Nastolatek w toksycznym związku ....co robić? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#39 2014-01-17 23:35:41

matka38
Na razie czysta sympatia

Re: Nastolatek w toksycznym związku ....co robić?

Kyntia....tak rozmawiam z synem,kiedy dowiedziałam sie ze Jego dziewczyna jest chora rozmawiałam z nim...postanowilismy wspolnie zeby jej pomóc pójdziemy wspólnie do psychologa ....on nakieruje nas jak postepować z taką osobą...co robić żeby bardziej nie zaszkodzić....wizyta przebiegła sprawnie ale jak byłam sam na sam z nim to stwierdził ze jestem nadopiekuńcza....nie zabraniam mu do niej pojechac...jedyny raz kiedy to zrobiłm było teraz w sylwestra....myslę że robię wszystko co mogłoby utwierdzić syna ze jest ważny dla nas i jego związek...ale jak patrzysz jak to wszystko idzie w nie tą stronę to nad zwyczajnie martwisz sie....nie umiem inaczej

#40 2014-01-17 23:39:19

AnnaKa2014
Powoli się zadomawiam

matka38 napisał:

AnnaKa2014 nie wiem skąd....może to jest miłość ....może mój syn jest aż tak dobrym człowiekiem żeby ratować cały świat...nie masz pojęcia jak wiele mi to daje żeby napisać do kogoś wyrzucić to z siebie....może ktos mnie zrozumie....

Ja rozumiem Pani obawy.
Ja też wygadywałam się na różnych forach, ale to jest chyba najlepsze:)

Myślę, że trzeba podchodzić delikatnie, z poszanowaniem emocji i uczuć dla tych młodych ludzi, bo są pewnie teraz dla siebie najważniejsi na świecie. Łagodnie na ile się da. Że nie mozna zatracać siebie dla drugiego człowieka, pomagac ale tez życ własnym życiem.

"Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi".
Stefan Wyszyński

#41 2014-01-17 23:44:25

matka38
Na razie czysta sympatia

Po rozmowie wczorajszej z synem...jego dziewczyna zgodziła się porozmawiać ze mna...byłysmy umowione...chciałam Ją lepiej poznać ...pogadać ,doradzić...chciałam pokazac że zalezy mi na tym żeby czuła się ważna...ale nie pojawiła się ewidentnie mnie olała....jak mam ich zrozumieć jak im pomóc jak oni tego nie chcą...

#42 2014-01-18 01:26:39

smutna123456789
Na razie czysta sympatia

Ja na Pani miejscu bym próbowała jakoś poznać tą dziewczynę, polubić i dać jej do zrozumienia, że jeśli na rodziców nie może liczyć to na Panią może. I jeśli by zaufała to wtedy mogłaby Pani z nią o tym porozmawiać- nakłonić do dalszej terapi. Widocznie nie jest taka zła ta dziewczyna skoro syn akurat się w niej zakochał i jest przy niej pomimo tego wszystkiego.
A, że bierze antydepresanty no to co z tego? ja jestem o niewiele starsza od tej dziewczyny a też na tabletkach lece. Nie każdy ma kolorowe życie, a jakoś trzeba sobie radzić. Chyba da sie zrozumieć prawda?
A co do alkoholu to tak jak to mawia moja mama "każdy ucieka w to co mu dobrze" i takiej osobie trzeba pomóc a nie odrazu minusować.
Czyli moja rada najlpierw ją poznać i ocenić czy ona ma na niego zły wpływ- jak ma to coś z tym zrobić. Ale wątpie żeby Pani coś z tym zrobiła bo z nastolatkiem może być trudno.

#43 2014-01-18 01:32:49

smutna123456789
Na razie czysta sympatia

Oj, powtórzyłam się, przepraszam niedoczytałam.
Rozumiem tą dziewczynę, mnie też teście chcieli poznać, cały czas odkładałam, tylko dlatego, że się wstydzę i boję się, że mnie nie zaakceptują bo z normalnej rodziny nie pochodze. Może Ona ma podobnie? Niech pani nie zakłada, że olewa smile
To może niech syn powie tej dziewczynie, że Pani chce ją poznać i sie poprostu zaprzyjaźnić i nie ma czym się stresować.

#44 2014-01-18 11:57:37

Nektaryna
Wróżka Bajuszka

smutna123456789 napisał:

(...) Widocznie nie jest taka zła ta dziewczyna skoro syn akurat się w niej zakochał i jest przy niej pomimo tego wszystkiego.

Naprawdę uważasz, ze nie można się zakochać w złym człowieku?

smutna123456789 napisał:

A co do alkoholu to tak jak to mawia moja mama "każdy ucieka w to co mu dobrze" i takiej osobie trzeba pomóc a nie odrazu minusować.

