Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » ANTYKONCEPCJA HORMONALNA ORAZ NATURALNA » Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 60 z 65 ]

1 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2008-09-23 09:22:30)

Temat: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Zalozylam ten watek z mysla glownie o mlodych kobietach , ktore dopiero zapoznaja sie z antykoncepcja i maja problemy i pytania z tym zwiazane.Oczywiscie , jesli Admin , lub ktokolwiek uzna , ze jest on niepotrzebny i zasmieca forum , oczywiscie sie go usunie.


METODY SZTUCZNE

Metoda wewnątrzmaciczna:

Polega na umieszczaniu w jamie macicy tzw. wkładek wewnątrz macicznych o różnych kształtach i budowie zwanych popularnie "spiralami".

Najczęściej wkładki mają kształt spirali, powyginanej litery S lub litery T.

Wkładka wykonana jest z tworzywa sztucznego, często z dodatkiem miedzi.

Część wkładek zawiera w swoim trzonie kapsułkę uwalniającą stopniowo hormony.

Wkładkę przy pomocy specjalnego aplikatora umieszcza lekarz w jamie macicy. Nitki przymocowane do wkładki po jej założeniu, zostają przycięte na krótko i znajdują się w ujściu zewnętrznym szyjki macicy. Pozwalają skontrolować czy znajduje się ona we właściwym miejscu.

Większość wkładek nasycona jest solami baru co umożliwia ich uwidocznienie na zdjęciach Rtg.

Zasada działania:
Jak każde ciało obce wkładka wewnątrzmaciczna powoduje stan zapalny. W związku z tym w macicy pojawia się duża ilość leukocytów - białych ciałek krwi, które niszczą plemniki oraz często również komórkę jajową.

Leukocyty niszcząc endometrium (błonę śluzową macicy) zapobiegają zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy, co powoduje wydalenie jej wraz z krwią w czasie miesiączki.

Większość obecnie stosowanych wkładek zbudowana jest z użyciem drutu miedzianego, który zwiększa jej skuteczność. Miedź mając właściwości miejscowo drażniące pozwala na zmniejszenie rozmiarów samych wkładek, a co za tym idzie ograniczenie niektórych objawów ubocznych. Nie stwierdzono natomiast negatywnego wpływu miedzi na stan i zachowanie plemników, ani na proces zapłodnienia.

Wkładki uwalniające hormony - Wokół dłuższego ramienia umieszczona jest kapsułka uwalniająca stałą dawkę hormonów - progestagenów mających dodatkowo działanie podobne do mini tabletki progestagenowej: zagęszczenie śluzu szyjkowego, zmianę grubości endometrium, a co za tym idzie utrudnienie zagnieżdżania się komórki jajowej, hamowanie jajeczkowania - 25% kobiet stosujących tą wkładkę nie jajeczkuje. Ze względu na fakt podawania hormonu domiejscowo, z pominięciem wątroby, potrzebne są do wywołania właściwego efektu mniejsze jego dawki.

Skuteczność:
Skuteczność tej metody jest wysoka. Wskaźnik Pearla wynosi 0,3-2,1 a dla wkładek uwalniających hormony nawet 0,1.

Przeciwskazania:
- podejrzenie ciąży
- zapalenie przydatków
- zakażenie w obrębie miednicy mniejszej
- krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii
- wcześniejsze epizody ciąży pozamacicznej
- zmniejszona odporność organizmu np. AIDS czy leczenie immunosupresyjne
- uczulenie na składniki wkładki
- przebyte bakteryjne zapalenie wsierdzia lub ciężkie zakażenia miednicy małej u kobiet z nieprawidłowościami anatomicznymi serca lub po wszczepieniu sztucznej zastawki.
- endometrioza

Wady:
- nieprawidłowe krwawienia
- bolesność
- ryzyko przebicia ściany macicy, penetracji do jelit czy pęcherza moczowego
- zwiększone ryzyko poronienia w przypadku zajścia w ciążę

Zalety:
- wysoka skuteczność (Wskaźnik Pearla wynosi 0,3-2,1 a dla wkładek uwalniających hormony nawet 0,1)
- brak stwierdzonych niepożądanych działań ogólno ustrojowych
- prawie 100% możliwość cofnięcia efektu antykoncepcyjnego
- brak związku z aktywnością seksualną
- wysoka łatwość dostępu
- brak wpływu na pokarm kobiecy

Techniki współżycia:
- Są to techniki polegające na osiąganiu zadowolenia z kontaktów seksualnych w których nie dochodzi do kontaktu żeńskich narządu płciowych z nasieniem.
- W przypadku kontaktu kobiecych narządów płciowych z nasieniem w celu uniknięcia niepożądanej ciąży należy zastosować antykoncepcję awaryjną

1) Metoda przerywana
2) Necking i petting


Metoda przerywana:

Tradycyjna metoda zapobiegania ciąży polegająca na całkowitym wycofaniu członka z pochwy przed wytryskiem.

Zalety:
- Do natychmiastowego zastosowania.
- Nie ma wpływu na karmienie piersią
- Może być stosowana jako uzupełnienie innych metod antykoncepcyjnych.
- Zawsze dostępna.
- Żadnych kosztów.
- Pozwala mężczyźnie brać czynny udział w planowaniu rodziny.
- Zacieśnia więzi pomiędzy partnerami

Wady:
- Wydzielina z męskiej cewki moczowej wydzielana w czasie stosunku przed wytryskiem może zawierać plemniki, co drastycznie obniża skuteczność tej metody.
- Może obniżać satysfakcje seksualną.
- Dość niska skuteczność - wskaźnik Pearla 4-36 w zależności od dokładności stosowania.
- Nie zapobiega przenoszeniu chorób przenoszonych drogą płciową jak WZW, HIV/AIDS

Stosunek zatrzymany

Stosunek zatrzymany

Stosunek zatrzymany to metoda antykoncepcyjna stosowana przez mężczyzn. Partner podczas stosunku dochodzi do momentu wytrysku, zatrzymuje się i nie dopuszczając do niego, nie osiąga orgazmu. W przypadku niepowodzenia ta metoda może się przekształcić w stosunek przerywany.

Zalety

    * metoda powszechnie dostępna i tania
    * metoda nie wymaga zastosowania dodatkowych przyborów

Wady

    * dosyć duża zawodność metody wynika z faktu, że minimalne ilości nasienia wydostają się na zewnątrz zanim jeszcze dojdzie do zatrzymania lub wytrysku co zwiększa możliwość zapłodnienia
    * młode osoby mają trudności w opanowaniu tej metody na początku jej stosowania

Skuteczność

    * wskaźnik Pearla tej metody antykoncepcyjnej waha się od 10 do 40 i zależy od doświadczenia mężczyzn

Necking i Petting:

Necking oraz petting, stanowią wstęp do inicjacji seksualnej, umożliwiając wzajemne poznawanie reakcji psychicznych i fizycznych.

Necking, to forma kontaktów intymnych, w której partnerzy ograniczają się wyłącznie do pieszczot górnej połowy ciała (ust, ramion, piersi, itp.). W ten sposób możliwe staje się stopniowe przełamywanie wstydu i poznawanie budowy ciała oraz jego reakcji.

Bardziej zaawansowany jest petting, który stanowi wstęp do inicjacji seksualnej i jest wyrazem ewolucji intymnych pieszczot
Przygotowuje psychikę i ciało do podjęcia dojrzałego współżycia. Pozwala wyzbyć się zahamowań oraz stopniowo rozbudza pragnienie seksu. Pieszczoty (z wyłączeniem stosunku), doprowadzają jedno lub oboje partnerów do orgazmu. Najczęściej petting sprowadza się do ręcznego pobudzania przez kobietę członka mężczyzny (aż do wytrysku), oraz do pobudzania łechtaczki przez mężczyznę - również prowadzącego do orgazmu. Rzadziej spotyka się oralne formy pettingu (pobudzanie do orgazmu poprzez pieszczoty ustami narządów płciowych partnera), czy też inne.

W obu rodzajach wstępnych kontaktów płciowych nie dochodzi do pełnego zbliżenia. Dlatego zdecydowanie zmiejsza się ryzyko wystąpienia niepożądanej ciąży (w sporadycznych przypadkach zdarza się zapłodnienie, ale tylko z powodu nieuwagi partnerów). Stosowanie tego typu praktyk erotycznych, jest dobrym przygotowaniem do dojrzałego życia erotycznego. Wyklucza i zmiejsza prawdopodobieństwo, np.: szoku psychicznego oraz pozwala na racjonalne planowanie wspólnej, bezpiecznej przyszłości.

Metody chemiczne

Mechanizm działania metod chemicznych polega na uszkadzaniu ściany komórkowej plemników co prowadzi do ich obniżonej zdolności ruchu oraz zapłodnienia. Dodatkowo stanowią barierę mechaniczną.
Pod względem składu chemicznego wszystkie są do siebie bardzo podobne, zawierają substancje czynną nonoxynol-9. Substancje zawarte w tych preparatach nie uszkadzają gumy z których wykonane są prezerwatywy. Pod względem postaci możemy podzielić je na:

- aerozole (pianki) - gotowe do użycia natychmiast, umieszczane w pochwie przy pomocy specjalnego aplikatora. W Polsce niedostępne.
- globulki - rozpuszczające się w pochwie do pianki. Od momentu założenia do pochwy do pełnego rozpuszczenia, a co za tym idzie i skuteczności, należy odczekać ok. 15 minut. Przy każdym kolejnym stosunku należy zakładać kolejną globulkę. W Polsce dostępne: Patentex, Patentex-Oval, Kolpotex-230 (duża dawka Nonoxynolu-9 w globulce), Kolpotex-Oval, Preventex
- kremy - gotowe do natychmiastowego użycia, umieszczane w pochwie przy pomocy specjalnego aplikatora nakręcanego na tubę. W Polsce dostępne: Delfen
- płyny - do płukania pochwy po stosunku. W Polsce dostępne: Prezerwer

Zalety:
- Do natychmiastowego zastosowania
- Nie ma wpływu na karmienie piersią
- Może być stosowana jako uzupełnienie innych metod antykoncepcyjnych.
- Ogólnie dostępne, bez recepty
- Brak skutków ubocznych
- Zwiększają zwilżenie pochwy, tzw. "poślizg"
- Działanie antywirusowe - zmniejszenie ryzyka zakażenia chorobami wirusowymi przenoszonymi drogą płciową jak HIV/AIDS, WZW B

Wady:
- Ograniczona skuteczność - wskaźnik Pearla 5-20
- Uczucie zabrudzenia
- Wymaga stosowania przy każdym stosunku.
- Wymaga odczekania 15-20 minut.
- W przypadku dość częstego stosowania - wysoki koszt.
- Bardzo rzadko występujące uczulenia na składniki preparatów

PREZERWATYWA DLA MĘŻCZYZN

Aby prezerwatywa spełniała swoje zadanie jako metoda antykoncepcyjna należy stosować ja podczas każdego stosunku i zakładać zanim dojdzie do kontaktu z narządami płciowymi kobiety. Nie należy smarować ich żadnymi środkami zwilżającymi na bazie oleju, ponieważ olej uszkadza gumę lateksową. Prezerwatywy i kapturki są przeznaczonego do użytku jednorazowego. Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi 3-12, a dla kapturka 10-19.
     
     Zalety to:
     - łatwa dostępność bez recepty
     - możność natychmiastowego zastosowania
     - zabezpieczenie przez zakażeniami przenoszonymi drogą płciową
     
     Wady to:
     - skuteczność uzależniona od dokładnego przestrzegania instrukcji użycia
     - obniżenie doznań seksualnych
     - możliwość uczulenia na lateks
     - kapturek może w czasie stosunku ulec przesunięciu.

Jak zakładać?
Kondom naciąga się (bez wcześniejszego rozwijania) na wzwiedziony członek, pamiętając, by zrobić to na pewien czas przed zbliżeniem. Po stosunku mężczyzna wyjmuje penis z pochwy (przytrzymując prezerwatywę, by się nie zsunęła), nim wzwód minie. Jeśli "gumka" pęknie, kobieta, powinna natychmiast zastosować piankę, żel plemnikobójczy lub pigułkę "po stosunku". Większość prezerwatyw to prezerwatywy jednorazowego użytku.

    * Produkt, który masz przed sobą wykonany jest starannie, czysto, pewnie i sterylnie,
    * Bierzesz tę paczkę do ręki. Nadrywasz jeden bok i nie niszcząc zawartości, masz już w palcach piękny "toczek",
    * Przykładasz gumkę do końca penisa trzymając za zbiorniczek na spermę.
    * Jeżeli usunąłeś powietrze ze zbiorniczka, rozwijasz gumkę dokładnie aż do nasady członka,
    * Po sprawie, związujesz gumkę na supełek i wyrzucasz do kosza.

