Dlaczego w Polsce jest taka bieda ? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Dlaczego w Polsce jest taka bieda ?

Strony 1 2 3 7 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 38 z 249 ]

1

Temat: Dlaczego w Polsce jest taka bieda ?

No, dlaczego? Niby wygraliśmy wojnę ale to my musimy jeździć i pracować u Niemców,  a nie oni u nas. Rząd nic nie robi. A młodzież wyjeżdża z kraju za chlebem.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Dlaczego w Polsce jest taka bieda ?

Droga Hildo, jezdzimy nie tylko do Niemcow ale i do Anglikow i do Francuzów, i nie zalezy to od wygrania wojny tylko polityki kraju, a jak zapewne wiesz u nas nie najlepiej sie dzieje. I chyba nie do konca sa to wyjazdy za chlebem, ale raczej w poszukiwaniu życia na poziomie i szansy na spełnianie różnych marzeń!!!

3

Polska to kraj gdzie nie można realizować  marzeń. Ot i tyle na ten temat.

4

Można, tylko trzeba myśleć pozytywnie i się nie poddawać.

5

Marzenia można realizować, ale przy większym wysiłku i dużym poświęceniu, niestety!Mnie się udało spełnić parę, ale tylko dzięki zaciskaniu pasa, bardzo dużym oszczędzaniu, no i dadatkowej pracy dorywczej!wiem,że tak nie powinno być, absolutnie!A to Polska właśnie!!!

6

A jak myślicie, w którym miejscu politycy/rządzący zrobili błąd? I teraz Polska musi gonić Europę, chociaż kiedyś była na równi...

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

7 Ostatnio edytowany przez fervidon (2013-05-25 00:40:15)

1989 - brak dekomunizacji i dziś w zasadzie rządzą Ci sami ludzie, tylko zza kulis, a bohaterem zrobili swojego, czyli Wałęsę smile
2004 - wejście Polski do Unii na tragicznych warunkach i zero dbania o własne interesy tylko "o dobro wspólnoty" (ciekawe czy Niemcy, Francuzi, Brytole o to dbają...)

ale największy błąd dopiero przed nami - euro, czyli losy Grecji do kwadratu

warto poczytać sobie opinie ekonomistów będących z dala od polityki europejskiej, m.in. laureatów nagrody Nobla z ekonomii, co oni sądzą o "błyskotliwym" pomyśle Polski na dobicie polskiej gospodarki...

8

A sprawa wprowadzenia przez Polskę euro, to już zupełnie inna (tragiczna) sprawa... Miejmy tylko nadzieję, że nigdy to nie nastąpi i wcześniej odbędzie się głosowanie, bo po coś ta demokracja jest!

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

9 Ostatnio edytowany przez fervidon (2013-05-25 00:56:23)

Polacy pięć lat po obaleniu "jarzma" systemu komunistycznego, trwającego niemal pół wieku, wybrali na prezydenta... komunistę smile

Polakom nie przyjdzie do głowy, że dobrze im się żyje, zarabia w krajach gdzie właśnie nie ma euro - Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja. W Niemczech jest dobrze, bo to kraj, który faktycznie rządzi całą Unią, dojąc między innymi Polskę.

Któryś z polityków powiedział takie słowa: "Jeszcze nigdy nie zawiodłem się na głupocie Polaków". smile
Nie wierzę, że euro nie przejdzie w referendum. Jeśli Polacy powiedzą NIE, to będą przeprowadzać je "do skutku", albo wprowadzą w inny sposób...
Aha, no i jeśli serwery wyborcze będą podobnie jak w ostatnich wyborach w Rosji, to w sumie w referendum na pewno będzie TAK:)

10

Toż to mi pocieszenie big_smile

To jest mega głupie - nie spotkałam się jeszcze z żadną opinią ZA wprowadzeniem euro, a i tak wprowadzać będą!

11

fervidon napisał/a:

Nie wierzę, że euro nie przejdzie w referendum.

W ogóle w tej kwestii referendum nie będzie. Premier już to dawno zapowiedział.
Dlaczego? To oczywiste jaki byłby wynik.

Dokładnie tak, Tusk ma gdzieś wasze zdanie, przypomina sobie o wyborcach co 4 lata.

Co do tematu - postaram się wyszukać źródło, ale jakiś czas temu był artykuł w którym wykazano, że z każdej złotówki którą wydajemy w Polsce, prawie 70 groszy to zysk zachodnich korporacji. Po prostu nasi specjaliści od prywatyzacji po przemianie ustrojowej tak wszystko ustawili, że za grube łapówki wyprzedali cały przemysł, by Polacy stali się niewolnikami we własnym kraju i na własnej ziemi. To co jest w Polsce to nie są jakieś tam afery. To jest neokolonializm. Nieudolny rząd, rynek pod dyktando korporacji, młodzi i zdolni odławiani aby pracowali na "zachód", fatalna stopa życiowa, która zmusza do pracy za grosze za granicą... Można oczywiście się wybić... jeżeli ma się znajomych gdzie trzeba.
Zmiany z 1989 są nieodwracalne. Kapitalizm i demokracja... wytarli sobie mordy tymi hasłami sprzedając rodaków bez mrugnięcia oka.

13

Hilda napisał/a:

No, dlaczego? Niby wygraliśmy wojnę ale to my musimy jeździć i pracować u Niemców,  a nie oni u nas. Rząd nic nie robi. A młodzież wyjeżdża z kraju za chlebem.

A ile trzeba mieć kasy, by nie być biednym???

Zawsze możesz pojechać na Białoruś, tam ze swoją pensją będziesz bogata.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Produkt_krajowy_brutto
...właściwie to wybór państw biedniejszych od Polski jest olbrzymi wink

"Myślę, że każdy inteligentny człowiek jeśli mówi, że nie jest feministą, to się kompromituje, bo feminizm jest za równouprawnieniem. Prawa kobiet to prawa człowieka, po prostu" Maja Ostaszewska

14

W Polsce jest tak jak jest by My tacy jesteśmy i tyle. Nie ma co szukać wrogów po całym świecie tylko zacząć dokładnie patrzeć na ręce czyt konta bankowe tych co rządzą oraz ich popleczników. Tylko tyle i aż tyle należy zrobić na początek.

A lion doesn't concern himself with the opinion of a sheep.

15

Marka Ragnos napisał/a:

W Polsce jest tak jak jest by My tacy jesteśmy i tyle. Nie ma co szukać wrogów po całym świecie tylko zacząć dokładnie patrzeć na ręce czyt konta bankowe tych co rządzą oraz ich popleczników. Tylko tyle i aż tyle należy zrobić na początek.

Powiem szczerze, że coś w tym jest.

Poza tym jaką my wojnę wygraliśmy? Albo nas kopano po dupach z jednej, albo z drugiej strony. Wygrana wojna to jest jak się kogoś najedzie i ograbi z wszelkiego dobra. Taka wojna może przynieść zyski. Z kim mieliśmy wygrać? Z Niemcami? Nie mieliśmy szans. Jakby nie weszli Rosjanie, to nie dalibyśmy rady. Jak Niemcy sobie poszli, to się urządzili komuniści i znowu było do dupy. Późno zaczęliśmy stawiać państwo na nogi w porównaniu np. ze Szwecją. A bieda jest dlatego, że polityka gospodarcza jest u nas tak dalece głupia i nieprzyjazna, że nie da się tego opisać słowami. Kto zakładał własną działalność gospodarczą ten wie o czym mówię.

"Si vis pacem - para bellum"

16

Jakie miałybyście pomysły na wyciągnięcie kraju z biedy , postawienie na nogi i stopniowy lecz stały i regularny rozwój ? Dobrze byłoby poznać kobiecy punkt widzenia ...

"..Kto mówi o walce z biedą , a nie o obniżce podatków - ten jest albo idiotą , albo oszustem.." - Janusz Korwin Mikke

