Pytania dotyczące wiary w Jezusa -odpowiada Chrześcijanin Reformacyjny - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Pytania dotyczące wiary w Jezusa -odpowiada Chrześcijanin Reformacyjny

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

1

Temat: Pytania dotyczące wiary w Jezusa -odpowiada Chrześcijanin Reformacyjny

Postaram się znaleźć odpowiedź w oparciu o Biblię.
Wojtek

Baptize my heart / Tak hartowała się stal! / Ekszte masna trapare
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Pytania dotyczące wiary w Jezusa -odpowiada Chrześcijanin Reformacyjny

Mhm, no dobrze. To jaka jest różnica między tradycyjną wiarą katolicką a chrześcijaństwem reformacyjnym ? No i tutaj też drugie pytanie jaka jest różnica w wiarę w Jezusa pomiędzy katolicyzmem i chrześcijaństwem reformacyjnym ?

3 Ostatnio edytowany przez Tunek (2010-02-09 21:14:56)

Witaj,
Katolicyzm jest sumą Słowa z Pisma Świętego i tradycji.   Kolejne zgromadzenia Kościoła Katolickiego  ustalają dzięki dogmatowi o nieomylności głowy kościoła pewne religijne normy opisane dla wiernych w katechizmie.  Nie będziemy zastanawiać się nad powodami pewnych rozwiązań, żeby nie urazić nikogo.
Protestantyzm oparty jest o 5 jednoznacznie zdefiniowanych filarów.

1. TYLKO PISMO- co znaczy że Pismo Święte jest jedynym przesłaniem od Boga i nie wymaga już dodatkowych interpretacji i dodatków.
              2 Tym. 3:16  Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania
                                  błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (BW)

2. TYLKO WIARĄ  człowiek jest zbawiony- po to Chrystus zmarł na krzyżu, żeby odkupić nasze grzechy. Inaczej Jego męka nie miałaby sensu. Nie ma konieczności zasłużenia sobie na zbawienie- ono jest dzięki Jezusowi.   
              Ga 2:16    A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez
              wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my
              właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w
              Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie
              Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia.    (BT)

3. Tylko Łaska  - usprawiedliwienie przychodzi tylko z Boskiej łaski a nie jako nagroda za dobre albo bogate uczynki
             Dz 10:43  Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię
                             otrzymuje odpuszczenie grzechów. (BT)

4. Tylko Chrystus - jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi i nie wolno zwracać się do zmarłych ludzi, obrazów, nie ma więc modlenia się do poszczególnych świętych, czy spowiadania do księdza jako pośrednika. Do "tych spraw" Pan Bóg oddał nam swojego syna.
             1 Tm 2:5   Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek,     
                             Chrystus Jezus, (BT)

5. Tylko Bogu Chwała- co znaczy że nie wolno modlić się do nikogo innego niż do Boga. Odrzucony jest kult aniołów czy świętych.
              Łk 4:8   Lecz Jezus mu odrzekł: Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i
                           Jemu samemu służyć będziesz.  (BT)

Różnice wynikają więc z konsekwentnego trzymania się Pisma w przypadku kościołów reformacyjnych i z pewnej dowolności w przypadku kościoła katolickiego. 

- Pismo Święte w żadnym miejscu nie pisze o istnieniu czyśćca- więc protestanci uznają tylko Niebo i Piekło.

- Pismo Święte nie mówi też o świętości Matki Jezusa. Jest błogosławiona i z pewnością cudownie poczęła Syna, ale  nie jest czwartą osobą obok Ojca i Syna i Ducha.  Dogmat o wniebowstąpieniu Marii do nieba przyjął któryś z synodów watykańskich w latach pięćdziesiątych XX wieku. W kościołach reformacyjnych wierzący modlą się do Boga ale nie do świętych

- Dekalog w k. reformacyjnych  jest zgodny z Pismem Świętym. W kościele katolickim obowiązuje 10 przykazań z katechizmu- zdecydowanie tylko wzorowany na tym co mówi Biblia.   Stąd właśnie nie przedstawia się obrazów Boga, bo dekalog tego zabrania.

- Spowiedź jest przed Bogiem a nie przed księdzem.

