Czy ktoś wi na czym polega ta choroba ? Byłam u lekarza i mam endometriozę, jestem dość przerażona
Nie jest to takie grożne! Zwłaszcza jak już masz dzieci- bo po tej chorobie może być trudno zajść w ciąże, najczęściej stosuje sięw leczeniu tej choroby leki hormonalne
No właśnie nie mam jeszcze dzieci i chciałabym mieć Możesz napisać coś więcej ?
Nie no nie martw się, czeka Cię terapia i leczenie hormonalne, w tym czasie możesz mieć problemy z zajściem w ciąże , poza tym nawet nie wiem czy byłoby to wtedy wskazane , ale po terapii wszystko wraca do normy no i płodność też Nic się nie martw !
Jolka... jak możesz pisać takie bzdury i płodności... Jeśli się czegoś nie wie, to lepiej nie pisać, bo można komuś krzywdę wielką wyrządzić...
Nie znaleziono jeszcze leku na endometriozę, co oznacza, że jest to choroba nieuleczalna. Dotyka ona kobiety w różnym stopniu - jedne zachodzą w ciążę, a inne nie, jedne cierpią, inne mniej... Leczenie hormonalne tylko usypia chorobę, ale jej nie leczy, a już na pewno nie przywraca płodności. Najskuteczniejszą metodą "leczenia" endometriozy jest zabieg chirurgiczny (laparoskopia), podczas której usuwa się ogniska choroby. Do tego dokłada się czasem hormony, ale nie mają one większego wpływu na przebieg leczenia. Ciąża również nie leczy choroby, co najwyżej ją zatrzymuje na jakiś czas. Choroba może się zatrzymać, ale należy spodziewać się nawrotów, u jednych kobiet szybciej, u innych później... W najbardziej zaawansowanych przypadkach, gdy ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, usuwa się przydatki i macicę, co powoduje zatrzymanie choroby, ale jest jeszcze kwestia zrostów, które powstały w trakcie choroby w jakie brzusznej, a których niekiedy nie da się usunąć i kobieta musi się z nimi męczyć do końca życia... Jeśli chcecie wiedzieć więcej, pytajcie...
Moja znajoma to ma i plus torbiel = nie będzie miała dzieci.
Moja ciotka to ma i lekarz jej powiedział, że najlepszym wypadkiem było by zajście w drugą ciąże, bo i tak trzeba ją będzie otworzyć żeby to wyjąć. Więc nie wiem jak to z tą płodnością jest w końcu.
Endometrioza
artykuł Justyny Hofman-Wiśniewskiej
Endometrioza to inaczej zewnętrzna gruczolistość macicy. Polega na powstawaniu małych, owalnych, torbielkowatych guzełków z komórek błony śluzowej wyściełającej macicę (endometrium). Charakterystyczną cechą tych guzków są niewielkie odbarwione blizny.
Zmiany te tworzą się w różnych miejscach i narządach, nie tylko rodnych. Komórki błony śluzowej macicy mogą bowiem zawędrować do wielu narządów: jajników, jajowodów, na tylną czy przednią ścianę macicy, a nawet do wyrostka robaczkowego.
Zewnętrzna gruczolistość śródmaciczna polega na obecności błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej obejmuje powierzchnię otrzewnej narządów i może powodować bóle w podbrzuszu, niepłodność i nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.
U 10% chorych ogniska endometriozy występują poza narządem rodnym. Można je zaliczyć do ognisk przerzutowych, ale - na szczęście - rzadko ulegają zezłośliwieniu.
Ogniska tej choroby mogą reagować cyklicznie na zmiany poziomu hormonów podczas cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie pozamaciczne ogniska gruczolistości funkcjonują jak miniaturowe macice, co powoduje, że podczas miesiączki dochodzi w nich do krwawienia.