17 Ostatnio edytowany przez Snake (2013-06-29 23:28:33)

Zwolennikom teorii spiskowych zawsze powtarzam, że historia nie narodziła się wczoraj. Dzisiejszej sytuacji Polski nie można rozpatrywać bez spojrzenia... parę wieków wstecz. Kluczowy był wiek XVII, kiedy po 200 latach prosperity wpadliśmy w ciąg fatalnych wojen, między innymi z ulubieńcem niektórych czyli Szwecją. Niektórzy historycy twierdzą, że skutki wojen ze Szwecją, a szczególnie tzw. Potop Szwedzki odczuwamy do dziś. To jednak też ciąg wojen z Rosją, Turcją, straszna wojna domowa. Gospodarcze i demograficzne ich implikacje były dla kraju porażające. Potem niewiele lepszy wiek XVIII z rozkładem państwa, wojnami jakie inne państwa toczyły ze sobą ale akurat na naszym terytorium. Upadek państwowości i paradoksalnie spokój i rozwój gospodarczy pod zaborami. Tyle, że skutkiem tego był powiększający się podział rozwoju poszczególnych zaborów. Potem Wielka Wojna, której front wschodni również dotknął tereny polskie ale udało się, odzyskaliśmy niepodległość. Którą jednak musieliśmy wywalczyć szeregiem wojen z sąsiadami. Potem raptem 20 lat rozwoju, gdzie gros pieniędzy szło w obronność ale udało się też zrealizować kilka niezłych programów przemysłowych. A potem II wś, która była dla Polski hekatombą demograficzną i gospodarczą. Nie należy też zapominać, że dla Polski wojna nie zakończyła się w maju 1945 r. Jeszcze kilka lat trwała wojna domowa między resztkami sił wiernych rządowi londyńskiemu, a nową władzą komunistyczną. Plus walka z mniejszością ukraińską zakończona bezprecedensową akcją "Wisła". Następnie dziesięciolecia komunizmu, który co prawda dźwigał kraj z upadku ale jednocześnie zamknął drogę rozwoju drobnej przedsiębiorczości. Zrezygnowaliśmy z wielkich pieniędzy planu Marshalla, który dźwignął ze zniszczeń wiele państw Europy. Na koniec okazało się, że tenże komunizm jest systemem kompletnie niewydolnym. Dla młodzieży co tych czasów nie pamięta, bo nie może, a w szkole nie uważała na lekcjach przypominam. Stan wojenny, jak bardzo by mi się nie podobał, oprócz celów politycznych był milicyjno-wojskową osłoną drastycznej akcji gospodarczej. Obniżono stopę życia Polaków, wprowadzono reglamentację żywności i dóbr materialnych oraz program reform gospodarczych. Tyle, że to było jak reanimowanie trupa co potwierdził oficjalnie rząd polski ogłaszając międzynarodowym wierzycielom, że Polska nie jest w stanie spłacać swoich długów. W tym kontekście rok 1989 nie powinien być zaskoczeniem. Reżim doszedł do ściany. Dalej nie był w stanie już nic zrobić aby wyjść z tragicznej sytuacji. No i mamy rok 1989, reformy Balcerowicza, które tak wielu zabolały ale były konieczne. Transformację ustrojową i gospodarczą. Umorzenie części długów i restrukturyzację reszty. Minęło raptem dwie dekady od czasu kiedy Polska była formalnym i rzeczywistym bankrutem z szalejącą hiperinflacją (swoją drogą nie życzę młodzieży aby kiedyś się zapoznała co to oznacza), a już pełno głosów utyskiwania. Czemu nie mamy tak dobrze jak w bogatych krajach Europy, czemu tyle nie zarabiamy, czemu to i tamto. A ja pamiętam dobrze czasy z przed 20 lat i dzieciństwo w stanie wojennym i nie narzekam. Wręcz przeciwnie, jestem ogromnie zadowolony widząc jaki postęp się dokonał. Moi rodzice 20 lat czekali w kolejce na mieszkanie. Ja swoje mieszkanie kupiłem 6 lat po studiach za swoje własne zarobione pieniądze. Nie w Wlk. Brytanii, Norwegii czy Niemczech ale w Polsce. Fakt, skończyłem dobre studia ale nikt moim kolego z podwórka nie bronił skończyć podobnych. Nie pochodzę z bogatej rodziny, rodzice dawali mi ostatni grosz żeby mi pomóc na studiach. Od małego chciałem się uczyć, to się uczyłem. Wielu moich kolegów nie chciało, poszli na jakieś przypadkowe studia aby uniknąć wojska, a po studiach dalej nie umieli nic. To była pierwsza fala imigracji, bo z mojego rocznika, to właśnie ci leserzy od dyskotek i winka wyjeżdżali, bo tu nie mogli znaleźć żadnej porządnej pracy. Potem narodził się kult studiów. Nie ważne co studiujesz, byle jakieś skończyć. A potem wielkie zdziwienie, że nikt nie potrzebuje magistrów od byle czego. I znów pozostawał zmywak w Londynie. Z mojej klasy w ogólniaku o ile się orientuje zdecydowana większość urządziła się całkiem nieźle w życiu. No ale to była klasa profilowana, gdzie trzeba było się uczyć i wszyscy wybierali się na trudne studia wymagające kolejnych lat ciężkiej nauki. Dostali się, uczyli się, to i mają z tego owoce. Moja żona studiowała właśnie tak hobbystycznie, bo ja ją utrzymywałem. Ją rozumiałem, bo mogła się nie zastanawiać po co jej te studia. Jednakże na jej uczelni widziałem dziesiątki młodych facetów, patrzyłem i się zastanawiałem, po co oni studiują ten kierunek, skoro po tym nie ma pracy? Jeśli jest, to beznadziejnie płatna. A potem płacz i narzekanie jak w Polsce źle...

Kacie, kacie widzę uśmiech na twej twarzy, proszę powiedz, że mogę odjechać, Jechać wiele mil, mil, mil. O tak, masz wspaniałą siostrę, rozgrzała moją krew, doprowadziła ją do stanu wrzenia aby uratować cię od szubienicy, szubienicy, szubienicy, tak. Twój brat przywiózł mi srebro, twoja siostra ogrzała mą duszę, ale ja śmieję się teraz i ciągnę mocno
I widzę cię dyndającego na szubienicy.

18

Taa, problem w tym, że ci leserzy od dyskotek z zachodu zarabiają więcej od ciebie wykonując jakąś pracę niewymagającą kwalifikacji.

19

Wiesz, jakoś nie narzekam na zarobki w Polsce. Jak pisałem, za zarobione w Polsce pieniądze mając lat 28 kupiłem sobie nowe mieszkanie. Mając lat 39 właśnie przeprowadzam się do własnego domu. Mając niepracującą żonę i dwójkę dzieci. Nieosiągalny poziom marzeń moich rodziców. To ja już wolę w Polsce wykonywać zawód, który lubię. Moim kolegom leserom co wyjechali głównie do Anglii i Irlandii jakoś nie zazdroszczę.

Kacie, kacie widzę uśmiech na twej twarzy, proszę powiedz, że mogę odjechać, Jechać wiele mil, mil, mil. O tak, masz wspaniałą siostrę, rozgrzała moją krew, doprowadziła ją do stanu wrzenia aby uratować cię od szubienicy, szubienicy, szubienicy, tak. Twój brat przywiózł mi srebro, twoja siostra ogrzała mą duszę, ale ja śmieję się teraz i ciągnę mocno

20

Aiste napisał/a:

I chyba nie do konca sa to wyjazdy za chlebem, ale raczej w poszukiwaniu życia na poziomie i szansy na spełnianie różnych marzeń!!!

otóż to! w tyłkach się poprzewracało od nadmiaru !
mniej tv oglądać,mniej po sklepach łazić nie męczyć oczu big_smile
cieszyć się zdrowiem i tym że się żyje.

21

rotterdamnightmare napisał/a:

Dokładnie tak, Tusk ma gdzieś wasze zdanie, przypomina sobie o wyborcach co 4 lata.....

dokładnie tak! a ci znowu idą i znowu głosują na złodzieja hmm
tego pojąć nie mogę?!
druga sprawa ilu ludzi rozsądnie podchodzi do tematu?
jak można być aż tak naiwnym i wierzyć po raz któryś z kolei w te cudne obietnice?
No jak?
Zadziwiające bo przecież do lokali wyborczych chodzą dorośli ludzie!!!
A łykają te Tuskowe kity już od wielu lat!!!

22

A znasz jakąś rozsądną alternatywę? Jakiegoś mędrca co odmieni kraj dotknięciem różdżki?

23

Dlaczego jest bieda? Po niektórych postach to widać. Niektórym wydaje się, że jak wygraliśmy II Wojnę Światową to coś nam się już na zawsze należy. Zamiast watrzeć w przyszłość ciągle rozpamiętujemy historię i kreujemy się na męczennika narodów. Jak sami się uważamy za ofiary to tak nas będą postrzegać inni. Bardzo nam w tym pomaga także Kościół Katolicki, który rzuca kłody pod nogi oświacie, nauce i medycynie.

24

Snake napisał/a:

Wiesz, jakoś nie narzekam na zarobki w Polsce. Jak pisałem, za zarobione w Polsce pieniądze mając lat 28 kupiłem sobie nowe mieszkanie. Mając lat 39 właśnie przeprowadzam się do własnego domu. Mając niepracującą żonę i dwójkę dzieci. Nieosiągalny poziom marzeń moich rodziców. To ja już wolę w Polsce wykonywać zawód, który lubię. Moim kolegom leserom co wyjechali głównie do Anglii i Irlandii jakoś nie zazdroszczę.

Witam

Tu nie chodzi o narzekanie,tylko spojrzenie realne na to co się wyrabia.
Widzisz dobrze że nie masz problemu z pieniędzmi i stać Cię na zmiany.
Niestety jest bardzo dużo ludzi,którzy muszą żyć za najniższą pensję
zasiłki,rentę itd. Kombinować co najpierw zapłacić............
Państwo ma gdzieś pomoc...a jeśli już to zrobi taki "rentgen" domostwa
że udowodni Ci że Cię stać... na przeżycie  choćby miała  rodzinę utrzymywać
trzecia pociotka....czy też Babcia.Aby tylko państwo nie zbiedniało,ale dla
nadużywających alkoholu nigdy nie zabraknie pieniędzy z mops...

