Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2013-06-23 20:24:11

cisowianka
Przyjaciółka Forum

Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego

Witam ! Nie wiem czy dobrze napisalam ale gdzies musialam ! Moja mama ma 48 lat, w tym 32 i pol lata pracy, jak widac pracowita kobieta ! Od zawsze pracowala jako szwaczka, w jednym zakladzie okolo 7 lat a w drugim reszte czyli 25 lat, okolo bo juz sama nie wiem ile dokladnie, wiem ze ma 32 i pol lat pracy, w tym ponad 20 lat w jednym zakldzie , w tym ostatnim w ktorym byla zatrudniona. W piatek dostala wypowiedzenie, 3 miesieczne, do konca wrzesnia robi a pozniej zasilek dla bezrobotnych. Moje pytanie brzmi tak; czy moga moja mame zwolnic ? Skoro za dwa lata z hakiem mogalby odjesc na ten zasilek przed emerytalny, nie ma zadnej ochrony ? Blagam o pomoc !

#2 2013-06-23 20:55:12

Margolinka
Redaktor Działu Miłość

Re: Zwolnienie z pracy przed nabyciem prawa do zasiłku przedemerytalnego

Obawiam się, że nie ma znaczenia ile ma do emerytury. To znaczy, pewnie zależy od tego z jakiego powodu zostaje zwolniona. Może są przypadki kiedy można, a kiedy nie. Nie wiem likwidacja zakładu, czy coś w tym stylu.

Znalazłam na jednej ze stron informację, że pracodawca nie może zwolnić pracownika już na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego.
Może to nastąpić jedynie drogą dyscyplinarną.

Są przykłady.
Zacytuję je
"Pracownikowi urodzonemu 1 grudnia 1951 r., w dniu 30 listopada 2012 r. wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracownik odwołał się od wypowiedzenia wskazując, iż od 1 grudnia 2012 r. objęty jest ochroną przedemerytalną. Kto ma rację?

Ochrona przedemerytalna nie oznacza, że oświadczenia woli zmierzające do rozwiązania stosunku pracy złożone przed „wejściem” pracownika w okres ochronny są nieskuteczne. W opisanym wyżej przykładzie pracownik jest objęty ochroną przedemerytalną od 1 grudnia 2012 r. Oznacza to, iż od tego dnia nie można mu wypowiedzieć umowy o pracę – wcześniejsze wypowiedzenie jest natomiast skuteczne.

Zakaz dotyczy jedynie wypowiadania umów, co oznacza, że pracownika można zwolnić np. dyscyplinarnie."

i drugi...

"Pracownikowi brakuje 2 lata do emerytury. Pracodawca dowiedział się, że pracownik nie wypełnił swojego obowiązku – nie dotrzymał terminów z umów z Kontrahentami, przez co pracodawca będzie musiał zapłacić wysokie kary umowne. W takiej sytuacji – mimo iż pracownik jest w wieku przedemerytalnym, można go zwolnić bez wypowiedzenia, w trybie dyscyplinarnym."

Podstawa prawna:

art. 39, art. 411, art. 42, art. 43, art. 52 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Ostatnio edytowany przez Margolinka (2013-06-23 21:01:28)

"Mądrego widać, głupiego słychać."

#3 2013-06-23 21:24:28

Wielokropek
Moderator

Zmieniłam tytuł na adekwatny do treści wątku.

Jeśli ktoś chce, znajdzie sposób.
Jeśli ktoś nie chce, znajdzie powód.

#4 2013-06-23 21:36:16

asia549
Przyjaciółka Forum

Witaj. Nie znam się na przepisach ale podam ci stronkę na której być może uzyskasz fachową odpowiedź ja czasem z niej korzystam jak mam jakieś prawne wątpliwości
http://forumprawne.org/

#5 2013-06-25 10:58:59

majunia
Wkręcam się coraz bardziej

warto się rozejrzeć na stronach, które się stricte zajmują prawem pracy. Są takie fora w internecie, strony z podaniami i aktualizowanymi artykułami. Na pewno nie ma co się poddawać.

#6 2013-06-25 19:14:05

dayzi
Przyjaciółka Forum

cisowianka napisał:

W Moja mama ma 48 lat

Twoja mam jest za młoda.
O zasiłku przedemerytalnym mogłaby marzyć po ukończeniu 55lat.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#7 2013-06-26 21:55:36

cisowianka
Przyjaciółka Forum

dayzi napisał:

cisowianka napisał:

W Moja mama ma 48 lat

Twoja mam jest za młoda.
O zasiłku przedemerytalnym mogłaby marzyć po ukończeniu 55lat.

na zasilek przedemerytalny trzeba miec 35 lat pracy i 50 lat zycia

#8 2013-06-26 22:30:03

dayzi
Przyjaciółka Forum

Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych
art.2 ust.1

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Stopka forum