Przedszkole Montessori - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Przedszkole Montessori

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 21 ]

Temat: Przedszkole Montessori

Co myślicie o tego typu przedszkolach ? Czy warto posłać do takiej placówki swoje dziecko? Jak się zapatrujecie na metode montessori ? Macie jakieś doświadczenia? Same posłałybyście swoje dzieci do takiego przedszkola ?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Przedszkole Montessori

To bardzo stara metoda wychowawcza. Myślę, że sa jakies opracowania dotyczące jej wyników.Może poszukasz??
Dowiedz się czegoś o przygotowaniu kadry do stosowania takiej metody, bo łatwo dla celu marketingowego powiedzieć "będziemy pracować metodą taką a taką", czy jednak mamy kadrę??

Ja uważam, że sa bardzo różne dzieci i stosowanie jakiejs jednej metody wychowawczej jest nieporozumieniem. Metoda Montessori zakłada nieprzeszkadzanie dzieciom w samoodkrywaniu siebie i swoich mozliwości. Owszem, w wypadku dzieci twórczych to dobra metoda. Są jednak dzieci, które potrzebują stałej, ciągłej stymulacji i kierowania.

3

Pracowałam w takim przedszkolu (akurat nie jako wychowawca) i mogę powiedzieć, jak to wygląda w praktyce.

Wydaje mi się, koma, że mylisz jednak pewne pojęcia - absolutnie bym nie powiedziała, że pedagogika Montessori nie jest ciągłą stymulacją, bo dzieci, które były w tamtym przedszkolu miały non stop bardzo ciekawe zajęcia (mini eksperymenty fizyczne, bardzo fajne lekcje przyrody itd), więc z mojego punktu widzenia (zarówno zawodowego, bo pracuję z przedszkolakami jak i osobistego) były stymulowane bardziej niż w niejednym "normalnym" przedszkolu.

Poprzez niehamowanie rozwoju rozumie się bardziej dawanie dziecku możliwości rozwijania ulubionej aktywności zamiast przymuszać do określonej i zmuszać godzinami do kolorowania dziecko bardziej zainteresowane poznawaniem świata zwierząt w kąciku przyrodniczym.
Ideą jest również nietworzenie grup wiekowych, co sprawiało, że młodsze dzieci błyskawicznie stawały się samodzielne, chcąc naśladować swoich starszych o 2-3 lata kolegów, a starsze uczyły się cierpliwości do maluchów.
Pedagogika Marii Montessori to jedynie koncepcja, z całą pewnością nie przesądzająca o tym, jak Twoje dziecko odnajdzie się w przedszkolu. W gruncie rzeczy modyfikuje oczywiście sposób prowadzenia zajęć, ale różnice nie są aż tak drastyczne, by się obawiać.

Co do kadry, tu zgodzę się z poprzedniczką, ale dotyczy to każdego typu przedszkola bez względu na metodę, którą się inspiruje. W przedszkolu powinny pracować absolwentki pedagogiki przedszkolnej - to absolutne minimum, jakie stawiałabym przedszkolu i wyraźnie poprosiłabym o udokumentowanie ukończenia studiów, bo w niejednym prywatnym przedszkolu kadra nie jest po pedagogice.
Całą resztę ocenicie sami jako rodzice - sposób, w jaki przedszkolanka nawiązuje kontakt z dziećmi, jakie robi wrażenie, jakie ma podejście i co najważniejsze, jak ją odbiera Wasze dziecko.

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile

4

Jakie pojęcia mylę??
Napisałam wyraźnie, że są dzieci, które w tej metodzie się nie sprawdzą, bo wymagają stymulacji, rozumianej jako kierowanie, a nie stwarzanie warunków.

A co do kadry...Jest obowiązek odpowiednich kwalifikacji, więc nie myslę oczywiście o podstawowym wykształceniu nauczycielki przedszkola. Mówiłam o sensowym przygotowaniu do stosowania tej metody.

5

Nie ma studiów z zakresu tej metody ani odpowiednich licencji, jakie należy zdobyć, więc obawiam się, że w tej kwestii ciężko będzie potencjalnej przedszkolance udowodnić, że ma przygotowanie.

