jak wybrac dobra nianie? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » jak wybrac dobra nianie?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 17 ]

1

Temat: jak wybrac dobra nianie?

czym kierujecie sie wybierajac nianie? czeka mnie ten wybor za niecaly miesiac.. i pomalu zaczyna mnie ten fakt stresowac.. jakies moze cenne rady drogie mamy smile?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: jak wybrac dobra nianie?

no ciężki temat. a w jakim wieku masz dziecko?bo to tez ważne.

Piszę "ciężki" bo znaleźć dobrą nianię, jest bardzo ciężko.
Zanim zdecydowałam się na nianię, to pochodziłam ze swoim maleństwem na place  zabaw poobserwować nianie.
Jedne faktycznie przyznam się, pilnowały , obserwowały dziecko co robi, jak się zachowuje. A były tez takie, które miały to "gdzieś", siedząc na ławce rozmawiały przez telefon, zajęte czymś innym, palące papierosy. lub o zmoro.. jeszcze widzę do dziś ten obrazek, jak na ławce siedziała młoda dziewczyna, i trzasła tym wózkiem tak, że aż dziecko podskakiwało, płakało. W sumie to chyba myślała, że w ten sposób je uśpi.

a czym się kierować? najlepsza niania, to niania z polecenia. Tak mówią, ale sama osobiście się nacięłam.

najważniejsze to niania z  doświadczeniem. Jak ma doświadczenie, to poprosić ( koniecznie) o referencje. Nie muszą być na piśmie. Wystarczy nawet o telefon, czy spotkanie z  jej byłymi pracodawcami. Wiem, że można też się tu naciąć, bo taka przyszła niania może podać nr telefonu, do jakiejś swojej koleżanki, która w razie czego potwierdzi jej wspaniałe referencje. Ale jak już się taki telefon wykonuje, to najlepiej wsłuchać się podczas tej rozmowy, czy aby faktycznie słychać gdzieś w słuchawce głos dziecka, lub zabawek elektronicznych.

wykształcenie- tez ważne. jeśli dziecko ma się rozwijać , to ważne by niania miała pojęcie jakiekolwiek o tym, co z dzieckiem można się bawić, czytać, rysować, uczyć pierwszych słów, jak je motywować do odkrywania świata. A nie dopuszczać do sytuacji, że dziecko samo się sobą cały dzień zajmuje, a niania czyta gazetę.

wiek niani- odradzałabym młode, które się uczą i chcą sobie dorobić na zakupy. Bo.. niania powinna być dyspozycyjna, do pracy  przychodzić wypoczęta, zadbana. Najlepsze, chyba najbardziej odpowiedzialne to takie, powyżej 25 roku życia.
jeśli chodzi o starsze osoby, typowe "babcie" to odradzam, gdyż dziecko jest ruchliwą istotką, ciekawą świata, trzeba się schylać, brać na raczki, taka babcia może nie nadążyć.

oraz zapytania do przyszłej niani-
- dlaczego chce się opiekować dzieckiem, jak długo chciałaby sie opiekować, czy na jakiś określony czas, czy jak najdłużej.
-jakie ma doświadczenie, gdzie wcześniej pracowała, oraz jak sie skończyła współpraca
- czy kocha dzieci
- jeśli masz małe dziecko- pozwolić jej wziąć je na ręce, zobaczyć czy dobrze trzyma , jak zmienia pozycję ułożenia dziecka.
- co zrobi w sytuacji, gdy dziecko dostanie nagle gorączkę
- jeśli dziecko będzie przeziębione, ( a mama w tym czasie będzie chodzić do pracy) , to czy niania jest gotowa podać dziecku leki zapisane przez lekarza- warto się spytać, bo zdarza się, ze niania nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności.
- jakie zabawy by zaproponowała dziecku
- posiłki- czy ewentualnie jest  wstanie coś sama przygotować,
-niektóre mamy zwracają tez uwagę - i to jednak jest ważne, przy małych dzieciach- czy niania wie, jak postępować w przypadku zakrztuszenia się dziecka - jak nie wie, można jej pokazać.
-sprawdzić, czy umie prawidłowo przewinąć dziecko, przy tym je prawidłowo rozebrać, umyć pupę, użyć kremu, nałożyć pieluchę i ubrać dziecko.

