Jak skutecznie nauczyć się angielskiego? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

Strony Poprzednia 1 2 3 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 39 do 76 z 103 ]

39

Odp: Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

obsłuchanie się języka to jedno ale bez jakiegoś doświadczonego lektora to za mało, ja połączyłam np. słuchanie piosenek, oglądanie filmów w języku angielskim z zajęciami w szkole językowej Speak Up i póki co już odnoszę pierwsze sukcesy bo w końcu przełamałam barierę językową w mówieniu, bez problemu dogaduję się z mężem swojej siostry a on jest angolem

Reklama
Zobacz podobne tematy :
AlinaHańska napisał/a:

obsłuchanie się języka to jedno ale bez jakiegoś doświadczonego lektora to za mało, ja połączyłam np. słuchanie piosenek, oglądanie filmów w języku angielskim z zajęciami w szkole językowej Speak Up i póki co już odnoszę pierwsze sukcesy bo w końcu przełamałam barierę językową w mówieniu, bez problemu dogaduję się z mężem swojej siostry a on jest angolem

Przepraszam za off-topa, ale ostatnie słowo Twojego postu ma jakiś taki wydźwięk negatywny. Nie lepiej brzmi- Anglikiem? Wracając do głównego nurtu dyskusji, zapewne nigdy porządnie nie będę władał angielskim. Z ręką na sercu przyznaję, pokonuje mnie w tym względzie lenistwo. Może dlatego, że uczyłem się angielskiego z musu?

Hrvatska Ljubavi Te!
Wierzę w miłość od pierwszego spojrzenia,
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

41

Bo niestety nasz system edukacji zazwyczaj zamiast zachecać to wrecz zniecheca do nauki wink no bo przeciez matematyka nie jest wcale taka zła... no ale skoro juz w podstawowce Ci nie szło i czułes sie z tego powodu gorszy (moj przykład) i jako nikt Ci z pomocą nie przychodził - no to juz do końca czujesz sie gorzy i CI ie nie chce. Nie mowie, ze tak jest zawsze, ale zazwyczaj. A tym bardziej, ze juz w podtawowce mozna dziecko szybko zniechecic. Dostanie słabszą ocene i od razu czuje, ze jest gorszy od swojego kolegi z ławki. Ale to jest bardzo dyskusyjny temat ;p

Reklama

42

Cześć. W tym roku piszę maturę, oczywiście z języka angielskiego obowiązkowo. Przeglądałam różne strony w poszukiwaniu jakiejś pomocy w nauce lub powtórzeniach i wpadłam na projekt pt. "Olive Green". Ma on w sobie łączyć naukę i rozrywkę. Twórcy projektu proponują film, który będzie miał premierę na początku 2014 roku, a później także dostępna będzie aplikacja pomagająca w nauce. Według mnie to coś innowacyjnego i jestem bardzo ciekawa filmu. Co myślicie o takim sposobie nauki? Zostawiam link do projektu jakby ktoś był nim zainteresowany i proszę o wypowiedź na jego temat (olivegreenthemovie. com/pl/). Z góry dziękuję za pomoc.

43

peace napisał/a:

Bo niestety nasz system edukacji zazwyczaj zamiast zachecać to wrecz zniecheca do nauki wink no bo przeciez matematyka nie jest wcale taka zła... no ale skoro juz w podstawowce Ci nie szło i czułes sie z tego powodu gorszy (moj przykład) i jako nikt Ci z pomocą nie przychodził - no to juz do końca czujesz sie gorzy i CI ie nie chce. Nie mowie, ze tak jest zawsze, ale zazwyczaj. A tym bardziej, ze juz w podtawowce mozna dziecko szybko zniechecic. Dostanie słabszą ocene i od razu czuje, ze jest gorszy od swojego kolegi z ławki. Ale to jest bardzo dyskusyjny temat ;p

Zgadzam się, nasz system edukacji językowej jest do kitu. Głownie z tego powodu, że uczy gramatyki, rozwiązywania testów, a nie komunikacji. Poza tym na każdym poziomie edukacji i tak wszystko zaczyna się od początku: materiał z podstawówki jest powtarzany w gimnazjum, potem w szkole średniej to samo.