W metodzie Marii Montessori, jak już wspominałam są także zajęcia grupowe, a więc kierowane przez kadrę. I podczas kilku lat pracy z dziećmi i opieki psychologicznej nad wychowankami również tego konkretnego przedszkola nie spotkałam się z dzieckiem, dla którego ta metoda się nie sprawdziła i zasadniczo trudno byłoby mi powiedzieć, co to oznacza, że miałaby się nie sprawdzić. Że dzieci nie chcą się bawić, bo brakuje im "kierowania" ze strony przedszkolanki? Nie, to nie miało miejsca. Natomiast rzeczywiście o wiele trudniej jest przeprowadzić zabawę, w której będą chciały brać udział wszystkie dzieci, więc uważam stwarzanie możliwości za skuteczniejsze.

6

...więc spokojnie możesz poradzić pięknej swelly, aby do tego przedszkola dała swoje dzieci wink

7

yvette a czy możesz napisać jaka to była placówka w której byłaś przedszkolanką ? Ja się zastanawiam nad przeniesiem mojej córki do takiego przedszkola. Nasłuchałam się duzo pozytywów od mojej przyjaciółki która ma w takim przedszkolu 2 swoich dzieci. Ale sama nie wiem czy to ma sens, bo nie wiem czy w dalszej edukacji bede mogła zapewnić córce edukację montessoriańską. W ogóle czy to jest konieczne aby potem kontynuowała naukę w szkole o takim profilu pedagogicznym?

8

Nie byłam przedszkolanką w żadnej placówce, bo z wykształcenia jestem psychologiem i mam też kilkuletnie doświadczenie jako nauczyciel jęz. angielskiego dla dzieci od 1 r.ż. Zawodowo zajmuję się przede wszystkim konsultacjami psychologicznymi w przedszkolach i szkoleniem kadry. W przedszkolu Montessori, o którym mówimy byłam odpowiedzialna właśnie za przygotowywanie okresu adaptacyjnego nowych dzieci i rozwiązywanie bieżących problemów.

Nie ma absolutnie konieczności poszukiwania podstawówki Montessori i szczerze mówiąc, nie słyszałam, żeby gdzieś się taka znajdowała - byłoby bardzo ciężko pogodzić założenia tej pedagogiki z wyśrubowanymi wymaganiami dla poszczególnych przedmiotów, zwłaszcza w klasach IV-VI. Ale jestem pewna, że dziecko wiele zyskuje tylko na etapie przedszkolnym i ciekawość świata, jaką ta metoda może w nim rozbudzić wcale nie musi zniknąć bez kontynuacji.

9

Alez są podstawówki o profilu montessori - fakt faktem nie jest ich dużo ale są. Można spokojnie znaleźć smile Ja np. słyszałam o jednej w Konstancinie Jeziorna - ale nie znam nikogo znajomego kto ma tam swoje pociechy więc nie wiem czy placówka jest na wysokim poziomie (jednak jeśli stosuja metodę montessori to jestem przekonana że to dobra szkoła smile) .
Yvette a może orientujesz się gdzie w Warszawie są takie konsultacje, warsztaty itd dla rodziców dzieci którzy mają lub chca posłać dzieci do szkoły montessori ?

10

Nie jestem z Warszawy i niestety nie jestem w stanie Ci czegokolwiek polecić. Jeżeli takie warsztaty czy konsultacje są organizowane, to zapewne przez placówki Montessori, więc warto tam popytać, nic innego nie przychodzi mi do głowy wink

11

dziękuję bardzo za pomoc Yvette i ciekawe wypowiedzi smile mam zamiar w tym tygodniu przejechać sie po kilku przedszkolach w Warszawie i obejrzeć je . Podzielę się tutaj swoimi spostrzeżeniami lub ewentualnym wyborem smile pozdrawiam Wszystkich zwolenników wychowania Montessori i nie tylko smile

12

piekna swallow napisał/a:

Alez są podstawówki o profilu montessori - fakt faktem nie jest ich dużo ale są. Można spokojnie znaleźć smile Ja np. słyszałam o jednej w Konstancinie Jeziorna - ale nie znam nikogo znajomego kto ma tam swoje pociechy więc nie wiem czy placówka jest na wysokim poziomie (jednak jeśli stosuja metodę montessori to jestem przekonana że to dobra szkoła smile) .
Yvette a może orientujesz się gdzie w Warszawie są takie konsultacje, warsztaty itd dla rodziców dzieci którzy mają lub chca posłać dzieci do szkoły montessori ?

