23 kwietnia światowy dzień książki i praw autorskich. - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

Forum Kobiet » KULTURA » 23 kwietnia światowy dzień książki i praw autorskich.

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 9 ]

Temat: 23 kwietnia światowy dzień książki i praw autorskich.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona ? Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare?a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch ? według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice?a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie ? od Nowej Zelandii po Kanadę.

NIE TYLKO KSIĄŻKI: Prawo własności intelektualnej ? prawo autorskie - to warunek innowacyjności i rozwoju kultury, w tym rozwoju książek i czytelnictwa.

^^^^^^^^^^^^^^^^^a moje pytanie jest takie: ^^^^^^^

Czym dla Was jest książka? Czy Internet ją wyparł? Pamiętacie najwartościowszą książkę, jaką dostałyście/kupiłyście w swoim życiu?
I czy....  regularnie kupujecie  książki?

Reklama
Zobacz podobne tematy :

2

Odp: 23 kwietnia światowy dzień książki i praw autorskich.
Catwoman napisał/a:

Czym dla Was jest książka?

Najlepszym Przyjacielem smile w samotne dni.

Catwoman napisał/a:

Czy Internet ją wyparł?

Poradniki prawne itp. po części tak.

Catwoman napisał/a:

Pamiętacie najwartościowszą książkę, jaką dostałyście w swoim życiu?

Zbiór cytatów z Kłapouchego (Kubuś Puchatek) od dziewczyny, którą wtedy kochałem smile.

Catwoman napisał/a:

Pamiętacie najwartościowszą książkę, jaką kupiliście w swoim życiu?

Tak, jak żywych przyjaciół, było ich kilka i nie potrafię między nimi wybrać.

Catwoman napisał/a:

Nie sad. Z powodów finansowych, braku czasu na rozkoszowanie się czytaniem i momentów depresji w dobrze zaopatrzonej księgarni pt. Osiołkowi w żłoby dano, w jeden owies, w drugi siano... smile smile smile

3 Ostatnio edytowany przez truskaweczka19 (2013-04-22 13:14:02)

Internet nie wyparł książki, dla mnie zapach kartek, ich faktura, dotknięcie ich to wrażenie nie do zastąpienia, dlatego nie lubię czytać ebooków i nie sprawiam sobie czytników, bo czuję, że to nie dla mnie. Jest to pewnie wygodniejsze przy grubych tomiszczach, więc nie wykluczam, że kiedyś skuszę się, by odciążyć kręgosłup dźwiganiem książek, ale i tak nie zrezygnuję z papierowych, to wiem.

Ciężko mi wymienić jedną książkę, jest wiele takich. Czytam wiele kryminałów, dla wielu to lekka literatura, więc pewnie nie uznałoby nawet za wartościową. Dla mnie jednak są smile Każda też czegoś uczy. Do tego lubię np książki Jodi Picoult, tematy są tak życiowe. A jest wiele innych książek, które chcę przeczytać.

Co do kupionych książek- jak wyżej.

Z powodów finansowych rzadko kupuję książki, jak już to ktoś mi kupi na prezent albo sama sobie kupię na okazje typu święta czy urodziny, a więc rzadko. Jednak mam dobrze zaopatrzoną bibliotekę, więc nie jest źle smile Tam wypożyczam.

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska
Reklama

4 Ostatnio edytowany przez luc (2013-04-22 22:25:45)

Catwoman napisał/a:

Czym dla Was jest książka?
Pamiętacie najwartościowszą książkę, jaką dostałyście/kupiłyście w swoim życiu?

Ksiązki towarzyszą mi wszędzie, w domu i poza nim. Praktycznie się bez nich nie ruszam (nie mam na myśli codziennego wychodzenia z domu, tylko wyjazdy).
Przyznam, że osoba, która nic nie czyta i jeszcze stwierdza, że nie lubi, jest u mnie towarzysko "skreślona". Może to źle zabrzmiało (nie uważam takich osób za mniej wartościowe), ale mam wrażenie, że nie potrafiłabym z taką osobą nawiązać bliższych relacji.

Dziś już nie kupuję tak regularnie książek jak kiedyś, teraz najwyżej 3-4 miesięcznie. Ale nie z powodu ceny, tylko dlatego, że wydaje się mniej interesujących książek (przynajmniej dla mnie), a więcej tzw. poczytnych.

A jeśli chodzi o tę najbardziej wartościową książkę, to miałaś na myśli zawartość czy cenę smile

5

Chodzi mi oczywiście o zawartość smile
Ja chyba najmilej wspominam prezenty w postaci książki, bo... od razu widzę całą historię:) np. gdy dostałam stare, wysłużone, z żółtymi kartkami "Wichrowe wzgórza" to od razu mówiąc o tej książce, widzę wrzosowiska, surową Anglię, ponury dom, niczym opuszczone zamczysko ......   <marzy>.

Reklama

6

Dla mnie niestety internet wyparł trochę książkę... Kiedyś czytałam bardzo dużo - mniej lub bardziej wartościowych książek, bo byłam młodziutka, to na jakieś wielkie wody się nie rzucałam wink Teraz czytam bardzo mało - i jedną książkę bardzo długo, bo nie mam czasu jej kończyć. Ale natchnęło mnie dzisiaj i chyba wybiorę się do biblioteki smile
A ostatnią książkę - miesiąc temu czytałam "Tylko razem z córką" - i właściwie tego typu książki lubię najbardziej.

"Nie bój się, uwierz w siebie, masz już wszystko, poczuj więc, że przed tobą cała przyszłość, przecież wiesz"
"Trzeba przecież kochać coś, by żyć. Mieć gdzieś jakiś własny ląd choćby o te dziesięć godzin stąd"

7

Bardzo lubię czytać książki smile Jednak muszę mieć do tego odpowiedni nastrój i trochę czasu, bo jak już zacznę czytać to mnie nie ma, czytam godzinami.
Książka jest dla mnie bardzo dobrą, czasem kształcącą, rozrywką.
Internet jest czymś zupełnie innym. Jedynie można patrzeć na to pod kątem poświęconego czasu. Gdy mam dobrą książkę w zanadrzu - Internet idzie w odstawkę tongue
Wiele ciekawych książek dostałam i trudno mi wybrać jedną, najwięcej dla mnie wartą.
Książki kupuję rzadko, częściej kupuje mi je mój brat, bo uważa, że nie warto na nich oszczędzać. Nie mam oporów, żeby korzystać z biblioteki publicznej, co od czasu do czasu czynię big_smile

''Być czy mieć?
Być z tym, co się ma.''

8

Catwoman napisał/a:

Chodzi mi oczywiście o zawartość smile

Ze względów emocjonalnych to książka, którą dostałam od córki. Zbiór esejów o Herbercie, jeden z esejów był autorstwa mojej córki.

Z innych względów to książka o Katyniu, którą dostałam od przyjaciela w 1983 lub 82 r. Rzecz jasna w komunie zakazana, przemycił ją dla mnie z zagranicy.

Posty [ 9 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » KULTURA » 23 kwietnia światowy dzień książki i praw autorskich.

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin
© www.netkobiety.pl 2007-2016