Kaleczymy język polski coraz bardziej - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KULTURA » Kaleczymy język polski coraz bardziej

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 1 do 38 z 58 ]

1 Ostatnio edytowany przez Olinka (2016-09-16 16:41:37)

Temat: Kaleczymy język polski coraz bardziej

Tak kaleczymy jezyk polski:

Nowy polski  jezyk:

Zaambarasowac - zawstydzic sie
[nieregulaminowy link]
Bukowac – zamawiac, rezerwowac bilet
Na topie – na samej gorze
Kocham drewno, dlugopis oraz bajki – wyrazenie niezrozumiale pomylone z „lubie”
Lukne sobie –zobacze
Aplikowac – skladac podanie o prace
Sablej – autostrada
Korner – naroznik
Hauskiperka – sluzaca
Bejbisiterka – nianka
Kesz – kasa
Taks – podatek
Tok szol – program plotkarski
Trendy – moda
Ban – zakaz, wylotka
Hardcor – wyzwanie, moc
Topowy – na szczycie
[nieregulaminowy link]
Hejter – taki co nienawidzi
[nieregulaminowy link]

Naglowki typu: “wyrzucona z turnieju” , pomysl by kto, ze cos z jakiegos powodu zostala ukarana i zmuszona opuscic turniej ale, nie, owa zawodniczka zostala wyeliminowana w grze. Naglowki tego typu sa mylne i uzywane dla taniej sensacji w zachodnich mediach od dziesiatek lat, teraz trafia to do Polski i polskiej pisowni.

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez adiaphora (2016-09-05 11:39:51)

Odp: Kaleczymy język polski coraz bardziej

jezyk, jak wszystko, ewoluuje, przeksztalca sie, ulega zapozyczeniom,  skrotom itp. itd.
Bledy bledami, ale nie popadajmy zaraz w paranoje z powodu bana, trendow czy hejterow oraz roznych nieoficjalnych slangow, jak np. korpomowa. Tu to dopiero nawijaja...
Zasady jak najbardziej, ale bez przesadyzmu tongue czasem dobrze poluzowac krawacik.
Ide luknac co skrobia w innych topikach wink

3

Drogi autorze,
kaleczyć język oznacza:mówić nieprawidłowo, z błędami, przekręcać słowa, korzystać nieodpowiednich słów.
Więc to Ty kaleczysz język bo zapożyczenia uważasz za kaleczenie.
A propos przykładu sportowego"-mecz to też zapożyczenie.To Ci nie przeszkadza?
A co powiesz na takie zapożyczenia:atłas,baca,atrament,bryndza,czyhać,kolumna,wagon,wiedźma,hultaj,kalafior,torba ?
Nie używasz?
Nie ma co wpadać w histerię,język polski jest językiem żywym i to oczywiste,że ewoluuje.

"Brak seksu flustruje" smile
z cyklu: mądrości forumowe smile
Reklama

4

Moim zdaniem - pisząc tekst o tym jak to źle jest gdy kaleczymy język ojczysty, wypadałoby zadbać o napisanie go zgodnie z zasadami pisowni, gramatyki i interpunkcji.

"W związku z tym, że wraca moda na rzeczy retro mam nadzieję, że zdrowy rozsądek i inteligencja znowu wrócą do łask."

5

adiaphora napisał/a:

jezyk, jak wszystko, ewoluuje, przeksztalca sie, ulega zapozyczeniom,  skrotom itp. itd.
Bledy bledami, ale nie popadajmy zaraz w paranoje z powodu bana, trendow czy hejterow oraz roznych nieoficjalnych slangow, jak np. korpomowa. Tu to dopiero nawijaja...
Zasady jak najbardziej, ale bez przesadyzmu tongue czasem dobrze poluzowac krawacik.

To Ty sobie luknij ale jeszcze sie stuknij, bo wiesz, ja kocham moja ojczyzne i nie po to Polacy przelewali krew za polska mowe, zeby w 25 lat tacy jak Ty i Tobie podobni go tak sprataczyli.

