie, że zwracamy uwagę na bardzo różne aspekty wykonywanej pracy - liczy się zarówno wykształcenie i społeczna użyteczność, jak też umiejętności, stopień niebezpieczeństwa czy właśnie zapewnienie bezpieczeństwa innym.
I tu pada moje pytanie - jakie profesje wywołują Twój największy szacunek?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Dla mnie są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, strażacy, policjanci: bo niosą pomoc ludziom i często narażają własne życie lub zdrowie, by pomóc innym. A poza tym: każdy specjalista, człowiek z pasją, niezależnie od rodzaju tej pasji.

3

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Prawnik i lekarz. Prawnik moze uczynic zycie latwiejszym a lekarz moze je umozliwic big_smile

4

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Każdy fachowiec w swojej dziedzinie cieszy się moim szacunkiem.
Co do nauczycieli- hmm- gdyby tak było nie wkładano by im na głowę kosza na śmieci.To zależy pewnie gdzie.
Na wsiach na pewno.Sama pracowałam kiedyś na wsi jako nauczyciel i pamiętam jak wsiadałam do autobusu to starsze panie chciały mnie przepuszczać w wejściu.
Teraz pracuję na uczelni i często bywa,że student spóźnia się na egzamin,dzwoni do dziekanatu i każe na siebie czekać bo MUSI DOJECHAĆ.Albo od razu mówi,że termin mu nie pasuje i może przyjść ale w innym terminie.

5

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

psycholog

6

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
me.carol napisał/a:

psycholog

A może jakieś uzasadnienie? Przyznaję, że nieco mnie ta odpowiedź zaskoczyła, bo wiele osób - myślę co prawda, że ulegając stereotypom - ma o psychologach niezbyt przychylne zdanie.

7

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Rzeczywiście nadal niektóre osoby mają nieprzychylne opinie na temat psychologów. Ale przyszedł trend, by posiadać "psychologa" lub "terapeutę". Czasami, w trudnych sytuacjach są wyjątkowo potrzebni... Psycholog to dla zabieganego, pędzącego, nie mającego na nic czasu człowieka - ktoś na kształt przyjaciela... Ludzie liczą się z jego zdaniem, poważają, uważają za autorytet, wyjawiają swoje sekrety... i niejednokrotnie nie potrafią później żyć bez nich...

8

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Me.carol, zadałam to pytanie ponieważ ja sama zastanawiając się nad zawodami, które darzę szczególnym szacunkiem, zaraz za prawnikiem i strażakiem wymieniłam właśnie psychologa. Tak właściwie nie do końca potrafię powiedzieć dlaczego i nie wiem czy przypadkiem nie wiąże się to po prostu z moim zainteresowaniem psychologią i przyjemnością jaką niesie zgłębianie zakamarków ludzkiej duszy smile. Ponadto ogromnie szanuję lekarzy i górników (tych ostatnich głównie dlatego, że doskonale znam specyfikę pracy kopalni), ale i każdego kto swoją pracę wykonuje z pasją. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wśród przedstawicieli każdej profesji są mistrzowie i partacze, którzy nawet wykonując zawód, który powinien być ich powołaniem tak naprawdę niewiele z siebie dają - znam takich lekarzy, znam pielęgniarki, znam prawników hmm.

9 Ostatnio edytowany przez Olinka (2012-02-29 12:12:00)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Sadie napisał/a:

Prawnik i lekarz. Prawnik moze uczynic zycie latwiejszym a lekarz moze je umozliwic big_smile

Wbrew pozorom te dziedziny wiele łączy. Oba te zawody w istotnym stopniu mogą wpływać na życie człowieka. Lekarz może je ocalić, sędzia również choć w nieco innym wymiarze. Sędzie decyduje np o winie, czy niewinności, karze pozbawienia wolności, czy oczyszczeniu z zarzutów. Obie te specjalizacje istnieją od zarania dziejów i chyba każdy się ze mną zgodzie, że nieprzerwanie cieszą się ogromnym zaufaniem społeczeństwa (no w Polsce może nie do końca, w końcu to trochę dziki kraj). Również i w kwestii zarobków lekarze i prawnicy nie maja co narzekać, zwłaszcza Ci z wieloletnim stażem, których uposażenie w obliczu przeciętnej średniej krajowej wydaje się być wręcz astronomiczną sumą. Ciekawa sprawa, niby 2 rozbieżne zawody a decydują o egzystencji człowieka. Wystarczy wziąć pod lupę adwokata oraz lekarza. Ten pierwszy może ocalić kogoś od więzienia, czyli tak jakby ocalić mu życie zaś ten 2, często w dosłownym tego słowa znaczenia może człowiekowi życie ocalić, ba nawet je przywrócić. Takie cuda niesie Nam w XXI wiek, maksyma Bóg daje i Bóg zabiera może wydawać się niektórym już nieaktualna.


gojka102 napisał/a:

Każdy fachowiec w swojej dziedzinie cieszy się moim szacunkiem.
Co do nauczycieli- hmm- gdyby tak było nie wkładano by im na głowę kosza na śmieci.To zależy pewnie gdzie.
Na wsiach na pewno.Sama pracowałam kiedyś na wsi jako nauczyciel i pamiętam jak wsiadałam do autobusu to starsze panie chciały mnie przepuszczać w wejściu.
Teraz pracuję na uczelni i często bywa,że student spóźnia się na egzamin,dzwoni do dziekanatu i każe na siebie czekać bo MUSI DOJECHAĆ.Albo od razu mówi,że termin mu nie pasuje i może przyjść ale w innym terminie.

Zainspirowałaś mnie nieco swoją wypowiedzią. Bowiem pisząc o autobusie, przyszedł mi na myśl zawód kierowcy. Odpowiedzmy sobie szczerze na jedno zasadnicze pytanie : Jak często zastanawiamy się kto siedzi za kółkiem pojazdu do którego wsiadamy? Nieważne , czy jest nim samochód, autobus, tramwaj, trolejbus. Czy zdajemy sobie sprawę jaka to odpowiedzialna praca? Tysiące kierowców w Polsce każdego dnia zwłaszcza w godzinach szczytu trzyma w swoich rękach (dosłownie) los milionów ludzi. Wystarczy tylko spojrzeć na komunikację miejską, publiczną. Ileż to ludzi codziennie w tłoku gna do szkoły, pracy, na uczelnię? Ileż to ludzkich egzystencji, ileż to planów na życie, wspomnień, trosk i radości. Jeżeli głębiej to przemyślimy warto wyciągnąć istotne wnioski z mojej wypowiedzi.


