pozbawienie praw rodzicielskich ojca dziecka - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-12-30 10:49:57

nadja
Niewinne początki

pozbawienie praw rodzicielskich ojca dziecka

witam chcialabym oorozmawiac z kims komu udalo sie odebrac prawa ojcu dziecka moze ktos byl w podobnej sytuacji mam corcie  ma prawie 4 latka z jej ojcem niebylismy malzenstwem i praktycznie od poczatku zajmowalam sie nia sama bo on pil dziecko nie bylo dla niego wazne co najwyzej tylko ja odeszlam zalozylam alimenty ,nieplaci .ponad dwa lata minely ja jestem w nowym zwiazku a on nadal wierzy ze jeszcze bedziemy razem uprzyksza mi zycie wygraza mojemu obecnemu partnerowi to oczywiscie niema zwiazku z dzieckiem ja mimo to staralam sie zeby mial katakt z corka on 2 ostatnie lata byl za granica widywal mala 2 razy do roku i nic dobrego z tego nie wynikalo bo tylko buntowal ja wypytywal i do tego zaczal pic ostatni raz odebralam od niego mala z policja bo niechcial jej oddac a przytym wygrazal ze zabije mojego partnera zalozylismy mu sprawe za te grozby i wiem ze nigdy nasza sytuacja niebedzie normalna jak mam ulozyc zycie sobie i corce skoro on je bedzie uprzykszal wiem ze ciezko jest odebrac prawa tym bardziej ze mala ma o nim dobre zdanie fakty sa takie ze on ma problem z alkocholem jest wybuchowy agresywny wczesniej byl karany ,niechce zeby byl obecny w zyciu corki wierze ze tak bedzie dla niej lepiej niewiem czy to jest mozliwe jak myslicie

#2 2010-01-01 14:54:46

Agatka
100% Netkobieta

Re: pozbawienie praw rodzicielskich ojca dziecka

Spróbuj założyć sprawę o ograniczenie czy zabranie praw rodzicielskich. To pewnie nie będzie łatwe, ale może sie udać. Musisz mieć dużo mocnych dowodów. Ja nie byłam w takiej sytuacji, więc mogę Ci tylko tak teoretycznie napisać, co o tym sądzę. Moze na forum sie znajdzie osoba, która Ci pomoże.

#3 2010-01-16 21:13:07

Bladi
Dobry Duszek Forum

Jeśli masz jakieś pytania napisz do mnie wszystko ci wyjaśnię ja pozbawiłam konkubenta praw i zmieniłam dziecku nazwisko

Ostatnio edytowany przez Bladi (2010-01-16 21:14:44)

#4 2010-04-10 01:42:37

marta79
Niewinne początki

Witam,
Ja trzy lata temu założyłam w sądzie sprawę o pozbawienie praw rodzicielskich ojca, w tamtym momencie ojciec nie widywał się z córką od roku, nie dzwonił, nie pisał, nie płacił alimentów miał nas w nosie!!! Kiedy dostał wezwanie do sądu nagle stał się idealnym tatusiem( w dniu rozprawy) po roku czasu, w dniu  rozprawy przywiózł małej czekoladę!!!!!!!!!!!big_smile
Odbyły się cztery sprawy, powoływani byli świadkowie i wszystko wskazywło na to , że sprawę mam wygraną, ale... niestety sąd stwierdził , że "tatuś" twierdzi , że kocha dziecko i że nie odbiera mu praw ale je ogranicza, nakazał "tatusiowi" poprawę ... Minęły trzy lata, nie zmieniło się nic, poza tym że zaczął płacić alimenty, ale ciągle brak  jakichkolwiek kontaktów, choćby kartki z życzeniami na święta lub urodziny
Ponownie złożyłam wniosek do sądu o pozbawienie władzy rodzicielskiej , uzasadniając, że praktycznie nic się nie zmieniło, a to, że płaci alimenty ciągle nie jest sprawowaniem władzy rodzicielskiej. Dodam tylko , że "tatuś" od 4 lat mieszka za granicą, założył nową rodzinę.
Jak myślicie czy teraz mam szansę na wygranie sprawy???

