Ciąża w Niemczech - jakie formalności trzeba załatwić ? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#77 2012-07-23 16:32:12

smutnyaniolek
Na razie czysta sympatia

Re: Ciąża w Niemczech - jakie formalności trzeba załatwić ?

agababy musisz sprawdzic w internecie,podaj miasto twoje lub najblizsze wieksze i wpisz Diakonie powinno ci wyskoczyc.Napewno duzo pomoga,nam np pomogli tez napisac pismo do spoldzielni mieszkaniowej i dostalismy w bardzo szybkim czasie duze mieszkanko.Pomagaja finansowo,mozna zwrocic sie wlasnie o napisanie jakiegos pisma (moj maz b.dobrze mowi po niemiecku ale z pisownia ma problemy)sluza tez porada gdzie mozna sie zwrocic z danym problemem.Wiem,ze pomoca rodzinie zajmuje sie tez  Caritas ale znajomi mieszkajacy lata w niemczech polecili nam wlasie Diakonie.Napisz jak mozesz w jakich regionach niemiec jestes.

#78 2012-07-29 11:28:07

niunka828
Niewinne początki

witam dziewczyny mam pytanko a w sumie chcialbym abyscie mi poradzily. Jestem w 3 miesiącu ciąży mieszkam w polsce mój mąż gdy dowiedzielismy sie o ciąży wyjechal do Niemiec jest tam od niespełna miesiąca jest zarejstrowany chce mnie tam ściągnać ale ja się troszkę obawiam doradzcie mi co mam zrobic jak to wszytsko wyglada.Jest w trakcie szukania mieszkania bo narrazie mieszka w hotelu robotniczym ale jak tylko znajdzie to chce zebym do niego przyjechala co mi radzicie?

#79 2012-07-29 14:09:01

agababy
Wkręcam się coraz bardziej

Niunka nie zastanawiaj się!!!  jedź!!!! Ze mna było tak samo smile w de poza językiem wszystko jest lepsze opieka szpitale świadczenia smile

Viktoria nasza Princessa ur. 15.06.2012  godz. 14.46 ; 4030g ; 54cm CC

#80 2012-07-29 14:18:32

niunka828
Niewinne początki

agababy
też byłaś na ubezpieczeniu męża? czekamy aż mąż znajdzie coś odpowiedniego i masz rację nie będę się zastanawiała tylko pojade  tutaj nic mnie nie trzyma,a tam będziemy wszyscy razem.

#81 2012-08-05 07:14:58

Roksanaaa
Niewinne początki

agababy  Jeszcze nie mam meldunku i ubezpieczenia chyba bede musiala jak na razie isc prywatnie do lekarza ale nie wiem co bedzie pozniej... Moj chlopak pracuje na papiery i ma na umowie tylko 800 euro szukamy mieszkania ale jest nam troche ciezko...
nie mamy slubu czy to cos zmienia?

#82 2012-08-06 18:59:11

Hania84
Niewinne początki

Witam Was wszystkie.

Jestem z partnerem w niemczech od 15 miesięcy i tyle też oboje pracujemy...chcemy starać się o dziecko...umowę o pracę mam do maja 2013 roku czyli do rozwiązania umowa uległaby zakończeniu. W związku z tym mam pytanie ... CZY PO ZAKOŃCZENIU UMOWY BĘDZIE MI PRZYSŁUGIWAĆ ELTERNGELD (i w jakiej wysokości?) I CZY MOGĘ POBIERAĆ ELTERNGELD ŁĄCZNIE ZE ZASIŁKIEM DLA BEZROBOTNYCH?

Bardzo proszę Was o odpowiedź.

#83 2012-08-06 19:06:34

viper
Zaglądam tu coraz częściej

Tu masz trochę informacji

http://www.bmfsfj.de/familie,did=76746.html

A najlepiej spytaj się w Elterngeldstelle, tam powinnaś otrzymać 100% pewną informację.

#84 2012-08-06 20:23:07

Hania84
Niewinne początki

Dzięki viper...

Tylko u mnie jest ten problem, że mój niemiecki jest na poziomie podstawowym i nie za wiele dowiem się z tego tekstu, pójściem do tego urzędu też nie wiele wskóram...