A jeszcze i to że wiele Firm,nie płaci na czas albo płaci na raty co jest karygodne.
Nie wiem czemu na to się przyzwala,no ale jak widać w Polsce można wszystko.

25

Milionek napisał/a:

Państwo ma gdzieś pomoc....

Hm, a skąd pomysł, że państwo ma pomagać? Bo wiesz, socjalizm skończył się ponad 20 lat temu. Już nie ma pracy dla wszystkich, nie ma tak, że wszyscy mają dostać po równo. Oczywiście, to bardzo przykre ale państwo nie jest od utrzymywania obywateli. Jeśli już czegoś się czepiać, to tego, że państwo powinno ułatwiać obywatelom w życiu i pracy. Tu faktycznie wiele jest do zrobienia. Jeśli jednak ktoś będzie się oglądał na państwo, to faktycznie ma przechlapane.

Milionek napisał/a:

A jeszcze i to że wiele Firm,nie płaci na czas albo płaci na raty co jest karygodne.
Nie wiem czemu na to się przyzwala,no ale jak widać w Polsce można wszystko.

No fakt, karygodne. Bo firma ma płacić zawsze na czas i najlepiej od razu na poziomie zachodnim. A może zastanów się dlaczego jakaś firma płaci z opóźnieniami? No? Bo może ma kłopoty? Acha, co to obchodzi pracownika? Faktycznie nic go to nie musi obchodzić. Tylko wiesz, można wprowadzić takie prawo, że pracodawca nie będzie mógł opóźnić się z wynagrodzeniami bez względu na powody. Co to da? Ano to, że firma, która ma kłopoty z płynnością finansową zamiast próbować przetrwać gorsze chwile chroniąc miejsca pracy swoich pracowników ale kosztem opóźnień w wypłatach wynagrodzeń czy rozbijaniu ich na raty, po prostu od razu zwolni np. 2/3 z nich. Dla reszty faktycznie będzie miała środki aby im wypłacić 100 % wynagrodzenia. Ta zwolniona większość bez pracy na pewno poczuje się lepiej niż z połową pensji...

Tutaj akurat masz rację, prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce to prawdziwy koszmar. Podatki i drakoński ZUS muszą być zawsze zapłacone na "już", więc nie dziwię się że wypłaty są z opóźnieniami. Lepiej spóźnić się z kasą do pracowników, niż do skarbówki, która przedsiębiorców traktuje jak złodziei i niszczy bez mrugnięcia firmy, likwidując tym samym miejsca pracy. Sam znam taki przypadek z otoczenia, gdzie zniszczyli człowieka, aż w szpitalu wylądował z nerwów, i jak ma być tutaj dobrze z takim podejściem do przedsiębiorcy. Z resztą większość z nas tutaj może się poważnie zacząć obawiać o swoją emeryturę, grzebanie przy OFE to jasny sygnał, że jest już bardzo niewesoło. Szczerze mówiąc ja nawet nie liczę na cokolwiek z ZUSu za te 45 lat. Rzeczywiście, postęp się dokonał.

27

Akurat ta Firma...jest państwowa i korzysta od lat z Ludzi Niepełnosprawnych.
To że państwo ma w nosie ludzi z Polski,którzy prowadzą firmy to wiem.
Gdy tylko ktoś zza granicy chce otworzyć działalność,mają otwarte drzwi i to
za symboliczną gotówkę.Natomiast Polacy muszą słono płacić za wszystko.
Jak to... piszesz że państwo ma mieć obywateli "gdzieś"? Wszystko pada na pysk
wysprzedają wszystko po kolei,nie potrzeba wojny,bo już jesteśmy sprzedani.
Podwyższają wszystko co się da,szukają dróg aby jak najwięcej ściągnąć z ludzi...
A najniższa wypłata o zgrozo to 1.200 zł .Co z opieką medyczną wszystko woła
o pomstę do nieba.
Znam różne sytuacje ,bo pracowałam i w Państwowych firmach i w Prywatnej.
Teraz w tej obecnej,też jest wiele za i przeciw...
A na Polityków to już nie chce się ani patrzeć,ani słuchać. Zresztą aż tylu
to stanowczo za dużo,a ich puste gadanie to już na nic bo człowiek nie ma
nadziei,że cokolwiek zmienią w Kraju na lepsze. I jestem za wyjazdami młodych
za granicę jeśli mają sposobność .Przynajmniej tam nie będą vegetować.

28

Problem w kraju jest taki, że wiele działań jakie są potrzebne aby uzdrowić państwo jest znanych ale wiążą się one z dużymi kosztami społecznymi i politycznymi dla partii, która je wprowadzi. Można utyskiwać na prywatyzację, która doprowadziła do tzw. wyprzedaży majątku. Można tylko trzeba pamiętać, że ogromna większość tego majątku, to były firmy z zerową przyszłością. Aby je postawić na nogi należało wpompować w nie olbrzymie pieniądze. Tych pieniędzy nie było i nie ma. Można było oczywiście utrzymywać fikcję czyli dalej zatrudniać tam ludzi, płacić im pieniądze za produkcję czegoś, czego albo nikt nie kupi albo zrobi to za psie pieniądze. Ciekawy jestem ilu tu byłoby chętnych aby kupić sobie FSO Poloneza zamiast fajnego, nowoczesnego samochodu, tak z czystego patriotyzmu i chęci wsparcia pracowników FSO? Podobnych przykładów są dziesiątki. Kolejne rządy podjęły decyzje, że tego obciążenia trzeba się pozbyć z nadzieją, że nabywcy nie zaorzą tych firm tylko zrestrukturyzują. W wielu przypadkach się to udało, w wielu nie. No ale tak to w życiu bywa. Nawet tam, gdzie prywatyzacja uratowała firmę ludzie i tak psioczą, bo jednym z pierwszych kroków nowych właścicieli była redukcja przerośniętego zatrudnienia. Zwiedzałem kiedyś takiego socjalistycznego molocha już po zakupie przez znaną, zagraniczną firmę. Okazało się, że daje się nadal produkować, nawet o dziwo sztandarowe dzieło tej firmy jeszcze z czasów państwowych. Tyle, że obejrzałem sobie jak wygląda stara część fabryki, a jak nowa, wybudowana już za pieniądze nowego właściciela. Coś okropnego na korzyść oczywiście tego nowego. I też były i są niesnaski, bo nowy właściciel wprowadza nowe technologie i nie potrzebuje już tylu pracowników. Coś za coś.
OFE to osobna historia. Mamiono ludzi, że chodzi o ich emerytury, gdy tym czasem podstawowym zadaniem OFE było wpompowanie części pieniędzy ze składek emerytalnych w polski rynek kapitałowy. I dziś nikt nie podważa roli jaką te fundusze odegrały w rozwoju polskiej giełdy i kapitalizacji polskich firm. Natomiast zaczyna wychodzić prawda o tym, że fundusze te nie dadzą ludziom kokosów na emeryturze. Reforma systemu emerytalnego odcięła sposób naliczania emerytury. Do ludzi wciąż nie dociera, że niezależnie od istnienia OFE czy nie, dostaną w przyszłości grosze w porównaniu do dzisiejszych emerytów. Natomiast ze względu na obecne świadczenia koszt obsługi systemu emerytalnego z roku na rok rośnie. I to uważam za niesprawiedliwe. Może pora aby powiedzieć dzisiejszym emerytom, że dawne czasy minęły i to niemoralne żeby dostawali znacząco więcej niż ich dzieci. To oczywiście byłoby trudne również prawnie, bo prawa nabyte itp. Jednak to co obciąża Polskę najbardziej to rosnące co roku wydatki sztywne. Moja propozycja z rodzaju premier a la "krew, pot i łzy" była by taka:
- wszystkie obecne świadczenia zmniejszyć do poziomu jaki miałyby według obecnych sposobów ich wyliczania,
- zlikwidować wszystkie przywileje emerytalne, górników, mundurowych, sędziów i prokuratorów itp.,
- zlikwidować wszystkie przywileje pracownicze w przedsiębiorstwach państwowych lub z udziałem skarbu państwa (darmowe przejazdy, jakieś deputaty itp.),
- zlikwidować KRUS i ujednolicić zasady podatku dochodowego dla wszystkich obywateli,
- zmniejszyć administrację rządową i samorządową o połowę,
- wprowadzić zasadę budżetową - zero deficytu,
- uwolnić działalność gospodarczą na wzór ustawy Wilczka,
- zmniejszyć podatki CIT i VAT,
- dać swobodę ubezpieczania się emerytalnego prowadzącym działalność gospodarczą,
- resztę sobie przypomnę...

29

Snake, podoba mi się Twój rozsądek. W Pl mamy niestety większość łykającą jak leszcze rozmaite spiskowe teorie (np. kosiarze brzozowi) w połączeniu z roszczeniową postawą wobez całego świata. Postawą, która nie prowadzi do niczego innego prócz frustracji. Jeśli ktoś poświęca większość energii na narzekanie, zamiast na własny rozwój, trudno liczyć na jakikolwiek efekt. Pracowałem za granicą (w swoim zawodzie - nie na zmywaku) i nie widzę różnicy. Znaczy widzę różnicę, ale w komforcie przebywania we własnym kraju, przy zupełnie przyzwoitych zarobkach. Fakt, mam szczęście pracować w firmie zagranicznej, gdzie jest zupełnie inny styl zarządzania w porównaniu z firmami zarządzanymi przez krajowców. Naprawdę nie ma się czego przyczepić.

