ktoś czytał, refleksje, warto?? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KULTURA » ktoś czytał, refleksje, warto??

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

Temat: ktoś czytał, refleksje, warto??

Erich Fromm

"O sztuce istnienia"
"Ucieczka od wolności"

jak w temacie, może ktoś coś poleci w ten deseń?? big_smile

"Wędrowcze, droga przepadła; trzeba ją idąc, odkrywać"
"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"
Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: ktoś czytał, refleksje, warto??

Ale chodzi Ci o to by polecić wymienione przez Ciebie książki czy jakieś ine ale w podobnym charakterze?
Jeśli o Fromma chodzi,przeczytałam wszystko będąc w liceum.
Najbardziej zapadły mi w pamięć "O sztuce miłości" i wymieniona "Ucieczka..."
Na pewno warto jeśli nie wierzysz we Freudowskie wydumki i jeśli chcesz zrozumieć pewne mechanizmy popychające ludzi do czasem zaskakujących działań.

Końcówkę -om piszemy w celowniku liczby mnogiej rzeczowników wszystkich rodzajów, np.Wspomniałem o tym moim gościom.
Zwrócił się ku tamtym kobietom.
Przyjrzał się uważnie oknom i drzwiom.

3 Ostatnio edytowany przez Amethis (2016-09-24 13:33:06)

gojka102 napisał/a:

Ale chodzi Ci o to by polecić wymienione przez Ciebie książki czy jakieś ine ale w podobnym charakterze?
Jeśli o Fromma chodzi,przeczytałam wszystko będąc w liceum.
Najbardziej zapadły mi w pamięć "O sztuce miłości" i wymieniona "Ucieczka..."
Na pewno warto jeśli nie wierzysz we Freudowskie wydumki i jeśli chcesz zrozumieć pewne mechanizmy popychające ludzi do czasem zaskakujących działań.

mnie w liceum bardziej mat-informatyczne klimaty interesowały sad
ale kto zabroni eksternistycznie człowiekowi się dokształcać, w sumie wink

gdzieś czuje w  środku że bez spotkania z Frommem się nie obędzie, za dużo odwołań do niego w tym co przeczytałem

przebiłem się już w różnym stopniu przez Pecka, Berna, Tolla, Rohra, Meszuego, E. Younga
z racji uświadomienia sobie swoich braków oraz łatek na te braki,
i zassało mnie w poszukiwania wink a ostatnio to tylko poszukiwania na wydawnictwach psychologicznych, i tego Fromma od groma big_smile
może właśnie coś ciekawego, możesz polecić, będę naturalnie wdzięczny

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"
Reklama

4 Ostatnio edytowany przez celinienne (2016-09-28 23:03:01)

Fromma tez w liceum zaliczylam, a jestem +55, wiec wiesz -)
Moge polecic literature, ale moze jak juz tego Fromma masz pod reka, to go "zalicz" -) WARTO. Nie bardzo wiem w jaka strone chcesz sie skierowac - chcesz zaliczyc cos "kulturalno-reflelksyjnego", wylacznie "refleksyjnego", czy moze interesuje cie wiedza psychoanalityczna? Prosze, napisz kilka slow o swoich oczekiwaniach.
Pozdrawiam

5 Ostatnio edytowany przez Amethis (2016-09-30 08:24:22)

celinienne napisał/a:

Fromma tez w liceum zaliczylam, a jestem +55, wiec wiesz -)
Moge polecic literature, ale moze jak juz tego Fromma masz pod reka, to go "zalicz" -) WARTO. Nie bardzo wiem w jaka strone chcesz sie skierowac - chcesz zaliczyc cos "kulturalno-reflelksyjnego", wylacznie "refleksyjnego", czy moze interesuje cie wiedza psychoanalityczna? Prosze, napisz kilka slow o swoich oczekiwaniach.
Pozdrawiam

będzie ciężko opisać jaka to strona, skłaniałbym się do stwierdzenia świadomość siebie wink
szczerze powiem że nadrabiam stracone lata, być może gdybym w liceum przeczytał taki "temat" byłbym gdzie indziej, jednak jestem gdzie jest big_smile

staram się nie zaliczać "książek", często są to pozycje z odnośników, z książek które czytałem wcześniej, coś w stylu po nitce do kłębka

głowa całe życie, jechała na matematyczno-informatycznej wiedzy, logika, racjonalizacja wink  pewnie z tego co napisałaś najbardziej w kierunku "refleksyjnym" bym się określił

na chwilę obecną, przeplata mi się to i uzupełnia, też pozycjami w deseń "psychoanalitycznymi"
wiele lat omijałem czytanie, korzystałem z gotowych "esencji", od pewnego niedługiego czasu wciągnęło mnie czytanie

także jestem na propozycje otwarty

Fromm wszedł jak w masło wink
troszkę poukładało to już odkryte przemyślenia, fajnie odkurzyło pewne miejsca

