Pierwsza praca, jak ją znaleźć? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 25 ]

Temat: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Może to głupie ale naprawdę nie wiem jak i za co się zabrać. Z powodów finansowych muszę przerwać studia i rozpocząć pracę. Do tej pory studiowałam dziennie, teraz muszę znaleźć pracę, ale mam nadzieję że wrócę do studiowania tyle że zaocznie. Nie mam do kogo zwrócić się po radę, dlatego zwracam się do Was. Ukończyłam technikum handlowe dlatego pisząc o pracy, nie mam na myśli nic wygórowanego, chodzi mi o pracę w sklepie, markecie itp. Nie miałam do tej pory stażu, czy jest on aż tak potrzebny? Powinnam poczekać na odpowiednią ofertę w Urzędzie Pracy w moim mieście, czy tak jak gdzieś przeczytałam chodzić po sklepach i roznosić podania o pracę? Nic z tego nie rozumiem, jakie podania? Skąd takie cudo się bierze? Proszę o wyrozumiałość i pomoc, mam prawie 20 lat, do tej pory nie pracowałam, nie interesowałam się tym tematem, dlatego też moja wiedza jest na tak niskim poziomie.

Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez kircke (2009-11-08 10:49:13)

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

słuchaj pogmatwana. wg mnie nie warto czekac na oferty z urzędu pracy. stratą czasu wg mnie jest w ogóle składanie tam swoich papierów, ale można któraś z babek będzie miała inne doświadczenia i akurat poleci ci to rozwiązanie. ja polecam jedynie napisanie cv, bądź listu motywacyjnego - czasem pracodawcy proszą o jedno i drugie, ale najczęscie tylko o cv.
wskazówki odnośnie papierów:
http://cv.pracanowo.pl
http://www.szukamypracy.pl/publikacje/o … ailem.html
http://www.pracuj.pl/kariera-cv_7522.htm

szukaj pracy głównie przez internet. to najskuteczniejsze źródło, zaraz po znajomościach wink
wpisz tylko: "praca, miasto" (np. praca, olsztyn) i powinno wyszukać ci jakieś oferty. możesz też szukać bezpośrednio na stronach miasta, wchodząc w ogłoszenia.
i nie bój się chodzić na rozmowy kwalifikacyjne! smile zawsze czegoś się nauczysz.
masz tu linki do wypowiedzi dziewczyn, czego unikać i na co się nastawić:
http://www.netkobiety.pl/t41.html
http://www.netkobiety.pl/t967.html

odnośnie stażu - to zależy od pracy. często wymagana jest znajomość obsługi kasy fiskalnej, komputera (choć nie zawsze), ale możesz napisać, że bardzo szybko się uczysz ;]

pamiętaj, praca zawsze się znajdzie. tym bardziej, że masz zamiar studiować zaocznie. najtrudniej mają dzienni, ale i na to znajdzie się sposób wink
powodzenia w szukaniu. i daj znać, jak coś znajdziesz!
jak będziesz miała jakieś pytania to pisz śmiało. ktoś pewnie jeszcze się odezwie!

p.s. zapomniałabym o jednej, ważnej sprawie. jeśli chciałabyś pracować np. w kawiarni (wszędzie, gdzie jest kontakt z żywnością) musisz mieć wyrobioną książeczkę sanepidowską. wyrobienie to koszt chyba 100 zł, później co kilka lat trzeba ją potwierdzać u lekarza. książeczkę załatwiasz w punkcie sanepidu w twoim mieście, gdzie 3-krotnie oddajesz kał, później lekarz i to wszystko. ale z tego, co wiem, to czasem warto poczekać z książeczką aż znajdzie się pracę, żeby zrobić badana lekarskie za kasę pracodawcy. nie wiem dokładnie, jak to wygląda, może ktoś mnie poprawi?

3

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przeglądnęłam te wszystkie linki, są bardzo przydatne dziękuję raz jeszcze. Mam tylko jedno pytanie jeszcze, zanim wyślę, czy dostarczę to swoje CV do danej firmy, czy muszę wcześniej zapisać się do Urzędu Pracy jako bezrobotna?

4

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

nie, nie musisz. Możesz szukać pracy za pośrednictwem Urzędu Pracy w Twoim mieście lub na własną rękę, czyli wysyłając CV do pracodawców. Zgadzam się z opinią kircke, że Internet jest najlepszym źródłem ogłoszeń o pracę. Poza tym szukaj w lokalnej gazecie- tam też bardzo często zamieszczane są ogłoszenia. Możesz jeszcze przejść się po centrach handlowych, galeriach, sklepach, gdyż tam bardzo często ogłoszenia typu "zatrudnię ekspedientkę" pojawiają się po prostu  na witrynach sklepowych. Ewentualnie możesz przejść się po firmach, urzędach i popytać, czy nie potrzebują stażystki, aczkolwiek najczęściej oferty stażu pracodawcy sami zgłaszają do Urzędu Pracy. Jak sama widzisz, możliwości jest wiele. trzymam kciuki i powodzenia!!!

