Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 9 ]

Temat: Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego

Witam ! Nie wiem czy dobrze napisalam ale gdzies musialam ! Moja mama ma 48 lat, w tym 32 i pol lata pracy, jak widac pracowita kobieta ! Od zawsze pracowala jako szwaczka, w jednym zakladzie okolo 7 lat a w drugim reszte czyli 25 lat, okolo bo juz sama nie wiem ile dokladnie, wiem ze ma 32 i pol lat pracy, w tym ponad 20 lat w jednym zakldzie , w tym ostatnim w ktorym byla zatrudniona. W piatek dostala wypowiedzenie, 3 miesieczne, do konca wrzesnia robi a pozniej zasilek dla bezrobotnych. Moje pytanie brzmi tak; czy moga moja mame zwolnic ? Skoro za dwa lata z hakiem mogalby odjesc na ten zasilek przed emerytalny, nie ma zadnej ochrony ? Blagam o pomoc !

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2 Ostatnio edytowany przez Margolinka (2013-06-23 21:01:28)

Odp: Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego

Obawiam się, że nie ma znaczenia ile ma do emerytury. To znaczy, pewnie zależy od tego z jakiego powodu zostaje zwolniona. Może są przypadki kiedy można, a kiedy nie. Nie wiem likwidacja zakładu, czy coś w tym stylu.

Znalazłam na jednej ze stron informację, że pracodawca nie może zwolnić pracownika już na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Może to nastąpić jedynie drogą dyscyplinarną.

Są przykłady.
Zacytuję je
"Pracownikowi urodzonemu 1 grudnia 1951 r., w dniu 30 listopada 2012 r. wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia wskazując, iż od 1 grudnia 2012 r. objęty jest ochroną przedemerytalną. Kto ma rację?

Ochrona przedemerytalna nie oznacza, że oświadczenia woli zmierzające do rozwiązania stosunku pracy złożone przed ?wejściem? pracownika w okres ochronny są nieskuteczne. W opisanym wyżej przykładzie pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną od 1 grudnia 2012 r. Oznacza to, iż od tego dnia nie można mu wypowiedzieć umowy o pracę ? wcześniejsze wypowiedzenie jest natomiast skuteczne.

Zakaz dotyczy jedynie wypowiadania umów, co oznacza, że pracownika można zwolnić np. dyscyplinarnie."

i drugi...

"Pracownikowi brakuje 2 lata do emerytury. Pracodawca dowiedział się, że pracownik nie wypełnił swojego obowiązku ? nie dotrzymał terminów z umów z Kontrahentami, przez co pracodawca będzie musiał zapłacić wysokie kary umowne. W takiej sytuacji ? mimo iż pracownik jest w wieku przedemerytalnym, można go zwolnić bez wypowiedzenia, w trybie dyscyplinarnym."

Podstawa prawna:

art. 39, art. 411, art. 42, art. 43, art. 52 ustawy z 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

"Mądrego widać, głupiego słychać."

3

Zmieniłam tytuł na adekwatny do treści wątku.

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

"Sztuka życia polega na tym, by dostrzec swoje ograniczenia i słabości." Robert Rutkowski
Reklama

4

Witaj. Nie znam się na przepisach ale podam ci stronkę na której być może uzyskasz fachową odpowiedź ja czasem z niej korzystam jak mam jakieś prawne wątpliwości
http://forumprawne.org/

5

warto się rozejrzeć na stronach, które się stricte zajmują prawem pracy. Są takie fora w internecie, strony z podaniami i aktualizowanymi artykułami. Na pewno nie ma co się poddawać.

Reklama

6

cisowianka napisał/a:

W Moja mama ma 48 lat

Twoja mam jest za młoda.
O zasiłku przedemerytalnym mogłaby marzyć po ukończeniu 55lat.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

7

dayzi napisał/a:
cisowianka napisał/a:

W Moja mama ma 48 lat

Twoja mam jest za młoda.
O zasiłku przedemerytalnym mogłaby marzyć po ukończeniu 55lat.

na zasilek przedemerytalny trzeba miec 35 lat pracy i 50 lat zycia

8

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych
art.2 ust.1

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Posty [ 9 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » PRAWO , ODSZKODOWANIA , FINANSE , UBEZPIECZENIA » Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności
© www.netkobiety.pl 2007-2018