Nowe technologie w Kościele: rozwój czy upadek wiary? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Nowe technologie w Kościele: rozwój czy upadek wiary?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

Temat: Nowe technologie w Kościele: rozwój czy upadek wiary?

Jednym z zarzutów najczęściej stawianych Kościołowi jest jego skostniałość, uparte trwanie przy opiniach i obyczajach, które nie mają racji bytu w codziennym życiu współczesnego człowieka. Z drugiej strony wszelkie nowinki przeniesione na grunt Kościoła budzą naszą nieufność. Czy oglądanie mszy w telewizji może zastąpić osobiste uczestniczenie w niej? Czy spowiedź przez Internet może mieć tę samą oczyszczającą moc, co spowiedź w konfesjonale? Może takie ułatwienia zachęcą wiernych, sprawią, przekonają młodzież do większego zaangażowania religijnego? A może wręcz przeciwnie?  Czy chcemy, aby Kościół szedł z duchem czasu i korzystał z udogodnień, jakie niesie rozwój cywilizacji, czy wolimy aby pozostał bastionem tradycji i prostoty w świecie, w którym na każdym kroku technologia zastępuje człowieka? Jakie są Wasze odczucia?

It?s not a cry you can hear at night
It?s not somebody who has seen the light
It?s a cold and it?s a broken Hallelujah
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Nowe technologie w Kościele: rozwój czy upadek wiary?

Spowiedź przez internet to skrajność i chyba zły przykład. Nie będę się rozwodzić nad zaletami internetu jeśli chodzi do dotarcie do odbiorcy, ale to niezwykle skuteczne medium. Wystarczy wspomnieć akcję "Prawdopodobnie pierwsze rekolekcje dla niewierzących" na facebooku i jej olbrzymią popularność: ponad 5 tysięcy like'ów.
Nie sądzę, żeby to był upadek wiary, raczej bardzo wręcz przeciwnie;). Kościół katolicki, bo chyba o nim mowa, powinien nadal robić takie akcje. To oczywiste że jeśli życie społeczne przenosi się do internetu, to taka organizacja skupiająca przecież normalnych ludzi, powinna w internecie prężnie działać. Nie chcę, żeby KK był "bastionem tradycji" - to mi się kojarzy z Lefebrystami, brrr...

3

Takie inicjatywy są oczywiście wartościowe i akurat jeśli chodzi o niewierzących, to faktycznie jest to pewnie jedyny sposób na dotarcie do nich, bo do kościoła raczej nie przyjdą. Ale rekolekcje dla katolików, które również odbyły się na facebooku, i można je było odbywać gdzieś tam pomiędzy przeglądaniem różnych stron, stawianiem pasjansa i pisaniem o tym co się jadło na kolację? Czy to nie jest trochę spłycone? Owszem można powiedzieć, że w naszych zabieganych czasach to może być dla niektórych jedyna okazja do odbycia rekolekcji, ale czy istotą rekolekcji nie jest właśnie to znalezienie czasu i zatrzymanie na moment, pójście wieczorem do kościoła zamiast zalegania przed telewizorem i wyłączenie z wirtualno-zagonionej rzeczywistości? Bo ja się czasem zastanawiam, czy to nie jest tylko pozorne ulepszenie.

4

A czym różnią się rekolekcje dla katolików w internecie od pisania o Bogu na netkobietach wink? To nie jest spłycanie, to że przed chwilą zjadłam późną kolację, a za chwilę idę przygotować rzeczy na jutro. Masz forum, na którym możesz wiele dobrego zdziałać. Możesz odciągnąć kobiety od pisania o wróżkach, przepowiedniach i innych głupotach.
90% z nich nigdy nie było na żadnych prawdziwych rekolekcjach. Mają wiedzę o KK i chrześcijaństwie na żenująco niskim poziomie. To można zmienić właśnie pisząc tutaj i w innych miejscach w necie. Możesz sprawić, by choć jedna z tych osób oderwała się na chwilę od wirtualnego światka i zaczęła myśleć, jeśli nie wierzyć. To praca u podstaw. Od czegoś przecież trzeba zacząć, prawda?

