Temat: Czy kompleks witaminowy ma wpływ na odchudzanie?

Witam serdecznie
Na początku chciałem zaznaczyć że bardzo dużo schudłem - od września tamtego roku ze 157,5 kg dotarłem do 102 kg na dzień dzisiejszy. Wprowadziłem wtedy zdrowe żywienie i ćwiczenia. Jednak wprowadziłem w tym samym czasie coś jeszcze - kompleks witamin i minerałów (zawierają m. in. jod). Mam zamiar je odstawić aby nie wpaść w hiperwitaminozę. Problem polega na tym, że zacząłem chudnąć w tym samym momencie kiedy zacząłem je brać. Mam zatem pytanie - czy jeżeli przestane brać ten preparat zacznę ponownie tyć, lub przestanę chudnąć (chce jeszcze trochę zrzucić)? Oczywiście nie zamierzam odpuścić diety i przestać ćwiczyć. Co prawda nie odżywiałem się zdrowo przed rozpoczęciem odchudzania i nie trenowałem, ale martwię się , że jeżeli przestanę zażywać ten preparat będę miał efekt jojo. Poniżej podaję skład tego preparatu (biorę 1 tabletkę dziennie):

Zawartość: w porcji(1 tabl.) zaw: 100% DZ
Witamina A 800?g
Witamina D 55?g
Witamina E 12mg
Witamina K 75?g
Witamina C 80mg
Witamina B1 1,1mg
Witamiina B2 1,4mg
Niacyna 16mg
Kwas pantotenowy 6mg
Witamina B6 1,4mg
Biotyna 50?g
Kwas foliowy 200?g
Witamina B12 2,5?g
Wapń 120mg
Magnez 60mg
Żelazo 14mg
Cynk 10mg
Miedź 1mg
Mangan 2mg
Selen 55?g
Chrom 40?g
Molibden 50?g
Jod 150?g
Estrakt z Żeń-szenia 60mg
w tym ginsenozdy 48mg

Czy to mogłoby mieć jakiś związek z tarczycą?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Iceni (2015-05-14 10:49:51)

Odp: Czy kompleks witaminowy ma wpływ na odchudzanie?

Tak, witaminy mogą mieć poniekąd  wpływ na odchudzanie - wyrównują braki przez co poprawiają metabolizm i niwelują ataki głodu. Przy braniu prepratu witaminowego typu jedna tabletka na dzień przedawkowanie raczej  ci nie grozi - one sa tak zbilansowane, że jest to praktycznie niemożliwe. (Nie wchłania się 100% tego co zawiera tabletka).
Niemniej jednak jeżeli boisz się przedawkowania zacznij je brać po 1/2 dziennie lub 1 co drugi dzień. Albo tydzień brać - tydzień przerwy.

Możesz też z nich zupełnie zrezygnować - nie powinno mieć to znaczącego wpływu na wagę, a wspomagć się witaminami jedynie w dni kiedy zjesz wyjątkowo mało.

Jednak biorąc pod uwagę jak uboga w składniki odżywcze jest współczesna żywność warto się co jakiś czas wesprzeć suplementami wink tak, że nie rezygnuj z nich na zbyt długo wink

BTW - gratuluje wyniku,   imponujący. Oby tak dalej!

3

Odp: Czy kompleks witaminowy ma wpływ na odchudzanie?

Dziękuję za odzew w temacie. Jeżeli chodzi o ten preparat to zwróciła moją uwagę szczególnie duża zawartość jodu, który przyspiesza metabolizm. Przed kuracją tymi witaminami nie miałem objawów niedoczynnosci, oczywiście oprócz dużej masy ciała. Zawsze byłem "duży" i - przyznaje się bez bicia - miałem fatalne nawyki żywieniowe, np. na śniadanie - 6 kromek chleba z masłem, 5 fankfurterek, herbata z 2 łyżeczkami cukry, duży obiad - talerz ziemniaków, 3 schabowe, na kolacje czasami jajecznica, grzanki na jajku i oleju z serem, tosty z serem, tłuste wędliny salami, chińskie zupki no i oczywiscie oprócz tego w mojej diecie były słodycze, chipsy, przysmak świętokrzyski, tłusty popcorn.. oj nie odejmowałem sobie od ust.

4 Ostatnio edytowany przez Iceni (2015-05-14 11:31:23)

Odp: Czy kompleks witaminowy ma wpływ na odchudzanie?

W jakim rejonie Polski mieszkasz? Gdzieś niedaleko morza?
Uzywasz w kuchni soli jodowanej?
Czy w twojej diecie jest dużo warzyw kapustnych? (kapusta, kalafior, kalarepa, gorczyca, rzepa itp.?)

5

Odp: Czy kompleks witaminowy ma wpływ na odchudzanie?

Mieszkam na śląsku, soli nie używam, jem 3 warzywa dziennie i jeden owoc, kapuste czy kalafior to rzadko

6

Odp: Czy kompleks witaminowy ma wpływ na odchudzanie?

To spokojnie możesz przetac się martwić o nadmiar jodu. 3/4 ludzi na ziemi cierpi na niedobory jodu, gdyż jod w odpowiednich ilościach występuje  tylko w rejonach nadmorskich.
W rejonach odległych od morza powietrze i gleba są ubogie w jod (a więc rownierz rośliny i mięso zwierzęce), dlatego stosuje się supłementację solą jodowaną. Jodu w takiej soli jest dość dużo, dlatego należy się zdecydować czy się będzie uzywalo soli jodowanej, czy preparatów z jodem - jedynie długotrwałe, równoczesne polaczenie tych dwóch źródeł może grozić przedawkowaniem.
Jeżeli nie uzywasz soli jodowanej to ilość jodu jaką przyjmujesz pokrywa 75 do 100 % (w zależności od źródła danych) dziennego zapotrzebowania i przedawkowanie ci nie grozi.

7

Odp: Czy kompleks witaminowy ma wpływ na odchudzanie?

Soli nie używam, ponieważ zatrzymuje wodę, ale gdybym przestał stosować ten preparat to zapewne     przekonałbym się do płaskiej łyżeczki na dzień (~ 100 mikrogramów jodu, chyba by wystarczyło). Oprócz tego w mojej diecie są płatki owsiane, jajka, piersi z kurczaka, chude wędliny, no i oczywiście ryby (co najmniej 2 dni w tygodniu na obiad mam rybe), nie jem tłusto, cieżkostrawnie, nie jem ziemniaków i białego chleba (tylko razowe pieczywo). I waga leci smile