Ja mogę polecic jedynie przedszkole Montesorianskie,które bardzo dobrze znam z własnego doświadczenia

http://www.madreglowki.pl/

13

I jak byłaś w tych przedszkolach w Wawie, w których stosują tę metodę. Przed nami właśnie czas zastanowienia i wyboru. O metodzie opowiadała mi kumpela (pedagog z wykształcenia), i szczerze mnie namawiała. Ona swoje też wychowuje według tych zasad.
aleksandra06 - jak się domyślam pewnie Twoje dziecko uczęszcza do tego przedszkola, możesz mi napisać coś więcej o kadrze?

14

Ja też słyszałam wiele pozytywów na temat przedszkoli prowadzonych ta metodą, zastanawia mnie jednak fakt czy aby na pewno takie dziecko nie będzie miało jakiś problemów aklimatyzacyjnych w innych placówkach?? Chodzi mi np o przeniesienie do innego przedszkola ze względu na przeprowadzkę do innego miasta gdzie nie ma takich przedszkoli??

15

Słyszałam wiele dobrego o takich przedszkolach. Powstaje ich coraz więcej. Ostatnio zetknęłam się w Warszawie nawet z zajęciami twórczego rozwoju prowadzonymi w oparciu o tą metodę ATR Montess. Szkoda, że jest tak mało szkół montesoriańskich. Do takiej szkoły to chętnie bym wysłała dziecko.

16

Byłam na ich stronie. Mają kilka fajnych pomysłów na prace plastyczne. Z moim skarbem zrobiliśmy zamek i akwarium.

17

W Krakowie jest przedszkole Montessori na Prochowskiej. Z tego co pamiętam (byłam w nim w ramach zajęć na studiach) to są kursy i szkolenia dla przedszkolanek.

18

Nareszcie powstaje przedszkole niepubliczne Montessori w Łomiankach ! Ma ruszyć od   1. X  2013r. Sporo dobrego czytałam o tej metodzie nauczania przedszkolnego. Mam zamiar posłać tam swoje dziecko. Koleżanka też posłała swoje dzieci do przedszkola Montessori , ale w W-wie bo w Łomiankach jeszcze nie było tego typu placówki , a szkoda.
Jak ruszy już to przedszkole w Łomiankach to nosi się z zamiarem przeniesienia swoich pociech do Łomianek. Jazda rano do W-wy to koszmar.Tym bardziej, że do końca roku kalendarzowego jest promocja - 0 wpisowego ! Przedszkole ma mieć autoryzację INSTYTUTU im. MARI MONTESSORI W POLSCE . Kadra posiada międzynarodowe certyfikaty.
Jak już ruszy to podzielę się swoimi spostrzeżeniami , jak moje dziecko sobie radzi. Ma dopiero 3 latka.

19 Ostatnio edytowany przez vinnga (2016-03-23 20:21:46)

Aewusia napisał/a:

W Krakowie jest przedszkole Montessori na Prochowskiej. .

Jest też takie niedozwolony link  z metodyką Montessori.

20 Ostatnio edytowany przez Olinka (2018-01-08 16:09:22)

Bardzo dobrze, że powstają takie przedszkola. Ważne jest by każde dziecko miało możliwość rozwoju. smile

------------
Post został edytowany z powodu naruszenia Regulaminu Forum.

21 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2018-07-24 19:30:36)

zapraszam na strone poświęconą montesorii w domu.  „spam" na facebooku

Posty [ 21 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » WYCHOWANIE, ZDROWIE I EDUKACJA DZIECKA » Przedszkole Montessori

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018