Jeśli ktoś uparcie twierdzi, że się nie da, nakręca tylko samospełniające się proroctwo względem własnej egzystencji.
Inaczej mówiąc: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

30

Witam ! Niech i mnie można by było coś dorzucić .. Co byście Panowie powiedzieli na taki mój szereg powiązanych projektów. Więc tak - niech będzie przykład FSO. Udaje się mi jako premierowi zaciągnąć jakąś kwotę i uruchamiam  produkcję samochodów osobowych. Naturalnie silniki i skrzynie biegów kupuję od np. Toyoty (produkują w Polsce i mają moce przerobowe) , co sprawia że odpada mi budowa hal na te wyroby. Toyota zachęcona kolejnymi latami współpracy z nami bez płacenia podatków zgadza się i współpraca dochodzi do skutku. Otrzymuje auto  w miarę dobre i trochę tańsze. Kilkanaście tysięcy osób ma prace i zasila budżet podatkami , zusami itd. To nie koniec. Aby rozwijać patriotyzm gospodarczy proponuję odpisy podatkowe za nabywanie polskich dóbr . Obywatel przez rok fiskalny zbiera faktury i za polskie produkty otrzymuje zwrot podatku. Trzeba wyliczyć tylko ile tego zwrotu miałoby być ,tak by zarobił obywatel i państwo. To nie koniec . Żeby korzystać z polskich produktów i usług , oraz zarobić na zwrotach podatku za nie obywatel musi należeć do jednego z kilku banków narodowych. Może i wyśmiejecie mnie za fantazjowanie ,ale takiej polskiej rzeczywistości bym pragnął. Chciałbym by rządzący myśleli nowocześnie i nie zajmowali się tylko dzieleniem wspólnych pieniędzy , ale ich pomnażaniem w ten czy inny sposób.To co napisałem to nic innego jak stworzenie konkurencji dla zagranicznych firm między innymi działającymi w Polsce.Naturalnie aspektów które są do poważnego usprawnienia w naszym kraju jest mnóstwo , ale przydałoby się wreszcie od czegoś zacząć. Chyba każdy się zgodzi z przysłowiem '' umiesz liczyć - licz na siebie ''. My niestety liczymy na innych .

"..Kto mówi o walce z biedą , a nie o obniżce podatków - ten jest albo idiotą , albo oszustem.." - Janusz Korwin Mikke

31

No premier ma się zajmować produkcją samochodów? A na razie bez premiera w Polsce są produkowane: VW Transporter, VW Caddy, Opel Astra, Opel Zafira, Fiat Seicento, Fiat Panda, Fiat 500, Chevrolet Aveo, Ford Ka. Silniki do osobówek w Polsce produkuje Volkswagen, Toyota, Fiat, Isuzu. Ponad 2 mln sztuk rocznie. Swoje zakłady ma w Polsce Man, Scania i Volvo, do tego świetnie prosperujący rodzimy producent autobusów Solaris. Do tego setki firemek produkujących części zamienne do dziesiątków typów pojazdów. No właśnie, ale to nie jest dobre, bo nie "nasze", "polskie". Tak jakby polski był tzw. Maluch i Duży Fiat czyli samochody produkowane na licencji Fiata. Nawet Polonez był w dużej mierze zaprojektowany przez Włochów. Warszawa, to kopia Pobiedy. O, Syrenka chyba była nasza, swojska. I Tarpan, i Żuk, Lublin. Jednakże ich następców czyli Honkera i Pasagona jakoś dziwnie mało kto chce kupować. Nawet wojsko pomału, rakiem wycofuje się z Honkera, bo prawdopodobnie jego następcą będzie pojazd zupełnie inny. Mamy zakłady lotnicze, które już są sprywatyzowane i co źle im się dzieje? WSK Świdnik klepał przez dekady śmigłowiec Mi-2 czyli skonstruowany przez ludzi radzieckich i decyzją naczalstwa produkowany tylko w jednych zakładach dla całego RWPG i UW, czyli właśnie w Świdniku. Ponieważ ten system się rozleciał, to jego następca W-3 Sokół już nie mógł liczyć na tak świetlaną przyszłość. Mimo to, po zakupie zakładu przez brytyjsko-włoski koncern Sokoły nadal się produkuje, bo są tanim segmentem dla różnych tam państewek. Ale właśnie w Świdniku od lat produkuje się multum podzespołów i całych sekcji dla czołowych producentów lotniczych, a teraz produkuje się też nowe śmigłowce włoskie i o dziwo polską konstrukcję SW-4. Podobnie w Mielcu, który sprzedaje swoje samoloty nawet do USA, a dziś produkuje jedną z wersji śmigłowca Blackhawk. Są jeszcze inne podobne zakłady. Jest dziwny segment przemysłu czyli stocznie. Niektóre padają, a niektóre mają cały pakiet zamówień. Dziwne prawda? No ale trzeba ratować Kolebkę skoro sobie nie radzi. Tymczasem polscy armatorzy, bo tak, tak są jeszcze polscy armatorzy, budują na potęgę nowe statki. Gdzie? Ano w Japonii. Ostatnio cała seria kilkunastu wielkich masowców. Zamawiają w Japonii, fizycznie są budowane chyba częściowo w Chinach. Czemu tam skoro to akurat jeden z sztandarowych produktów polskich stoczni? Bo może tam nie muszą się zastanawiać czy statki powstaną, czy stocznia pewnego dnia nie zniknie, czy nikt nie będzie się oflagowywał i protestował...

32

Dodam jeszcze a propos zlikwidowania w Polsce przemysłu, że Polska jest piątym producentem samochodów w Europie, a 19 na świecie. W produkcji sprzętu AGD Polska jest na pierwszym miejscu w Europie od 3 lat. Wyprzedziliśmy wtedy Niemców i Włochy. W Polsce swoje fabryki ma już większość światowych koncernów, które już nie tylko inwestują tu w montownie końcowe ale i w coraz większym stopniu na miejscu zamawiają podzespoły. W przypadku rynku samochodowego, to nie tylko same samochody ale produkcja w Polsce silników, przekładni, skrzyń biegu. Tyle, że dzisiejsza nowoczesna fabryka nie potrzebuje dużej ilości pracowników, a tych co potrzebuje powinni być pracownikami wykwalifikowanymi. Dziś jest w mediach artykuł, że paradoks polskiego bezrobocia jest taki, że bezrobocie jest, a pracodawcy nie mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Wszyscy chcą być magistrami i kierownikami...

33

Więc dlaczego dług publiczny rośnie lawinowo..coś pod bilion !? Przecież mamy świetny polski przemysł ! Dlaczego młodzi masowo opuszczają kraj !? Nie chce im się pracować za 1200zł ? Dlaczego Unia pożyczy nam 300mld zł , skoro wie , nie będzie z czego oddać.Bo z czego ? Dlaczego wreszcie prezentujesz typową propagandę sukcesu , którego nie ma i nie było !?

34 Ostatnio edytowany przez Pan Lewski (2013-07-06 00:50:35)

Snake napisał/a:

Można utyskiwać na prywatyzację, która doprowadziła do tzw. wyprzedaży majątku.

Zgodnie z naszą interpretacją prywatyzacja jest nawet wtedy gdy francuskie państwowe przedsiębiorstwo, kupuje polskie państwowe przedsiębiorstwo. Tylko kadra kierownicza we francuskich firmach państwowych przechodzi ciężkie egzaminy kompetencyjne i testy na inteligencję. Dlatego np. państwowa firma Renault tak dobrze sobie radzi.

Snake napisał/a:

Można tylko trzeba pamiętać, że ogromna większość tego majątku, to były firmy z zerową przyszłością.

Spora część była bez przyszłości, a sporej części tę przyszłość odebrano. Import tkanin z Chin przez Turcję zarżnął polski przemysł tekstylny. Wpuszczenie Kodaka, spowodowało zniszczenie Fotonu przez dumping tej firmy, bo nasi politycy jak wygrywali wybory, woleli wsadzać wszędzie swoich pociotków, zamiast zostawić tych co się już znają i wiedzą że można wprowadzić klauzulę antydumpingową dopuszczalną przez tzw. Układ Europejski.

Snake napisał/a:

Ciekawy jestem ilu tu byłoby chętnych aby kupić sobie FSO Poloneza zamiast fajnego, nowoczesnego samochodu, tak z czystego patriotyzmu i chęci wsparcia pracowników FSO? Podobnych przykładów są dziesiątki.

