Ustawienia rodzin Berta Hellingera - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Ustawienia rodzin Berta Hellingera

Strony Poprzednia 1 2

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 39 do 45 z 45 ]

39 Ostatnio edytowany przez Ela210 (2019-02-12 14:36:31)

Odp: Ustawienia rodzin Berta Hellingera

tak i te zarzuty należałoby zbadać.
tam gdzie ja byłam przychodzi tyle osób, co na terapię grupową- ale fakt- obce osoby nie są intruzami- bo wnoszą swoje doświadczenia, które mogą być przydatne.
W przeciwieństwie do terapii grupowej nikt nie był zobligowany do odpowiadania na pytania i dzielenia się intymnymi faktami z życia- w ogóle tam nie ma dużo gadania, więcej interakcji.
Tak- może się to wydawać płytkie- dlatego warto zbadać czy coś w tym jest- to należy się nauce.
To że coś nie jest stosowane w Niemczech, nie oznacza, że nie wartości ; )
Tak klucz to szybki efekt- czy uproszczony- do zbadania.
tak- nie rozpoznaje się potrzeb wcześniej- by nie było sugestii- której tak się bałaś
dla nadwrażliwej osoby wiele  rzeczy jest niebezpiecznych- nie tylko Hellinger.

Ja podlewam czystą wodą
Ziarno które będzie kwiatem
I uważam na zaklęcia
Każde słowo ma swój zapach
Zobacz podobne tematy :

40 Ostatnio edytowany przez Gosia1962 (2019-02-12 15:21:45)

Odp: Ustawienia rodzin Berta Hellingera

Ela, tej metody nie stosuje sie NIGDZIE na Zachodzie, ani w USA. Wiem cos o tym- zaufaj mi:-)
Nowoczesna psychoterapia  odrzuca Hellingera, jako, ze jest to metoda  nieskuteczna i niebezpieczna. Nie jest ani badana, ani rozwijana, bo nie widzi sie w tym sensu.
Nie ma wiec mowy o zadnych  "powijakach".
A jest do zbadania powiadasz?? przez kogo? znasz takie badania? kto i w jakim celu je przeprowadza?

Owszem, wiele sytuacji w zyciu jest niebezpiecznych: gleboka woda, palenie tytoniu, jazda rowerem bez trzymanki:-)
ALE TEMATEM JEST TU HELLINGER. I do tego staram sie odniesc.

Ustawienia hellingerowskie to psychodrama, która może zniszczyć życie. Osoba ustawiająca wybiera spośród uczestników ludzi odgrywających członków rodziny, ci ludzie otrzymują ogólne informacje, a potem "grają", ale tak naprawę sytuacja wygląda jak niezły trans. To jest  najczesciej jednorazowe spotkanie, które zostawia ustawiającego z nieprzepracowaną traumą i rozgrzebanymi konfliktami, które najczęściej wyłażą w trakcie ustawienia. Najczęściej ustawienia prowadzą niewykwalifikowane osoby, samozwańczy szamani, generalnie radzę trzymać się od tego jak najdalej.
Co do techniki, to ogromna jest rola prowadzącego ustawienie, bo to on decyduje, w jaki sposób osoba ustawiająca rozegra scenę. Wydaje polecenia tłumacząc zachowania "członków rodziny" na swój własny sposób - wkłada ludziom w usta kwestie, które "powinni" wypowiedzieć w danej sytuacji. A przypominam, że to jest PRZEWAZNIE  jednorazowe wydarzenie, a nie fragment terapii.
Według Hellingera istnieje sumienie grupowe. Do grupy, w której ono oddziałuje, należą dzieci, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo rodziców i osoby, po których pozostały puste miejsca, na przykład poprzedni małżonkowie lub ukochani rodziców. Ba! ZMARLI!!!! Jeżeli więc którejś z tych osób przydarzy się nieszczęście, w grupie powstaje potrzeba wyrównania. To znaczy, nieszczęście, które miało miejsce we wcześniejszych pokoleniach, później zostaje jeszcze raz wcielone i przeżyte przez kogoś, by wreszcie można było się z nim uporać. Jest to tak zwany systemowy przymus powtórzeń . Ten rodzaj powtarzania nigdy jednak niczego nie porządkuje.

     Ci, którzy muszą wziąć na siebie los danej osoby, są niesprawiedliwie absorbowani przez sumienie grupowe. Są zupełnie niewinni. Natomiast tym, którzy rzeczywiście zawinili, na przykład oddając albo odtrącając dziecko, powodzi się dość dobrze. Sumienie grupowe nie jest więc sprawiedliwe dla potomków. Widocznie ma to coś wspólnego z "pierwotnym porządkiem w systemach rodzinnych".

     Jest to więc prawdziwy kolektywny system, czyli niewola fatum, której trzeba się podporządkować.