Dwanaście bardzo przydatnych rad dla użytkowników

    * Wprawdzie wszystkie prezerwatywy chronią (w 88-90 procentach) przed zapłodnieniem, ale tylko kondomy gumowe zabezpieczają przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi, żółtaczką oraz AIDS!
    * Ucz się rozmawiać otwarcie o prezerwatywach. Nie wstydź się zaproponować partnerce (lub partnerowi) bezpiecznego seksu. Ćwicz w domu nakładanie prezerwatywy, by w decydującym momencie nie trzęsły ci się ręce.
    * Jeżeli używasz prezerwatyw krajowych, to kupuj tylko te najlepsze. Z prezerwatyw zagranicznych unikaj koreańskich! Kupując prezerwatywę dobierz właściwy rozmiar.
    * O ile to możliwe stosuj prezerwatywy z tak zwaną galaretką nonoksylonową. Nie używaj jednak środków produkowanych na bazie olejów roślinnych, ani tłustych kremów nawilżających; mogą one uszkodzić prezerwatywę.
    * Przechowuj prezerwatywy w miejscu suchym i chłodnym.. Chroń je przed światłem słonecznym! Nigdy nie używaj kondomów, które są przeterminowane (a także tych bez wytłoczonej na opakowaniu daty ważności)! Przed użyciem dokładnie obejrzyj prezerwatywę; egzemplarze z odbarwieniami, klejące się lub zbyt sztywne nadają się tylko do wyrzucenia!
    * Po rozerwaniu próżniowego opakowania prezerwatywy należy ją zużyć w ciągu pół godziny. W innym wypadku - do kosza!
    * Prezerwatywy należy używać w każdym wypadku; uprawiając seks klasyczny, analny oraz oralny.
    * Kondom powinno się zakładać jak najwcześniej, najlepiej - o ile to możliwe - jeszcze przed rozpoczęciem pieszczot wstępnych. W wypadku stosunków wielokrotnych obowiązuje zasada "za każdym razem nowa prezerwatywa".
    * Prezerwatywę naciągamy na członek w stanie wzwodu. Najłatwiej przeprowadzić tę operację rozwijając rulonik , w który zawinięty jest kondom kciukiem i palcem wskazującym prawej ręki od szczytu do nasady członka. Należy pamiętać o tym, by nie opinać żołędzi członka zbyt ściśle, musi tam pozostać wolna przestrzeń, którą po wytrysku wypełni sperma (jeżeli prezerwatywa nie ma specjalnego zbiorniczka).
    * Prezerwatywę ściągamy natychmiast po stosunku. Po ustąpieniu erekcji mogłaby ona zsunąć się sama!
    * W wypadku pęknięcia prezerwatywy należy szybko spłukać gorącą wodą z mydłem wszystkie te miejsca, do których dostała się sperma lub wydzielina z pochwy. A oprócz tego dla pewności zastosować pigułkę po stosunku.
    * Przed wyrzuceniem prezerwatywy do śmieci zawiąż ją dokładnie. Nie wyrzucaj jej do toalety!

PREZERWATYWA DLA KOBIET ( FEMIDON )

Jest to metoda mechaniczna, przeznaczona dla kobiet, stosowana od 1992 roku. Stanowi połączenie prezerwatywy i błony dopochwowej. Femidon jest szerszy i większy od zwykłej prezerwatywy, z obu stron zwilżony, dodatkowo zaopatrzony w dwa sprężyste pierścienie, z których wewnętrzny umieszczany jest w sklepieniu, a zewnętrzny w przedsionku pochwy. Wytwarza mechaniczną barierę uniemożliwiającą przedostanie się plemników do jamy macicy w wyniku zakrycia pochwy, a nie członka jak ma to miejsce w przypadku prezerwatywy. Metoda zalecana u kobiet prowadzących nieregularne, okazjonalne życie płciowe.

Zalety

    * dobra tolerancja przez stosujące femidon kobiety
    * nie ma skutków ubocznych
    * podobnie jak prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
    * w związku z wykorzystania innego materiału (guma poliuretanowa), możliwość pęknięcia jest 10 razy mniejsze niż prezerwatywy
    * nie ulega zniszczeniu pod wpływem działania środków zwilżających produkowanych na bazie oleju (wazeliny, oliwki dla dzieci, masła, margaryny, emulsji do ciała i do opalania, kremów do twarzy)

Wady

    * możliwość powodowania dyskomfortu u kobiety i mężczyzny
    * nieestetyczne wykończenie - zewnętrzna obręcz jest widoczna
    * w przypadku wprowadzenia członka do pochwy na zewnątrz od femidonu (gdy członek przyjmie niewłaściwą pozycję), metoda ta staje się nieskuteczna

Skuteczność

    * wskaźnik Pearla wynosi 3-15 i jest porównywalny z innymi metodami mechanicznymi

GĄBKA DOPOCHWOWA

Gąbka dopochwowa jest wykonana z pianki poliuretanowej, nasączonej preparatem plemnikobójczym -  nonoksynol-9 lub benzalkonium; jest kształtu okrągłego z zagłębieniem w środku, dosyć mała. Do brzegów gąbki dopochwowej została dołączona tasiemka, która umożliwia jej usunięcie.

Gąbka może zostać założona głęboko do pochwy przed samym stosunkiem (powinna dokładnie przykryć szyjkę macicy) i należy ją pozostawić przez około 30 godzin. Przez ten czas metoda ta zapewnia ochronę, niezależnie od ilości odbytych stosunków płciowych.

Zalety

    * metoda obojętna hormonalnie;
    * zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogę płciową;
    * może być stosowana bez względu na fazę cyklu;
    * nie jest wyczuwalna przez partnera, co umożliwia spontaniczne współżycie;

Wady

    * może być przyczyną uczulenia;

Skuteczność

    * wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 9 do 25;
    * niska skuteczność tej metody powoduje, że stosowanie jej bez dodatkowych metod antykoncepcyjnych zalecane jest u kobiet w okresie przedmenopauzalnym lub tych, które w najbliższym czasie planują zajść w ciążę;
STERYLIZACJA KOBIET

Celem sterylizacji kobiet (ubezpłodnienie) jest uniemożliwienie komórce jajowej dotarcia do jamy macicy. Dokonuje się tego poprzez podwiązanie lub uniedrożnienie światła jajowodów, albo poprzez zabiegi zmieniające wzajemne położenie anatomiczne jajnika względem jajowodu. Sterylizacji dokonuje się w trakcie zabiegu operacyjnego, a dostęp do narządów uzyskuje się przez powłoki brzuszne lub drogą przezpochwową.

Zabiegi polegające na podwiązaniu lub przecięciu jajowodu uważać należy za nieodwracalne, natomiast zamknięcie światła jajowodów za pomocą zacisków (klipsy Hulki i Filshiego, pierścienie Yoona, Fallopia) są w pewnym stopniu odwracalne. Po usunięciu zacisków uzyskuje się zajście w ciążę w 60% przypadków.

Skuteczność tej metody w zależności od rodzaju wykonanej operacji jest całkowita (przecięcie lub usunięcie jajowodów, założenie klipsów Filshiego), w przypadku zastosowania pierścieni wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 0,6.

Zgodnie z artykułem 155 §1.Kodeksu Karnego sterylizacja na żądanie jest w Polsce zabroniona. Obecnie zabiegi te wykonuje się bardzo rzadko, w sytuacjach, gdy ciąża może zagrażać zdrowiu lub życiu

STERYLIZACJA MĘŻCZYZN

Sterylizacja mężczyzn (wazektomia) polega na wycięciu odcinka nasieniowodu. Jest to zabieg operacyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dostęp do nasieniowodów uzyskuje się poprzez nacięcie skóry moszny. Końcówki nasieniowodów zazwyczaj zostają podwiązane przez co plemniki nie mogą dostać się do cewki moczowej i wydostać się na zewnątrz. Tydzień po zabiegu mężczyzna nie powinien wykonywać żadnych wyczerpujacych czynności, ani współżyć. Wazektomii nie wpływa na zdolność mężczyzn do współżycia, erekcja i ejakulacja (wytrysk nasienia) przebiegają tak samo jak przed zabiegiem.

Przez 3 - 4 miesiące zaraz po operacji należy stosować dodatkowe zabezpieczenia, gdyż przez ten okres może dojść do zapłodnienia przez nasienie znajdujące się w nasieniowodach.

Komplikacje po wazektomii

    * zakażenie rany
    * nawet po niewielkim wysiłku może powstać bolesny krwiak
    * wyciekające z przeciętych końcówek nasieniowodów nasienie może spowodować reakcję zapalną, prowadzącą do powstania bolesnego guza moszny, zwanego ziarniaka nasiennym
    * organizm może wytworzyć przeciwko plemnikom przeciwciała

Przywrócenie płodności po zabiegu wazektomii polega na mikrochirurgicznym połączeniu końcówek przeciętego nasieniowodu. Pożądany efekt uzyskuje się w około 50% ? 70% przypadków. Przyczyną niepowodzeń najczęściej są: trudności techniczne podczas operacji i pojawienie się przeciwciał przeciwko plemnikom. Przeciwciała rozpoznają plemniki jako ?obce? i je niszczą.

Wskaźnik niepowodzenia wazektomii jest bardzo niski. W 1-2 przypadkach na 1000 może dojść do zapłodnienia komórki jajowej, jednak metoda ta nie jest natychmiastowa.

Zgodnie z artykułem 155 §1. Kodeksu Karnego sterylizacja na żądanie jest w Polsce zabroniona.

Informacja pochodzi ze strony: http://www.antykoncepcja.w.qo.pl/sztuczne.htm
oraz: http://erotykum.w.interia.pl/antykoncepcja.html
http://www.mediweb.pl/sex/wyswietl_vad.php?id=245

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2008-09-23 09:40:43)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

METODY NATURALNE

Karmienie piersią:

W czasie karmienia piersią dziecko ssąc powoduje pobudzenie wydzielania oxytocyny i prolaktyny. Prolaktyna powoduje wydzielanie mleka oraz hamuje owulację.

Aby metoda była w pełni efektywna muszą być spełnione następujące warunki:
- dziecko nie ma więcej niż 6 miesięcy
- nie wystąpiła jeszcze miesiączka
- dziecko jest karmione wyłącznie piersią czyli:
   - karmienie "na żądanie"
   - jednak nie rzadziej niż co 4 godziny w ciągu dnia i co 6 godzin w ciągu nocy
   - bez dokarmiania dziecka

Jeśli powyższe warunki są spełnione to ryzyko zajścia w ciążę wynosi ok. 2 % czyli wskaźnik Pearla dla tej metody to 2.

Metoda kalendarzowa:

Metoda ta często określana jako metoda rytmu, kalendarzyk małżeński lub metoda Ogino-Knausa polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne. Dni płodne wyznaczamy zakładając, że komórka jajowa żyjąca przeciętnie 12 - 24 godziny jest uwalniana między 12 a 16 dniem przed rozpoczęciem następnej miesiączki oraz że plemniki są zdolne do zapłodnienia przez około 5 -7 dni od stosunku (ejakulacji).
Metoda ta nadaje się dla kobiet miesiączkujących regularnie i prowadzących spokojny tryb życia.

Wyznaczanie dni płodnych

   1.  Należy notować długości około 12 cykli lub większej jej liczby.
   2. Spośród obserwowanych cykli należy wybrać dwa : najdłuższy i najkrótszy.
   3. Aby otrzymać pierwszy dzień płodny cyklu odejmujemy od ilości dni najkrótszego cyklu 16 dni (otrzymany dzień to dzień owulacji) a następnie 7 dni jak czas przeżycia plemników.
   4. Aby otrzymać ostatni dzień płodny cyklu należy od ilości dni najdłuższego cyklu odjąć 12 dni (otrzymany dzień to dzień owulacji) a następnie dodać 2 dni jako czas przeżycia komórki jajowej.
   5. Za dni niepłodne uważa się dni cyklu od pierwszego dnia miesiączki, poprzedzające pierwszy dzień płodny oraz dni występujące po ostatnim dniu płodnym aż do miesiączki.

Zalety

    * nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych środków
    * całkowicie obojętna dla zdrowia

Wady

    * konieczność zaprzestania współżycia w określone dni cyklu
    * narzuca obowiązek systematycznych obserwacji i prowadzenia notatek
    * wykluczona przy nieustabilizowanym trybie życia
    * zawodna gdy: podróżujesz, odchudzasz się, chorujesz, jesteś przemęczona, żyjesz w stresie - powoduje to nieoczekiwaną zmianę terminu jajeczkowania
    * metoda ta nie powinna być stosowana u kobiet u których cykl trwa mniej niż 25 dni lub różnica w trwaniu różnych cykli jest większa niż 8 dni
    * niska skuteczność

Skuteczność

    * wskaźnik Pearl'a 14 - 50Metoda termiczna:

Metoda ta polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne, które wyznaczamy opierając się na następujących założeniach:

    * w fazie owulacyjnej i lutealnej cyklu następuje wzrost wydzielania progesteronu, który działając na ośrodek termoregulacji powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała; jej podwyższenie dowodzi o obecności czynnego ciałka żółtego;
    * wyższa temperatura ciała o 0,5o C w ciągu 3 kolejnych dni w porównaniu do 6 dni poprzedzających świadczy o przebytym jajeczkowaniu;
    * okres płodny trwa 9 dni: 6 dni przed podwyższeniem temperatury i 3 dni po jej podwyższeniu;

Wyznaczanie dni płodnych

   1. Należy mierzyć temperaturę ciała codziennie tym samym termometrem, przez 5 minut w jamie ustnej pod językiem, przez 3 minuty w pochwie lub odbytnicy (stale w tym samym miejscu) bezpośrednio po obudzeniu się po 6 - 8 godzinnym leżeniu. Mierzenie musi odbywać się codziennie o tej samej porze z dokładnością do 1 godziny.  Przed każdym mierzeniem termometr należy ?strząsnąć?.
   2. Wyniki pomiarów należy zaznaczyć na wykresie. Ze względu na podstawową temperaturę ciała cykl miesiączkowy jest podzielony na dwie fazy.
   3.  Na wykresie I fazie cyklu charakteryzującego się niższą temperaturą ciała kreślimy linię pozioma o 0,5°C powyżej najwyższej temperatury tej fazy.
   4. 3 pierwsze dni, które występują po przejściu wykresu przez linię wykreśloną w kroku 3 uznajemy za ostatnie dni płodne cyklu, a dni od 4 dnia do pierwszego dnia miesiączki uznajemy za okres niepłodności poowulacyjnej (II faza cyklu). Okres ten trwa do wystąpienia miesiączki.
   5. Aby określić ilość dni niepłodnych w I fazie cyklu znając długość trwania najkrótszego cyklu i najkrótszej I fazy cyklu (fazy niskich temperatur) określanych na podstawie minimum 12 ostatnich cykli należy od najkrótszego cyklu odjąć 19 dni, a od najkrótszej fazy niskich temperatur 6 dni. Otrzymane liczby stanowią ilość dni niepłodnych poczynając od 1 dnia miesiączki. W przypadku, kiedy otrzymane liczby różnią się między sobą dla większego bezpieczeństwa należy wybrać mniejszą.

