POEZJA dziś; charakter, znaczenie, piękno. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KULTURA » POEZJA dziś; charakter, znaczenie, piękno.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 23 ]

Temat: POEZJA dziś; charakter, znaczenie, piękno.

Uwielbiam poezję, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że jest to wartość niszowa i mam wrażenie, że ludzie już dziś poezji nie czytają; nie potrafią, nie trafia do nich, mają inną wrażliwość.
Pisanie poezji miłosnej było niegdyś bardzo cenione przez kobiety, a mężczyźni albo wymyślali/pisali sami, albo cytowali poetów, mówiąc wierszem:)

Jakie znaczenie poezja ma dla Was? Czy lubicie czytać/ pisać wiersze, które COŚ dla Was znaczą?
Nie ukrywam, że moim ulubionym poetą jest M.Lermontow, który całą swą duszę i emocje włożył w swoją twórczość. Czytuję też chętnie twory młodych, nieznanych ludzi- gdzieś wyłapywane na necie.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: POEZJA dziś; charakter, znaczenie, piękno.

Rzadko ale czytuję. Lubię Mickiewicza, Leca i Gałczyńskiego. Za co lubię nie wiem. po prostu przyjemnie mi się ich czyta. smile

Bóg dał mi wolność wyboru
i postawił na drodze Ciebie..

3 Ostatnio edytowany przez luc (2013-01-16 16:35:32)

Nie każdy lubi poezję. To oczywiste. Przyczyny mogą być różne: brak wrażliwości - nie w ogóle lecz na ten gatunek literacki, pierwszy kontakt z poezją etc.

W szkole do poezji podchodzono w sposób, moim zdaniem, zbyt analityczny: "co poeta miał na myśli". Tymczasem poezję każdy odbiera inaczej, każdy dostrzega w niej coś innego.
Właściwie tylko rusycystka trafiała do uczniów poezją. To był jej sposób na naukę języka. Piękny sposób. Czytaliśmy w oryginale Puszkina, Lermontowa, Błoka. Później, już sama, czytałam Achmatową.

Różną poezją interesowałam się w różnych okresach życia.
Kiedyś był to Baudelaire, kiedy indziej Kawafis, Rilke. W chwilach romantycznych: Leśmian, Pawlikowska-Jasnorzewska, Poświatowska.
Zawsze mogę czytać Norwida, chyba nigdy mi się nie znudzi.
I jeszcze Herbert - miałam okazję słuchać jak sam recytował swoje wiersze.

Nie mam ulubionego poety. W różnych stanach ducha, różnych lubię.

4

Czytają, czytają...
Ja zaczęłam swoją " przygodę " z poezją  już jako 13-latka. Razem z okresem zakochiwania się ( a byłam straszliwie kochliwa ) i rozczarowań miłosnych  - taka kolej rzeczy. Pocieszała mnie Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Potem była Małgorzata Hillar ( długo ) i wreszcie trafił mi się tomik wierszy Poświatowskiej. To był zachwyt ( na gwiazdkę otrzymałam od mojej synowej "Wszystkie wiersze" tej cudownej poetki ) bez granic, bez krytyki i trwa do dzisiaj. Jakieś 10 lat temu było mi dane odkryć we wrocławskim "Empik-u " niepozorną, malutką książeczkę z wierszami Julii Hartwig. I wpadłam po uszy ! Możemy dyskutować do następnego Bożego Narodzenia i NIKT mnie nie przekona, że istnieje lepsza polska poetka niż Julia Hartwig. Należy ją tylko rozumieć, z czym prawdziwi miłośnicy poezji nie będą mieli problemu.
Nigdy nie zastanawiałam się nad znaczeniem i charakterem poezji. Czytam i wzruszam się, a czasami...płaczę.

Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania.

5

Julia Hartwig- podobają mi się jej niektóre wiersze. Zwykle jest tak, że nie chłonę wszystkiego, co dany autor napisze. Czasem podoba mi się dosłownie 1 wiersz.
A Julii Hartwig podoba mi się wiersz pt. "Wierność". Generalnie lubię wiersze zmysłowe.

