Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 10 ]

Temat: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

W wątku tym chciałabym poruszyć tematykę zawodów, które były popularne kiedyś, a obecnie odeszły na drugi plan lub nadal są popularne. Na liście najbardziej opłacalnych zawodów 20 lat temu znajdują się właściciele wypożyczalni kaset, pracownicy kafejek internetowych, przedstawiciele handlowi, pracownicy zakładów fotograficznych, sklepikarze. Dzisiaj wiadomo ? do wypożyczalni kaset nikt nie chodzi, bo wszystko można znaleźć w Internecie, nie mówiąc już o tym, że każdy ma dostęp do Internetu, więc kafejki internetowe również nie cieszą się popularnością. Zawód przedstawiciela handlowego kojarzy się z natrętem, a żeby otworzyć swój sklepik trzeba naprawdę zaoferować coś wyjątkowego.

Chciałabym, aby w wątku wypowiedziały się osoby, które pamiętają czasy, gdy modne robiły się zawody, które obecnie nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jakie to były zawody i dlaczego z biegiem czasu straciły na wartości? Zachęcam również do dyskusji całą resztę smile

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Pracownicy zakładów fotograficznych - kiedyś fotograf to był ktoś z wiedzą, umiejętnościami i nierzadko z talentem. Teraz fotograf to często "pan z luszczanką". Bez wiedzy o kadrze, świetle nadrabiający brak wiedzy tandetnymi efektami obróbki graficznej.

3

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Może nie będzie to stricte związane z Twoim pytaniem, ale pierwszym zawodem, jaki przyszedł mi do głowy, jest profesja nauczyciela. Nauczyciel kiedyś był osobą z ogromnym autorytetem, taką, z którą po prostu nie dyskutowało się. Dziś nastąpiły spore zmiany, łącznie z tym, że coraz częściej rodzice chcieliby decydować o sposobie w jaki ma prowadzić swoje lekcje, nauczać i oceniać uczniów.

4

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Kiedyś popularną pracą (bo zawodem trudno to nazwać) było roznoszenie mleka do domów. Wieczorem wystawiało się przed drzwi mieszkania/domu pustą (szklaną litrową) butelkę, nad ranem podjeżdżał samochód (było dość głośno smile) i roznosiciel wymieniał pustą na pełną mleka. Płaciło się za to "z dołu" w pobliskim sklepie.

5

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Istniało jeszcze zajęcie, które dziś już chyba zupełnie umarło - była to repasacja rajstop/pończoch/skarpet, czyli podciąganie oczek. Dziś rajstopy, w których poleci oczko, po prostu się wyrzuca i kupuje nowe, wtedy jednak był to towar na tyle deficytowy, że w miarę możliwości starało się je naprawiać.

6

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?
Olinka napisał/a:

Istniało jeszcze zajęcie, które dziś już chyba zupełnie umarło - była to repasacja rajstop/pończoch/skarpet, czyli podciąganie oczek. Dziś rajstopy, w których poleci oczko, po prostu się wyrzuca i kupuje nowe, wtedy jednak był to towar na tyle deficytowy, że w miarę możliwości starało się je naprawiać.

Widziałam coś takiego na fb tongue No i trochę nieobyta jestem, bo pierwszy raz o tym słyszałam. Niemniej, no tak, kiedyś na pewno był na to popyt, ciężej było z towarami, teraz jest zupełnie inaczej.

Co do kafejek internetowych, to ja w dużych miastach np Warszawa nadal obserwuję wielką popularność, ale to pewnie też zależy od miejsca. W mniejszych miastach już raczej tak bardzo popularne nie są. A tam w Warszawie gdzie widziałam, to często tłumy, poważnie smile

7 Ostatnio edytowany przez luc (2014-03-21 02:27:26)

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Jeszcze starsze czasy smile
Obnośne ostrzenie noży i nożyczek. Człowiek dźwigał takie urządzenie do ostrzenia na ramieniu (duża rama z kołem zamachowym), i na osiedlu krzyczał: "noże, nożyczki ostrzę".

8

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Takim zawodem była dziewiarka i krawcowa. Kiedyś to były zawody cenione.Teraz zyskały inne znaczenie. Zawodem, który się troszkę przekształcił był zawód maszynistki. Teraz zastępuje się  maszynę do pisania komputerową klawiaturą.

Ciekawą profesją było ręczne pisanie lub malowanie plakatów i reklam. Teraz wiadomo zastępuje go zawód grafika komputerowego, choć nie zawsze. Są takie niszowe miejsca, gdzie jeszcze umiejętność kaligrafii i rysunku się przydaje.

9

Odp: Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

20 lat temu? Np zdun, albo kowal - teraz to już wyjątkowo mało mają do roboty, ale wciąż  działają w niszach rynkowych.
W sumie to zdun już jest coraz bliższy konserwatora zabytków, a kowal wcale podkowami dla koni się nie zajmuje przerzucił się na robienie ozdobnych bram, żyrandoli...

Posty [ 10 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PSYCHOLOGIA KARIERY - MOJA KARIERA ZAWODOWA » Zawody popularne 20 lat temu - jak sprawdzają się dzisiaj?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024