Zalety

    * całkowicie obojętna dla zdrowia
    * nie wymaga ingerencji chemicznej, hormonalnej i innej

Wady

    * metoda ta wymaga dużo samodyscypliny, sumienności i dokładności w wykonywaniu pomiarów
    * konieczność zaprzestania współżycia w określone dni cyklu
    * choroby zakaźne i infekcje przebiegające z podwyższeniem temperatury ciała często powodują zafałszowanie wyniku
    * możliwość wystąpienia kłopotów z interpretacją wykresu
    * w przypadku cykli bezowulacyjnych (10-20% cykli) nie obserwuje się dwufazowego przebiegu wykresu temperatury co może być przyczyną błędnej interpretacji
    * metoda nieprzydatna w okresie poporodowym, gdyż okres jajeczkowania jest trudny do określenia

Skuteczność

    * wskaźnik Pearl'a dla tej metody wynosi 0,3-17,3 w zależności od sumienności i dokładności przeprowadzanych pomiarów i ich interpretacji

Polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne.
Dni płodne wyznaczamy opierając się na następujących założeniach:
- w czasie II fazy cyklu ciałko żółte wytwarza progesteron, który działając na ośrodek termoregulacji powoduje wzrost podstawowej temperatury ciała
- o owulacji świadczy wyższa temperatura ciała w ciągu 3 kolejnych dni w porównaniu do 6 dni poprzedzających

WYZNACZANIE DNI PŁODNYCH

1) Należy mierzyć temperaturę ciała codziennie. Pomiaru dokonuje się tym samym termometrem, przez 5 minut, w jamie ustnej, pochwie lub odbytnicy (ale stale w tym samym miejscu) bezpośrednio po obudzeniu się po 6-8 godzinnym leżeniu, stale o tej samej godzinie. Różnica czasu pomiaru o więcej niż 1 godzinę może mieć wpływ na skuteczność metody.
2) Wyniki pomiarów nanosimy na wykres
3)Znajdujemy fazę niskich temperatur występującą w I fazie cyklu i kreślimy linię poziomą o 0.5 Co powyżej najwyższej temperatury tej fazy.
4) 3 pierwsze dni, które występują po przejściu wykresu przez linię wykreśloną w kroku 3 uznajemy za ostatnie dni płodne cyklu, a dni od 4 dnia do pierwszego dnia miesiączki uznajemy za okres niepłodności poowulacyjnej

Korzystając z samej metody termicznej można jedynie wyznaczyć termin owulacji po fakcie jej wystąpienia. W związku z czym możliwe jest jedynie ustalenie terminu rozpoczęcia okresu niepłodności poowulacyjnej.
W celu określenia okresu niepłodności przedowulacyjnej można skojarzyć metodę termiczną z metodą kalendarzową.
Można również wyliczyć ilość dni niepłodnych w I fazie cyklu znając długość trwania najkrótszego cyklu i najkrótszej I fazy cyklu czyli fazy niskich temperatur określanych na podstawie minimum 12 ostatnich cykli. Od najkrótszego cyklu odejmujemy 19 dni, a od najkrótszej fazy niskich temperatur 6 dni. Otrzymana liczba stanowi ilość dni niepłodnych poczynając od I dnia miesiączki. Jeżeli odejmując otrzymamy dwie różne liczby to dla większego bezpieczeństwa wybieramy mniejszą

PRZYKŁAD:
Jeżeli najkrótszy cykl to 27 dni, a najkrótsza I faza cyklu wynosi 13 dni to:
27-19=8
13-6=7
Czyli 7 dni poczynając od I dnia miesiączki stanowi fazę niepłodności przedoowulacyjnej

Zalety :
- całkowicie obojętna dla zdrowia
- dopuszczona i akceptowana przez Kościół Katolicki

Wady :
- konieczność powstrzymywania się do współżycia
- wymaga dużej samodyscypliny, sumienności i dokładności w wykonywaniu pomiarów
- duża podatność na błąd spowodowany zafałszowaniem wyników na skutek chorób zakaźnych i infekcji przebiegających z podwyższeniem temperatury ciała.
- możliwość wystąpienia kłopotów z interpretacją wykresu.
- w 10-20% cykli nie obserwuje się dwufazowego przebiegu wykresu temperatury co świadczy o braku owulacji (cykl bezowulacyjny), a może być mylące w ocenie i interpretacji.

Skuteczność:
- Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,3 do 17,3 w zależności od sumienności i dokładności przeprowadzanych pomiarów i ich interpretacji

Wstrzemięźliwość:

Polega na powstrzymywaniu się od współżycia.
Najskuteczniejsza ze znanych metod antykoncepcji.
Tania.
Dostępna dla każdego.
Łatwa w stosowaniu
Brak objawów ubocznych.
Brak przeciwwskazań do jej stosowania.
Popierana przez Kościół Katolicki

Dni względnie niepłodne. Na pierwszą fazę cyklu przypada okres tzw. niepłodności przedowulacyjnej względnej. Względnej, ponieważ nigdy nie wiadomo do końca, ile będzie trwała cała pierwsza faza, czyli kiedy pojawi się owulacja. Ten czas jest różny u różnych kobiet, może też niejednakowo przebiegać w poszczególnych miesiącach u tej samej kobiety. Czasami nie ma go w ogóle, czasami trwa nawet ponad 10 dni.

Dni płodne. Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść przez 9 dni w cyklu. Pięć dni przed owulacją (plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, czyli 3 doby, dwie doby dodaje się dla pewności), W dniu owulacji i w 3 dni po (komórka jajowa posiada zdolność zapłodnienia przez 6 ÷ 8 godzin, resztę czasu dodaje się dla pewności).

Dni absolutnej niepłodności. Cykl kończy faza niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. Trwa od 4 dnia po owulacji do następnej miesiączki.

To wszystko, to tylko teoria. W praktyce, zgodnie z najnowszymi badaniami, taka sytuacja występuje jedynie u 30% kobiet. Oznacza to, że pozostałe 70% ma dni płodne w innym terminie niż 10-17 dzień cyklu.

metoda Billingsów

Metoda Billingsów wprowadzona przez australijskie małżeństwo o takim samym nazwisku często nazywana metodą obserwacji śluzu polega na unikaniu współżycia w czasie dni uważanych za płodne na podstawie oceny śluzu szyjkowego wytwarzanego przez gruczoły szyjki macicy. Dni płodne wyznaczamy opierając się na codziennej obserwacji śluzu szyjkowego. Podstawowe zasady prowadzenia obserwacji:

    * Obecność lub brak śluzu stwierdza się podczas normalnych czynności, w ciągu dnia
    * Obserwacje należy prowadzić bardzo starannie, a następnie dokładnie zapisywać
    * W pierwszym miesiącu obserwacji śluzu należy zaniechać współżycia

Obserwacja śluzu

Obserwując śluz, który zmienia się w zależności od stężenia produkowanych przez jajnik hormonów. Wysoki poziom estrogenu prowadzi do wytwarzania obfitego i śliskiego śluzu szyjkowego. W miarę narastania stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu śluz staje się mniej obfity, nieprzejrzysty. Możemy wyróżnić kilka okresów w czasie cyklu miesięcznego:

    * Okres niepłodności przed jajeczkowaniem. - Występuje zaraz po ustąpieniu krwawienia miesięcznego. Składa się z dwóch etapów:

      Etap I suchy: charakteryzuje się brakiem śluzu w czasie którym kobieta odczuwa przez kilka dni suchość w okolicy przedsionka pochwy oraz zewnętrznych narządów płciowych. Etap ten może nie wystąpić.

      Etap II: charakteryzuje się lepką, gęstą i skąpą wydzieliną, która nie zmienia się przez kilka dni.
    * Okres płodny - Początek okresu płodnego sygnalizuje pojawienie się śluzu o nowych cechach. Jest on jasny, gładki, śliski, przezroczysty i daje się wyciągnąć w nitki (taki śluz przedłuża żywotność plemników, pozwalając im dotrzeć do jajowodów, gdzie następuje zapłodnienie). Towarzyszy mu uczucie wilgotności i śliskości w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. W przypadku cykli krótkich, śluz tego typu może się pojawić w ostatnich dniach krwawienia lub tuż po miesiączce. Opisana tu zmiana charakteru śluzu jest sygnałem zbliżającej się owulacji (wyprzedza ją o około 6 dni).
    * Szczyt płodności - Jest to ostatni dzień występowania śluzu płodnego. Najobfitsze wydzielanie śluzu nie zawsze przypada na dzień szczytu płodności, może go poprzedzić nawet o 48 godzin. Jajeczkowanie występuje po szczycie wydzielania.
    * Okres niepłodności po jajeczkowaniu - Następuje od czwartego dnia po szczycie płodności. Po owulacji śluz znowu staje się gęsty, lepki i nieprzejrzysty lub zanika zupełnie aż do miesiączki.

Zalety

    * całkowicie obojętna dla zdrowia

Wady

    * konieczność zaprzestania współżycia w określone dni cyklu
    * wymaga samodyscypliny, sumienności i dokładności w wykonywaniu pomiarów
    * możliwość wystąpienia kłopotów z interpretacją rodzaju śluzu
    * niska skuteczność (szczególnie w przypadku braku doświadczenia)

Skuteczność

    * Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,5 - 40 w zależności od prawidłowego opanowania zasad, zrozumienia i sumienności stosowania metody.

Informacie pochodza ze strony: http://www.antykoncepcja.w.qo.pl/natural.htm
http://www.mediweb.pl/sex/wyswietl_vad.php?id=1417

3 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2008-09-23 09:33:52)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

ANTYKONCEPCJA HORMONALNA


Tabletki jednoskładnikowe

--Cerazette Desogestrelum 0, 075, Organon


Nie są zarejestrowane w Polsce. Zalecane kobietom, które z różnych powodów nie powinny stosować pigułki dwuskładnikowej, zawierającej więcej hormonów. Pigułki łyka się codziennie od 5 do 25 dnia cyklu, z 7-dniową przerwą zawsze o tej samej porze. Jeśli odchylenie w przyjęciu pigułki będzie większe niż godzina, przestaje ona być skutecznym środkiem zabezpieczającym przed ciążą.

    * Pigułki nie mają negatywnego wpływu na zdrowie przyszłego dziecka,
    * Podczas wszystkich badań informuj lekarza, że stosujesz pigułki,
    * Planując operację odstaw pigułki na 6 tygodni przed zabiegiem.

Zalety tej metody

    * Mniejszy ujemny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu (w porównaniu z dwuskładnikowymi).

Ewentualne problemy

    * Mniej skuteczne niż dwuskładnikowe,
    * Mogą wywoływać nieregularne miesiączki, plamienia, bóle głowy, suchość pochwy,
    * Zwiększają ryzyko ciąży pozamacicznej,
    * Trzeba je przyjmować zawsze o tej samej godzinie


Tabletki dwuskładnikowe:

1)jednofazowe:
-Cilest Ethinylestradiolum 0,035 + Norgestimatum 0,250, Cilag AG
-Femoden Ethinylestradiolum 0,03 + Gestodenum 0,075, Schering AG
-Gravistat Ethinylestradiolum 0,05 + Levonorgestrelum 0,025, Jenapharm
-Gravistat 150 Ethinylestradiolum 0,05 + Levonorgestrelum 0,125,Jenapharm
-Harmonet Ethinylestradiolum 0,02 + Gestodenum 0,075, Wyeth-Lederle
-JeanineEthinylestradiolum 0,03 + Dienogestum 2,00, Schering AG
-Logest Ethinylestradiolum 0,02 + Gestodenum 0,075, Schering AG
-Loette Ethinylestradiolum 0,02 + Levonorgestrelum 0,1, Wyeth (zarejestrowany,ale w aptekach jeszcze nie ma)
-MarvelonEthinylestradiolum 0,03 + Desogestrelum 0,15, Organon N.V.
-MercilonEthinylestradiolum 0,02 + Desogestrelum 0,15, Organon N.V.
-Microgynon 21 Ethinylestradiolum 0,03 + Levonorgestrelum 0,15, Schering AG
-Minesse Ethinylestradiolum 0,015 + Gestodenum 0,06
Wyeth-Lederle (zarejestrowana,ale jeszcze nie w aptekach)
-Minisiston Ethinylestradiolum 0,03 + Levonorgestrelum 0,125, Jenapharm
-Minulet Ethinylestradiolum 0,03 + Gestodenum 0,075, Wyeth-Lederle
-Mirelle Ethinylestradiolum 0,015 + Gestodenum 0,06
Schering AG (zarejestrowana,ale jeszcze nie w aptekach)
-Novynette Ethinylestradiolum 0,02 + Desogestrelum 0,15, Gedeon Richter
-Regulon Ethinylestradiolum 0,03 + Desogestrelum 0,15, Gedeon Richter
-Restovar Ethinylestradiolum 0,0375 + Lynestrenolum 0,75,
Organon N.V.
-Rigevidon Ethinylestradiolum 0,03 + Levonorgestrelum 0,15,
Gedeon Richter
-Stediril 30 Ethinylestradiolum 0,03 + Levonorgestrelum 0,15,
Wyeth Pharma
-Yasmin Ethinylestradiolum 0,03 + Drospirenonum 3, Schering CA
*Diane-35 Ethinyestradiolum 0,035 + Cyproteroni acetas 2,0, Schering CA