6

A może zaczniemy tu wpisywać wiersze swoje i ściągnięte z netu

Chciałabym dać Ci czego nie masz
Chciałabym dać Ci czego nie masz. Może marzenie jakieś moje. Może kawałek mej radości by napełnić nim serce Twoje... A może uśmiech jeden mały z promyczkiem szczęścia figlującym. Chciałabym dać Ci czego nie masz może ogieniek oczu lśniący... A może myśl o Tobie jedną, która fluidem Cię osnuje Powiedz mi proszę czego pragniesz? czego w Twym życiu Ci brakuje? Jeżeli chcesz to dam Ci różę ..Jeśli Ci róży tylko trzeba, a może serca odrobinę jak kromkę codziennego chleba i łyk życiodajnej wody ?.?Mówisz i masz...i co Ty na to...
/z netu/

7

Można, czemu nie ?
Ale z podaniem autora .

Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania.

8

Przepraszam, że jeszcze raz. Ja uznaję wiersze prawdziwych poetów, a nie wierszokletów.
Edward Stachura napisał:
- Wszystko jest poezją, każdy jest poetą..

Tylko między poetami ,a wierszokletami, między prawdziwą poezją, a "wypacaniem" wierszy ( wiersze dla wierszy ) są góry i oceany.

9

A ja uważam, że wierszem może być wszystko- o ile wyraża COŚ; uczucia poety, jego stan ducha smile

10

Odnośnie poezji, wierszy i ich jakości to myślę, że świetnie to ujął jeden z krakowskich poetów gdy zapytałem go co sądzi o pewnym tomiku poezji, czy wiersze w nim zawarte się mu podobają, czy mogą się spodobać szerszemu gronu... On na to odpowiedział mi tak - wiersze nie mają się podobać, mają być przydatne. I tak zaczęła się rozmowa o tym co poeta miał na myśli mówiąc, że wiersze mają być przydatne :-) A przydatność wierszy polega na tym, że każdy kto je czyta dostrzega coś dla siebie, odczuwa wiersz inaczej. Czasem przesłania zawarte w poezji pozwalają człowiekowi zrozumieć jakiś stan ducha w którym się znajduje, czasem szepną jakieś rozwiązania danego problemu a czasem po prostu spowodują zadumę, refleksję spowolnienie galopu myśli i odczuć i wtedy poezja, wiersz jest przydatny. Co ciekawe nie jest to zależne od sławy autora. Uwierzcie, że początkujący poeta równie dobrze może tworzyć cudowną poezję równą twórczości Staffa. Taki to oto paradoks i piękno poezji :-) Warto więc czytać młodych twórców, którzy chcą coś swą poezją przekazać, bo poezja ta traktuje o czasach i problemach obecnego świata, który nas wszystkich otacza.

?Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty. Drugim zaś śmierć.? A.S.

11 Ostatnio edytowany przez Vian (2013-01-25 01:15:23)

Florka65 napisał/a:

Przepraszam, że jeszcze raz. Ja uznaję wiersze prawdziwych poetów, a nie wierszokletów.

A ja nie wiem, czym się różni jedno od drugiego.
Mnie się wiersz albo podoba, albo nie podoba. Podoba mi się, jak wywołuje we mnie emocje i wtedy to dla mnie dobry wiersz.

William Blake
Rafał Wojaczek
Charles Bukowski
Stachura
Baudelaire
Rimabaud
Verlaine
Poświatowska
Dylan Thomas
Jesienin
Achmatowa
Grochowiak
Osiecka
Monika Wąsowska
Emily Dickinson
Neruda
Ginsberg

Nick Cave
Władek Wysocki
Bułat Okudżawa
Tom Waits
Jim Morrison
Leonard Cohen

I pewnie sporo innych.

12

Droga Vian,

wyżej jadwisia 22 umieściła wiersz ( ? ) z netu. Niżej podałaś listę poetów znanych, uznanych, wspaniałych i niezapomnianych. Jeżeli będziemy emocjonowali się "wypocinami" , to co  będzie ze spuścizną tych prawdziwych ?

Perły przed wieprze ?

13

Florka a czy Ty myślisz, że każdy poeta zaczynał jako Wieszcz Wielki?:)

14

Czy ktoś z Was zna wiersze Moniki Wąsowskiej ? Jakoś nie mogłam się nigdzie doszukać - Vian umieściła ją na liście poetów...
Wysocki miał na imię Włodzimierz ...