5

Oczywiście masz rację, że internet jest znakomitym sposobem, by docierać do ludzi wątpiących, rozmawiać, przekazywać informację. Moje wątpliwości zaczynają się tam, gdzie działalność wirtualna może stanowić alternatywę dla tej realnej. Kiedy rozmawiamy na forum, nie robimy tego zamiast iść na mszę i nikt nie uzna, że skoro już napisał post na forum, to tak samo jakby, powiedzmy, przystąpił do spowiedzi. Nie bez powodu też nawiązuję kolejny raz do tego właśnie sakramentu. Nie wiem, czy znana jest wam sprawa strony, która oferowała spowiedź przez internet. Był to nie wiem, czy żart, złośliwość, oszustwo, w każdym razie inicjatywa antykościelna, choć strona podszywała się pod Radio Maryja. (Nie będę podawać nazwy strony, do której to podpięto, bo to strona obrzydliwa, która na dodatek za logo wzięła sobie nagłówek faszystowskiej gazety wydawanej w latach 30., więc nie warto robić jej reklamy). Rzekoma spowiedź wyglądała tak, że należało wpisać w ramce swoje grzechy, następnie kliknąć "połącz", a po chwili wyskakiwał komunikat, że odpuszczenie grzechów będzie ważne po wpłaceniu pewnej sumy na konto Radia Maryja. No i znaleźli się tacy, którzy te pieniądze wpłacili... Później sprawa zdaje się trafiła do sądu, nie wiem jak się skończyła, ale faktem jest, że osoby wierzące były chętne, by w ten sposób odbyć spowiedź... Trochę to przerażające.

6

Ja jestem tradycjonalistkom smile
jesli chodzę do kościoła to dlatego żeby czuć ten kontakt, ta energie z ludźmi...
uważam ze właśnie takie miejsca jak koscioły powinny być po to zeby sie wyciszyć od tego codziennego zgiełku, zabiegania a nie sadzać na kolejne godziny przed internetem albo telewizorem..
no mnie by na pewno te nowinki nie przyciągnęły mad
a zresztą ja sie nie czuje zobowiązana do cotygodniowego chodzenia do koscioła ale jak już bym zechciała isć to oczywiście trochę dalej  niż do drugiego pokoju w mieszkaniu...

Takie buty z cholewami...

7

Kościolowi takie nowinki jak spowiedź przez internet czy podobne nie pomogą lecz zaszkodzą. Uczyniom z niego instytucję jeszcze bardziej płytką niz jest teraz i jeszcze bardziej zachlanną w poszukiwaniu i werbowaniu nowych równie plytkich zwolenników. Jeśli kościół chce przetrwać w dzisiejszym swiecie musi zdefiniować się na nowo - powrócić do tradycji, prostoty, skromności, do minimalizmu...ale to chyba niemozliwe do wykonania, bo zabrnał już za daleko w swojej arogancji...

Niech ten bajzel niech płonie, niech płonie, niech płonie....

8

Spowiedź przez Internet jest nieważna a oglądanie Mszy Świętej w telewizji albo słuchanie jej w radiu dotyczy tylko osób, które ze względu na chorobę nie mogą w niej osobiście uczestniczyć. Jednak pojawiają się pewne udogodnienia, np. można zadawać księżom pytania przez Internet.

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''

9

KK powinien korzystać z nowych technologii jako jednego z narzędzi ewangelizacji. Dzięki temu księża mogą utrzymywać stały kontakt z wiernymi, wciągać ich w życie parafii i stworzyć prawdziwą społeczność. Sakramenty i msza powinna być osobiście.

W Polsce KK robi wszystko co możliwe, żeby zniechęcić do siebie wyznawców. Takimi akcjami jak lekcje religii w szkołach odpychają ich od siebie. Powinni postawić na możliwie intensywny kontakt i interakcję czego twarzą mógłby być obecny papież.

Nobody Is Born Gay - GOD

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Nowe technologie w Kościele: rozwój czy upadek wiary?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018