Wypowiedzenie umowy o prace - nieprawdziwe informacje - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Wypowiedzenie umowy o prace - nieprawdziwe informacje

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 5 ]

1 Ostatnio edytowany przez adas (2009-06-17 09:17:27)

Temat: Wypowiedzenie umowy o prace - nieprawdziwe informacje

Witam,

Moja dziewczyny otrzymała dziś wypowiedzenie umowy o prace po 1.5 roku pracy.
Co dziwne w wypowiedzeniu jest parę punktów które kompletnie mijają się z prawdą a mianowicie że działała na szkode firmy , że wykonywała prace niedbale i była niekompetentna ...  Co ciekawe dziewczyna mówi iż podczas pracy nie było wobec niej żadnych uwag czy zarzutów. Moim zdaniem chcieli się jej pozbyć i tyle (kryzys) tyle że wypisali takie powodu które są niezgodne ze stanem faktycznym.... Dziewczyna jest załamana ... Chce powlaczyć o jej dobre imię ... Jak to powinno wyglądać oddaje się taką sprawę do sądu pracy
? Z góry dziękuje za informacje ...

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Prawnik (2009-06-17 13:58:20)

Odp: Wypowiedzenie umowy o prace - nieprawdziwe informacje

Przede wszystkim powinien Pan wskazać, czy umowa była zawarta na czas nieokreślony, czy też określony, a jeśli określony, to czy był (a na 99% był) zapis uprawniający strony do rozwiązania umowy o pracę za 2 tygodniowym wypowiedzeniem.

Jeśli jednak została wskazana przyczyna wypowiedzenia domniemywam, że umowa o pracę była zawarta na czas nieokreślony (gdyż przy umowach na czas określony nie ma potrzeby wskazywania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę).

Teraz tak - Pana dziewczyna ma prawo w terminie 7 dni od otrzymania wypowiedzenia złożyć odwołanie do sądu pracy (właściwie powództwo o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, ewentualnie o odszkodowania, bądź przywrócenie do pracy).

W odwołaniu Pana dziewczyna musi odnieść się jedynie do przyczyn wskazanych przez pracodawcę i bronić się w następujący sposób:
a) przyczyny wskazane nie są prawdziwe, tj. nie działała na szkodę firmy, wykonywała pracę w sposób prawidłowy, była kompetentna. Pracodawca musi więc wykazać, że wskazane przyczyny są prawdziwe i rzeczywiste. W dodatku dobrze, gdy wywiedzie się w uzasadnieniu, iż przyczyny dla których pracodawca wypowiedział umowę o pracę są w rzeczywistości inne, a przyczyny wskazane powyżej są jedynie pozorne.
b) wskazane przyczyny nie uzasadniają wypowiedzenia umowy o pracę.

Przy czym wskazane przyczyny powyżej uzasadniają zwykłe wypowiedzenie umowy o pracę, o ile zostaną udowodnione.

Należy również podkreślić, że pracodawca w toku procesu nie może uzasadniać wypowiedzenia innymi przyczynami niż wskazane w uzasadnieniu wypowiedzenia tj. mówiąc prościej - jeśli okaże się, że przyczyny wskazane w wypowiedzeniu okażą się nieprawdziwe nie może podnieść innych zarzutów (np. kryzys, w związku z tym likwidacja stanowiska pracy).

Jeśli pracodawca nie wykaże, iż przyczyny które wskazał są prawdziwe sąd uzna powództwo i:
-stwierdzi bezskuteczność wypowiedzenia jeśli nie minął jeszcze okres wypowiedzenia (a znajac polskie sądy minie w dacie orzekania)
-jeśli już minął okres wypowiedzenia, czyli stosunek pracy ustanie może przywrócić pracownika do pracy (ale tylko jeśli pracownik zgłosi takie żądanie w pozwie lub w procesie) badz zasądzi odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

3

Odp: Wypowiedzenie umowy o prace - nieprawdziwe informacje

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź spróbujemy się odwołać ...

4

Odp: Wypowiedzenie umowy o prace - nieprawdziwe informacje

Tego już się pewnie nie dowiemy, ale jestem ogromnie ciekawa jak ta sprawa się zakończyła smile.

Posty [ 5 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Wypowiedzenie umowy o prace - nieprawdziwe informacje

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2024