Jak połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Jak połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 22 ]

1

Temat: Jak połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą?

Ciąża, macierzyński, szef po powrocie nie zwolnił. Brzmi całkiem nieźle, w końcu bywa, że kobiety w ogóle nie mają gdzie wracać, prawda? Z drugiej strony często właśnie w tym momencie zaczynają się prawdziwe problemy i dylematy. Bo babcia daleko, niania droga, partner pracuje, o przedszkole ciężko, więc jak chodzić do tej niemal cudem utrzymanej pracy? Jednak mimo takich sytuacji istnieją młode mamy, które "jakoś" sobie radzą i ciągłość kariery stawiają nad często najłatwiejszym wyjściem - czyli rzuceniem wszystkiego i samodzielnym zajęciem się maluchem.

Jak przygotować się, by dziecko nie oznaczało przerwania pracy na dłuższy czas - np. do momentu pójścia do szkoły?
Często ostatecznym i jedynym wyjściem jest niania - co jeśli kobieta zarabia niewiele powyżej tego, co niani zapłaci? Czy bogatsze CV i życie zawodowe są tego warte?
Czy dobrym wyjście może być praca zmianowa (np. mąż rano, kobieta popołudnie // kobieta w dzień, mąż nocki)? Czy przez te lata, w których dziecko potrzebuje bezustannej opieki, nie ucierpi w takim układzie relacja między partnerami?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Jak połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą?
Eileen napisał/a:

Czy dobrym wyjście może być praca zmianowa (np. mąż rano, kobieta popołudnie // kobieta w dzień, mąż nocki)? Czy przez te lata, w których dziecko potrzebuje bezustannej opieki, nie ucierpi w takim układzie relacja między partnerami?

O rany. Nie wyobrażam sobie tego. Kobieta to jeszcze, ale jak funkcjonuje ten mężczyzna w układzie: ona w dzień, on w nocy?

3

Nooo... szalenie ważny problem. U mnie jest tak, że żona nie pracuje zarobkowo, ale zajmuje się rodziną, a pieniędze za pracę ja dostaję. Nie mamy do pomocy nikogo -- żadnych babć, dziadków. Niania kosztowałaby pewnie nieco mniej niż pensja żony, więc nie zdecycdowaliśmy się.

W innych rodzinach jest ktoś kto zajmuje się dzieckiem gdy oboje rodziców pracuje -- albo niania, albo dziadkowie. Innej możliwości nie widzę.

4

Gary napisał/a:

W innych rodzinach jest ktoś kto zajmuje się dzieckiem gdy oboje rodziców pracuje -- albo niania, albo dziadkowie. Innej możliwości nie widzę.

Są inne możliwości.
Rodzice mogą się dzieckiem zajmować naprzemiennie. Oczywiście charakter pracy ma tu znaczenie.

5

Problem też w większości odpada, jeżeli pracuje się zdalnie - wiadomo, nie siądzie się i nie wykona roboty jednym ciągiem przez 8 godzin, ale jednak z przerwami na karmienie/kąpanie/przewijanie i inne takie można, a przecież nie trzeba wpatrywać się w dziecko 24h na dobę.

Ciekawa jestem jednak, jak często szef pozwala na zmianę pracy dotąd wykonywanej w np. w biurze na zdalną, jeśli jest taka możliwość - a przyjazdy do siedziby firmy tylko w razie konieczności, typu przyniesienie gotowego "czegoś" do firmy, zebranie itd. W jakich zawodach byłoby to możliwe? Praktycznie we wszystkich, w których praca wymaga komputera bez jakiegoś specjalnego oprogramowania, które znajdowałoby się tylko i wyłącznie w firmie. Znacie takie przypadki? I w jakich jeszcze?

6

BabaOsiadła napisał/a:
Eileen napisał/a:

O rany. Nie wyobrażam sobie tego. Kobieta to jeszcze, ale jak funkcjonuje ten mężczyzna w układzie: ona w dzień, on w nocy?

Tu nie ma sobie czego wyobrazac. Taki uklad jest powiedzmy sobie szczerze ciezki ale wykonalny.
Wrocilam do pracy gdy dziecko mialo 10 mc wlasnie na uklad ja nocki, partner dzien, dziecko zlobek. On odprowadzal , ja przyprowadzalam, w razie czego bylam pod reka gdyby dziecko chorowalo. Genenralnie koszmar i msle ze drugi raz bym sie na to nie zdecydowala ale tez wtedy nie bylo innego wyjscia. Czy relacja nie cierpi? W momencie pojawienia sie dziecka przewaznie relacja cierpi. Przezylismy i to.