To jest niby rozsądne antyspiskowobrzozowe podejście. Sęk w tym że też nie wierzę w absurdalne teorie o zamachu, a absolutnie nie zgadzam się z tą opinią, bo mam trochę większą wiedzę na ten temat. Na początku lat 90tych FSO podjęło olbrzymi wysiłek którego efektów nie zobaczyliśmy, właśnie przez prywatyzację. Harmonogram zobrazuje jak wielka była to skala działań:

W 91 roku wprowadzono Poloneza Caro, czyli zmodyfikowane nadwozie.
Pod koniec 93 roku: wprowadzono szereg z mian, z najpoważniejszych, poszerzono i przestrojono zawieszenie, wprowadzono wtrysk paliwa, wprowadzono silnik 16 zaworowy Rovera i podjęto badania nad możliwością zastosowania motorów większych niż 1.4
Już rok później, w 94 roku, wypuszczono krótką serię aut z silnikiem 16 zaworowym 1.6 litra, zaprezentowano prototyp z nowym zawieszeniem i deską rozdzielczą, oraz sedana i kombi, a także Trucka 4WD i terenowego Analoga 4WD, oraz koncept Sella który miał wykorzystywać zmodernizowane rozwiązania z prototypu Wars z 86 roku który Poloneza bił na głowę i nie odstępował technicznie nawet od Golfa 3. Do tego dochodził motocykl Maraton 125. Tunerzy ustalili to dzisiaj że że Polonez z silnikiem 1.8 Rovera, rozpędza się do 100km/h w czasie 8-8,5 sekundy. Gdyby ten samochód wszedł do produkcji z nowym zawieszeniem to miałby szanse na sporą karierę, a docelowo miał być przecież wyparty przez Warsa. W tym samym roku 94 pracowano też nad samochodem rajdowym klasy A6 o mocy 160KM, który, gdyby został homologowany, niewątpliwie odegrałby sporą rolę w promocji firmy. Żywy dowód stanowili wówczas bracia Wodniakowie którzy 120konnym Polonezem z 84 roku systematycznie wygrywali tę klasę z rajdówkami z zachodu.

Niestety Daewoo zlikwidowało te projekty i łaskawie podtrzymało przy życiu praktycznie wersję z 93 roku, a i tak ten pojazd do 96 roku sprzedawał się w Polsce najlepiej i nawet w Holandii sprzedawano coś koło 100 sztuk rocznie, a zaniedbano całkowicie zacofane rynki wschodnie. A przypominam że Polonez po pseudomodernizacji wykonanej przez Daewoo w 97 roku, przy całkowitym zaniechaniu eksportu i likwidacji niegdyś bogatej listy opcji, utrzymał się na rynku aż do 2002 roku. Skoro 11 lat temu opłacało się jeszcze produkować ten zabytek, to zmodernizowana wersja wg. planów z 94 roku mogłaby się utrzymać na rynku do dzisiaj. A zwłaszcza gdyby prowadzono eksport do takich krajów jak Egipt, Turcja, Kazachstan czy Chiny.

Snake napisał/a:

bo jednym z pierwszych kroków nowych właścicieli była redukcja przerośniętego zatrudnienia.

Wcale niekoniecznie, bo głupota umowy prywatyzacyjnej FSO polegała właśnie na tym że zażądano utrzymania zatrudnienia, a należało wymagać kontynuacji dotychczasowych projektów i promocji marki. Dodajmy że ta marka praktycznie po śmierci jednak żyje własnym życiem, bo dzisiaj można już sobie nawet kupić licencjonowany zegarek FSO za 1300zł...

Snake napisał/a:

No premier ma się zajmować produkcją samochodów? A na razie bez premiera w Polsce są produkowane: VW Transporter, VW Caddy, Opel Astra, Opel Zafira, Fiat Seicento, Fiat Panda, Fiat 500, Chevrolet Aveo, Ford Ka. Silniki do osobówek w Polsce produkuje Volkswagen, Toyota, Fiat, Isuzu. Ponad 2 mln sztuk rocznie.

No i fajnie, tylko przypomnę że to obca produkcja. Najbardziej jaskrawy przykład stanowi fabryka Fiata w Tychach (Panda, 500 i Ka). W 83 roku nasi inżynierowie zaprojektowali samochód Beskid, który był lepszy od produkowane później w Bielsku Ciquecento (z silnikiem 700cm był szybszy i mniej palił niż CC), FSM w Bielsku która miała to auto produkować, sprzedano Fiatowi za równowartość dzisiejszych 1800zł. Następnie Fiat wybudował nowe zakłady w Tychach, dodajmy że w specjalnej strefie ekonomicznej o obniżonych podatkach, i w dodatku dostał kilkaset mln. zł dotacji na budowę i modernizacje. Ilu szewców w Polsce działa w specjalnej strefie ekonomicznej i dostaje granty na otwarcie zakładów?

Snake napisał/a:

do tego świetnie prosperujący rodzimy producent autobusów Solaris.

Solaris rozbija się o szklany sufit. Bez poparcia państwa lub przynajmniej zwolnień podatkowych, nie ma szans na wypracowanie takiej pozycji jak MAN czy inne globalne koncerny.

Snake napisał/a:

No właśnie, ale to nie jest dobre, bo nie "nasze", "polskie". Tak jakby polski był tzw. Maluch i Duży Fiat czyli samochody produkowane na licencji Fiata. Nawet Polonez był w dużej mierze zaprojektowany przez Włochów. Warszawa, to kopia Pobiedy.

Tylko że przy tych licencyjnych samochodach pracowały nasze własne ośrodki badawcze i mogli je sobie w dowolnej chwili rozebrać na kawałki i poskładać z tego zupełnie inne auto nadające się produkcji. To że tego nie zrobiono i nie wypracowano marki to inny złożony problem. Jeszcze do 1986 roku dyrekcja FSO miała plan jak wyzwolić się z niemocy finansowej i przejść na swoje w perspektywie następnych kilkunastu lat, co zostało storpedowane przez ministra Wilczka. Ale nawet mimo tego, w latach 90tych ta fabryka miała by szanse, gdyby ją dofinansowano i rozniesiono uprawnienia związków zawodowych, a nie sprzedano Daewoo wymagając jedynie aby utrzymało zatrudnienie- krótkowzroczny, partykularny cel. W latach 93-94 nawiązano współpracę z Roverem, zaprezentowano całą linię nowych gotowych produktów, planowano nawet reaktywację działu rajdowo-wyścigowego, dosłownie już składano wyczynowe silniki nowej generacji. Bez sensu? To proszę spojrzeć na
Japonię i Koreę Południową. W tych krajach od przeszło pół wieku tępi się obce koncerny i zapewnia preferencyjne kredyty krajowym producentom. A W 1980 roku w Korei Południowej produkowano 4 razy mniej samochodów niż PRLu.

Snake napisał/a:

Jednakże ich następców czyli Honkera i Pasagona jakoś dziwnie mało kto chce kupować. Nawet wojsko pomału, rakiem wycofuje się z Honkera, bo prawdopodobnie jego następcą będzie pojazd zupełnie inny.

A najzabawniejsze jest to że ten zupełnie inny pojazd jest na etapie dopracowania w firmie Honker właśnie. Z dotychczasowego Honkera wojsko się nie wycofa raczej, bo nieopancerzone lekkie samochody w ogóle są przydatne do niektórych rzeczy. Podejrzewam raczej że będą chcieli się przesiadać na Landrovery, bo w tym kraju nie rozumie się że pojazd zakupiony u krajowego producenta zawsze skarbowi państwa zwraca się w 100%. Natomiast gdy idzie o cięższy pojazd z pancerzem to on od kilku lat jest opracowany i arabscy kontrahenci się nim interesują, jedyny problem polega na zastosowaniu silnika większej mocy. Andoria 2.4Turbo Common Rail jest za słaba do wozu opancerzonego.

chandler napisał/a:

Więc dlaczego dług publiczny rośnie lawinowo..coś pod bilion !? Przecież mamy świetny polski przemysł ! Dlaczego młodzi masowo opuszczają kraj !? Nie chce im się pracować za 1200zł ? Dlaczego Unia pożyczy nam 300mld zł , skoro wie , nie będzie z czego oddać.Bo z czego ? Dlaczego wreszcie prezentujesz typową propagandę sukcesu , którego nie ma i nie było !?

Unia nie pożycza Unia daje i te pieniądze są marnowane często. Np. betonuje się koryto rzeki z jednego funduszu, a za pół roku rozwala beton w związku programem rewitalizacji... Dług publiczny rośnie obecnie najwolniej od czasów sprzed rządów PiSu, natomiast rośnie lawinowo ponieważ liczba urzędników pięciokrotnie przekracza liczebność wojsk lądowych i to jest także wina Unii częściowo, bo wielu z tych urzędników obsługuje programy unijne właśnie. I nie chodzi tylko o to że to kosztuje miliardy zł, ale także o to że to paraliżuje przedsiębiorczość samą biurokracją i przepisami.