Przyczyny choroby
Są właściwie nieznane. Istnieje jednak kilka teorii, z których najczęściej wymieniane są trzy:
* implantacja (przypuszcza się, że przyczyną jest wszczepienie i zagnieżdżenie się komórek endometrium - do ich rozsiania poza macicą może także dojść np. podczas ginekologicznego zabiegu operacyjnego),
* metaplastyczna (następują nieprawidłowe zmiany czynności i struktury komórek, które są odmienne od macierzystych),
* przerzuty limfogenne (następujące drogą naczyń chłonnych - limfatycznych).
Postacie i rozwój endometriozy tłumaczy także teoria immunologiczna, według której zmiany chorobowe następują w wyniku upośledzenia odporności oraz reakcji organizmu pacjentki na bodźce antygenowe endometrium, głównie trofoblastu.
Za jedną z wielu przyczyn endometriozy profesor Ralph C. Benson uważa też okresowe zamknięcie światła kanału szyjki macicy. Powoduje ono przedostawanie się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy brzusznej, gdzie może nastąpić implantacja komórek endometrialnych, np. jako następstwo rozsiewu przez naczynia krwionośne i chłonne.
Objawy
Objawem endometriozy są bóle w okolicy podbrzusza pojawiające się w okresie przedmiesiączkowym i podczas miesiączki. Mają one miejsce na kilka dni (nawet do tygodnia) przed spodziewaną menstruacją i nasilają się aż do ustąpienia krwawienia.
Bolesne miesiączkowanie jest tym dotkliwsze, im bardziej zaawansowany proces chorobowy. Ból, który jest następstwem miejscowego krwawienia i rozciągania tkanek (przy ogniskach pozamacicznych), powoduje uczucie jakby rozdzierania, może się pojawiać w okolicy biodra, pachwiny lub promieniować do odbytnicy i zależy od umiejscowienia ognisk gruczolistości. Bóle podczas stosunków płciowych sugerują gruczolistość w obrębie jajników i zagłębienia odbytniczo - macicznego. Bóle podczas oddawania stolca mogą być objawem gruczolistości w ścianie jelita grubego lub w polu przegrody odbytniczo - pochwowej. Warto jednak dodać, że ok. 1% pacjentek nie skarży się na żadne dolegliwości bólowe.
Gruczolistość jajników może się także objawiać obfitymi i często występującymi krwawieniami menstruacyjnymi. Krwawienia z odbytu lub pęcherza moczowego występujące jednocześnie z menstruacją są charakterystycznym objawem gruczolistości również tych narządów.
Podczas zaawansowanych stopni endometriozy tworzą się twarde, włókniste zrosty, które powodują zniekształcenia narządów objętych chorobą. Macica staje się nieruchoma w tyłozgięciu, a zagłębienie odbytniczo-maciczne całkowicie zarasta. W obrębie jajników pojawiają sie smołowate torbiele o różnej wielkości (niektóre dochodzą do średnicy ok. 10 centymetrów!) wypełnione gęstą, ciągnącą się treścią w brązowym kolorze. Jest to pozostałość dawnych wylewów krwi, która w okresie menstruacji nie miała gdzie odpłynąć.
Jeżeli kobiecie chorującej na endometriozę uda się zajść w ciążę, objawy tej choroby w większości przypadków ustępują podczas ciąży. Po urodzeniu dziecka często dochodzi do samoistnego wyleczenia oraz do martwicy i rozpadu ognisk gruczolistości. Po menopauzie rozwój i aktywność ognisk endometriozy zostają zahamowane, ale pod warunkiem, że w tym czasie nie stosowano leczenia dużymi dawkami estrogenów.
Metody leczenia
Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki i jej chęci urodzenia dziecka.
Ciąża lub zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej mogą zahamować rozsiew endometriozy pod warunkiem, że u danej pacjentki sztucznie, za pomocą terapii hormonalnej na co najmniej 6 miesięcy, zostanie wstrzymana menstruacja. Kobiety, u których istnieje podejrzenie niewielkich ognisk gruczolistości, powinny regularnie co 6 miesięcy poddawać się badaniu ginekologicznemu aż do okresu menopauzy albo potwierdzenia lub wykluczenia endometriozy.