Zaznaczam jeszcze , że to , że chcę go pozbawić praw rodzicielskich nie znaczy, że chcę zabronić mu kontaktu z dzieckiem, o ile będą one systematyczne.Nie chcę co kilka lat na nowo tłumaczyć dziecku " Pamiętasz kochanie?? To tatuś".
Zależy mi żeby dziecko miało tak samo na nazwisko jak ja ( mała i tak przedstawia się moim nazwiskiem, nie chce nazywać się inaczej niż mamusia).

#5 2010-05-03 22:30:04

blondynka525
Niewinne początki

Witam smile Chciałam bym ,aby ktoś mi doradził jak wygląda sprawa gdy kobieta chcialaby pozbawic swojego byłego mężczyzne praw rodzicielskich ,a on by sie zgodził przed sądem do tego czyli zrzekł by sie tych praw,Jak to wtedy wygłada w prawie płacenia alimentów czy musialby je placić ? Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie smile Pozdrawiam

#6 2010-05-27 15:43:23

dolczisss
Niewinne początki

jezeli kto potrzebuje jakiej kolwiek pomocy w sprawie o alimenty czy pozbawienie praw rodzicielskich proszę pisać  a postaram sie pomuc.

#7 2010-05-27 15:55:47

dolczisss
Niewinne początki

blondynka525 napisał:

Witam smile Chciałam bym ,aby ktoś mi doradził jak wygląda sprawa gdy kobieta chcialaby pozbawic swojego byłego mężczyzne praw rodzicielskich ,a on by sie zgodził przed sądem do tego czyli zrzekł by sie tych praw,Jak to wtedy wygłada w prawie płacenia alimentów czy musialby je placić ? Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie smile Pozdrawiam

Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie zwalnia z płacenia alimentów,są to dwie odrębne sprawy.W przypadku gdy ojciec dziecka przed Sądem wyrazi dobrowolnie zgode na to by został pozbawiony praw względem swojego dziecka Sąd napewno weźmie to pod uwage i te prawa zostaną  mu odebrane a obowiązek alimentacyjny dalej będzie na nim ciążył i  ponadto dziecko zachowuje prawo do dziedziczenia po ojcu.

#8 2010-06-27 16:28:01

usia29
Niewinne początki

Witam Ja właśnie czekam na rozprawe 15 lipca.Chcę pozbawić mojego byłego męża praw do 6 letniego syna w tej chwili ma ograniczone ale się nie wywiązuje nawet z tego.Jesteśmy po rozwodzie orzeczony z wyłącznej winy męża .Mąż wogóle nie był zainteresowany tą sprawą nie dostał widzeń dziecka bo się o nie nie starał .Myślałm że dogadamy się między sobą a tak obiecywał że będzie często widywał syna ale na obietnicach się skończyło .Widział syna jak miał roczek od tamtej pory mija 4.5 roku.To że współdecyduje w niektórych sprawach bardzo mi utrudnia załatwienie bieżących spraw jeżeli chodzi o syna bo zawsze musze mieć wyrok SĄDU .Nawet jak zapisywałam dziecko do zerówki w przedszkolu musiałam dać wyrok SĄDU a tam mój mąż współdecyduje we wyborze szkoły i już był problem .A z kąd były mąż może wiedzieć o tym jak nie dwoni nawet  nie zostawił numeru  telefonu w razie potrzeby ,tymbardziej że nas dzieli ponad 100 km odległość .Jeszcze w tamtym roku posłałam zdięcia syna bo myślałam żę obudzi się w nim instynkt ojca ale nawet zdięcia nie pomogły .Wiem też że jest zadłużony nie chciałabym żeby kiedyś syn spłacał długi ojca .Odwiedziła mnie pani kurator sprawdzić waruki syna ,bardzo miła pani potrzymała mnie na duchu .Żeby tylko Sędzina -wiem jaką będę mieć ,też była taka wyrozumiała  .

#9 2010-07-16 10:07:00

usia29
Niewinne początki

Wczoraj odbyła się rozprawa pozbyłam praw rodzicielskich mojego byłego męża.Oczywiście nie wstawił się na rozprawe.Sędzina zadała mi 4 pytania ,całość trwała około 10 minut .Teraz czekam 3 tygodnie na uprawomocnienie wyroku .Nie było tak strasznie Sędzina nie robiła problemów .Pozdrawiam

#10 2010-08-18 09:49:29

julia212
Niewinne początki

Witam
Mam pytanie do Bladi
Jak mogę pozbawić praw ojcowskich mojego konkubenta, boje się o siebie i dziecko, znęca się nade mną psichicznie a od jakiegoś czasu zaczyna dochodzić do rękoczynów wobec mnie ( dziecka jeszcze nie udeżył )
Proszę o pomoc