Reklama

6

gojka102 napisał/a:

Drogi autorze,
kaleczyć język oznacza:mówić nieprawidłowo, z błędami, przekręcać słowa, korzystać nieodpowiednich słów.
Więc to Ty kaleczysz język bo zapożyczenia uważasz za kaleczenie.
A propos przykładu sportowego"-mecz to też zapożyczenie.To Ci nie przeszkadza?
A co powiesz na takie zapożyczenia:atłas,baca,atrament,bryndza,czyhać,kolumna,wagon,wiedźma,hultaj,kalafior,torba ?
Nie używasz?
Nie ma co wpadać w histerię,język polski jest językiem żywym i to oczywiste,że ewoluuje.

Droga autorko komentarzu!

Stawia sie wykrzyknik adresujac kogos a nie przecinek (przecinek to w USA). Zapozyczone slowa, ktore nie stanowia oficjalnych czesci mowy danego jezyka sa uzywane nieprawidlowo. Zapewne uzywasz tych slowek nie zastanawiajac sie dlaczego i teraz prawda w oczy kole, bo glupio sie wyglada, nie naginaj prawdy, bo to zle wyglada.

Odnosnie tych zapozyczonych i uzywanych juz od dawna to na przyklad "hultaj" jest slegiem a "czychac" i "wiedzma" to niby z jakiego jezyka zapozyczone?

Jezyk angielski tez jest jezykiem zywym, bo jezyki w obiegu sa jezykami zywymi - tez mi odkrycie. Tyle tylko, ze to Polacy zapozyczaja a nikt od Polakow nie zapozycza, takie gesi jestesmy.

7

czatownik napisał/a:
adiaphora napisał/a:

To Ty sobie luknij ale jeszcze sie stuknij, bo wiesz, ja kocham moja ojczyzne i nie po to Polacy przelewali krew za polska mowe, zeby w 25 lat tacy jak Ty i Tobie podobni go tak sprataczyli.

i z tej miłości nie używasz polskich znaków, robisz literówki i piszesz kompletnie niegramatycznie
też mi wielka miłość - chyba mocno nieodwzajemniona wink

8

bbasia napisał/a:

Moim zdaniem - pisząc tekst o tym jak to źle jest gdy kaleczymy język ojczysty, wypadałoby zadbać o napisanie go zgodnie z zasadami pisowni, gramatyki i interpunkcji.

Moim zdaniem nie czepialbym sie trywialnych bledow w moim wlasnym wydaniu, wiec nie czepiaj sie i zwroc uwage na wazniejsze sprawy takie jak prawdziwe kaleczenie naszego jezyka. Zakladam, ze kazda osoba tutaj komentujaca i wiedzmowato wytykajaca mi bzdurne argumenty uzywa slowek, ktore wymienilem powyzej i na swoja obrone i zeby nie wygladac glupio teraz bedzie wydrapywac mi oczy,. Same zabierzecie za swoja mowe i kalecznie jezyka polskiego a moze wtenczas cos sie u nas zmieni, bo widac sami lekcewazymy nasza kulture, a jesli nie my Polacy to kto ma dbac o nasze bogactwa kulturowe, w ktorych sklad wchodzi nasza ojczysta mowa? Anglik sie bardziej szanuje i nie pozwoli sobie wtloczyc jakiegos obcego slowka ot tak, a my to robimy co miesiac.

Ja nie używam słówek, które wymieniłeś, ale oczy mnie bolą od Twojej gramatyki i interpunkcji, a raczej jej braku...

Przy okazji - autorka "komentarza", jak już. Nie "komentarzu". Wiesz, rzeczowniki żywotne, nieżywotne, takie sprawy. Coś jak dla Anglika Simple Present, Past Continuous itd. tongue

Pomijając właściwości zdrowotne pietruszki, można stwierdzić, że jest ona po prostu smaczna.