2)dwu- i trzyfazowe:
- Anteovin Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum, tabl. biała 0,05 mg +0,05 mg , różowa 0,125 mg +0,05 mg, Gedeon Richter
-Milvane Gestodenum + Ethinylestradiolum, tabl. żółta 0,05 mg +0,03 mg , brązowa 0,07 mg +0,04 mg, biała 0,1 mg +0,03 mg, Schering AG
-Tri-Minulet, Gestodenum + Ethinylestradiolum, tabl. powl. beżowa 0,05 mg + 0,03 mg, brązowa 0,07 mg + 0,04 mg, biała 0,10 mg + 0,03 mg
-Trinordiol 21 , Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum, tabl. brązowa 0,05 mg + 0,03 mg, biała 0,075 mg + 0,04 mg,
pomarańczowa 0,125 mg + 0,03 mg, Wyeth
-TriNovum, Norethisterone acetate + Ethinylestradiolum, tabl. biała 0,5 mg +0,035 mg, jasnoróżowa 0,75 mg +0,035 mg , pomarańczowa 1 mg + 0,035 mg, Cilag
-Triquilar, Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum, tabl. jasnobrązowa 0,05 mg + 0,03 mg, biała 0,075 mg + 0,04 mg etinylestradiolu, pomarańczowa 0,125 mg + 0,03 mg, Schering AG
-Tri-Regol, Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum, tabl. żółta 0,05 mg + 0,03 mg, morelowa 0,075 mg +i 0,04 mg, biała 0,125 mg + 0,03 mg Gedeon Richter
-Trisiston, Levonorgestrelum + Ethinylestradiolum, tabl.czerwonobrązowa 0,05 mg + 0,03 mg, biała 0,075 mg + 0,04 mg, pomarańczowa 0,125 mg + 0,03 mg, Jenapharm


Tabletki zawierające estrogen i progesteron w różnych dawkach w zależności od ich typu i rodzaju.
Najskuteczniejsza w chwili obecnej szeroko dostępna metoda antykoncepcyjna.

Zasada działania:
Podawanie jednocześnie estrogenów i progestagenów daje łączny efekt w postaci:
- blokowania owulacji - w prawie 100% przypadków owulacja nie występuje
zagęszczanie śluzu szyjkowego - śluz szyjkowy staje się nieprzepuszczalny dla plemników
- zmiana budowy endometrium - błona śluzowa macicy nie jest w stanie przyjąć zapłodnionej komórki jajowej (w przypadku gdyby w jakiś sposób doszło do zapłodnienia nie dojdzie do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w macicy)
- zwolnienie transportu jajowodowego - wydłuża się czas do spotkania komórki jajowej i plemników, a jak wiadomo czas życia komórki jajowej jest dość krótki, im później się spotkają tym mniejsza szansa na zapłodnienie.

Zalety:
- bardzo wysoka skuteczność antykoncepcyjna - wskaźnik Pearla 0,01-0,02
- metoda wygodna w użyciu - brak związku z aktywnością seksualną
- wysoka odwracalność efektu antykoncepcyjnego - już od następnego cyklu
- zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej i torbieli jajnika
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajnika, raka endometrium (błony śluzowej macicy), oraz nowotworów łagodnych piersi
- zmniejszenie częstości występowaniu zapaleń miednicy mniejszej (PID)
- wzrost regularności cykli

Wady:
- możliwość wystąpienia skutków ubocznych i związanych z nimi działań niepożądanych
- możliwość obniżenia skuteczności podczas przyjmowania niektórych leków
- nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
- konieczność regularnego przyjmowania może być dla niektórych kłopotliwa
Przeciwskazania:
- ciąża
- nadciśnienie tętnicze
- choroba zatorowo-zakrzepowa u pacjentki i w rodzinie
- choroba niedokrwienna serca
- choroby układu krążenia u pacjentki i w rodzinie
- zaburzenia krzepliwości
- choroby wątroby - wzw, marskość, stłuszczenie
- zaawansowana lub długotrwała cukrzyca
- bóle migrenowe powodujące ogniskowe objawy neurologiczne
- krwawienia z dróg rodnych z nie znanych przyczyn
- długotrwałe unieruchomienie
- planowane zabiegi chirurgiczne
- palenie papierosów - szczególnie u pacjentek po 35 roku życia

Implanty

Metoda ta polega na wszczepieniu pod skórę sześciu plastikowych, miękkich kapsułek (implantów), o wymiarach 32 x 2,4 mm zawierających progestagen (lewonorgestrel). Implant powoli uwalnia małe dawki hormonu, które zapobiegają jajeczkowaniu i powodują zagęszczenie śluzu szyjki macicy. Tak zmieniony śluz uniemożliwia plemnikom migrację do jamy macicy. Implanty umieszcza się pod skórą po wykonaniu niewielkiego nacięcia na wewnętrznej stronie ramienia, najlepiej w pierwszym dniu miesiączki. Implant działa przez 5 lat i po tym czasie należy go usunąć, również wykonując niewielkie nacięcie na ramieniu. Implanty nie jest zarejestrowany w Polsce.

Zalety

    * zapobiega ciąży przez 5 lat
    * równomierne i stabilne uwalnianie hormonu, co powoduje jednakową skuteczność podczas cyklów
    * bezpieczna metoda dla kobiet, które nie mogą przyjmować tabletek dwuskładnikowych, zawierających estrogeny, np. kobiety palące, z chorobami naczyń krwionośnych
    * wywiera niewielki wpływ na gospodarkę tłuszczami, oraz na poziom glukozy we krwi
    * pomimo długiego czasu działania nie wpływa w sposób trwały na płodność

Wady

    * konieczność wszczepiania i usuwania w warunkach ambulatorium, przez wykwalifikowaną osobę;
    * wymioty
    * nieregularne krwawienia
    * implant może być wyczuwalny lub widoczny w miejscu wszczepienia
    * rzadko może dojść do rozwoju zakażenia w miejscu wszczepienia implantu

Skuteczność

    * wskaźnikiem Pearla dla tej metody wynosi 0,2 - 1,6
    * u kobiet ze znaczną nadwagą wskaźnik Pearla wzrasta do około 3, ze względu na wpływ tkanki tłuszczowej na uwalnianie i wchłanianie hormonu

Preparaty

    * Norplant (w Polsce niedostępne)

Zastrzyki hormonalne

Głębokie wstrzyknięcia domięśniowe progestagenów podawane co 8 (NET EN)
lub 12 (DPMA) tygodni.
Pierwszą iniekcje podaje się do 5 dnia cyklu.
Jeśli pierwsza iniekcja jest podana 1. dnia cyklu - efekt antykoncepcyjny jest natychmiastowy, w przeciwnym wypadku (podanie po 2 dniu cyklu) przez 8 dni należy stosować dodatkowe środki zabezpieczające np. środki mechaniczne, chemiczne
Brak wzrostu ryzyka zachorowań na raka wątroby, szyjki macicy
Zalety:
- wysoka skuteczność - wskaźnik Pearla 0-1 (DPMA) i 0.4-2 (NET EN)
- brak związku z aktywnością seksualną
- zmniejsza bolesność miesiączek
- zmniejsza ryzyko ciąż pozamacicznych
- mniejsze krwawienia miesiączkowe - aż do zatrzymania krwawień
- 5 krotny spadek ryzyka zachorowania na raka endometrium (błona śluzowa macicy)
Wady:
- nieregularne i przedłużające się krwawienia
- bóle i zawroty głowy
- trądzik
- mdłości
- torbiele jajników
- przyrost masy ciała

PIERSCIENIE DOPOCHWOWE

Pierścienie dopochwowe to zbudowane ze specjalnego, elastycznego tworzywa pierścienie o średnicy 40mm umieszczane gdziekolwiek w obrębie pochwie, które w sposób ciągły uwalniaja dwa hormony:

    * progestagen (etonogestrel)
    * estrogenem (etynyloestradiol)

Mechanizm działąnia polega na zahamowaniu uwalniania komórki jajowej z jajnika. Pierścień zakłąda się na stałe na 21 dni, po czym wyjmowanay jest na kolejne 7 dni w czasie których powinno pojawić się krwawienie.

Zaleta

    * łatwość stosowania

Dzjiałania niepożądane

    * brak krwawienia po usunięciu pierścienia po 21 dniach
    * nieregularne krwawienie
    * bóle glowy
    * podrażnienie, zaczerwienieni i stany zapalne w obrębie pochwy

Skuteczność

    * Wskaźnik Pearla wynosi 0.3

Produkty

    * NuvaRing

Plasterki uwalniające hormony

   
Plastry antykoncepcyjne to cienki system transdermalnym (przezskórny) z tworzywa, który przyklejony do skóry stale uwalnia hormony przechodzą przez skórę do krwioobiegu. Substancjami aktywnymi są:

    * norelgestromin
    * etynyloestradiol

Skuteczność plastrów może być nieznacznie większa niż doustnych tabletek antykoncepcyjnych, jednakże mogą one być mniej skuteczne u kobiet o masie ciała 90 kg lub większej.

Przeciwwskazania

    * zakrzepica żylna (zatorowość płucna, zakrzpica w oczah, udar mózgu, zawał serca, zakrzepica żył głębokich)
    * inne choroby serca, jak np. dusznica bolesna (ból w klatce piersiowej).
    * nowotwory piersi, szyjki macicy, pochwy oraz wątroby
    * ciężka choroba wątroby lub nieprawidłowa czynność wątroby.
    * migrena.
    * krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.
    * uczulenie na którykolwiek składnik preparatu
    * ciąża

Podczas jednoczesnego stosowania leków ziołowych z dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) ze złożonymi hormonalnymi lekami antykoncepcyjnymi obserwowano przypadki zajścia w ciążę. Działanie takie może utrzymywać się co najmniej przez dwa tygodnie po zakończeniu przyjmowania leku z dziurawca zwyczajnego.

Stosowanie

Co tydzień należy stosować jeden plaster przez 3 tygodnie, po czym następuje jeden tydzień (dokładnie siedem dni) w którym nie stosuje się plastra.    * Należy zmieniać plaster tego samego dnia każdego tygodnia, plaster działa przez okres ponad 7 dni.
    * W żadnym przypadku nie wolno dopuścić aby przerwa pomiędzy okresami stosowania plastra wynosiła więcej niż 7 dni.
    * W danym czasie może być stosowany tylko jeden plaster.
    * Należy unikać naklejania plastra na obszarach zaczerwienionej, podrażnionej lub uszkodzonej skóry.
    * Nie należy przyklejać nowego plastra w tym samym miejscu co ostatnio usunięty plaster, gdyż zwiększa to niebezpieczeństwo wystąpienia podrażnienia skóry.
    * Codziennie należy sprawdzać, czy plaster nie odpadł.
    * Nie należy przerywać stosowania plastrów nawet, gdy kobieta nie utrzymuje częstych kontaktów seksualnych.
    * Jeżeli kobieta po raz pierwszy stosuje plaster antykoncepcyjny, powinna poczekać do dnia wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Pierwszy plaster antykoncepcyjny należy przykleić w ciągu 24 godzin od rozpoczęcia miesiączki. Jeżeli plaster został przyklejony po 1 dniu cyklu miesiączkowego, kobieta powinna stosować niehormonalny środek antykoncepcyjny do dnia 7, kiedy zmienia plaster.
    * Plaster powinien być zawsze przyklejany na czystą, suchą, nieowłosioną skórę pośladków, brzucha, zewnętrznej części ramienia lub górnej części tułowia. Należy wybrać miejsce, w którym ciasna odzież nie będzie ocierała plastra. Plastra nigdy nie wolno umieszczać na piersiach.

Co zrobić

Jeżeli plaster luźno przylega, odstaje lub ulegnie odklejeniu:

    * przez okres krótszy od jednego dnia (do 24 godzin), należy postarać się przykleić go ponownie lub natychmiast przykleić nowy plaster. Nie jest konieczna inna, zabezpieczająca metoda antykoncepcji, a "Dzień Zmiany Plastra" powinien pozostać ten sam.
    * przez okres dłuższy niż jeden dzień (24 godziny lub dłużej) lub, jeżeli kobieta nie jest pewna, od jakiego czasu plaster nie przylega wówczas należy natychmiast rozpocząć nowy czterotygodniowy cykl, przyklejając nowy plaster a przez pierwszy tydzień nowego cyklu, należy stosować niehormonalną metodę antykoncepcji.

Działania niepożądane

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi w badaniach klinicznych preparatu są:

    * podrażnienie i zaczerwienienie skóry w miejscu przyklejenia plastra
    * nieregularne, mniejsze, przedłużone krwawienie miesięczne lub jego brak
    * bóle głowy
    * nudności i wymioty
    * nadwrażliwość lub ból piersi
    * ból brzucha lub wzdęcie, wymioty
    * objawy grypopodobne
    * zakażenie sromu i pochwy

Skuteczność

    * Wskaźnik Pearla wynosi 0,3
Informacjie pochodza ze strony: http://www.antykoncepcja.w.qo.pl/hormony.htm
oraz: http://erotykum.w.interia.pl/antykoncepcja.html
http://www.mediweb.pl/sex/wyswietl_vad.php?id=1428

ZASTRZYKI PROGESTAGENOWE

stota metody polega na podawaniu drogą iniekcji progestagenu, który hamuje jajeczkowanie oraz zagęszcza śluz w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie mogą przedostać się do jamy macicy. Obecnie stosuje się dwa rodzaje progestagenów:

    * entanan noretysteronu
    * octan medroksyprogesteronu

Iniekcje podawane są domięśniowo w pośladek lub górną część ramienia w ciągu pierwszych trzech dni miesiączki, co 8 (entanan noretysteronu) lub 12 (octan medroksyprogesteronu) tygodni.