Chciałam teraz wstępnie się dowiedzieć jak to wygląda w Niemczech ... a co do odwiedzania urzędów to chcę się wstrzymać dopóki nie będę musiała iść składać wniosków...

Więc jeśli ktoś wie i może mi bezpośrednio napisać odpowiedź na wcześniej zadane pytanie to bardzo proszę o pomoc.

A czy mój lekarz ginekolog będzie znał odpowiedź na te pytania?

#85 2012-08-09 14:53:40

agusiam282
Niewinne początki

Witam wszystki serdecznie!!! Potrzebuje malej pomocy a dokladniej informacji smile Mieszkam w Niemczech 4 lata, pracowalam legalnie i mam stale pozwolenie na prace. . Niedawno zwolnilam sie z pracy z powodow zdrowotnych. Obecnie jestem na zasilku i dorabiam w restauracji Job 400 euro. Niedawno dowiedzialam sie ze jestem w ciazy, to moje pierwsze malenstwo z czego bardzo sie ciesze. Ale i rowniez niedawno rozstalam sie z partnerem i bede ta kruszynke wychowywac sama. Wynajmuje mieszkanie ale... starszy mezczyzna od ktorego je wynajmuje nie chcial podpisac papierow dzieki ktorym nie ja musialabym za nie placic i niestety to co zarobie musze mu oddawac za mieszkanie. Bedac w ciazy musialabym sie wyprowadzic od niego ale pytanie czy ja sama musze placic za nowe mieszkanie i czy dostane jakis dodatek na zycie bedac w ciazy. Co mogla bym zalatwic? Przyznam iz prace mam dosc stresujaca i meczaca i troszke obawiam sie o dzidziusia wiec bede musiala z niej zrezygnowac. Czy ktos moglby mnie pokierowac i dac pewne wskazowki? Bardzo prosze o pomoc . Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez agusiam282 (2012-08-09 15:24:20)

#86 2012-09-20 08:33:35

Netka38
Niewinne początki

Witam ponownie.

Jestem w 18 tyg ciązy. Zatrudniona jestem ponad rok czasu na pełny etat. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim i wczoraj dostałam rozwiązanie umowy o prace ze wzgledu na zły stan finansowy firmy.

Moje pytanie brzmi - Czy pracodawca ma do tego prawo aby mnie zwolnic??

Bardzo prosze o odpowiedz.

#87 2012-09-29 01:17:47

Bezradna_daria
Niewinne początki

pomaranczowa 1 napisał:

aga-baby napisał:

Witam poszukuję wszelkich informacji na temat formalności i wszelkich zasad, dokumentów potrzebnych do rodzenia w niemczech. mam nadzieje że ktoś się tu odezwie i mi pomoże bo jestem zielona.... POMOCY!!!!!!!!

mieszkam w Niemczech od dwudziestu lat.
Powiedz o co chodzi konkretnie. Chetnie pomoge

Witam, Jestem tu nowa, dołączyłam do was, gdyż mam cichą nadzieję, że ktoś mi pomoże . Szczególnie zależy mi na odpowiedzi od pomaranczowa 1 . A więc opiszę o co dokładnie chodzi (nawet jeśli cos sie powtarza każdy pzrypadek jest odrębny). Coraz więcej czytam o ubezpieczeniach, porodzie i szokuje mnie jak ciężko jest zdobyc w ciązy takie ubezpieczenie by nie martwić się stroną finansową porodu. A więc jestem w ok. 5 miesiącu ciąży póki co mieszkam w Polsce nie mam tu ubezpieczenia - prywatne mi i tak nic nie da, a państwowe to ostateczność i moge je mieć. Jestem w związku, ale nie jesteśmy po ślubie. Mój partner 3 miesiące temu wyjechał do pracy do Niemiec, jest tam na umowie i jest ubezpieczony w Allianzie z tego co wiem. I tu zaczynają sie schody. Stanęliśmy w martwym punkcie, niewiemy czy ma wrócic tutaj, czy śćiągnąć mnie do Niemczech. A wszystko zależy od ubezpieczenia. Czy jak wyjadę to co muszę zrobić by urodzić nie ponosząc gigantycznych kosztów? Gdzie sie ubezpieczyć? Czy musimy wziąć ślub, czy nie jest to konieczne. ? A może już za późno i nic sie nei da zrobić? Ciężko mi się w tym połapać mimo iż próbuję.