#11 2010-09-06 16:16:24

zapłakana
Niewinne początki

Witam. Czy ojciec może żądać ode mnie alimentów, skoro sam ich nie płacił? Płaciło mi państwo 150zł miesiecznie mam 19 lat i właśnie idę na studia zaoczne, więc chyba nie ściągną i tak nic ze mnie nawet gdybym pracowała. Gorzej z moim bratem bo zarobki ma ok 2000zł netto, bratu nie płacił juz jakies 7 lat a wczesniej dostawał 110zł , tez od panstwa, lub gminy, ojciec nigdy dobrowolnie nie płacił. Nie pracował, więc nie było z czego ściągnąć. Teraz komornik chce zlicytować dom w ktorym mieszkamy(mama, brat siostra i ja) ojciec w zakładzie opiekuńczym, wcześniej w szpitalu psychiatrycznym, nie głupi na tyle zeby sie dalo ubezwlasnowolnic) . Dostawał albo dostaje jakiś zasiłek z gminy , i ten alkoholik szuja jedna zaskarżył nas o alimenty. Co można zrobić, żeby mu ich nie zapłacić?

#12 2010-09-06 19:53:00

Impuls85
Wkręcam się coraz bardziej

jesli ktos potrzebuje  wzoru pisma  o pozbawienie praw rodzicielskich  moge podeslac
wazne ze to nic  nie kosztuje.

Amoze pomcoc

impuls85@gmail.com

#13 2010-09-06 22:24:38

falka
100% Netkobieta

zapłakana napisał:

Witam. Czy ojciec może żądać ode mnie alimentów, skoro sam ich nie płacił? Płaciło mi państwo 150zł miesiecznie mam 19 lat i właśnie idę na studia zaoczne, więc chyba nie ściągną i tak nic ze mnie nawet gdybym pracowała. Gorzej z moim bratem bo zarobki ma ok 2000zł netto, bratu nie płacił juz jakies 7 lat a wczesniej dostawał 110zł , tez od panstwa, lub gminy, ojciec nigdy dobrowolnie nie płacił. Nie pracował, więc nie było z czego ściągnąć. Teraz komornik chce zlicytować dom w ktorym mieszkamy(mama, brat siostra i ja) ojciec w zakładzie opiekuńczym, wcześniej w szpitalu psychiatrycznym, nie głupi na tyle zeby sie dalo ubezwlasnowolnic) . Dostawał albo dostaje jakiś zasiłek z gminy , i ten alkoholik szuja jedna zaskarżył nas o alimenty. Co można zrobić, żeby mu ich nie zapłacić?

Kochanie - najlepiej będzie poradzić się prawnika. O ile dobrze kojarzę to to, że Twój ojciec nie płacił Wam alimentów nie ma nic do jego obecnego wniosku - teraz to on jest w trudnej sytuacji. Nie bierz sobie moich słów za bardzo do serca, tylko poszukaj specjalisty.
Powodzenia!

#14 2010-09-07 12:16:24

zapłakana
Niewinne początki

Dziękuję bardzo za rady:) Zamierzam właśnie iść do prawnika, niech coś wymyśli. A jak pozbawię ojca praw rodzicielskich, to nie może już ode mnie żądać alimentów ani renty, dobrze rozumiem? I jeszcze taka  sprawa, czy jak go pozbawiłabym ich to czy muszę zwracać te alimenty, które mi państwo płaciło?

Ostatnio edytowany przez zapłakana (2010-09-07 12:21:01)

#15 2010-09-27 22:08:15

MagdaA
Niewinne początki

Witam,
Mam taki sam problem jak wszyscy wyżej ...
ojciec mojej córeczki nie interesuje się , nie płaci , ma gdzies ostatnio widział ja przez 5 minut 2 lata temu , ja wyszłam za mąż i cce zabezpieczyc crkę zeby na przyszłoc nie musiała tego kretyna kiedys przepadkiem spłacać , jakies alimenty lub bóg wie co ...co proponujecie

#16 2010-10-27 20:25:00

dolczisss
Niewinne początki

Jeżeli ktoś ma problem w kwestii pozbawinia praw rodzicielskich służę pomoca,proszę pisać na e-mail. Pozdrawiam wszystkich serdecznie - Dziewczyny głowa do góry wszystko jest do zrobienia.