Zalety

    * wyeliminowana zostaje konieczność pamiętania o codziennym zażyciu pigułki
    * zapobiega ciąży przez 3 miesiące prawie w 100%
    * bezpieczna metoda dla kobiet, które nie mogą przyjmować tabletek dwuskładnikowych, zawierających estrogeny, np. kobiety palące, z chorobami naczyń krwionośnych
    * hormony podawane w iniekcji nie wchodzą w interakcje z lekami podawanymi doustnie (np. antybiotyki)
    * zabezpiecza przed zapaleniem przydatków
    * znacznie obniża ryzyko ciąży pozamacicznej
    * obniża ryzyko wystąpienia torbieli jajnika
    * iniekcje progestagenowe mogą być stosowane przez kobiety karmiące

Wady

    * jest to metoda nieodwracalna przez okres 2 ? 3 miesięcy
    * powoduje zaburzenia cyklu miesięcznego
    * nieznaczy przyrost masy ciała, wynoszący średnio 2 kg w ciągu pierwszego roku stosowania tej metody
    * zmienia w niewielkim stopniu reakcje organizmu na insulinę, która kontroluje poziom glukozy we krwi
    * powrót do całkowitej płodności po zaprzestaniu przyjmowania zastrzyków może trwać nawet do 2 lat, dlatego zalecana jest kobietom po porodzie
    * rzadko wywołuje łagodne działanie androgenne takie jak trądzik, przetłuszczanie włosów, obniżenie libido

Skuteczność

    * wskaźnikiem Pearla wynosi od 0,2 do 0,5

Preparaty

    * Depo Provera (Upjohn)

MINI- TABLETKA GESTAGENNA

Mini-tabletka gestagenna (MTG) to tabletka zawierająca tylko progestagen najczęściej lewonorgestrel. Mechanizm działania tabletki polega na zgęstnieniu śluzu szyjkowego, co powoduje utrudnieniu przedostanie się plemników do jamy macicy. Ponadto MTG wywołuje zmiany w błonie śluzowej macicy, co zmniejsza możliwość implantacji zapłodnionego jaja.

Ponieważ tabletka działa około 27 godzin, konieczne jest jej przyjmowanie ściśle o tej samej porze, jedynie z możliwą 3 godzinną tolerancją.

Przyjmowanie MTG ?rozpocznij? pierwszego dnia miesiączki bez przerwy pomiędzy poszczególnymi opakowaniami. W takim przypadku jesteś całkowicie zabezpieczona.

Zalety

    * mogą być stosowane przez kobiety, które ze względu na wiek (powyżej 35 roku życia) lub na stan zdrowia nie mogły stosować tabletek dwuskładnikowych (kobiety palące papierosy, z chorobami naczyń)
    * nie wchodzą w interakcje charakterystyczne dla tabletek dwuskładnikowych (np. obniżające ciśnienie tętnicze, leki regulujące poziom glukozy we krwi, antybiotyki)
    * mogą być stosowane do nadejścia okresu przekwitania u kobiety
    * nie wywołują przyrostu masy ciała, dlatego mogą być stosowane u kobiet z otyłością
    * MTG może być stosowana przez kobiety, które karmią piersią

Wady

    * mniejsza skuteczność od tabletek dwuskładnikowych
    * zwiększają ryzyko ciąży pozamacicznej
    * tabletki trzeba przyjmować zawsze o tej samej porze, jedynie z 3 godzinną tolerancją
    * większe prawdopodobieństwo rozwoju łagodnej torbieli jajnika

Działania uboczne

    * trądzik
    * nadmierny porost włosów
    * u około 20% pacjentek stosujących MTG może dojść do zatrzymania miesiączki, ze względu na zahamowanie jajeczkowania
    * nieregularne krwawienia miesiączkowe
    * plamienia i krwawienia międzymiesięczne

Co zrobić gdy

    * Jeżeli ?spóźniłaś się? z wzięciem tabletki o więcej niż 3 godziny, to powinnaś natychmiast ?zażyć? zapomnianą tabletkę, a następnego dnia kolejną o zwykłej porze, jednocześnie stosując przez 7 dni dodatkowe metody zabezpieczające.

Skuteczność

    * Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,5 - 4 i maleje wraz z wiekiem pacjentki.

4 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2008-09-23 09:14:27)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

ANTYKONCEPCJA DORAŻNA


- Postinor : jedna dawka podana w ciagu 72 h od niezabezpieczonego stosunku

Awaryjna antykoncepcja hormonalna tzw. ?pigułka po? lub też ?after morning pills? jest to metoda, która powinna być stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach nawet do 72 godzin po stosunku. Dawka hormonów jakie zawarte są w pigułce jest bardzo wysoka i dlatego nie należy stosować tej metody antykoncepcyjnej zbyt często, a jedynie w sytuacjach ?awaryjnych?. Ze względu na możliwość powodowania zaburzeń miesiączkowania nie należy przyjmować więcej niż czterech pigułek w czasie jednego cyklu. Hormony zawarte w pigułce w zależności od fazy cyklu, albo opóźniają jajeczkowanie, albo zapobiegają zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy.

W przypadku stosunku bez zabezpieczenia należy przyjąć 1 tabletkę, jak najwcześniej po stosunku, jednak nie później niż 72 godziny a jeśli przyjęcie pierwszej tabletki nastąpiło później niż 1 godzinę po stosunku, to po 12 godzinach należy przyjąć drugą tabletkę.

Zastosowanie

    * jeżeli przed współżyciem ?nie zastosowałaś? żadnej metody antykoncepcyjnej
    * pęknięcie prezerwatywy lub innej z metod mechanicznych podczas stosunku
    * w przypadku gwałtu; zalecana jest kontrola lekarska związana z możliwością infekcji
    * jeżeli ?spóźniłaś? się z rozpoczęciem nowego opakowania antykoncepcyjnych tabletek dwuskładnikowych przez okres dwóch lub więcej dni i ?współżyłaś? w tym czasie bez dodatkowego zabezpieczenia
    * jeżeli należy usunąć wkładkę wewnątrzmaciczną z przyczyn medycznych, a w ciągu ostatnich kilku dni ?współżyłaś?
    * metoda przydatna dla kobiet prowadzących nieregularne, sporadyczne współżycie płciowe

Przeciwwskazania

    * ciąża
    * zakrzepowe zapalenie żył , zespoły zatorowo-zakrzepowe
    * udar mózgu
    * karmienie piersią
    * ciężka niewydolność wieńcowa
    * łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby
    * niewydolność wątroby
    * anemia sierpowatokrwinkowa, niedobór antytrombiny III

Zalety

    * jedna z dwóch metod zapobiegająca ciąży po odbytym stosunku;

Wady

    * osoby z chorobami żył nie powinny stosować pigułki;
    * działania niepożądane: wymioty, nudności, bóle głowy, uczucie rozbicia, krwawienia z dróg rodnych, zatrzymanie krwawienia miesięcznego;
    * ograniczenie stosowania pigułek do 4 w ciągu cyklu miesięcznego;
    * w czasie karmienia piersią nie należy stosować pigułek z estrogenami, gdyż hormon ten może zahamować wytwarzania mleka;

Skuteczność

    * wskaźnik zawodności dla tej metody wynosi 1,5-2

Inne dostępne na rynku preparaty hormonalne nadające się do stosowania w antykoncepcji doraźnej :

METODA YUZPE

   
W przypadku stosunku bez zabezpieczenia metodą z wyboru w sytuacjach szczególnych jest metoda Yuzpe (pigułka w razie zagrożenia, ?emergency pill?) . Do 72h po stosunku potencjalnie mogącym zakończyć się niepożądaną ciążąa należy przyjąć zwykłą dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną zawierającą 100 mcg ethynyloestradiolu i 500 mcg lewonorgestrelu po czym dawkę tę należy powtórzyć po 12 godzinach. Zwiększona dawka hormonów hamuje uwalnianie komórki jajowej oraz zagęszcza śluz szyjkowy utrudniając drogę plemnikom Metody tej nie należy stosować jako rutynowej antykoncepcji.

Z preparatów dostępnych w polsce można przyjąć 2 tabletki preparatu Gravistat 250 lub 4 tabletki jednego z poniżej wymienionych preparatów:

    * Gravistat 125
    * Microgynon
    * Minisiston
    * Rigevidon
    * Stediril 30

Wady

    * przejściowe nudności i wymioty (25%)
    * bóle piersi, zawroty i bóle głowy (70%).

Istnieje możliwość wystąpienia opóźnionej owulacji i konieczności stosowania innych form antykoncepcji w tym cyklu.

Antykoncepcja doraźna jest jedną z metod zapobiegania ciąży, która stosowana jest po współżyciu płciowym odbytym bez żadnych zabezpieczeń w czasie, kiedy zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.

FAKTY O ANTYKONCEPCJI DORAŹNEJ

Antykoncepcja po stosunku to jeden z mniej znanych sposobów unikania ciąży. Trudno sobie wyobrazić jak zrealizować przysłowiową zasadę:
... być mądrym po szkodzie... - a jest to możliwe.
Wystarczy znajomość podstaw biologii aby wiedzieć, że od momentu współżycia do chwili powstania ciąży upływa sporo czasu. Nieznajomość zasad działania antykoncepcji postkoitalnej powoduję, że narosło wokół niej wiele niejasności i mitów. Warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka pytań z nią związanych.

Kobiece dramaty

    * "Świadomość skutecznych metod zapobiegania ciąży w naszym kraju jest ciągle niedostateczna". Świadczą o tym badania ankietowe, z których wynika, że 55% respondentów nie stosuje żadnej metody lub wybiera metodę mało skuteczną. "Środki uznawane za w pełni skuteczne, tj. tabletki hormonalne stosuje tylko 8,3%, a wkładki wewnątrzmaciczne 5% ankietowanych.
      Skutki niskiej świadomości antykoncepcyjnej w prosty sposób przekładają się na liczbę niechcianych ciąż i aborcji. Według organizacji pozarządowych w Polsce przeprowadza się od 80 do 200 tysięcy aborcji rocznie. O tym, że przerwanie niechcianej ciąży dla bardzo wielu kobiet jest wielkim dramatem, nie trzeba nikogo przekonywać. Na pewno wielu z nich można by uniknąć, gdyby metody antykoncepcji doraźnej były lepiej znane i propagowane.
      Według danych amerykańskich - nawet o połowę. Tymczasem szacuje się, że w Polsce korzysta z niej zaledwie 0,5% kobiet, a lekarze ordynują ją na wyraźne żądanie zrozpaczonej pacjentki.

Ratunek

    * Antykoncepcja doraźna może być stosowana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i nie można jej zalecać jako rutynowego sposobu zapobiegania ciąży.
      Klasycznymi wskazaniami są: pęknięcie lub zsunięcie prezerwatywy w czasie współżycia, dokonany gwałt, odmowa stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji przez partnera lub pomyłki w przyjmowaniu typowych tabletek antykoncepcyjnych.
      Metoda ta wykorzystuje po pierwsze - tabletkę zawierającą wyłącznie progestagen (hormon syntetyczny). Preparat przyjmuje się w dwóch dawkach co 12 godzin. Najnowsze badania wskazują, iż pierwsza dawka może być przyjęta nawet do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku.
      Po drugie - klasyczną tabletkę antykoncepcyjną stosowaną w dwóch dawkach do 72 godzin (tzw. metoda Yuzpe). Nader rzadko natomiast wykorzystuje się wkładkę wewnątrzmaciczną. Głównie ze względu na jej działanie poronne. Pewność działania dwóch pierwszych metod oceniana jest poprzez tzw. odsetek niepowodzeń, czyli liczbę ciąż na 100 kobiet, które zastosowały daną metodę. Istnieje prawidłowość, że im wcześniej po awaryjnym stosunku te rodzaje antykoncepcji zostaną włączone, tym odsetek niepowodzeń jest mniejszy. Dla metody z tabletki zawierającą wyłącznie progestagen odsetek ten wynosi 0.4%, jeżeli tabletka została zażyta do 24 godzin po stosunku, 1.2% do 48 i 2.7% do 72 godzin. Odpowiednio, dla metody Yuzpe odsetki te przedstawiają się nastepująco: 2.0% do 24 godzin, 4.1% do 48 i 4.7% do 72 godzin.

Zbuntowany żołądek

    * Najczęściej po doraźnej antykoncepcji hormonalnej występują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: nudności i wymioty. Mniej uciążliwe dolegliwości to bóle piersi oraz przyspieszenie lub opóźnienie miesiączki. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji awaryjnej jest ciąża, natomiast przeciwwskazania względne z medycznego punktu widzenia są mało istotne, ponieważ dawka hormonów w preparatach jest relatywnie mała i stosowana w krótkim czasie. Potencjalnie każda kobieta w wieku rozrodczym może znaleźć się w sytuacji, w której zaistnieje konieczność zastosowania antykoncepcji doraźnej. Badania naukowe dowiodły, że jest to jedna z metod, dzięki której w znacznym stopniu można ograniczyć liczbę niechcianych ciąż i aborcji, co więcej jest to metoda skuteczna i bezpieczna.

