polter, polterabend czy ten zwyczaj wciąż obowiązuje przed weselem ?;) - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » polter, polterabend czy ten zwyczaj wciąż obowiązuje przed weselem ?;)

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 14 ]

1

Temat: polter, polterabend czy ten zwyczaj wciąż obowiązuje przed weselem ?;)

Ja jestem z Wawy - mój narzeczony ze Śląska od pół roku mieszkamy razem i za dwa tygodnie mamy ślub. Właśnie usłyszałam o takim dziwnym zwyczaju robienia poltera dla znajomych  - pojęcia nie mam po co ten polter przed śłubem i z czym się go je. Przyjdą w piątek do nas na niego znajomi. Mój facet oczywiście mówi że to taka zwykła imprezka - ale ja jestem ciekawa jak ją przygotować. Poradźcie coś proszę ...
Ja już słyszałam, ze w czasie poltera trzeb bić kieliszki, robić generalnie jakiś dosyć duży hałas, więc nie dziwcie się, że się stresuje wink
Zwłaszcza kieliszków byłoby mi szkoda bo nie mamy ich za wiele wink Jak mam się do tego przygotować? Ile osób mniej więcej przychodzi na taką imprezę? Niestety od mojego mężczyzny nie potrafię zbyt wiele wyciągnąć informacji, ale może są na forum dziewczyny ze Śląska, które słyszały, lub same były na poltrze i powiedzą mi czy mam się czego obawiać czy raczej podejść do tego na luzie wink
Z góry dziękuję za odpowiedzi smile

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Emilia (2008-07-08 21:29:11)

Odp: polter, polterabend czy ten zwyczaj wciąż obowiązuje przed weselem ?;)

To tłuczenie porcelany w domu albo przed domem panny młodej. Co konkretnie to nie wiem, czy się tam jakąś wódkę daje hmm
Ja tego nie miałam, bo kategorycznie zabroniłam rodzinie i znajomym pod groźbą niewpuszczenia na wesele. Poskutkowało. To zwyczaj rodem ze wsi. W miastach na Śląsku nikt się nie bawi w takie rzeczy.

Poprawka: musisz tłukącym dać za to wódkę.

3

To nie prawda, że w miastach na Śląsku nikt się nie bawi w takie rzeczy! I nie jest to zwyczaj rodem ze wsi! Sama byłam świadkiem takiego zwyczaju- choć wcześniej nie miałam pojęcia co to takiego ani jak się nazywa. Ale generalnie Polterabend wywodzi się z niemieckiego zwyczaju o tej samej nazwie (niem. polter - hałas i abend - wieczór).Zwyczajowo powinno być tak, że w sam przeddzień ślubu przed domem panny młodej zbierają się różnoracy goście generalnie ci niezaproszeni raczej na wesele plus jakaś rodzin,a krewni i rzeczywiście tłuką butelki oraz naczynia szklane (przyniesione raczej ze sobą) przed drzwiami wejściowymi domu weselnego panny młodej. Im więcej takich gości i im więcej potłuczonego szkliwa tym lepsze i szczęśliwsze będzie wg tego zwyczaju małżeństwo młodych. Hałas też jest ważny bo ma za zdanie wg tradycji przepędzić wszelkie złe duchy, złe słowa i uroki czy klątwy ciążąc lub rzucane przez złych ludzi na młodych. Zwyczajowo, aby tradycji zadość się stało panna młoda powinna posprzątać rozbite szkło, a pan młody częstuje przybyłych gości wódką. W sumie ten element przedostał się na każde wesele- młodzi rozbijają przecież szkło smile

Życie ciągle płata mi figle. Myśli, że mam dość sił by iść ciągle pod wiatr...
...A ja mam już oczy pełne piasku, nie widzę nic...

4

Dobrze, zatem: w moich miastach dwóch już nikt się tak nie bawi. Widocznie co kraj to obyczaj co miasto to zwyczaj smile Niemniej sama idea nie jest zła - może być taki polter okazją do kolejnej zabawy przed weselem smile

5

w miastach równiez się tak bawimy.
To nie musi być niemiły zwyczaj, lecz całkiem przyjemny.
Tydzień temu zbiliśmy przed domem naszych znajomych którzy na 2 dzień słubowali pare butelek na szczęście- oni musieli posprzatać a my dostalismy flachę... bez przesady a zabawa bedzie miła!
słyszałam tez o darciu pierza na tej samej zasadzie ale nie uczestniczyłam jeszcze w nim.
Dlatego poprawiam Emilie- w miastach kochana nadal praktykuje sie takie zwyczaje.