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

I jak tam szukanie pracy? Ja wysyłam od czasu do czasu jakieś odpowiedzi ale niestety jeszcze żaden pracodawca się nie odezwał, a jak jest u Ciebie? Mi aż ciężko to powiedzieć, ale jestem bezrobotna od 6 miesięcy, strasznie się czuję, z dnia na dzień coraz gorzej, boję się że po prostu zwiariuję, siedzę w necie i przeglądam oferty co pół h myśląc, że doszły jakieś nowe oferty... sad

6 Ostatnio edytowany przez kircke (2009-11-19 18:22:07)

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

natallia - może zamiast wpędzać się w nerwową gonitwę za pracą poszukaj w twoim mieście jakichś szkoleń. często organizowane są darmowe kursy przez urzędy pracy, bądź jakieś inne placówki. może to być kurs, czy szkolenie dotyczące czegokolwiek, bo tak naprawdę każde doświadczenie się liczy. może zapisz się na jakiś język albo zacznij działać w wolontariacie?
i nie poddawaj się. z autopsji wiem, że oferta pracy pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie smile

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Kirckie widzę, że naprawdę masz doświadczenie w tychże sprawach... Ja już kiedyś szukałam pracy, byłam wtedy świeżo po liceum ale widzę tę różnicę, było więcej ofert i chodziłam ciągle na jakieś rozmowy a teraz nic, tylko cisza, niestety do UP mam ok 25 km więc wydałabym sporo na bilety... niestety mieszkam na wsi. Jakaś nadzieja we mnie jeszcze się skrywa ale naprawdę tracę siły. Dziekuję za podpowiedzi.

8 Ostatnio edytowany przez kircke (2010-05-21 17:41:39)

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

natallia - nie mam wielkiego doświadczenia w tej sprawie. w swoim życiu miałam zaledwie dwie prace. ale dużo na ten temat czytałam i działałam, więc z ochotą podzielę się swoją opinią wink
Swoją pierwszą pracę też dorwałam zaraz po liceum. pracowałam rok i pracowało mi się świetnie. teraz jestem na studiach, wprawdzie dziennych, ale wymyśliłam sobie, że pójdę do pracy. faktycznie znalazłam ciekawą ofertę, przyjęłam ją i jest w porządku. I coś w tym jest, że mamy wrażenie, że jest mniej ofert, że trudniej znaleźć. ale nie wiadomo, czy po prostu sobie nie narzekamy smile
teraz przyszło mi jeszcze do głowy, że możesz popytać o promocje (nawet 11zł/h!). Często pracodawcy poszukują osób na promocje przez nk (np. forum uniwersytetu), ale jeśli nic nie znajdziesz to możesz zapytać zwyczajnie dziewczyny w marketach, czy jest szansa, że podzielą się numerem telefonu do szefa. najważniejsza jest twoja inicjatywa i upór!
powodzenia. trzymam kciuki! smile

9

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Piszecie o kursach organizowanych np przez Urzędy Pracy, byłam w swoim, przy okazji gdy się rejestrowałam, przejrzałam i to. Informacja jest taka, skończyły im się fundusze na ten rok, więc do końca tego roku nic nie będzie organizowane, dopiero od lutego bądź stycznia.
Osobiście też ciągle przeszukuję neta, ale nie ma nic takiego. No cóż może potrzeba więcej czasu na to. Spaceruję po mieście, przeglądam witryny sklepowe w celu znalezienia ogłoszenia że potrzebują kogoś, zresztą tak jak mi doradziłyście. Ale niestety na tych nielicznych ogłoszeniach które znalazłam jest dopisek "mile widziany stopień niepełnosprawności". Więc tu chyba nie ma sensu próbować. No cóż pochodzę jeszcze jutro bądź w poniedziałek może lepiej po weekendzie i znowu poprzeglądam... Póki co postanowiłam dać ogłoszenie o możliwości udzielenia korepetycji młodszym dzieciakom, może się ktoś zgłosi, zawsze to miałabym jakiekolwiek zajęcie przynajmniej na jakiś czas.
Natallia przeraziłaś mnie tymi 6 miesiącami, u mnie minęły zaledwie 2 tygodnie a już mnie rozwala to... sad

10

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Pogmatwana nie przejmuj się tym, że jest dopisek "mile widziany stopień niepełnosprawności" i składaj tam swoje CV. Swoją drogą wiem, że jak jest taki dopisek to najczęściej jest to znaczące kryterium (pracodawca nie może bowiem oficjalnie napisać, że szuka osoby z orzeczeniem), jednakże osób spełniających to kryterium i chcących pracować w sklepie nie jest aż tak dużo. Zatem masz duże prawdopodobieństwo, że osoby takiej nie znajdą i wówczas będą wybierać z pozostałych kandydatów.