Endometriozę leczy się dwiema metodami: zachowawczą (za pomocą terapii hormonalnej) lub chirurgiczną. Od chwili wyprodukowania danazolu (leku syntetycznego będącego steroidem), który jest słabo działającym androgenem hamującym owulację, wyniki leczenia gruczolistości znacznie się poprawiły (skuteczność leczenia przy niepłodności, której przyczyną jest endometrioza, wynosi 30%). Lek ten jednak może mieć nieprzyjemne skutki uboczne: zatrzymywanie wody w organizmie, tycie, nasilenie trądziku, zmniejszenie libido, zmęczenie, zaburzony wzrost i przebarwienia włosów.
Jeszcze niedawno powszechnie stosowano metodę wywołującą "sztuczną ciążę", podając pacjentce gestageny, czyli hormony. Optymalny skutek leczenia uzyskiwano wówczas po upływie dłuższego czasu (6 - 9 miesięcy). Dzisiaj metodę tę wykorzystuje się rzadziej.
Jeżeli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, pozostaje zabieg operacyjny. U młodych kobiet (do 35. roku życia) pragnących mieć dzieci operacja z reguły jest nieunikniona, gdyż konieczne jest m.in. usunięcie zrostów, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Zabieg przeprowadza się w taki sposób, aby nie upośledzał płodności (niestety, po operacji w ciążę zachodzi tylko ok. 30% pacjentek). Po operacji najczęściej niezbędne jest kontynuowanie leczenia farmakologicznego, aby zapobiec nawrotowi i postępowi endometriozy.
Jeżeli zmiany są rozległe, zabieg jest konieczny. Gdy pacjentkę leczy się wcześniej zachowawczo, operacja może być mniej rozległa, ale z reguły szanse na uratowanie narządu rodnego są niewielkie.
Niepłodność
Skutkiem endometriozy jajowodów i jajników jest często niepłodność (schorzenie to występuje u 50 - 70% niepłodnych kobiet).
Zanim choroba się rozwinie
Kobietom pragnącym mieć dzieci, u których stwierdzono endometriozę (stopień I, II), zaleca się jak najszybsze zajście w ciążę, zanim choroba się rozwinie.
Czy wiesz, że...
* Endometrioza występuje u 5 - 7% kobiet. W 75% przypadków dotyczy kobiet młodych, w wieku 30 - 40 lat. Zdarza się dwukrotnie częściej u kobiet białych niż czarnych; częściej u tych, które późno wyszły za mąż i nie rodziły.
* Dane statystyczne wskazują, że endometrioza rzadko jest rozpoznawana i występuje znacznie częściej, niż się przypuszcza.
* Różne postacie kliniczne endometriozy mogą dawać zróżnicowane objawy.
Stopnie choroby
Wraz z rozwojem endometriozy narastają zmiany w organizmie. Lekarze wyróżniają cztery stopnie zaawansowania choroby:
* Stopień I - zmiany są mniejsze niż 5 mm. W jajowodach i jajnikach występują nieunaczynione zrosty i wolne strzępki jajowodów.
* Stopień II - początkowo ogniska choroby są mniejsze niż 5 mm. W jajowodach obserwuje się nieunaczynione zrosty i wolne strzępki jajowodów, a w jajnikach torbiele mniejsze lub większe niż 5 mm (niekiedy dochodzi do ich pęknięcia). Z czasem między tzw. szerokimi więzadłami a jajnikami pojawiają się zrosty. W jajowodach powstają również mocne zrosty, niemożliwe do usunięcia drogą endoskopii i wolne strzępki jajowodów. W jajnikach występują zrosty z więzadłem szerokim oraz zmiany o średnicy większej niż 5 mm. W zagłębieniu odbytniczo-macicznym obserwuje się liczne ogniska endometriozy.
