Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 17 ]

Temat: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Witam smile Proszę o poradę. Obecnie z mężem mamy mieszkanie w bloku warte ok 180 tys. złotych. Oszczędności 150 tys. złotych. Mieszkanie 3 pokojowe. Pracujemy w domu tak więc jeden pokój to gabinet. Chcielibyśmy się w przyszłości postarać o dziecko i z tego właśnie powodu zastanawiamy się czy nie zainwestować w dom. Budować się nie będziemy bo nie chcemy mieszkac na dalekich przedmieściach a tylko tam można kupić działkę. Przeglądaliśmy sobie domy klocki z lat 80 tych na spokojnym osiedlu ( 20 minut piechotą do centrum miasta). Cena klocków to ok 250-300 tys. złotych do negocjacji ( klocek to ok 130-200 m2 , pełne podpiwniczenie, możliwość adaptacji poddasza plus dwa garaże). Do remontu ale w większości sa nowe piece oraz nowe okna. Działka mała ale nawet nie chcielibyśmy dużej. Mają ogrzewanie piecem węglowym. Jest podłączenie do gazu oraz jest możliwość ogrzewania z sieci miejskiej. Nigdy jeszcze nie mieszkałam w domu. Co mnie martwi:
Czy koszta ogrzewania domu są duże?
Czy dom to naprawdę tak duży ogrom pracy przy utrzymaniu?

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Klocków nie kupujcie, jak już to coś nowszego albo deweloperkę. Wiele z nich jest budowanych byle jak z materiałów, które w PRL-u akurat były pod ręką - czyli po prostu z byle czego. Robiąc generalkę można się natknąć na ciekawe rzeczy typu kawałek muru częściowo wylany betonem, a częściowo zrobiony z cegły mieszanej z pustakiem. Akustyka w takich domach bywa straszna, a do tego problemy z ociepleniem, a co za tym idzie z wyłażącą tu i ówdzie pleśnią. Problem znam z autopsji.

Zalet domu nad mieszkaniem jest mnóstwo, szczerze mówiąc gdybym miała możliwości finansowe to bym się ani chwili nie zastanawiała, tylko wiała z miasta. Koszty ogrzewania - to zależy, czym grzejesz. Zorientuj się jaka jest cena węgla w tej chwili - na ogrzanie średniej wielkości (120 m2) domu wychodzi najmniej 3 tony w zimie, jeśli do tego ten sam piec ma ogrzewać wodę do mycia to wyjdzie więcej. Za gaz znajomi płacą ok. 800 zł miesięcznie w sezonie (dom 160 m, nieocieplony).

Fakt, robić koło domu trzeba. Koszenie trawnika raz na dwa tygodnie, pielenie jeśli masz grządki lub rabatkę, podlewanie, zamiatanie przed domem, mycie schodów, posadzki na tarasie itp. Czasem się coś wycina, czasem coś sadzi. Jesienią grabienie liści - na kompost lub do worków (zakład oczyszczania miasta powinien je odbierać). Zimą odśnieżanie, również chodnika przed posesją. To tak na szybko, plus drobne usterki.

3

Kupno domu na rynku wtornym jest obarczone dużym ryzykiem - stary dom zawsze ma jakies wady, o których niekoniecznie dowiesz się od sprzedającego, dopiero po czasie cos zacznie "wylazic". Ogrzewanie weglowe jest chyba najtańsze obecnie, ale dużo z tym zachodu (niby sa nawsze, z podajnikiem, ale nie wiem na ile się to sprawdza w praktyce),

A prace kolo domu, no, jest co robic, ale to sa fajne zajecia, jak robisz na swoim i dla siebie wink