Nie pisz, proszę, posta pod postem, a jeżeli chcesz coś dopisać użyj opcji "edytuj", o czym mówi punkt 12 Regulaminu Forum. Dziękuję za dostosowanie się do prośby i pozdrawiam, Moderatorka Olinka

10

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Uważam, że każdy zawód powinien cieszyć się poważaniem. Ja bardzo cenie sobie lekarzy. I nie mam na myśli tego, że ratują ludzi i im pomagają. Bardziej chodzi Mi o to, że uważam, że są bardzo inteligentni. Posiadają ogromną wiedzę, precyzję, odwagę i do tego trzeba mieć po prostu bardzo silną psychikę. Do tego dodałabym prawnika. Większość z pozostałych zawodów uważam, że hm hm jakby to powiedzieć są wyuczone? Proste i przy włożeniu dużej pracy i wysiłku prawie każdy by się sprawdził. Ja np wiem, że nawet gdybym posiadała ogromną wiedzę lekarską po prostu nie nadawałabym się do takiej pracy.

11

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
ambicjonalny napisał/a:

Jak często zastanawiamy się kto siedzi za kółkiem pojazdu do którego wsiadamy? Nieważne , czy jest nim samochód, autobus, tramwaj, trolejbus. Czy zdajemy sobie sprawę jaka to odpowiedzialna praca? Tysiące kierowców w Polsce każdego dnia zwłaszcza w godzinach szczytu trzyma w swoich rękach (dosłownie) los milionów ludzi.

A czy wiecie na przykład, że górnicy wchodząc w szczególnie niebezpieczne rejony kopalni mają odgórny nakaz, aby wchodzili tam po dwóch? Nie mniej, bo w razie gdyby jednemu z nich coś się stało zawsze jest ktoś, kto może wezwać pomoc i nie więcej, bo jeśli zginą, to będą to ,,tylko" dwie śmiertelne ofiary. Ten nakaz niezmienne od wielu lat mnie przeraża.

12

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Fionus,błagam Cię- lekarze- inteligentni??Skąd Ty takie wnioski wysnuwasz?Mój mąż jest lekarzem,w związku z tym znam ich wielu.I naprawdę w większości przypadków z jakąś tam wyjątkową inteligencją ich poczynania nie mają wiele wspólnego.Tak,inteligencja jest,ale w większości wypadków- dość przeciętna.
Wielu studentów ukończyło medycynę bo dawali radę mnóstwo rzeczy "wryć" na pamięć.Sama widziałam jak taki student(obecnie lekarz) miał ogromne problemy,żeby to czego się nauczył powiedzieć własnymi słowami,wytłumaczyć przystępnie,żeby na przykład jego pacjent pojął.
Nie znasz chyba wiele zawodów,skoro sądzisz,że do pozostałych,przy włożeniu pracy pracy i wysiłku każdy by się nadał.Otóż nie każdy.Nie każdy może być np tanatopraktorem(obcowanie ze zmarłym,mycie go i ubieranie,zszywanie ran,doszywanie urwanych kończyn wymaga silnej psyche),nie każdy może być nauczycielem(oprócz tego,że musi lubić ludzi to musi mieć dar jasnego sposobu przekazywania wiedzy),nie każdy nadaje się na dziennikarza,sprzątaczkę,kierowcę zawodowego,komornika,
weterynarza,grabarza,księdza.

13

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Ja zawsze podziwiałam lekarzy , ale o określonej specjalizacji np. chirurg , anestezjolog .Druga grupa to ogrodnicy .Dlaczego?Może dlatego że te dwie grupy robią coś niesamowitego .To tyle .Pozdrawiam.

14

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Lekarz chirurg i ortopeda, policjant, sędzia

15

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
gojka102 napisał/a:

Fionus,błagam Cię- lekarze- inteligentni??

big_smile:D:D
Fajny wątek tak poza tym....!

16

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Fionus napisał/a:

Uważam, że każdy zawód powinien cieszyć się poważaniem. Ja bardzo cenie sobie lekarzy. I nie mam na myśli tego, że ratują ludzi i im pomagają. Bardziej chodzi Mi o to, że uważam, że są bardzo inteligentni. Posiadają ogromną wiedzę, precyzję, odwagę i do tego trzeba mieć po prostu bardzo silną psychikę.

Nie uogólniałabym smile. Mamy teraz w przychodni taką młodą panią doktor, do której chodzi się tylko po recepty, w dodatku kiedy dokładnie wiesz jaka jest Ci potrzebna, bowiem pani doktor słysząc jakiekolwiek pytanie zwykle robi maślane oczy i udziela pokrętnych odpowiedzi. Niestety wyraz tych oczu nie przejawia w sobie  ani grama inteligencji. Swoją drogą przeraża mnie, że tacy ludzie otrzymują dyplomy, ktoś na podstawie tych dyplomów daje im zatrudnienie, ktoś inny przychodzi po pomoc, a oni wyłącznie udają, że leczą, bo z leczeniem w tym przypadku naprawdę niewiele ma to wspólnego.

17

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Co do tej inteligencji lekarskiej to nie popadalabym w jakies szczegolne zachwyty. Ludzie sa rozni ;-)

Ja podobnie jak ktos juz wspomnial cenie fachowcow w swoim zawodzie, cenie ludzi wykonujacych swoja prace z pasja, wkladajacych w nia przyslowiowe serce. I zupelnie nie jest wazne jaki zawod wykonuja. Kazdy jest potrzebny, my pewnie czesto nawet sie nad tym nie zastanawiamy, latwo stawiamy na piedestaly przedstawicieli prestizowych zawodow, ojejku, ale oni to dopiero sa cudowni ... Pani, ktora zamiata chodnik jest rownie cudowna.

Fionus, a Twoja wypowiedz

Fionus napisał/a:

większość z pozostałych zawodów uważam, że hm hm jakby to powiedzieć są wyuczone? Proste i przy włożeniu dużej pracy i wysiłku prawie każdy by się sprawdził.

- uwazam za bardzo niedelikatna, jak dla mnie ociera sie to nawet o brak szacunku.

