przepisanie domu, zrzeczenie się własności - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2013-03-05 14:05:26

LeeBee
100% Netkobieta

przepisanie domu, zrzeczenie się własności

Mam pytanie.

Moja babka ma dom. Jej mąż zmarł. Miała dwóch synów (jeden to mój ojciec). Mój ojciec zmarł.

Podobno babka przepisała dom na drugiego syna jeszcze przed śmiercią drugiego. Zastanawiam się czy mój ojciec się zrzekł bo wtedy nie należy się mi zachowek. Czy można to jakoś sprawdzić samodzielnie czy lepiej wynająć do tego prawnika?

Jeśli jednak nie zrzekł się, to czy już w tej chwili można żądać zachowku czy lepiej poczekać do śmierci babki?
Czy sprawy zachowku ulegają przedawnieniu?

12.03.2014 - KOCHAM :*

#2 2013-03-05 15:24:10

kjersti
Redaktor Działu Prawo

Re: przepisanie domu, zrzeczenie się własności

Roszczenie o zachowek przedawnia się po upływie 5 lat od ogłoszenia testamentu albo od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Kiedy zmarł mąż babki, a nie było testamentu po nim dziedziczyła babka, Twój ojciec i jego brat w częściach równych. Potem po ojcu Ty, inne jego dzieci i jego żona. Pytanie, kiedy babka przepisała dom. Czy ten dom należał tylko do niej w momencie przepisania? Czy to był udział w spadku po mężu? Jeśli tak, to czy było sądowe stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dzedziczenia? Czy przepisała w formie darowizny?
Czy chodzi Ci o zachowek na podstawie tego domu czy ogólnie majątku dziadka i ojca? Bo jeżeli w chwili przepisania domu przez babkę na drugiego syna należał on w całości do niej (a jeśli przepisała to zapewne tak), to ta darowizna wejdzie do schedy spadkowej po babce tylko jeśli od przepisania do otwarcia spadku nie minie 10 lat.

"I don't even want to try
to become the one who will save your halo."

#3 2013-03-05 21:43:14

luc
Przyjaciółka Forum

kjersti napisał:

Roszczenie o zachowek przedawnia się po upływie 5 lat od ogłoszenia testamentu albo od otwarcia spadku,

Czy chodzi Ci o zachowek na podstawie tego domu czy ogólnie majątku dziadka i ojca?

darowizna wejdzie do schedy spadkowej po babce tylko jeśli od przepisania do otwarcia spadku nie minie 10 lat.

Muszę sprostować:

1.trzeba pamiętać, że do 2011 r. termin ten był krótszy i wynosił 3 lata.

2.zachowek odnosi się do całości spadku, a nie jego poszczególnych składników (ustala się czystą wartość spadku rozumianą jako  różnicę między wysokością aktywów wchodzących w skład spadku a wysokością długów spadkowych).

3.jeżeli darowizna była dokonana na rzecz spadkobiercy, to nie ma znaczenia kiedy została uczyniona (darowizny dolicza się wówczas do spadku bez względu na czas ich dokonania).

#4 2013-03-06 09:21:14

kjersti
Redaktor Działu Prawo

luc napisał:

Muszę sprostować:

1.trzeba pamiętać, że do 2011 r. termin ten był krótszy i wynosił 3 lata.

Dziękuję za uzupełnienie informacji. Rzeczywiście pominęłam ten fakt. Oznacza to, że jeżeli do ogłoszenia testamentu albo otwarcia spadku doszło do dnia 22.10.2008 r. włącznie, roszczenie przedawniło się po 3 latach. Natomiast od daty 23.10.2008 r. liczymy już 5-letni termin przdawnienia, gdyż nowelizacja weszła w życie 23.10.2011 r.

luc napisał:

2.zachowek odnosi się do całości spadku, a nie jego poszczególnych składników (ustala się czystą wartość spadku rozumianą jako  różnicę między wysokością aktywów wchodzących w skład spadku a wysokością długów spadkowych).

Oczywiście. Nie miałam na myśli rozdzielania składników, a uściślenie o co konkretnie chodzi Leebee, gdyż z treści postu wynika, iż zależy jej na zachowku obliczanym również na podstawie wartości domu, a opisany stan faktyczny nie wskazuje jednoznacznie, że dom w ogóle wchodzi w skład schedy spadkowej, z której chce dochodzić zachowku. Stąd moje pytanie.

luc napisał:

3.jeżeli darowizna była dokonana była na rzecz spadkobiercy, to nie ma znaczenia kiedy została uczyniona (darowizny dolicza się wówczas do spadku bez względu na czas ich dokonania).

"Art. 994.

§ 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku."

