Osoby niepełnosprawne w pracy - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Osoby niepełnosprawne w pracy

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 14 ]

1

Temat: Osoby niepełnosprawne w pracy

Niedawno natknęłam się na artykuł dotyczący zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Artykuł wychwalał pewien program, który ma umożliwić osobom niepełnosprawnym (z których zaledwie 5% pracuje) podjęcie pracy. Ale Ci, których pokazano jako nowo zatrudnionych otrzymali mimo wszystko bardzo proste prace chałupnicze (zgrzewanie opakowań, skręcanie długopisów, zakładanie nakrętek).

Dlaczego tak się dzieje? Przecież przyczyn niepełnosprawności jest tak wiele, że niekoniecznie stopień umiarkowany oznacza, że zakład trzeba przystosowywać.
Czemu pracodawcy boją się zatrudniać niepełnosprawnych? I czy naprawdę akceptujemy niepełnosprawność w firmach, bankach, sklepach? Czy też może kupujemy bajeczkę o pracujących inwalidach, nawet, jeżeli mimo wykształcenia otrzymują etat w magazynie...?

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Uważam, że niepełnosprawni, którzy przeważnie i tak mają bardzo zaniżone poczucie wartości na rynku pracy, otrzymując takie propozycje jak wspominasz, Yvette, czyli znacząco odbiegające od możliwości i wykształcenia- będą coraz mniej postrzegać się jako osoby wartościowe, a co za tym idzie to poczucie wartości może spaść niemal do zera. Jest to bardzo krzywdzące, bo przecież nierzadko inwalida nie mogąc skupić się na wielu rzeczach dostępnych ludziom zdrowym, skupia się właśnie na nauce i podnoszeniu swojej wartości intelektualnej. Proponowana prosta praca chałupnicza w ich przypadku jest nie tylko upokarzająca, ale i na pewno nie przynosząca najmniejszej satysfakcji.  A przecież takiej nie proponuje się zdrowej pani magister. Dlaczego? Czy Ci ludzie naprawdę nie zasługują na to samo???

Dlaczego też pracodawcy boją się zatrudniać niepełnosprawnych? Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie (nie znam problemu) i tak naprawdę oni sami powinni się tu wypowiedzieć. Ja mogę jedynie się domyślać, że boją się wszystkich związanych z tym ograniczeń. Inwalida w pracy objęty jest pewnego rodzaju ochroną, musi mieć dostosowane stanowisko pracy, stworzone odpowiednie warunki do funkcjonowania. Ale przecież tu jest ,,coś za coś", bo w zamian pracodawca ma ulgi finansowe, pomoc, a samo dostosowanie czy wręcz stworzenie nowego stanowiska można sfinansować z odpowiednich funduszy. Wystarczy tylko chcieć, ale to już jest chyba za dużo, trudności sprawiają, że boją się podejmować takiego wyzwania.

I wreszcie czy akceptujemy niepełnosprawność w różnych miejscach, w których przychodzi nam załatwiać różne sprawy? Otóż posłużę się przykładem z mojego miasta. W Urzędzie Miasta na każdym kroku spotyka się pracujących ze stopniem inwalidztwa- od pani z olbrzymią otyłością (utrudniającą poruszanie się) siedzącą przy kasie po jeżdżących na wózkach i pracujących przy specjalnie dostosowanych do nich biurkach. I NIGDY nie spotkałam się z żadnym słowem krytyki na ich pracę, co więcej, oni starają się podwójnie, zyskując uznanie i sympatię petentów. Myślę więc, że społeczeństwo w pełni akceptuje niepełnosprawność w pracy, nie rozumiem zatem skąd taki opór? Czy człowieka, którego dotknęło nieszczęście należy zepchnąć na margines i uczynić niewartościowym? Nie, nie i jeszcze raz nie! Pomyślmy zatem czy sami nie mamy gdzieś wpływu na tworzenie tych nowych miejsc pracy. Może warto zwrócić uwagę w urzędach, różnego typu firmach czy zakładach, gdzie i przy jakich czynnościach taka osoba mogłaby się w pełni realizować i spełniać, a korzyści będą na pewno obopólne. Poza tym nigdy nie można zakładać, że nas ten problem z pewnością nie dotknie. I niech to posłuży za puentę mojej wypowiedzi.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

3

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Gdy zobaczyła temat tego wątku od razu zaczęłam go czytać. Bardzo na czasie jeśli chodzi o moją a w zasadzie o mojego chłopaka obecną sytuację życiową.

    W moim mieście niestety różnie to bywa ze stosunkiem pracodawcy do zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Mój chłopak na szczęście trafił na złotego pracodawcę, który nie ma absolutnie żadnych uprzedzeń, żeby przyjąć go po zakończonej rehabilitacji (miał amputowaną nogę). Po prostu na początek da mu trochę lżejszą pracę. Wcześniej był kierownikiem produkcji w dużej firmie produkującej metalowe rusztowania. Nadal pozostanie na swoim stanowisku, ale na początek ktoś będzie go trochę odciążał. A później się zobaczy co i jak...