poza tym, nie ma co się stresować. najważniejsze to tak długo radzę poznawać kandydatki, dopóki nie stwierdzisz ( i tu zadziała Twoja intuicja) że to ta. że jej zaufasz. no i jak się zdecydujesz, to polecam jak najbardziej, aby taka potencjalna niania spędziła z wami trochę czasu, zanim sama z dzieckiem zostanie. wiec im wcześniej zaczniesz szukać, tym lepiej dla Ciebie- bo poobserwujesz nianie, dasz jej uwagi, co ma robić, co poprawić, nabierzesz sama zaufania, oraz dziecka- bo przyzwyczai się do nowej osoby. potem zostawić nianię z dzieckiem sam na sam, wyjść z domu, na jakieś zakupy, wrócić po godzinie, dwóch. i tak dawkować powoli tą rozłąkę, aż sama stwierdzisz, że jesteś na to gotowa, by iść do pracy.

3

Zgadzam się, że trudno znaleźć dobrą nianię.

Ja szukałam 3 miesiące i w tym czasie mieliśmy 4 nianie;dopiero  czwarta z nami została na dłużej.

Po ogłoszeniu w gazecie mieliśmy umówione chyba ze 30 spotkań na rozmowy. Potem 5 z tych pań zaprosiliśmy na spotkanie z dziećmi, żeby zobaczyć, jak się nimi zajmują. Po dłuuuugich dyskusjach została jedna. Przez miesiąc przychodziła do nas ze swoją córką (7 lat) i opiekowała się maluchami przy nas. Potem zaczęła zostawać sama. Jak była z nami, była cudna. Jak sama; dzieci oglądały bajki przez 3-4 godziny, a jej córka potrafiła je uderzyć. A słownictwo którego używała.... Masakra. Pożegnałyśmy się po bardzo nieprzyjemnej rozmowie....

Druga była młoda dziewczyna. Sama zrezygnowała, bo jak zaczęła zostawać sama, to wystraszyła się odpowiedzialności.

Trzecia niania z polecenia. Fajna, ale bez cienia konsekwencji. Moje dzieci są bardzo żywe i charakterne; trzeba im pokazać kto rządzi. A ona nie potrafiła i po 2-ch tygodniach miałam w domu dwa małe potwory big_smile Ostatecznie się pożegnałyśmy.

Czwarta była z nami prawie rok i do teraz przychodzi, jak musimy gdzieś pilnie wyskoczyć. Dzieciaki nazywają ją ciocią smile Znalazła się w bloku obok nas big_smile

Co dla mnie było ważne:
1. Doświadczenie w opiece nad dziećmi
2. Żeby mieszkała w miarę blisko nas.

Reszta wyszła w praniu. Tak naprawdę to, że jedna niania była świetna dla dziecka sąsiadki nie oznacza, że będzie świetna dla Twojego dziecka.

4

o matko.. nie sądziłam że tak mnie nastraszycie! Mój szkrab ma 11 miesięcy, narazie jest na etapie łapania wszystkich chorób dosłownie i w góle nie możemy go z tego wyleczyć. Nie sądziłam że to szukanie niani będzie mnie kosztować tyle nerwów aż. Wydaje mi się to naprawde ważnym wydarzeniem, wiem że przy wyborze można popelnic blad a nie chcialabym tego zrobic. wiem ze napewnonie przyjme niani z nalogami, jestem ogolbym przeciwnikiem palenia i nie wyobrazam sobie zeby ktos palil przy moim dziecku. chcialabym bardzo by moja niania byla kreatywna, by dziecko moglo sie fajnie rozwijac... a czy uwazacie ze powinnam zapytac ja o plany na przyszlosc? o jej stan zdrowia? czy czesto choruje??