7

Józefina, ale napisałaś, że Wasze dziecko chodziło do żłobka. A w temacie chodziło o to, co zrobić, jak się zorganizować, gdy nie ma się babć, na nianię nie stać, a "o przedszkole ciężko" i dziecku trzeba "bezustannej opieki". Dlatego napisałam, że niewyobrażalna jest dla mnie sytuacja, w której ktoś w dzień zajmuje się dzieckiem i domem (bo drugi rodzic jest w pracy), a wieczorem idzie na nockę. Spać kiedyś trzeba. Rozumiem, że pewnie miałaś kilka takich maratonów, gdy dziecko chorowało, ale parę lat bez przerwy się nie da.

8

baba litosci nawet kilka dni tak sie nie da. O zlobek tez bylo ciezko,ale ciezko nie znaczy absolutnie nie ma zadnej mozliwosci. Przeciez to chyba jasne ze jesli nie ma babc/dziadkow/ciotek, na nianie nie stac a przedszkola/zlobka  nie ma to ktores z rodzicow bedzie musialo zrezygnowac z kariery

9

Ja to wiem big_smile Odpowiadałam na pytanie Eileen, czy to dobre wyjście.

10

Jozefina napisał/a:

Przeciez to chyba jasne ze jesli nie ma babc/dziadkow/ciotek, na nianie nie stac a przedszkola/zlobka  nie ma to ktores z rodzicow bedzie musialo zrezygnowac z kariery

Niekoniecznie wink
Przy pierwszym dziecku nie było nas stać na nianię, do żłobka córka nie chodziła, pomocy ze strony rodziny też nie było (z uwagi na odległość), a żadne z nas z pracy zawodowej nie zrezygnowało. Tak jak pisałam wcześniej - to zależy od charakteru pracy. Także od wzajemnych relacji oraz od umiejętności organizacji. Być może na "zwykłym" etacie nie dałoby się.
Nie ukrywam, że było momentami ciężko, ale dało radę.
W tym samym czasie wybudowaliśmy dom wink
Ergo, wiele rzeczy da się połączyć.

11 Ostatnio edytowany przez mortisha (2014-06-22 10:42:01)

No to tu trzeba się zastanowić, czy jest sens pakowania się w macierzyństwo ,jeśli charakter pracy zupełnie koliduje się z opieką nad dzieckiem, a z pracy nie ma zamiaru się zrezygnować, w domu siedzieć tez się nie ma zamiaru
Nie zawsze się da zjeść ciastko i mieć ciastko, cos trzeba wybrać,  albo zmienić prace na dogodniejszą , która pozwoli połączyć jedno z drugim

Tutaj już pole do popisu ma każdy z osobna, jak sobie pościeli tak się wyśpi i  nie mieć pretensji do całego świata ,robiąc z siebie poszkodowaną własnym wyborem

12 Ostatnio edytowany przez czasymira (2014-06-22 11:06:08)

Fajny temat, mam nadzieję, że dyskusja się rozwinie.

13

Ja planuję zostac z dzieckiem do 3 r.ż i dopiero jak pójdzie do przedszkola, to wrócę do pracy.
Aktualnie staramy się o dziecko.

U nas babcie i dziadkowie pracują, a moja praca nie jest jakaś niezwykła, więc nie zależy mi bardzo na powrocie.

14

łatwo nie jest jeśli nie ma się nikogo do pomocy z rodziny, np. babci cioci
przedszkole, szkola tak ale gdy zachoruje dziecko to tez musi ktoś zostać z dzieckiem w domu a male dzieci chorują często gdy maja kontakt z rówieśnikami
ja mam dwoje dzieci i z kazda z córek po dwa lata siedziałam w domu, mam tez ten komfort ze maz pracuje
mieszkam na wsi wiec tez trzeba wszędzie dojechać,
aktualnie maja 6 i 2 lata, zaczynam prace wiec musimy wynająć opiekunke nie mamy innego wyjścia,

15

Jozefina napisał/a:

ktores z rodzicow bedzie musialo zrezygnowac z kariery

Ależ to wszystko ambitne!
W moich okolicach karierę to robi, czy w ogóle chce zrobić, tak może 1/100 populacji.Cała reszta odbębnia robotę jako zło konieczne i unika jej pod byle pretekstem.
A tu Panie, Stolyca, tu wszyscy kariery robią.

16

mortisha napisał/a:

Tutaj już pole do popisu ma każdy z osobna, jak sobie pościeli tak się wyśpi i  nie mieć pretensji do całego świata ,robiąc z siebie poszkodowaną własnym wyborem

Lajkowałabym. big_smile

Pitagoras, zło, czy nie zło, ale korzyści są. Pomijając już samą wypłatę, no to emerytura, "ciągłość" zawodowa (nie wiem, jak to ładnie określić tongue) - w tym sensie, że w niektórych branżach/zawodach kilkuletnia przerwa dobrze nie wygląda i później ciężko z nią pracę znaleźć.

A jak to wygląda w przypadku, kiedy ma się firmę? Której nie można ot tak porzucić?

