Dobre książki religijne i filozoficzne. - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-12-12 23:10:21

Emilia
100% Netkobieta

Dobre książki religijne i filozoficzne.

Jakie dobre książki religijne i filozoficzne polecacie? Wartościowe, które poszerzają horyzonty, książki-pocieszajki, rozwiewające wątpliwości itp. itd.?

Ja mogę polecić książki, które czytałam i bardzo wiele mi dały:

1. "Modlitwa kontemplacyjna" Thomasa Mertona ze znamiennym mottem:

Kim jestem? Jestem słowem wypowiedzianym przez Boga.
Czy Bóg może wypowiedzieć sŁowo, które nie ma żadnego znaczenia?

2. "Medytacja zen dla chrześcijan" Hugo Makibi Enomiya-Lassalle

O podobieństwach między medytacją religii Wschodu a chrześcijańską.
Trochę analizy katolickich dzieł mistycznych.
Przykłady ćwiczeń medytacyjnych.
Wskazówki, na co uważać.

Dla mnie książka bardzo przydatna.

3. "Przebudzenie" Anthony'ego de Mello

Jak dla mnie troszkę kontrowersyjna, troszkę małokatolicka. Co kto lubi.

4. No i... niesamowita jak dla mnie, erudycyjna, bardzo na czasie, badzo "na poziomie":

"Kapłaństwo kobiet: miłość, dobroć, pokój..." S. Bruna od Maryi smile

Tą ostatnią szczególnie polecam kobietom, które poszukują swojej drogi smile

"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój". Eileen Caddy

#2 2009-12-15 20:34:38

Pola34
Słodka Czarodziejka

Re: Dobre książki religijne i filozoficzne.

Ilia Delio,  Ewolucja a Chrystus,  2010 : Jest to książka amerykańskiej franciszkanki która choć krytyczna wobec nadużywania teorii ewolucji  nie podważa jej wartości naukowej. Uważa, że ewolucja jest skutkiem Bożego planu co do świata. Bardzo fajna książka dzięki której można zrozumieć głębiej związki nauki z religią. Związki, które się nie wykluczają a przenikają wzajemnie...

#3 2009-12-16 16:26:46

Julia24
Przyjaciółka Forum

Jeśli mogę coś polecić to :

1.Ramon Cue Romano si - "mój Chrystus połamany"
~~~płakałam po przeczytaniu ~~

2.Carlo Maria Martini - "Odnaleźć siebie samych"
3.Anselm Grun osb - "Przebacz samemu sobie"
4.o.Robert DEGrandis ssj - "Uzdrowienie międzypokoleniowe "

2-4 podobna tematyka
~~~tematyka rodzina~~~jednego autora
5.Jacek Pulikowski "Ewa czuje inaczej"
6.Jacek Pulikowski "Krokodyl dla ukochanej"
7.Jacek pulikowski "Warto być ojcem" - najważniejsza kariera mężczyzny

ostatnią polecam dla ojców, mężów i przyszłych Tatusiów na prezent !!!!
8.Włodzimierz Fijałkowski - " Ojcostwo na nowo odkryte"

