maturzystka. problem z wyborem studiów. - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2013-05-27 18:31:38

calzedonia
Niewinne początki

maturzystka. problem z wyborem studiów.

Witam was, jestem tegoroczną maturzystką. Zdawałam na maturze polski, matematykę, angielski i angielski rozszerzony.
Do początku rekrutacji na studia coraz bliżej a ja dalej nei wiem jaki kierunek wybrać nie mówiąc już o mieście.
Rodzice proponują na Opole jednak ja wolałabym Wrocław, Katowice no może i skusiłabym się na Kraków. Nie wiem co wybrać.
Najbardziej interesowało by mnie coś w kierunku turystyki i rekreacji lub filologi związanej z dodatkowym językiem ale nie jakoś nauczyciel czy zwykły tłumacz.. teraz na rynku jest pełno takich zawodów i ludzie nie mają pracy..

A może macie kierunki które polecacie lub słyszałyście od znajomych, że warto. No i sprawa uczelni.. na jakie wy uczęszczacie lub jakie skończyłyście już .. doradźcie coś wink

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#2 2013-05-28 17:30:06

luc
Przyjaciółka Forum

Re: maturzystka. problem z wyborem studiów.

calzedonia napisał:

może i skusiłabym się na Kraków. 
Najbardziej interesowało by mnie coś w kierunku turystyki i rekreacji

Kraków polecam, miło się tu studiuje smile
Chłopak w mojej rodzinie skończył turystykę i rekreację na AWF, ale nie był zachwycony studiami.

Zastanów się  czego oczekujesz od studiów?
Chcesz studiować dla samego studiowania czy też masz konkretne plany co do przyszłości, zawodu?

#3 2013-05-29 12:55:55

Doktorantka
Zaglądam tu coraz częściej

Wydaje mi sie ze podchodzisz do tego od zlej strony bo najpierw myslisz o miescie. Po pierwsze powinnas zastanowic sie nad swoimi zainteresowaniami, w czym jestes dobra i co chcialabys robic w przyszlosci. Potem dopasujesz do tego dopowiedni kierunek studiow i dopiero wtedy spojrzysz na ranking uczelni zeby wybrac gdzie ten kierunek warto studiowac (pozycja uczelni, co np ta uczelnia oferuje studentom, czy absolwenci maja problem ze znalezieniem pracy po wybranym kierunku itp) Tu tez warto pomyslec realnie o przewidywanych wynikach z matury i gdzie jest realna szansa przyjecia (plus oczywiscie wariant optymistyczny, bo zawsze warto mierzyc wysoko).

#4 2013-06-02 17:45:00

Susane
Słodka Czarodziejka

Zastanawiam się po co osoby, które nawet nie potrafią sobie sprawdzić, gdzie są jakie kierunki i jakich przedmiotów wymagają, chcą iść na studia. Zdawałaś tylko jeden przedmiot rozszerzony, więc już niektóre uczelnie Ci odpadną, bo niektórzy wymagają np. geografii czy historii. Poza tym miasta na razie nie wybieraj - jak Cię przyjmą do kilku, wtedy będziesz się zastanawiać. Najlepiej jest wybrać sobie 3,4 i tam składać.

#5 2013-06-02 18:54:28

cherrymousee
Blokada na życzenie Użytkownika

Ja również jestem tegoroczną maturzystką. Zdawałam polski rozszerzony, niemiecki podstawowy i geografię jako dodatkowe przedmioty. Również interesuje mnie turystyka, ale po tym nie ma za dużo pracy. Skłaniam się ku filologii hiszpańskiej :>

#6 2013-06-02 21:16:18

lillaa
Zaglądam tu coraz częściej

Dam Ci radę nie sugeruj się zdaniami typu po tym nie ma pracy, to jest zbyt popularne, nie opłacalne itp tylko idź za głosem swojego serca. Ważne żebyś ty była zadowolona z tego co robisz i żeby Ci to sprawiało przyjemność. Nie sugeruj się też zdaniem innych tylko podejmij własną decyzję... i wiesz nawet co z tego jak np. teraz każdy poleca informatykę albo studia inżynierskie jak Ty się w tym nie czujesz dobrze, albo nie masz zdolności do przedmiotów ścislych to będzie to dla Ciebie męczarnia.... Znam to z własnej perspektywy. Ja studiuję matematykę powiązaną z informatyką. Każdy mi to polecał mówił że warto... nie byłam najgorsza z tych przedmiotów, pomyślałam czemu nie... taki ambitny kierunek sprawdzę się i w ogóle pokaże innym na co mnie stać... i tym co we mnie nie wierzyli że dam sobie radę na tak ciężkim kierunku. Na początku bylo ciężko ale znośnie jak udawało mi się zaliczyć na 3 coś ciężkiego byłam z siebie dumna że tak ciężki przedmiot udało mi się zaliczyć, a teraz... strasznie mam obniżoną samoocenę i straciłam wiarę w swoje możliwości. Nie ma co brać na swoje barki więcej niż umiemy. Teraz niby jestem na 2 roku ale mam sporo poprawek i myślę o rezygnacji. Dlatego zastanów się dobrze i nie sugeruj się zdaniem innych... Poza tym pieniądze nie są w życiu najważniejsze tylko to abyś ty była szcześliwa a przede wszystkim spełniona. Powodzenia w wyborze:)

#7 2013-06-02 21:30:12

lexi260189
Przyjaciółka Forum

A ja studiowałam administrację, bo zawsze lubiłam siedzieć w "papierkach" tongue

...jesteś dla mnie prawdziwym powietrzem...

#8 2013-06-03 00:23:27

calzedonia
Niewinne początki

lexi260189 napisał:

A ja studiowałam administrację, bo zawsze lubiłam siedzieć w "papierkach" tongue

i jak oceniasz te studnia ? warto było ? smile zastanawiałam się też nad tym i nad jakąś filologią lub coś związanym z językiem smile

#9 2013-06-14 01:54:51

opinie
Niewinne początki

Warto iść na studia, których kierunek lubi się najbardziej.

#10 2013-06-14 02:13:43

YOGI bear
Net-facet

lillaa napisał:

Dam Ci radę nie sugeruj się zdaniami typu po tym nie ma pracy, to jest zbyt popularne, nie opłacalne itp tylko idź za głosem swojego serca. Ważne żebyś ty była zadowolona z tego co robisz i żeby Ci to sprawiało przyjemność. Nie sugeruj się też zdaniem innych tylko podejmij własną decyzję...

Autorka zadała pytanie, bo sama nie widzi niczego co naprawdę sprawiłoby jej przyjemność. Nawet przy wyborze uczelni kieruje się urokiem danego miasta, zamiast jakością nauczania.
Poza ty nikt nie każe jej w przyszłości pracować w wyuczonym zawodzie. Jednak lepiej mieć zawód, który przynosi dochód od nielubianego wykształcenia, które nie przynosi niczego.

lillaa napisał:

Poza tym pieniądze nie są w życiu najważniejsze tylko to abyś ty była szcześliwa a przede wszystkim spełniona. Powodzenia w wyborze:)

Pieniądze nie są w życiu najważniejsze, ale życie bez pieniędzy z pewnością nie pozwoli być szczęśliwym i spełnionym. Ważne, by zachować "złoty środek" smile.

Ostatnio edytowany przez YOGI bear (2013-06-14 02:14:27)

Stopka forum