Do tego dochodzi niestabilność prawa i wysokie podatki. W Anglii prowadzenie działalności kosztuje 5 funtów tygodniowo (a jest to państwo właściwie już socjalne), w Polsce już przeszło 1000zł na miesiąc. Kiedy chciałem zakładać działalność w inkubatorze akademickim (fundacja pokrywała mi koszty działalności) to obliczyłem że będzie mnie to kosztować dwa razy więcej niż regularna działalność w Anglii, bo i tak musiałbym płacić fundacji 200zł na miesiąc (fakt faktem że księgowość miałbym za to załatwioną) a w Anglii zapłaciłbym w tym czasie 100zł. Poza tym, co się dziwić że dług rośnie lawinowo skoro myślenie klasy politycznej jest takie że damy 100mln złotych grantów na silniki Fiata, a robotnikom z polskiej fabryki w Lublinie wolimy zapłacić zasiłek niż zamówić 100 samochodów dla wojska, które zwróciłyby się w podatkach zapłaconych przez robotników. Najbardziej swego czasu zawaliła rada miasta Warszawa, jak FSO podnieśli 12 krotnie podatek gruntowy, akurat w momencie kiedy szukano nowego kontraktu na produkcję. W trosce o interes miasta, zatrudnienie spadło z 4 tys. do kilkudziesięciu osób, nie licząc zwolnionych w filiach. W końcu doszło do tego ze nawet Sejm uznał że coś nie halo i zaczęli nawet pisać nową ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych, żeby można było taką utworzyć w Warszawie dla FSO, ale tego nie dokończyli bo inwestorzy się wycofali.

Symptomatyczne w polskiej mentalności jest też to, jak pisano o tym w prasie. Kiedy w Fiacie kilkaset osób miało stracić pracę to było wielkie halo, propozycje subwencjonowania itd. Kiedy ostatnie 3 tys. z FSO poszło na bruk, to były artykuły z opiniami socjologów że "fabryki w wielkich miastach dzisiaj nie opłacają się", nigdzie ani jednej opinii inżyniera. Ja się takiej opinii w internecie dokopałem prywatnie: "Jakie osiedla w miejscu fabryki? Tu są tak ciężkie fundamenty, tak ciężkie uzbrojenia w prąd i sprężone powietrze że budowa czegoś innego niż fabryka jest nieopłacalna"

Poza tym, strzelamy sobie w głowę, prowadząc wojnę z Rosją. Nie ma autostrad na wschód, więc tranzyt leży. Przed budową Nordstreamu Rosjanie proponowali nam by puścić rurociąg przez nasze terytorium, co by dało nam zyski z tranzytu i kontrolę nad gazem eksportowanym na zachód. Myśmy się nie zgodzili ze względu na Ukrainę, no to Rosjanie widząc że prowadzimy wrogą politykę, okrążyli nas i teraz mogą nam zakręcić gaz kiedy tylko zechcą.

Każdy człowiek który nie przeszedł kursu doskonalenia techniki jazdy i spowodował wypadek, powinien zostać rozstrzelany.

35

Pan Lewski napisał/a:

[...]To jest niby rozsądne antyspiskowobrzozowe podejście. Sęk w tym że też nie wierzę w absurdalne teorie o zamachu, a absolutnie nie zgadzam się z tą opinią, bo mam trochę większą wiedzę na ten temat. Na początku lat 90tych FSO podjęło olbrzymi wysiłek którego efektów nie zobaczyliśmy, właśnie przez prywatyzację. Harmonogram zobrazuje jak wielka była to skala działań:[...].

Fajnie, fajny ten Caro, może na papierze smile Ja jednak takiego posiadałem jako mój pierwszy samochód i kilka lat nim jeździłem. Dziękuję postoję...

Pan Lewski napisał/a:

No i fajnie, tylko przypomnę że to obca produkcja.

Robotnicy pracujący w tych fabrykach też są obcy?

Pan Lewski napisał/a:

Ilu szewców w Polsce działa w specjalnej strefie ekonomicznej i dostaje granty na otwarcie zakładów?.

Broni im ktoś? Ilu szewców zatrudnia więcej niż 1-2 osoby?

Pan Lewski napisał/a:

A najzabawniejsze jest to że ten zupełnie inny pojazd jest na etapie dopracowania w firmie Honker właśnie. Z dotychczasowego Honkera wojsko się nie wycofa raczej, bo nieopancerzone lekkie samochody w ogóle są przydatne do niektórych rzeczy. Podejrzewam raczej że będą chcieli się przesiadać na Landrovery, bo w tym kraju nie rozumie się że pojazd zakupiony u krajowego producenta zawsze skarbowi państwa zwraca się w 100%. Natomiast gdy idzie o cięższy pojazd z pancerzem to on od kilku lat jest opracowany i arabscy kontrahenci się nim interesują, jedyny problem polega na zastosowaniu silnika większej mocy. Andoria 2.4Turbo Common Rail jest za słaba do wozu opancerzonego.

Ooo, znasz wynik jeszcze nie ogłoszonego przetargu na następcę Honkera?

Pan Lewski napisał/a:

...a robotnikom z polskiej fabryki w Lublinie wolimy zapłacić zasiłek niż zamówić 100 samochodów dla wojska, które zwróciłyby się w podatkach zapłaconych przez robotników.

Na jednej szali praca dla stu pracowników, a na drugiej męczarnie tysięcy żołnierzy... Wiesz, najlepszym miernikiem jest jednak rynek cywilny. Dwa produkty DMP czyli Honker i Pasagon na rynku cywilnym sprzedają się beznadziejnie. Dlaczego to wystarczy przejrzeć internetowe komentarze ich użytkowników. Żołnierze, ci co bezpośrednio użytkują Honkery, a przede wszystkim serwisują też jadą po Honkerze ostro. Oczywiście państwo nie jest od tego aby dać im do ręki wszystko to co najlepsze na świecie i trzeba brać poprawkę na te ich utyskiwania. Wiele problemów z użytkowaniem Honkera jest spowodowane przez politykę zakupową wojska, które zamawia niewielkie partie u małego producenta. Stąd nie raz było tak, że co partia Honkerów, to zupełnie inny wóz niż dotychczas użytkowane. A wszystko nazywa się Honker, tylko że jednostka wojskowa musi utrzymywać kilka kompletów części bo dwa Honkery stojące obok siebie mają różne podstawowe elementy. Oczywiście na głosy żołnierzy też trzeba brać poprawkę, bo potrafią mieć głupie pomysły jak wywalenie Honkerów i zastąpienie ich cywilnymi pick-upami. Ziarenko prawdy w tym jest, bo nieporozumieniem jest robienie Honkera podręcznym pojazdem od wszystkiego. Też bym wolał aby DMP przystąpiło z nowym pojazdem do przetargu i go wygrało biorąc zamówienie np. na 2000 pojazdów co już daje dobre perspektywy. A w kwestii pick-upa, to po sąsiedzku do DMP składają takie całkiem miłe dla oka zwane Grand Tiger, rodem z Chin.

Pan Lewski napisał/a:

...Poza tym, strzelamy sobie w głowę, prowadząc wojnę z Rosją. Nie ma autostrad na wschód, więc tranzyt leży. Przed budową Nordstreamu Rosjanie proponowali nam by puścić rurociąg przez nasze terytorium, co by dało nam zyski z tranzytu i kontrolę nad gazem eksportowanym na zachód. Myśmy się nie zgodzili ze względu na Ukrainę, no to Rosjanie widząc że prowadzimy wrogą politykę, okrążyli nas i teraz mogą nam zakręcić gaz kiedy tylko zechcą.

A niech sobie zakręcają. Coś z tą ich dominacją gazową jest jednak ostatnio nie tak, skoro zgodzili się na obniżki cen gazu smile Czyżby kończony gazoport tak na nich wpływał? I wbrew pozorom Polska ma kilka lokalnych połączeń gazowych z sąsiadami z zachodu i południa, gdzie gaz może płynąć w obie strony. A Polska nie ma gospodarki aż tak uzależnionej od gazu. Na szczęście u nas wciąż dominuje węgiel, którego mamy w bród. Nasz produkcja gazu zaspokaja o ile pamiętam ok. 1/3 zapotrzebowania, a jego struktura jest taka, że większość zużywa przemysł chemiczny. W razie zakręcenia kurka przez Rosjan co najwyżej zmniejszymy produkcję nawozów ale chałupy będziemy mieli czym ogrzewać. Z chwilą wejścia do eksploatacji gazoportu szantaż gazowy w ogóle będzie co najwyżej szantażykiem. Nie mówię zaś w ogóle o kwestii gazu łupkowego, bo ile by go nie było, to uruchomienie jego wydobycia w Polsce postawi nas w sytuacji całkowitej samowystarczalności. Oczywiście nie ma takiej potrzeby, bo jak jest łatwy gaz z rury, to czemu z niego nie korzystać. Nie ma już jednak powodu aby za niego tyle płacić. W kwestii energetycznej, to jednak więcej powodów do martwienia ma Rosja. Kolejne kraje UE budują gazoporty, gdzie mogą sprowadzać tani gaz z poza Rosji. Kłopoty na rynku UE rosyjskich koncernów z ich polityką, o ile pamiętam spadające dochody z eksportu, a w związku z tym dużo mniejsza ilość gotowizny, która miała pokryć wiele planów Putina.

36 Ostatnio edytowany przez Pan Lewski (2013-07-10 02:34:01)

Snake napisał/a:

Fajnie, fajny ten Caro, może na papierze smile Ja jednak takiego posiadałem jako mój pierwszy samochód i kilka lat nim jeździłem. Dziękuję postoję...