kupiłam ostatnio 2 książki nie czytałam jeszcze ale myślę,ze warto
9.Vittorio Luigi Castellazzi - "Sposób na szczęście"
10.James F. Keenan sj - "Cnoty na codzień"

~~~książka to najlepszy Przyjaciel ~~~miłego popołudnia i wieczoru
pozdrawiam serdecznie Julia

Szukaj w sobie siły, entuzjazmu i namiętności.
   Żyj najpiękniej jak umiesz. Po swojemu. Spełniaj się smile

#4 2009-12-18 13:07:02

Szczurunia
Przyjaciółka Forum

Ja polecam książki prof. Anny Świderkówny o Starym Testamencie. Pokazują jak czytać Biblię, aby zrozumieć więcej, nie być zagubionym wśród zawiłych tekstów. Polecam zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

#5 2010-09-19 14:40:19

merkaba
Net-facet

Maria z Agredy: "Mistyczne Miasto Boże".

Święty Ludwik Maria Grignion de Montfort: "Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny".

Benedykt XVI: "Jezus z Nazaretu".

Serafino Falvo: "Przebudzenie charyzmatów". 

Fulla Horak: "Święta Pani".
Jest to książka opisująca życie Fulli, jak nawróciła sie z ateizmu dzięki wstawiennictwu Maryi. Posiadała dar prorokowania  i czytania w duszach. Opisała też czyściec, piekło i niebo.

Ostatnio edytowany przez Emilia (2010-09-19 23:00:25)

#6 2010-09-19 22:57:42

Emilia
100% Netkobieta

Merkaba, bardzo proszę, postaraj się używać znaków interpunkcyjnych. U nas na forum zwracamy na to dużą uwagę. Poprawiłam Twoją powyższą wypowiedź.

Ostatnio edytowany przez Emilia (2010-10-24 21:35:55)

"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój". Eileen Caddy

#7 2010-09-20 00:32:58

Mrs M
Wkręcam się coraz bardziej

"Chata"  William P. Young - Polecam wszystkim!

"Twarzą do ściany" Janusz Krasiński - Polecam wszystkim liderom, szczególnie liderom uwielbienia!

"Polska - Twoja Ziemia Obiecana" Arkadiusz Krzywodajć - Polecam wszystkim liderom!

,,Jedna rzecz, której nie możesz robić w niebie,, Mark Cahill

,, Rozdarta zasłona,, Gulszan Estera, Thelma Sangste - o nawróconej na chrześcijaństwo muzułmance - piękna i wzruszająca, prawdziwa opowieść (czytałam 6 razy wink )

,,Szatańskie urojenie,, Dawid Berliński - ciężka, ale wg mnie bardzo interesująca książka. Są w niej przedstawione argumenty ateistów obalające istnienie Boga. Autor tej książki obala ich argumenty. Polecam!

,,Kobieta w ramionach Stwórcy,, Alina Wieja

,,Dzikie serce,, John Eldredge - książka adresowana do mężczyzn, jednak powinna ją przeczytać każda żona i matka mająca syna.

Jeśli chcesz znajdziesz sposób.
Jeśli nie chcesz znajdziesz powód

#8 2010-09-20 08:40:10

merkaba
Net-facet

Emilia napisał:

][b]Merkaba, bardzo proszę, postaraj się używać znaków interpunkcyjnych. U nas na forum zwracamy na to dużą uwagę. Poprawiłam Twoją powyższą wypowiedź.

będzie ciężko bo mam
bo mam dysgrafie   i robię wszystkie błędy jakie są   a słownik nie poprawia błędów interpunkcyjnych

#9 2010-10-21 10:14:09

Rubinka
Na razie czysta sympatia

Najważniejszą książkę jaką się powinno czytać jest Pismo Święte. Inna to Dzieje Duszy św. Tereski, Dzienniczek św. Faustyny- dość trudny w odbiorze( ja musiałam dojrzeć by go przeczytać), Naśladowanie Chrystusa Tomasz a Kempis, Dzieła św. Teresy, Egzorcyści i psychiatrzy Amorth, Boże gdzie jesteś o. Stanisław Jarosz.

Modlić się, to nie znaczy wiele mówić, ale wiele kochać. św. Tereska

#10 2010-11-03 19:45:58

ania6600
Mój jest ten kawałek podłogi

Moją ulubioną książką jest książka Wilhelma Huenermanna "Święty i diabeł". Opowiada o biednym księdzu Janie Maria Vianney, jego życiu, ogromnej miłości do Boga, walce z diabłem. Czytałam tę książkę kilkakrotnie, za każdym razem ryczałam. Gorąco polecam.

#11 2010-11-16 22:42:01

marioosh666
Net-facet

Polecam książki i wykłady Osho.

By oszczędzić ludzkości kolejnych konwulsji, musimy jasno i stanowczo powiedzieć naszym kobietom, starcom i dzieciom: My tu rządzimy! Żadnych eksperymentów! Żadnego „współdecydowania” w rodzinie! (…) Panowie! Zachowujmy się odważnie, po męsku!   Janusz Korwin-Mikke