Oczywiście, trzeba pomóc, tylko jest pytanie czyja to rola. Czy drugiego, niedojrzałego dzieciaka, czy osób dorosłych - rodziców.

smutna123456789 napisał:

Czyli moja rada najlpierw ją poznać i ocenić czy ona ma na niego zły wpływ- jak ma to coś z tym zrobić.

Przecież w pierwszym poście napisała, że : "syn z wesołego nastolatka stał sie gburem zamknietym w sobie z dala od świata ,przyjaciół ,rodziny","sama odizolowała sie od świata zamknięta w swoim pokoju i to samo próbuje zrobić z moim synem,zawala szkołe nie docieraja żadne argumenty do niego.... szantażuje Go emocjonalnie "
Mało? Jak dla mnie wystarczająco dużo by się niepokoić.
Gdyby ta jego pomoc skutkowała tym, że dziewczyna się zmienia, wychodzi na prostą, a on wciąż pozostaje sobą - jest radosny, pogodny, utrzymuje kontakt z przyjaciółmi - to ok. Ale tu tak nie jest - ona wywiera na niego silny wpływ i chłopak  zmienia się na niekorzyść. Może z nią jest lepiej, ale dlaczego kosztem drugiego dziecka?

#45 2014-01-18 12:59:43

mortisha
Przyjaciółka Forum

Ta dziewczyna jest jak dementor. Wysysa całą pozytywną energie z autorki syna i pogrąża , wciąga chłopaka w jej chorobę. Egoistyczne z jej strony, roszczeniowe, myślę ze strategiczne, nie myśli o dobry chłopaka tylko o swoim. Ona chce mieć do pary kogoś takiego samego, sprowadza go na złą drogę, manipuluje nim, syn zawala szkolę ,zachowuje się podejzliwie i niepokojąco. Taka zmiana zachowania na gorsze pod wpływem drugiej osoby  nie jest żadna bagatelą ,aby do porządku dziennego przejść widząc przez autorkę jak dziecko 16 letnie nabiera zachowan osoby chorej/zaburzonej i staje się kopią. Tutaj ja w życiu bym oka nie przymykała w takiej sytuacji .Na pewno nie powinna dawać prawa synowi do zawalania szkoły, obowiązków, do zachowan takich jakie kiedyś u syna nie były na porządku dziennym, a teraz sa widoczne golym okiem a to wszystko pod wpływem dziewczyny, która sama potrzebuje pomocy specjalisty i wciąga w swój swiat zdrowego chłopaka
Jak dla mnie autorka twardo i nie ugięcie powinna obstawać przy swoim

#46 2014-01-18 13:03:33

Adam12
Net-facet

Matuszka i to najlepsza strategia - ufać i kontrolować. Do tego zacznij uświadamiać syna, że jak chce pomóc dziewczynie NIE WOLNO MU ZAWALIĆ SWOICH OBOWIĄZKÓW.

I na prawdę porównanie do dementora wydaje się być uzasadnione. Wiec Twoje obawy również. Problem w tym, że bardzo często postrzegamy rzeczywistość właśnie przez pryzmat naszych obaw. Z tego właśnie względu często postrzegamy rzeczywistość inaczej niż ona jest na prawdę. Stąd może właśnie uwaga o nadopiekuńczości. Dlatego warto się trochę sobie przyjrzeć.

Ostatnio edytowany przez Adam12 (2014-01-18 13:09:02)

#47 2014-01-18 16:21:31

matka38
Na razie czysta sympatia

Staram się przystawać przy swoim,ale uwierzcie mi nie jest łatwo...trzymam rękę na pulsie i nie zamierzam z tego rezygnować....obserwuje,kontroluję w miarę możliwości ...rozmawiam z synem...on kiwa głową przy mnie że tak a jak Ona zadzwoni to jest wręcz odwrotnie...dobrze że chociaż chce z nami jeszcze rozmawiac....

#48 2014-01-18 17:53:34

paulo71
Net-Facet

matka38 kobieto, twój syn wpadł w sidła bardzo powazne.  Ta dziewczyna jest wampirem energetycznym , wysysa z was energię. Twój syn powinien automatycznie zakończyć znajomość. Bo prędzej czy poźniej i tak poniesie klęskę. W tej chwili jest zauroczony, on nie widzi tego co powinien zobaczyć. Musisz mu zadać kilka pytań.
Jak on widzi przyszlość z taką osobą.
Jak on chce sie realizować w życiu jak ona ona będzie tylko jego kulą u nogi.
Jak on widzi relacje między swoimi znajomymi, którzy się w końcu odsuną. Pewnie z czsem znajomych zmieniamy ale tutaj ewidentnie straci poczucie rzeczywistości.
Przypadkiem znalazłem takie stowarzyszenie POMOST, oni zajmują sie właśnie osobami z zaburzeniem psychicznym , może ci jakoś pomogą w tej sytuacji.  Wystarczy wpisać Stowarzyszenie POMOSt Łódź.

