Rozdzielność majątkowa przed czym chroni, a czym nie - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2010-01-13 23:09:17

gozdzik
Zaglądam tu coraz częściej

Rozdzielność majątkowa przed czym chroni, a czym nie

Witam, nie doszukałam się postu o podobnym temacie, jeśli się powtarzam to proszę o odesłanie mnie do poprzednich odpowiedzi. Podpisałam z mężem rozdzielność majątkową rok po ślubie. Wiem, że jeden kredyt został wzięty przez męża przed podpisaniem umowy, drugi już po. Co mi grozi i jak się mogę bronić w przypadku niespłacenia przez męża kredytów,  oraz niespłacanych mandatów; oraz co oznacza wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank?

#2 2010-01-15 10:48:53

margolcia
Przyjaciółka Forum

Re: Rozdzielność majątkowa przed czym chroni, a czym nie

Witaj,

Jeżeli Twój mąż wziął kredyt przed podpisaniem rozdzielności majątkowej, to jesteś za ten kredyt współodpowiedzialna, czyli w przypadku, gdy mąż nie będzie go spłacał, to Ty musisz to zrobić. Drugi kredyt jest tylko i wyłącznie męża i on powinien go spłacać.

(Jeżeli jutro kupisz wypasiony apartament w Warszawie, to będzie on stanowił Twoją wyłączną własność.)

Bank wypowiada kredyt przeważnie w chwili, kiedy dłużnik zalega ze spłatami i kieruje sprtawę do firm windykacyjnych lub bezpośrednio na drogę postępowania sądowego. Ciąg dalszy to komornik.

Pozdrawiam

Tam dom Twój, gdzie kot Twój.

Wiek średni poznajemy po tym, że szeroki umysł i wąska talia zamieniają się miejscami...

#3 2010-01-15 20:24:10

Iwkaaa
Przyjaciółka Forum

Witaj.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność za kredyty męża sprawa ma się tak, spróbuję tak skrótowo. Ale polecam dokładniejszą lekturę.
To zależy czy zgadzałaś się na kredyt. Jeśli nie zgodziłaś się a mąż wziął kredyt jeszcze przed podpisaniem rozdzielności majątkowej  nie odpowiadasz za ten kredyt , o ile wzięty był po 20 stycznia 2005. W takim przypadku wierzyciel może tylko dochodzić swoich należności jedynie z majątku osobistego dłużnika. Nie wolno mu dochodzić z majątku wspólnego.Jeśli kredyt byłby zaciągnięty przed tą datą wtedy może dochodzić z majątku wspólnego , ale nie z Twojego osobistego . To reguluje art 41 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
A co do rozdzielności majątkowej jeśli mąż zaciągnie kredyt, a nie poinformuje banku że taka rozdzielność istnieje, to dla banku jest tak jakby jej nie było. Niestety takie jest prawo.
Proponuję  poradzić się jakiegoś prawnika.
Adwokat u którego byłam tak mi tę sprawę przedstawił.

A wypowiedzenie umowy kredytowej przez  bank oznacza jedynie to że przestają obowiązywać dotychczasowe warunki kredytowe i całość zadłużenie winna być spłacona natychmiast. Mąż powinien porozumieć się z bankiem i starać się o rozłożenie na raty długu. Jeśli tego nie zrobi( nie spłaci, bądź nie dogada się z bankiem) zostanie wszczęta egzekucja zadłużenia.
Teraz jeszcze sprawdzalam, po wypowiedzeniu takiej umowy jest 30 dni na spłatę.

Ostatnio edytowany przez Iwkaaa (2010-01-15 20:38:59)

#4 2010-02-05 19:54:15

paulii
Wkręcam się coraz bardziej

a za długi syna? gdy syn zadłuży się w bankach poprzez kredyty a jest już dorosły to czy rodzice odpowiadają za to? czy komornik może zwrócić się o spłate do nich?