* Stopień III - więzadła szerokie są w zrostach z jajnikami lub jajowodami. Zrosty występują także w strzępkach jajowodów. W zrostach jajników brak lub obecne ogniska endometriozy. W zagłębieniu odbytniczo-macicznym liczne zmiany chorobowe.
* Stopień IV - macica jest nieruchoma, przyrośnięta w tyłozgięciu i wypełniona przez przyrośnięte jelito lub przemieszczona ku tyłowi. Jelita są w zrostach z otrzewną zagłębienia odbytniczo-macicznego, więzadeł odbytniczo - macicznych lub trzonu macicy. Wyrostek robaczkowy objęty procesem chorobowym. W pęcherzu moczowym są obecne ogniska endometriozy.
Witam! Chętnie podzielę się moimi spostrzeżeniami na temat endometriozy.Ja jestem po zabiegu chirurgicznym tj.czyszczeniu macicy. O mojej chorobie dowiedziałam się przez przypadek. W Dzień Dobry TVN usłyszałam termin Endometrioza. Weszłam później na internet i poczytałam o objawach tej choroby. Polecam to zrobić, bo podobno duży procent kobiet na to cierpi.Bardzo się zdziwiłam, bo moje dolegliwości o których myślałam, że są typowe przy kobiecych sprawach, okazały się objawami choroby. Udałam się prędko z zapytaniem do lekarza, czy nie mam tej choroby. On tymczasem , potwierdził ją i skierował mnie od razu na zabieg. Teraz po zabiegu czuję się bardzo dobrze i komfortowo. Żałuję tylko, że tak późno usłyszałam o tej chorobie. Nie rozumiem też, dlaczego wcześnie żaden lekarz nie poznał się, że mam tą chorobę i nie zajął się mną. Mam dwie dorosłe córki, także jeżeli chodzi o bezpłodność myślę , że nie należy panikować. Zgadzam się z poprzednią obszerną wypowiedzią, bo ja również wyczytałam podobne informacje.Myślę, że tak jak było w moim przypadku zajście w ciąże jest trochę utrudnione. Za przyczynę tej choroby uważam słabość systemy immunologicznego głównie przez stres.Życzę zdrowia i pozdrawiam.
10 2010-08-05 15:10:31 Ostatnio edytowany przez GORKA (2010-08-05 15:12:54)
A czy któraś z was wie coś na temat badania CA 125? W jakim przedziale określana jest norma?
GORKA
antygen CA125(norma 35 U/ml,powyżej podejrzenie nowotworu)
Czyli jeżeli mam U/ml 35 to jest ok?
Interpretuje lekarz na podstawie wszystkich badań.Czułości badania CA 125 jest w gr.80%
Interpretuje lekarz na podstawie wszystkich badań.Czułości badania CA 125 jest w gr.80%
Nie zrozumiałam.
Krótko opiszę sytuację: ze względów na problemy z miesiączką (bardzo bolesne) ginekolog wysłała mnie na badania właśnie CA 125. Dzisiaj je odebrałam i mam z nimi iść do lekarki.
Zobaczyłam taki wynik: CA-125 18,38 U/ml 35
A wszystkie badania to jakie jeszcze?
GORKA
Z twojego wyniku wynika,że masz 18,38 U/ml a norma jest do 35 U/ml.Z tym,że wynik nie zawsze oddaje stan chorobowy i jest wynikiem pomocniczym,np.. Czułość i swoistość badania powyżej 20 U/ml może wskazywać na raka(i to powyżej 75 % pewności).Tak,że Twój wynik nie jest 35 U/ml a 18,38 U/ml.A to jest dobry wynik.
A tak na marginesie wykonuje się też badanie krwi oraz inne markery (przy podejrzeniu chorób kobiecych jak CA 125, CA 72-4, TPA, AFP, hCG
Zawsze o potrzebie i wykonania odpowiednich badań markerów decyduje lekarz prowadzący.
CARBOCZAR dziękuję.! Zobaczymy co mi zleci lekarz.