#17 2010-11-07 18:37:47

agnieszka01
Niewinne początki

Witam,
Chciałabym pozbawić praw rodzicielskich ojca mojej półrocznej córki. Facet zupełnie nie interesował się dzieckiem od urodzenia, więc założyłam sprawę o pozbawienie władzy. W sądzie jednak tatuś zaczął kłamać że to ja zła i niedobra nie pozwalam widywać się z dzieckiem a On bardzo tego chce.Zeznania były nieprawdziwe ale sąd oddalił pozew chcąc dać szansę ojcu.Ja wiem jednak że jemu nie zależy na dziecku i w dalszym ciągu chcę odebrać prawa.Po jakim czasie mogę ponownie złożyć pozew do sądu?

#18 2010-11-16 00:42:56

dolczisss
Niewinne początki

agnieszka01 napisał:

Witam,
Chciałabym pozbawić praw rodzicielskich ojca mojej półrocznej córki. Facet zupełnie nie interesował się dzieckiem od urodzenia, więc założyłam sprawę o pozbawienie władzy. W sądzie jednak tatuś zaczął kłamać że to ja zła i niedobra nie pozwalam widywać się z dzieckiem a On bardzo tego chce.Zeznania były nieprawdziwe ale sąd oddalił pozew chcąc dać szansę ojcu.Ja wiem jednak że jemu nie zależy na dziecku i w dalszym ciągu chcę odebrać prawa.Po jakim czasie mogę ponownie złożyć pozew do sądu?

Jeżeli sytuacja dalej się nie zmieni tzn.stosunek ojca do dziecka; to kolejny pozew radziła bym złożyć po upływie 2 miesięcy.

#19 2010-11-20 13:11:24

wiktoria252006
Niewinne początki

Witam.mam takie pytanie,niewiem co zrobic,mam 18 lat i mam coreczke ktora ma 3 lata,jak urodzilam corke ,bylam nie pelno letnia i w jej akcie urodzenia moje imie i nazwisko jest normalnie zapisane a jej ojciec ma wpisane swoje imie,a moje nazwisko,i teraz on siedzi w wiezieniu,a ja chce zabrac jemu prawa,czy ja musze czy on juz ma zabrane?zadnej sprawy o ojcostwo nie bylo.nie placi mi alimentow,bo zeby podac o alimenty to bym musiala zalozyc sprawe o ojcostwo.i nie wie co mam robic.pomozesz mi?

Ostatnio edytowany przez wiktoria252006 (2010-11-20 13:14:14)

#20 2010-11-29 18:29:03

Sisi5
Zaglądam tu coraz częściej

To nie jest latwe ale nie jest nie mozliwe.Znalazlam kiedys na necie spam Rozne sytuacje i rozne sposoby zalatwiania spraw, szczegolnie dotyzczacych dzieci. Sama tez mam podobna sytuacje.Ale mieszkam za granica,wiec jeszcze bardziej skomplikowana.

Ostatnio edytowany przez Agatka (2010-11-30 14:35:50)

#21 2011-01-13 15:32:29

hoffer86
Niewinne początki

witam mam pytanie gdyż chce pozbawić praw ojca mojego dziecka. nie jesteśmy małżeństwem żyliśmy w konkubinacie, lecz 22 października on wyrzucił mnie z trzymiesięcznym synkiem z domu. wróciłam do rodziców. nie chciał mi nawet dać łóżeczka dla małego bo powiedział że on je kupił i ma na to paragon, a łóżeczko było kupione za wspólną kasę. więc żeby zabrać wszystko od niego z domu musiałam wezwać policję i spokojnie się spakowałam, mało tego przy policjantach powiedział że zrobi testy DNA bo ma do tego prawo. już prawie trzy miesiące mieszkamy u moich rodziców a on nie dał ani złotówki na małego, nie kontaktuje się z nim także na początku ja jeździłam do niego o chciałam żeby widział jak nasz synek się rozwija itp. ale go to nie interesuje znalazł sobie jakąś inną panią która ma już dziecko  pięcioletnie i tylko tam przesiaduje. więc jeśli jest ktoś kto mógłby mi pomóc to z góry dziękuje.