10

_v_ napisał/a:
czatownik napisał/a:
adiaphora napisał/a:

i z tej miłości nie używasz polskich znaków, robisz literówki i piszesz kompletnie niegramatycznie
też mi wielka miłość - chyba mocno nieodwzajemniona wink

Ja pisze kompletnie niegramatycznie? Kompletna przesada (ja przynajmniej teraz nie przesadzam). Wcale nie musze uzywac literowek, bo rozne sa klawiatury, wazne, ze pisze mniej wiecej poprawnie i robie bardzo malo bledow. Widac nie masz sie czego uczepic to uzywasz tanich chwytow. Zamow sobie slownik jezyka polskiego, oh przepraszam bardzo, zabukuj sobie taki slownik - mam nadzieje, ze poprawnie przeliterowalem "zabukuj" , nie chcialbym byc posadzony o brak milosci do jezyka ojczystego i ojczyzny.

11

troll

12

santapietruszka napisał/a:

Ja nie używam słówek, które wymieniłeś, ale oczy mnie bolą od Twojej gramatyki i interpunkcji, a raczej jej braku...

Przy okazji - autorka "komentarza", jak już. Nie "komentarzu". Wiesz, rzeczowniki żywotne, nieżywotne, takie sprawy. Coś jak dla Anglika Simple
Present, Past Continuous itd. tongue

Napewno nie uzywasz takich slowek? Jesli zrobilem gdzies bledy to mnie popraw, chetnie sie zastosuje i postaram nie robic podobnych bledow w przyszlych komentarzach.

A co do mojej pomylki - mylac "u" z "a" to wiesz co? Do przedszkola z takim czyms moglabys pojsc i dzieci by Tobie zaklaskaly, ze niezle mi dalas. A co do rzeczownikow zywotnych i niezywotnych to dopiero numer, ale zeby porownywac blad w przeliterowaniu do potencjalnego beldu w zastosowaniu czasow jezyka angielskiego to jak ani przypiac ani przylatac.

13 Ostatnio edytowany przez czatownik (2016-09-15 15:02:31)

_v_ napisał/a:

troll

Troll - nowosc w jezyku polskim, ale niech bedzie, bo to takie fajne wyrazenie, przyszlo z zachodu wiec jak malpki polskie bedziemy je papugowac - zachod lepszy gosc.

Pamietajcie jak piszecie po polsku! Slowo "troll" pisze sie przez dwa "l", tak jest w jezyku angielskim, a co to znaczy to juz nie wazne.

14

A od kiedy to jest slowo pochodzenia angielskiego?!

.

15 Ostatnio edytowany przez czatownik (2016-09-15 15:53:03)

femte napisał/a:

A od kiedy to jest slowo pochodzenia angielskiego?!

Tylko tyle masz do napisania? To Ciebie najbardziej zdraznilo, bo "bukowanie" juz nie, przeciez to jest slowo pochodznei polskiego...od 2010!

Troll jest slowem uzywanym w jezyku angielskim a pochodzi najprawdopodobniej z dunskiego ale napewno nie z j. polskiego. Jest to slowo, ktorego uzywalismy do niedawna jedynie w odniesieniu do bajek napisanych przez pewnego dunskiego autora. Od jakiegos czasu uzywamy tego zwrotu, zeby okreslic pewnego rodzaju oszusta, intryganta, nakrecacza (do konca nam niewiadomo) a przyszlo ono droga internetowa prosto z anglojezycznych krajow, gdzie w takim a nie innym kontekscie uzywaja tego slowa, a my jak gesi swoim zywczajem po prostu je pochwycilismy i uzywamy w tym samych kontekscie co nasi dobrze sie szanujacy koledzy z zachodu.

16 Ostatnio edytowany przez santapietruszka (2016-09-15 16:15:37)

Słownik języka polskiego - Wydawnictwo Naukowe PWN:

troll mit. skand. «istota zamieszkująca górskie pieczary, zwykle nieprzychylna ludziom»

bukować  «zamawiać miejsce w samolocie, hotelu itp. lub potwierdzać zamówienie»

Słownik ortograficzny: na pewno

Słownik frazeologiczny:ni przypiąć, ni przyłatać

Zasad interpunkcji nie chce mi się cytować tongue

Używać języka też trzeba umieć... Zwłaszcza jeśli się go ponoć kocha big_smile

Pomijając właściwości zdrowotne pietruszki, można stwierdzić, że jest ona po prostu smaczna.