Z okazji Światowego Tygodnia Świadomości Endometriozy (7-13 marca) Polskie Stowarzyszenie 'Endometrioza' już po raz drugi organizuje specjalne akcje propagujące wiedzę o tej chorobie, spotkania, helplines i promocje.
W tym roku dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza działania jego wolontariuszek w Tygodniu Świadomości Endometriozy zostały objęte
HONOROWYM PATRONATEM
MAŁŻONKI PREZYDENTA RP
- PANI ANNY KOMOROWSKIEJ
Witam Was miłe Panie ... Jestem po laparoskopii wyłuszczenia torbieli jajnika lewego ... operacje miałam w kwietniu... po operacji dowiedziałam się że mam endometriozę 3 stopnia. Na dzień dzisiejszy czuje się jako tako ... byłam na wizycie u mojej pani doktor. która zaproponowała abyśmy zmieniły tableteczki na VISANNE lub na to abym zdecydowała się na dzidziusia... Ale sama nie wiem co mam zrobić ?... może któraś z Was mi coś doradzi lub podpowie ...
ja mam początek endometriozy, o dziecko staram sie juz 7 lat i nie wiem czy to przyczyna własnie endomertiozy czy jeszcze cos innego..w zasadzie jestesmy zdrowi a w ciąże zajsc nie moge
teram jestem na kuracji medycyny naturalnej (...) zaczelam własnie wątek o tym...ma mi on pomoc zajsc w ciaze, wyregulowac hormony i uspokoic endomertioze...
Nie no nie martw się, czeka Cię terapia i leczenie hormonalne, w tym czasie możesz mieć problemy z zajściem w ciąże , poza tym nawet nie wiem czy byłoby to wtedy wskazane , ale po terapii wszystko wraca do normy no i płodność też Nic się nie martw !
Totalna głupota-widać,że ktoś nie ma pojęcia o tym co pisze.Ja choruję na endometriozę już 3 lata i mam endometriozę |V stopnia.Wiem coś na temat tej choroby bo przeszłam w tym roku KILKA OPERACJI więc mnie nikt takiego kitu nie wciśnie.
carboczar napisał/a:Interpretuje lekarz na podstawie wszystkich badań.Czułości badania CA 125 jest w gr.80%
Nie zrozumiałam.
Krótko opiszę sytuację: ze względów na problemy z miesiączką (bardzo bolesne) ginekolog wysłała mnie na badania właśnie CA 125. Dzisiaj je odebrałam i mam z nimi iść do lekarki.
Zobaczyłam taki wynik: CA-125 18,38 U/ml 35A wszystkie badania to jakie jeszcze?
No to masz bardzo ładny wynik.Bo norma to 35 U/ml.Jakbyś miała powyżej to można się zacząć martwić,a tak ok.Ca robi się po to aby potwierdzić bądź wykluczyć zmiany nowotworowe.Ja mam wynik 37,34 (zmiany łagodne nie złośliwe-jak stwierdzili lekarze) na wysokość tego wyniku ma też wpływ endometrioza (są to zmiany łagodne)-opinia moich lekarzy.
22 2015-08-12 16:39:18 Ostatnio edytowany przez fajnaja1 (2015-08-12 16:49:27)
Jolka... jak możesz pisać takie bzdury i płodności... Jeśli się czegoś nie wie, to lepiej nie pisać, bo można komuś krzywdę wielką wyrządzić...
Nie znaleziono jeszcze leku na endometriozę, co oznacza, że jest to choroba nieuleczalna. Dotyka ona kobiety w różnym stopniu - jedne zachodzą w ciążę, a inne nie, jedne cierpią, inne mniej... Leczenie hormonalne tylko usypia chorobę, ale jej nie leczy, a już na pewno nie przywraca płodności. Najskuteczniejszą metodą "leczenia" endometriozy jest zabieg chirurgiczny (laparoskopia), podczas której usuwa się ogniska choroby. Do tego dokłada się czasem hormony, ale nie mają one większego wpływu na przebieg leczenia. Ciąża również nie leczy choroby, co najwyżej ją zatrzymuje na jakiś czas. Choroba może się zatrzymać, ale należy spodziewać się nawrotów, u jednych kobiet szybciej, u innych później... W najbardziej zaawansowanych przypadkach, gdy ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie, usuwa się przydatki i macicę, co powoduje zatrzymanie choroby, ale jest jeszcze kwestia zrostów, które powstały w trakcie choroby w jakie brzusznej, a których niekiedy nie da się usunąć i kobieta musi się z nimi męczyć do końca życia... Jeśli chcecie wiedzieć więcej, pytajcie...