#22 2011-01-13 16:16:19

Bullinka
Redaktor Działu Prawo i Psychologia

NIe piszesz czy dziecko ma jego nazwisko i zostalo uznane przez niego przed pracownikiem USC.
Jesli zostalo uznane to powinnas zaczac od wniesienie do sadu sprawy o alimenty. Jesli nie to musisz wniesc do sadu sprawe o ustalenie ojcostwa ( czesto zlecane sa wlasnie badania genetyczne na ustalenie ojcostwa ) a pozniej o alimenty.

Aby pozbawic wladzy rodzicielskiej kogokolwiek trzeba przedstawic przed sadem twarde dowody na np. zaniebdywanie dziecka i dzialanie na jego szkode ( zdowie, wolnosc itd).
Fakt nie ponoszenia kosztow utrzymania nie ma tu nic do rzeczy. Ty, jako opiekun faktyczny musisz wystapic do sadu o uregulowanie kwastii alimentow. Jesli wtedy nie bedzie placil zostaje komornik i ewentualnie fundusz alimentacyjny.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez Gonia (2011-01-13 16:17:34)

I'm so lonely, broken angel... Polamano mi skrzydla i odebrano z klawiatury polskie znaki diakrytyczne...

#23 2011-01-16 12:33:32

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Fakt nie ponoszenia kosztów utrzymania ma bardzo wiele do rzeczy. Ojciec dziecka jest zobowiązany do łożenia na jego utrzymanie od kiedy został formalnie ojcem, a nie tylko jeśli matka wystąpi o alimenty.
Brak zainteresowania dzieckiem również wyrażający się w finansowej obojętności jest jedną z przesłanek do pozbawienia władzy rodzicielskiej.
Tak więc kluczowe znaczenie ma tutaj to, czy ojciec uznał dziecko przed kierownikiem USC i czy figuruje w jego akcie urodzenia. Jeśli tak - pozew o alimenty oraz wniosek o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej jak najbardziej przysługują.
Jeśli nie - pozew o ustalenie ojcostwa i następnie o alimenty. Ustalenie ojcostwa nie musi pociągać za sobą przyznania władzy rodzicielskiej. Sąd rozstrzyga w każdej sprawie na podstawie danych okoliczności.

"I don't even want to try
to become the one who will save your halo."

#24 2011-01-31 22:33:17

vihy83
Niewinne początki

Ja mam podobne pytanie che pozbawić konkubenta praw  rodzicielskich a mianowicie. Od ponad 2 lat nie jesteśmy razem syn ma 2 lata mój byly ma zasadzone alimenty ale ich nie płaci dostaje z funduszu alimentacyjnego byłam  z nim w związku 3 lata okłamywał mnie  nie powiedział ze ma inne dzieci  nie interesował sie synem pił imprezował itp.wiec odeszłam ale wracając do tematu konkubent nie widział syna od ponad 2 lat nie utrzymuję z nim żadnych kontaktów nie interesuje go nic na sprawie o podwyższenie alimentów powiedział ze nie ma potrzeby widywać syna .nie dawno się ożenił ma kolejne dziecko chciał bym go pozbawić praw czy mam szanse czy zeznania mojej rodziny wystarcza ze się nie interesuje losem dziecka proszę o pomoc

#25 2011-02-01 10:08:11

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Jak najbardziej, szanse są spore. Napisz wniosek, opisz w uzasadnieniu od kiedy ojciec nie interesuje się dzieckiem i w czym to się przejawia. Istotne jest, że jego zachowanie dodatkowo może utrudnić Tobie decydowanie o dziecku, gdyż on jako pełnoprawny rodzic musi wyrazić zgodę np. na wyrobienie paszportu dziecku, czy ważny zabieg medyczny.
Pamiętaj, że znaczenie będą mieć dla sądu argumenty dotyczące stricte dziecka, a nie tego, jak były partner zachowywał się czy zachowuje wobec Ciebie.
Na świadków możesz spokojnie powołać członków rodziny, ich zeznania będą mieć duże znaczenie, ale to, czy wystarczą - trudno prognozować. Wiele zależy również od tego, jak na rozprawie będzie się zachowywał ojciec dziecka.
Powodzenia