17

Eileen napisał/a:

A jak to wygląda w przypadku, kiedy ma się firmę? Której nie można ot tak porzucić?

Tak to wygląda, że czasem warto pomyśleć samodzielnie, a nie tylko przyjmować dogmatycznie co nam tefałen zapodaje:)
Nie można mieć wszystkiego: albo kariera, albo dzieci.
Naturalnie można łączyć pracę z życiem rodzinnym, ale należy jasno stwierdzić, co stanowi priorytet, a to drugie wykonywać na pół gwizdka.
Jak się łapie kilka srok za ogon, to wcześniej czy później będzie obsuwa.

18

Rebel, daj Ci Boże.
Ja zwariowałabym do tego czasu sama w domu z dzieckiem, bo mąż praktycznie od rana do wieczora w pracy.

Co do opieki i pracy, trzeba sobie jakoś radzić bo czasami po prostu nie ma wyjścia.
Gdyby moja mama, która aktualnie zajmuje się moją córką w czasie, w którym jestem w pracy, mała wylądowałaby w żłobku. A jeśli z tym byłoby ciężko to myślę, że zrobiłabym wszystko, aby móc jakoś z mężem wymieniać się opieką nad Luśką.
Nawet pokusiłabym się o rozmowę z szefem na temat lekkiego przesunięcia godzin. Przecież jak się nie ma wyjścia to trzeba chwytać się każdego rozwiązania.

19

pitagoras napisał/a:
Jozefina napisał/a:

ktores z rodzicow bedzie musialo zrezygnowac z kariery

Ależ to wszystko ambitne!
W moich okolicach karierę to robi, czy w ogóle chce zrobić, tak może 1/100 populacji.Cała reszta odbębnia robotę jako zło konieczne i unika jej pod byle pretekstem.
A tu Panie, Stolyca, tu wszyscy kariery robią.

O jakie oburzenie na slowo kariera. Dobrze niech Ci bedzie poprawie sie - ktores z rodzicow bedzie musialo zrazygnowac z chodzenia do roboty

20 Ostatnio edytowany przez moniaCo (2014-06-22 20:04:49)

Po urodzeniu córki byłam w domu do momentu, aż poszła do przedszkola.
Akurat nie miałam pracy, więc nie miałam presji, że muszę wrócić zaraz po macierzyńskim. Pensja męża jakoś wystarczała, choć szału nie było.
Znalazłam pracę, mała chodziła do przedszkola. Udało się nam tak zgrać, że ja zaprowadzałam do przedszkola i biegłam do pracy. Pracuję do 17 tej, więc tata odbierał córkę po pracy, bo akurat kończył wcześniej.
Dzięki Bogu mieliśmy do dyspozycji babcię, bo mała często chorowała.  Na szczęście nie musieliśmy zbyt często brać zwolnień.
Gdyby nie babcia, byłoby ciężko niestety.
Nie jest łatwo pracować i opiekować się dzieckiem. I do tego być w 100 % zadowolonym rodzicem czy pracownikiem.
Ale trzeba sobie jakoś radzić. I uważam, że kobiety nie powinny tak łatwo rezygnować z pracy zawodowej. Poza tym sytuacja materialna często nie pozwala na taki "luksus" aby kobieta nie pracowała.
Po rozwodzie było mi szczególnie trudno ogarnąć wszystko. Zwłaszcza, że sama musiałam wszystko pogodzić. I pracę i opiekę nad córką, siedzenie nad lekcjami, zapewnienie jej maksimum uwagi i do tego ogarnąć domową rzeczywistość.
Babcia ze względu na zdrowie, nie mogła już być tak pomocna, ale we wczesnych latach przedszkolnych bardzo nas odciążyła.
Córka jest już na szczęście bardzo samodzielna, ale czasu wciąż brakuje.

I jakoś mi przez głowę taka myśl nie przeszła, że moja praca to robienie jakieś tam kariery, że poświęcam dziecko....to była konieczność, żeby zapewnić byt po prostu.
A po odejściu męża dziękowałam Bogu za przezorność, że nie obudziłam się z ręką w nocniku jak wiele kobiet, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz domu i wychowywania dzieci.

21

Jestem obecnie na rocznym macierzyńskim i początkiem przyszłego roku też będę mieć dylemat jaki rodzaj opieki zapewnić dziecku. Ja i mąż pracujemy w tych samych godzinach więc nie ma mowy nad zamienną opieką nad małym. Prawdopodobnie zdecydujemy się na żłobek lub babcia 2 x w tyg. + reszta dni żłobek.
Nigdy natomiast nie zastanawiałabym się nad tym czy w ogóle do pracy wrócić. Dziecko jak najbardziej jest ważne, ale życie zawodowe i w pewnym stopniu samorealizacja też nie powinny być odstawiane na dalszy plan.

Posty [ 22 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Jak połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2023