- i jeszcze sporo innych, ale generalnie wierzymy w tego samego Boga, tyle że katolicy mają się Go bać, a protestanci mają być szczęśliwi że wiarą zostali zbawieni. W ramach kościołów reformacyjnych istnieje dużo różnych nurtów, m. innymi kościoły charyzmatyczne, które dążą do całkowitego wyzbycia się jakiejkolwiek obrzędowości, bo o  rytuałach czy obrzędach Pismo też nic nie pisze.

To tak bardzo z grubsza, pewnie będę to jeszcze kilkakrotnie edytować jak znam siebie.
Z życzeniami szybkiej wiosny,
Wojtek

4

Ja bym miała uwagę do punktu nr 1.
Otóż, "Pismo Święte jest jedynym przesłaniem od Boga i nie wymaga już dodatkowych interpretacji " - no ok, tylko że każdy przekład jest już pewną interpretacją. Swego czasu miałam w rękach dwa słowniki hebrajsko-polskie. Że tak powiem, nieideologiczny z lat 20. ubiegłego wieku oraz ideologiczny, katolicki z lat 70. Różnica między pierwszym a drugim: zasadnicza. W pierwszym jedno słowo miało nawet i po kilkadziesiąt znaczeń. W drugim góra 5.
No i mamy teraz w Genesis takie słówko "Elohim". Co ono znaczy wie mam nadzieję każdy na tym forum. Teoretycznie nie ma się do czego przyczepić. Ale po analizie językowej odkrywamy, że że końcówka "-im" jest wyznacznikiem wielorakości, mnogości w takim znaczeniu, że nie tylko wielość osób, ale płci, wieku itp. itd. W tym momencie w żadnym przekładzie w przypisie nie ma o tym mowy. Moim zdaniem ma to olbrzymie znaczenie dla wiary. No i oczywiście kontekst kulturowy, w starożytnym Izraelu lud na samym początku dawno temu, wyznawał wielobóstwo, zanim ostatecznie wyklarował się im z tego monoteizm. Ta końcówka jest pozostałością tamtych czasów, ale i na pewno wiele wnosi do pojmowania istoty Boga.

5

Emiljo, słowo Elohim należy przetłumaczyć Bóg. W języku polskim nie ma innego odpowiednika. Każdy znawca tego języka Ci powie, że nie można przetłumaczyć bogowie. Podobnie zbudowane słowa używano do określenia snopka zboża albo kiści winogron. Elohim było wymawiane od samego początku w kontekście jednego Boga. Żydzi wyznawali jednego Boga. Jeśli były od tego odstępstwa to surowo karane. Dużo można by było o tym pisać ale to nie jest w temacie. Z przekładami jest różnie najlepiej korzystać z kilku i grzebać w słownikach. Jednak nawet w kiepskim przekładzie można wyczytać podstawy, a to jest najważniejsze.
Tunek napisał, że nie wymaga dodatkowych interpretacji, a to nie znaczy, że nie można interpretować. Oczywiście, że trzeba ale komentarze nie są Pismem Świętym ani obowiązującym tłumaczeniem. Należy poszukiwać studiować i pomnażać poznanie. Kolejne odłamy protestantyzmu to historia ważnych odkryć zapomnianych przez obowiązujący nurt ich czasów. Są rzeczy oczywiste ale wszystko należy zgłębiać. Protestanci zachęcają do samodzielnego studiowania i interpretowania Pisma św.
Oczywiście różnic jest wiele. W praktyce każdy kościół zaczyna obrastać tradycją. Tak jakby zatrzymywał się w pewnym miejscu i uważał, że już wszystko ma i nic więcej nie potrzebuje. Oprócz reformatorów byli też ludzie którzy zajmowali się tylko szukaniem Boga nie wdawali się w doktrynerstwo. Jedni i drudzy stworzyli piękną historię, pełną poświęceń. Myślę że nigdy Jezus nie chciał żeby był kościół czy organizacja która ma monopol na prawdę.
Im kościół krócej istnieje tym więcej w nim wiary, życia i autentyzmu. Prawie zawsze tak jest.

