szkodliwe dodatki do żywności. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » MEDYCYNA NATURALNA - ZIOŁA, ZDROWE ODŻYWIANIE, DIETY » szkodliwe dodatki do żywności.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

Temat: szkodliwe dodatki do żywności.

Od jakiegoś czasu zaczęłam uważnie czytać etykiety na produktach żywnościowych, bo zaczyna mnie przerażać co znajduje się w jedzeniu po które sięgamy każdego dnia. Lista substancji E, spulchniaczy, glazurujących, wypełniających, aromatów, substancji słodzących i barwników jest niesamowicie ogromna!! Dlaczego tak się dzieje? Przedłużenie trwałości żywności, pozwala uniknąć niekorzystnych zmian w produkcie, tj. pleśń czy rozwój drobnoustrojów. Oczywiście, bo pyszne ciasteczka, które kupimy w supermarkecie będą tak samo pyszne po 1 roku od czasu ich kupienia.....
Z tego co doczytałam co roku zjadamy ok. 2kg substancji dodatkowych.

Szperając po necie znalazłam szereg najbardziej szkodliwych substancji:

E 127 erytrozyna ? powoduje astmę, pokrzywkę, nadpobudliwość, podejrzana o działanie rakotówcze

E 131 błękit pantotenowy ? działa rakotwórczo

E 142 zieleń S (brylantowa) ? powoduje wysypki, astmę, bezsenność, działa rakotwórczo

E 200 kwas sorbowy ? powoduje reakcje alergiczne

E 211 benzoensan sodu ? powoduje reakcje alergizujące/uczulające, działa rakotwórczo

E 220 powoduje zaburzenia pracy wątroby, niszczy wit. B12

E 221 siarczyn sodu ? może niszczyć witaminy zawarte w żywności

E 249 azotyn potasu ? podejrzany o działanie rakotwórcze

E 250 azotan (III) sodu ? podejrzany o działanie rakotwórcze

E 251 azotan (V) sodu ? podejrzany o działanie rakotwórczeE 310 galusan propylu ? powoduje egzemę i problemy żołądkowe

E 320 Butylohydroksyanizol (BHE) - działa rakotwórczo

E 321 Butylohydroksytoluen (BHT) ? powoduje uczulenia

E 338 kwas fosforowy ? może powodować uszkodzenie dróg pokarmowych

E 414 guma arabska ? powoduje uczulenia

E 621 glutaminian sodu ? działa rakotwórczo

E 951 aspartam ? działa rakotwórczo

E 954 sacharyna ? działa rakotwórczo
źródło:zdrowe-diety.pl

Czytajcie etykiety!!!!

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: szkodliwe dodatki do żywności.

Mnie też to przeraża. A najgorsze jest to, że ile etykiet nie oglądam, to większość ma z nich albo rzeczy niezbyt bezpieczne albo po prostu takie, które są tam zupełnie zbędne i nawet jeśli teraz nie mają udowodnionego niezdrowego działania, to raczej i tak na dłuższą metę nie są dobre. Nie popadam w paranoję, ale to też mnie przeraża. Kupuję rzeczy w zwykłych sklepach, bo na razie mnie nie stać, więc wiadomo, że i zjadam dużo chemii, cóż.. niefajnie, ale tak jest. Często i droższe rzeczy w zwykłych sklepach zbyt fajne nie są. A najgorsze dla mnie chyba jest to, że pakują cukier, na potęgę, praktycznie do wszystkiego, już mnie bierze jak patrzę np na 10 etykietę, a tam znowu cukier na pierwszym miejscu. Trują nas jak nie wiem, bo wiadomo, tu cukier, tam cukier i tego się zbiera, to bardzo niezdrowe wtedy...

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska

3

Co ciekawe producent umieszcza na etykietach nazwy - zastępcze-  niektórych substancji, żeby oddały wrażenie "mniej szkodliwe".

Pisałam pracę dyplomową na temat żywności ekologicznej i przyznam szczerze, że mnóstwo czytałam na ten temat. W pracy musiałam udowodnić, że żywność pochodzenia ekologicznego jest w 100% bezpieczna, jednak liczne badania przeprowadzane przez naukowców wykazały, że nie do końca jest to prawda... Owszem zawartość jest o wiele korzystniejsza.

Reklama

4

Najlepsze jest jedzenie z ekologicznych farm, ale mało kogo na to stać hmm bo jest dość drogie. Czasami mozna sobie pozwolić na coś z takiej farmy, ale generalnie sporo kasy trzeba mieć na te fanaberie, a do sklepu strach iść, chyba nie ma teraz jedzenia, które nie byłoby szkodliwe. Jak nie ulepszacze smaku i zapachu, to ładują barwniki, warzywa i owoce przywożą pryskane, albo rosną przy drodze, można się zatruć metalami ciężkimi, rtęcią, kadmem, ołowiem...i potem się dziwić, że ludzie chorują i czują się słabo, ociężale... sad

5

Mnie to już nie rusza, za dużo się oczytałam o takich dodatkach jak i o cukrze który też jest wszędzie od mięsa po warzywa, nie wspominając o oczywistościach w postaci słodyczy.

Właściwie nie czytam już etykiet, bo to nie ma sensu. Nie kupuję gotowej żywności, wszystko robię sama od podstaw, mimo że zżera mi to wiele czasu, to przynajmniej nie jem tego całego syfu.

Reklama

6 Ostatnio edytowany przez truskaweczka19 (2014-07-06 02:09:40)

lidka_21 napisał/a:

Co ciekawe producent umieszcza na etykietach nazwy - zastępcze-  niektórych substancji, żeby oddały wrażenie "mniej szkodliwe".