#5 2010-02-20 22:12:40

gozdzik
Zaglądam tu coraz częściej

dzięki, wątpię, żeby bank był poinformowany o rozdzielności majątkowej, a jak wchodzi komornik to jak sprawdza co jego a co moje? teraz wszystko cenniejsze co kupuje biorę na fakturę imienną, zgody na kredyt nie udzielałam, nie były to znowu jakieś wielkie sumy, jednak teraz ja otworzyłam ponaglenia z banku, odsetki rosną i sumy się powiększają. Mam nadzieję, że martwię się na zapas, ale wolę jakoś się zabezpieczyć. Acha a czy w ogóle komornik czy windykator może wejść mi do mieszkania pod nieobecność męża (mieszkanie jest moje- przepisane na mnie po podpisaniu rozdzielności majątkowej).

#6 2010-02-22 09:58:04

Iwkaaa
Przyjaciółka Forum

Proponuję Ci udać się do jakiegoś prawnika po poradę. POwie Ci co masz robić. Nie zgadzaj się na żadne kredyty, nic nie podpisuj. Pilnuj korespondencji, która do Ciebie przychodzi.  Jak wejdzie komornik wtedy informujesz go że to jest Twoje. Więcej zrobić nie możesz. Jesli zajmie wtedy musisz zrobić zażalenie na czynności komornicze. Teoretycznie nawet nie moze zając tych ruchomości ,które stanowiły waszą współwłasność. Bo żeby to zrobić musiałby mieć nakaz egzekucji przeciwko Twobie, a to wierzyciel moze zrobić tylko sądownie, wzywając Cię do sądu.
Jestem akurat w poodobnej sytuacji, więc  jestem na czasie z tymi sprawami.
Prawnik mi powiedział, że  w takich sytuacjach powinna być przeprowadzona rozdzielność sądownie, nie notarialnie, z racji  tego że akt sądowny jest "silniejszym" aktem niż notarialny. Wtedy wierzyciel musi bezwzglednie uznać taki dokument. NAmów męża aby powysyłał zawiadomienia do wierzycieli o rozdzielności. To jest ważne, nawet jesli jest to akt notarialny.

Mówię Ci to ponieważ może się zdarzyć że wierzyciel będzie mógł chcieć dochodzic długów z nieruchomości, która jest TWoja. Ale o tym będziesz napewno wiedzieć bo wtedy musi wytoczyć sprawę Tobie.
Są to skomplikowane sprawy, naprawdę radzę Ci isc do prawnika. Porada niewiele kosztuje a może Cię uspokoi albo przygotuje na sprawy , których możesz nie być świadoma.

A co do martwinia się na zapas, masz prawo i dobrze że nie lekcewazysz tych spraw. Długi mają to do siebie , ze w powietrzu się nie rozpłyną a odsetki rosną w zastraszającym tępie.

I jeszcze jedna sprawa. UWażaj na ten kredyt wzięty po rozdzielności. Jeśli nie zawiadomił banku o rozdzielności w momencie brania kredytu to bank uznaje, że nie ma takiej rozdzielności ,gdyż o niej nie wiedział.
Jedyne co Cię może ratować to zapis   w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, z którego wynika że jeśli nie ma zgody na kredyt to nie mogą dochodzić z majątku współnego, a tym bardziej z majątku osobistego współmałzonka.  Ale tak jak powiedziałam wyzej, żeby to zrobili muszą mieć tytuł egzekucyjny przeciwko Tobie,a  to tylko moga uzyskać sądownie, o ile przedstawią sądowi TWoją zgodę na kredyt na piśmie.

Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości w rozwiązywaniu tcyh problemów.

Ostatnio edytowany przez Iwkaaa (2010-02-22 10:19:27)

#7 2010-11-12 14:26:30

zit11
Niewinne początki

Witam.
Jesteśmy małżeństwem od kwietnia 2009r i nie mamy rozdzielności majątkowej.
Mój mąż w 2005r był w spół kredytobiorcą gdy jego ówczesna żona brała pożyczkę hipoteczną. W 2007 r rozwiedli się i od tego czasu pożyczka nie jest płacona.  Hipoteka na którą została wzięta pożyczka w międzyczasie została przepisana na byłego teścia, który zmarł. Nie było testamentu i jest dziewięcioro spadkobierców. Bank w lutym 2008r. wypowiedział umowę ale do tej pory nic się nie dzieje. Czego możemy się spodziewać? Czy ewentualnie ja moje dochody mogą być zajęte przez komornika lub bank? Co możemy zrobić ja się zabezpieczyć?
Z góry dziękuję za wskazówki i porady
Pozdrawiam

#8 2010-11-13 10:10:10

nokia
Przyjaciółka Forum

Twoje dochody nie moga być wzięte przez bank- bo nie bylaś w związku malżeńskim podczas podpisywania umowy oraz nie wyraziłaś zgody jako małżonek- podejrzewam że bank wypowie umowe kredytu i sprzeda dom na podczet niespłaconego kredytu- jeżeli nie zaspokoi go w 100% to pewnie będzie ściągał długi z zajęcia komorniczego dochodów kredytobiorców.

