książeczka sanepidowska-ile ważna?? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » książeczka sanepidowska-ile ważna??

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 21 ]

1

Temat: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Hej.
Mam pytanie do osób, które pracują, pracowały lub starają się o etat, lub staż w kawiarniach/ barach/ restauracjach.
Otóż wiadomo, że książeczka sanitarno- epidemiologiczna jest potrzebna i konieczna do podjęcia takiej pracy.
Ja miałam pracować w fabryce (taśmy, owoce, itp.). Książeczka sanepidu była wymagana, więc ją wyrobiłam. Koszt wyniósł około 17 złotych. Badanie kosztowało mnie 30 zł- było to we wrześniu 2008 roku, więc nie jestem pewna czy dobrze pamiętam (ktoś wie ile aktualnie kosztuje takie badanie?). Słyszałam, że takie badanie sanepidu ważne jest tylko rok, a później trzeba je powtórzyć. Szukałam informacji na ten temat i znalazłam sprzeczne dane. Niektórzy twierdzą, że są ważne dożywotnio ( co wydaje mi się być mało prawdopodobne), inni że na 5 lat, a spora część uważa, że właśnie przez rok. Dzwoniłam do ludzi,  którzy zajmują się wykonywaniem badań sanepidu i powiedzieli mi, żebym zapytała się pracodawcy czy mam robić następne badanie, czy wystarczy to, które już mam.
Mam do Was pytanie: macie jakieś sprawdzone informacje jak długo ważna jest książeczka sanepidowska? jak to było w Waszej pracy? może coś się w tym zakresie zmieniło w ostatnim czasie?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Wydaje mi się, że w książeczce masz napisany termin ważności tych badań. Bo na pewno część badań nie jest ważnych dożywotnio. Jeśli tam nie jest nic napisane to najlepiej zapytać w sanepidzie. Może rzeczywiście najprościej i najszybciej będzie jeśli spytasz o opinię Twojego pracodawcę. W internecie  również trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź.

3

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

wydaje mi się że książeczka jest wazna przez 10lat a potem trzeba powtórzyc badania

4

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

zalezy jak masz napisane w ksiazeczce. ja mam wazna na dwa lata, a pozniej nie powtarzasz badan tylko idziesz do lekarza rodzinnego ktory stawia pieczatke ze nie ma przeciwskazan do pracy.

Zanotowała w pamięci, aby kupić wodoodporny tusz. Może po to właśnie wynaleziono wodoodporne tusze... Nie na basen, na rozstania. Wydłuża, pogrubia i maskuje to, że Twój świat kruszy się jak stare ciastko....

5

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Z tego co wiem to lekarz rodzinny powinien mieć uprawnienia lekarza medycyny przemysłowej. Ale lepiej popytaj.

6

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Badania sanepidowskie powtarzasz wtedy, kiedy zażąda tego pracodawca, ale nasz tam na pewno też prześwietlenie płuc ( robi się je tylko raz)i  badania od lekarza pracy( bada tak ogólnie np. ciśnienie krwi itp.) i te badania trzeba powtarzać, co rok i da ci tam stempelek , że jesteś zdolna doi pracy.

7

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

no i znów co każda odpowiedź to inna big_smile jednak bede sie musiala zapytac pracodawcy;]

8

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Robiłam książeczke kilka lat temu,bo była mi potrzebna właśnie do pracy przy żywności, i książeczka jest bezterminowa! badania powtarza się dopiero gdy zachoruje się na coś.Oczywiście badanie polega na tym że zawozi się trzy razy,najlepiej dzień po dniu,próbki kału (blee:P) kosztuje to jakoś bodajże 50-60zł + kilka złotych uż sama książeczka,a badania których może żądać pracodawca to już są badania dodatkowe na jego życzenie(np jeden pracodawca może poprosić o wykonanie badania na słuch,przy pracy w głośnych warunkach,a inny np na wzrok)robione u lekarza pracy,tu też koszt jest około 20-30zł,chyba że pracodawca który zleca badanie ma podpisaną umowę o pokryciu kosztów,wtedy nic nie płacisz za coś takiego:P

9

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Moje drogie mylicie dwie rzeczy: książeczkę z badaniami stacji sanitarno - epidemiologicznej(czyli sanepid) i zaświadczenie o badaniach profilaktycznych i zdolności do pracy wystawiane przez lekarza medycyny pracy. Zaświadczenie przez lekarza medycyny pracy jest wystawiane okresowo (najczęściej na okres 2 lat) a badania sanepidowskie są ważne do momentu gdy zachorujecie na określoną chorobę zakaźną typu: np: salmonella, WZW (obojętnie jakiego typu). Wtedy badania w sanepidzie wykonuje się ponownie i określa się nosicielstwo danej choroby co automatycznie dyskwalifikuje Was jako pracowników branży gastronomicznej lub innej która ma styczność z żywnością.

"Szczęście jest jak motyl. Ścigaj je, a umknie ci. Usiądź spokojnie, a spłynie na twoje barki."
                                                                                                                     -Anthony de Mello

10

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??
wampirek5 napisał/a:

wydaje mi się że książeczka jest wazna przez 10lat a potem trzeba powtórzyc badania

Mylisz się.Badania robione w sanepidzie są ważne całe życie,rtg płuc wazny jest 3 lata a co roku pieczątka od internisty że jestes zdolna do pracy

11

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Badanie na obecność pasożytów ważne jest przez 5 lat (to jest to badanie, które wykonali Ci przy wyrabianiu jej).
Natomiast zdolność do pracy określa lekarz w medycynie pracy i to badanie ważne jest rok.