Bardzo proszę o pomoc, !! Najbliższe dwa tygodnie to nasze być albo nie być. Jadę tam , albo on wraca tu. Bo wkońcu chcemy być razem i cieszyć się razem z naszego skarba w brzuszku .! W razie pytań odpowiem smile

#88 2012-10-01 23:06:17

fasde
Niewinne początki

Witam wszystkie mamy, bardzo proszę o pomoc rozpatrujac moj przypadek.
Jestem w 9tygodniu ciąży cała szczęśliwa i widzę, że jest tu kilka osob które świetnie się orientuja w temacie formalnosci co komu się należy,
A więc mieszkamy z meżem od 3 lat we Frankfurcie nad Menem, jak od roku pracuję jako opiekunka do dziecka i mam umowę
Mini Job-400euro. Oprócz tego jestem również w pelni ubezpieczona przy mężu w Krankenkasse, mąż pracuje w polskiej firmie ale ubezpieczenie jest niemieckie.
Moje pytania to:
czy należeć nam się bedzie:
Kindergeld,
Mutterschaftsgeld
oraz Elterngeld
jesli tak to ew. w jakiej wielkosci.
Bardzo bede wdzięczna za wszelką pomoc.

#89 2012-10-02 12:57:49

Ollia
Niewinne początki

Witam serdecznie mam takie pytanie ,a raczej pytania !
Jestem w 7 miesiacu ciąży , mieszkałam w DE okolo rok , zjechałam w czasie ciąży ,pierwsze 8 tygodni miałam prowadzone w DE, teraz reszte aż do dziś w PL.
Dostalam szanse od następnego tygodnia praca na umowe-dostane ubezpieczenie mieszkanie meldunek .
I moje pytania brzmia.
Czy urzad nie bedzie sie czepiać ,że w 7 miesiacu ciazy przyjechalam tam do pracy i będę tam rodzić (bo takie mam plany)
Czy książeczke ciążową w Polsce muszę przetlumaczyć ?
Jak z lekarzem ,czy obojętnie do którego pójdę nie będzie robić problemu ,ze nie prowadził ciaży od początku ?>
Czy w ogole mogę tam urodzić ?
Czy po urodzeni dziecka , i jesli mam umowe, po jakim czasie ,będę dostawać pieniądzę ze stadt-u ?
Tzn . na mieszkanie itd.
Jesli urodzilabym w PL ,i po nowym roku pojechalabym z dzieckiem do Niemiec ,mialabym umowe o prace naleza mi sie pieniadze na dziecko ? czy tylko jesli urodzę tam?
Pytam bo zostaly mi dwa miesiące i caly czas mysle czy rodzic w DE czy w PL.
Proszę o szybką pomoc.

#90 2012-10-05 12:01:21

nicka1402
Niewinne początki

wITAM JESTEM W 33 tygodniu ciazy i potrzebuje pomocy

#91 2012-11-07 22:52:03

dziubasek0114
Niewinne początki

witam, mam pytanko.Mieszkam na terenie Polski a pracuje w Niemczech.Czy jeśli zajdę w ciąże i pracodawca nie przedluzy mi umowy to należy mi się coś w Niemczech ?meldunek mam w Polsce a w DE pracuję prawie rok czasu smile