Reklama

44

Wielbiciel Lidiji Bacic napisał/a:
AlinaHańska napisał/a:

Przepraszam za off-topa, ale ostatnie słowo Twojego postu ma jakiś taki wydźwięk negatywny. Nie lepiej brzmi- Anglikiem? Wracając do głównego nurtu dyskusji, zapewne nigdy porządnie nie będę władał angielskim. Z ręką na sercu przyznaję, pokonuje mnie w tym względzie lenistwo. Może dlatego, że uczyłem się angielskiego z musu?

masz rację jak teraz spojrzałam na moją wypowiedź można by było tak to zrozumieć ale nie taka była moja intencja:)po prostu tak mówimy do Marka pieszczotliwie np"kochany angolu" itp po prostu z przyzwyczajenia już tak pisze jak mam na myśli Anglika. A lenistwem się nie przejmuj, kto z nas nie jest leniem choć trochę???może sobie załóż metodę małych kroczków i opanuj słownictwo etapami plus praca z lektorem i obsłuchanie się języka z każdej możliwej strony??

AlinaHańska napisał/a:
AlinaHańska napisał/a:

masz rację jak teraz spojrzałam na moją wypowiedź można by było tak to zrozumieć ale nie taka była moja intencja:)po prostu tak mówimy do Marka pieszczotliwie np"kochany angolu" itp po prostu z przyzwyczajenia już tak pisze jak mam na myśli Anglika. A lenistwem się nie przejmuj, kto z nas nie jest leniem choć trochę???może sobie załóż metodę małych kroczków i opanuj słownictwo etapami plus praca z lektorem i obsłuchanie się języka z każdej możliwej strony??

Rozumiem Alino. Chciałbym się uczyć języka angielskiego bez przymusu. Ot, tak dla własnej przyjemności. Nie wiem, czy jest to w ogóle wykonalne?

Hrvatska Ljubavi Te!
Wierzę w miłość od pierwszego spojrzenia,
Serca ukojenia
Non omnis moriar?

46

AlinaHańska napisał/a:

Rozumiem Alino. Chciałbym się uczyć języka angielskiego bez przymusu. Ot, tak dla własnej przyjemności. Nie wiem, czy jest to w ogóle wykonalne?

Oczywiście, że jest. Człowiek całe życie się uczy wink Zastanów się czy lepiej zapamiętujesz widząc coś czy słuchając, do tego ucz się słówek, rozmawiaj z kimś po angielsku, oglądaj tv, kup sobie ksiażkę do nauki języka, w wolnej chwili przeglądaj... jest dużo sposobów, które nie wymagają wielkiego trudu i nie męczą...

47

Najlepszym sposobem na szybka nauke języka obcego jest po prostu wyjazd za granicę. Niestety nie każdy ma możliwośc takiego wyjazdu., Bardzo pomocne będą filmy po angielsku, fiszki też fajna sprawa. Najważneijsza jest chyba jednak systematycznośc:)

Nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem!

48

Można przyklejać karteczki z angielskimi słówkami na różne przedmioty, albo naszykować sobie zestaw na każdy dzień. Np. 20 słówek, każde zapisane na osobnej karteczce, a na odwrocie w j. polskim.