Ostatnio edytowany przez nokia (2010-11-13 10:11:59)

#9 2010-12-09 19:53:24

an171
Niewinne początki

Witam,bardzo potrzebuję porady na temat rozdzielności majątkowej...
Otóż, byłam zmuszona rozwieść się z powodu, wydawałoby się, bardzo prozaicznego-przemocy w rodzinie.
Po kilku latach zdecydowałam się na ponowne małżeństwo.
Rzecz w tym, że mam dwoje dzieci z poprzedniego związku, na które mąż płaci bardzo niskie alimenty (650Pln).
Córka jest bardzo zdolna i od tego roku rozpoczęła studia, dostaje stypendium socjalne, które pozwala jej na utrzymanie się podczas studiów.
Chciałabym nie obarczać mojego obecnego partnera dodatkową osobą, którą musiałby utrzymywać, tym bardziej, że ma syna, na którego płaci alimenty wyższe, niż ja dostaję na obydwoje dzieci.
Czy wprowadzenie rozdzielności majątkowej pozwoli mojemu dziecku zatrzymać stypendium socjalne?
Będę wdzięczna za poradę :-)

#10 2010-12-09 22:20:17

nokia
Przyjaciółka Forum

Wprowadzenie rozdzielczości majątkowej w niczym  nie pomoże smile

Jeżeli obecny partner nie przysposobił dziecko nie ma obowiązku kłaść na utrzymanie dziecka (córki) i jego dochody nie wliczają się w dochody liczone do stypendium:)

#11 2010-12-10 08:56:24

an171
Niewinne początki

Dzięki, ale właśnie tego nie jestem pewna, ponieważ przy załatwianiu zasiłku rodzinnego poinformowano mnie, że w przypadku zawarcia nowego związku dochody współmałżonka wlicza się.
Jestem zmartwiona, chciałabym postąpić honorowo i nikogo nie obarczać swoimi kłopotami, a z drugiej strony, jak utrzymać dwójkę dzieci za takie pieniądze?
W dodatku nasz wspaniały sąd zmusił mnie do spłaty mojego byłego z połowy domu, który był kupiony za pieniądze z mojej książeczki mieszkaniowej.
Mimo, że mój eks potwierdził to przed sądem, stronnicza sędzina zrobiła to po swojemu.
Dziewczyny, uważajcie, co robicie po ślubie, na wszystko trzeba mieć dokumenty i świadków, inaczej przy rozwodzie tak wiele można stracić.
I to nie chodzi o nas, ale o dzieci, które potem cierpią na skutek nieznajomości prawa przez matkę:(

#12 2010-12-10 22:23:09

nokia
Przyjaciółka Forum

'-Możesz się odwoływać do sądu okręgowego

#13 2011-03-14 18:37:36

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

gozdzik napisał:

Witam, nie doszukałam się postu o podobnym temacie, jeśli się powtarzam to proszę o odesłanie mnie do poprzednich odpowiedzi. Podpisałam z mężem rozdzielność majątkową rok po ślubie. Wiem, że jeden kredyt został wzięty przez męża przed podpisaniem umowy, drugi już po. Co mi grozi i jak się mogę bronić w przypadku niespłacenia przez męża kredytów,  oraz niespłacanych mandatów; oraz co oznacza wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank?

