skąd taka niska samoocena? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » skąd taka niska samoocena?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 13 ]

1

Temat: skąd taka niska samoocena?

Nie wiem jak zacząć, żeby nie zabrzmiało to jak przechwałki, ale jakoś ten kawałek chleba muszę ugryźć...jestem dziewczyną, która na pewno może się podobać, nie mam żadnych skaz, mam ładną figurę, jestem wysoka. Do tego w głowie też nie mam fiu bździu. Jestem raczej ułożoną, spokojną i chyba inteligentną dziewczyną (tak przynajmniej o mnie mówią). Natomiast moja samoocena jest równa zeru:( Zupełnie nie wiem dlaczego. Od dziecka tak mam. Wszystkie moje zalety potrafiłam stłumić, a skupiałam się wyłącznie na wadach. Dodam, że nikt mnie nie naciskał na perfekcję, rodziców mam normalnych, średnio wymagających:) To ja sama sobie tak ustawiałam poprzeczkę, tylko dlaczego? Taki charakter? Dochodzi do tego, że teraz w moim dorosłym życiu nie potrafię się nie dołować. Rozmawiam z osobami, które nie prezentują sobą żadnego poziomu, a mimo to czuję się czasami głupsza niż one. Boję się zawsze, że palnę coś głupiego, boję się mieć własne zdanie. W wyglądzie też zawsze zakrywam swoje atuty aniżeli je podkreślać. Jestem jak taki łabędź o duszy brzydkiego kaczątka. Dochodzi do tego, że w towarzystwie, gdzie powinnam brylować, bo niczego mi nie brakuje, żeby zabłysnąć to siedzę jak ta ostatnia mysz i najlepiej schowałabym się pod stół. Wyglądam jak Esmeralda, a czuję się jak Quasimodo:( Do tego strasznie się przejmuję co ludzie powiedzą/pomyślą o mnie. Bardzo. Jak to zmienić i czy w ogóle mogę zmienić moje myślenie?

P.S. Przepraszam za te porównania do Esmeraldy i łabędzia, może są zbyt narcystyczne, ale chciałam pisać jak jest. I znowu to robię, znowu się tłumaczę i znowu mi zależy co pomyślą o mnie, nawet anonimowi ludzie! Nie mam siły.

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: skąd taka niska samoocena?

wcale nie masz niskiej samooceny, bo mówisz o sobie dość ładnie. po prostu jesteś nieśmiała

3

Odp: skąd taka niska samoocena?

Tak, ale jestem nieśmiała przez moją niską samoocenę. Bo gdybym myślała o sobie dobrze to miałabym więcej śmiałości. Czy da się jakoś zmienić myślenie?

4

Odp: skąd taka niska samoocena?

A może faktycznie chodzi o coś innego? Problem masz na pewno, w to nie wątpię, ale ta niska samoocena mi nie pasuje. Osoby o niskiej samoocenie raczej nie byłyby w stanie napisać tylu dobrych rzeczy o sobie, bo one naprawdę głęboko wierzą w to, że nie ma w nich nic dobrego, albo naprawdę niewiele. A Ty masz świadomość swoich zalet (i słusznie smile) tylko czasem podajesz je w wątpliwość. Wydaje mi się, że zdajesz sobie sprawę ze swoich atutów, ale po prostu boisz się, że ktoś będzie lepszy. Nie chodzi mi o to, że masz straszne parcie żeby być zawsze numerem jeden, to wyklucza Twoja niewątpliwa nieśmiałość. Sądzę raczej, że masz gdzieś w podświadomości obawę przed byciem w czymś gorszą od innych. Oczywiście nie upieram się przy swojej "diagnozie", nie jestem ekspertem smile

5

Odp: skąd taka niska samoocena?

Problem został idealnie ujęty przez oh!illusion.

Ja również mam identyczny problem - zdaję sobie sprawę ze swoich zalet i urody, ale strach przed tym, że ktoś inny okaże się lepszy jest paraliżujący, w konsekwencji czego porównuję się tylko z innymi i boję odezwać (choć i z tym u mnie już nieco lepiej).

Same sobie uniżamy, bo boimy się konfrontacji. A boimy, bo nie jesteśmy pewne siebie. Co może wynikać także z nieśmiałości.

Niestety nie mam na to żadnej skutecznej rady.

6 Ostatnio edytowany przez kalina88 (2013-08-19 18:28:19)

Odp: skąd taka niska samoocena?

Witam w gronie dziewczyny smile
I tez sadze ze to nie jest niska samoocena.. Bo dostrzegasz swoje zalety, jednak mam wrazenie, ze po prostu - mowisz nie mialam wymagajacych rodzicow - a poprzeczke sobie sama wysoko zalozylam - i stad moze wynikac ten problem.. Ciagle ta poprzeczka byla wysoko i mam wrazenie jakbys jednak zbyt wysoko ja sobie podniosla.. byc moze darzysz do jakiejs perfekcji, chcialabys byc najlepsza, a jednak chyba nie da sie byc najlepszym zawsze i wszedzie.