18

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Największym poważaniem traktuje zawody które są wykonywane z pasją. Bardzo szanuje osoby pracujące fizycznie, które swoją pracę wykonują w pełni fachowo i z "uśmiechem w środku". Częstokroć tzw "prości ludzie " w oczach świata, są o wiele cenniejszymi i wartościowszymi osobami od "śmietanki społecznej".
   Jako przyszły lekarz nie będe komentował mojej profesji. Mam natomiast uraz do prawników- jeszcze żadnego nie udało mi się polubić a kilku miałem okazje poznać.

19

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Cadere napisał/a:

Jako przyszły lekarz nie będe komentował mojej profesji. Mam natomiast uraz do prawników- jeszcze żadnego nie udało mi się polubić a kilku miałem okazje poznać.

A wiesz skąd to się bierze? Właśnie stąd, że niemal każdy przedstawiciel tzw. prestiżowych profesji czuje się kimś ważniejszym od pozostałych, ale to samo społeczeństwo dało im na to przyzwolenie, a nawet ich tego nauczyło. Wielokrotnie zresztą miałam okazję być świadkiem sytuacji, które jasno pokazywały stosunek choćby wspomnianych prawników do tak zwanej ,,szarej masy", te osoby nie tylko nie wzbudziły mojego zaufania, szacunku, nawet respektu, ale wydały się wręcz żałosne i malutkie. Człowiek na poziomie, pewny siebie i swojej wiedzy nie musi nikomu niczego udowadniać, odnoszę więc wrażenie, że mimo wszystko przez ich zachowanie, zachowanie ludzi wykształconych, uważanych za inteligentnych, przebija się ,,buractwo".

Zwróćmy też uwagę jak zachowują się lekarze przyjmujący pacjentów w przychodniach, a jak ci sami lekarze tych samych pacjentów w prywatnych gabinetach. Nagle okazuje się, że potrafią się nie spóźniać, być uprzejmi, poświęcą swój czas i swoją uwagę, nikomu przy tym nie robiąc łaski. Okropne bywają też pielęgniarki, bądź co bądź pracujące w służbie innym, które czując swoją przewagę nad skazanym na ich dobrą wolę obłożnie chorym pacjentem bywają zwyczajnie wredne i niemiłe. Osobiście miałam to szczęście, że trafiałam na cudownych ludzi z powołaniem, ale wiele zdążyłam już zobaczyć i muszę powiedzieć, że mam zdecydowany uraz do pielęgniarek.

Byłabym jednak niesprawiedliwa w swoich osądach wrzucając wszystkich do jednego worka. Tak się bowiem składa, że znam także fantastycznych prawników, osoby naprawdę na poziomie, które nie zadzierają głowy i nawet prostym ludziom nie pozwalają odczuć, że w hierarchii społecznej stoją gdzieś ponad nimi. Spotkałam na swojej drodze wspaniałych lekarzy, dla których pacjent nie jest kolejnym przypadkiem czy źródłem ich utrzymania, ale widzą w nim po prostu człowieka, który potrzebuje pomocy.

Tak więc wszystko zależy od konkretnej osoby, niczego zatem nie wolno uogólniać. Każdą pracę można wykonywać z pasją lub partaczyć.

20

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Olinka napisał/a:

Zwróćmy też uwagę jak zachowują się lekarze przyjmujący pacjentów w przychodniach, a jak ci sami lekarze tych samych pacjentów w prywatnych gabinetach. Nagle okazuje się, że potrafią się nie spóźniać, być uprzejmi, poświęcą swój czas i swoją uwagę, nikomu przy tym nie robiąc łaski. Okropne bywają też pielęgniarki, bądź co bądź pracujące w służbie innym, które czując swoją przewagę nad skazanym na ich dobrą wolę obłożnie chorym pacjentem bywają zwyczajnie wredne i niemiłe. Osobiście miałam to szczęście, że trafiałam na cudownych ludzi z powołaniem, ale wiele zdążyłam już zobaczyć i muszę powiedzieć, że mam zdecydowany uraz do pielęgniarek.

Byłabym jednak niesprawiedliwa w swoich osądach wrzucając wszystkich do jednego worka. Tak się bowiem składa, że znam także fantastycznych prawników, osoby naprawdę na poziomie, które nie zadzierają głowy i nawet prostym ludziom nie pozwalają odczuć, że w hierarchii społecznej stoją gdzieś ponad nimi. Spotkałam na swojej drodze wspaniałych lekarzy, dla których pacjent nie jest kolejnym przypadkiem czy źródłem ich utrzymania, ale widzą w nim po prostu człowieka, który potrzebuje pomocy.

Tak więc wszystko zależy od konkretnej osoby, niczego zatem nie wolno uogólniać. Każdą pracę można wykonywać z pasją lub partaczyć.

Otóż to. Unikajmy uogólnień. Osobiście, staram się oceniać wartość ludzi po ich czynach i to właśnie one mają wpływ na moją ocenę "tu i teraz", w danym momencie. Nigdy natomiast, nie wystawiam człowiekowi plakietki na tej podstawie... co w moim odczuciu było by ogromnym uproszczeniem a to wielki błąd. Nawet osoby które ostro zalazły mi za skórę nie są zaszufladkowane do jakiejkolwiek kategorii. Wychodzę z założenia, że nasza postawa zawsze może ulec zmianie, a wpływa na to mnóstwo czynników zewnętrznych. Każdy popełnia błędy- to takie ludzkie.

   Niejednokrotnie byłem świadkiem, niewłaściwego zachowania zarówno pielęgniarek jak i lekarzy w odniesieniu do pacjenta. Wcale to jednak nie oznacza, że tak jest zawsze i w każdym przypadku. Ogólnie bardzo cenie pracę Pań pielęgniarek, ponieważ bardzo często ich praca jest o wiele cięższa od naszej. Ponadto, mądry lekarz zawsze przyzna, że bez pielęgniarki żadna klinika się nie obejdzie.

   Znam również wspaniałych lekarzy, którzy nigdy przy mnie, nie zachowali się nieprofesjonalnie względem pacjenta. Przykładem może być mój opiekun naukowy, który nawet kosztem swojego własnego czasu, zawsze znajdzie go dla swoich podopiecznych. I nie ma to nic wspólnego z jakimkolwiek ulgowym traktowaniem, gdyż najczęściej są to ludzie, którym brakuje na chleb i podstawowe opłaty rachunków. Są osoby a jest ich całkiem sporo, dla których uczciwość jest na pierwszym miejscu- i żadna z nich ani myśli przekładać swojej praktyki prywatnej na pacjentów leczonych szpitalnie.

