Konkubinat. Jakie są prawa konkubinatu? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-09-03 23:00:52

Saachija
Niewinne początki

Konkubinat. Jakie są prawa konkubinatu?

Od 4 lat jestem w związku,bez ślubu, właśnie spodziewam się dziecka.Kupiliśmy mieszkanie ,wszystkie środki na kupno mieszkania i jego remont ( bo trzeb je remontować )  pochodzą od partnera, kredyt na  samochód też jest tylko na niego.
Pracowałam, lecz zarabiałam mniej niż partner. W dodatku teraz zle znoszę ciąże i jestem w domu. Mój partner
ślubu nie chce. Ja generalnie też nie jestem jakaś taka za tym strasznie i naciskać nie będę. Ale zaczynam się trochę martwić jaka jest moja sytuacja prawna?? Zaczynam się martwić o przyszłość swoją i dziecka, które jest w drodze. Bo teraz jest pięknie ładnie ale jakby tak coś nam się popsuło, to co wtedy ?

#2 2009-09-04 09:08:27

niebieska
Zaglądam tu coraz częściej

Re: Konkubinat. Jakie są prawa konkubinatu?

Witaj, niestety z tego co wiem prawa są niewielkie w porównaniu do żony. Jeśli chodzi o dziecko to możesz spróbować po jego urodzeniu lub później  wnieść  pozew o ustalenie alimentów dobrowolnych , choć  nie wiem czy twój partner tego będzie chciał, byłaby to forma jakiegos zabezpieczenia w razie  waszego rozstania. Można to oczywiście zrobic i wtedy, gdyby juz taka sytuacja zaistniała, ale wtedy jak pewnie sama wiesz jest różnie, a tak to możecie żyć jak żyliście, a gdyby coś uległo zmianie to masz jakieś pieniążki na dziecko .

Ostatnio edytowany przez olina22 (2010-05-02 23:15:48)

#3 2010-05-02 23:29:24

Olinka
Redaktor Naczelna Forum

Polskie prawo nie definiuje instytucji konkubinatu. W praktyce taka relacja nie odbiega od instytucji małżeństwa: partnerzy mieszkają ze sobą, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, nierzadko wychowują wspólne dzieci, ale...żyją bez ślubu.
Prawo nie jest raczej przychylne konkubentom. Konkubentów nie łączy wspólnota majątkowa, ale za to jest się łatwiej rozstać. Również w świetle prawa podatkowego jesteście traktowani jak obcy sobie ludzie, a więc nie macie możliwości wspólnego rozliczania się. Największym jednak problemem jest brak dziedziczenia, gdyż osoby żyjące w wolnym związku nie dziedziczą po sobie tak jak małżonkowie. W świetle przepisów prawo do spadku ma najbliższa rodzina zmarłego. Problem zostaje rozwiązany jeśli zmarły pozostawia po sobie testament, w innym przypadku jeśli jesteś na utrzymaniu partnera możesz zostać zupełnie z niczym.
I wreszcie kwestia alimentów. Do alimentów bezwzględnie ma prawo Wasze dziecko, Ty zaś w żadnym przypadku nie masz do nich prawa. Jest jednak rozwiązanie tej sytuacji- możecie spisać u notariusza umowę cywilną, w której partner zobowiąże się, że nawet po Waszym rozstaniu będzie (przez określony czas) wypłacał Ci zdeklarowaną kwotę.
Tak więc niestety wciąż jeszcze konkubinat daleki jest w zabezpieczaniu interesów finansowych gorzej sytuowanego małżonka w porównaniu do osób, których wiąże ślub.

Regulamin Forum Netkobiety.pl - koniecznie przeczytaj, a będzie Ci z nami łatwiej smile

Nie czyń samego siebie przedmiotem kompromisu, bo jesteś wszystkim, co masz.

#4 2010-05-03 12:41:57

Gucia

Spadek nie jest najważniejszym problemem, bowiem będziecie mieli dziecko. W takim przypadku, choć Ty nic byś nie dziedziczyła w razie śmierci partnera, to spadkobiercą będą jego rodzice i wasze dziecko (po urodzeniu Twój partner będzie musiał je uznać w USC). Większym problemem dla Ciebie byłoby jednak wasze rozstanie. Z Twojego postu winka, że w razie rozstania nie masz żadnych praw ani do mieszkania, ani do samochodu. Możesz się wówczas starać o zwrot nakładów (tego co sama wyłożyłaś), ale marne szanse są udowodnić to w sądzie. Mądrze robisz, że się o to martwisz. Obecnie nie masz żadnego zabezpieczenia, a jako żona wszystko co nabyliście w małżeństwie byłoby także Twoje i to bez względu na to które z Was zarabia więcej. Pamiętaj, że budowa związku to nie tylko pensja, ale też troska o życie codzienne- sprzątanie, gotowanie, opieka nad wspólnym dzieckiem etc.

#5 2010-05-03 12:43:44

Gucia

Aha pomyśl też o innych utrudnieniach. W razie nagłej choroby możesz mieć nawet problem z uzyskaniem informacji od lekarzy na temat stanu Twojego partnera i na odwrót. W świetle prawa jesteście obcymi dla siebie ludźmi.