Sunshine nie jesteś lekarzem więc proszę nie zachowuj się jakbyś się na wszystkim znała bo nie masz pojęcia. Ta choroba nie zawsze jest ciężka. Z ciążą ma problem mniejszość, kiedy choroba jest bardzo zaawansowana i nieleczona. Poza tym nie każda kobieta ma nawrót. Można z tej choroby wyjść. Wcale nie jest przewlekła, tylko może (ale nie musi!) nawracać. Nie każdy ma nawrót a choroba nie jest do końca zbadana więc to wyklucza prawo do definiowania jej jako przewlekłej. Po ciąży bardzo często się kończy i już nie wraca, więc można mówić że u niektórych ciąża może wyleczyć z tej choroby (tak było u mnie). Ja nie miałam żadnych problemów z zajściem w ciązę ani nie miałam nawrotu a chorowałam na endometriozę!
Nie jest to takie grożne! Zwłaszcza jak już masz dzieci- bo po tej chorobie może być trudno zajść w ciąże, najczęściej stosuje sięw leczeniu tej choroby leki hormonalne
Jak nie masz dzieci to wcale nie oznacza że będziesz mieć problemy z ciążą!
witajcie kobietki moj koszmar z endometrioza trwa pol roku najpierw bol przed miesiaczka teraz ostatnio bylam w szpitalu z powodu zapalenia jajnikow wyszlam ze szpitala i bol pobolewa prawie codziennie lekarz mowi ze to normalne jestem w pracy w niemczech po powrocie mam zglosic sie do lekarza poleki lubbedzie laparoskopia boje sie ze ten brzuch pobolewa codziennie doodam ze mam rowniz zespol jelita drazliwego zwyrodnienie stawow biodroeych i nerwice lekowa proszr o rade
Mam pytanko mojaznajoma ma endometriozę 3 stopnia i mówi, że narazie zapisali jej tabletki hormonalne ma przyjechać na wizytę kontrolną za pół roku ale mimo to napewno w przyszłosci usuną jej macicę i jajniki zastanawiam się czy tak faktycznie może być że juz teraz jest tego taka pewna czy tylko tak koloryzuje wczesniej mowiła, że ta choroba jest cytuję "gorsza niż rak" myślałam że nie ma nic gorszego jak rak....
Witam, niestety różnie się to kończy. Jest to choroba nieuleczalną, ale u każdego objawia się to inaczej. U mnie zdiagnozowano endometrioze na jelitach (esica). Ból brzucha niekoniecznie tylko przy miesiączkach. Generalnie skończyło się operacja otwarcia jamy brzusznej i wycięcia kawałka jelita, oprócz tego (to wyszło w trakcie operacji) usunięto lewy jajnika i jajowody. Mam nadzieję że poznałam się już całkowicie tego cholerstwa. Poz
Witam, istnieje wiele metod pozwalających pozbyć się endometriozy, polipów, cyst, torbieli, BEZOPERACYJNIE i bez skutków ubocznych, bez inwazji w ciało, metody te stosuje wielu Fizjoterapeutów i Lekarzy w Polsce i na całym świecie, równie skutecznie stosują te metody inni pracujący z ciałem ludzie. Metody te to Polarity i Totalna Biologia, jest ich więcej. Zapraszam na stronę internetową gabinetu ,jedną z wielu gdzie stosuje się takie metody. Pozdrawiam
Atintegracja.pl