#26 2011-02-02 19:39:17

czasami83
Niewinne początki

Witam!
mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedź
moja koleżanka złożyła w sądzie wniosek o odebranie praw rodzicielskich ojcu swojego dziecka
(wiadomo - ojciec wybył, nie widuje się z dzieckiem, nie dzwoni ani na urodzina ani na święta, okradł swoje dziecko z pieniędzy, prowadzi się z małolatami, prowadzi dziwne interesy a alimentów oczywiście nie płaci i nie ma możliwości zeby go chociaż namierzyć gdzie przebywa)
dostała datę rozprawy na którą ma się stawić a 2 dni po otrzymaniu terminu rozprawy do jej domu zapukał kurator aby sprawdzić sytuację materialną dzieck.
moje pytanie brzmi: czy to normalne? czy Wy miałyście też takie wizyty? dodam iż koleżanka mieszka z rodzicami i to oni utrzymują i ją i dziecko ze swoich niewielkich dochodów.
czy taka sytuacja może sie powtarzać że ktoś ją będzie nachodził? Ona nie ma niczego do ukrycia, ale wiadomo że tacy niespodziewani goście w domu to trochę niewygodne na dłuższą metę

pozdrawiam i czekam  na jakąkolwiek wiadomość czy ktoś słyszał o czymś takim

#27 2011-02-02 21:50:14

ona32
Zbanowany

hm.. ja na rozprawie rozwodowej dostalam pełne prawa z wyjasnieniem "polskie prawo nie przewiduje podziału praw - nie ma takiego zapisu" .. dziwne..  nie wiem nie umeim poradzic

#28 2011-02-03 10:08:27

kjersti
Redaktor Działu Prawo

ona32:
Chodzi o to, że nie ma w polskim prawie czegoś takiego, że jedno z rodziców sprawuje "połowę" władzy rodzicielskiej, a drugie drugą "połowę". Oboje sprawują ją w pełni, a ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej to sytuacje wyjątkowe kiedy zachodzą ku temu konkretne przesłanki. I nie polega to na podziale praw, tylko na ograniczeniu lub pozbawieniu ich osoby, która nadużywa bądź nie sprawuje ich należycie.
czasami83:
Tak, wizyta kuratora w takim przypadku jest normalną praktyką i ma miejsce w trakcie każdego postępowania o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Wizyta powinna być jednorazowa, polega na rozmowie z rodzicem-wnioskodawcą (pytania mogą być szczegółowe) oraz na rozeznaniu w jakich warunkach żyje dziecko.

#29 2011-02-03 17:38:51

czasami83
Niewinne początki

bardzo dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam

#30 2011-03-07 19:57:29

madzia0311
Przyjaciółka Forum

witam ja mam podobny problem sad chciała bym pozbawić praw rodzicielskich ojca swojego dziecka nie widuje się z dzieckiem od ponad 2 lat. nie pisze,nie dzwoni,kompletnie nie interesuje się dzieckiem:( nie wiem jakich użyć argumentów przed sądem sad czy sam brak zainteresowania ,nie płacenie alimentów wystarczy? dziecko ma jego nazwisko ,on przepadł jak kamień w wodę...nikt nie wie co się z nim dzieje.
a ja ułożyłam sobie życie na nowo smile tworzymy fajną rodzinkę ,planujemy ślub i chciała bym żeby to wszystko jakoś wyglądało,ale strasznie się boję ,że nie uda mi się nic zrobić:( chciała bym aby dziecko zostało przepisane na moje nazwisko...czy ktoś mógł by mi doradzić?

Bywają w życiu chwile, których ból daje się zmierzyć dopiero po jego przeżyciu, i wówczas dziwi nas, iż zdołaliśmy go znieść.