#92 2012-11-19 13:28:37

ona_on
Niewinne początki

Witam!!! Przeczytałam posta od deski do deski:) Ale każdy przypadek jest inny:) Prosiła bym o dobrą podpowiedź.
Mieszkam z mężem w Niemczech już 3 rok. Obecnie pracujemy w Berlinie od sierpnia tego roku, na umowę na stałe.Ubezpieczenie mam w AOK.
Na wiosnę przyszłego roku chcieliśmy wrócić do Polski, bo mąż dostał dobrą ofertę pracy, a zawsze i tak mieliśmy wrócić do korzeni:)
Chcieliśmy też po Nowym Roku starać się o dzidziusia.
I stąd moje pytanie. Czy nie lepiej zajść w ciąże w DE? Skoro mam tu umowę na stałe? W Polsce mieszkamy w Szczecinie, więc do Berlina mamy rzut kamieniem.
W Berlinie mamy mieszkanie ze spółdzielni, jesteśmy zameldowani, i mamy tu wszelkie potrzebne dokumenty.
Może powinnam tu się postarać o dziecko, i tu zostać zameldowaną, jeżeli będzie mi wszystko przysługiwało?
Bo w Polsce to guzik dostanę, jak zajdę w ciąże.
Szefowa w pracy jest bardzo przyjazna jeżeli chodzi o ciąże, jak się dowiaduję, od razu każe iść na zwolnienie(praca stojąca na 3 zmiany).
Niech ktoś podpowie. I jak to jest z tymi świadczeniami? Na L4, dostaję się 100% pensji do urodzenia, a potem Elterngeld? Dodam że zarabiam w granicach 800-950euro.
Wiem że będę musiała prowadzić w DE i tu też urodzić.
Czy to że mąż się wymelduje z Niemiec i wróci do Polski ma jakiś związek?

BĘDĘ WDZIĘCZNA ZA POMOC!

#93 2012-11-20 22:29:24

viper
Zaglądam tu coraz częściej

fasde napisał:

Witam wszystkie mamy, bardzo proszę o pomoc rozpatrujac moj przypadek.
Jestem w 9tygodniu ciąży cała szczęśliwa i widzę, że jest tu kilka osob które świetnie się orientuja w temacie formalnosci co komu się należy,
A więc mieszkamy z meżem od 3 lat we Frankfurcie nad Menem, jak od roku pracuję jako opiekunka do dziecka i mam umowę
Mini Job-400euro. Oprócz tego jestem również w pelni ubezpieczona przy mężu w Krankenkasse, mąż pracuje w polskiej firmie ale ubezpieczenie jest niemieckie.
Moje pytania to:
czy należeć nam się bedzie:
Kindergeld,
Mutterschaftsgeld
oraz Elterngeld
jesli tak to ew. w jakiej wielkosci.
Bardzo bede wdzięczna za wszelką pomoc.

Kindergeld tak, w wysokości 184 EUR

o Mutterschaftsgeld najlepiej spytać bezpośrednio w Kasie chorych, ale wydaje mi się, że nie, bo to przysługuje osobom, które są ubezpieczone samodzielnie(tzn. nie przy mężu).

Elterngeld w wysokości 390 EUR

#94 2012-11-21 21:57:29

Borowianka
Niewinne początki

Witajcie:)

moja sytuacja wyglada nastepujaco:
pracuje legalnie od 1 grudnia 2011 w Berlinie, ale wciaz mieszkam w Polsce! Dojezdzam dzien w dzien ok 100km! Zatem nie jestem zameldowana w Niemczech, ale place wszystkie podatki. Jestem poki co dopiero w trzecim miesiacu ciazy, ale juz zaczynam sie martwic czy po porodzie bedzie mi przyslugiwal zasilek w posataci Kindergeld i Elterngeld. Co mysliscie? Pozdrawiam

#95 2012-12-02 20:31:07

luiska7
Niewinne początki

witam POMARANCZOWA mam pytanie o ciaze w niemczech

#96 2012-12-02 20:35:10

luiska7
Niewinne początki

witam prosze o pomoc jestem w 17 tygodniu ciazy i mieszkam w niemczech i pracuje mam umowe podpisana na pol roku
czy po tym okresie panstwo bedzie placic za mnie ubezpiezenie

#97 2012-12-16 14:40:37

niunka828
Niewinne początki

Hej dziewczyny mam pytanie. Jestem w 7 miesiącu ciąży mój mąż wlasnie dostal propozycje pracy w Niemczech na własna dzialalnosc przy remontach budowlanych. Wyjazd ma byc 5 stycznia a 7 stycznia juz do pracy. Jest tam kuzyn męza i powiedzial zebym jechala z nim on nas zamelduje u siebie w domu.Powiedzcie mi jak to jest z  ubezpieczeniem jak mąż ma w polsce dzialalność i na ta polska dzialalnosc ma pracowac w niemczech. co mam robic. Jak to wszytsko tam wyglada. Jest tez taka opcja ze po 2 tygodniach pracy byc moze zostanie zatrudniony w firmie budowlanej.błagam pomozcie