#49 2014-01-18 18:53:57

matka38
Na razie czysta sympatia

Paulo71 pytań to ja mu juz tyle zadałam że sama już nie wiem ile....napewno i zadałam odnośnie przyszłości...skoro Oni tak powaznie już podchodzą do zycie wiec rozmawiam z synem na różne tematy...pytałam jak wyobraża sobie jak założą rodzinę...czy będą chciei mieć dzieci...syn niby chce a  ona woli mieć schronisko...woli zwierzeta niż ludzi...czasami się nie dziwię bo zwirzęta nie mówią i nie dadzą jej znać ze robi coś źle....ona nie ma ochoty na naukę...o pracy też nie myśli ....więc pytam ich jak chcą żyć...z czego...nie mam sił przekonywać juz samą siebie że robię ok ....

#50 2014-01-18 19:03:32

paulo71
Net-Facet

A ojciec twojego syna co mówi.

#51 2014-01-18 19:10:39

matka38
Na razie czysta sympatia

Jest tego samego zdania co ja....to ja czasami prędzej przymykałam oczy na to wszystko ,że bedzie lepiej że sie zmieni,ale nie widać poprawy....

#52 2014-01-18 19:34:45

paulo71
Net-Facet

To ciężki orzech do zgryzienia. Jedynie potrzebny egzorcysta. Bo go omamiła.
A jej rodzice to jacy są, może też mają źle pod kopułką. Może to twardo nazwałem, ale nie wiem co wam tak doradzić. Jedynie zmiana zamieszkania na wielką odległość. To też nie jest wyjście.
WIecie co , może zadziałajcie tak:
Pani i mąż niech mówią w duchu do niego a jak ona się pokaże to tymbardziej. Może to zabrzmi głupio ale to działa.
"Wybacz mi, proszę", "Przepraszam", "Dziękuję" i "Kocham Cię"
Oprócz tego rano i wieczorem przed snem.

#53 2014-01-18 20:36:25

żanetka
Dobry Duszek Forum

matka doskonale Cię rozumiem,masz syna który jest jeszcze dzieckiem,a każda matka chce jak najlepiej dla swojego dziecka.Wiek 16 lat jest bardzo trudnym wiekiem,dzieci przechodzą okres buntu i ciężko jest się z nimi porozumieć jeśli ma się inne zdanie niż Oni.Od razu stajemy się ich wrogami.Jednak z wiekiem to mija.Koleżanka Twojego syna potrzebuje pomocy specjalisty a nie młodego chłopaka.Dobrze dla niej jeśli On jest przy niej ,ale On jej nie wyleczy.Sama miałam problemy ze zdrowiem podobne do tych które ma koleżanka Twojego syna i wiem jak jest ciężko z tym żyć.Tego nie zrozumie ktoś, kto przez to nie przechodził.Też mi było ciężko, kiedy przez to wszystko przechodziłam,liczyłam na wsparcie kogoś bliskiego,ale mąż mnie nie rozumiał,nie mógł pojąć,że ciągle źle się czuję,że nie chcę wychodzić z domu itd.nie powiem,że nie miałam do niego o to pretensji i bardzo mnie bolało jego zachowanie w stosunku do mnie.Jestem jednak dojrzałą osobą tak samo jak i mój mąż,mamy też 20 lat stażu małżeńskiego więc do kogo miałam się zwrócić jak nie do niego?Jednak jeśli chodzi o Twojego syna i Twoje obawy ,to są słuszne.Ja też mam córkę 18-to letnią i nigdy bym nie chciała,żeby związała się z kimś takim jak ja kiedy przez to wszystko przechodziłam.Chciała bym dla niej normalności,żeby była szczęśliwą nastolatką.Jak widzisz ja się tu wypowiadam z dwóch stron jako matka,która chce dla Swojego dziecka jak najlepiej i jako osoba która przez to wszystko przechodziła i też potrzebowała pomocy i zrozumienia innych,Wiem też,że osobie chorej nie da się pomóc jeśli sama tego nie będzie chciała.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

#54 2014-01-18 22:07:59

mags
Niewinne początki

Jako 17-latka weszłam w toksyczną relację z chłopakiem z zaburzeniami DDA. Związek ten zaburzył poważnie mój sposób widzenia świata i ludzi. Z tego okresu pamiętam siebie jako smutną, bardzo zamkniętą osobę, pełną nienawiści, żalu i gniewu.
Dzisiaj sama jestem matką 16-latka. Nie wyobrażam sobie, żeby mój syn przechodził przez podobny związek. Dziwię się wszystkim głosom, które posądzają Cię o nadopiekuńczość. Związek twojego syna może wpłynąć negatywnie na jego psychikę na długie lata. Tego typu relacje są bardzo intensywne emocjonalnie, niebezpieczne dla młodej psychiki. Ja nawet po zerwaniu długo nie mogłam wejść w kontakt z kimś "normalnym", wszyscy byli nijacy i nudni.