5

Każda matka chce wlaśnie by niania miała doświadczenie... A gdzie dziewczyny po studiach kierunkowych mają doświadczenie zdobyć skoro każdy zatrudnia tylko te z referencjami?

Ja osobiście jako matka wolałabym by moje dziecko szło do żłobka. Dzieci tam rozwijają się znavznie lepiej aniżeli w domu. Co prawda jest większe ryzyko zachorowań no i trzeba znaleźć sprawdzony żłobek.

25.03.2013 r. <3

6

Koniusia, ale doświadczenie nie musi wynikać z tego, że już kiedyś opiekowała/opiekował się obcym dzieckiem. Jeśli to studia kierunkowe (typu pedagogika), to taka osoba miała zajęcia w przedszkolach/żłobkach. Mogła opiekować się dziećmi w swojej rodzinie, albo dziećmi znajomych. Mogła mieć sporo młodszego rodzeństwa. Mnie nie chodzi o jakieś super referencje, bo bardzo często jest to pic na wodę. Bardziej o obycie z dzieckiem; o umiejętność organizowania mu czasu itd. Tego niestety nie ogarnie ktoś, kto z dziećmi nie ma żadnego doświadczenia.

Moje dzieci od drugiego roku życia chodzą do Klubu Malucha, ale wcześniej bałam się je wysłać do takiej instytucji. Dlaczego? Bo taki maluszek ma jeszcze spory problem z zasygnalizowaniem, że coś jest nie tak... A w takiej placówce ja nie mam możliwości kontrolowania tego, co się z nim dzieje. Do drugiego roku życia dzieci i tak nie wchodzą w jakieś głębsze interakcje z innymi dziećmi (tego się uczą ok 2-3 roku życia) i myślę, że w zupełności im wystarcza kontakt podwórkowo - odwiedzinowy smile

maxxxi, o plany na przyszłość jak najbardziej. W końcu szukasz kogoś, ktoś na dłużej niż 3msc, bo np wtedy planuje pojechać do pracy gdzieś smile O stan zdrowia też; jeśli często choruje raczej nie będzie dużym wsparciem (chociaż akurat tu może nie powiedzieć prawdy smile )
Ja też jestem zdeklarowanym przeciwnikiem palenia, ale moja ostatnia niania paliła. Jednak nigdy w domu (mam węch jak pies i od razu czuję tongue) i nigdy w bliskiej odległości od dzieci (czuć po zapachu ubranek). To ustaliłyśmy na samym początku. Dzieciaki i tak będą miały kontakt z palaczami; będą widzieć palących ludzi; gro pań przedszkolanek pali. Jeśli niania będzie miała dobry kontakt z maluchami, to niech sobie ma swoje słabości smile Pod warunkiem, że one nie wpływają na moje maluchy smile

Co do popełniania błędów; życzę, żebyś się ich ustrzegła. Ale osobiście nie znam nikogo, kto przyjąłby pierwszą nianię, był nią zachwycony i nie szukał innej smile To jak z totkiem; podobno ktoś wygrywa, ale kto i gdzie big_smile

7

ja sama jestem po studiach pedagogicznych dlatego wiem ze na takich studiach sa  praktyki wiec teretycznie kazdy powinien miec kontakt z dziecmi i wiedziec jak sie nimi zajmowac smile ale wiadomo jak to jest, nie kazdy to czuje, jednak mysle ze nikt kto nie czuje sie w tym dobrze nie bedzie sie oglaszal- tz taka mam nadzieje big_smile co do palenia to wlasnie o to mi chodzilo, ze nie zgodzila bym sie ABSOLUTNIE by ktos palil przy moim dziecku, po prostu nie uznaje tego totalnie. Teraz mielismy jedno spotaknie z przemila dziewczyna, naprawde. Ale wlasnie zapytalam o jej plany i planuje na przelomie kwietnia/maja wyjechac do pracy za granice jako animator dzieciecy.. no i lipa. Ale dobrze ze sie zapytalam, bo sama by nie powiedziala a ja bym mysle ze ja zatrudnila. Nastepne spotkania mamy umowione po weekendzie, wiec wiem ze napewno zapytam o plany. Martwi mnie jeszcze to zdrowie. zastranawiam sie czy np jak bym juz wybrala "swoja" wymarzona nianie czy np nie oplacic jej serii badan typowych pod kontem takim? by sprawdzic czy wszystko jest ok? czytalam o tym pomysle na innym forum big_smile