Pisałam pracę dyplomową na temat żywności ekologicznej i przyznam szczerze, że mnóstwo czytałam na ten temat. W pracy musiałam udowodnić, że żywność pochodzenia ekologicznego jest w 100% bezpieczna, jednak liczne badania przeprowadzane przez naukowców wykazały, że nie do końca jest to prawda... Owszem zawartość jest o wiele korzystniejsza.

No właśnie. Też słyszałam, że często zmieniają nazwę i sprawia to wrażenie, że skład jest bezpieczniejszy. A np ja kiedyś myślałam, że w składzie "skrobia modyfikowana" np czy coś takiego to GMO, a podobnie nie wink Nie pamiętam dokładnie wytłumaczenia.

Skoro pisałaś z tego pracę, to powiedz co jest niebezpiecznego w ekologicznej żywności? Wierzę, że coś jest, teraz wszystko jest zanieczyszczone itp i baardzo patrzą na zyski. Wiadomo, że każdy patrzy na zysk, ale teraz wydaje mi się, że to popada w ogromną przesadę. Oszukują prawie wszędzie z tego co słyszę hmm Podziel się wiedzą z pracy smile Chętnie posłucham.

Małpka, to nieźle, ja sama nie robię, chyba trzeba będzie pokonać to lenistwo i zacząć. No, ale wiesz, nawet jak kupisz mięso dobrej jakości, inne rzeczy dobrej jakości, to pewnie też jak teraz słyszę były uprawiane w niefajny sposób. Niemniej, fakt, robiąc sama chociaż nie masz tych konserwantów w środku, więc zawsze dużo lepiej.

Wisława Szymborska

7

Odkąd mieszkam tu gdzie mieszkam, to mięsko mamy od zaprzyjaźnionego człowieka który hoduje 3 świnki, dwie dla siebie, a jedną właśnie dla teściów, a Ci dzielą się z nami prosiaczkiem. Ja mięska i tak nie jem, tylko Mój je smile

8

To super:) No, ale mimo wszystko coś w sklepie chyba kupujecie ogólnie? wink No bo raczej nie macie chyba tak, że wszystko od zaprzyjaźnionych rolników czy kogoś tam. Dlatego w tych czasach tak całkiem się od tego nie ucieknie.

Wisława Szymborska

9

Małpa ma rację smile Powinniśmy jak najwięcej robić samemu, od podstaw, a nie korzystać z półproduktów lub gotowców do podgrzania. Jesteśmy w tej chwili tak leniwi, że nawet mięso na grilla kupujemy przyprawione.
A po czasie jedzenia potraw przygotowywanych od podstaw czuje się jak okropne i niesmaczne jest jedzenie gotowców. Pamiętam początki mojego związku z narzeczonym, on zajadał te może nie gotowce ale przygotowywane z półproduktów potrawy ze smakiem, ja marudziłam. Pomieszkał sobie ze mną, posmakował sobie mojej kuchni i teraz jesteśmy dwie marudy smile

U mnie w domu nie ma gotowych mieszanek przypraw z polepszaczami, nie ma gotowców jakichkolwiek, nawet pieczywo piekę sama to sklepowe chodźby z najlepszej miejscowej piekarni jest dla mnie nie do jedzenia. Mąkę i dodatki do pieczywa kupuję w miejscowym młynie smile Mam też zaprzyjaźnioną Panią od wiejskich jajek, u której czasem można też kupić kurę czy kaczkę.
W ciastach nie ma sztucznych aromatów, gotowych kremów, używam tylko naturalnej wanilii smile

A mało tego, że potrawy z tymi wszystkimi cudownymi dodatkami mi nie smakują, to czasem wręcz szkodzą. Zjem takie kupione ciasto i pół dnia odbija mi się jakimś cudownym aromatem.

GG: 1464002
"Nie ma takiej przeciwności, przeznaczenia, losu, które mogą zachwiać postanowieniem zdeterminowanej duszy"

10

Truskaweczko chyba jedyne rzeczy które kupuję w sklepie to artykuły typu mleko, ser, mąka.

Makaron robię sama, chleb też pieczemy sami, owoce do jogurtu sama dorzucam, kupuję tylko jogurt naturalny i potem ewentualnie dodaje dodatki według własnego uznania, warzywa kupuję różnie czasem u gospodarzy, trochę mam od teściowej i od mojej mamy, a także kupuję na bazarku, ale takim prawdziwnym, wędliny również robię sama.

11

Fajnie Wam, fajnie. Ja co tam mogę czasem kupię tak, ale to nie mam też możliwości wszystkiego, nie każdy ma, nie każdy zna młynarza, rzeźnika czy innych takich wink

Wisława Szymborska

12

No jak mieszkałam w Warszawie to też nie miałam takich możliwości tu tylko wyjadę za miasto i wszystko kupię, wcale nie trzeba tych ludzi znać, widzisz ogórki na polu podjeżdżasz i kupujesz wink

13

No tak, fakt, ja mieszkam właśnie blisko Warszawy. No rozumiem smile

Wisława Szymborska

14

Truskawka, co do Twojego pytania- w żywności ekologicznej nie występuje strasznie dużo dodatków typu sztucznych. Występują raczej dodatki pochodzenia naturalnego- w większości. Jednak warto pamiętać, że żywność ekologiczna MOŻE zawierać (ale nie musi) pewną ilość azotanów i azotynów, no które jak wiemy nie działają korzystnie na organizm.

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » MEDYCYNA NATURALNA - ZIOŁA, ZDROWE ODŻYWIANIE, DIETY » szkodliwe dodatki do żywności.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016