7

Odp: skąd taka niska samoocena?

To prawda, zdaję sobie sprawę ze swoich zalet. Ale cóż z tego jak nijak ich nie uwydatniam? Nigdy nie byłam perfekcyjna, to fakt, że w niektórych rzeczach dążę do tej perfekcji, ale to raczej też rzadko, po prostu chcę coś dobrze zrobić i tyle. Natomiast zawsze się porównuję do innych kobiet i zawsze w moim mniemaniu one są albo ładniejsze albo mądrzejsze (nawet jeśli tak faktycznie nie jest). Taki przykład- miałam koleżankę, która była mała, gruba, a do tego miała paskudny charakter, była po prostu wredna dla wszystkich. Mimo to jak na nią patrzyłam to sobie znajdywałam w niej jakieś tam zalety- ale przynajmniej jest przebojowa, nie tak jak ja...a znowu kiedy myślę o sobie to wygląda to tak- nie jestem taka ładna jak X, nie jestem taka mądra jak Y. I ja tego myślenia nie mogę zmienić. Jak próbuję być bardziej pewna siebie i swoich zalet to wychodzi z tego katastrofa, bo to jest takie sztuczne.

oh!illusion- czasami się boję, że będę w czymś gorsza od innych, ale generalnie nigdy nie byłam w niczym najlepsza, więc się przyzwyczaiłam do bycia gorszą w wielu dziedzinach, to chyba nie to. Ale dziękuję, to co napisałaś też mi daje dużo do myślenia:)

8

Odp: skąd taka niska samoocena?

Mam podobny problem

9

Odp: skąd taka niska samoocena?

Wydaje mi się, że rozmowa zależy też od drugiej osoby. Mam też tak i chyba wielu z nas, że są osoby, z którymi rozmawia się fajnie (o wszystkim i o niczym) i rozmowa się klei ale są takie osoby, z którymi nie da się rozmawiać.
Jest też coś takiego co blokuje rozmowę z innymi i wtedy rozmowa jest nijaka albo krótka i być może ktoś myśli, że nie chce się  kontynuować z nim rozmowy albo, że nie mamy nic do powiedzenia. Wynika to chyba z tego, że rozmówcą jest osoba ciekawska albo taka, która uważa się za najmądrzejszą i najwięcej wie. Wtedy nie chcemy rozmawiać bo jeśli jest ciekawska to nie chcemy żeby o coś nas dopytywała a jeśli wszytko wie i nie potrafi słuchać tylko wtrąca swoje, to wtedy też nie chcemy z taką osobą rozmawiać bo czujemy, że jesteśmy głupsi czy gorsi wyczuwamy krytykę. Uważam też, że taka sytuacja dotyka osób taktownych i nieśmiałych gdyż one biorą to do siebie i rozpamiętują .

10

Odp: skąd taka niska samoocena?

Powodów niskiej samooceny może być naprawdę mnóstwo, niektóre leżą tak "głęboko" w psychice, że nie sposób je szybko zdiagnozować. Może to być sytuacja z przeszłości, obecne życie, jakiś człowiek lub kilku... Warto porozmawiać ze specjalistą, który powinien odkryć co się z nami dzieje.

11

Odp: skąd taka niska samoocena?

Do niedawna też tak miałam ale ja nie potrafiłam sobie nigdy wybaczać nawet małych niedoskonałości i perfekcjonizm mnie wykańczał. Najlepszą radą ode mnie jest dość trudne (sama się z tym męczyłam okrutnie i wciąż stare schematy myślenia do mnie wracają) uznanie własnej wyjątkowości. Bo to że jesteś w czymś lepsza, a w czymś gorsza składa się właśnie na twoje JA, jedyne i niepowtarzalne. I naprawdę najlepsze (i zdaję sobie sprawę że najtrudniejsze) jest zaakceptowanie tego. A z takich bardziej doraźnych rozwiązań to próbuj dystansować się od opinii innych, bo to też ludzie, którzy mają wady, mylą się i popełniają gafy i nie ma sensu przeżywać "co powiedzą". I porównywanie się z kimkolwiek też do niczego dobrego nie prowadzi. Taką drogą u każdego człowieka, którego spotkasz w życiu możesz znaleźć coś co ma lepsze niż Ty (i na odwrót - też zawsze będziesz mieć coś lepszego niż dana osoba), ale przecież nie w tym rzecz smile

Odp: skąd taka niska samoocena?

W jakiejś części Cię rozumiem..:) Nie opisujesz siebie narcystycznie. Obiektywnie oceniasz sytuację. Zresztą nawet musialas tak napisać żeby właściwie przedstawić swój problem..:) Bliski mi trochę problem szczerze mówiąc... smile

Posty [ 13 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » NIEŚMIAŁOŚĆ, NISKA SAMOOCENA, KOMPLEKSY » skąd taka niska samoocena?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024