8 Ostatnio edytowany przez kasmis (2014-11-30 19:51:05)

,,Trzecia niania z polecenia. Fajna, ale bez cienia konsekwencji. Moje dzieci są bardzo żywe i charakterne; trzeba im pokazać kto rządzi. A ona nie potrafiła i po 2-ch tygodniach miałam w domu dwa małe potwory .Ostatecznie się pożegnałyśmy."

Hmm, może było tak , bo jeśliby niania była stanowcza/surowa dla dzieci  , one przybiegłyby do Ciebie z płaczem że Ciocia ,, Niedobra". Każdy chciałby, aby dziecko było w dobrych rękach, a zastać smutne dziecko to już wyobraźnia człowiekowi pracuje tongue
Nie generalizuję.
Niania martwiła się o pracę- Ty ją źle ocenisz i zwolnisz... Bo dzieci tej Cioci już nie lubią, ba nawet boją się..

Powinno ustalić się zasady, jak postępować z takim charakternym dzieckiem- jakie ostrzeżenia i kary.

9

Wybór za miesiąc? Mnie to zajęło dobre pól roku! Myślałam, że znajdę nianię bez problemu, a okazało się zupełnie inaczej. Pierwsza kandydatka, mimo, że miała doświadczenie, nie umiała zająć się dzieckiem, które ryczało w niebogłosy (szczegółów oszczędzę). Druga, młoda dziewczyna, tak samo. Trzecia przemyślała sprawę i zrezygnowała. Dopiero czwarta okazała się strzałem w dziesiątkę.

10

Witam,
Dołączę swoje trzy grosze do tematu.
Obecnie mamy wspaniałą nianię dla mojego półtorarocznego synka. Kiedy zaczynała syn miał 4 miesiące więc straszny maluszek. Niestety (dla mnie a dla niej cudownie) nasza niania spodziewa się swojego dziecka więc jestem zmuszona szukać następnej. Z obecną to był strzał w 10 za pierwszym razem i myślałam, że z jej następczynią pójdzie mi równie łatwo ale okazało się że bardzo trudno znaleźć kogoś sensownego. Nie mieści się w głowie jakie osoby były już u nas na 'rozmowie'. Chciałam Wam jednak opisać czym urzekła mnie obecna opiekunka i jakich cech szukam. Po pierwsze, jako JEDYNA z kandydatek poszła umyć ręce zanim wzięła syna na ręce. Niby takie oczywiste, a jednak żadna inna na to nie wpadła. Następna sprawa, miałam przygotowane na kartce pytania które chciałam jej zadać ale... nawet nie zdążyłam. Przyniosła ze sobą referencje, dyplomy itd. Od razu zaczęła pytać o dziecko i widać było, że jest nim autentycznie zainteresowana. Miała skończony kurs pierwszej pomocy (przy niemowlaku to wielka zaleta). Poza tym, sama poprosiła żebym na początku była w domu razem z nią, żeby mogła się nauczyć naszych nawyków i metod. Może to takie oczywiste oczywistości, ale inne kandydatki albo milczały jak grób albo nawet nie zapytały jak dziecko ma na imię. Teraz niestety mam duży problem ze znalezieniem kogoś podobnego.