12 Ostatnio edytowany przez SweetHarmony (2011-09-28 16:13:49)

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

alaclaudie bedac wczoraj u lekarza w celu przedłużenia ksiązeczki powiedział mi że badanie na pasożyty robi sie tylko raz.Wydaje mi sie to dziwne bo pasożytów mozna sie nabawić w kazdej chwili ale tak właśnie mi powiedział

13

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Ja wiem, że badania muszą być powtarzane co 5 lat. Od pani, która pracuje w Sanepidzie. :]

14

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych przeprowadza się: KAŻDORAZOWO przed podjęciem nowej pracy, przed rozpoczęciem nauki, przed ponownym rozpoczęciem pracy lub nauki oraz po przebyciu zakażenia czynnikiem chorobotwórczym.
Przepisy regulujące kwestię badań do celów sanitarno-epidemiologicznych: ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U., Nr 234, poz. 1570, z późn. zm.); rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25, poz. 191); rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. Nr 133, poz. 939) ; rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2007 roku w sprawie rodzaju biologicznych czynników chorobotwórczych podlegających zgłoszeniu, wzorów formularzy zgłoszeń dodatnich wyników badań laboratoryjnych w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, okoliczności dokonywania zgłoszeń oraz trybu ich przekazywania (Dz. U. z 2007 r. Nr 203, poz. 1467) .
Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570, z poźn. zm.) obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie osób wykonujących prace, przy wykonywaniu, których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby, na badania sanitarno-epidemiologiczne i pokrycie kosztów tych badań.

15

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

witam serdecznie,
odnośnie tematu też mam pytanie. W 2007 roku wyrobiłam książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych, ale nie poszłam do lekarza medycyny pracy  w celu jej "podbicia" (zmieniłam prace w której książeczka nie była potrzebna).  Teraz potrzebuje tej książeczki, czy jest szansa, że te badania lekarz medycyny pracy uwzględni za "ważne" ?

16

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Hej, hej.
Żeby nie zakładać nowego wątku, to chciałabym się dopytać jak to w końcu jest z tymi badaniami. Otóż, kilka lat temu wyrobiłam sobie książeczkę sanepidowską, ważną na rok. Minęło 5 lat, potrzebuję ją uaktualnić. Czy muszę powtórnie przechodzić badania kału, czy idę tylko do lekarza ją "podbić"? Jest mnóstwo różnych opinii, a moja szefowa nic na ten temat nie wie.

'I can feel the magic floating in the air
Being with you gets me that way...'

17

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Igła, rejestrujesz się do lekarza medycyny pracy a on ci ją podbija. Może ci kazać wykonać jakieś badania ale niekoniecznie.
Szefowa niestety nie popisała się według mnie, mówiąc że "nic na ten temat nie wie"... bo powinna będąc pracodawcą.

"Mądrego widać, głupiego słychać."

18

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Rany, po co udzielać się w temacie o którym się nic nie wie? Wyrabiając książeczkę badamy kał. To badanie robimy TYLKO RAZ. Potem idziemy do lekarza medycyny pracy, który wydaje zaświadczenia. Za zaświadczeniu napisane jest, jaki czas jest ważne. Niestety wskazany jest tam też pracowadca i stanowisko, dlatego przy zmianie pracodawcy zaświadczenie jest potrzebne nowe, ale książeczka zostaje stara i nie powtarza się badania kału

19

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Witam , przepraszam jesli pisze nie w tym miejscu co trzeba . Jestem tu tylko jednorazowo i szukam porady , a chodzi o ksiazeczke sanepidu. Posiadam ją ,  jednak badania były wazne 2 lata , były to badania kału . Słyszałam , że takie sie robi raz w zyciu i nie trzeba powtarzac. Dzisiaj znalazłam oferte pracy i wymagana jest owa ksiazeczka mam pytanie czy trzeba ja uaktualnic czy jest wazna całe zycie ?A moze zapytac pracodawcy? Pomocy:(

20 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2018-06-11 11:22:28)

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Wiem, że pytanie było już dawno, ale sama wczoraj szukałam na nie informacji i natknęłam się na wpis a blogu na wklejanie linków jest niezgodne z regulaminem jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości to może się zapoznać lub napisać do mnie na priv bo sama teraz walczę z orzeczeniem smile

21

Odp: książeczka sanepidowska-ile ważna??

Witam,
Wiem ,że już dawno były pytania dotyczące książeczek sanepidu lecz nadal nie wiem dokładnie a więc tak:
Posiadam książeczke lecz moje badania od lekarza pracy wygasły teraz mam zacząć prace w restauracji i powiedziałam pracodawcy że mam książeczkę lecz nie mam aktywnych badań on mi powiedział ze mam iść do lekarza pracy i podbić następnie on (pracodawca) wyda mi skierowanie abym udała sie do lekarza po raz 2 na badania czy jestem zdolna do pracy. Nie wiem czy ja go jakoś źle zrozumiałam czy to tak ma być . Prosiłabym o pomoc smile Z góry dziękuję :-D

Posty [ 21 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » książeczka sanepidowska-ile ważna??

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018