Niski poziom hemoglobiny - jak go wyrównać? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-10-20 20:34:54

naami
Netbabeczka

Niski poziom hemoglobiny - jak go wyrównać?

Witajcie dziewczyny.
Chciałabym się Was poradzić. Regularnie staram się oddawać krew. Dzisiaj również miałam taki zamiar, a tu bum! Okazało się, że mam za niski poziom hemoglobiny (grubo poniżej 12). To był dla mnie szok. Nigdy nie miałam z tym problemu.  Inne wyniki morfologii są w porządku. Zastanawiam się co mogło się przyczynić do tak drastycznej zmiany poziomu hemoglobiny. Może jakaś rozwijająca się choroba? Niestety, takie nieprawidłowości wykluczają dalsze oddawanie krwi, oczywiście  do czasu aż wyniki znów wrócą do normy. Badania również przechodzę regularnie, każdorazowo przy oddawaniu krwi. Nigdy nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Ktoś wie co może powodować niski poziom hemoglobiny? Jakie mogą być dalsze konsekwencje wynikające z niskiego poziomu hemoglobiny? Jak wyrównać ten poziom do normy? Co mogło spowodować tak nagłą zmianę poziom hemoglobiny?  Co o tym myślicie?  czy powinnam się zacząć poważnie martwić? Myślicie, że wystarczy jeśli zmienię dietę czy powinnam udać się do lekarza i wspomóc się jakimiś lekami?

Ostatnio edytowany przez naami (2009-10-20 20:38:58)

Kto marzy o doskonałości, zazwyczaj poucza, poprawia, daje lekcje innym i wszyscy od niego uciekają.
L. Kołakowski

#2 2009-10-20 22:06:11

Bożena
Moderator

Re: Niski poziom hemoglobiny - jak go wyrównać?

Myślę, że trzeba odwiedzić internistę lub hematologa, który poszuka przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny   Przyczyną może być niedobór źelaza, może Ci też brakować witamin z grupy B, ale też mogą być inne powody.

#3 2009-10-20 22:15:47

Liwia
Przyjaciółka Forum

Najlepiej wybrać się do lekarza rodzinnego jak na początek. Zapisze żelazo, wit. B i kwas foliowy i spadki szybko wzrosną:) Ogranicz picie mocnej kawy i herbaty.

"Na zawsze i na wieczność uczyńmy z życia święto, by będąc tu przez chwilę wszystko zapamiętać. Nasza droga nigdy się nie skończy....." Wilki

#4 2009-10-22 22:31:17

Szczurunia
Przyjaciółka Forum

Zelazo, wit. c, b12 i bedzie git:)

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

#5 2009-10-22 23:33:09

naami
Netbabeczka

Zdziwił mnie ten wynik, bo wcinam warzywa tonami (co nie znaczy, że same warzywa, mięso tez jem), do tego regularnie magnez i tran w tabletkach. Co do kawy to sporadycznie, więc nie wiem...

Kto marzy o doskonałości, zazwyczaj poucza, poprawia, daje lekcje innym i wszyscy od niego uciekają.
L. Kołakowski

#6 2009-10-23 02:36:41

Szczurunia
Przyjaciółka Forum

kluczowe jest laczenie zelaza z wit c ktora bardzo zwieksza przyswajanie go. moze dieta jest ok tylko inne rzeczy ze soba lacz.

Czyż nie ma hipokryzji w tym, że upominamy dzieci gdy krzywdzą kotki czy pieski, podczas gdy sami zasiadamy do stołu, na który zabito dziesiątki stworzeń?

#7 2010-03-12 09:37:35

kaczorra
Niewinne początki

Ja tez w wczoraj chciałam oddać krew ale Pani doktór powiedziała ze mam niski poziom hemoglobiny, za mało żelaza, kazała mi kupić tabletki z żelazem, jeść dużo warzyw i przede wszystkim czerwonego mięsa. Tylko mnie to zdziwiło bo ja wcinam dużo warzyw i jem dużo mięsa ale ok spróbuje smile

#8 2010-03-12 10:42:46

carboczar
Net - EKSPERT

Proponuję Iron Plus
żelazo  formie chelatowej,lepiej przyswajalne oraz podam gdzie można  nabyć najwięcej żelaza:wątroba cielęca, sól z Wieliczki
Śliwki suszone – 3,9 mg   
Rodzynki – 3,3 mg   
Daktyle suszone – 2,1 mg   
Jeżyny, maliny, porzeczki – 0,9 mg   
Winogrona, brzoskwinie – 0,8 mg   
Banany – 0,6 mg   
Jabłka , gruszki – 0,3 mg   
Wiśnie , grejpfruty – 0, 2 mg   
Czekolada – 20 mg   
    Należy pamiętać że organizm przyswaja tylko 8-10 % z ogólnej ilości spożywanego żelaza jest wchłaniane i przekazywane do krwi.A dzienne zapotrzebowanie to ok 15 mg.

#9 2010-03-28 17:15:14

naami
Netbabeczka

Dziękuję wszystkim za wskazówki:)

L. Kołakowski

#10 2011-03-14 14:01:45

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

To ja może dodam do tematu kilka dodatkowych ogólnych informacji wink.

Normy ilości hemoglobiny we krwi dorosłego człowieka wynoszą około 6,8–9,3 mmol/l lub 11,5–15,5 g/dl (kobiety) oraz 7,4–10,5 mmol/l lub 13,5–17,5 g/dl (mężczyźni), jednak ze względu na różne metody pomiarowe każde laboratorium analityczne ustala własne normy (zwykle podyktowane przez producenta analizatora). Przekroczenie normy świadczy o odwodnieniu organizmu, natomiast niskie wartości są oznaką anemii.

Niedokrwistość, potocznie nazywana właśnie anemią to zespół objawów chorobowych, który polega na stwierdzeniu niższych od normy wartości hemoglobiny, erytrocytów i ich następstw, a jej przyczyną może być utrata czerwonych krwinek, zmniejszone ich wytwarzanie lub zwiększony rozpad. W przypadku współistnienia dodatkowo obniżenia wartości MCV i MCH mówimy o niedokrwistości z niedoboru żelaza, a niedokrwistość ta stanowi ok. 80% wszystkich rozpoznawanych niedokrwistości.

Głównymi objawami anemii są bladość skóry, apatia, bladość spojówek oka, zmniejszona sprawność ruchowa, szum w uszach, kłopoty z koncentracją, omdlenia.

Najczęściej spotykane jej przyczyny to: niedobory żelaza w diecie, wzrost zapotrzebowania na żelazo, upośledzone wchłanianie przez przewód pokarmowy, utrata żelaza poprzez krwawienia najczęściej przez przewód pokarmowy, drogi rodne i moczowe. Diagnostyka polega na potwierdzeniu istnienia zaburzeń tj. wykonaniu badań: morfologii oraz poziomu żelaza, ferrytyny, wysycenia  transferryny, ew.biopsji szpiku. Następnie nasze działania powinny skupić się na wyjaśnieniu przyczyn niedokrwistości tj. wykonaniu  badań: kał na krew utajoną, gastroskopia, kolonoskopia, konsultacja ginekologiczna, urologiczna. Leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów żelaza preparatami doustnymi oraz eliminacji przyczyn ich powstawania.

Ostatnio edytowany przez Olinka (2011-03-14 14:15:08)

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

Stopka forum