   Jak sama zauważyłaś, jeden worek bywa zbyt ciasny aby pomieścić w nim wszystkich.

21

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Każdy zawód, o ile jest wykonywany uczciwie i z pasją jest w porządku i zasługuje na szacunek. Ale z uczciwością różnie bywa. Budowalam dom i zatrudniałam róznych miejscowych fachowców budowlańców. Wśród całej gromady może dwóch było bez zarzutu. Reszta piła w pracy, kradła materiał i narzędzia, partaczyła robotę. Wogóle ich nie poważam, bo do tej pory wychodzą na jaw ich niedoróbki. Pana Zdzicha, murarza, który po pracy sprzątał swoje miejsce pracy i szorował narzędzia, którymi się posługiwał szanuję i polecam znajomych. Panią Zosię, która u mnie sprzata i jest niezwykłej solidności kobietą, bardzo poważam i też polecam. Dzięli poleceniom zarabia całkiem nieźle w kilku domach, a była bezrobotna. Szanuję miejscowego gospodarza, u którego kupuję jajka, mleko, ser i masło, bo jest solidny. Każde jajeczko jest czysciutko wymyte, serek świeżutki i zawsze na czas. Zrezygnowałam z usług szambiarza, bo okazało się, że nieczystości wylewa w lesie i kombinuje z fakturami. Listonosz to super gość, zawsze miły i uśmiechnięty, choć wiatr i słota. Pani w sklepie zawsze otwarta na potrzeby klientów i zamawia z hurtowni to czego potrzebuję, żebym nie musiała jeździć gdzie indziej. Lekarzy mam w rodzinie i są inteligentni. Mówią, że wkuwać trzeba na pierwszych latach studiów, zeby potem umieć rozumieć, łączyć i kojarzyć. Tego się nie da przejść inaczej. Szanuję ich wiedzę. Tak samo jak wiedzę kazdego specjalisty, prawników, ekonomistów, programistów itd. Podziwiam nauczycieli, bo to bardzo trudna praca.
Zawód zawodem, ale każdy z nich wykonuje człowiek. A ludzie są rózni. Nie będę szanować tych, którzy wynoszą się ponad innych, i lekceważą sobie swoja pracę.
Niechętnie podchodzę do dziennikarzy, ale to z racji czasów, w których żyjemy, w których wszystko jest na sprzedaż. Choć i tu są ludzie kierujący się etyką i przyzwoitością, szanujacy słowo i jego moc i nie wypisujacy głupstw w kolorowej prasie. Że nie powiem juz o tych, którzy biorą udział w medialnych nagonkach na polityczne zamówienie. To samo dotyczy tez niektórych prokuratorów.

22 Ostatnio edytowany przez truskaweczka19 (2012-03-02 20:48:54)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Ja też szanuję wszelkich ludzi, podziwiam, którzy wykonują swój zawód z pasją. Bardzo miło jest widzieć w sklepie uśmiechniętą i zaraz profesjonalną sprzedawczynię, a nie posępną babkę, która tylko myśli, żeby jak najszybciej Ciebie spławić. Ale wiadomo, jednak jeżeli chodzi o społeczne poważanie, to jedne zawody mają większe, inne mniejsze. Na pewno ze społecznym poważaniem (największym) według mnie wiążą się zawody: prawnika, sędziego, lekarza, dyrektora jakiejś firmy itp. Ci ludzie przed wieloma budzą respekt. Jeżeli chodzi o nauczyciela, to moim zdaniem nie ma zbyt dużego poważania, ale kiedyś podobno było większe. Co jest przykre, bo jednak praca nauczyciela jest bardzo wyczerpująca, z tego co słyszałam i to widać. Przede wszystkim musi być profesjonalistą, pracuje z grupą i często nie jest to łatwe, tony klasówek do sprawdzania itp. Jednym słowem, jego praca często zabiera dużo czasu wolnego na pewno i do lekkich nie należy.
Jeżeli chodzi o służbę zdrowia, to jak wiadomo- są dobrzy lekarze, a także Ci gorsi. Wiele też zależy od podejścia do pacjenta. Czasem lekarz ma wiedzę ogromną, lecz swoim podejściem odstrasza. Myślę, że podejście jest szczególnie ważne, gdy lekarz jest ginekologiem, bo jakby nie patrzeć, taka wizyta zazwyczaj dla kobiet wiążę się z dużym stresem. Nie lubię i nie cenię na pewno lekarzy, którzy myślą tylko o tym, by wziąć pieniądze, jak najszybciej zbywają, spóźniają się notorycznie, są nieuprzejmi, nie informują dokładnie o chorobie, leczeniu, nie odpowiadają na pytania czy przerywają. A tacy niestety są niektórzy. A bardzo lubię tych z pasją, takich, którzy mi wszystko wytłumaczą, są cierpliwi, w badaniu delikatni i są profesjonalistami w swoim fachu.
Pielęgniarki też są różne. Jedne nawet ledwo krew umieją pobrać i grzebią Ci tam (a to jest szczególnie nieprzyjemne, bo u mnie ciężko znaleźć żyłę, nie jest widoczna i wiele pielęgniarek miało problemy big_smile), niektóre wpychają igłe na chama, niedelikatnie- to dla mnie nie jest OK. Jednak te, które robią to z wyczuciem i się dobrze na tym znają - u takich mogę dawać krew codziennie wink

23

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

J. Tuwim pisał:
Wszyscy dla wszystkich

Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego. wink

24

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Olinka: Bo to jakie mamy wykształcenie, zawód, poziom wiedzy i tak idzie zaraz za człowiekiem. To on jest tutaj sednem sprawy. Można mieć wiedzę, dobry i szanowany zawód, a być prostakiem i burakiem i na odwrót.

Miałam przyjemność poznać specjalistów z ogromną wiedzą, której mogłam im tylko pozazdrościć, a pomimo tego byli to ludzie skromni, pochylający się nad każdą sprawą, z ogromną chęcią niesienia pomocy.

25

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

dayzi, świetnie podsumowanie dla dyskusji znalazłaś :-))

26

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Cadere napisał/a:

Największym poważaniem traktuje zawody które są wykonywane z pasją.

No i wszystko w tym temacie !!!!! Gratuluję podejścia ! smile

27

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Olinka napisał/a:

A czy wiecie na przykład, że górnicy wchodząc w szczególnie niebezpieczne rejony kopalni mają odgórny nakaz, aby wchodzili tam po dwóch? Nie mniej, bo w razie gdyby jednemu z nich coś się stało zawsze jest ktoś, kto może wezwać pomoc i nie więcej, bo jeśli zginą, to będą to ,,tylko" dwie śmiertelne ofiary. Ten nakaz niezmienne od wielu lat mnie przeraża.