15 Ostatnio edytowany przez Catwoman (2013-01-30 09:31:56)

Monika Wąsowska ma swój tomik poezji pt."Epitafium dla życia" wydane przed wyd.Radwan , o:)

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak piszą początkujący, polecam Ci stronę zaszafie.pl
Czasem tam wchodzę by wyłowić perełkę wink

16

Catwoman, przez ponad trzydzieści lat belfrowałam i należałam do TYCH polonistów , którzy stawiali poezję na bardzo, bardzo wysokim piedestale. Ze środowiskiem młodych ( i starych poetów ) mam kontakt do dzisiaj. Wrocław to "gniazdo" cudownych ludzi. Moja młodość to Urszula Kozioł, Tadeusz Różewicz i Janusz Styczeń - tych kocham.
A "dzisiajsi młodzi" są również przecudowni. Wzruszają i zmuszają do refleksji: trochę inaczej, ale równie pięknie.
Nie będę wdawała się w dyskusję , bo nadal pozostaję przy swoim przekonaniu, że isnieje różnica między poetami a wierszoletami.

Jeżeli kiedyś pojawisz się w moim mieście zapraszam do "Literatki"  - miejscu spotkań starych i młodych poetów.
"Perełki" znajdziesz na wielu, wielu stronach: jedną z nich są "Wiersze tygodnia"...

Pozdrawiam.

17

Dziś Międzynarodowy Dzień Poezji smile

Proponuję wrzucić jeden  wiersz, który jakoś szczególnie okazał się dla Was pomocny wink
ja wrzucam:

'zakończywszy pieprzoty
krewko splunął na ludzi
za garść braw dennozłotych
gotów duszę wybrudzić

eteryczna kaleka
obce mu wzniosłe zwroty
łajno w wersy obleka
zakończywszy pieprzoty' (Antonella)  - wyszukane w internecie.

Dlaczego? Bo krótko i zwięźle ukazuje przerysowanego (być może) człowieka sukcesu, który zaprzedał duszę za ów sukces; mamonę i brawa.

18

Ulubiony poeta? Z całą pewnością Andrzej Bursa. Przede wszystkim za "Miłość" i za "Sylogizm Prostacki", chociaż "Obrona Żebractwa" i w sumie... wszystko inne też uwielbiam.

Co do Wojaczka mam mieszane uczucia - kocham "Balladę bezbożną", ale już wiersz "Moja matka kiełbasa" czyli "Mit rodzinny" (nie wiem, widziałam to pod dwoma tytułami) mnie przerósł.

Lubię też Broniewskiego, ale za mało znany wiersz - "Kabała".

Kiedyś miałam 200-kartkowy zeszyt, w którym miałam spisane ulubione wiersze, trzeba by go odnaleźć w moim bałaganie smile.

Tysiąc razy mówiłam ludziom, że jestem miła. Krzyczałam, groziłam, biłam... Bez skutku. Nikt mi nie wierzy.

19

a co myślicie o poezji śpiewanej? a o autorach tekstów piosenek? Oprócz Osieckiej, którą chyba każdy zna, jest przecież jeszcze pan Jacek Cygan, czy pani Magda Czapińska. Magia piosenki to nie tylko muzyka i charyzma artysty, ale mądry, głęboki tekst. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy publiczność zadowala się byle czym.

Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy

20

Piękna. Np. w wykonaniu Agnieszki Chrzanowskiej.

21

Eileen napisał/a:

Co do Wojaczka mam mieszane uczucia - kocham "Balladę bezbożną", ale już wiersz "Moja matka kiełbasa" czyli "Mit rodzinny" (nie wiem, widziałam to pod dwoma tytułami) mnie przerósł.

Wojaczek zawsze będzie budził mieszane uczucia.
Jego poezję (w tym także "Mitu rodzinnego") trudno czytać bez znajomości jego życiorysu.
Niechęci do ojca i tęsknoty za matką. Jego poezja określana jest jako brudna, agresywna, czasem tragiczna. Takie było jego życie.

22

Luc, ja ogólnie lubię takie hm... nietypowe, szokujące nieraz teksty. Z tym że właśnie niektóre jego wiersze powodują u mnie jakieś zażenowanie czy niesmak, nie chodzi o to, że wolę coś subtelniejsze w treści, bo wręcz przeciwnie, raczej może wolę bardziej wyrafinowaną formę wyrażania tego w poezji. Coś jak Bursa, że aż się pokuszę o pokemoniaste serduszko <3.

Tysiąc razy mówiłam ludziom, że jestem miła. Krzyczałam, groziłam, biłam... Bez skutku. Nikt mi nie wierzy.

Posty [ 23 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » POEZJA dziś; charakter, znaczenie, piękno.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018