#98 2012-12-16 19:14:03

hanka89
Niewinne początki

Czesc wszystkim smile Pisze poniewaz mam problem, a wlasciwie chcialabym sie poradzic kogos kto ma wieksze pojecie o pewnych sprawach niz ja wink Mieszkam z mezem w DE od 1,5 roku. Jestesmy na sozialu poniewaz gdy oboje tutaj przyjechalismy nie znalismy jezyka i urzad wyslal nas na sprachkurs. Kurs niedawno sie skonczyl, ale pod koniec okazalo sie, ze jestem w ciazy. W tej chwili jest to 18 tydzien wiec do rozwiazania mi troszke zostalo. Dodam tylko, ze maz ma obywatelstwo w zwiazku z czym sozial oplaca nam mieszkanie i dostajemy pieniadze na zycie. W tej chwili jest to 680€ miesiecznie plus 50 € za to, ze jestem w ciazy. Mieszkamy w 2-pokojowym mieszkaniu, ale w zwiazku z dzieckiem chcielibysmy zmienic na cos troche wiekszego. I teraz zastanawiam sie jak to jest, czy mozemy to zrobic zanim dziecko sie urodzi ? Czy musimy czekac minimum do maja. Nie wyobrazam sobie przeprowadzki z niemowlakiem sad I czy ktos sie orientuje w tej chwili jakie pieniadze wyplacane sa po urodzeniu ? Z gory dziekuje za pomoc.

Ostatnio edytowany przez hanka89 (2012-12-16 19:15:48)

#99 2013-01-08 18:09:13

Monika Fudalej
Niewinne początki

Czesc dziewczyny-jestem tu nowa ale widze ze dobrze trafilam,bo sa tu osoby ktore z checia pomagaja.A wiec przejde do rzeczy:mianowicie mieszkam w niemczech z mezem prawie od 7 lat moj maz ma gewerbe a ja jestem u niego zatrudniona na 400 EU mamy ubezpieczenie panstwowe. Teraz jestem w 10 tyg ciazy chcialam sie dowiedziec co mi przysluguje z tytulu urodzenia dziecka i czy ewentualnie moge isc na L4 gdyz nie za dobrze sie czuje.Bardzo prosze o pomoc.

#100 2013-01-08 18:27:09

Monika Fudalej
Niewinne początki

Dziewczyny a jak to jest czy jak urodze tu dziecko to dostanie jakis dokument bo ja w polsce nie mam meldunku wiec nie moge tam zameldowac dziecka jak to zalatwiac?

#101 2013-01-10 15:20:58

marlena1990
Niewinne początki

witam!
Mam pewien problem. Meszkam w Niemczech od lipca,od 2 miesięcy mam zatrudnienie na 420E z ubezpieczeniem i zaszłam w ciążę (5 tydzień). Czy pracodawca ma mnie prawo zwolnić? czy moje ubezpieczenie pokryje wszystkie koszty zwiazane z ciążą?

#102 2013-01-10 17:34:23

Benia 21
Niewinne początki

Jestem przyszla mama . Od prawie roku jestem w niemczech ale od 7 miesiecy z meldunkiem . Spodziewam sie dziecka w marcu tego roku ale nie mam ubezpieczenia . Tata malego bedzie Niemiec czy to cos zmienia. Czy moge miec problemy z porodem tu? Czy po porodzie moge liczyc na jakas pomoc finansowa od miasta.

#103 2013-01-13 13:48:37

ona711
Niewinne początki

Pomarańczowa bardzo prosiłabym cię o kontakt prywatny, mam kilka pytan i nie chcialabym tego roztrzasac na forum poniewaz jest to dosc skompilkowana sprawa, a moze bedziesz w stanie cokolwiek doradzic, pozdrawiam,

#104 2013-01-15 08:44:21

kklaudia
Niewinne początki

hanka89 napisał:

Czesc wszystkim smile Pisze poniewaz mam problem, a wlasciwie chcialabym sie poradzic kogos kto ma wieksze pojecie o pewnych sprawach niz ja wink Mieszkam z mezem w DE od 1,5 roku. Jestesmy na sozialu poniewaz gdy oboje tutaj przyjechalismy nie znalismy jezyka i urzad wyslal nas na sprachkurs. Kurs niedawno sie skonczyl, ale pod koniec okazalo sie, ze jestem w ciazy. W tej chwili jest to 18 tydzien wiec do rozwiazania mi troszke zostalo. Dodam tylko, ze maz ma obywatelstwo w zwiazku z czym sozial oplaca nam mieszkanie i dostajemy pieniadze na zycie. W tej chwili jest to 680€ miesiecznie plus 50 € za to, ze jestem w ciazy. Mieszkamy w 2-pokojowym mieszkaniu, ale w zwiazku z dzieckiem chcielibysmy zmienic na cos troche wiekszego. I teraz zastanawiam sie jak to jest, czy mozemy to zrobic zanim dziecko sie urodzi ? Czy musimy czekac minimum do maja. Nie wyobrazam sobie przeprowadzki z niemowlakiem sad I czy ktos sie orientuje w tej chwili jakie pieniadze wyplacane sa po urodzeniu ? Z gory dziekuje za pomoc.

Witaj hanka89, mozesz przeprowadzic sie z mezem w kazdej chwili oczywiscie jezeli czujesz sie na silach a jezeli macie ciezka sytulacje finansowa to mozesz pojsc do Caritasu albo Diakonu i poprosic o pomoc, ja tak zrobilam i otrzymalam pieniazki na ubranie dla siebie, na wyprawke dla dziecka tzn. na wozek, ubranka, lozeczko, mebelki, fotelik samochodowy a wprowadzajac sie do nowego mieszkania otrzymalam rowniez pieniazki na kuchnie. Jezeli zglosisz sie o taka pomoc musisz wiedziec ze pieniadze te sa wyplacane na dwa razy tzn. jakas czesc przed porodem a reszta pieniedzy po porodzie ale musisz ponownie zglosic sie z aktem urodzenia dziecka do fundacji z ktorej uzyskasz pomoc finansowa. No i oczywiscie jezeli pomoc finansowa przekroczy kwote 1400 € z tej fundacji to musisz okazac rachunki.
Pozdrawiam i zycze powodzenia smile

Justysia ur. 19.12.2010 15:20 3380g i 53cm
Pawelek ur. 23.11.2012 11:47 4210g i 55cm

#105 2013-01-18 20:44:23

AniiitA
Niewinne początki

Witam , chciałabym uzyskaać informacje na kilka istotnych pytań.
Pracuję w niemczech od dłuższego czasu , posiadam ubezpiecznie Techniker Krankerkasse do 2015r. Chciałabym wrócić do Polski i tam urodzić/ jestem w 10 tygodniu ciąży .Czy zostane objęta opieka medyczna  , powołując się na te ubezpiecznie ?. Oraz jak wygląda sytuacja z urlopem chorobowym oraz wychowawczym.
Dzieękuje za pomoc i odpowiedzi
Pozdrawiam smile

#106 2013-01-22 13:59:00

Freda
Niewinne początki

Witajcie dziewczyny,
mam pytanie, jest kilka podobnych postow ale odpowiedzi nie znalazłam. Oboje z mężem mieszkamy i pracujemy od ponad roku w niemczech. Nie mamy obywatelstwa. Moja umowa o prace konczy sie 3 miesiace przed porodem. Wtedy bedzie to juz moje 1,5 roku pracy na cały etat. Bede starała sie pracowac tak długo jak to mozliwe gdyż firma umożliwia zmiane stanowiska na korzystniejsze. Czy wtedy nalezy zglosic sie do Arbeits Agentur, Czy jeśli jednak nie dam rady pracowac do konca (tzn lekarz wysle mnie na chorobowe bo to jednak obciążająca praca) to należy zgłosic to do Krankenkassy i czy wtedy tak jak w Polsce koszty tzw. L4 po zakonczeniu umowy pokrywa Krankenkassa czy tu koniec umowy wiąże się z brakiem jakichkolwiek swiadczen? Czy mam szanse na jakies swiadczenia na dziecko i na mnie przez ten czas w którym nie bede mogła ponownie podjąć pracy? Bardzo prosze o odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie

#107 2013-02-03 00:05:45

Monika Fudalej
Niewinne początki

Pomaranczowa prosze odezwij sie.Mam takie pytanie za kilka miesiecy urodze dzieckow niemczech podobno  jak chociarz jeden z rodzicow przebywa legalnie na terenie niemiec to dziecko automatycznie dostaje obywatelstwo niemieckie a ja jak urodze to bedzie 7 lat czy wtedy za rok moje dziecko dostanie obywatelstwo czy tez nie.