Ten nakaz mnie absolutnie nie dziwi. Tu gdzie mieszkam w wielu zawodach nawet tych o malym stopniu ryzyka jest wymog zeby poruszac sie dwojkami. Praca w nocy definitywnie tego wymaga obojetnie czy jest sie pracownikiem marketu czy managerem wezla przeladunkowego.
Nad jego sensem mozna sie zastanawiac...

28

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Uważam,że poważanie zawodu nie zawsze idzie w parze z poważaniem dla człowieka,który go wykonuje.

29

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Dla mnie nie każdy zawód cieszy się dużym poważaniem. To tak dla wstępu gdyż wyżej pojawiły się wypowiedzi "że każdy zawód o ile jest wykonywany bla,bla,bla cieszy się bla".

Zawody poważane przeze mnie to:

lekarze głównie :z urazówki i onkologii a także psychiatrii
psychologowie kliniczni
żołnierze zawodowi( aczkolwiek tu mam zastrzeżenie,że od wyższego stopnia plus musi występować chęć rozwoju u człowieka wykonującego ten zawód)
sędziowie
piloci

30

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Shiva, a co takiego jest w wymienionych przez Ciebie zawodach, że uważasz, że zasługują na większe poważanie niż wszystkie inne?

Jaki zawód Ty wykonujesz?

31

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
sierpniowa napisał/a:

Shiva, a co takiego jest w wymienionych przez Ciebie zawodach, że uważasz, że zasługują na większe poważanie niż wszystkie inne?

Jaki zawód Ty wykonujesz?

To nie jest tak,że uważam iż te zawody zasługują na większe poważanie niż inne.Te zawody mi osobiście się kojarzą z większym poważaniem.


Na forum wolę nie pisać jakim zawodem sama się zajmuję gdyż miałam już kiedyś sytuację(na innym forum),że zostałam rozpoznana.

Pozdrowienia.

32

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Napisałaś, że dla Ciebienie każdy cieszy się powodzeniem i że piszemy "blablabla" więc pytam = dlaczego wymienione przez Ciebie poważasz?

33

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
sierpniowa napisał/a:

Napisałaś, że dla Ciebienie każdy cieszy się powodzeniem i że piszemy "blablabla" więc pytam = dlaczego wymienione przez Ciebie poważasz?

"blabla bla "było przeze mnie użyte aby nie cytować całości;-)

Dlaczego poważam:

1->na zasadzie skojarzenie
2->na zasadzie moich prywatnych rankingów ważności tzn: np. w przypadku żołnierza bardziej poważam tych,którzy mają odpowiedzialne stanowiska, są wykształceni,jeżdżą na misje itp niż takich typowo jednostkowych.
3-> z kategorii medycznej: specjalizacje,które wymieniłam jak dla mnie wymagają dużej odpowiedzialności.
4>psycholog reklamy według mnie nie ma aż tak odpowiedzialnej roli jak psycholog kliniczny


* TO SĄ MOJE CZYSTO SUBIEKTYWNE TYPY I ODCZUCIA. Wyjątki od reguły znajdą się na pewno np. konował psychiatra, brutalny i bez honoru wojskowy itp.

I przyznaje się bez bicia,że fryzjerka, murarz,ksiądz(to dla mnie zawód jak każdy inny nie powołanie) itp jako zawody DLA MNIE  nie cieszą się poważaniem czy renomą.
Tylko proszę tu nie mylić z brakiem szacunku dla danej osoby i jej pracy. Po prostu dla mnie tego typu zawody nie są renomowane co nie znaczy,że ludziom je wykonującym nie należy się szacunek.

34

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Shiva pewnie nie wiesz ale szacunek i poważanie to synonimy.Jak nie wierzysz- sprawdź w słowniku:)

35

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Shiva napisał/a:

I przyznaje się bez bicia,że fryzjerka, murarz,ksiądz(to dla mnie zawód jak każdy inny nie powołanie) itp jako zawody DLA MNIE  nie cieszą się poważaniem czy renomą.
Tylko proszę tu nie mylić z brakiem szacunku dla danej osoby i jej pracy. Po prostu dla mnie tego typu zawody nie są renomowane co nie znaczy,że ludziom je wykonującym nie należy się szacunek.

Smutne to i przykre co piszesz, ale ok, masz prawo do swojego zdania.

36

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
gojka102 napisał/a:

Shiva pewnie nie wiesz ale szacunek i poważanie to synonimy.Jak nie wierzysz- sprawdź w słowniku:)

Temat wątku zrozumiałam następująco : aby napisać jaki zawód dla nas największym poważaniem się cieszy. I zinterpretowałam to bardziej pod kątem renomy. Tzn w tym kierunku szłam.

I napisałam co mi się w taki a nie inny sposób kojarzy.
Odnośnie szacunku /poważania to też potraktowałam to w ujęciu zawodu prestiżowego a przy tym takiego,który moim zdaniem jest wyjątkowy.

I w tych kategoriach sobie to klasyfikuję.

Pomimo tego,że szanuję ludzi pracujących,będącymi dobrymi fachowcami w danej dziedzinie to jestem w stanie porangować określone kategorie zawodów pod względem prestiżu, czy choćby odpowiedzialności jaka spoczywa na danej osobie.


Może zawile to tłumaczę ale np. lekarz onkolog (dla mnie ) = duże poważanie ponieważ :
*zdobycie tego zawodu jest trudne
*wiąże się z dużą odpowiedzialnością
*wymaga odporności psychicznej
*od tej osoby zależy życie innych

Fryzjer->dla mnie niższe poważanie.
*zawód łatwy do zdobycia
*główny cel to upiększanie itp

Ale podkreślam (CAŁY CZAS I WE WCZEŚNIEJSZEJ WYPOWIEDZI TEŻ) oddzielam zawód od człowieka!!!

I tak np.

Lekarz onkolog,który jest bezwzględnym człowiekiem dla swojej rodziny,nie szanuje zwierząt itp. nie zasługuje na poważanie jako osoba. Ale jeśli jest dobrym fachowce to według mnie na poważanie już tak.