49

Ja słyszałam dobre opinie o Speak Up, może warto się tam wybrać za wiedzą smile

50

ja jestem  za granica 8 lat i szczerze nie umiem jezyka tak jak bym chciala, zablokowalam sie na jezyk angielski, nie wiem dlaczego ,nauczylam sie jego do pewnego momentu i stanelam ,jest mi ciezko przejsc przez bariere, niby chce cos robic z tym ale nie mogę sad nie moge bo co wezem ksiazke, wypisze słówka to trwa to moze z tydzień i odkladam je, mam tak byle jak pozapisywanych chyba z 10 roznych zeszytow kazdy po trochu ,bo co kupie nowy to mowie sobie ten ladnie zapisze, fajnie, przejrzyscie a i tak jest milion roznych innych rzeczy w ciagu dnia do zorbienia ... ehhh kiedy wyjezdzalam powiedzialam sobie ze bedzie perfect a jest chyba jeszcze gorzej ... mnie kreca nwe rzeczy, np bylam we wloszech ,kupilam rozmowki sobie po powrocie to nauka szla mi szybciej i zapamietywanie slowek wink
kiedys kupowalam ksiazki po angieslku i siedzac ze slwnikiem tlumaczylam kazde slowko ,z czasem slwoka sie powtqrzaly i szlo mi coraz lepiej wink
bo mialam kartki ktore byly juz coraz mniej pokreslone olowkiem wink
ale przerwalam nauke i stanelam w mijscu... nieraz mi to przeszkadza ale teraz kompletnie nie iem jak by sie do niej zabrac...

51

KoalaK napisał/a:

Znam ten ból smile Z anglika zawsze byłam noga w szkole, na samych trójach i dwójach jechałam smile Dopiero na studiach wzięłam się za siebie smile Głośno wtedy zrobiło się o kursach SITA ? nowoczesna metoda nauki przy pomocy odprężenia (wtedy szybciej zapamiętujesz słówka). Zachęcona opiniami kupiłam cud okularki, które faktycznie okazały się cudem big_smile Szybko nadrobiłam językowe zaległości. Oprócz kursu, jeszcze starałam się jak najwięcej oglądać filmów na początku z napisami, potem bez smile Rok temu.... nie półtora roku (ależ ten czas leci) wyjechałam do UK jak większosć rodaków za pracą. Powiem Ci, że trochę się bałam jak to będzie z  tym angielskim, ale radzę sobie bez problemu. W mojej pracy mam do czynienia z ludźmi mówiącymi wyłącznie po angielsku i spokojnie się z nimi dogaduję smile

Właśnie  ciekawi mnie to cudo SITA i jak obecnie się ceni. Piszesz że było bardzo pomocne.
A może przybliżysz mniej więcej jak to zaczęło   działać  Ciebie. Co prawda  nie wiem czemu nigdy nie pociągał mnie język angielski,nie mniej jednak teraz przydałyby mi się podstawy.
Jak moje dzieci chodziły do Szkoły,wtedy pomagałam im w nauce tego języka. Zadania , ćwiczenia ...  było ok. Być może ze względu na moją małą ciekawość tego języka do tej pory  no nie umiem,choć pewne słowa kojarzę jak słucham np filmu. Szybko nauczyłam się języka rosyjskiego,a i hiszpański nie jest tak trudny jak angielski.

52

Mi najbardziej pomogły książki w języku angielskim. Są takie specjalne podzielone na pewne etapy kształcenia i po prostu czytasz a do tego masz wersję audio. Super! Oglądam też dużo filmów w języku angielskim i z napisami angielskimi. A do słowek używam fiszek, bo to dla mnie najlepsze rozwiązanie. Trzeba chcieć, nie mozna się zmuszac, wtedy język wchodzi do głowy błyskawicznie. Powodzenia!

53

moim zdaniem, książki i filmy to mogą utrwalić język, pomagać w wymowie, ale nie nauczą języka, nie nauczą rozumieć, ani gramatyki. Najlepszym wyjściem jest dobra szkoła językowa, najlepiej jeszcze tania żeby była. W spek upie maja teraz voucher na 100 lekcji.

54

A jesli miałybyscie sie zdecydować na naukę w szkole jezyków obcych ? Myslicie ze szybciej sie tam mozna nauczyć jezyka ?

55

Ja uważam, że na pewno szybciej się zacznie bo jak by się samemu chciało to zawsze znajdzie się powód żeby naukę odłożyć na później, a potem wkrada się "nie chce mi się" i po nauce, a za kursy językowe jak już się płaci to jest motywacja.

