Wartość, godność człowieka... - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Wartość, godność człowieka...

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 15 ]

1

Temat: Wartość, godność człowieka...

"Kim jestem? Jestem słowem wypowiedzianym przez Boga.
Czy Bóg może wypowiedzieć słowo, które nie ma żadnego znaczenia?". Thomas Merton



Prostytutka stojąca na ulicy - której klientem może zostać przecież ktoś nam bliski, partner, mąż, ojciec...

Bezdomny roztaczający fetor nie mytego od dawna ciała i alkoholu, od którego ludzie odsuwają się, byle dalej od smrodu...

Kochanka, która niszczy małżeństwo, byleby tylko nie zniszczyć swojej miłości...


Jak łatwo oceniać. Jak łatwo "rzucić kamień".
Trudno mi dostrzec w tych i innych ludziach wartość. Wartość prostytutki, alkoholika, siksy niszczącej cudze życie.
Ale podziwiam osoby, które niosą takim ludziom pomoc, potrafią dostrzec w nich wartość, dbają o ich godność. Zmieniają ich życie.
Trudno mi słowa Thomasa Mertona przecież na innych, na każdego człowieka - bez wyjątku. Choć wiem, że to jedyna właściwa droga, jedyna możliwość.

Zapraszam do refleksji...

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: Wartość, godność człowieka...

Wierzę, że wszystko to co się dzieje na świecie ma swoją przyczynę i głęboko ukryty sens.  Dla mnie każdy człowiek jest wart tyle samo, ponieważ wszyscy pochodzimy od tego samego Boga, który jest w każdy z nas, także w prostytutce i alkoholiku. Idziemy jednak innymi drogami. Jedni wybierają ciężkie doświadczenia, choroby, inni omijają problemy w swoim życiu.
Alkoholicy to ludzie przede wszystkim bardzo pogubieni i nieszczęśliwi, bardzo oddaleni od Boga. Nienawidzą siebie i ludzi ,z którym przyszło im żyć, krzywdząc ich. Otoczenie odpłaca im tym samym.
Wierzę w reinkarnację, także myślę że ludzie, godzą się na przykre doświadczenia, ból, ponieważ dzięki nim mogą wzrastać i odkupić swoje winy z poprzedniego życia. Żona alkoholika także wybiera taki los, jest jej to potrzebne.
Każde doświadczenie to lekcja, którą przepracowujemy. Dzięki nim wzrasta  nasza świadomość.
A my mając styczność z osobami którym się ?nie powiodło? możemy przede wszystkim uczyć się empatii, niesienia bezinteresownej pomocy, więc nam też są potrzebni ?tacy ludzie?.

3

Odp: Wartość, godność człowieka...

Ciekawe....zastanawia mnie dlaczego akurat prostytutka i alkoholik? Ludzie pogubieni, oddaleni itp. A co można powiedziec o wojsku, które zabija niewinne dzieci w imie jakiejs  idei? A co z księdzem, który łamie sluby czsystości? Dlaczego alkoholik? Alkoholizm jest chorobą więc skąd taki przykład? To tak jakby wymienic rakowca lub cukrzyka...a prostytutka, która ma 14 lat? Dlaczego to robi?
Sztuka jest radzenie sobie w życiu. Choroby sa wyrazem zagubienia w psychice. Czy należy czuc sie lepszym od alkoholika i prostytutki? Uważam, że nie. Może oni są lepsi od innych...kto to wie?

4

Odp: Wartość, godność człowieka...

Muszę się zgodzić z ostatnią wypowiedzią... Nie znasz ludzi, nie wiesz dlaczego on jest alkoholkiem albo dlaczego ona stoi na ulicy? A może ktoś ja zmusza, może  musi to robić żeby żyć? I przez to jest gorsza. Bo ktoś jej zrobił krzywde...

5 Ostatnio edytowany przez orszulik (2011-03-19 21:12:51)

Odp: Wartość, godność człowieka...

Wydaje mi się, że każdy człowiek jest istotą wartościową.
Czy wiecie, że Maciej Kozłowski miał w swoim życiu epizod gdy reguralnie nocował na dworcu centralnym w Warszawie a przecież fakt ten nie ujmuje nic jego aktorstwu. Dla mnie wspaniały aktor i bardzo żałuje, że go nie ma. Jego koleje życiowe zapewne miały wpływ na to że tak bardzo pózniej pomagał innym.
Na dworcu wśród brudnych bezdomnych są osoby również po studiach, tyle że kto by w to wnikał jeśli jedyne co chcemy widzieć to brud tych ludzi. A oni często też mieli dom ale stracili bo żona wszystko zagarneła, bo dzieciom przeszkadzali, bo stoczył ich nałóg.
Ja nie jestem inna zdarza mi się grymas wstrętu na twarzy, gdy przechodzi obok mnie zaniedbany, śmierdzący człowiek.