Nie lekceważ pytania które padło już na forum: dlaczego twój syn ma tak wielką potrzebę uzależnienia się od zaburzonej osoby? Dlaczego chce się tak poświęcić? Odpowiedź, "bo kocha" jest zbyt prosta. Pamiętam, że jako nastolatka miałam bardzo niskie poczucie własnej wartość. Chciałam być tą jedyną, która przez miłość uratuje swojego chłopaka, przez co sama podniesie swoją samoocenę. Mi się tylko wydawało, że jestem dobra i chce pomóc. Tak naprawdę potrzebowałam tej relacji, żeby czuć się kimś wyjątkowym. Niezależnie od szkód psychicznych jakie ponosiłam, kurczowo się jej trzymałam.

Myślę, że dobrze postępujesz dając mu do zrozumienia, że zawsze może na Ciebie liczyć. Pomóż mu zrozumieć istotę tej relacji, w której się znajduje. Na początek musi zobaczyć, że nie żyje tak jak do tej pory. Że jest smutny i odizolowany, przez co słaby i dający sobą manipulować. Przykro mi to pisać, ale to może potrwać i będzie boleć. Być może będziesz musiała patrzyć na to jak dziewczyna, może nawet nieświadomie, go niszczy. Napiszę więcej BĘDZIESZ MUSIAŁA NA TO POZWOLIĆ. On sam musi poczuć, że go boli i coś jest nie tak. Wtedy dopiero możecie coś wspólnie zrobić, albo skończyć relacje, ale naprawić ją wspólnie ze specjalistami. Na tym polega dojrzewanie.

#55 2014-01-18 22:53:33

matka38
Na razie czysta sympatia

jak każda matka a nawet rodzic chce jak najlepiej do swojego dziecka...nie dręczyłoby mnie to gdyby była to zwyczajna nastoletnia miłość ....wręcz byłabym szczęsliwa...teraz tez się cieszę że wychowaliśmy człowieka który potrafi kochać...obdarzyć innego uczuciem...potrafi zaakceptować chorą osobę....ale świadomość tego ,że ten związek Go wypala jest nie do opisania...świadomość tego że swoje marzenia swoich przyjaciół zostawia z tyłu bardzo boli....cieszy mnie tylko jedno ,że Ona nie mieszka tam gdzie my,że codzienne spotkania nie wchodzą w grę...ale za to oni swój związek celebrują....są ze sobą 1,5 roku ale tak naprawdę się nie znają...na odległość idealizują siebie nawzajem....ale nawet przez telefon ,przez tak zadkie spotkania potrafiła tak namieszać w Jego życiu że czasami ja własnego syna nie poznaję...wiem żę to okres buntu...wiem że w tym wieku nie słucha się rodziców...nie my jestesmy ich autorytetami...ale nie taki On był...nie tak przechodzi się najwspanialszy okres w zyciu jakim jest okres nastoletni....

#56 2014-01-19 14:50:29

AnnaKa2014
Powoli się zadomawiam

mags    - - - - świetnie napisane ! smile - też trak miałam, tez tak postepowałam, z tymże moja relacja z takim zaburzonym chłopakiem była w wieku 23lat, wydawało mi się że go kocham, robił mi krzywdę swoim zachowaniem a ja jak matka Teresa niezłomnie twierdziłam że będę z nim, bo jestem silniejsza i dam mu miłość i będę wspaniała. a luidzie mówili mi , że on jest dziwny i jego zachowanie jest chore. Prowadzałam go do psychologa, taka byłam niby dzielna i wytrwała. A potem jego agresywne zachowania, ból, załamanie, porzucenie, okłamywanie mnie, zwodzenie - piekło na ziemi !!!

"Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi".
Stefan Wyszyński

#57 2014-01-20 00:08:01

matka38
Na razie czysta sympatia

Dziękuje że chociaż ktoś wysłuchał mojego problemu....wiem że nie dla wszystkich jest to własnie problem...fajnie było spojrzeć na to wszystko z innej perspektywy....czy lepiej ?.....chyba nie problem nie znikł ale umiem o tym rozmawiać....

Stopka forum