Podsumowanie

    * Potencjalnie każda kobieta w wieku rozrodczym może znaleźć się w sytuacji, w której zaistnieje konieczność zastosowania antykoncepcji doraźnej. Badania naukowe dowiodły, iż jest to jedna z metod, dzięki której w znacznym stopniu można ograniczyć liczbę niechcianych ciąż i aborcji, co więcej jest to metoda skuteczna i bezpieczna.

MITY O ANTYKONCEPCJI DORAŹNEJ

Antykoncepcja po stosunku to jeden z mniej znanych sposobów unikania ciąży. Trudno sobie wyobrazić jak zrealizować przysłowiową zasadę:
... być mądrym po szkodzie... - a jest to możliwe.
Wystarczy znajomość podstaw biologii aby wiedzieć, że od momentu współżycia do chwili powstania ciąży upływa sporo czasu. Nieznajomość zasad działania antykoncepcji postkoitalnej powoduję, że narosło wokół niej wiele niejasności i mitów. Warto zatem odpowiedzieć sobie na kilka pytań z nią związanych.


- Czy preparat stosowany w metodzie antykoncepcji doraźnej to tabletka poronna?

    * Tabletki stosowane w antykoncepcji po stosunku działają efektywnie do 72 godzin po pierwszym niezabezpieczonym współżyciu. Działanie ich uzależnione jest od fazy cyklu miesięcznego w jakim jest w tym czasie kobieta. Tabletki przyjęte przed owulacją - hamują jej wystąpienie - powodując że nie może dojść do ciąży na podobnej zasadzie jak przy "normalnych" pigułkach. Zastosowane w późniejszym czasie, po owulacji, wywołuje efekt antykoncepcji na innej drodze. Dochodzi do utrudnienia zapłodnienia poprzez wpływ na możliwość przenikania plemników przez śluz. Od stosunku do zapłodnienia mija przecież kilka godzin, w których plemniki muszą dotrzeć do jajowodu. Poza tym dochodzi do spowolnienia transportu zapłodnionej komórki jajowej przez jajowód do macicy co trwa zwykle od 6 do 7 dni. Gdy dotrze ona tu zbyt późno to nie dojdzie do inplantacji - czyli wszczepienia się komórki jajowej do śluzówki. Nie dojdzie również do niej na skutek wywołanych przez hormony zmian w śluzówce macicy. Sposoby zapobiegania ciąży działające przed wszczepieniem zapłodnionej komórki jajowej do śluzówki macicy są metodami antykoncepcji. Znalazło to potwierdzenie w przepisach prawnych wielu krajów. Za metody związane z poronieniami uważa się te, który działają po wszczepieniu rozwijającego się zarodka - powodując krwawienie i usunięcie go wraz z śluzówką. Tak działają preparaty stosowane w terminie następnej miesiączki - gdyż wywołują tak zwane mikroporonienia. Mechanizm działania hormonalnej antykoncepcji po stosunku polega na zapobieganiu ciąży.
      Dlatego absolutnie nie można zaliczyć antykoncepcji doraźnej do środków wczesnoporonnych.

Dr n. med Grzegorz Południewski

- Ile mam czasu na zastosowanie metody i dlaczego?

    * Moment w jakim musimy użyć antykoncepcji po stosunku uzależniony jest od mechanizmów jej działania. Zawsze musi upłynąć odpowiedni czas, aby preparat wywołał zmiany, które dają efekt antykoncepcji. Obowiązuje jedna zasada: im wcześniej zastosuje się preparat tym efekt jest pewniejszy. W związku z tym są dwa sposoby podawania tej antykoncepcji. W pierwszym tabletka powinna być stosowana w około 1 godzinę po stosunku i to wszystko! W drugim kiedy upłyną dłuższy czas -nie więcej jednak niż 72 godziny - to dawkowanie jest inne. Należy przyjąć 1 tabletkę jak najszybciej a następną po upływie 12 godzin. Pośpiech jest wskazany, gdyż im wcześniej po stosunku przyjęto pierwszą tabletkę tym antykoncepcja jest skuteczniejsza.

      Dr n. med Grzegorz Południewski

- Co się może stać jeżeli przyjmę tabletkę stosowaną w metodzie antykoncepcji doraźnej po czasie 72 godzin?

    *
      Tak znaczne spóźnienie po prostu nie będzie gwarantowało skuteczności. Zmiany wywołane stosowaniem pigułki muszą najpóźniej rozwinąć się przed czasem ewentualnej inplantacji. Reakcja organizmu po przyjęciu preparatu jest dość szybka lecz gdy nie są one wystarczająco nasilone nie gwarantują dobrego efektu antykoncepcyjnego. Jeżeli, pomimo stosowania pigułki, dojdzie do ciąży to jej dalszy rozwój i przebieg jest prawidłowy.

Dr n. med Grzegorz Południewski

- Dlaczego zaleca się przyjęcie tabletki stosowanej w tej metodzie w możliwie w krótkim czasie po niezabezpieczonym stosunku?

    * Im wcześniej odpowiednie stężenie hormonów wywoła zmiany w organizmie - tym efektywniej mogą działać mechanizmy zapobiegające ciąży. Gwarantuje to w pierwszej dobie taka samą wysoka skuteczność jak innych pigułek antykoncepcyjnych ( 0,4%). Im później zastosowany będzie preparat tym jest ona mniejsza a w trzeciej dobie ( przed upływem 72 godz.) jest podobna jak wkładki domacicznej (ryzyko ciąży wynosi 2,7%).

Dr n. med Grzegorz Południewski

Pamiętać trzeba, że ze względu na wysoką dawkę hormonów, metody tej nie powinno się stosować częściej niż dwa razy w ciągu kolejnych czterech tygodni kalendarzowych.

Informacjie pochodza ze strony: http://www.antykoncepcja.w.qo.pl/hormony.htm
http://www.mediweb.pl/sex/vad02.php

5

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Ale sie naczytałam!Pochwalam to, ze zamieściłas taki wątek.Zawsze chciałam zapytac sie o stosunek przerywany(stosuje tylko taka metode od roku).Ostatnio kolezanka powiedziała mi, ze to bardzo szkodzi na zdrowie mojego chłopaka...ze za pare lat bedzie mial problemy z kochaniem sie.To prawda?Jesli tak to mam przerąbane...

Hell is other people.
Jean-Paul Sartre,French philosopher

6 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2008-09-19 16:14:54)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Tak , to prawda.Chcialam napisac cos od siebie na ten temat , ale pomyslalam , ze jak wstawie cytat , to bedzie szybciej i wiarygodniej.

Stosunek przerywany (łac. coitus interruptus) należy do metod regulacji płodności wykorzystujących modyfikację techniki współżycia tak, że utrudnia ona zapłodnienie. Do tej samej grupy należy stosunek międzyudowy, stosunek przedłużony, stosunek saksoński i stosunek przedsionkowy. Coitus interruptus jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych. Jest też metodą najstarszą. Polega on na wycofaniu penisa z vaginy bezpośrednio przed ejakulacją, co zabezpiecza przed dostaniem się plemników do śluzu szyjkowego. Niedoskonałość tej metody polega na tym, że u ok. 15% mężczyzn stwierdzono obecność plemników w płynie nasiennym wydostającym się z cewki moczowej penisa po erekcji, ale przed ejakulacją. Połączenie tego płynu ze śluzem owulacyjnym kobiety umożliwia transmisję plemników przez szyjką, do jamy macicy, a w konsekwencji ich dojście do jajników i zapłodnienie. Skuteczność tej metody mierzona wskaźnikiem Pearla (liczba ciąż wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku) sięga nawet 36. punktów. Dobra prezerwatywa jest 10 razy skuteczniejsza, a antykoncepcja hormonalna 100 razy.
Istnieje jeszcze szereg innych czynników, które obniżają wartość coitus interruptus jako metody antykoncepcyjnej. Jej stosowanie może powodować szereg negatywnych konsekwencji u kobiety i mężczyzny. Na płaszczyźnie psychologicznej kobiety najczęściej narzekają na brak satysfakcji seksualnej, anorgazmię, nerwice, oziębłość płciową. Sama piszesz, że kochacie się do momentu, kiedy ?on (i ja) dochodzi prawie do szczytu?. Czyli jest tak, że nie przeżywasz orgazmu w czasie stosunku. Na dłuższą metę taki styl współżycia może powodować u Ciebie rozwój dysfunkcji seksualnej nazwanej zespołem Kehrera. Polega on na występowaniu szeregów dolegliwości ginekologicznych. Najczęściej są to bóle brzucha, upławy, świąd pochwy, żylaki miednicy i odbytu, zaburzenia cyklu miesiączkowania. Brak ejakulatu w pochwie po współżyciu, a więc niemożliwość jego wchłonienia przez organizm kobiety, może skutkować nieregularnymi miesiączkami, oziębłością, bólami głowy, depresją. Kobiety, które przez długi okres współżycia stosowały tą metodę antykoncepcyjną znacznie gorzej przechodzą też okres przekwitania w wieku średnim.
W konsekwencji stosowania coitus interruptus u mężczyzn mogą rozwinąć się zaburzenia wytrysku i wzwodu członka.

dr Wiesław Ślósarz
seksuolog, psycholog

7

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

dzieki bardzo a jednak to prawda.

Fakt,ja zawsze całkowicie przeżywam orgazm, bo moj facet potrafi wstrzymac wytrysk.Ale gdy jestem po dla mnie to juz nie jest takie przyjemne,ale chce zeby on w pelni doszedl i miał rowniez przyjemnosc z kochania sie, ale jesli to ma sie skonczyc kiedys klopotami ze wzwodem i tą...frustracją seksualną to musze zastanowic sie nad inna metoda.

Hell is other people.
Jean-Paul Sartre,French philosopher

8

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Bardzo fajne konkretne informacje. I fajnie zebrane.
Z tego tylko co wiem, to karmienie piersia niekoniecznie chroni przed ciaza. A jak juz jestem w temacie to w Polsce zarejestrowane sa tabletki jednoskladnikowe- cerazette, bodajze firmy organon. I oprocz plasterkow sa jeszcze krazki dopochwowe Nuvaring, ktore maja podbne dzialanie. Wiem, bo sama uzywam:) ale to co napisalam to garsc swietnych przydatnych informacji, od dawna czegos takiego szukalam. Pozdrawiam!

9

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Asja..brzmi to niemal jak reklama organonu:) ylko plasterki chyba z innej bajki. No wlasnie ja chcialam zapytac o nuvaring- czy to sie zalicza do dwuskladnikowych?

10 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2009-04-11 10:59:00)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
margarett napisał/a:

Asja..brzmi to niemal jak reklama organonu:) ylko plasterki chyba z innej bajki. No wlasnie ja chcialam zapytac o nuvaring- czy to sie zalicza do dwuskladnikowych?

NuvaRing stosuje sie dopochwowo.Nie mozna go stosowac  gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zakrzepicę żył lub tętnic, migrenowe bóle głowy, cukrzycę ze zmianami naczyniowymi, zapalenie trzustki, choroby wątroby, nowotwory narządów płciowych lub piersi zależne do hormonów płciowych, niewyjaśnione krwawienia z pochwy , a takze gdy przyjmujesz leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, rytonawir, preparaty roślinne zwierające wyciąg z dziurawca lub gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Wada jego jest to , ze moze wypasc z pochwy , jesli zostanie niewlasciwie zalozony , w czasie usuwania tamponu , stosunku plciowego , zaparcia itp.
Trzeba to kontrolowac.

Podczas jego  stosowania moga wystepowac skutki uboczne w postaci Bulow głowy, dyskomfortu w pochwie (upławy i zapalenie pochwy), zwiększenia masy ciała, nudności, tkliwość piersi, zmiany nastroju, bolesnych miesiączek, trądziku, zmniejszenia libido, bólów brzucha, migrenowych bólów głowy.

11 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2008-09-22 10:05:58)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
asja napisał/a:

Bardzo fajne konkretne informacje. I fajnie zebrane.
Z tego tylko co wiem, to karmienie piersia niekoniecznie chroni przed ciaza. A jak juz jestem w temacie to w Polsce zarejestrowane sa tabletki jednoskladnikowe- cerazette, bodajze firmy organon. I oprocz plasterkow sa jeszcze krazki dopochwowe Nuvaring, ktore maja podbne dzialanie. Wiem, bo sama uzywam:) ale to co napisalam to garsc swietnych przydatnych informacji, od dawna czegos takiego szukalam. Pozdrawiam!

Tak , co do antykoncepcji podczas karmienia piersia tez mam wiele watpliwosci , i  raczej nie polecam , bo z tym jest jak z rzucaniem kula w plot.
Ciesze sie , ze watek cieszy sie jaki takim zainteresowaniem smile
Tak nawiasem mowiac , to mialam nadzieje , ze nie bedzie on mial charakteru stricte informacyjnego , ale bedzie miejscem , gdzie bedziemy mogli wymieniac sie wiadomosciami i doswiadczeniami w tej dziedzinie.

Zapraszam rowniez Panów do rozmowy smile , bo sprawa antykoncepcji , to nie tylko kobiecy problem.