37

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

saper, tylko raz się myli tongue

szacunek szacunkiem, ale są zawody w których wykonujący je ludzie biorą ogromna odpowiedzialność za życie ludzkie bądź narażają własne...

miałam kiedyś taki epizod w pracy, który dobrze oddaje nieporównywalność wykonywanych zawodów...przyszedł klient, ja pracowałam w serwisie sprzętu rtv i agd, spisałam reklamacje sprzętu z nim i przekręciłam jego nazwisko, po czym on to czyta i się pyta:
a to co?, źle pani napisała...
a ja mu na to: no tak,pomyliłam się...
a on do mnie: proszę panią gdybym ja się pomylił to pacjent na stole straciłby życie...

pomijając fakt że się czepił to miał racje,bo np. błąd popełniony w sklepie się ma nijak do błędu popełnionego na organizmie ludzkim...

Najbardziej jednak podziwiam ludzi w zawodach w których narażają własne życie,gdzie realnie stykają się z niebezpieczeństwem, na prawdę podziwiam to poświecenie i to ogromne

38

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

nigdy nie interesował mnie zawód jakim jest adwokat pomimo,ze mam dalszą choc dobra kolezankę,ktora wykonuje ten zawód,nie wgłębiając sie w tajniki jej wykształcenia a ona tez nie lubi opowiadac za nadto o sobie;mając szczęscie w nieszczęsciu musialam do takiego owego sie udać i o zgrozo,jaką ona ma wiedzę,jak duzo umie,pamięta,strzelała mi wiedzą z kodeksów,z przepisów.....duży szacun i poważanie dla takich osób!!!!!

39

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Po co zadawać takie pytania? Zawód który dla jednych jest poważany, dla innych jest synonimem idioty.

40

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Pan Lewski napisał/a:

Po co zadawać takie pytania? Zawód który dla jednych jest poważany, dla innych jest synonimem idioty.

Zawsze jednak warto znać zdanie odmienne od naszego, choćby po to, żeby mieć świadomość, że to co nam wydaje się oczywiste, dla innych już niekoniecznie jest takim samym. To pozwala nam rozszerzać swoje horyzonty myślowe, nauczyć się dostrzegać i szanować poglądy innych osób. Oczywiście odpowiedziałam przy okazji też bardzo ogólnie, a nie w odniesieniu do tego jednego, konkretnego zagadnienia smile.

41

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Pytałem po co zadawać takie pytania ,a nie pytania w ogóle.

42

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Wiem i rozumiem, ale nie zmienia to jednak faktu, że - jak sam napisałeś - jeżeli ten sam zawód w oczach jednej osoby cieszy się poważaniem, a w oczach innej jest synonimem głupoty, to poznajemy odmienne zdanie na ten sam temat. Poza tym dzielimy się przecież własnymi spostrzeżeniami, rozmawiamy ze sobą i jakie ma znaczenie, że nasze poglądy są inne? W moim odczuciu żadne smile. Z drugiej strony jaka jest różnica pomiędzy pytaniem z tego wątku, a na przykład pytaniem o ulubiony kolor? Nie wspomnę już, że zaraz na początku, czyli w pierwszym poście, zostało wyraźnie sprecyzowane, że chodzi o pytanie ,,jaka profesja cieszy się Twoim (czytaj: użytkowniku) największym poważaniem?", wystarczyło zadać sobie odrobinę trudu i przeczytać przynajmniej pierwszy post smile.

43 Ostatnio edytowany przez Anemonne (2013-11-05 22:06:51)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Na spam jest fajny artykuł jakie są najbardziej pożądane zawody u partnera. Ciekawe przodują lekarze smile

44

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Mysle, ze nie nalezy oceniac nikogo po zawodzie, jaki wykonuje. Ale faktycznie sa profesje, ktore sprawiaja, ze reagujemy stwierdzeniem Woow big_smile Na mnie duze wrazenie robia lekarze weterynarii. Glownie dlatego, ze moja kuzynka studiuje ten kierunek i naprawde ciagle sie uczy, a nie sa to proste rzeczy. Plus moi dziadkowie mieli gospodarstwo, tam pracy jest naprawde duzo i jak lekarz weterynarii do nich przyjezdzal to sporo sie 'narobił'.

45

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Według mnie największe poważanie mają zawody prawnicze jak sędzia, adwokat.

46 Ostatnio edytowany przez bagienni_k (2019-08-29 21:42:59)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Odświeżę trochę temat smile

Ciekawy wątek. Mi jakoś zawsze imponowały zawody i profesje, w których ludzie muszą wysilić swój intelekt, opanować emocje, analizować i wyciągać wnioski. Ogólnie mówiąc, wszelkie branże związane z tzw. pracą umysłową. Poza sztampowymi prawnikami czy lekarzami, to szczególnie profesorowie, nauczyciele, inżynierowie, architekci, naukowcy itp, jakoś zawsze podziwiałem ludzi za posiadaną wiedzę, inteligencję, racjonalne i chłodne podejście do życia. smile Z czasem oczywiście trochę się to zmieniło. Wiadomo, iż każda uczciwa profesja wykonywana z pasją i zapałem jest godna pochwały. Od każdego się można czegoś nauczyć i o kazdej profesji można ciekawie opowiadać - to nadaje koloryt naszemu życiu. Wiadomo, że prace fizyczne również wymagają wytrwałości i odporności na wszelkie trudy, gdzie często ludzie ryzykują przy tym swoje zdrowie. Podobnie zawody, w których trzeba wykazać się nadzwyczajną odpowiedzialnością i odpornością na stres, mając często w rękach życie innych ludzi.
Wracając do lekarzy i prawników: spośród tych pierwszych poznałem wielu. Mało było takich całkowicie obojętnych czy gburowatych a bywali i tacy, jak to mówią "do rany przyłóż". Mili, uczynni, sympatyczni, interesujący się losem swoich pacjentów ponad poziom, wynikjący z ich obowiązku( na czele z moim lekarzem prowadzącym ordynatorem).
Prawników, no cóż, nie miałem okazji poznać żadnego do tej pory... smile

47

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
bagienni_k napisał/a:

Odświeżę trochę temat smile

Ciekawy wątek. Mi jakoś zawsze imponowały zawody i profesje, w których ludzie muszą wysilić swój intelekt, opanować emocje, analizować i wyciągać wnioski. Ogólnie mówiąc, wszelkie branże związane z tzw. pracą umysłową. Poza sztampowymi prawnikami czy lekarzami, to szczególnie profesorowie, nauczyciele, inżynierowie, architekci, naukowcy itp, jakoś zawsze podziwiałem ludzi za posiadaną wiedzę, inteligencję, racjonalne i chłodne podejście do życia. smile Z czasem oczywiście trochę się to zmieniło. Wiadomo, iż każda uczciwa profesja wykonywana z pasją i zapałem jest godna pochwały. Od każdego się można czegoś nauczyć i o kazdej profesji można ciekawie opowiadać - to nadaje koloryt naszemu życiu. Wiadomo, że prace fizyczne również wymagają wytrwałości i odporności na wszelkie trudy, często przy tym ryzkując swoje zdrowie. Podobnie zawody, w których trzeba wykazać się nadzwyczajną odpowiedzialnością i odpornością na stres, mając często w rękach życie innych ludzi.
Wracając do lekarzy i prawników: spośród tych pierwszych poznałem wielu. Mało było takich całkowicie obojętnych czy gburowatych a bywali i tacy, jak to mówią "do rany przyłóż". Mili, uczynni, sympatyczni, interesujący się losem swoich pacjentów ponad poziom, wynikjący z ich obowiązku( na czele z moim lekarzem prowadzącym ordynatorem).
Prawników, no cóż, nie miałem okazji poznać żadnego do tej pory... smile

Czyli - odnosząc się do ostatniego zdania, szczęśliwym jesteś. Wybacz. Taki żart. smile
Jak pomyślę, ile czasu zajmowało mi zapoznawanie się z materiałami sprawy na tyle wnikliwe, by wersje śledcze na potrzebę "prokuratorskiego nadzoru" (śmiechu warte) opracować i zaprząc do ich realizacji moich zaufanych ludzi, nikt tego nie opisze.
Już kiedyś wspomniałem o tych durnych serialach o zadziwiającej skuteczności policji kryminalnej. W try miga sprawcę odnajdują, a o prokuratorze przy tym, ani słowa. I z bronią na wierzchu z informatorami się spotykają wcześniej.
Co z tego, że informację wydawca podaje, że to uproszczenie tylko? Kto z Państwa to zastrzeżenie pamięta jednak?

48 Ostatnio edytowany przez bagienni_k (2019-08-29 20:20:38)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Z prawem, ustawami czy paragrafami to tak jest. Wprawdzie ogólna( czy tez bardziej szczegółowa w danej dziedzinie) znajomość prawa wydaje się być przydatna, ale mnie zawsze odrzucał widok sygnaturki paragrafu, szczególnie w dokumentach urzędowych:) Z serialami to prawda. Pewnie w rzeczywistości jedna sprawa rozwiązywałaby się przez 20 odcinków smile
Co nie zmienia faktu, że zawód prawnika jest w społeczeństwie poważany, gdyż znajomość prawa, trudność studiów i dojście do kariery sędziego, adwokata czy prokuratora jest dość wyboista( poza oczywiście przypadkami patologicznymi).

49

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Nie mam chyba tak, żebym uważała jakieś zawody same w sobie za szczególnie budzące szacunek. Może kiedyś uznałabym za godne poważania zawód lekarza i nauczyciela, ale jak się człowiek napatrzy na rozmaite przypadki...aż się machinalnego szacunku odechciewa. Co z tego, że ktoś się musiał orobić na studiach i praktykach jeśli później wykonując swoją profesję robi z tego użytek taki, że żal człowieka ogarnia.
Niemniej podziwiam tych lekarzy, którzy wykazują się prawdziwym profesjonalizmem oraz przychylnoscią w stosunku do pacjenta bardzo żarliwie wink
Podziwiam też pilotów. No i kolegów po fachu big_smile

50 Ostatnio edytowany przez bagienni_k (2019-08-31 14:05:28)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

trx A jaki to ciekawy fach? smile

51

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Podziwiam pielęgniarki. Bardzo ciężka robota, szczególnie na oddziałach, gdzie są leżący i niedołężni chorzy, ostatnio miałam okazję obserwować ich pracę na paliatywnym... Zawód, który nie ma należnego prestiżu, a zależy od niego bardzo dużo. Osobiście nie mogłabym mieć takiej pracy.

52 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-09-01 00:43:54)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
bagienni_k napisał/a:

Co nie zmienia faktu, że zawód prawnika jest w społeczeństwie poważany, gdyż znajomość prawa, trudność studiów i dojście do kariery sędziego, adwokata czy prokuratora jest dość wyboista( poza oczywiście przypadkami patologicznymi).

Zgadzam się oczywiście. Z jednym zastrzeżeniem.
Policjant, decydując o pozbawieniu wolności innej osoby (zatrzymanie już tym jest, przeszukanie niezbędne odzieży, ciała i ewentualnego bagażu przy tym) robi to na własną, pozbawioną wieloletniego ponoć pobierania  wiedzy z zakresu procesu karnego określonej tutaj akurat w art. 308 par 1 Kodeksu karnego.
Prawnikiem nie jest, ale prawo karne  materialne i procesowe oczywiście, musi znać. I to nie gorzej od tzw. nadzorców z sąsiedniego resortu.
A zwykłym psem się bywało przez "węch" i doświadczenie dla dotkniętych "ramieniem sprawiedliwości"... To ostatnie, tak na marginesie. :)

53

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Najbardziej niedocenieni, a zasługujący na największy szacunek są przedsiębiorcy. Nam jeszcze z komuny pozostała pogarda do takowych ludzi, gdzie nazywano ich pogardliwie prywaciarzami. Ale właśnie to oni organizują życie zawodowe - dają pracę. Walczą z meandrami prawnymi, które ciągle wymyśla im państwo. Są kreatywni, walczą z masą przeciwieństw i po prostu im się chce.

54

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
niepodobna napisał/a:

Podziwiam pielęgniarki. Bardzo ciężka robota, szczególnie na oddziałach, gdzie są leżący i niedołężni chorzy, ostatnio miałam okazję obserwować ich pracę na paliatywnym... Zawód, który nie ma należnego prestiżu, a zależy od niego bardzo dużo. Osobiście nie mogłabym mieć takiej pracy.

Zgadzam się.

55

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
bagienni_k napisał/a:

Co nie zmienia faktu, że zawód prawnika jest w społeczeństwie poważany, gdyż znajomość prawa, trudność studiów i dojście do kariery sędziego, adwokata czy prokuratora jest dość wyboista( poza oczywiście przypadkami patologicznymi).