Z tego co mi wiadomo nie jest prawdą, że bank, nie wiedząc o Waszej rozdzielności ma prawo egzekwować od Ciebie spłatę jakichkoleik długów. Jeśli mąż istnienie takiego stanu rzeczy zataił, zwyczajnie wprowadził bank w błąd, a to skutkuje określonymi konsekwencjami. W Twojej sytuacji znaczenie mają zapisy umowy majątkowej, a także data jej zawarcia, która będzie mieć wpływ na ponoszenie przez Ciebie odpowiedzialności za czynności męża. Warto też wiedzieć, że banki z reguły wymagają pisemnej zgody współmałżonka przed udzieleniem jakiejkolwiek pożyczki czy kredytu o wartości powyżej 20 tys.zł.

Rozumiem, że o żadnym z kredytów mąż Cię nie poinformował? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, jeżeli ktoś zaciąga zobowiązanie bez zgody współmałżonka, wierzyciel może dochodzić spłaty jedynie z jej majątku osobistego. Roszczenie może zostać zaspokojone przede wszystkim z korzyści uzyskanych przez pożyczającego z przysługujących mu praw autorskich, a swoje żądanie wierzyciel może skierować także do wynagrodzenia dłużnika za pracę lub dochodów uzyskanych przez niego z innej działalności zarobkowej.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#14 2011-09-28 21:41:56

gabip
Niewinne początki

Witam. Chciałabym prosić o radę. Mój mąż ma długi wobec urzędu skarbowego i ZUS. Czy te instytucje mogą zająć jakąś część moich poborów gdy mąż będzie unikał spłaty i czy rozdzielność notarialna może post faktum może mnie ochronić przed tymi długami?

Ostatnio edytowany przez gabip (2011-09-28 21:49:54)

#15 2011-12-04 04:05:51

anaid152
Niewinne początki

jak to śpiewa jedna z artystek " jeśli nie ma miłości co dalej co dalej..."
wszystko rozbija się o pieniądze znajomi myśleli że jestem bogata a tu niespodzianka szara myszka z miejscowości gdzie" psy dupami szczekają" jak to mówi jadzia z rodziny zastępczej pomyłeczka ,jeżeli mój mąż weźmie jeszcze jeden kredyt to bez wahania wezmę z nim rozwód a wcześniej wystąpię o roździelność majątkową złożę na niego reklamację do teściów niech go sobie zabierają  pod swoje skrzydła                 l

#16 2011-12-04 20:14:48

monika198612
Niewinne początki

Czy w jakikolwiek sposób mogę odpowiadać za długi męża, które zaciągnął przed ślubem? Ściga go komornik i nie wiem, czy jest zagrożenie tego, że wejdzie on na mój majątek , który nabyłam przed ślubem?

#17 2011-12-04 20:28:42

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

monika198612 napisał:

Czy w jakikolwiek sposób mogę odpowiadać za długi męża, które zaciągnął przed ślubem? Ściga go komornik i nie wiem, czy jest zagrożenie tego, że wejdzie on na mój majątek , który nabyłam przed ślubem?

Nie, długi zaciągnięte przez Twojego męża przed ślubem Ciebie w żaden sposób nie obciążają. Ponadto w stosunku do wierzycieli mąż odpowiada wyłącznie swoim własnym majątkiem, nikt więc nie ma prawa zająć tego, co jest Twoim majątkiem odrębnym, a takim są wszelkie dobra nabyte czy też otrzymane w drodze spadku lub darowizny przed zawarciem związku małżeńskiego.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#18 2012-01-31 16:04:49

madagaskar
Niewinne początki

Jesteśmy z mężem 2 lata po ślubie , mamy kredyt hipoteczny i gotówkowy.
Wszystko jest ok, tylko... mąż chce zalożyc społkę z kolegą.
Czy jeśli zrobimy rozdzielność majątkową przed założeniem spółki, to ewentualne długi spółki  będą mnie dotyczyć ?

#19 2012-12-09 17:12:56

Blanika_26
Niewinne początki

Witam, zrobiłam rozdzielność majątkową rok po ślubie, w między czasie przeprowadzaliśmy się 2 razy i mieliśmy niezapłacony rachunek za światło. Czy jeśli oboje mieszkaliśmy pod wskazanym adresem i nie mieliśmy rozdzielności a byliśmy wtedy już małżeństwem, gdy sprawa zostanie skierowana do komornika to czy mogą ściągać ze mnie należności ? dodam że umowa z zakładem energetycznym była na męża. bardzo proszę o poradę

Stopka forum