6

mam pytanie czy przed ślubem cywilnym trzeba robić poltra??uważam że chyba nie zwłaszcza że kościelny mamy za rok i co mam mieć dwa potry????nie chcę robić z cywilnego nie wiadomo jakiej biby

7

Nikt nie będzie przecież nikogo zmuszał do urządzania poltra smile Młodzi sami powinni zdecydować czy chcą organizować taką zabawę przed weselem. Jestem ze Śląska i zauważyłam, że polter urządzany jest coraz rzadziej. Kiedy jacyś narzeczeni nie chcą go organizować to nikt się nie oburza i nie robi z tego powodu problemu. Każdy stara się raczej być wyrozumiałym, ponieważ wiadomo, że dzień przed ślubem jest zawsze masa rzeczy do ogarnięcia, a taki polter to jednak problem (w bardzo małych wsiach można się spodziewać połowy mieszkańców, bo większość ludzi się zna). Myślę, że może być to miło spędzony wieczór, o ile oczywiście nie mamy nic przeciwko głośnej zabawie smile Nikt jednak nie powinien Cię do tego zmuszać, bo nie jest to zwyczaj aż tak silnie zakorzeniony. Chociaż znam parę która nie miała w planach urządzania poltra a mimo to goście tłumie przybyli pod ich dom wink

8

Taki zwyczaj chyba jest tylko na Górnym Śląsku, ja jestem z Dolnego Śląska i nigdy o tłuczeniu porcelany przed domem panny młodej nie słyszałam wink

Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty, to też nie diabeł rogaty
Ani miłość kiedy jedno płacze, a drugie po nim skacze.
Bo miłość to żaden film w żadnym kinie, ani róże ani całusy małe duże
Ale miłość kiedy jedno spada w dół, drugie ciągnie je ku górze (Happysad)

9

U nas też będzie polter a jesteśmy z wielkopolski:-) U nas będzie taki mix-wieczór panieński, wieczór kawalerski i polter w jednym:-) Bez tłuczenia czegokolwiek, sami stworzymy nową tradycję big_smile

"No cóż, ten, który kocha, powinien dzielić los tego, kogo kocha." /Woland

10

Chyba nie trzeba tego w ogóle robić, co to w ogóle oznacza? Po co to się robi? To zabobony jakieś?

11

Ja mieszkam od 25 lat w WIELKOPOLSCE a moj maz pochodzi ze Szczecina.Rok temu odbyl sie nasz slub  i mialam maly problem z tym poltrem-bo maz wogole tego nie zna a ja choc mase razy napatrzylam sie na polter to jakos nie ,,pasowalo,,mi to;-( Ale,moi znajomi wlasnie z WIELKOPOLSKI przychodza sami dzien przed weselem i rozbjaja szklo przed domem-no i sama sie impreza rozkreca;-( Na szczescie juz dlugo przed slubem powtarzalam wszystkim ze my nic nie organizujemy a wogole to nie wiadomo gdzie bedziemy wtedy mieszkac(u rodzicow czy juz u siebie)wiec niektorych ,,skolowalam,,bo nie wiedzieli gdzie pojsc z tym szklem;-)))))No i udalo sie bez poltra;-)))))))))))
A z moich obserwacji ...zauwazylam coraz czesciej ze ludzie z mojej okolicy sami organizuja polter-i coraz czesciej jest to impreza przypominajaca wesele(takze cenowo)tylko ze dla znajomych,sasiadow i pijaczkow ktorzy tylko korzystaja(bo za kazda zbita butelke dostaja za free kieliszek czegos mocnego;-) Ostatnio widzialam polter gdzie ,,panstwo mlodzi,,wypozyczyli namioty,lawki,stoly i zrobili ,,wystep,,przed blokiem.A o polnocy byl pokaz sztucznych ogni;-))))))))))
Jak dla mnie to przesada-ale jesli ktos lubi sie bawic.....;-))))))))))))))))))))))))))(i wydawac pieniadze;-)

Albert Einstein

Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.

12

Eeee to już przesada:- My zapraszamy na polter trochę ludzi z pracy, znajomych i tyle. Na zamierzam częstować czymkolwiek jakiś pijaczków bo dla mnie to idiotyczne.
U nas będzie to wyglądało tak: w domu wieczór panieński, w ogrodzie wieczór kawalerski i jak ktoś przyjdzie albo jak spotkamy się w połowie to polter. Trochę jedzenia (przekąski, kanapeczki, coś na zimno) dużo wódki i będzie wesoło:-)

"No cóż, ten, który kocha, powinien dzielić los tego, kogo kocha." /Woland

13 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2018-09-03 20:12:39)

No ja bym też nie polewała, bo zrobi się tego kolejna biba. Ma być miło i wesoło, ale bez przesady. Goście mają potrzaskać porcelanę, powygłupiać się i do domu. To nie czas na balowanie.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Nie wolno tłuc na polterabend umywalek i klozetów. To w złym tonie i do tego niehigieniczne. Trzaska się porcelanę.

Jeśli komuś szkoda domowych to można je łatwo znaleźć w sieci. np. spam/ regulamin forum się kłania

Pozdrawiam!

14

U mnie jest taki zwyczaj, ale pochodzę ze wsi, więc ... smile Nie wyobrażam sobie tego w mieście smile

Posty [ 14 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WIECZÓR PANIEŃSKI, ŚLUB, WESELE » polter, polterabend czy ten zwyczaj wciąż obowiązuje przed weselem ?;)

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018