17 Ostatnio edytowany przez adiaphora (2016-09-15 17:40:56)

czatownik, wow, aleś nam wszystkim pojechał, aż nam kapcie pospadały big_smile

edit: daję Ci mocne 2/10 wink

18 Ostatnio edytowany przez Akaya (2016-09-15 17:11:40)

Tytuł trochę nietrafiony, ale dorzucę swoje trzy grosze z gazety... cool

http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/oejktkpTURBXy9mZmZjODU4NDk5MGQ3MDhlNzU1MWQ2YjM2ZGY3NWQ0MS5wbmeRkwLNAyYA

Aleksander, 24.02.2016 :3

19

Zostawmy Czatownika, nie ma z kim dyskutowac.
Ale napisze o tym co mnie bardzo denerwuje. Nastala glupia moda pisania rosyjskich nazw i nazwisk "z angielska". Tymczasem przez wieki nauczylismy sie zapisywac je po naszemu, i te nazwy weszly do polskiej kultury. Nie mowiac o tym, ze lepiej oddaja je fonetycznie. Jak widze "Alexandroff" to mnie trzepie.

.

20

że niby Chapaev zamiast Czapajew?  Przecież to dużo bardziej skomplikowane. Albo Gorbaczow. Po grzyba wymyślać?

21

Czapajew gieroj, za rodinu, za Stalinu na boj, na boj, na boj!!!
Kto to pamieta, plus wszystkie kawaly o Czapajewie?

.

22 Ostatnio edytowany przez Excop (2016-09-15 23:06:33)

Ale fajna dyskusja!
Od zapożyczeń z angielskiego, zwykle skrótowych, jak zdążyłem zauważyć, po źródłosłowy wyrażeń internetowych określeń.
Wklejony zaś do postu przez Akaya'e poradnik językowy dla rodziców doby Internetu, to strzał w dziesiątkę. Bo i co pozostało, by zrozumieć, o czym latorośl rozmawia z sąsiadem rówieśnikiem?
Osobiście,  rozumiem owe zmiany. Nie akceptuję ich, ale nie mam innego wyjścia, jak dostosować się do nich. Przyjdzie czas, że te nowe "makaronizmy" staną się integralną częścią naszego języka.
Gdy swego czasu współcześni Janowi Chryzostomowi Paskowi, ówczesna nasza szlachta na potęgę wtrącała słowa łacińskie, francuskie, włoskie lub ruskie do korespondencji, inni mieli jakieś obiekcje?
Zapewne tak, skoro już Rej ze sto lat wcześniej napominał, by mówić po naszemu.
Nic to jednak nie dało przecież. Wystarczy sięgnąć po  słownik wyrazów obcych z początków lat 90-tych ubiegłego wieku, w którym hejtera, bana i im podobnych nie znajdziecie, co prawda, ale są w nim wyrażenia, których pochodzenie wprawiało mnie w zaskoczenie, bo sądziłem, że to polskie jednak. smile

facet po przejściach

23 Ostatnio edytowany przez adiaphora (2016-09-15 23:23:42)

wszystkie to może nie...

rano Czapajew wychodzi z burdelu
- a pieniądze! - krzyczy za nim dziewczyna
- rewolucjoniści pieniędzy nie biorą!  dumnie odparł Czapajew
wink

p.s ale znam dużo o Czaku Norisie tongue

24 Ostatnio edytowany przez Excop (2016-09-15 23:29:14)

W muzeum rewolucji w Leningradzie nauczycielka oprowadza pionierów po sali poświęconej jej bohaterom.
Stoją przed szkieletami ludzkimi wystawionymi w gablocie.
Nauczycielka wskazuje szkielet dorosłego męźczyzny:
- Oto, dzieci, szkielet naszego wielkiego gieroja, Czapajewa!
Następnie wskazuje szkielet dziecka:
- A to, szkielet naszego gieroja Czapajewa, gdy miał dwa lata!