No widzisz, a ja np. nie wsiądę już do VW Polo z drugiej połowy lat 90tych. Cena jak za 2,5 Poloneza i śmiem twierdzić że Polonez bije to Polo na głowę. Miałeś go na pierwszy samochód, bo na taki było ciebie stać. Gdyby historia III RP potoczyła się inaczej to byś zmienił Caro na ulepszone Caro które jeździłoby zupełnie inaczej, a w 97 roku zmieniłbyś na Warsa 3 który byłby porównywalny do Golda IV, tylko że zapłaciłbyś za niego 40tys zł. a nie ponad 60...   

Snake napisał/a:

Robotnicy pracujący w tych fabrykach też są obcy?

Gdyby to że obcy koncern produkuje nie miało znaczenia, to Korea i Japonia nie tępiłyby zagranicznych koncernów.

Snake napisał/a:

Broni im ktoś? Ilu szewców zatrudnia więcej niż 1-2 osoby?

Typowe myślenie kogoś kto nie ma pojęcia jak działa gospodarka. Tobie się wydaje że jak z myślą o koncernie zza granicy zakłada się specjalną strefę ekonomiczną i jeszcze dopłaca mu do linii produkcyjnych, to to w żaden sposób nie wpływa na sytuację "szewca" któremu nie opłaca się zwiększać produkcji i zatrudniać pracowników, bo ma zbyt wysokie koszty podatków i składek i na marketing/nowe maszyny/nowych pracowników już nie starczy.

Snake napisał/a:

Ooo, znasz wynik jeszcze nie ogłoszonego przetargu na następcę Honkera?

Zakładam że wojsko nie zacznie nagle jeździć samochodami sportowymi. Jedyne naprawdę terenowe auta o specyfikacjach które zamawia wojsko to Defender i Mercedes G.

Snake napisał/a:

Na jednej szali praca dla stu pracowników, a na drugiej męczarnie tysięcy żołnierzy...

Nudzi im się w koszarach, to niech się z autami pobawią. Bo jak dalej będziemy polegać tylko na sprzęcie z importu, to za 50 lat się okaże że w wojnie z Kalifatem Niemiec jesteśmy ugotowani bo nam nie dostarczą części do czołgów Leopard X, wszystkie Land Rovery padły bo Luftwaffe i Kriegsmarine zniszczyły transporty części, albo wysiadły nam F-35 bo Amerykanie nadali sygnał deaktywacji, gdyż nie zapłaciliśmy drugiej raty za zakup. Poza tym kupując Land Rovera, płacisz 140tys. za wersję gołą i Anglicy się cieszą. Kupując Honkera za 140tys. dostajesz pełne wyposażenie jakie tylko może przydać się w wojsku, i te pieniądze wracają do Skarbu Państwa, bo ludzie mają pracę, płacą podatki, napędzają koniunkturę kupując, a jak sprzeda się jeszcze Honkera Arabom, to będzie jeszcze więcej podatków.

Snake napisał/a:

Wiesz, najlepszym miernikiem jest jednak rynek cywilny. Dwa produkty DMP czyli Honker i Pasagon na rynku cywilnym sprzedają się beznadziejnie.

Powiedz to Panu Tuckerowi który wyprodukował najlepszy samochód w USA i sprzedał tylko 40 sztuk.
W przypadku Honkera sytuacja jest nieco inna: wymagasz żeby nieznana firma, bez działu marketingu, bez środków na udoskonalenie produktu, nagle zaczęła dobrze się sprzedawać, i to na niszowym rynku: powolnych ale wytrzymałych samochodów dostawczych i terenówek do przedzierania się w warunkach ekstremalnych. Nawet Land Rover na polskim rynku sprzedaje minimalną ilość Defenderów.

Snake napisał/a:

Dlaczego to wystarczy przejrzeć internetowe komentarze ich użytkowników.

Komentarze są sprzeczne, a Pasagon to de facto klon Lublina który cieszy się wielkim poważaniem jako dostawczak od ciężkiej roboty.

Snake napisał/a:

Też bym wolał aby DMP przystąpiło z nowym pojazdem do przetargu i go wygrało biorąc zamówienie np. na 2000 pojazdów co już daje dobre perspektywy.

To jest zupełnie możliwe, przy założeniu że wojsko będzie szukało auta o zbliżonej specyfikacji do tych jakie ta firma może zaoferować. Bo jeżeli zacznie sprzedawać do wojska tysiące samochodów, to wtedy można pomyśleć o projektowaniu nowych pancerzy, czy rozwiązania problemu awarii mostów napędowych. Bez tego, nie ma mowy o żadnych większych ulepszeniach.

Snake napisał/a:

A niech sobie zakręcają. Coś z tą ich dominacją gazową jest jednak ostatnio nie tak, skoro zgodzili się na obniżki cen gazu smile Czyżby kończony gazoport tak na nich wpływał? I wbrew pozorom Polska ma kilka lokalnych połączeń gazowych z sąsiadami z zachodu i południa, gdzie gaz może płynąć w obie strony. A Polska nie ma gospodarki aż tak uzależnionej od gazu. Na szczęście u nas wciąż dominuje węgiel, którego mamy w bród. Nasz produkcja gazu zaspokaja o ile pamiętam ok. 1/3 zapotrzebowania, a jego struktura jest taka, że większość zużywa przemysł chemiczny.

I masz odpowiedź skąd te obniżki

Snake napisał/a:

Z chwilą wejścia do eksploatacji gazoportu szantaż gazowy w ogóle będzie co najwyżej szantażykiem.

Masz nieaktualne informacje. Szantażu nie będzie, bo już zakontraktowaliśmy dostawy drogiego gazu od Arabów, na zasadzie "bierzesz i płacisz, lub nie bierzesz i też płacisz", więc nam wsio czy Rosjanie zakręcą kurek czy nie i tak musimy zapłacić. Oczywiście zakładając że flota bałtycka nie zbombarduje gazoportu, w razie wojny, choć prawdę powiedziawszy, nie mam pojęcia po co Rosja miałaby nas napadać. Poza tym Rosja to nie tylko gaz, ale także rynek zbytu. Ilekroć nam się coś nie podoba, to w Rosji albo okazuje się że nasze mięso jest trujące, albo znajdują nasze wyrzutnie rakiet w kryjówkach terrorystów i robią czarny PR. Odnoszę wrażenie że Rosja traktuje nas jak osła, kijem i marchewką. Tylko że my jesteśmy wyjątkowo durne bydło, bo wolimy dostać kijem niż zeżreć marchewkę.

Każdy człowiek który nie przeszedł kursu doskonalenia techniki jazdy i spowodował wypadek, powinien zostać rozstrzelany.

37

Pan Lewski napisał/a:

Nudzi im się w koszarach, to niech się z autami pobawią. Bo jak dalej będziemy polegać tylko na sprzęcie z importu, to za 50 lat się okaże że w wojnie z Kalifatem Niemiec jesteśmy ugotowani bo nam nie dostarczą części do czołgów Leopard X, wszystkie Land Rovery padły bo Luftwaffe i Kriegsmarine zniszczyły transporty części, albo wysiadły nam F-35 bo Amerykanie nadali sygnał deaktywacji, gdyż nie zapłaciliśmy drugiej raty za zakup. Poza tym kupując Land Rovera, płacisz 140tys. za wersję gołą i Anglicy się cieszą. Kupując Honkera za 140tys. dostajesz pełne wyposażenie jakie tylko może przydać się w wojsku, i te pieniądze wracają do Skarbu Państwa, bo ludzie mają pracę, płacą podatki, napędzają koniunkturę kupując, a jak sprzeda się jeszcze Honkera Arabom, to będzie jeszcze więcej podatków.

To nie jest kwestia nudów, tylko tego że jednostka wyjeżdżając w teren np. na wojnę do kilkudziesięciu Honkerów musi mieć skompletowane kilka różnych pakietów części, bo nie ma między nimi kompatybilności. Koszmar logistyka. Nie mówię, że jest to wina producenta, robił z czego miał smile Czy Land Rovery się słabo sprzedają, to nie wiem ale wiem, że zakłady energetyczne wolą kupować gołe Land Rovery niż wypasione Honkery. Akurat w moim sąsiedztwie sporo widuje Land Roverów różnych firm i służb. Honkerów jakoś nie, no chyba, że z jednostki przejeżdża. Poza tym akurat w kwestii sprzętu militarnego, to jesteśmy skazani na import w dużej mierze. Nie jesteśmy w stanie nawet liznąć tematu wymyślenia i wyprodukowania samodzielnie sprzętu klasy współczesnego samolotu. Nawet nie F-35 ale choćby F-16. Zważ, że już w zasadzie nikt na świecie nie jest w stanie opracować takiego sprzętu samodzielnie. Poza USA. Europa się łączy we wspólnych projektach, żeby to jeszcze udźwignąć finansowo. Francja jeszcze daje radę. Szwedzi ciągnęli swój program ale też dochodzą do ściany. Na to po prostu trzeba kupy kasy, która się nie zwróci jeśli sprzedaż samoloty tylko swojemu państwu. Trochę inną mamy sytuację w pancerce, bo mamy jakieś tam tradycje, są zakłady. Tyle, że one nauczyły się żyć na garnuszku państwa i uważają, że ich interes jest interesem państwa. Nawet tego rynku klonów T-72 nie były w stanie wykorzystać, bo jedyny ich sukces to opchnięcie 50 czołgów do Malezji, gdzie w najlepszym razie wyszli na zero, a mówi się o stratach. Jeśli sukcesem nazwiemy opchnięcie produktu, w którym polska jest skorupa. I taka sama bajka jak z DMP: dajcie nam kupę forsy, to my już tu wymyślimy 8 cud świata. Może tak, a może nie. Zamiast walczyć od lat z pomysłami na przejęcie Leopardów trzeba było skoncentrować się na współpracy z niemieckim przemysłem w ich modernizacji i konstrukcji następcy. Dopiero teraz coś do panów od czołgów zaczyna docierać.

