Jak pozbawić ojca praw rodzicielskich? - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2013-06-12 12:04:29

ADASKO5
Niewinne początki

Jak pozbawić ojca praw rodzicielskich?

Witam!
Chciałabym się dowiedzieć jak można pozbawić praw ojcu dziecka?
Rozstałam się ze swoim chłopakiem ojcem mojego dziecka ponieważ codziennie pił i nie miał do mojego synka pieniędzy  źle mnie traktował i ciągle się spotykał ze swoimi kolegami pod barem i przychodził do domu pijany I robił hałas dużo razy małego przebudził bo tak głośno krzyczał. Mój synek skończy teraz półtora roku od 3 miesięcy nie jestem z nim w ciągu tych trzech miesięcy ojciec dziecka odwiedził go dwa razy był tylko z 20 minut a nawet i krócej. Jego rodzice nie interesują się swoim wnukiem nie odwiedzają go, nie dzwonią . Dowiedziałam się że nadal pije i bijatyki jakieś tam urządza gdzie teraz mieszka. On do synka ma tylko 8 km przez te trzy miesiące zadzwonił tylko z dwa razy : gdy pierwszy raz  przyszedł go odwiedzić, drugi raz gdy dzwonił o północy i mnie obudził i powiedział że jutro przyjdzie odwiedzić synka ale nie przyszedł po tygodniu dopiero się zjawił i powiedział że nie miał czasu przyjść do synka bo miał dużo pracy.  Ustaliliśmy że będzie płacił mi na synka alimenty w kwocie ''300 zł'' tylko raz przez te trzy miesiące dostałam tą kwotę i ustaliliśmy do którego dnia w miesiącu powinny dojść pieniądze do 10 każdego miesiąca nie obowiązuje się z jego ustaleniami. Pomóżcie co mam teraz zrobić?

Zgodnie z regulaminem forum tytuły wątków powinny być sensowne i odzwierciedlać ich treść. Zmieniłam, ale pamiętaj o tym na przyszłość, proszę. Moderatorka Anemonne

Ostatnio edytowany przez Anemonne (2013-06-13 09:06:32)

Madzia :***

#2 2013-06-12 12:35:43

Milionek
Przyjaciółka Forum

Re: Jak pozbawić ojca praw rodzicielskich?

Witaj Madziu

To trudna sprawa,ale i osobista zarazem.
Napisałaś że chłopak,czyli nie macie ślubu.
Nie pamiętam jak wygląda w tym momencie
sprawa o alimenty,o które powinnaś się
postarać. Wnieść sprawę,ale czy można,jeśli
nie ma się ślubu. Może ktoś bardziej rozeznany
podpowie co trzeba zrobić.Albo najszybciej
wbij hasło w Google tam na pewno coś znajdziesz.

Pozdrawiam

#3 2013-06-12 17:22:33

ADASKO5
Niewinne początki

Tak napisałam że chłopak nie braliśmy ślubu. Dziękuje za odpowiedź smile

Madzia :***

#4 2013-06-12 18:39:35

Bastat
Cioteczka Dobra Rada

O alimenty można wystąpić nawet jeśli nie było ślubu. I na sprawie ten fakt w ogóle nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko fakt, że dziecko jest tego konkretnego faceta.
Na początek drogi sprawa o alimenty jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Co będzie potem zależy od rozwoju sytuacji

#5 2013-06-13 08:29:20

LeeBee
100% Netkobieta

ADASKO5
Nie tak łatwo pozbawić rodzica praw do dziecka.

Musisz działać po kolei. Najpierw sprawa o alimenty i ustalenie kontaktów (albo ograniczenie władzy rodzicielskiej i ustalenie kontaktów).

I dopiero jak z tych podstawowych praw i obowiązków nie będzie się wywiązywał to możesz pomyśleć o dalszych działaniach.

Ostatnio edytowany przez LeeBee (2013-06-13 08:31:13)

12.03.2014 - KOCHAM :*

#6 2013-06-14 11:40:56

kjersti
Redaktor Działu Prawo

LeeBee napisał:

ADASKO5
Nie tak łatwo pozbawić rodzica praw do dziecka.

Musisz działać po kolei. Najpierw sprawa o alimenty i ustalenie kontaktów (albo ograniczenie władzy rodzicielskiej i ustalenie kontaktów).

I dopiero jak z tych podstawowych praw i obowiązków nie będzie się wywiązywał to możesz pomyśleć o dalszych działaniach.

Niekoniecznie. Jak najbardziej można wnioskować o całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej od razu i ma to takie same szanse powodzenia, jak przy odbyciu "wcześniejszej drogi". Alimentacja jest zobowiązaniem rodzica wobec małoletniego, które powstaje z mocy prawa, z racji samego bycia rodzicem. Nie jest do tego konieczny wyrok alimentacyjny. Dlatego, jeżeli obecnie ojciec dziecka na nie nie łoży, to już jest podstawa do tego, aby stwierdzić, że nie dopełnia obowiązku alimentacyjnego. To samo dotyczy kontaktów rodzica z dzieckiem. Zobowiązanie do opieki powstaje z mocy samego prawa, nie dopiero po ustaleniu kontaktów przez sąd. Regulować kontakty można, jeśli rodzice nie zgadzają się co do ich obecnej natury, częstotliwości etc.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej ma sens wtedy, kiedy rodzic faktycznie się dzieckiem interesuje, ale podejmowanie przez rodziców wspólnych decyzji w każdej sprawie dziecka dotyczącej jest utrudnione.
W stanie faktycznym, który przedstawiła autorka wątku mamy do czynienia z szerokim zaniedbywaniem władzy rodzicielskiej. Czyli już w tym momencie ojciec zaniedbuje swoje podstawowe obowiązki względem dziecka, które jak już wyżej wspomniałam, nie powstają dopiero z chwilą orzeczenia sądu. Wątpliwość może jedynie wzbudzać fakt, że stan ten trwa krótko i sędzia może stwierdzić, iż należy dać ojcu nieco więcej czasu, by uświadomił sobie, że jest ojcem (!).
Oczywiście wiele zależy od dowodów, jakie Autorka przedstawi w sądzie, od dowodów przedstawionych przez ojca dziecka i od samego sędziego. Ja mogę jedynie określić, jakie są realne możliwości.
Pamiętaj też Autorko, że nawet rodzic całkowicie pozbawiony władzy rodzicielskiej zachowuje prawo do kontaktów z dzieckiem.

"I don't even want to try
to become the one who will save your halo."

Stopka forum