Reklama

6

Wiele ksiazek z najwyzszej polki literatury swiatowej prowokuje do glebokiej refleksji. Tutaj proponuje wziac liste noblistow literatury i chociaz po jednej ksiazce "zaliczyc" ( tego slowa uzywam swiadomie, w bardzo prowokacyjnym sensie--).
Jezeli chodzi o moja osobista liste - proponuje na poczatek trojce : 
1. F. Nietzsche - Tako rzecze Zaratustra ( filozof napisal ksiazke w ciagu dwoch tygodni, ale pomimo, ze styl literacki nie jest  na najwyzszym poziomie, to tresc - owszem). Niktore strony czytalam po kilkanascie razy - dla ogromnej przyjemnosci.
2. M. Bulhakow - Mistrz i Malgorzata (literaura piekna; ale z tych, ktore zostawiaja po soboie gleboki slad)
3. J-F Celine - Podroz do kresu nocy (literatura piekna, ktora zrewolucjonowala literature XX wieku)

Z innej polki - psychologizujacej - przewspaniala kwiecista i dobrze wstrzasajaca -  Eric Bern "Dzien dobry i co dalej".
Milej lektury. Pozdrawiam -)

7

Amethis napisał/a:

Erich Fromm

"O sztuce istnienia"
"Ucieczka od wolności"

jak w temacie, może ktoś coś poleci w ten deseń?? big_smile

Zamiast marksizującego psychoanalitycznego Fromma polecam Karen Horney i jej "Nerwicę i rozwój człowieka" - książkę która potrafi przeformułować nasze myślenie o sobie i relacjach ze światem. Pozycja obowiązkowa, niczym Talmud dla rabina ;-). Podobnie jak Celinienne polecam Ci Nietzschego, ale "Wiedzę radosną". Nietzche jest bardzo "odświeżający".

8

Pema Cziedryn:
1. Kiedy życie Cię przerasta
2. Miejsca, które budzą lęk
3. Zacznij tu, gdzie jesteś

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski

9 Ostatnio edytowany przez Amethis (2016-10-01 08:06:37)

Książki z ktorych mozna cos wiecej niz religijnosc zobaczyć
R Rohr
Spadac w Górę, Tozsamosc mężczyzny, Nagie Teraz

Berne , na wstep "W co grają ludzie", na dopełnienie wspomniana " dzien dobry i co dalej"

M. Peck " droga rzadziej przemierzana" uwazam ze nie wolno tego ominąć smile

Veneralnie w tych i innych ksiazkach jak juz sie zalapało, pisze sie o jednym i tym samym ; )

Fromma, czytam bo poszukuje czegos wiecej niż odpowiedzi na temat syndromow swojej egzystencji, bardziej ostatnio w symptomy sie kieruje smile  wiec sadze ze trzeba do korzeni powrócić wink

Książek wko tekscie uzaleznienia, nie bede wymieniał, sa dwie klasyczne, wtajemniczeni wiedzą smile
Kilka pozycji z wydawnictw psychologicznych, w temacie emocje, uważność,
I ksiazki goscia o nazwiksu E. Tolle

Tomek, polecam E.Young ,cos tam uwalnianie sie z pułapek psychologicznych

Szkoda intelektualizowac "naprawe siebie" wink
Bo zamyka "czucie"

Dziekuje za propozycje, namiary dobrze posiadac smile

10 Ostatnio edytowany przez celinienne (2016-10-08 19:17:18)

Amethis - E. Tolle jest dostepny na youtube w ramach wielu konferencji.  Wg mnie troche;,bardziej  new-age-owski niz naukowy. Powoluje sie czesto na Boga czy boskosc, chociaz o jakim Bogu mowi - nie wiadomo. Dla mnie to autor z nizszej polki, ale dla wielu jest "motywatorem". Jezeli juz - to ciekawszy jest Napoleon Hill czy Kiyosaki w ramach podniesienia motywacji -)

Mysle tez, ze kazdy,kto chcialby poczytac dzielo refleksyjne - powinien przejsc przez Epikteta.

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » ktoś czytał, refleksje, warto??

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2018