56

Mi w lepszym opanowaniu języka bardzo pomogły seriale. Na początku oglądałam z napisami polskimi, nigdy z lektorem. Później z napisami angielskimi aż w końcu pozostałam przy oryginalnym obrazie bez dodatków. Najlepiej wybrać sobie jeden, konkretny, ulubiony serial w którym używają danego języka. U mnie był to serial "Friends". Oglądałam całe 10 sezonów wiele razy...po prostu kocham ten serial,ale przy okazji dużo się nauczyłam. Wiele zwrotów pamiętam do tej pory, wiele konstrukcji poznałam dzięki niemu i było mi o wiele łatwiej poradzić sobie z nimi już w szkole. O słówkach nie wspomnę smile Multum ! Czasem i teraz, będąc już studentką filologii angielskiej, zdarza mi się sięgać pamięcią po jakieś konkretne słówko usłyszane właśnie w Friendsach wink To był mój patent i nadal jest, bo z seriali czerpię nie tylko przyjemność z oglądania,ale i korzyści wynikające z osłuchiwania się języka. Także z czystym sumieniem polecam, zwłaszcza jeśli lubisz oglądać seriale smile

Improbe Amor, quid non mortalia pectora cogis?

57

Oglądaj seriale po angielsku! Teraz masz cała masę bardzo popularnych produkcji amerykańskiej... Wszystkich najważniejszych słówek do komunikacji nauczysz się szybciutko.

58

Meg321 napisał/a:

Oglądaj seriale po angielsku! Teraz masz cała masę bardzo popularnych produkcji amerykańskiej... Wszystkich najważniejszych słówek do komunikacji nauczysz się szybciutko.

Ja oglądam i oprócz tego, że wiele rozumiem to niewiele się w poziomie angielskiego zmienia. Nie potrafię uczestniczyć w rozmowie a moje słownictwo wcale się nie powiększa. Niestety, bez konkretnej metody, ćwiczeń powtórek nie da się przejść na kolejne poziomy nauki.

Ja jestem zwolenniczką podejścia takiego, że zdecydowanie lepiej jest poświęcić czas na naukę, słówek, słownictwa, zwrotów, nie zaś tajników gramatyki. Bo posiadając duży zasób słów, mimo błędów gramatycznych można się dogadać a znając gramatykę a nie znając słów to raczej nie ma takiej opcji.

Jest metoda która bazuje na wielu powtórkach - super memo, która gwarantuje powiększanie zasobów słownictwa i zwrotów w dość szybkim tempie ale niestety bez dyscypliny i samozaparcia nikt nam tego języka obcego do głowy nie wsadzi...

59

A na czym dokładnie polega? Powtarza się same słówka czy całe zwroty? Chciałabym odświeżyć angielski przed wyjazdem na kilka tygodni do UK.

60

Dobrym pomysłem jest nauka z wykorzystaniem aplikacji na telefon! Po co marnować czas na nic nierobienie (np jadąc do pracy) skoro można go efektywnie wykorzystać. Też w wolnych chwilach uczę się angielskiego. Raz mam lepszy dzień raz groszy - ale praktyka czyni mistrza i trzeba się niestety uczyć aby coś osiągnąć.
1. Urban Dictionary - czyli słownik slangu. Pozwala rozszyfrować skróty i dziwne wyrażenia z któych korzystają mieszkańcy dużych miast jak Londyn czy Liverpool. Pierwszy raz gdy przyjechałem do Londynu to pomyślałem sobie "ludzie po jakiemu oni mówią" - a mówili właśnie slangiem smile
2. Polis Dictionary Box - jest to słownik pl-ang i ang-pl. Duża baza słów - przydają się gdy czytam jakiś tekst po angielsku i nie rozumiem danego słowa. Rzadko z tego korzytam - bo najzwyczajniej w świeci mi się nie chce tongue
3. mFiszki - czyli zapamiętywanie znaczenia słów i krótkich wyrażeń. W podstawowej wersji mamy dostęp do 100 fiszek i ponad 200 słówek i wyrażeń. Na początek wystarczy
Jest tego dużo więcej i gdybyś był zainteresowany to zajrzyj pod ten adres yourapps.info/aplikacje-na-telefon (wejdź do działu z językami obcymi)

61

Dobrze wiedzieć, że są takie możliwości. Ja  międzyczasie zaczęłam używać tego super memo, o którym wcześniej pisałyśmy. Dopiero kilka dni, ale bardzo mi się podoba i chyba przez to nie mam problemu z systematycznością. No a poza tym podobne jak te pomoce, o których piszesz dostępna jest w wersji na telefon. Dla mnie bomba, bo mam pożyteczne zajęcie w drodze do pracy i z pracy. Życzcie mi wytrwałości w nauce.