#108 2013-02-03 10:02:13

pomaranczowa 1
Przyjaciółka Forum

Monika Fudalej napisał:

Pomaranczowa prosze odezwij sie.Mam takie pytanie za kilka miesiecy urodze dzieckow niemczech podobno  jak chociarz jeden z rodzicow przebywa legalnie na terenie niemiec to dziecko automatycznie dostaje obywatelstwo niemieckie a ja jak urodze to bedzie 7 lat czy wtedy za rok moje dziecko dostanie obywatelstwo czy tez nie.

czesc Monika fudalej,
podaje Ci taki artykul ,przeczytaj uwaznie, albo (jesli nie znasz jeszcze zbyt dobrze niemeickiego ) to popros kogos kto zna lepiej.
http://home.arcor.de/standesamtsinfo/Ge … gkeit.html

Wynika tu jasno ze:
1.dziecko urodzone w Niemczech dostaje automatycznie obywatelstwo niemieckie jesli
a)JEDNO z rodzicow takowe posiada
b)jezeli tym rodzicem jest OJCIEC, to konieczne jest potwierdzenie ojcostwa-dopiero po potwierdzeniu ojcostwa , dziecko otrzymuje obawatekstwo
c)jesli zadne z rodzicow nie posiada ob. niem.,to wtedy,kiedy jedno z rodzicow od 8 lat mieszka (ale nieprzerwanie )w Niemczech /lub posiada od trzech lat pozwolenie na pobyt

mam nadziej, ze moglam troche pomoc
Pozdrawiam & alles Gute!

Ostatnio edytowany przez pomaranczowa 1 (2013-02-03 11:09:33)

jestem w ciaglym stawaniu sie

#109 2013-02-03 12:09:42

madzia1910
Niewinne początki

witajcie dziewczyny. jestem w ciazy w 6 msc jestem tutaj z  mezem od nie dlugiego czasu. mieszkamy ze znajoymi i to jest najwiekszym problemem. ale juz znalezlismy miekszkanie od 1 marca tylko jest ten problem ze pieniedzy za duzo nie mamy a mieszkanie jest puste, czytalam wczseniej i pisala ktoras z was ze jest jakas instytucja ktora pomaga finansowo na meble i na ubrania dla mnie bo jednak nie mamy tutaj kolorowo.. sad mozecie jakos pomoc ?? gdzie mam sie zglosic itp

#110 2013-02-08 14:03:53

rozowa_mandarynka
Dobry Duszek Forum

Co to jest mutterschaftsgeld kto kiedy ile dostaje? Gdzie trzeba zlozyc Antrag?
Jak sie dostaje 150 elterngeld to ile jobcenter odlicza a ile jak 300 i czy Kindergeld tez

#111 2013-02-13 15:58:15

samira84
Niewinne początki

rozowa_mandarynka napisał:

Co to jest mutterschaftsgeld kto kiedy ile dostaje? Gdzie trzeba zlozyc Antrag?
Jak sie dostaje 150 elterngeld to ile jobcenter odlicza a ile jak 300 i czy Kindergeld tez

Proszę:

Zasiłek macierzyński (Mutterschaftsgeld) jest rekompensatą z tytułu utraconego wynagrodzenia w okresie ochrony macierzyńskiej przed i po porodzie. Kobiety ubezpieczone ustawowo otrzymują na wniosek od kasy chorych 13 euro dziennie, a pracodawca dokłada tyle, aby uzyskana kwota odpowiadała wysokości wynagrodzenia netto otrzymywanego w ostatnich miesiącach. U osób ubezpieczonych w prywatnych kasach suma ta może być niższa, ponieważ zamiast stawki dziennej wypłacanej przez kasę chorych otrzymują oni od Federalnego Urzędu Ubezpieczeń (Bundesversicherungsamt) jednorazową sumę w wysokości 210 euro. Pracodawca nalicza kwotę natomiast tak, jakby pobierana była normalna stawka kasy chorych.