facet po przejściach

25

Oczywiscie do Czatownika nie dotarlo ze zaambarasowac to nie znaczy "zawstydzic sie" i ze jest to stare wyrazenie..
O Czapajewie to nieprzyzwoite pamietam.
Uwielbiam dochodzic do pochodzenia slow. Moze dlatego ze dorastalam na Slasku, i wiele slow niemieckich przyswoilam. Babcia-polonistka wytepic nie mogla hebli, kartofli, wihajstrow.
Farba mlotkowa.
Teraz mam nareszcie kartofler.
Siostra-potteromaniaczka uparla sie tlumaczyc sama niektore wyrazenia. Np. dillygrout (haslo do drzwi) tlumacz przetlumaczyl na grysik. Dill (dunski dild) to koperek, grout to zaparzona maka (sruta) chyba od dunskiego grød. Teraz to oznacza owocowy kisiel, ale dawniej raczej pape z maki. Wiec w sumie to chyba koperkowa.

.

26 Ostatnio edytowany przez czatownik (2016-09-16 00:30:46)

Słownik języka polskiego - Wydawnictwo Naukowe PWN:

troll mit. skand. «istota zamieszkująca górskie pieczary, zwykle nieprzychylna ludziom»

bukować  «zamawiać miejsce w samolocie, hotelu itp. lub potwierdzać zamówienie»

Słownik ortograficzny: na pewno

Słownik frazeologiczny:ni przypiąć, ni przyłatać

Zasad interpunkcji nie chce mi się cytować tongue

Używać języka też trzeba umieć... Zwłaszcza jeśli się go ponoć kocha big_smile

Na wstepie, dzieki za poprawki, przydadza sie, nieraz zrobi sie blad tu i tam, wiec dobrze wiedziec jak sie powinno pisac bezblednie, tak wiec jestem Tobie wdzieczny. Co do ostniego zdania to zgodze sie, ale jak chcesz byc taka sprawiedliwa w ocenie to zaadresuj zasady interpunkcji do tych, niektorych domoroslych  komentujacych powyzej, popatrz na ich bledy, bo jak sie powiedzialo 'a' to wypada powiedziec i 'b'.

Co do slowa "troll" to nie wiem po co tlumaczysz to co juz opisalem, juz wspomnialem, ze jest to istota z bajek, nie dopisalem, ze mityczna, i tyle. Zreszta to nie bylo tu istotne, o co mi chodzi to fakt, ze uzywamy tego zwrotu w ten sam sposob co Anglosasi, bo po nich papugujemy, nigdy przedtem nie uzywalismy slowa "troll" w ten sposob i zaloze sie, ze wiekszosc nawet nie wie po co go uzywamy, bo wlasnie, po co? Jest to idiotyczne wyrazenie w kontekscie, w ktorym jest wyrazane, a ta madrosc przyszla z USA, wiec gratuluje myslacym Polakom, ktorzy bezmyslnie stosuja ten wyraz.

A co smieszniejsze, przez to slepe nasladowanie innych nie uwzglednili ci madralinscy, ze plci zenskiej sie trollem nie nazywa a zauwazylem, ze czesto i kobietom nadaje sie ten tytul w sieci.

27 Ostatnio edytowany przez Olinka (2016-09-16 16:45:36)

[treść nieregulaminowa - usunięte przez moderację]

28

czatownik
wlasciwie dyskusja z moim psem byla by bardziej owocna. Ale dobrze.
Nie jestem Slazaczka. Ale tak sie sklada ze cala nomenklatura techniczna na Slasku byla niemiecka. Przejeta od wyzszej kadry niemieckiej.Taka jest prawda i tego nie zmienisz. Ojciec mowil tak w pracy, bo nikt by go nie zrozumial. Wszyscy tak mowili. I nawet mialo to swoj urok.
Co do trolla- jak juz chcesz byc purysta jezykowym to trold. Pochodzi to od slowa biegac krotkim kroczkami, niezgrabnie - wg. Gyldendal

.

29

czatownik napisał/a:

Droga autorko komentarzu!