Reklama

4

Jeśli będziemy chcieli powiększać rodzinę to i tak musielibyśmy kupić większe mieszkanie. Koszt czynszu w większym mieszkaniu plus opłaty to ok 700 zł. Czyli rocznie 8400 zł. Dość sporo.
Na wieś na pewno sie nie przeprowadzę. Często z mężem gdzieś wychodzimy  ( ok 4 razy w tygodniu) .Czy to do kina, czy na kawę a ze wsi każde takie wyjście to wyprawa. Ogródka siać nie będę. Wystarczyłby mi mały kawałek trawki tak aby móc sobie poleżeć na leżaku czy zrobić grilla. Chciałabym również aby przychodziła do mnie raz w tygodniu pani, która obecnie u mnie sprząta ( tylko płaciłabym jej więcej).
Nie wiem czy odważyłabym się na budowę. Z mężem dość dużo pracujemy, nie mielibyśmy sił aby tego dopilnować. Poza tym w miarę sensowne działki pod miastem to bardzo duży koszt. Te tańsze są jakieś 20 km dalej a na coś takiego sie nie zdecyduję.
Domów deweloperskich w naszym mieście się raczej nie buduje bo jest to 60-tysięczne miasto. A nowe są w szalonych cenach i i tak w środku musiałabym je remontować na nowo. Jest jeszcze opcja kupna domu z moimi rodzicami. Na dwa osobne wejścia.

Zmartwiłyście mnie tymi wadami w klockach sad

5 Ostatnio edytowany przez rojka (2015-10-11 11:22:19)

taliaaa napisał/a:

Witam smile
Czy koszta ogrzewania domu są duże?
Czy dom to naprawdę tak duży ogrom pracy przy utrzymaniu?

Jeśli będziemy chcieli powiększać rodzinę to i tak musielibyśmy kupić większe mieszkanie. Koszt czynszu w większym mieszkaniu plus opłaty to ok 700 zł. Czyli rocznie 8400 zł. Dość sporo.

Moim zdaniem nie wydasz aż tyle rocznie na ogrzewanie.

Nie jestem też przekonana do nowych osiedli, takich z domkami w szeregowej zabudowie lub bliźniakami .Widziałam jak takie domy są budowane i ile jest z tym później problemu.Deweloper niby daje gwarancję ale przez ileś lat nie można nic zrobić, żeby jej nie stracić.
Gdybym miała do wyboru deweloperkę lub klocek , wybrałabym klocek, on stoi już kilkanaście lat i wszystko co miało się w nim ułożyć to już się ułożyło.  Z tym,że teraz po latach mieszkania w domu wiem, że wybrałabym opcję : budowanie samemu od podstaw.
Minus szeregowych nowych domków: sąsiedzi zaglądający w okna-dosłownie. Ja nie lubię .
Miniaturowy trawniczek do podziału z sąsiadem, zapach grilla sąsiada kiedy ja nie chcę grilla, pranie sąsiada ,samochód sąsiada, dzieci sąsiada.
W takich domkach wszystko jest za blisko.
A klocek jednak daje trochę więcej przestrzeni i intymności.
Teren wokół masz tylko dla siebie, garaż dla siebie, dzieci biegają po swoim trawniku , robisz co chcesz i kiedy chcesz.

Mieszkanie z rodzicami? Nie polecam. Mówi się, że trzeba mieszkać w takiej odległości od teściowej,żeby nie mogła przyjść w kapciach. Wiem,że to Twoi rodzice ale dla męża teściowie i nawet jak będzie oddzielne wejście to i tak ingerencja w Wasze małżeństwo będzie tym bardziej,że chcecie mieć dzieci. A to nie jest dobre jak już zaczęliście mieszkać sami.

Czego nie wybierzesz i tak licz się z tym,że kasa pójdzie, czy mieszkanie czy dom.
Dom jest o tyle lepszy,że nie jest blokiem wink. Ja już bym do bloków nie wróciła a mieszkałam w nich 30 lat.

Reklama

6

Wybudowanie domu wyjdzie wam taniej niż kupno także polecam bo mam kilku znajomych co sami się budowali i są zadowoleni bo wyszło im taniej.

Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie.

7

Tylko,że budować się nie będziemy. Z dwoch powodów

1. Jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu na dopilnowanie budowy
2. Nie chcę mieszkać na wsi. Nie chcę mieszkać na przedmieściach ale w mieście. Tak abym mogła sobie nogami dojść do centrum wink

8

A nie można gdzieś bliżej budować tzn. tam gdzie teraz mieszkacie albo żeby centrum było w miarę blisko? Za drogo?