Kobiety prowadzące samodzielną działalność gospodarczą powinny dowiedzieć się w swojej kasie chorych, czy przysługuje im zasiłek macierzyński. Kobiety pracujące w ramach zatrudnienia „400-Euro-Job“ zwracają się do Federalnego Urzędu Ubezpieczeń (Bundesversicherungsamt), a bezrobotne do Federalnej Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit).

6 tygodni przed planowanym porodem i 8 tygodni po porodzie... jezeli bylo sie zatrudnionym na umowe o prace dostaje sie za kazdy dzien 13 €, reszte placi pracodawca, tak ze w efekcie koncowam dostaja sie taka sama kwote netto jak podczas normalnego zatrudnienia

Pozdrawiam smilesmilesmile

#112 2013-02-13 16:08:40

samira84
Niewinne początki

Benia 21 napisał:

Jestem przyszla mama . Od prawie roku jestem w niemczech ale od 7 miesiecy z meldunkiem . Spodziewam sie dziecka w marcu tego roku ale nie mam ubezpieczenia . Tata malego bedzie Niemiec czy to cos zmienia. Czy moge miec problemy z porodem tu? Czy po porodzie moge liczyc na jakas pomoc finansowa od miasta.

Jeśli nie masz ubezpieczenia, poród bedzie płatny i nie ważne czy ojcem dziecka jest Niemiec, Włoch itd. Muszisz miec ubezpieczenie. Otrzymasz Kindergeld w wysokosci 184 euro i elterngeld w wysokości 300 euro( bo nie pracowałaś)

Gdyby co to pisaj.
                                   Pozdrawiam

#113 2013-02-13 16:34:30

samira84
Niewinne początki

madzia1910 napisał:

witajcie dziewczyny. jestem w ciazy w 6 msc jestem tutaj z  mezem od nie dlugiego czasu. mieszkamy ze znajoymi i to jest najwiekszym problemem. ale juz znalezlismy miekszkanie od 1 marca tylko jest ten problem ze pieniedzy za duzo nie mamy a mieszkanie jest puste, czytalam wczseniej i pisala ktoras z was ze jest jakas instytucja ktora pomaga finansowo na meble i na ubrania dla mnie bo jednak nie mamy tutaj kolorowo.. sad mozecie jakos pomoc ?? gdzie mam sie zglosic itp

Madziu, tak jak
Hanka89 napisała: jezeli macie ciezka sytulacje finansowa to mozesz pojsc do Caritasu albo Diakonu i poprosic o pomoc, ja tak zrobilam i otrzymalam pieniazki na ubranie dla siebie, na wyprawke dla dziecka tzn. na wozek, ubranka, lozeczko, mebelki, fotelik samochodowy a wprowadzajac sie do nowego mieszkania otrzymalam rowniez pieniazki na kuchnie. Jezeli zglosisz sie o taka pomoc musisz wiedziec ze pieniadze te sa wyplacane na dwa razy tzn. jakas czesc przed porodem a reszta pieniedzy po porodzie ale musisz ponownie zglosic sie z aktem urodzenia dziecka do fundacji z ktorej uzyskasz pomoc finansowa. No i oczywiscie jezeli pomoc finansowa przekroczy kwote 1400 € z tej fundacji to musisz okazac rachunki.

Wpisz sobie w google Caritas lub Diakoni oraz miasto gdzie mieszkasz i spróbuj poszperać.

Życze powodzenia.

#114 2013-02-17 23:05:43

iwonsien
Niewinne początki

witam was panie ,moze ktoras jest w stanie podpowiedzieć mi  co mam robic .pracuje w niemczech od roku przy opiece nad osobami starszymi niestety nie mam umowy sad niedawno dowiedzialam sie ze zaszlam w ciaze mam ubezpieczenie tylko polskie , musze nadmienic ze staram sie o pochodzenie niemieckie ale narazie to sa poczatki. nie wiem co mam robic ,maz moj w polsce pracuje planowalam ze sciagne ich tu jak juz papiery beda ale teraz juz nie mam czasu na czekanie musze sie ubezpieczyc sama ? zapisac do lekarza ? pomozcie mi co ja mam zrobic gdzie sie udac .

Stopka forum