Stawia sie wykrzyknik adresujac kogos a nie przecinek (przecinek to w USA). Zapozyczone slowa, ktore nie stanowia oficjalnych czesci mowy danego jezyka sa uzywane nieprawidlowo. Zapewne uzywasz tych slowek nie zastanawiajac sie dlaczego i teraz prawda w oczy kole, bo glupio sie wyglada, nie naginaj prawdy, bo to zle wyglada.

Odnosnie tych zapozyczonych i uzywanych juz od dawna to na przyklad "hultaj" jest slegiem a "czychac" i "wiedzma" to niby z jakiego jezyka zapozyczone?

Jezyk angielski tez jest jezykiem zywym, bo jezyki w obiegu sa jezykami zywymi - tez mi odkrycie. Tyle tylko, ze to Polacy zapozyczaja a nikt od Polakow nie zapozycza, takie gesi jestesmy.

Autorze komentarza
nie przyswoiłeś deklinacji.
Podaj mi proszę żródło z którego czerpiesz info takie jak te z pierwszego zdania smile.Znajdź sobie z jakiego języka zapożyczona jest wiedźma i czyhać.
I co to do licha jest SLEG??
[treść obraźliwa - usunięte przez moderatora]
Nie umiesz porozumiewać się poprawnie nawet w ojczystym języku.
[treść obraźliwa - usunięte przez moderatora]

"Brak seksu flustruje" smile
z cyklu: mądrości forumowe smile

30 Ostatnio edytowany przez Olinka (2016-09-16 16:48:18)

[treść poniżej poziomu forum - usunięte przez moderację]

31

femte napisał/a:

czatownik
wlasciwie dyskusja z moim psem byla by bardziej owocna. Ale dobrze.
Nie jestem Slazaczka. Ale tak sie sklada ze cala nomenklatura techniczna na Slasku byla niemiecka. Przejeta od wyzszej kadry niemieckiej.Taka jest prawda i tego nie zmienisz. Ojciec mowil tak w pracy, bo nikt by go nie zrozumial. Wszyscy tak mowili. I nawet mialo to swoj urok.
Co do trolla- jak juz chcesz byc purysta jezykowym to trold. Pochodzi to od slowa biegac krotkim kroczkami, niezgrabnie - wg. Gyldendal

Bo nikt tej nomenklatury nie zmienil, bo takie jaja mamy jak Wy tutaj komentujacy "no niestety tak jest, musi byc, nic za to nie mozemy, ze polski sie kaleczy". Napewno jezyk niemiecki w uzyciu na ziemiach polskich przez moich kochanych rodakow ma swoj niepowtarzalny urok, powiedz to tylko rodzinom Polakow, ktorzy dostawali kulke w glowe od Niemcow za spiewanie na ulicy po polsku podczas ostatniej wojny.

32

Wyobraz sobie ze znalam luzdzi ktorzy byli w powstaniach slaskich - i tez tak mowili.

.

33

czatownik napisał/a:

polski sie kaleczy". Napewno

na pewno

34

czatownik napisał/a:

polski sie kaleczy". Napewno

na pewno

Mam pewna slabosc do tego slowa, ale na pewno wkrotce to minie.

35 Ostatnio edytowany przez czatownik (2016-09-16 16:30:40)

femte napisał/a:

Wyobraz sobie ze znalam luzdzi ktorzy byli w powstaniach slaskich - i tez tak mowili.

Znam Polakow, ktorzy potrafia zaspiewac hymn polski, a ktorzy to przyjeli juz za oczywiste, iz mamy bukowac bilety, bo daja nam na to okejke, nie hejterowac nowego slownictwa, placic taksy jak nam kaza, robic big kesz, myslec pozytiw, nie byc nollajf i lolowac caly dzien - to jest byc na topie (tutaj bez wykrzyknika - to zbyt wielki pokaz emocji jak na nowego Europejczyka przystalo, w Anglii sie tego nie robi).

Wyobrazam sobie tych ludzi, ale przykladu z nich brac nie bede i Ty tez nie musisz.