Kiedyś może i był, ale teraz...?? Więcej szacunku można mieć do żula spod sklepu, który przynajmniej jest w tym co robi uczciwy...

Odnośnie szacunku... Hmmm... Tak jak dziewczyny wyżej wspomniały, pielęgniarki, które za psie pieniądze muszą użerać się z chorymi ludźmi, a że ludzie są różni, to tym bardziej ta praca jest ciężka i niewdzięczna.

56 Ostatnio edytowany przez bagienni_k (2019-09-01 11:53:44)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?
Excop napisał/a:
bagienni_k napisał/a:

Co nie zmienia faktu, że zawód prawnika jest w społeczeństwie poważany, gdyż znajomość prawa, trudność studiów i dojście do kariery sędziego, adwokata czy prokuratora jest dość wyboista( poza oczywiście przypadkami patologicznymi).

Zgadzam się oczywiście. Z jednym zastrzeżeniem.
Policjant, decydując o pozbawieniu wolności innej osoby (zatrzymanie już tym jest, przeszukanie niezbędne odzieży, ciała i ewentualnego bagażu przy tym) robi to na własną, pozbawioną wieloletniego ponoć pobierania  wiedzy z zakresu procesu karnego określonej tutaj akurat w art. 308 par 1 Kodeksu karnego.
Prawnikiem nie jest, ale prawo karne  materialne i procesowe oczywiście, musi znać. I to nie gorzej od tzw. nadzorców z sąsiedniego resortu.
A zwykłym psem się bywało przez "węch" i doświadczenie dla dotkniętych "ramieniem sprawiedliwości"... To ostatnie, tak na marginesie. smile

Właśnie. Policja, to moim zdaniem też niedoceniany zawód( masz z pewnością więcej do powiedzenia w tej kwestii, ale pozwolę dorzucić swoje trzy grosze). Pomijając już sam fakt narażania życia i zdrowia, często nie tylko swojego, ale i swoich bliskich, sama specyfika zawodu jest szczególna. Ludzie oczekują od policji zapewnienia bezpieczeńśtwa zawsze i wszędzie. Czasami mam nawet wrażenie, że chcą by policja działała na zasadach Supermen'a: natychmiast złapać i ukarać. Wiążę się to zapewne z nieznajomością prawa karnego i tego, na czym w ogóle polega proces sądowy. Jeszcze jako dziecko, początkiem lat 90 tych, miałęm wrażenie, że ludzie utożsamiają każdego funkcjonariusza policji z jakimś tępym krawężnikiem, który tylko potrafi mandaty wypisywać, nie potrafiąc się porzadnie wypowiedzieć. Być może to jakiś stereotyp z czasów komuny, kojarzący z się z ZOMO, nie wiem...Jak najbardziej możesz to sprostować. Zależy pewnie dużo od tego w jakim dziale, sekcji się pracuje. Taki oficer dochodzeniowy, kryminalny czy od przestępczości zoorganizowanej, to co innego niż osiedlowy patrol interwencyjny czy drogówka. Tak czy inaczej, każdy z nich styka się w swojej pracy ze stresem, napięciem, bezradnością, okrucieństwem czy ludzkim cierpieniem. Zdolność do przetrzymania tego i wybrnięcia z kłopotów, zasługuje na pełen podziw. Społeczeństwo nie będąc świadomym, na czym polega praca w policji, oczekuje cudów, że da się zwalczyć wszędzie każdy przejaw przemocy i zbrodni. NIe mam nikogo znajomego w policji, ale z chęcią bym tak z czystej ciekawości podpatrzył, jak wygląda ich codzienność. Każda sprawa wymaga pewnie swoistych " metod operacyjnych", jak Wy to mówicie smile i wiadomo chyba, że nie zawsze się da wszystko rozwiązać..Choć pewnie przy cięższym przestępstwie jest większa presja z zewnątrz.
Podobnych cudów mam wrażenie oczekuje się też od lekarzy: każda choroba ma być zdiagnozowana i oczywiście w 100% wyleczona.

Co do pielęgniarek, jak najbardziej się zgadzam. Sam, leżąc w szpitalu, miałem okazję widzieć ludzi obłożnie chorych, wręcz prawie umierających. Podczas całodobowego dyżuru ekipa pielęgniarska, cały czas czuwała nad nimi, sprawiając całkowitą opiekę, nie tylko wynikającą z ich obowiązków, ale często też zwyczajnie będąc przy nich, żeby ulżyć w cierpieniu.

57 Ostatnio edytowany przez Excop (2019-09-01 18:13:54)

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Odniosę się bez cytowania, do tego, co napisałeś.
Już o moje traumy mi nie chodzi osobiste.
Panie pielęgniarki. Tyle im zawdzięczam, nie sposób wymienić.
Zawsze na posterunku. Gdy się po mordzie dostało w pacyfikacji pijackiej bójki lub siekierą po udzie w ciasnej chałupie.
Zawsze je podziwiałem i podziwiam. Kilka z nich zresztą znam od dziecka. To znaczy, gdy one dziećmi były, ja "z pałą" już biegałem.
Policja to system. Drogówka ma swoje obowiązki, podobnie, jak te "krawężniki", czyli dzielnicowi i umundurowani członkowie patroli prewencyjnych.
Bez nich moją pracę, jako wice szefa wydziału kryminalnego, o kant d... można by było sobie rozbić.
Kiedyś, to oni mieli siatki informatorów przede wszystkim.
Mozolne zaś przesłuchania i drobne prowokacje dla zdobycia dowodów, to kilkanaście a i kilkadziesiąt godzin pracy z małą możliwością powrotu z tymi, którzy mnie przywieźli na miejsce zdarzenia. smile

58

Odp: Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Ja osobiście szanuje każdego kto uczciwie wykonuje swoją pracę. Nie wyobrażam sobie dzisiejszego świata bez tzw. śmieciarzy. Nie chcę myśleć co byłoby bez lekarzy, nauczycieli, pielęgniarek. A co ze sprzątaczkami, prawnikami, czy kierowcami. Są oczywiście pracę prostsze i trudniejsze. Są takie które strasznie obciążają psychikę, vide policjant, lekarz, czy pracownik pogotowia, są takie które są trudne ze względu na wymaganą siłę, czy wytrzymałość fizyczną.
Wszystkie są potrzebne, a ważne aby wykonywać je najlepiej jak umiemy.

Posty [ 58 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Jaki zawód cieszy się największym poważaniem?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024