62

Agry napisał/a:

A moim zdaniem najważniejsza jest systematyczność, systematyczność i systematyczność. Mój sposób był prosty codziennie uczyłam się po 20 słówek, dwa razy w tygodniu uczyłam się dłuższej wypowiedzi a w sobotę/niedziele powtórka smile 20(słówek)*180(dni)= 3600 słowek. Prosta kalkulacja smile Polecam tą metodę smile

systematyczność to najlepsza droga do każdego celu big_smile
a jeśli chodzi o angielski, najlepiej nauczyć się podczas rozmowy. żywy język zawsze łatwiej się zapamiętuje niż taki w formie regułek czy wykutych słówek. prowadź konwersacje, słuchaj, oglądaj filmy angielskie z napisami. z czasem wejdzie Ci to w nawyk

63 Ostatnio edytowany przez Mya (2014-05-17 13:43:56)

Jeśli mowa o słówkach to czy ktoś z was uczył się poprzez fiszki? Bylo już gdzieś pisane o kursach multimedialnych takich jak supermemo, ale czy z fiszek też korzystacie i są według was efektywne ? Mnie się ten sposob nauki strasznie spodobał

http://www.arante.pl/my%20photo/op_pwn_smartfiszki_ang_c1_b.jpg

64

No właśnie, kiedyś  ja sama się zastanawiałam nad fiszkami, ale jednak pomyślałam ze stacjonarne kursy jerzykowe będą dla mnie najlepszym wyjściem. A za jakiś czas jak  już  się poduczę języka to myślę ze zrozumieniem dogadam się z Anglikiem smile

65

Mnie dużo dało słuchanie i tłumaczenie tekstów piosenek. Bardzo pomocne są w tym strony typu rap.genius.com, rock.genius.com, pop.genius.com, gdzie znajdujesz transkrypcję utworu i adnotacje opisujące znaczenie poszczególnych wersów. Jest to szczególnie przydatne w poznawaniu slangu, czy wyrażeń idiomatycznych. Nie wspominając, że dzięki temu poznajesz kunszt literacki pozornie prostych tekstów.

66

Ja chyba nie mam aż takiego dużego samozaparcia, próbowałam kiedyś sama się uczyć ale kiepsko mi to szło, chyba to był taki słomiany zapał, dopiero jak się do speak upa zapisałam to jakoś wzięłam się za naukę żeby nie wyrzucać kasy w błoto

67

Ja do tej pory wracam do fiszek. Zaliczyłam już kilka zestawów (z wydawnictwa cztery głowy) i potwierdzam, że taka forma nauki jest spoko wink Przerzuciłam się teraz na fiszki audio. Moją pasją jest bieganie - włączam mp3 z słówkami i łącze przyjemne z pożytecznym smile

68

ladyyy napisał/a:

Ja chyba nie mam aż takiego dużego samozaparcia, próbowałam kiedyś sama się uczyć ale kiepsko mi to szło, chyba to był taki słomiany zapał

Miałam tak samo, ale do czasu, w końcu się zawzięłam, ustaliłam cel i NAGRODĘ. Ułatwiły mi to też fiszki, o których wspomniała poprzedniczka, tez je mam, w pudełku jest deklaracja do wypełnienia. Wypełniłam, przypięłam na tablicy korkowej i jak mam gorszy dzień i brakuje zapału to widzę jaka nagroda na mnie czeka i w cudowny sposób energia do nauki wraca wink
Poza tym dużo uczę się z nim w międzyczasie, nawet podczas gotowania czy prasowania, nie muszę siedzieć w klasie nad książką itp.