6

mtmtc napisał/a:

Emiljo, słowo Elohim należy przetłumaczyć Bóg. W języku polskim nie ma innego odpowiednika. Każdy znawca tego języka Ci powie, że nie można przetłumaczyć bogowie. Podobnie zbudowane słowa używano do określenia snopka zboża albo kiści winogron. Elohim było wymawiane od samego początku w kontekście jednego Boga. Żydzi wyznawali jednego Boga.

Wiem, że tak tłumaczy się to słowo. Tylko że każde słowo w każdym języku składa się z malutkich cząstek, z których prawie każda jest nośnikiem znaczenia. Tak samo i w tym przypadku. Chodziło mi o to, że można interpretować jak się chce, ale każda z tych interpretacji jest niejako "naznaczona" takim czy innym tłumaczeniem. Wiadomo że tego konkretnego słowa nikt nie przetłumaczy jako "bogowie", ale: część tego słowa jest nośnikiem wielorakości. Hebrajskiego biblijnego uczyłam się na studiach, żeby nie było. Żydzi owszem wyznawali jednego Boga, aczkolwiek pierwotnie plemiona żydowskie wyznawały henoteizm - czyli coś pośredniego między monoteizmem a politeizmem. Ta nieszczęsna końcówka to właśnie pozostałość po tych czasach.
Masakryczny offtop.

7 Ostatnio edytowany przez Tunek (2010-02-11 00:04:51)

Emilko, masz na pewno rację wspominając o problemach interpretacyjnych Pisma Świętego. Jestem w tym szczęśliwym położeniu że nikt nie narzuca mi przekładu z którego musiałbym korzystać. Zauważyłaś też z pewnością że staram się używać Biblii Tysiąclecia jako tej najbardziej wzorcowej dla katolików,  bo to co chciałbym przekazać z mojej fascynacji Bogiem jest niezależne przekładu. Pastor mojego kościoła mówi... Wojtek, "Tysiąclatka" to świetny przekład...
Wojtek.

8

Emilko przepraszam za masakryczny offtop(nie miał być masakryczny a raczej żartobliwy w formie przyjaznej)
Oczywiście wiedziałem, że wiesz jak się to tłumaczy. Niektórzy czytając twoje stwierdzenia mogą wyciągnąć wnioski, że nie warto czytać biblii bo i tak niczego się nie dowiedzą albo, że  lepiej zostawić to ekspertom. Właśnie reformatorzy dążyli do tego żeby ludzie Pismo Św. czytali. Ci co Biblie pisali wierzyli w jednego prawdziwego Boga i bogami nazywali różne zwierzchności demoniczne(pogardliwie raczej). Raz nawet w psalmie jest napisane do ludzi bogami jestaście(ale to też ironicznie)
Jezus na krzyżu mówił Eli, Eli....To też jest skąplikowane gramatycznie. Teologowie próbują wytłumaczyć naturę Boga przez dogmat trójcy. W ramach odstępstwa plemiona żydowskie odprawiały kulty bożków na wzór pogański, za co ganił nie tylko Izajasz. Abraham nie miał tego problemu. Nie koniecznie Elohim to pozostałość henoteizmu, raczej już wtedy wierzono tak jak my że Bóg jest jeden ale objawia się w trzech osobach.
Protestańci wierzą, że to Duch Św. objawia Pismo Św. bo i On natchnął piszących je.
Ważne żeby poznać ogólne przesłanie tego co czytamy, a potem wdawać się w szczegóły. Czytajmy całościowo porównując podobne fragmenty z innych ksiąg. Przesłaniem reformacji jest to, że człowiek może się mylić ale nie może myśleć, że już wszystko poznał. Kiedy mamy otwarty umysł i szczere serce to będziemy poznawać Boga.

9

Przykro mi jeśli ktokolwiek wyciagnie wnioski, że nie warto czytać Biblii. Tu rozmawiamy o kwestiach interpretacji itp. Natomiast moje zdanie na temat tego czy warto wyraziłam w innym wątku, który nota bene sama założyłam: http://www.netkobiety.pl/t9575.html.  Jak ktoś na podstawie jednego mojego postu swteirdzi ze nie warto no to sorki, ale to nie mój problem.

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Pytania dotyczące wiary w Jezusa -odpowiada Chrześcijanin Reformacyjny

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności

© www.netkobiety.pl 2007-2018