#31 2011-03-07 22:48:40

kjersti
Redaktor Działu Prawo

madzia: Jak najbardziej, przesłanki do pozbawienia władzy rodzicielskiej zachodzą. We wniosku należy uwzględnić argumenty trwałego braku zainteresowanie dzieckiem, nie wykonywania władzy rodzicielskiej przez ojca dziecka, oraz to, że jego obojętność może utrudniać jej wykonywanie Tobie, gdyż do wielu decyzji dotyczących dziecka potrzebna Ci będzie zgoda ojca. Oczywiście każde swoje twierdzenie we wniosku musisz poprzeć dowodem, więc przydałby się choć jeden świadek, może być również ktoś z rodziny, kto widział i widzi, że ojca dawno już w życiu dziecka nie było.
Jeśli nie wiesz, gdzie ojciec dziecka obecnie przebywa konieczne będzie dołączenie wniosku o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Jest to bardzo ważne, gdyż sąd musi gdzieś ojcu dziecka dostarczyć Twój wniosek i wezwanie na rozprawę.
Z kolei wniosek o ustanowienie kuratora wymaga uprawdopodobnienia, że ojciec dziecka nieznany jest z miejsca pobytu.
To wszystko tylko tak strasznie brzmi, a w praktyce jest naprawdę możliwe do zrobienia smile Sama jestem po takiej rozprawie i odbyło się to możliwie bezboleśnie.
Co do zmiany nazwiska dziecka na swoje, możesz spróbować to zrobić w trybie administracyjnym (patrz: ustawa o zmianie imienia i nazwiska-ta, która weszła w życie w 2009 roku). Albo poczekać z tym do czasu przysposobienia Twojego dziecka przez nowego męża, bo jak rozumiem, chcecie tworzyć rodzinę również formalnie smile Po pozbawieniu biologicznego ojca władzy rodzicielskiej oraz zawarciu przez Ciebie nowego związku małżeńskiego mąż może wystąpić o przysposobienie Twojego dziecka, a wówczas automatycznie dziecko otrzyma nazwisko, które wskażecie do aktu małżeństwa dla dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.

PS. W jakim wieku jest dziecko?

Ostatnio edytowany przez kjersti (2011-03-07 22:51:28)

#32 2011-03-07 23:59:30

madzia0311
Przyjaciółka Forum

dziękuję. z tego co się orientuję on ma kuratora ale ten również nie może go odszukać..
synek w tym roku skonczy 5 lat:)
tak oczywiście chcemy tworzyć formalnie rodzinkę:) i mam nadzieję,że w najbliższym czasie tak się  stanie,
dziękuję raz jeszcze:)
pozdrawiam

znam jego stały adres zameldowania ale tam na pewno nie przebywa...

Bywają w życiu chwile, których ból daje się zmierzyć dopiero po jego przeżyciu, i wówczas dziwi nas, iż zdołaliśmy go znieść.

#33 2011-03-09 10:24:16

karmelita82
Słodka Czarodziejka

Witajcie dziewczyny!
Mam taki sam problem! rozprawę o pozbawienie praw ojca mojego synka i zmianę nazwiska syna mam wyznaczoną na 17 marca i zaczynam się jejcoraz bardziej bać. Czy mogłybyście poratować mnie jakimiś informacjami o co może pytać sąd, czego mneij więcej mogę się spodziewać? Do tej pory byłam przekonana, że to właściwie formalność, ale jak mój były dowiedział się że chcę go pozbawić praw (otrzymał pozew i wezwanie do sądu) to zaczął sie odgrażać, że nigdy mi na to nie pozwoli itd. Nie bardzo mu wierzę, ale wolę się zabezpieczyć na wszystkich frontach! Będę baaaardzo wdzięczna za radę i ajkieś podpowiedzi!
Z góry ślicznę dzięki!!!!

"Osoba, która doprowadza mnie do największego szału to ja sama." wink

#34 2011-03-09 12:38:53

kjersti
Redaktor Działu Prawo

madzia:
Najlepiej będzie złożyć wniosek o udostępnienie danych byłego z działu PESEL do Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA. Na ich stronie dostępny jest formularz wniosku do wypełnienia. Zaznaczasz tam o jakie dane Ci chodzi. Aby uprawdopodobnić, że ojciec dziecka nieznany jest z miejsca pobytu wystarczy wnioskować o dane dotyczące jego adresu zameldowania na pobyt stały i czasowy. Uzyskanie danych kosztuje ok. 40zł.
Jego kurator, a kurator osoby nieznanej z miejsca pobytu to dwie różne instytucje. Jeśli sąd ustanowi takiego kuratora, o którym piszę to on podejmie próbę ustalenie miejsca pobytu. Kiedy mu się to nie uda-będzie reprezentował interesy ojca dziecka przed sądem zamiast niego.
W każdym razie warto zadbać o ten aspekt proceduralny, gdyż adres uczestnika postępowania jest kluczowy w kwestii wszczęcia postępowania w ogóle.
Powodzenia smile
A o wiek dziecka pytałam, gdyż od 13 roku życia jego zdanie przy zmianie nazwiska również się liczy. W Waszym przypadku decydujesz tylko Ty, no i ojciec dziecka dopóki nie zostanie pozbawiony władzy rodzicielskiej.
karmelita:
Wszystko zależy od tego jakie argumenty zawarłaś w uzasadnieniu do wniosku i jakie masz dowody na ich poparcie. Wielkie znaczenie będą miały zeznania świadków.

