Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » KULTURA » Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 6 ]

1

Temat: Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.

13 października Bob Dylan został ogłoszony laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W uzasadnieniu podano: za stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w wielkiej tradycji amerykańskiej piosenki. Kontrowersje wzbudziła reakcja Dylana, który w żaden sposób nie skomentował przyznanego mu wyróżnienia oraz zignorował próby kontaktu ze strony Akademii Szwedzkiej. Pod znakiem zapytania stoi zatem odbiór przez niego nagrody podczas uroczystej gali 10 grudnia. W dotychczasowej historii Nagrody Nobla tylko sześciu laureatów odmówiło jej przyjęcia, m.in. Jean Paul Sartre i Borys Pasternak.

Co sądzicie o tej nominacji oraz o zachowaniu Boba Dylana?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.

Co do nominacji, to nie mam zdania. Ani nie znam jego twórczości (to znaczy piosenki oczywiście słyszałam, ale że śpiewa po angielsku to i tak nie wiem o czym) ani nie znam się w takim stopniu na literaturze żeby móc ją ocenić.
Ale uważam, że ignorowanie prób kontaktu ze strony Akademii jest po prostu niegrzeczne. Przecież wystarczyłoby odebrać ten telefon, podziękować i odmówić przyjęcia nagrody. A dopiero później go wyłączyć żeby nie dzwonili upierdliwi dziennikarze... wink

3 Ostatnio edytowany przez Excop (2016-11-02 18:59:54)

Odp: Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.
cslady napisał/a:

Co sądzicie o tej nominacji oraz o zachowaniu Boba Dylana?

Co do przyznania Dylanowi owej nagrody, wcale nie jestem przeciw. Choć nie znam wielu jego dzieł, kilka utkwiło mi w pamięci od czasów, w których o Miłoszu lub Szymborskiej nawet nie słyszałem. Niczego nie ujmując  geniuszowi literackiemu tych dwojga naszych rodaków.
Styl jego śpiewu drażnił mnie. Ale jednocześnie fascynował.
Podobnie jak Bbasia, nie rozumiałem, o czym śpiewa.
Przykuwał uwagę charyzmą i taką (według mnie) niby hippisowską, nonszalancją ubraną w zaangażowanie.
Po przeczytaniu tłumaczeń jego pieśni i ponownym ich odsłuchaniu znalazłem "to coś" w jego artystycznym wyrazie.
Czy zasługiwał na Nobla? Nie wiem. smile

Co do jego postawy "wbrew".
Może chce być kojarzony z największymi artystami literatury (według werdyktów Akademii Szwedzkiej oczywiście), którzy nie odebrali nagrody.
Uważam jednak, że stoi za tym jego image barda, a nie celebryty. Bo ani biedny, ani mało popularny, to on nie jest.
Widzieliście ceremonię uhonorowania go w Białym Domu przez Obamę jakimś wysokim odznaczeniem?
Wyglądał, jakby go przymusowo tam doprowadzono. smile

4

Odp: Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.

Z tego co słyszałam w radiu Bob Dylan przyjął tę nagrodę.

5

Odp: Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.

Przychylam się do zdania Excopa, że to, że dla zdecydowanej większości artystów/naukowców/polityków/innych ludzi Nobel jest ogromną nobilitacją, spełnieniem marzeń i byłby ukoronowaniem ich pracy twórczej/naukowej/pokojowej, przez niektórych, na przykład tytułowego Boba Dylana, który ma specyficzny i jednak dosyć nonszalancki sposób bycia, to zaszczytne wyróżnienie nie musi być traktowane jak coś wyjątkowego. Ponadto niektórzy w takich sytuacjach i na takich galach po prostu się męczą, czego nie należy z góry oceniać jako świadomie wymierzony przeciwko Akademii Szwedzkiej afront.
Ja co prawda chętnie bym taką nagrodę przyjęła big_smile, zgadzam się, że jest to niegrzeczne, ale chyba potrafię zrozumieć.

6 Ostatnio edytowany przez celinienne (2016-11-05 13:42:54)

Odp: Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.

Cslady - jezeli pytasz nas o zdanie, miloby uslyszec jakie zdanie na ten temat masz ty  -)

Moim zdaniem Nagroda Nobla w dziedzienie literatury dla Boba Dylana jest nieprzyjemnym zartem. Sam Bob Dylan zachowal sie  niezbyt powaznie po 2 tygodniach milczenia zaznaczajac, ze pojedzie odebrac te nagrode, a potem komitet Nagrody - rowniez niezbyt elegancko wcale nie zaprosil go na ceremonie odbioru nagrody.  Czyzby rzeczywiscie nie bylo w ogole kandydatow wg komitetu? Moim skromnym zdaniem chociazby Salman Rushdie ... ale moja lista osob, ktorych nobilitacja "noblowska" bylaby ukoronowaniem ich kariery pisarskiej czy poetyckiej - jest dluga.
Juz pokojowa nagroda Nobla jest w tym roku kompletnym nieporozumieniem a teraz literacka. Przykre...
Wg mnie poezja, ktora nie moze zaistniec bez muzyki - to nie jest zadna literatura. Zaden z tekstow Boba Dylana nie zaistnial poza kontekstem muzycznym.


Co to jest literatura?
To jest takie cos, za co Bob Dylan dostal nagrode Nobla.

Posty [ 6 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » Literacka Nagroda Nobla dla Boba Dylana.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024