#6 2012-03-04 01:33:55

beatalis
Niewinne początki

Witam Was.Mam problem.Od 10 lat jestem w konkubinacie,mieszkam u chłopaka,nie jestem zameldowana.Jego babcia umarła i ponieważ wnuki nie maja prawa dziedziczenia...wniósł sprawę do sadu...zatem nie jest głównym najemca jest tu tylko zameldowany...MAM problem,rozstajemy się i on chce żebym się wyprowadziła.Chce się wyprowadzić ale dopiero za kilka miesięcy.PYTANIE:czy on możne wyrzucić mnie ot tak z domu???Nie mamy dzieci ani wspólnego majątku.Kwestia dogadania się z nim odpada.

#7 2012-03-04 01:35:28

beatalis
Niewinne początki

Bardzo proszę poradźcie mi coś...

#8 2012-03-15 22:53:19

haneczka40
Niewinne początki

Witam wszystkich bardzo serdecznie:))

Proszę wszystkich o pomoc. Żyje od 6 lat w konkubinacie , mój partner ma 15 letnia córkę która mieszka z nami od stycznia 2012 roku. Sytuacja jest cudowna , wszyscy dogadujemy sie idealnie , ja majac dorosłego juz syna wychowuje ja jak własna córkę, a ona traktuje mnie jak najukochańsza mamę. Powstał mały problem jeśli chodzi o szkołe. Chciałam isc na wywiadówkę do mojego partnera córki i zostałam wyproszona. Powiedziano mi , ze jako konkubina nie mam zadnych praw do dziecka ani informacji jak sie uczy. Dodam iz dziecko jak i mój ukochany partner są zameldowani w moim domu, a matka biologiczna utrudnia nam życie i mieszka 250 km od nas. Proszę o pilną pomoc . Dziękuje i pozdrawiam.

#9 2012-03-16 09:52:21

dayzi
Przyjaciółka Forum

Pomoc? jaką pomoc?
Jesteś obca. Nie jesteś opiekunem prawnym dziecka, nie sprawujesz nad nią opieki, dlatego zostałaś wyproszona z zebrania.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#10 2012-03-16 10:03:25

lena812
Przyjaciółka Forum

haneczka40 napisał:

Witam wszystkich bardzo serdecznie:))

Proszę wszystkich o pomoc. Żyje od 6 lat w konkubinacie , mój partner ma 15 letnia córkę która mieszka z nami od stycznia 2012 roku. Sytuacja jest cudowna , wszyscy dogadujemy sie idealnie , ja majac dorosłego juz syna wychowuje ja jak własna córkę, a ona traktuje mnie jak najukochańsza mamę. Powstał mały problem jeśli chodzi o szkołe. Chciałam isc na wywiadówkę do mojego partnera córki i zostałam wyproszona. Powiedziano mi , ze jako konkubina nie mam zadnych praw do dziecka ani informacji jak sie uczy. Dodam iz dziecko jak i mój ukochany partner są zameldowani w moim domu, a matka biologiczna utrudnia nam życie i mieszka 250 km od nas. Proszę o pilną pomoc . Dziękuje i pozdrawiam.

Twój partner mógłby zgłosić w szkole że mają prawo cię informować co się dzieje z jego córką ,jakie ma oceny itd

#11 2012-06-16 18:33:10

hanna2007
Dobry Duszek Forum

post wymazany

Ostatnio edytowany przez hanna2007 (2012-06-16 20:43:26)

#12 2012-06-16 18:45:44

hanna2007
Dobry Duszek Forum

a co z biologiczna matka jego corki , zdawalas sobie sprawe ze on ma corke to napewno tez jest jej matka ktora musisz zaakceptowac bo to ze ich zwiazek sie rozpadl  i oni mieszkaja w twoim domu nie daje tobie prawa do wlasnosci do nich widocznie skoro cie wyprosili matka corki twojego konkubenta jest wpisana jako drugi rodzic i  do szkoly razem ida na wywiadowke ,musisz to uszanowac i zaakceptowac jego byla kobiete,a matke jego corki

Ostatnio edytowany przez hanna2007 (2012-06-16 19:31:50)

#13 2012-06-16 20:39:24

dayzi
Przyjaciółka Forum

hanna2007 napisał:

polskie prawo zatwierdzilo konkubinat jako formalny zwiazek i prawa konkubinatu sa takie ze jak bedziesz sie kiedys z nim rozstawac wszystko czego sie dorobiliscie musicie miedzy soba uzgodnic osoby ktore rozpoczynaja nowe zwiazki i zakanczaja konkubinat musza dzialac zgodnie z prawem nie moga byc pod wplywem osob trzecich nie moga doprowadzac do sytuacjii krzywdzacych ,osoby ktore swiadomie krzywdza dla korzysci mahatkowtch lub finansowych lub podrzegaja lub podpuszczaja do wyrzadzenia krzywd podlega to pod prawo karne

Pani Hanno, co za bzdury Pani pisze.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Stopka forum