#12 2010-11-16 23:20:10

Oen_242
Netchłopak

Emilia napisał:

Jakie dobre książki religijne i filozoficzne polecacie? Wartościowe, które poszerzają horyzonty, książki-pocieszajki, rozwiewające wątpliwości itp. itd.?

Ja polecam ksiazke "Bog urojony" autorstwa Richarda Dawkinsa, absolutnie genialna rozprawe rozwiewajaca wszelkie watpliwosci dotyczace istnienia boga.

#13 2010-11-17 10:38:16

mtmtc
Przyjaciel Forum

Oen_242 napisał:

Emilia napisał:

Ja polecam ksiazke "Bog urojony" autorstwa Richarda Dawkinsa, absolutnie genialna rozprawe rozwiewajaca wszelkie watpliwosci dotyczace istnienia boga.

W “Ślepym zegarmistrzu” napisał “Można z całym spokojem stwierdzić, że jeśli spotkacie kogoś, kto twierdzi, iż nie wierzy w ewolucję, to jest on ciemny, głupi, obłąkany (lub złośliwy, ale raczej nie będę tego rozważał)” dalej wspomina, że nie lubi u kreacjonistów przede wszystkim nietolerancji. Jak widać sam się wykazuje niebywałą tolerancją.
Gdzieś pytany stwierdza, że nie wierzy w Boga na jakieś (o ile dobrze pamiętam) 98 %, natomiast jest przekonany, że na ziemi nie ma wystarczających dowodów geologicznych na potwierdzenie ewolucji bo życie na ziemi pochodzi z innych planet i tam z pewnością są te dowody.

Ostatnio edytowany przez mtmtc (2010-11-17 10:39:46)

#14 2010-11-29 19:19:25

krzysztof 12
Zbanowany

Uzdrowienie przez Eucharystie  Robert deGrandis
i Potęga modlitwy  Jean Lafrance

#15 2010-12-31 00:29:36

marcinkost
Niewinne początki

Ja polecam bardzo ksiazke Jezus Naszym Przeznaczeniem - Bush Wilhelm

#16 2011-01-01 19:06:33

Edyta88
Przyjaciółka Forum

"Urzekająca"
"Koniec świata wg Maryi"

"Zamknij oczy, ale nie umieraj. Masz prawo do płaczu. A potem wstań i walcz o następny dzień"

#17 2011-01-06 18:04:02

enya
Przyjaciółka Forum

Hej ja czytam książki chrześcijańskie często poruszjące też zagadnienia psycholigiczne. Są to książki często pisane przez pastorów kościołów protestanckich albo babtystów.

Polecam książkę: "Wiara która zwycięża świat" Ulf Ekman to bardzo dobra książka poruszająca kwestie dotyczące podstaw wiary, ale bardzo świetnie przekazane, pozwala wiele zrozumieć.

"Kocham Cię ale Dlaczego jeśteśmy tak Różni? Jak sprawić, aby różnice działały na naszą korzyść." Tim LaHaye Świetna książka dla osób będących w małżeństwie lub związkach, w sumie to dla każdego. Jest to książka o temperamentach w chrześcijańskim ujęciu. Bardzo fajna.

"Sztuka mówienia "nie"". Henry Cloud, John Townsend. Jest to książka psychologiczna o "granicach" w ujęciu chrześcijańskim. Innymi słowy o byciu asertywnym. Szczególnie polecam osobą, które widzą, że mają problem z granicami w swoim życiu, czyli osobą zbyt uległym, lękliwym bądź osobą nieodpowiedzialnym, niecierpliwym, które chcą to zmienić.

Dobrą książką jest też: "Modlitwa wstawiennicza" ale nie pamiętam autora, mocna książka pokazująca kim jesteśmy w Bogu.

#18 2011-01-11 22:52:16

canyonn
Zaglądam tu coraz częściej

Osho, polecam:)

kiss the future

#19 2013-02-07 20:22:41

allegra90
Redaktor Działu Religia

Odświeżam smile

Ja polecam książki ojca Badeniego, jest ich wiele, osobiście lubię:
,,Kobieta. Boska tajemnica'', wyjątkowo trafna analiza kobiet jak na mężczyznę i do tego księdza big_smile
,,Wyjdź do światła'' treściwa, ale bardzo budująca książeczka, dobra dla młodych.
I inne smile

Lubię też czytać Anthoniego de Mello, ale to już trochę dotyka filozofii, więc dla bardziej zmotywowanych czytelników.

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''

#20 2013-02-07 21:15:57

strzała
Redaktor Działu Psychologia

Bardzo polecam książkę "Trafiona przez piorun " autor Gloria Polo.
Niesamowite świadectwo ,które daje dużo do myślenia. Czyta się jednym tchem.

Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko...

#21 2013-02-08 20:42:50

allegra90
Redaktor Działu Religia

strzała napisał:

Bardzo polecam książkę "Trafiona przez piorun " autor Gloria Polo.
Niesamowite świadectwo ,które daje dużo do myślenia. Czyta się jednym tchem.

A we mnie ta książka wzbudziła mieszane uczucia...
O Glorii Polo jest wątek tutaj: http://www.netkobiety.pl/t19944.html

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''

#22 2013-02-09 03:51:22

Pan Lewski
Net-facet

Nawet Watykan uznaje ewolucjonizm. Doktorowie kościoła nie są głupi i wiedzą że wojna z nauką jest nie do wygrania. Więc obecna doktryna jest taka, że interpretacja Biblii musi się zgadzać z nauką. Zważywszy jak długie jest to dzieło, przez następne 1000 będą mogli dowodzić prawdziwości i ponadczasowości Biblii przy tak dowolnym podchodzeniu do tekstu.

Byłoby lepiej dla wszystkich, gdyby wierzący raczyli czasem jakąś encyklikę papieską przeczytać.

Co polecam? Klasyków.

Ksenofanes, Heraklit, Parmenides, Platon, Arystoteles, neoplatoników, Epikura, właściwie wszystkich co ważniejszych Greków, poza tym św. Augustyn, św. Anzelm z Canterbury... Anzelm to geniusz, połowy konfliktów między wierzącymi ,a ateistami by nie było gdyby tak go czytano i rozumiano. Średniowieczni filozofowie arabscy, też ciekawi.

Ale całość trzeba czytać, a nie wyrwane z kontekstu cytaty.

Każdy człowiek który nie przeszedł kursu doskonalenia techniki jazdy i spowodował wypadek, powinien zostać rozstrzelany.

#23 2013-02-18 21:32:17

aristokratka
Dobry Duszek Forum

"Dzienniczek" św. Faustyny
Dla mnie ta książka jest tak jakby drugą biblią. Biblią Miłosierdzia.

#24 2013-02-19 08:29:54

Florka65
Słodka Czarodziejka

Jezus z Nazarethu

Autor: Roman Brandstaetter

W czterotomowej powieści (Czas milczenia, Czas wody żywej, Czas chleba i światła, Pełnia czasu) Romanowi Brandstaetterowi udało się stworzyć rodzaj biografii Jezusa, przedstawionej na tle życia społeczeństwa żydowskiego. Dokonał tego w oparciu o ogromną wiedzę na temat historii i obyczajowości narodu żydowskiego, a przede wszystkim dzięki dogłębnej znajomości Biblii. Krytyków literatury, teologów, biblistów zdumiał w dziele Brandstaettera niebywale sugestywny i przekonujący psychologiczny portret Boga-Człowieka. Dotąd żadnemu twórcy w historii literatury nie udało się w tak wyjątkowy sposób oddać tajemnicy bosko-ludzkiej psychiki Jezusa.

Dzieła Romana Brandstaettera zajmują w moim księgozbiorze dwa regały - są ucztą dla ducha...
Polecam ! Również miłośnicy poezji znajdą coś dla siebie.

Ostatnio edytowany przez Florka65 (2013-02-19 08:49:22)

Nie musimy akceptować cudzych przekonań... ale musimy akceptować prawo innych do ich posiadania.

#25 2013-02-20 14:45:03

Kizia75
Przyjaciółka Forum

aristokratka napisał:

"Dzienniczek" św. Faustyny
Dla mnie ta książka jest tak jakby drugą biblią. Biblią Miłosierdzia.

No nie porównujmy rzeczy nieporównywalnych. Biblia to Słowo Boże a "Dzienniczek..."  to, no cóż pozostawię bez komentarz, żeby kogoś nie urazić. Czytałam kiedys tylko fragmenty, szkoda było mi czasu na więcej.

Allan Sandale, Carnegie Institution w Pasadenie: "Świat we wszystkich swych składowych częściach i zależnościach jest zbyt skomplikowany, aby mógł być wyłącznie rezultatem przypadku."
Artur Leonard Schawlow - fizyk,noblista: "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne..."

#26 2013-02-20 16:29:35

aristokratka
Dobry Duszek Forum

No cóż, każdy ma swój gust...
Ponadto nie napisałam, że książka ta jest biblią, tylko że jak dla mnie jest tak jakby drugą biblią (tzn. ja tak tą książkę osobiście odbieram).
Notabene, jakby nie było, w książce tej również zawarte są słowa Boże.

#27 2013-03-15 13:07:38

kobietalubiczytać
Niewinne początki

Dziewczyny ja też jestem osobą wierzącą i lubię czytać książki chrześcijańskie, bo zawsze jest w nich coś czym mogę się zainspirować. Ostatnio szukam żywotów świętych. Skąd bierzecie 'dobre' i aktualne tytuły książek katolickich? Kupujecie w necie, czy tylko biblioteka? Macie jakieś polecone strony?