12 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2009-04-15 16:46:59)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Mam propozycje ,moze podzielicie sie swoimi doswiadczeniami w tej dziedzinie ? Piszcie o swoich doswiadczeniach , trudnych wyborach , wpadkach nie tylko tych wynikajacych z niewiedzy czy wlasnej glupoty , ale i tych , ktore zdarzyly sie podczas stosowania zabezpieczenia.Byc moze nasze relacje pomoga innym kobietom dobrac wlasciwy sposob antykoncepcji , dowiedza sie na ten temat czegos nowego , czegos sie naucza.
Osobiscie mam awersje do wszystkiego , co powoduje ingerencje w moj organizm , czyli wszelakie tabletki hormonalne ,implanty itd itp.Od lat stosuje naturalne metody polegajace na obserwacji sluzu , szyjki macicy oraz prezerwatywy.( Jednym słowem łącze obie metody)Wiem , ze jest to metoda wymagajaca samodyscypliny, ale kiedy zacznie sie ja stosowac odpowiednio wczesnie i nauczy sie dostrzegac sygnaly jakie daje nam nasze cialo , jest do przyjecia.Oczywiscie jesli ewentualna wpadka nie bedzie dramatem .Jestem ciekawa rowniez co na ten temat maja do powiedzenia mezczyzni smile

13

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Opowiem Wam o mojej wpadce. Brałam tabletki bardzo, bardzo regularnie, więc nie ma tu mowy o zaniedbaniu, nie zażywałam antybiotyków ani innych medykamentów które mogłyby obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. I byłam po prostu 100 % pewna niemożliwości zajścia w ciążę jak chyba większość  dziewczyn.Gdy pojawiłam sie u  mojego stałego lekarza z objawami ciąży i powiedziałam mu o obawach ,ze chyba jestem w ciąży nawet mnie nie raczył za dobrze zbadać i zdiagnozował, że to infekcja powodująca podobne  objawy jak te ciążowe.Dopiero gdy udałam sie do innego ginekologa i nie powiedziałam mu że stosowałam tabletki  anty stwierdził ciążę.Oczywiście spytałam od razu jak to możliwe przy łykaniu tabletek , ale nie potrafił tego wyjaśnić. Stwierdził ,że widocznie jestem tym jednym przypadkiem na 1000 ...Także powiem Wam - jako matka dwuletniego chłopczyka - bardzo szczęśliwa matka mimo ,ze macierzyństwo złapało mnie trochę przypadkowo -  że nie wierzę już w tabletki !

14

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

miałam podobnie, tyle że Minulet (i głowy nie dam, ze tak regularnie, w każdym razie bez pominięć, wymiotów, biegunek, interakcji) - synuś też dwulatek obecnie
teraz mam wkładkę hormonalną i jestem w pełni zadowolona z wyboru

15 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2008-10-20 09:49:50)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Zachowania seksualne mogące spowodować zajście w ciążę oraz takie , które są   bezpieczne.

W zasadzie do zajścia w ciążę konieczny jest stosunek seksualny (penetracja z udziałem narządów płciowych) między kobietą a mężczyzną. Właściwe zastosowanie środków antykoncepcyjnych powinno skutecznie zapobiec ciąży!

Teoretycznie, takie oto czynności mogą spowodować zajście
w ciążę:

    * Stosunek seksualny (z i bez zabezpieczeń)
    * Jakikolwiek kontakt żeńskiej strefy narządów płciowych
      z męską spermą i wydzieliną przedejakulacyjną
    * Seks analny (jeśli sperma przedostaje się do żeńskich narządów płciowych)


Następujące czynności (nigdy) nie doprowadzą do zajścia
w ciążę:

    * Abstynencja seksualna
    * Całowanie
    * Pieszczoty, jeśli jesteście ubrani
    * Zabawy w wannie z gorącą wodą lub basenie (sperma nie przenosi się w  wodzie!)
    * Seks oralny
    * Dotykanie narządów płciowych rękami
    * Związki homoseksualne

Ma nadzieje , że te informacje się przydadzą i rozwieją wątpliwości niejednej dziewczyny.

żródło

16

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Można też przed wytryskiem ucisnąć palcem cewkę moczową u nasady penisa za połączeniem z nasieniowodem. Całe nasienie trafi do pęcherza. Jeśli uciśniemy nasieniowód przed połączeniem z cewką to otrzyamy miłą niespodziankę - orgazm będzie trwał do momentu usunięcia palca smile

17 Ostatnio edytowany przez wczesajka (2009-04-07 16:58:26)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

ostatni na zajecia robilam streszczenie z kasiazki pt. PRO I CONTRA na temat antykoncepcji .
s.55-72
    ANTYKONCEPCJA ?NATURALNA REGULACJA POCZĘĆ.
(Różnice nie tylko terminologiczne)
Włodzimierz Fijałkowski i Longin Marianowski
Fijałkowski    MarianowskiFijałkowski
Cel powstania- przeciwstawienie dwóch metod-z myślą, aby każdy dokonał wyboru.
Punkt wyjścia- nazewnictwo. Rozgraniczenie metod antykoncepcji 9naturalne i nienaturalne).
Metody naturalne- ważne elementy, poza naturą- nauka i kultura. Występuje ścisły związek między ekologią i etyką.

Miejsce metod naturalnej regulacji poczęć.
Dwie grupy metod. Pierwsza - działania przyporządkowane cyklicznemu rytmowi płodności. Druga - działania mające zapobieganie ciąży lub jej wczesne unicestwienie.
Antykoncepcja (Birth-Control) obejmuje środki antykoncepcyjne, poronienia, sterylizację.
Naturalna regulacja poczęć- naturalne planowanie rodziny (Natura Family Planning).
Wstępna def. Rodzaju stosowanych metod- są to ?metody oparte wyłącznie na okresowości współżycia uwzględniające naturalne objawy cyklicznych faz płodności i niepłodności?.
Metody planowania poczęć:
1. Kalendarzowa
2. Test termiczny
3. Test szyjkowy
4. m. objawowo- termiczna
5. metoda owulacji Billingsa
Metody zapobiegania ciąży:
1. stosunek przerywany
2. prezerwatywa
3. test szyjkowy
4. kapturek naszyjkowy
5. pigułka hormonalna
6. wkładka domaciczna
Inne metody- sztuczne poronienie, sterylizacja.
Pigułki i wkładki domaciczne- wskazują działania poronne.
Kultura współżycia płciowego
Opiera się na akceptacji, samorealizacji. Dążeniem pary jest budowanie jedności. Podczas stosowania metod naturalnych człowiek uświadamia sobie godność oraz odpowiedzialność. Spełnia się warunek miłości.

Aspekt etyczny
Wartość metod naturalnych- DROGA ŻYCIA.
Trening w powściąganiu. Naturalny rytm płodności to rytm życia. Szanowanie PRAWA ŻYCIA sprzyja akceptacji ciąży. Ciąża powinna być zamierzona. Jeśli tak nie jest- nie nazywamy dziecka niechcianym, błedem. Partnerzy muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Można mówić tylko o ciąży zamierzonej i niezamierzonej.
Akt seksualny jest aktem małżeńskim- uruchamia RYTM płodności. hmm

Autentyczna wolność czy mit spontaniczności?
Mit spontaniczności- we współżyciu musi być zdyscyplinowanie. Eliminuje się w ten sposób reakcje odruchowe, bezwarunkowe.
Spontaniczność bywa uosabiana z wolnością. Wolność jednak to wyzwalanie się.

Efektywność metod naturalnej regulacji poczęć.
Często źródłem nieporozumień jest ocena wyników sprowadzona do wskaźnika Pearla. W odróżnieniu od antykoncepcji metody naturalne to odpowiedzialność! ?Innymi słowy metody naturalne służą temu, żeby mieć dzieci?. Metody naturalne mają zbliżoną efektywność nowoczesnej antykoncepcji.

WNIOSKI:

Naturalne planowanie rodziny to SZTUKA.
Stosując je człowiek pogłębia miłość. Samokontrola i samoobserwacja to ważne elementy w rozwoju trwałej i wyłącznej więzi pary ludzkiej.

Marianowski
Czy istnieje naturalna metoda antykoncepcji?
W medycynie-brak aspiracji filozoficznych. Powinna służyć ochronie zdrowia, zapobieganiu chorobom.
Obowiązkiem lekarza jest udostępnić pacjentce wszystkie możliwe środki regulacji narodzin. Lekarz nie powinien nic narzucać. Każdy człowiek może sam decydować o wielkości swojej rodziny.
Jednocześnie ma dążyć do tego, aby każde dziecko było kochane. Dzieci nieakceptowane często przeżywają tragedie. Dla określenia wszystkich metod w celu uniknięcia niechcianej ciąży wprowadzono pojęcie ?kontrola urodzeń?.
W Polsce rocznie dokonuje się ok. 600 000 przerwań ciąż. Większość z zabiegów pozostawia ujemne następstwa psychofizyczne.
U kobiet, które dokonały poronienia sztucznego, dwa razy częściej dochodzi później do porodów przedwczesnych.
Wynika z tego, że metody regulacji poczęć i zapobiegania ciąży są bezpieczniejsze od przerywania ciąży.
Antykoncepcja pozwala regulować liczbę i czas pojawiania się dzieci. Regulacja poczęć wchodzi w skład działania profilaktycznego zapobiegającego licznym chorobom dziedzicznym.
Przeciwnicy twierdzą, że np. Tabletki mają negatywne działania uboczne, wkładki wewnątrzmaciczne mają działania rakotwórcze.
Wiadome jest jednak, że dobór środka antykoncepcyjnego musi być dostosowany do pacjentki (np. pigułki- wiek, papierosy).
Nie jest prawdą także, iż działanie tych środków sprzyja inicjacji wśród młodzieży- życie płciowe jest i tak jest z większą częstotliwością niż jak przewiduje potrzeba-do wydania dwójki dzieci.
Dokonując wyboru środku anty- należy zwrócić uwagę na czynniki: ekonomiczne, wiek, intelekt, zdrowie, działania uboczne.
Należy rozpowszechniać wiedzę na ten temat!
Rodzaje metod:
1. Naturalne
2. Mechaniczne
3. Antykoncepcja hormonalna
4. wewnątrzmaciczne środki
5. metody mechaniczne i chemiczne
6. metody chemiczne
7. metody immunologiczne
8. chemiczne ?u mężczyzn.


Stosunek przerywany- najbardziej popularny. Skuteczność nie duża. Zarzuty-brak orgazmu, nerwice.

Płukanie pochwy- po stosunku. Kłopotliwe i mało skuteczne.

Sterylizacja kobiet- zamknięcie światła jajowodu. Nieodwracalna.

Sterylizacja mężczyzn- podwiązanie, przecięcie nasieniowodu. Stosowane np. w Indiach.

Prezerwatywy- najpowszechniejsza. Prosta, łatwa, nieszkodliwa, zapobiega chorobom wenerycznym.
Wady: możliwość pęknięcia, obsunięcia.

Dopochwowe środki plemnikobójcze- substancje powodujące obumarcie plemników. Łatwy sposób, czasem zawodzi.

Naturalna regulacja poczęć- unikanie seksu w dni płodne. Najczęściej między 20 a 40 r.ż.

Hormonalne pigułki- doustne, zawierają estrogeny i progestageny. Stosuje się najczęściej przez 21 dni.
Są także tabletki dwufazowe- 15 dni zażywanie estrogenu, 5-7dni estrogeny i progestageny.
Działanie- hamowanie owulacji. Utrudniają transport plemników przez krystalizację śluzu.
Wybór tabletki powinien być dostosowany do stanu hormonalnego, wieku, chorób.
Nie wolno zapomnieć o przyjęciu tabletki. ?

Inne metody:
Mechaniczne środki anty- kobiety. Oddzielają macice od pochwy. Plemniki obumierają w pochwie. Metoda uciążliwa.
Wewnątrzmaciczne środki anty- bezpieczna, wygodna. Wkładka zmienia środ. Wewnątrzmaciczne i nie pozwala na zapłodnienie, a jeśli do niego dojdzie- hamuje rozwój zarodka. Czasami podczas stosowania występują krwawienia.  Wkładka może przebywać w macicy ok. 2 lat.

WNIOSKI
- planowanie rodziny to obowiązek partnerów
- wszyscy powinni posiadać wiedzę o środkach i metodach.
- wszyscy powinni mieć dostęp do środków anty lub metody regulacji poczęć.
- żadna metoda nie jest jedyną możliwą

18

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
Jeanne napisał/a:

Od lat stosuje naturalne metody polegajace na obserwacji sluzu , szyjki macicy oraz prezerwatywy.

W praktyce ile dni w miesiącu kochasz się bez prezerwatywy? I czy nie masz w tych dniach mniejszej ochoty niż w pozostałych?

19

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
Tryton napisał/a:
Jeanne napisał/a:

Od lat stosuje naturalne metody polegajace na obserwacji sluzu , szyjki macicy oraz prezerwatywy.

W praktyce ile dni w miesiącu kochasz się bez prezerwatywy? I czy nie masz w tych dniach mniejszej ochoty niż w pozostałych?

To, ile dni w praktyce kocham się bez prezerwatywy nie ma tutaj żadnego znaczenia.I sądzę , że ta informacja nikomu by nie pomogła.
U każdej kobiety różnie to wygląda ze względu na długość cyklu.Nie rozumiem tylko ,w których dniach miałabym mieć mniejszą ochotę na seks ?
W tych z wykorzystaniem prezerwatywy , czy bez ? Jakąkolwiek odpowiedz uprzedzę - prazerwatywa to nie tabletka antykoncepcyjna.Nie ma wpływu na potencje.Może jedynie spowodować dyskomfort podczas użytkowania , ale na rynku jest taki asortyment , że można coś odpowiedniego dla siebie dobrać smile

20

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

W dni płodne powinnaś mieć większą ochotę (takie geny miały większą szansę na przetrwanie).
Ilość dni - ciekaw jestem jak to wygląda na konkretnych przykładach - w tym przypadku na twoim, bo to stosujesz i jak piszesz trochę czasu na to poświęcasz.