Przepis ten wyłącza ze schedy spadkowej darowizny na rzecz osób nie będących spadkobiercami oraz uprawnionymi do zachowku, a także te dokonane przed więcej niż 10 laty. Kształt przepisu, który wyróżnia osoby nie będące spadkobiercami moim zdaniem jasno powinien wskazywać, że termin dotyczy pozostałych-a więc spadkobierców.
Jednak orzecznictwo potwierdza, że termin dotyczy wymienionych "nie-spadkobierców" i nieuprawnionych do zachowku. Dziwi mnie tylko w takim razie, dlaczego w przepisie osoby te dodaje się po kolejnym słowie "darowizn", co wskazywałoby na osobne traktowanie tych darowizn i tych objętych terminem.
Ale że sama wcześniej mówiłam, iż przepisy bywają nieprecyzyjne, nie będę z oczecznictwem i komentarzami dyskutować smile

Powtórnie dziękuję za zwrócenie uwagi.

Ostatnio edytowany przez kjersti (2013-03-06 09:33:19)

"I don't even want to try
to become the one who will save your halo."

#5 2013-03-06 12:27:35

LeeBee
100% Netkobieta

Dziadek zmarł w kwietniu 2011
Ojciec zmarł w kwietniu 2012

No właśnie sytuacja jest o tyle trudna, że mój ojciec był alkoholikiem, a babka się na nas (matkę, mnie i brata ) wypięła ładnie mówiąc. Jeszcze przed śmiercią ojca babka mówiła, że dom już nie jest jej, kiedy mama proponowała, żeby ta, wzięła darmozjada do siebie (bo mama mieszkała w wynajmowanym mieszkaniu). Jeśli przepisała, że raczej nastąpiło to po śmierci dziadka. Możliwe, że przy podziale spadku, ale nie wiem czy był to blef czy nie. Poza tym wiem, że ojciec musiałby się notarialnie zrzec prawa do spadku. A dom był współwłasnością dziadków (bądź własnością dziadka) Po śmierci ojca nie mogła nic zrobić, wiadomo, bo wtedy już m.in. ja jestem spadkobiercą, ale nie wiem co się stało między śmiercią dziadka a ojca. No i jak można się domyślić, nikt z zainteresowanych mi takich informacji nie udzieli.

1. W jaki sposób można dotrzeć do dokumentów świadczących o zrzeczeniu się mojego ojca do części spadku (jeśli do tego doszło).

Oczywiście mówię "dom", ale chodzi o majątek. Wiadomo, ten dom stanowi największą wartość.

#6 2013-03-06 20:26:33

luc
Przyjaciółka Forum

LeeBee napisał:

Poza tym wiem, że ojciec musiałby się notarialnie zrzec prawa do spadku. 

W jaki sposób można dotrzeć do dokumentów świadczących o zrzeczeniu się mojego ojca do części spadku (jeśli do tego doszło).

Co do pierwszej kwestii to niekoniecznie. Jeśli byłaby umowa dotycząca zrzeczenia się spadku to rzeczywiście musiałaby być w formie aktu notarialnego. Z tym, że takie umowy rzadko są zawierane. W sytuacji opisanej przez Ciebie to raczej mało prawdopodobne, choć oczywiście nie jest wykluczone.
Jeżeli natomiast była sądowa sprawa o dział spadku to wystarczyło, że Twój ojciec oświadczył przed sądem, że nie domaga się żadnej części spadku.
Aby ustalić czy była sprawa spadkowa po dziadku, musisz pójść do sądu (sądem właściwym jest sąd miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy czyli dziadka). W sekretariacie wydziału cywilnego odszukasz w repertorium (po nazwisku dziadka) z konkretnego roku (sprawdzić możesz wszystkie lata po smierci dziadka) sygnaturę sprawy, jeżeli faktycznie została przeprowadzona. Tobie, jako spadkobiercy uczestnika postępowania powinni udostępnić akta do wglądu (może to nie być od razu, bo akta mogą być w archiwum - wtedy umówisz się na termin). Z akt dowiesz się jakie zapadło postanowienie dotyczące działu spadku i jakie oświadczenie ojciec składał.

#7 2013-03-07 08:06:19

LeeBee
100% Netkobieta

Świetnie, dziękuję Luc. Wiem teraz od czego zacząć.
A powiedz mi jeszcze jedną rzecz. Działu spadku zawsze dokonuje się przed sądem?

Druga sprawa. Po moim ojcu tez nie jest porządek zrobiony. Nie było sprawy o dział spadku, ja i brat nie odrzuciliśmy spadku (czy jak to się tam fachowo nazywa) na rzecz mamy (połowa mieszkania należała do ojca).
Czy też powinno to zostać załatwione przed sądem?