#28 2013-03-15 13:44:54

mandarynka89
Do zakochania jeden krok

kobietalubiczytać napisał:

Dziewczyny ja też jestem osobą wierzącą i lubię czytać książki chrześcijańskie, bo zawsze jest w nich coś czym mogę się zainspirować. Ostatnio szukam żywotów świętych. Skąd bierzecie 'dobre' i aktualne tytuły książek katolickich? Kupujecie w necie, czy tylko biblioteka? Macie jakieś polecone strony?

Polecam ci ,,Po prostu Matka'' Ks Bronisław Kant tą książke możesz zamówić na stronie sióstr Kanoniczek Ducha Świętego.Ta książka opowiada o Duchaczce Matce Redempcie Śledzińskiej jest kandydatką na ołtarze,prowadziła bardzo Świątobliwe życie  Polecam ją wszystkim jak to sie mówi prawdziwa Kobieta z powołania jej motto życiowe to Serce Bogu,Bliźnim Uśmiech,Sobie Krzyż a także modlitwe za jej wstawiennictwem.

co do dalszych polecanych przeze mnie tytułów zapraszam tutaj

link

Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2013-03-15 13:53:48)

#29 2013-03-16 22:56:04

Jola70
Dobry Duszek Forum

Polecam książkę "Jezus naszym przeznaczeniem" Wilhelma Busha. Można wpisać w google i wyskoczy w pdf.

#30 2013-03-17 09:15:33

Ojciecpiotr
Wróżka Zębuszka

"Kod DaVinci" Dana Browna. Na wskroś religijna i na dodatek bardzo wciągająca.
"Bóg Urojony" Richard Dowkins. Daje dużo do myślenia.
"Czarownice i heretycy" Marek Szenborn. Trochę historii Kościoła
.... i wiele, wiele innych.
Miłej lektury wink

#31 2013-03-18 09:00:21

Kizia75
Przyjaciółka Forum

Ojciecpiotr napisał:

"Kod DaVinci" Dana Browna. Na wskroś religijna i na dodatek bardzo wciągająca.

To książka sensacyjna (bardzo wciągająca, nie przeczę), a nie religijna, czy filozoficzna. Z książek o tematyce religijnej polecam "Wiara, rozum, świadectwo" autor: Tony Lane.  Książka dość uniwersalna, chociaż dotyka raczej myśli protestanckiej. Polecam także "Jezus z Nazaretu" autorstwa Josepha Ratzingera. Uważam, ze jest lepszym autorem i filozofem niż był papieżem smile. Niezła jest też: "Bóg. Życie i twórczość" Szymona Hołowni.

Allan Sandale, Carnegie Institution w Pasadenie: "Świat we wszystkich swych składowych częściach i zależnościach jest zbyt skomplikowany, aby mógł być wyłącznie rezultatem przypadku."
Artur Leonard Schawlow - fizyk,noblista: "Wydaje mi się, że będąc skonfrontowani z cudami życia i wszechświata, należy zadać sobie pytanie dlaczego, a nie po prostu jak. Jedyne możliwe odpowiedzi są religijne..."

#32 2013-03-18 10:53:48

Catwoman
Redaktor Działu Kultura

"Autentyczna ewangelia Jezusa" - Geza Vermes. Co ciekawe o autorze:
Ur. w rodzinie węgierskich Żydów, jest pracującym w Wielkiej Brytanii historykiem, specjalistą od starożytnej Palestyny, rękopisów z Qumran i w ogóle literatury w języku aramejskim, oraz życia Jezusa Chrystusa.
Po wojnie został księdzem, studiował w Paryżu i na Uniwerytecie Katolickim w Louvain w Belgii, gdzie studiował historię i języki orientalne, a w 1953 obronił doktorat z teologii na temat rękopisów z Qumran. W 1957 wystąpił z Kościoła katolickiego. W latach 1957-1965 wykładowca na Uniwersytecie w Newcastle upon Tyne. W latach 1965-1994 na Oxford University, gdzie został profesorem. Od 1971 redaktor "Journal of Jewish Studies". Od 1991 roku jest szefem Oxford Forum for Qumran Research. O jego pracy nad zwojami z Qumran mówi autobiograficzna książka Providential Accidents. Jako pierwszy od odkrycia zwojów zajął sie ich analizą i tłumaczeniem na język angielski, czego skutkiem było powstanie ogólnie przyjętego tłumaczenia: The Death Sea Scrolls in English wydanego w roku 1962,a ponownie wydanego przez Penguin Classics w 2004 roku jako The complete Death Sea Scrolls in English.

#33 2014-02-06 10:05:07

KasiaKabes
Niewinne początki

"Suknia ślubna" Rachel Hauck - rewelacja! Polecam księgarnię spam dużo ciekawych eksiążek duchowych mają

Ostatnio edytowany przez Wielokropek (2014-02-06 11:33:27)

Ostatnie tematy :

Stopka forum