21

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
Tryton napisał/a:

W dni płodne powinnaś mieć większą ochotę (takie geny miały większą szansę na przetrwanie).
Ilość dni - ciekaw jestem jak to wygląda na konkretnych przykładach - w tym przypadku na twoim, bo to stosujesz i jak piszesz trochę czasu na to poświęcasz.

Co do ochoty w dni płodne , to bym tak z góry nie zakładała , że kobieta powinna miec większa ochotę w tym czasie.Z własnego doświadczenia wiem ,że różnie to z tym bywa.Jedna ma większe libido w okolicach owulacji , a inna przed miesiączką.Zreszta na to ma wpływ szereg innych czynników, a nie tylko dzień cyklu.
A co do ilości dni...Robisz może specjalizację z ginekologii ? A swoja droga , jak masz problem z doborem antykoncepcji to wal śmiało, dziewczyny na pewno Ci pomogą lub doradzą.A nie wyciągaj na siłe intymnych spraw , którymi ktoś może nie ma ochoty się dzielić smile

22

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

"Wprawdzie wszystkie prezerwatywy chronią (w 88-90 procentach) przed zapłodnieniem, ale tylko kondomy gumowe zabezpieczają przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi, żółtaczką oraz AIDS!"

To są jeszcze jakieś inne niż gumowe?

23

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

a ja bardzo zgrublam ok 8 kg po tabletkach antykoncepcyjnych, metode przerywana stosujemy od 1.5 roku i jeszce mama nie ejstem.... ale mysle o jakiejs innej metodzie z tym ze tabletki juz odpadaja

24

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

jesli przytylas to znaczy ze tabletki sa zle dobrane.

25 Ostatnio edytowany przez Jeanne (2009-04-11 10:56:58)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
Tryton napisał/a:

"Wprawdzie wszystkie prezerwatywy chronią (w 88-90 procentach) przed zapłodnieniem, ale tylko kondomy gumowe zabezpieczają przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi, żółtaczką oraz AIDS!"

To są jeszcze jakieś inne niż gumowe?

Różni specjaliści ze służby zdrowia oceniają ich zawodność w granicach od 2 do 10, a nawet więcej procent, przy czym prezerwatywy wykonane z błon naturalnych są znacznie mniej skuteczne niż lateksowe. W kanadyjskim piśmie The Financial Post czytamy: ?Jack Layton, przewodniczący Urzędu Zdrowia w Toronto, uważa, że zawodność środków profilaktycznych [prezerwatyw] stosowanych do zapobiegania ciąży sięga 30 procent?.Beth Aub pisze w wydawanym na Jamajce dzienniku The Daily Gleaner: ?Dziś prezerwatywa wcale nie zapewnia większego bezpieczeństwa niż dawniej. Wręcz przeciwnie ? wirus AIDS jest znacznie mniejszy niż ludzki plemnik, może się więc o wiele łatwiej przedostać na zewnątrz. Kobieta może zajść w ciążę tylko przez kilka dni w miesiącu, natomiast zakażenie wirusem AIDS grozi jej za każdym razem, gdy współżyje z zarażonym mężczyzną. Prezerwatywy nie zapewniają bezpieczeństwa?.
Żródło

post edytowany przez sueno6, pkt.5 regulaminu

26

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

wczesajka:
właśnie też tak podejrzewam, że źle dobrane...
ale eksperymentowac juz nie chce sad ...
tzn boje sie znow przytyc... ;/

27 Ostatnio edytowany przez nokia (2009-04-14 13:16:04)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Po pigulkach można przytyć ale max 2-3 kg- tak mi powiedział ginekolog, na wskutek zatrzymania się płynów ustrojowych...ale większość kobiet ma większy apetyt=więcej je= więcej waży, albo też przytycie jest następstwem złych nawyków żywieniowych, a potem zwala się pigułki smile

vichy123 a mogę wiedzieć jakie brałaś pigułki smile?

28

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Może macie rację co do antykoncepcji i nie będę się wypowiadała w tej kwestii ponieważ zażywam tabletki,nie tyję,nie mam żadnych skutków ubocznych po nich,zaletą jest to że mam bardziej jędrny biust i jakby mu troszkę przybyło w wielkości(co mojemu mężowi podoba się dużo bardziej niż mnie),no i wydaje na nie minimalną kwotę-także ogólnie jestem zadowolona a że są to moje pierwsze tabletki nie mam ani doświadczenia ani porównania.
post edytowany przez sueno6, pkt.5 regulaminu

29

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

nokia masz racje z tym apetytem smile
ja na szczescie jak bralam pyle przez dwa lata nie przytylam nic.
niby bylo wszystko w należytym porzadku,ale teraz okazalo sie,ze wiekszosc moich problemow moze wynikac wlasnie z przyjmowania zlych pigulek.

post edytowany przez sueno6, pkt.5 regulaminu

30

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

ja nie wiem moze wykrocze nieco poza temat ale chcialabym sie dokladniej dowiedziec o tabletkach 72h po ... chodzi mi glownie o to jaki jest % ze tabletka zadziala i czy w razie niepowodzenia nie zaszkodzi ona na plod dziecka ...?

31

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Evee yalbketki po to bomba hormonalna smile nie szkodzi ona dziecku jeżeli nie poskutkuje...lecz zanim lekarz ją przepisze powinien wykluczyć iż dziec\zyna jest w ciąży.

32

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

byłam dzisiaj wlansie u ginekologa, lekarz powiedzial ze jest to niemozliwe zebym byla w ciazy ale i tak mi je przepisal smile

33

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Jaki jest najlepszy sposób na założenie kolejnej prezerwatywy? Czy podczas zakładania drugiej może dojść do wyciśnięcia plemników na podstawę penisa i przedostanie się ich do pochwy podczas stosunku?

34

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Tryton normalny jak przy pierwszym - czlyli czytaj ulotke tego sprzetu to się dowiesz wszystkiego:)

35

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Ale mi bardziej chodziło najpierw o to drugie pytanie.

36

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Tryton - mnie się wydaje, że jest taka możliwość.

jeśli chcesz wiedzieć coś o mnie, to coś Ci zdradzę.
miłość dla mnie to huśtawka, która stoi w równowadze.
bo chcę Cię z każdą wadą. Nic nie zmienię.

mój narkotyku, mój tlenie. < 3

37

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Też mi się wydaje, że jest taka szansa, nie jest to niemożliwe, warto uważać i zadać sobie może więcej trudu ale mieć pewnośc, że wszystko ok.

Nie można uciec od samego siebie przenosząc się z miejsca na miejsce - E. Hemingway

38

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

No i właśnie takie jest moje pytanie - w jaki sposób sobie ten trud zadać? Wymyć instrument, wysuszyć i ubrać? Czy może w jakiś inny sposób? wink

39

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
Tryton napisał/a:

Wymyć instrument, wysuszyć i ubrać?

dokladnie wink

porąbana jak łajno w tartaku

40 Ostatnio edytowany przez Karmen85 (2009-06-07 16:14:36)

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

hehe:)

41

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
nokia napisał/a:

Po pigulkach można przytyć ale max 2-3 kg- tak mi powiedział ginekolog, na wskutek zatrzymania się płynów ustrojowych...ale większość kobiet ma większy apetyt=więcej je= więcej waży, albo też przytycie jest następstwem złych nawyków żywieniowych, a potem zwala się pigułki smile

No i wlasnie, to samo mowi zawsze moj ginekolog - ze tyje si od jedzenia a nie od hormonow wink. Choc czasem wolalabym to jednak na kogos zwalic... wink

42

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Mam pytanie! Chcę zacząć sie zabezpieczać ale mam problemy z nerkami co mi radzicie stosować?  Broje się troche wkładki. Podpowiedzcie mi coś.

43

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

post przeniesiony

drabina napisał/a:

hej ;]
czy jestem zabezpieczona gdy skonczyłam opakowanie tabletek i czekam na okres?? (tygodniowa przerwa) tabletki skonczyłam brac w srode przed sylwkiem a okres zawsze przychodził własnie w niedziele rano a nie ma go ... współżyłam z chłopakiem bez zadnego innego zabezpieczenia, jestem zabezpieczona nawet w przerwie??? smile
pozdrawiam

44

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Kurde nie wiedziałam, że stosunek przerywany jest szkodliwy... Dzięki za info ;*

45

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Witam!
Mam pytanie którego nie zadałam u ginekologa. Od kilku dni stosuje pigułki antykoncepcyjne i nie wiem czy podczas stosunku mój partner może doprowadzić do erekcji w pochwie. Czy może to spowodować ciąże; raczej unikać erekcji wewnątrz pochwy czy ta antykoncepcja jest na tyle dobra że można doprowadzić do erekcji wewnatrzpochwowej.

46

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Najpierw należałoby dowiedzieć się, co oznacza określenie "erekcja". Erekcja to wzwód członka, Tobie pewnie chodziło o ejakulację.

Jeśli tabletki zaczęłaś przyjmować pierwszego dnia miesiączki, jesteś zabezpieczona od razu i nie musisz się martwić. Oczywiście jeśli nadal się boisz, zawsze możecie użyć dodatkowo prezerwatywy.

47

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Witam!
Lekarz zapisał mi plastry antykoncepcyjne. Nigdy wcześniej nie korzystałam z żadnej antykoncepcji. Chciałabym wiedzieć, czy jak przykleję plaster w pierwszym dniu okresu, to zaniknie mi miesiączka i pojawi się dopiero w 4 tygodniu, kiedy jestem bez plastra? Czy może jak nakleję plaster w pierwszym dniu okresu, to przez najbliższe dni mimo plastra będe mieć okres? Proszę o odpowiedź!
Pozdrawiam

48

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Toppa, normalnie będziesz mieć okres. Ważne, abyś przykleila plaster w 1 dniu miesiaczki, bo wtedy jesteś od razu zabezpieczona.

Igor ur. 08.12.2013r. godz.18:10, 3400g, 54cm smile

49

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Tego jednego zdania mi brakowało. Dziękuję Mika09!

50

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Witam.Dopiero zaczynam brac tabletki antykoncepcyjne.Zaczyna się je brac w pierwszym dniu miesiączki.W zwiazku z tym mam pytanie.Tydzien czasu mialam plamienie po tych siedmiu dniach dostalam wlasciwego krwawienia i w ten sam dzien wzielam pierwszą tabletke antykoncepcyjna,z tym ze okres trwal tylko dwa dni co zwykle mi sie nie zdarza.Kontynuje branie tabletek.Czy jestem zabezpieczona przec ciążą?

51

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.
ula25044 napisał/a:

Czy jestem zabezpieczona przec ciążą?

Bardzo prawdopodobne, że nie. Skąd masz pewność, kiedy się skończyło plamienie, a kiedy zaczął okres? Dlaczego w ogóle miałaś plamienia? Nie zaniepokoiło Cię to? Dlaczego nie poszłaś do lekarza i nie skonsultowałaś się z nim?

52

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Nie mogłam bo moj lekarz jest na urlopie,ale na pewno sie do niego przejde.Dziekuje za odpowiedź.

53

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Aha. Ja bym nie ufała w działanie antykoncepcyjne tabletek w takiej sytuacji, bo takie działanie zachowują tylko jeśli były brane od pierwszego dnia miesiączki, a Ty nie masz pewności, kiedy ten pierwszy dzień wystąpił.

54

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Dzięki śliczne:)

55

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Mam jeszcze takie pytanie,czy jeśli skoncze pierwsze opakowanie tabletek,zrobie siedmiodniową przerwe i w tym czasie dostane okres i po siedmiodniowej przerwie zaczne brac drugie opakowanie wtedy tabletki zaczną działać?Czy po prostu mam teraz przerwać branie tych tabletek?

56

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Absolutnie nie przerywaj, to nie są cukierki tylko hormony. Przy drugim opakowaniu, jeśli wszystko weźmiesz zgodnie z ulotką, tabletki będą działać.

Przy okazji: nie pisz posta pod postem, używaj opcji "Edytuj" jeśli chcesz coś dodać.

57

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Hej ja mam pytanie ,bo tak sobie właśnie myślę, biore tabletki już ze cztery lata gdyż uprawiałam sexze swoim facetem , tylko,że rozeszliśmy się na pół roku  i ja w tym czasie uprawiałam petting z innym chłopakiem, czy jest szansa ,że jeżeli się pocierał o mnie to mogę być w ciąży???? Dodam ,że już pierwszy okres miałam po tym tylko,że ja chce wrocić do byłego i jakoś mnie to trapi sad((( Pomóż

58

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

myśląc123 - mam rozumieć, że odstawiłaś tabletki na te pół roku? Bo o tym nie napisałaś wink

Jeżeli odstawiłaś, czytaj: nie byłaś nijak zabezpieczona, to oczywiście, że zawsze jest możliwość że możesz być w ciąży. Podałaś jednak stanowczo zbyt mało szczegółów, by można było jakkolwiek ocenić prawdopodobieństwo.

59

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

nie właśnie nie odstawiłam tylko akurat w tym miesiącu jak uprawiałam petting zapomniałam tabletki i wzięłam ją na drugi dzień. Hmmm no i po tym już miałam normalnie pierwszy okres teraz biore nas+tępne opakowanie i w przyszły poniedziałek ostatnią tabletkę .

60

Odp: Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

No to o zapomnieniu tabletki wcześniej nie napisałaś, a to przecież istotne. Żadnych innych istotnych szczegółów też nie podałaś. Jeśli chcesz żeby ktoś Ci pomógł, nie możesz oczekiwać że sam się domyśli o co Ci chodzi.

Posty [ 1 do 60 z 65 ]

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » ANTYKONCEPCJA HORMONALNA ORAZ NATURALNA » Antykoncepcja - zasady dzialania , skuteczność i przeciwskazania.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2021