To chora, wyssana z palca metoda, nad ktora nikt normalny juz nie pracuje. Jest odrzucana calosciowo przez nowoczesna psychoterapie na Zachodzie.

Ustawienia Hellingera  budzą sprzeciw wielu środowisk naukowych, wedle których nie spełniają one podstawowych wymagań, jakie stawia się współczesnym szkołom psychoterapeutycznym. Proponowane sesje ustawień rodzinnych przypominają raczej seanse spirytystyczne, aniżeli poważną terapię.

Nie każdy wie, że niemały wpływ na powstanie psychoterapeutycznej metody Berta Hellingera wywarło plemię Zulusów, wśród którego mieszkał wcześniej przez kilkanaście lat. To stamtąd m.in. zaczerpnął inspirację do tego, by podczas prowadzonej przez siebie terapii nawiązywać kontakty ze zmarłymi przodkami. Swoje spirytystyczne twierdzenia wywodzi on z przejętej od nich koncepcji „wiedzącego pola”. Zachodnia prasa wspominała o niejednym przypadku samobójstwa popełnionego z powodu tej kontrowersyjnej terapii.

41

Odp: Ustawienia rodzin Berta Hellingera

Dlaczego miałabym zaufać bardziej Tobie niż sobie wink ?
Ale dzięki za dyskusję. smile

Ja podlewam czystą wodą
Ziarno które będzie kwiatem
I uważam na zaklęcia
Każde słowo ma swój zapach

42

Odp: Ustawienia rodzin Berta Hellingera

Ela- a chociazby dlatego, ze ty piszesz "sobie, a muzom", a ja w tym siedze od lat....
Pozdrawiam.

43

Odp: Ustawienia rodzin Berta Hellingera

big_smile
Super argument na anonimowym forum..

Ja podlewam czystą wodą
Ziarno które będzie kwiatem
I uważam na zaklęcia
Każde słowo ma swój zapach

44 Ostatnio edytowany przez Gosia1962 (2019-02-13 14:37:45)

Odp: Ustawienia rodzin Berta Hellingera

Nie widze zwiazku m. anonimowoscia Forum, a (moja) argumentacja.
Sprobuje wyjasnic, co poeta mial na mysli:

Padly tu pytania na temat metody Hellingera, powstala dyskusja.
Wszelkie proby wyjasnienia ci, ze ta metoda to zwykle szarlatanskie zagrywki, jakos do ciebie nie dotarly, albo tylko po czesci.

Czemu ja mysle, ze piszesz "sobie a muzom"?
Sklonily mnie do tego twoje  wywody na temat "koniecznosci zbadania tej metody" :-) :-):-):-)
TY CHCESZ BADAC?


Ja argumentuje, bo taka mam wiedze na ten temat.
Ty argumentujesz "z glowy", bo tak myslisz.
Widzisz roznice?
Jak twoim zdaniem trzeba argumentowac na anonimowym Forum? tak jak ty- bez wiedzy na dany temat, uzywajac osobistych wycieczek?
...jakos ciebie nie ogarniam...

45 Ostatnio edytowany przez MagdaLena1111 (2019-03-09 21:46:41)

Odp: Ustawienia rodzin Berta Hellingera

Dobrze, to może na świeżo napiszę o swoich spostrzeżeniach i odczuciach, bo dzisiaj byłam na cichych ustawieniach Hellingera.

Grupa liczyła kilkanaście osób. Ze zdziwieniem odnotowałam, że były także pary, wiele osób się znało, więc na początku sedeczne się witali, ale mnie jako „nową” też wyściskali, co niekoniecznie było super.
Osoba prowadząca z wieloletnim doświadczeniem, bardzo ciepła i sympatyczna i jak się okazało z niezwykłym wyczuciem.
Kilka pierwszych ustawień tylko obserwowałam, ale w końcu postanowiłam wziąć udział jako reprezentant, licząc na to, że coś poczuję, ale oprócz ciar wynikających z zaskakujących rzeczy, które się tam działy, a działo się, oj działo, to nie czułam nic szczególnego i bardziej ogarniałem sytuację intelektualnie niż emocjonalnie.
Zdecydowałam się także na moje ustawienia i chociaż już wcześniej wiedziałam, że zostałam wychowana na grzeczną dziewczynkę, to interpretacja rodzinnego ciągu, z którego to wynika zaskoczyła mnie, ale to już zostawię dla siebie do przemyślenia ;-)
Ogólne podsumowując, to wrzucam to doświadczenie na półkę z wydarzeniami neutralnymi. A tak chciałam to poczuć, przeżyć katharsis ;-)

Posty [ 39 do 45 z 45 ]

Strony Poprzednia 1 2

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA » Ustawienia rodzin Berta Hellingera

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018