Ale niestety w większości miejsc pracy nie ma dla niepełnosprawnych. Niby są jakieś ogłoszenia , ąle tak naprawdę jak przychodzi co do czego to na te stanowiska przyjmowani są ludzie w pełni sprawne fizycznie. Zaznaczę, że tak jak piszecie są to mało ambitne oferty pracy typu sprzątaczka, szatniarka, magazynier, stróż itd...
To jest czysta dyskryminacja niepełnosprawnych. Bo przecież, to że ktoś jeżdzi np na wózku inwalidzkim nie znaczy, że nie jest inteligentny i nie poradził by sobie z innego rodzaju pracą.
Każdy powinien mieć szansę własnego rozwoju, żeby robić cos wartościowego, ambitnego zgodnego ze swoimi zainteresowaniami i wykształceniem. Nie powinna tego wykluczać niepełnosprawność.

Później ludzie są zdziwnieni jak widzą statystyki, że bardzo duża liczba niepełnosprawnych popada w depresję czy traci poczucie własnej wartości...
Chciałabym, żeby to się zmieniło, ale nie mam pomysłu co można zrobić, żeby to zmienić...

Reklama

4

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Państwo polskie zwolniło się z obowiązku dbania o zatrudnienie osób niepełnosprawnych, przerzucając go na zakłady pracy. Te natomiast, mimo obowiązujących przepisów i przysługujących ulg, niechętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne. Np. każdy zakład liczący powyżej 25 pracowników, jeżeli nie zatrudnia 6 proc. osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do dokonywania wpłat na specjalny fundusz celowy, tj. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jeżeli zakłady pracy mają wypełniać dodatkowe powinności socjalne wobec niepełnosprawnych pracowników, to trudno się dziwić, że wolą zapłacić "karę" niż zatrudnić niepełnosprawnego. W rozumieniu przeciętnego pracodawcy osoba niepełnosprawna to ktoś nieodpowiedzialny, niezdyscyplinowany, nierozgarnięty i wymagający opieki. Ktoś, na kim nie można polegać. Pracodawcy boją się niepełnosprawnych. Nie liczą się ich umiejętności, tylko ich ograniczenia. I tak było zawsze. Rynek otwarty nigdy nie był przychylny niepełnosprawnym. Aby więc rozwiązać problem ich zatrudnienia, najpierw tworzono spółdzielnie inwalidzkie, a od 1991 r. zakłady pracy chronionej. Problemu jednak i tak nie rozwiązano, i wątpię aby w ciągu 3-4 lat (jak nie więcej) coś się zmieniło na lepsze.

5

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Kama, właśnie tak mi się wydaje, że szansę na normalną pracę niepełnosprawni mają głównie wtedy, gdy znają pracodawcę "sprzed" wypadku. Tak, jak kierownik Twojego chłopaka, który nie ma uprzedzeń, ale też na podstawie wcześniejszej pracy Twojego ukochanego nie ma zastrzeżeń.

A nowi pracodawcy, którzy często nie mają żadnych doświadczeń mam wrażenie tworzą sobie w głowie same stereotypy. Tak się uczepiłam tego tematu, bo przykro mi było czytać, że chłopak, który nie jeździł na wózku i naprawdę nie wymagał przystosowania zakładu pracy (np. podjazdów itd) dostał pracę zakładania nakrętek. Z jego wypowiedzi wynikało, że jest inteligentnym chłopakiem, a zdawał się w 100% pogodzony z tym, że tylko to mu zaoferowano. Tymczasem przecież mógłby pracować na lepiej płatnym stanowisku, naprawdę pracować, a nie tylko robić medialną reklamę pracodawcy, że jaki to on dobry, bo go zatrudnił (a mam wrażenie, że trochę tak to wygląda).

Ja sama niedawno robiąc zakupy w realu byłam obsługiwana przez głuchoniemą kasjerkę i sama - w pozytywnym znaczeniu tego słowa - oniemiałam z wrażenia. Miała plakietkę "Jestem osobą głuchoniemą", ale świetnie sobie radziła, w ogóle nie odczuwało się problemu. Nawet, kiedy na jednym z moich produktów nie było kodu kreskowego, pokazała mi to na tyle czytelnie, że wiedziałam, o co chodzi.
Kasjerka to oczywiście nie jest praca nie wiadomo ile półek wyżej od nakrętek, wciąż to trochę niedocenianie wielu wykształconych osób niepełnosprawnych, ale miłym zaskoczeniem był już fakt, że pozwolili jej pracować tak bezpośrednio z klientem, zamiast upychać między regałami.

... Mam serce w ogniu i niewiele mam w tym życiu czasu, by żałować czegoś...