36 Ostatnio edytowany przez czatownik (2016-09-16 16:43:48)

Excop napisał/a:

Ale fajna dyskusja!
Od zapożyczeń z angielskiego, zwykle skrótowych, jak zdążyłem zauważyć, po źródłosłowy wyrażeń internetowych określeń.
Wklejony zaś do postu przez Akaya'e poradnik językowy dla rodziców doby Internetu, to strzał w dziesiątkę. Bo i co pozostało, by zrozumieć, o czym latorośl rozmawia z sąsiadem rówieśnikiem?
Osobiście,  rozumiem owe zmiany. Nie akceptuję ich, ale nie mam innego wyjścia, jak dostosować się do nich. Przyjdzie czas, że te nowe "makaronizmy" staną się integralną częścią naszego języka.
Gdy swego czasu współcześni Janowi Chryzostomowi Paskowi, ówczesna nasza szlachta na potęgę wtrącała słowa łacińskie, francuskie, włoskie lub ruskie do korespondencji, inni mieli jakieś obiekcje?
Zapewne tak, skoro już Rej ze sto lat wcześniej napominał, by mówić po naszemu.
Nic to jednak nie dało przecież. Wystarczy sięgnąć po  słownik wyrazów obcych z początków lat 90-tych ubiegłego wieku, w którym hejtera, bana i im podobnych nie znajdziecie, co prawda, ale są w nim wyrażenia, których pochodzenie wprawiało mnie w zaskoczenie, bo sądziłem, że to polskie jednak. smile

Tak, ale zapozyczenia dawne nastepowaly stopniowo a nie co chwile tak jak teraz, a ze mamy totalnie glupie media to nie znaczy, ze mamy tylko machnac reka i peplac jak nam ulom dziennikarzyna kaze. Wiele z tych nowych wyrazen nie zostalo wpasowanych w polskie nuanse i brzmia idiotycznie, moda moda ale nie mozna swojego jezyka zupelnie spi......c, nie robia tego inni, na zachodzie ani by pomysleli, zeby na codzien poslugiwac sie zwrotami w jezyku polskim, oni naszego jezyka nie wchlaniaja ale my ich tak i wkrotce ta piekna slowianska mowa przestanie istniec w Polsce.

Co do Reja to szkoda go, bo terazniejsza jak i tamtejsza Polska na niego nie zasluzyly. Jak glupi Polak nie chce madrego Polaka sluchac to bedzie sluchal jeszcze glupszego Niemca, Zyda, Amerykanina itd.

37

Czatowniku, odsyłam Cię do Regulaminu Forum. Pomijając, że kilka Twoich postów stanowiło jego rażące naruszenie, w Twoich słowach jest wiele agresji, pojawiają się nieregulaminowe linki, to co prawda mniej rażącym, ale również łamiącym zasady, jest pisanie postów jeden pod drugim. Jeśli chcesz coś dopisać, użyj funkcji "edytuj". Teraz zapraszam do odebrania poczty - masz ode mnie wiadomość.
Z pozdrowieniami, Olinka

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile 

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

38

Widze ze Czatownik z tych "patriotow" co to koszulki narodowe nosza. Wiec i tak nie zrozumie.
Znalam czlowieka, Slazaka ktory zostal w czasie wojny wcielony do wojska i wyslany do lodzi podwodnych. Jako zwykly marynarz. Podobno koszmar, nic im nie mowili, ludzie nie wiedzieli gdzie sa, dokad plyna, kiedy wroca. Koszmarne warunki, strach. Zdezerterowac nie mogl, bo narazil by rodzine. I ja tego czlowieka szanuje bardziej niz kiboli w koszulkach z husaria.
Ktorzy nawet nie wiedza, ze zadnych skrzydel nie bylo. Mozliwe ze cos w rodzaju statecznika przymocowanego do siodla sporadycznie sie pojawilo. Skrzydla byly mocowane do zbroi paradnych, w ktorych sie na konia nie wsiadalo. A tym bardziej sie nie walczylo. Bo niby jak, z taka konstrukcja na plecach?

.

Posty [ 1 do 38 z 58 ]

Strony 1 2 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » Kaleczymy język polski coraz bardziej

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016