Uczulam Was tylko na jedno - jeśli składacie swoje CV osobiście pracodawcy to pamiętajcie, że często to co podczas tego pierwszego kontaktu zaprezentujecie będzie miało niebagatelne znaczenie. Szczególnie w sklepach gdzie CV przyjmują dziewczyny na zmianie, ich zadaniem jest już dokonać wstępnej selekcji pod kątem tego czy osoba wyglądem, zachowaniem będzie pasować do ich firmy.

Pomysł kircke z podpytaniem dziewczyn na promocjach też jest dobry.

11 Ostatnio edytowany przez Pescecane (2009-11-22 22:56:04)

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Pogmatwana, ja bym jeszcze doradziła poroznosić CV do konkretnych sklepów, które Cię interesują. Często nie ma śladu, że poszukują a ktoś by się przydał smile
Ja też szukam od jakiegoś czasu i mnie zniechęcają dopiski "mile widziany status studenta". Jakby nie było to dyskryminacja. Ale szukam i się jeszcze nie poddaję.
A wracając do ofert.. Mniej więcej o tej porze w zeszłym roku było ich ze 2 razy więcej.. Teraz mniej i kandydatów na jedno miejsce mnóstwo z racji masowych zwolnień.

12

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?
Pescecane napisał/a:

Pogmatwana, ja bym jeszcze doradziła poroznosić CV do konkretnych sklepów, które Cię interesują. Często nie ma śladu, że poszukują a ktoś by się przydał smile

A można tak? W sensie nawet gdy nie ma ogłoszenia złożyć swoje CV?

13

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?
Pogmatwana napisał/a:
Pescecane napisał/a:

Pogmatwana, ja bym jeszcze doradziła poroznosić CV do konkretnych sklepów, które Cię interesują. Często nie ma śladu, że poszukują a ktoś by się przydał smile

A można tak? W sensie nawet gdy nie ma ogłoszenia złożyć swoje CV?

Pewnie, że można smile

14

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Mam pytanie odnośnie stażu (wiem, same pytania, przepraszam za to). Wiem że staż zorganizowany z UP jest płatny około 800 zł, czy staż organizowany ze sklepu też jest płatny czy nie? Jaka to może być kwota? Czy staż można przerwać? Pytam się bo nie ma ofert pracy w moim rejonie za to mogłabym się załapać na staż, oczywiście o ile jest płatny, ale teraz moje rozterki czy jeżeli w trakcie stażu pojawi się info w UP o możliwości podjęcia stażu w innym sklepie to czy będę mogła przerwać ten pierwszy? Chodzi głównie o tą kasę ciągle, i tu i tu grosze no ale zawsze lepiej i odrobinę więcej... Albo załóżmy znalazłabym pracę w trakcie odbywania stażu i czy jest możliwość rezygnacji z niego...?

Pescescane dziękuję za odpowiedź nie zdawałam sobie sprawy z tego że tak można. Skorzystam z tego:)

15

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Pracodawcy URWALI SIĘ Z CHOINKI. Mają coraz większe wymagania, ale głowa do góry.

16

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

refik22:
moim zdaniem to nie jest 'wina' pracodawców, ani ich widzimisię. skoro obecnie problemem nie jest zrobienie papierka uczelni wyższej i zdecydowana większość włada angielskim, a nawet kilkoma różnorodnymi językami to pracodawcy muszą w jakiś sposób wybrać najlepszych.
przykład: jeśli jesteś jednym z tysięcy studentów (nie obrażając) politologii, informatyki czy innych kierunków, na które nachodzą tzw. boom'y musisz wymyślić pomysł na siebie, bo będziesz jedynie jednym z tego tysiąca, kolejnym szarakiem. mam wrażenie, że teraz liczą się specjaliści w swojej dziedzinie (inżynierzy i inne techniczne kierunki), o czym zresztą wszyscy teraz huczą..
poza tym, spróbujcie same postawić się na miejscu pracodawcy. przeanalizujcie swoje szanse w porównaniu z innymi kandydatami. zobaczycie, że nie jest łatwo smile