REGULAMIN Forum Netkobiety.pl - przeczytaj smile
Reklama

6 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2018-02-28 12:07:52)

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Poruszyłaś bardzo ważny temat. Wydaje mi się, że dla pracodawców zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest jakąś abstrakcją. Nie mają pojęcia w tym temacie i udają, że pracownicy niepełnosprawni nie istnieją. Osoby niepełnosprawne niestety nie mają i pewnie długo jeszcze nie będą mieć takich samych szans na znalezienie pracy, jak osoby sprawne. Choć wskaźnik aktywności zawodowej w ostatnich latach wzrósł, (tu są dane: spam to obawiam się, że jeszcze dużo czasu minie, zanim ludzie, a zwłaszcza pracodawcy zrozumieją, że praca jest dla osoby niepełnosprawnej nie tylko sposobem zarobkowania, ale przede wszystkim często jedyną możliwością uczestnictwa w życiu społecznym.

7 Ostatnio edytowany przez IsaBella77 (2018-03-08 16:04:32)

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Pracowałam z osobą niepełnosprawną (praca biurowa) i radziła sobie doskonale. Dla osób niepełnosprawnych praca jest ważna, jak każda forma aktywności, zresztą dużo na ten temat można znaleźć w serwisie informacyjnym umieszczanie odnośników do zewnętrznych stron jest niezgodne z regulaminem

8

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Mam inne zdanie na ten temat. Sam zatrudniam niepełnosprawnych i nie uważam, że są źle traktowani w Polsce.
Fakt, że nie do każdej pracy można ich skierować ze względy na niepełnosprawność nie oznacza dyskryminacji.

9

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

Ja częściej widzę ludzi z różnymi stopniami niepełnosprawności umysłowej, szczególnie w restauracjach szybkiej obsługi i szczerze mówiąc czasami mi to przeszkadza. Rozumiem, że oni mają swój zakres obowiązków, ale jak ktoś w McDo jest "na mopie" i co 5min próbuje wbić tym mopem pod stolik przy którym jestem to cóż. Irytuje troszeczkę.

A jeżeli chodzi o niepełnosprawności fizyczne to kiedyś byłam w knajpce, w której kelnerowała dziewczyna bez jednej dłoni i świetnie sobie radziła smile

Przed napisaniem odpowiedzi skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

10

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

A u mnie na dzielnicy znajduję się kawiarnia, gdzie kawę podają ludzie z zespołem Downa - super inicjatywa.

11

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy
marek.kael napisał/a:

A u mnie na dzielnicy znajduję się kawiarnia, gdzie kawę podają ludzie z zespołem Downa - super inicjatywa.

U mnie z kolei w tym tygodniu otworzono niewielkie bistro, którego niemal cały personel, bo 8 z 9 osób, tworzą osoby z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Ja im bardzo kibicuję smile.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

12 Ostatnio edytowany przez Summertime (2018-04-25 08:40:59)

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy
Olinka napisał/a:
marek.kael napisał/a:

A u mnie na dzielnicy znajduję się kawiarnia, gdzie kawę podają ludzie z zespołem Downa - super inicjatywa.

U mnie z kolei w tym tygodniu otworzono niewielkie bistro, którego niemal cały personel, bo 8 z 9 osób, tworzą osoby z niepełnosprawnością, głównie intelektualną. Ja im bardzo kibicuję smile.

Kurcze, ale wspaniale! Nie wiedziałam, że u nas w polsce są tak piękne pomysły.Olinka, pozdrawiam smile

13

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy
Summertime napisał/a:

Kurcze, ale wspaniale! Nie wiedziałam, że u nas w polsce są tak piękne pomysły.Olinka, pozdrawiam smile

Prawda? Mam nadzieję, że pomysł się sprawdzi. Początkowo miała to być plackarnia, ale potem zmieniono koncepcję i obok placków ziemniaczanych pojawiły się frytki, naleśniki i codziennie dwa dania obiadowe z zupą i drugim daniem za nie więcej niż 13 zł. Lokal dało miasto, a nad całością czuwa Spółdzielnia Socjalna.

Dziękuję i również pozdrawiam smile.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

"Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz."

14

Odp: Osoby niepełnosprawne w pracy

W moich okolicach jest knajpka prowadzona przez ludzi z autyzmem.

Chociaż na rynku w zatrudnianiu niepełnosprawnych to chyba jednak przodują instytucje państwowe, w urzędach jest dużo ofert dla niepełnosprawnych ruchowo. Mam koleżankę ze szkoły z porażeniem mózgowym i ona jednak na wolnym rynku nie wyrobiła (z wykręconymi palcami u dłoni wolniej się pisze na komputerze, a tu terminy krótkie). W końcu znalazła pracę w instytucji państwowej i tam to nie jest problem.

Posty [ 14 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Osoby niepełnosprawne w pracy

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności© www.netkobiety.pl 2007-2018