1

Temat: Melatonina - związek chemiczny odpowiedzialny za sen

,,Melatonina ? organiczny związek chemiczny, pochodna tryptofanu. (...) Koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego u ssaków, regulującego rytmy okołodobowe, m.in. snu i czuwania. (...) Wytwarzanie melatoniny pozostaje pod hamującym wpływem światła. Ekspozycja organizmu w porze snu na oświetlenie powoduje znaczne zmniejszenie syntezy i uwalniania melatoniny. Impulsy nerwowe przekazywane są drogą nerwową rozpoczynającą się w neuronach siatkówki i kończącą w przestrzeniach okołonaczyniowych w pobliżu ciała pinealocytów. (...) Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do zwapnienia szyszynki, zmniejsza to ilość zsyntezowanej melatoniny (dlatego osoby w wieku 80 i więcej lat maja problemy ze snem, często sypiają w dzień i budzą się wcześnie rano). Istnieje stwierdzenie, które mówi, że gdy w wieku 25 lat średni poziom melatoniny jest na niskim poziomie, to takie osoby wcześnie zaczną mieć problemy ze snem (ok. 45?50 roku życia).
Obecnie sprzedawana jest w postaci tabletek bez recepty jako lek (ATC N05CM17) ułatwiający zasypianie w zaburzeniach rytmu dobowego u pacjentów niewidomych oraz w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych (zespół nagłej zmiany strefy czasowej). Jest szybko metabolizowana w organizmie na 2 metabolity: 6-hydroksymelatoninę i 6-sulfotoksymelatoninę." (źródło: Wikipedia)

W ramach walki z bezsennością odchodzę od leków przepisanych przez lekarza (i dostępnych tylko na receptę) na rzecz wspomnianej Melatoniny firmy Lekam. Farmaceutyk sprzedawany jest w postaci tabletek w dawkach 1 mg, 3 mg lub 5 mg. Kurację rozpoczynam od dawki największej, a kiedy poziom melatoniny w organizmie nieco wzrośnie, to przejdę na niższą.

Przed podjęciem decyzji sporo na ten temat poczytałam, wydaje się, że jest to bardzo dobry wybór, tym bardziej, że - jak dowodzą badania - melatonina ma pozytywny wpływ również na szereg innych czynności organizmu, a także wspomaga leczenie niektórych zaburzeń, natomiast właściwie nie stwierdza się skutków ubocznych.

Czy ktoś z Was stosował? Z jakim efektem?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Melatonina - związek chemiczny odpowiedzialny za sen

Tak, ja stosowalam melatonine przez jakies 2 lata z pozytywnym skutkiem.Polecilabym dawke na poczatek 3 ,pozniej zeszlam na 1 rano budzilam sie wyspana,rozluzniona ,cala hepii.Podawalam tez melatonine mojemu choremu dziecku(ciezka postac mpd)lekarz kazal podawac mojemu synowi 1x nitrazepam 5 i to juz bylo malo ,wiec sprowadzilam (nie bylo tego jeszcze w pl) wiec powolutku znizalam mu lek nitrazepam do 0.5 tab,a w zamian wprowadzilam mu melatonine z bardzo dobrym skutkiem,bo spal o wiele lepiej,a jego sen byl dluzszy ,nie budzil sie co 10-15 min!Melatonina to byl strzal w 10.A ha nie uzalezniasz sie od tego leku..ja odstawilam go po 2 latach i teraz spie bez problemu i bez skutku "odstawienniczego". Opisalam tylko dzialanie melatoniny na swojej osobie i syna, a decyzja o jej zazywaniu nalezy do Ciebie!

3

Odp: Melatonina - związek chemiczny odpowiedzialny za sen

Kryst, przed zastosowaniem melatoniny miałaś duże problemy ze snem? Nie umiałaś zasnąć, budziłaś się w trakcie czy może wybudzałaś zbyt wcześnie?

4

Odp: Melatonina - związek chemiczny odpowiedzialny za sen

Olinko jak pisalam moj synek byl bardzo chory,budzil mnie kilkanascie razy w nocy..bylam rozbita,roztrzesiona, wybita ze snu, pozniej juz nawet mi sie spac nie chcialo......ja tylko drzemalam,prawie moj organizm nie potrzebowal snu.Ale psychicznie bylam wykonczona i musialam sie jakos wypoczac,po roznych tabletkach na sen i wyciszenie  chodzilam jak w transie,zmeczona do bolu.Kiedys w jakiejs gazecie wyczytalam o melatoninie  i to byl strzal w 10.Na samym poczatku nie moglam zasnac,ale pozniej zaczelo to dzialac i w razie wybudzenia sie mojego syna moglam pozniej szybko zasnac,a rano bylam w przeciwienstwie do tabletek nasennych rzeska i czulam sie wypoczeta jakbym nie brala  lekow. Jestem w 100% pewna ,ze te tabletki zachowuja wszystkie fazy snu!Ja Olinko na twoim miejscu sprobowalabym od 3,pozniej dzielilabym je na 3cz,a pozniej na 4(a moze sproboj od 1?!) po paru dniach zobaczysz czy to dziala.............bierz przez kilka dni np tydzien. Kazdy organizm jest inny,ale melatonina dzialala tez dobrze na mojego synka....poranki byly inne niz po duzej dawce" chemi"Teraz wszystko wrocilo do normy i juz nie potrzebuje lekow na sen,ale zawsze mam w "pogotowiu" melatonine i ja polecam innym!
Pozdrawiam !

5

Odp: Melatonina - związek chemiczny odpowiedzialny za sen

Ja podobnie, chemii mam już po dziurki w nosie smile, dlatego szukam skutecznej, ale łagodnej dla organizmu alternatywy. Bardzo Ci dziękuję za opinię smile.