pozdrawiam poszukujące pracy kobiety! wink

17

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

a może spróbuj przez jakąś agencję pracy?
sama szukałam pracy, pracowałam w dwóch miejscach, bez jakiś specjalnych efektów. też zauważyłam, że trudno w ostatnim czasie o dobrą pracę. teraz pracuję dorywczo, okresowo. akurat w tym roku poprawiam maturę, zostały mi niecałe 4 miesiące do maja, więc wolę przysiąść.
a co do szukania pracy przez internet - ja mam trochę inne zdanie, chociaż też mniejsze doświadczenie i kompetencje, bo jestem tylko po LO - intrent jest ogólnodostępny niestety ja wysłałam chyba z milion cv i odzew był tylko wtedy, jak zapomniałam tego cv wrzucić do załącznika. a jak widziałam kilkaset innych aplikantów to nawet nie składałam, bo wiedziałam, że nie mam szans.
najlepiej jednak obdzwaniać świeże ogłoszenia z lokalnych gazet, rozglądać się i rzeczywiście - poskładać CV w kilka wybranych miejsc i supermarketów - tutaj szczególnie, bo często zdarza się, że z dnia na dzień ktoś przyjdzie do pracy pijany albo w ogóle nie przyjdzie i go wywalają, a wtedy jesteś pierwsza w kolejce i może zadzwonią. ja polecam te markety techniczne tzn. castorama, praktiker(jeśli masz jakieś w pobliżu), znajoma z firmy w której obecnie dorabiam sobie tam pracowała i mówi, że nie było źle, miała około 2 tys na rękę, miła atmosfera w pracy, ubezpieczenie, brak problemów z urlopem i ogólnie bardzo sobie chwaliła.
a tak na szybko to rzeczywiście możesz spróbować na promocjach(na serwisach społecznościowych nk, grono) albo może wykładanie towaru - moim zdaniem lepsza praca niż "na kasie".

18

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Warto też zastanowić się nad zajrzeniem do sekcji studenckich różnych portali (wiem, że nie jesteś studentką, ale bardzo często są tam staże, praktyki niekoniecznie dla studentów) - najczęściej są to prace nie wymagające dużych umiejętności i doświadczenia, a pewnie czegoś takiego szukasz. :-)

Takie miejsca ma m.in.:
Jobexpress, Infopraca , Pracuj (niestety, nie mogę jeszcze wkleić żadnego linka, ale wystarczy w każdym kliknąć w zakładkę student na głównej).

Powodzenia w szukaniu pierwszej pracy! :-)

19

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

A próbowałaś w agencjach pracy tymczasowej tam zawsze można się na jakiś czas zaczepić nabrać doświadczenia:)
Sama tak zaczynałam. Można też próbować przez znajomych może akurat ktoś coś wie o wolnej posadzie:).

20

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Agencja pracy tymczasowej też jest fajnym rozwiązaniem, a szukanie wśród znajomych... Ja miałam szansę pracować "z polecenia", ale nie chciałam, czułabym się dziwnie wiedząc, że mój szef jest dobrym znajomym mamy, ojca, ciotki, kuzyna.. Ale to zależy od charakteru i nastawienia, bo znam takich, którzy tak zdobyli pracę, spełniają się w niej i nikt nie ma do nich o to pretensji. :-) Najlepiej mieć kilka różnych źródeł - i portale, i znajomi, i agencje pracy.

21

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Witam, ja również mam problem ze znalezieniem pracy, konczy mi sie renta po rodzicach, mam 24lata, posiadam 3 zawody ekonomista, administracja i hotelarstwo, doświadczenia brak, mieszkam na wsi wokół dwa małe miasteczka, bezrobocie duże a żyć trzeba.  w cv nie wiem co pisac jest skromne i puste, nawet zainteresowan konkretnych niemam. zostałam sama i nawet niemam sie kogo poradzic od czego zacząc. prosze o jakie rady i wsparcie.

22

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Pchelka - masz trzy zawody i nie masz co w CV napisać, nie przesadzaj:P Ja również mieszkam na terenie gdzie ciężko o pracę i cierpliwość mi się już chyba skończyła ale mam tylko jeden zawód. W takich 'dziurach' trzeba mieć znajomości albo dużo szczęścia żeby coś znaleźć..

23

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Ja szukałam pracy po szkole sporo czasu, przez internet rzadko kto się odzywał nie wiem czemu, a jak składałam osobiście to częściej. Jednak rozmowa kwalifikacyjna zawsze kończyła się fiaskiem z jednego powodu-brak doświadczenia. Nie wiem po co w ogóle mnie tam zapraszali bo widzieli moje CV że jestem świeżo po szkole...

24

Odp: Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Szukaj gdzie się da. W UP jest też nieciekawie. Szukaj w ogłoszeniach, na gumetree są też ogłoszenia - poszukaj tam. Przejdź się po galeriach i składaj CV do wszystkich sklepów, gdzie poszukują sprzedawcy. Życze powodzenia i mam nadzieję, że skończysz studia!

Posty [ 25 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Pierwsza praca, jak ją znaleźć?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024