#35 2011-03-14 23:36:27

Myszka123
Niewinne początki

witam

#36 2011-03-14 23:43:16

Myszka123
Niewinne początki

Witam wszystkich serdecznie, Mam wielki problem!! nie wiem wogole jak sobie z nim poradzic...
a wiec zaczne od tego ze mam 20 lat i jestem w 8 miesiacu ciazy nie jestem juz z ojcem dziecka ale mam juz nowego chlopaka... tylko ze on jest za granica polski a ja w polsce postanowilismy ze polece do niego 2 lub 3 miesiace po porodze tylko ze wiem ze ojciec dziecka moze robic problemy z tego powodu... razem z moim chlopakiem myslimy nad tym zebym podala jego jako ojca dziecka ale dziecku dac moje nazwisko <<< prosze jak ktos potrafi niech mi doradzi !!!

#37 2011-03-15 09:36:38

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Myszko:
przede wszystkim spokojnie, bez gwałtownych ruchów smile
Twój były chłopak czyli ojciec dziecka, dopóki nie stawił się wraz z Tobą w USC by uznać dziecko, nie ma do niego żadnych praw i nie może o nim decydować. Kiedy dziecko się urodzi może chcieć uznać dziecko, ale bez Twojej zgody tego nie zrobi. Jedyne, co będzie mu wówczas przysługiwać to pozew o ustalenie ojcostwa. Jest to postępowanie sądowe mające na celu ustalić w takim przypadku czy powód (składający pozew) jest ojcem dziecka i decyzję czy przyznać mu władzę rodzicielską.
Jeśli chodzi o nowego chłopaka - on oczywiście może uznać dziecko w USC jako własne, gdyż urząd nie ma obowiązku sprawdzać, czy uznający jest ojcem biologicznym dziecka. Ale nie możesz tego zrobić sama. To znaczy - "podanie go jako ojca dziecka" to właśnie uznanie dziecka przez ojca, ale musi to zrobić on osobiście przy Twojej obecności i za Twoją zgodą. Jeśli nie ma takiej możliwości przy przyjechał do Ciebie by uznać dziecko, będziesz musiała w urzędzie zarejestrować dziecko pod swoim nazwiskiem, a ojciec pozostanie nieznany. Gdy pojedziesz z dzieckiem do chłopaka będzie on mógł uznać dziecko wedle przepisów prawa kraju, w którym będziecie mieszkać. Niech on się dowie jaka jest tam procedura. Dopóki biologiczny ojciec nie uzna dziecka ani sąd nie ustali ojcostwa nie może on zabronić Ci wyjechać z dzieckiem za granicę.
Odnoszę się tylko do prawnych aspektów Twojej sytuacji, ale poza tym odwołuję się też do Twojego rozsądku-zastanów się jeszcze nad tym wszystkim. Jak długo znasz nowego chłopaka, jak dobrze? Czy jesteś pewna, że będzie on dobrym ojcem dla Twojego dziecka, że tego chce? A jeśli cokolwiek się nie uda, będziesz miała jak utrzymać siebie i dziecko samodzielnie za granicą? Do kogo zwrócić się o pomoc?
A biologiczny ojciec dziecka - dlaczego się rozstaliście? Czy Cię krzywdził? Jesteś pewna, że nie zasługuje na Ciebie i dziecko? Jesteś bardzo młoda, dobrze się nad tym wszystkim zastanów by potem jakiś błąd nie odbił się na życiu Twoim i Maleństwa.
W takim wieku łatwo o nierozważny ruch, za który płaci się potem całe życie, sama coś o tym wiem.
Pozdrawiam ciepło.

#38 2011-03-15 09:46:44

madzia0311
Przyjaciółka Forum

Jesteś bardzo młodziutka i zw względu na to ja na twoim miejscu dałam bym dziecku swoje nazwisko..różnie się dzieje w życiu...ale jeśli dziecko będzie miało Twoje nazwisko będziesz w komfortowej sytuacji.

Stopka forum