9

Mieszkałam rok w domu nieocieplanym, wynajmowałam część domu. Budowa domu zakończyła się w roku 2008, więc dom z tych nowszych.
Właściciele chcieli zaoszczędzić na materiałach i nie wyszło to na dobre.
W sezonie zimowym przy temp. na zewnątrz około zera płaciłam za ogrzewanie 1000 zł, gdy na zewnątrz było -5 stopni ogrzewanie gazem wyszło 1300 zł, a to była tylko część kosztów, ponieważ płaciłam za "swoje" pół domu.
Woda również była ogrzewana gazem.
Jeśli będziecie chcieli kupić dom, czy to starszy, czy nowszy poproście o wyciągi faktur za prąd/gaz/wodę.
To jest bardzo cenne źródło informacji:)

dobrym człowiekiem być...

10

Też rozważam możliwość zamiany na dom albo sprzedaży naszego mieszkania, syn nie chce o tym słyszeć ale my mamy już dość korków, hałasu, walki o miejsce parkingowe. Zainteresowała mnie opcja aparthotel Wola, to byłoby idealne mieszkanie dla syna a my moglibyśmy spokojnie zamieszkać z dala od miasta.

11

W domu ocieplonym te koszta na pewno byłyby mniejsze, ale i tak rzeczywiście węgiel czy drewno wychodzą na pewno nieco ekonomiczniej w eksploatacji niż gaz. Zwłaszcza jeżeli zainwestujesz w kocioł zgazowujący, gdzie masz już sprawność do 90%. No i nie ma problemu z dostępnością surowca opałowego.

12

to zależy od osobowości, ja mieszkam tam gdzie stare mieszają się z nowym budownictwem , nie zamieniła bym domu  na mieszkanie smile

13

To zależy czego oczekujesz. Ja bardzo lubię mieszkania, bo uważam je za wygodniejsze. Od jakiegoś czasu interesują mnie [spam] i właściwie nie mogę się doczekać aż będę mogła zaplanować wygląd nowego mieszkania.

Nie trzeba wspinać się na szczyt góry tylko po to, żeby się dowiedzieć, czy jest wysoka.

14

Ja od kilku lat mieszkam w szeregowcu więc niby dom niby blok tongue Jak sąsiadz hałasuje to przypominają mi się lata spędzone w mieszkaniu, a jak spokojnie to mam dużo przestrzeni wink

15

Mieszkam w domu na wsi. Ocieplony, okna  nowe, powierzchnia około 200m2. Ogrzewanie to mniej więcej 3 -3,5 tony węgla na całą zimę (piec starego typu, bez podajnika itp), więc koszt nie jest specjalne duży.
Gdybym miała do wyboru mieszkanie w mieście to i tak wybrałabym wieś, ale rozumiem, że wolisz przedmieście.
Może znajdź kogoś kto się zna na takich praktycznych rzeczach, na co patrzeć jak się kupuje dom i kiedy będziesz wybierać to idź z kimś kto ci pod względem technicznym doradzi, bo wiadomo, że człowiek, który nie zajmuje się obrotem nieruchomościami nie pomyśli o niektórych rzeczach.

16

A nie chcielibyście domu poza miastem? Ceny pewnie niższe niż w mieście, a i kawałek ziemi można kupić. Ziemia raczej już  nie stanieje. A przynajmniej się na to nie zanosi. Klocki są kiepskie. Zwróćcie uwagę, żeby dom miał mocny dach i betonowy strop smile My też ostatnio rozglądamy się za domkami. Ale ceny trochę odstraszają...

17

Na pewno taniej wychodzi budowa nowego domu, niż adaptacja starych murów... u nas w rodzinie teraz taka sytuacja, mamy dom po dziadkach z sentymentu nie do sprzedania ale i nie do zamieszkania w obecnym stanie, zresztą chyba i tak nie dogadalibyśmy się kto ma tam mieszkać, ale zdecydowaliśmy zrobić sobie z niego taki domek na wypady rodzinne, letniskowy, dużo pracy przed nami i pewnie wydanych pieniędzy, nie mówiąc o czasie i stresie:)

Posty [ 17 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » W KRĘGU DOMOWEGO OGNISKA » Czy warto jest kupować dom? Czy mieszkać dalej w bloku?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016