69

yacha napisał/a:
ladyyy napisał/a:

Ja chyba nie mam aż takiego dużego samozaparcia, próbowałam kiedyś sama się uczyć ale kiepsko mi to szło, chyba to był taki słomiany zapał

Miałam tak samo, ale do czasu, w końcu się zawzięłam, ustaliłam cel i NAGRODĘ. Ułatwiły mi to też fiszki, o których wspomniała poprzedniczka, tez je mam, w pudełku jest deklaracja do wypełnienia. Wypełniłam, przypięłam na tablicy korkowej i jak mam gorszy dzień i brakuje zapału to widzę jaka nagroda na mnie czeka i w cudowny sposób energia do nauki wraca wink
Poza tym dużo uczę się z nim w międzyczasie, nawet podczas gotowania czy prasowania, nie muszę siedzieć w klasie nad książką itp.

Dokładnie, fiszki to bardzo wygodna metoda. Również dla leniuszków i tych osób, które nie mają zbyt wiele czasu na udział w kursach szkoleniowych. Musimy dołożyć samozaparcie i silną motywację, a z pewnością nasz cel zostanie osiągnięty wink

70

Dokładnie, to jak z dietą wink Niektórzy potrafią na niej wytrwać, inni nie, ale wszystko leży w głowie i samozaparciu smile
A nie wiem czy mówiłam Wam już, ale dorzuciłam sobie drugi język, zawsze chciałam znać hiszpański, trafiła się okazja, starter hiszpański -40% w produkcie tygodnie, no to zamówiłam smile

71

Odpaliłam dzisiaj skrzynkę mailową (dodam, że nie wchodzę tam często) - wiadomość, którą dostałam dotyczy tylko dzisiejszego dnia, więc może zdążycie jeszcze skorzystać... Z okazji urodzin na stronce: http://www.fiszki.pl/urodziny - możecie nabyć wybrany zestaw do -40% Osobiście zwariowałam smile

72

A co sądzicie o nauce metodą Callana. Kilka lat temu zupełnie nie znając angielskiego, poszłam na taki kurs. Bardzo intensywny, ale jak dla mnie rewelacja. Nigdy nie zmusiłabym się sama do takiego wysiłku. Szkoda tylko, że musiałam przerwać po roku i właściwie juz mało pamiętam.
Kurs tą metoda uczy odwagi w wypowiadaniu się, bo tam się cały czas mówi.

"Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego." Marek Aureliusz

73

jusiaaba napisał/a:

Odpaliłam dzisiaj skrzynkę mailową (dodam, że nie wchodzę tam często) - wiadomość, którą dostałam dotyczy tylko dzisiejszego dnia, więc może zdążycie jeszcze skorzystać... Z okazji urodzin na stronce: http://www.fiszki.pl/urodziny - możecie nabyć wybrany zestaw do -40% Osobiście zwariowałam smile

Zdążyłam big_smile Dzięki za cynk, udało mi się kupić kolejny angielski, który i tak musiałabym kupić za jakiś czas big_smile

74

Ja nauczyłam się angielskiego oglądając amerykańskie filmy w oryginale z polskimi napisami i trochę też z piosenek. Oczywiście nadal jeszcze się uczę:), ale w ten sposób poznałam bardzo dużo słownictwa, bo język na filmach jest jak żywy. Oglądałam po parę razy moje ulubione tytuły i zaczęłam zapamiętywać dialogi i ich znaczenia. Ze szkoły wyniosłam jakieś 10% swojej wiedzy, bo nie tylko trudno jest mi uczyć się z książek, ale poziom i sposób nauczania angielskiego w szkołach jest niestety wciąż bardzo słaby. Dzisiaj już mogę sobie swobodnie korespondować z ludźmi z zagranicy i zawdzięczam to właśnie oglądaniu filmów i słuchaniu piosenek:)

75

Ja mam problem z nauką tego języka taki, że przetłumaczyć mogę bardzo dużo, ale kiedy mam się wypowiedzieć to następuje katastrofa. Mam wrażenie, że uczenie się słówek nic mi nie daje, bo i tak potem "nie pamiętam", że je umiem. Ktoś rozwiązał taki problem?

76

Polecam Ci fajną stronkę "duolingo" smile

Posty [ 39 do 76 z 103 ]

Strony Poprzednia 1 2 3 Następna

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016