11

Patrząc teraz co dzieje sie  na świecie w tej tematyce to chyba nie zdecydowałabym się na nianię. Na szczescie jak mój synek był mały to mogłam być z nim w domu pierwsze trzy lata i jeszcze część okresu przedszkolnego. Ale jeśli już to chyba kierowałabym się referencjami i opinią osób, które zdecydowały się daną osobę polecić.

a może tak wybrać nianię?
http://ojciecwwwirgiliusz.blox.pl/2014/07/Przeglad-antynaniek.html

13

Kasmis, W każdej rozmowie z nianią przewija się watek: jakie rodzaje nagród i kar preferujemy oraz od zaznaczenia, że moje dzieci są grzeczne, ale bardzo żywe i trzeba szybko reagować i porozumiewać się z nimi stanowczo.
Jeśli niania, nawet najukochańsza, każde swoje zdanie do dziecka kończy pytaniem, w stylu: "Wychodzimy już z placu zabaw, dobrze?", dziecko odpowiada jej "Nie", albo zaczyna płakać i ona z nimi ciągle na tym placu siedzi, to dziecko się uczy, że płaczem i tupaniem nogami wymusi wszystko. Jeśli ja zwracam jej wprost uwagę, że do moich dzieci mówimy krótko: "Wychodzimy z placyku", "Teraz myjemy ręce" itd, a ona nie potrafi w taki sposób, to robi krzywdę i dzieciakom i mnie. Próbowałyśmy dwa tygodnie, ona nie była w stanie się dostosować, a dzieci w ogóle się jej nie słuchały (były bardziej stanowcze niż ona, więc nie była dla nich autorytetem). Argumentem na wszystko było: "Bo powiem mamie" - wiem od koleżanek z placyku.
Wychodzę z założenia, że podstawą jest dobra komunikacja. Jeśli ja jasno komunikuję czego oczekuję, to mam nadzieję, na równie konkretny komunikat zwrotny smile

Anne, ja spotkałam nianie, które były oburzone tym, że pytam je o stan zdrowia, używki itd. Jak to z ludźmi.

Piotr smile Super napisane smile

14

a to prawda tez chcialam powiedziec ze konsekwentne zachowanie w wychowaniu malucha jest bardzo wazne. bo pozniej wejdzie na glowe. wszystkie Wasze uwagi sobie spisalam, by byc gotowa na wszelkiego rodzaju pytania, znalazlam tez badania typowo dla przyszlej niani i jak juz wybiore te jedna kobitke to jej zafunduje taki szereg badan by wiedziec ze moje dziecko jest bezpieczne:) fajnie jednak ze cos takiego wymyslili!

15

Obecnie mam cudowną nianię, która jest dla mnie i dla meza duzym wsparciem. Cudownie podąża za dzieckiem, za jego rozwojem i jednocześnie wspiera nas w tych wszystkich nowinkach i trendach w podążaniu za maluchem.

16 Ostatnio edytowany przez R_ita2 (2022-09-26 18:48:03)

A my mieliśmy i dalej mamy (choć już tylko z doskoku) cudowną "ciocię". Nie byliśmy z początku przekonani bo była starsza (45 lat) i dorabiała sobie w życiu sprzątaniem i opieką na godziny i pierwotnie u nas sprzątała ale potrzeba chwili i "na już" nas zmusiła (w sumie to samego partnera) żeby ją zatrudnić na cały etat do dziecka (kiedy byłam w szpitalu) i cudownie się sprawdziła i już z nami została. Z ogromną wiedzą i "współczesną" wiedzą na temat rozwoju i poszczególnych etapów życia malucha, z niesamowitą intuicją i ręką do dzieci. Więc nie dość, że wspierała nas przy dziecku to jeszcze przy prowadzeniu domu, stała się niemal członkiem rodziny, bo była zaproszona na chrzciny i roczek, można było jej zaufać.

17

My się zdecydowaliśmy na przedszkole Mały Świat w Józefowie k Warszawy.

Posty [ 17 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » jak wybrac dobra nianie?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2021