Pan Lewski napisał/a:

Powiedz to Panu Tuckerowi który wyprodukował najlepszy samochód w USA i sprzedał tylko 40 sztuk.
W przypadku Honkera sytuacja jest nieco inna: wymagasz żeby nieznana firma, bez działu marketingu, bez środków na udoskonalenie produktu, nagle zaczęła dobrze się sprzedawać, i to na niszowym rynku: powolnych ale wytrzymałych samochodów dostawczych i terenówek do przedzierania się w warunkach ekstremalnych. Nawet Land Rover na polskim rynku sprzedaje minimalną ilość Defenderów.[...] Komentarze są sprzeczne, a Pasagon to de facto klon Lublina który cieszy się wielkim poważaniem jako dostawczak od ciężkiej roboty.

To po co ta nieznana firma kupowała markę Honker i Lublin jeśli nie miała środków na rozwój i marketing? Bo przez parę lat armia zawsze te parędziesiąt sztuk rocznie kupowała, a jak się okazało, że to za mało można zaprosić parlamentarzystów i biadolić, że jak żyć, jak się rozwijać, jak armia nie chce kupować więcej ich produktów...
No i przykład popularności Lublina i niepopularności Pasagona świetnie dowodzi jak można położyć niezły interes. Nie znam dobrze tematu ale czytałem trochę narzekań na Pasagona, że właśnie jest słabej jakości co podważa jego sensowność zakupu do ciężkiej roboty. I ta koszmarna stylistyka...

Pan Lewski napisał/a:

Oczywiście zakładając że flota bałtycka nie zbombarduje gazoportu, w razie wojny, choć prawdę powiedziawszy, nie mam pojęcia po co Rosja miałaby nas napadać. Poza tym Rosja to nie tylko gaz, ale także rynek zbytu. Ilekroć nam się coś nie podoba, to w Rosji albo okazuje się że nasze mięso jest trujące, albo znajdują nasze wyrzutnie rakiet w kryjówkach terrorystów i robią czarny PR. Odnoszę wrażenie że Rosja traktuje nas jak osła, kijem i marchewką. Tylko że my jesteśmy wyjątkowo durne bydło, bo wolimy dostać kijem niż zeżreć marchewkę.

A czym niby ta Flota Bałtycka miałaby zbombardować gazoport? Minione lata chluby nieprędko wrócą... A jeśli chodzi o Rosję jako rynek zbytu, to mimo tego kapryszenia rok w rok nasz eksport do Rosji rośnie po paręnaście procent.

38 Ostatnio edytowany przez Pan Lewski (2013-07-10 16:39:17)

Snake napisał/a:

To nie jest kwestia nudów, tylko tego że jednostka wyjeżdżając w teren np. na wojnę do kilkudziesięciu Honkerów musi mieć skompletowane kilka różnych pakietów części, bo nie ma między nimi kompatybilności.

To nie jest problem, bo za 20 lat żaden z Honkerów z silnikiem Iveco albo 1.6 OHV nie będzie już jeździł. Nie wiem jaki jest dokładny skład parku maszynowego WP, ale zakładam że na misję w Afganistanie da się poskładać w miarę kompatybilny zestaw samochodów, a jak nie to niech się uczą pokonywać trudności logistyczne. Potrzebujemy własnego samochodu żeby napędzać gospodarkę i mieć własne maszyny do ewentualnej wojny za 50 albo więcej lat. Gdyby wojsko zamawiało duże partie to można by uzgodnić że ma być most mocniejszy o 300%, macie poprawić silniki i zamontować taką, a taką skrzynię biegów. Za 10 lat dostarczano by już tylko kompatybilne i przyzwoite samochody.

Snake napisał/a:

Czy Land Rovery się słabo sprzedają, to nie wiem ale wiem, że zakłady energetyczne wolą kupować gołe Land Rovery niż wypasione Honkery. Akurat w moim sąsiedztwie sporo widuje Land Roverów różnych firm i służb. Honkerów jakoś nie, no chyba, że z jednostki przejeżdża.

No bo Land Rover jednak jest lepszy. Nic w tym dziwnego, skoro Anglicy doskonalą go od 40 lat, a Honker powstał za późnego Jaruzelskiego i nie miał silnika, a wszystkie firmy które go potem produkowały, były likwidowane. Poza tym, nawet gdyby Honker niczym się nie różnił od Land Rovera, to Polak kupi jednak zagraniczne, bo nigdy nie miał i nie ma zaufania do polskich produktów technicznych. A tym bardziej kupi Land Rovera, że wszyscy wiedzą o istnieniu tej firmy, ale Honkera mało kto kojarzy.

Snake napisał/a:

Poza tym akurat w kwestii sprzętu militarnego, to jesteśmy skazani na import w dużej mierze. Nie jesteśmy w stanie nawet liznąć tematu wymyślenia i wyprodukowania samodzielnie sprzętu klasy współczesnego samolotu. Nawet nie F-35 ale choćby F-16.

To nie jest tylko kwestia wielozadaniowego myśliwca. W wojsku używa się różnych samolotów. W latach 60. zbudowaliśmy treningową Iskrę która była bardzo dobrym samolotem. W latach 90. zbudowaliśmy następcę, Irydę, ale woleliśmy kupować używane samoloty z zachodu niż rozwijać własny przemysł. No to teraz każdy samolot musimy sprowadzić. Pomijam projekty typu Skorpion czy Kobra 2000, bo ten pierwszy został jako makieta, a Kobry byśmy i tak nie udźwignęli.

Snake napisał/a:

I taka sama bajka jak z DMP: dajcie nam kupę forsy, to my już tu wymyślimy 8 cud świata.

Tylko powiedz mi, jak się to ma nie wykopsnąć kiedy wszystko sprowadzamy. Jeżeli samoloty, okręty, samochody, ciężarówki i nie wiadomo co jeszcze, musimy sprowadzać, to nie udźwignie tego sam eksport żarcia (którego też sporo już importujemy).

Snake napisał/a:

To po co ta nieznana firma kupowała markę Honker i Lublin jeśli nie miała środków na rozwój i marketing? Bo przez parę lat armia zawsze te parędziesiąt sztuk rocznie kupowała, a jak się okazało, że to za mało można zaprosić parlamentarzystów i biadolić, że jak żyć, jak się rozwijać, jak armia nie chce kupować więcej ich produktów...

A bo biznes zawsze się udaje? Może zakładali właśnie że jak zmodernizują nieco Honkera, dostaną homologację cywilną i wsadzą mocniejszy silnik do prototypu wozu pancernego, to zamówienia będą większe i będzie można promować markę i doskonalić produkt, ale się przeliczyli. Samo wojsko ma problemy.

Poza tym, nasi politycy chyba nie rozumieją że jak szary człowiek nie ma jakichś ikonek z których może być dumny, to będzie przygnębiony i będzie się awanturował. Tymiński najwyraźniej to rozumie.
http://www.youtube.com/watch?v=O-cjkgdS8wY

Snake napisał/a:

A czym niby ta Flota Bałtycka miałaby zbombardować gazoport? Minione lata chluby nieprędko wrócą...

Nie wyobrażam sobie wojny na kontynencie prędzej niż za 40 lat, ale powtarzam też: nie widzę powodu dla którego Rosja miałaby nas napadać. Wolałbym jednak gdyby rurociąg szedł przez Polskę, bo po pierwsze mielibyśmy kontrolę nad eksportem rosyjskiego gazu na zachód, po drugie moglibyśmy podciągnąć własny rurociąg ze Skandynawii, co by zapewniło tańsze dostawy niż przez gazoport. Nie dziwi mnie natomiast że Rosja okrąża nas, wobec naszej wrażej postawy. Sami pierwsi odmówiliśmy, kiedy przyszli z propozycją żeby nowe rury budować przez nasze terytorium.

PS. A to nie mogliby czymkolwiek? smile My w ogóle mamy jakieś możliwości obrony przed rosyjskimi atakami?

Posty [ 1 do 38 z 249 ]

Strony 1 2 3 7 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STYL ŻYCIA I SPOŁECZEŃSTWO KOBIECYM OKIEM » Dlaczego w Polsce jest taka bieda ?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018