A co z ludzmi odsiadującymi w więzieniu, tam też zdarzają się ludzie z przypadku.
Nie każdy planuje zabić.
Kto nie zna przepychanek domowych.
Czasem niewiele trzeba aby spowodować czyjeś kalectwo cz nawet śmierć.

Kiedyś zszokował mnie artykuł o mafii wystawiającej przy drodze dziewczyny, które nie pracują tam z własnej woli.
Do czasu tego artykułu czułam do tych dziewczyn obrzydzenie, teraz zastanawiam się jak to możliwe, że stoją, nikt ich nie legitymuje, nikomu nie przeszkadza, policja udaje, że nie widzi.

Staram się nie oceniać, próbuje zrozumieć.
Cenie ludzi, którzy pokonują swój los, swoje słabości i tych którzy staneli na ich drodze i zobaczyli w nich człowieka.

6

Odp: Wartość, godność człowieka...

A co z osobami, które często przez swoją głupotę, niszczą życie innych? Nad nimi nikt się nie lituje, ciskamy na nich gromy. A co z ich godnością?

Odp: Wartość, godność człowieka...
allegra90 napisał/a:

A co z osobami, które często przez swoją głupotę, niszczą życie innych? Nad nimi nikt się nie lituje, ciskamy na nich gromy. A co z ich godnością?

Masz na myśli głupotę w stylu jazda po spożyciu alkoholu?

8

Odp: Wartość, godność człowieka...
takijedenfacet820 napisał/a:
allegra90 napisał/a:

A co z osobami, które często przez swoją głupotę, niszczą życie innych? Nad nimi nikt się nie lituje, ciskamy na nich gromy. A co z ich godnością?

Masz na myśli głupotę w stylu jazda po spożyciu alkoholu?

Czytasz w moich myślach... big_smile
Ta seria ostatnich wypadków bardzo mnie poruszyła i też czułam pewną wściekłość na tych ludzi i żal mi było ofiar, ale jak posłuchałam komentarzy (do których dziennikarze zachęcali telewidzów) to mnie ciarki przeszły... Jestem za tym, że takim przestępcom należy się sprawiedliwa kara, ale taka fala nienawiści jaka spłynęła trochę mnie przeraziła... Przecież nadal mają godność należną człowiekowi...

Odp: Wartość, godność człowieka...
allegra90 napisał/a:

[...]
Czytasz w moich myślach... big_smile
Ta seria ostatnich wypadków bardzo mnie poruszyła i też czułam pewną wściekłość na tych ludzi i żal mi było ofiar, ale jak posłuchałam komentarzy (do których dziennikarze zachęcali telewidzów) to mnie ciarki przeszły... Jestem za tym, że takim przestępcom należy się sprawiedliwa kara, ale taka fala nienawiści jaka spłynęła trochę mnie przeraziła... Przecież nadal mają godność należną człowiekowi...

Nie, to nie telepatia tylko zdrowy rozsądek, jak to mawiał Krokodyl Dundee big_smile

Nie bardzo rozumiem o jakiej godności piszesz i o jakiej sprawiedliwej karze. Jak to niby ma wyglądać.

10

Odp: Wartość, godność człowieka...

Chodzi mi o to, że przez czyn jaki dany człowiek popełnił, ludzie traktują go jak śmiecia. A wartość, godność człowiek w mojej opinii to darzenie go szacunkiem po prostu ze względu na to, że jest człowiekiem.

Odp: Wartość, godność człowieka...

Wbrew pozorom jest tak traktowany godnie, nikt nie wystawia go w dybach na rynku, nie wydaje w ręce ludzi. Ludzie będą gadać z emocji i poczucia bezradności, tyle im pozostało.

12

Odp: Wartość, godność człowieka...

allegra90 - chciałabyś mieć takie przywileje jak on.
- mają bezpłatny wikt i opierunek,
- otrzymują bezpłatną odzież roboczą i codzienną,
- korzystają z bezpłatnego lokum z ogrzewaniem i oświetleniem, bez opłat za wodę, gaz, prąd, wywóz śmieci, abonament RTV,
- mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną bez konieczności uprzedniego opłacania składek,
- pozostają pod staranną, bezpłatną, całodobową ochroną przed przemocą ze strony współtowarzyszy, a także innych osób, które by mogły im zagrażać,
- nie mogą być przymuszani do pracy.

13

Odp: Wartość, godność człowieka...

Ale ja nie to mam na myśli. Kara się należy takiemu człowiekowi, samo odizolowanie od społeczeństwa jest już jakąś karą. Co do samych więzień to różny ''standard'' jest w nich obecny.
Może inaczej napiszę: nie zdarzyło wam się pomyśleć, że ktoś nie jest nic wart, bo zrobił coś złego?

14

Odp: Wartość, godność człowieka...

allegra90 właśnie dlatego, że jest coś wart i ma jakąś tam godność powinien ponieść zasłużoną karę.

A dziś się z ludzi robi bydlęta, które za nic nie odpowiadają.

Posty [ 15 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » RELIGIA - DUCHOWE POSZUKIWANIA » Wartość, godność człowieka...

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024