Ostatnio edytowany przez LeeBee (2013-03-07 08:09:59)

#8 2013-03-07 14:22:09

dayzi
Przyjaciółka Forum

Moim zdaniem, nie jesteś strona w sprawie spadku po dziadku, dopóki nie przeprowadzisz postępowania po ojcu. Zachowku możesz żądać, gdy był TESTAMENT. W innym wypadku wnosisz o nabycie spadku, jako spadkobierca ustawowy.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#9 2013-03-08 01:32:08

luc
Przyjaciółka Forum

LeeBee Dział spadku może być dokonany w drodze postępowania sądowego. Może być też dokonany w drodze umowy między spadkobiercami. Umowa może mieć dowolną formę, z tym że jeżeli dotyczy nieruchomości to musi być zachowana forma aktu notarialnego.
Sprawy po ojcu warto uporządkować.
Zacząć trzeba od stwierdzenia nabycia spadku. Może być dokonane w drodze postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku albo w drodze poświadczenia dziedziczenia. Ten drugi akt sporządza notariusz. DOtyczy dziedziczenia ustawowego lub testamentowego (z wyłączeniem testamentów szczególnych). Przed notariuszem muszą stawić się wszyscy potencjalni spadkobiercy i złożyć zgodne oświadczenia. Muszą być też podane numery PESEL (co powoduje wyłączenie sporządzania takich aktów co do spadków otwartych przed lipcem 1984 r.). Notariusz może też (a właściwie - musi) odmówić w pewnych sytuacjach sporządzenia takiego aktu - szczegóły w ustawie prawo o notariacie.
Po sporządzeniu aktu, notariusz dokonuje wpisu do informatycznego rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia. Po zarejestrowaniu, taki akt ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Droga u notariusza jest nieco droższa (rzędu 100-200 zł), ale szybsza niż w sądzie.

dayzi napisał:

Moim zdaniem, nie jesteś strona w sprawie spadku po dziadku, dopóki nie przeprowadzisz postępowania po ojcu.

Zachowku możesz żądać, gdy był TESTAMENT. W innym wypadku wnosisz o nabycie spadku, jako spadkobierca ustawowy.

Jeżeli sprawa o dział spadku już się zakończyła to oczywiście stroną nie jest - bo nie ma już prowadzonej sprawy.
Jeżeli nie była przeprowadzona, to w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie jest konieczne legitymowanie się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po ojcu (po dziadku dziedziczy ojciec LeeBee, a nie LeeBee, a krąg uczestników ustala sąd na podstawie zapewnienia spadkowego i przesłuchania stron oraz aktów USC). Natomiast w sprawie o dział spadku, rzeczywiście konieczne jest uprzednie stwierdzenie nabycia spadku gdyż konieczne jest ustalenie wysokości udziałów (dziadkowi sąd nie przydzieli fizycznie żadnej części spadku, skoro on nie żyje).

Roszczenie o zachowek przysługuje NIE TYLKO wówczas gdy był sporządzony testament. Spadkobiercy, nawet temu, który dochodzi do dziedziczenia w drodze ustawy (czyli nie było testamentu) też może przysługiwać prawo do zachowku (np. gdy na skutek rozporządzeń, np. w drodze darowizn, wartość spadku spadła poniżej kwoty zachowku lub w ogóle spadła do zera czyli spadkobierca nie otrzyma należnego zachowku).

#10 2013-03-14 19:49:27

izabelkaomg
Niewinne początki

mam takie pytanie ojciec przepisal gospodarstwo rolne mojemu bratu ja i siostra nic ,matka nie zyje ale tak gospodarstwo bylo tylko ojca ,czy mam jakas szanse sie odwolac  aby tez cos dostac

#11 2013-06-11 12:14:54

grego69
Niewinne początki

Witam wszystkich,
Mam takie pytanie: kilka lat temu, ok. 6 czy 7 zmarła moja Babcia, która miała gospodarstwo rolne. Nie było sprawy spadkowej i tak naprawdę nie wiadomo co po sobie pozostawiła a miała 3 dzieci. Podobno przed śmiercią przepisała całe gospodarstwo na jednego z synów. Czy jest jakaś szansa na uzyskanie cokolwiek przez pozostałe dzieci po tych lata?
Pozdrawiam,
Grzegorz

#12 2013-06-25 14:17:02

smutna37
Zaglądam tu coraz częściej

witam was, mam pytanie bo nie wiem co mam zrobic .Po smierci rodzicow ja i moje rodzenstwo odziedziczylismy wkład mieszkniowy po naszych rodzicach .W tym mieszkaniu została siostra a my z bratem od dawna tam nie mieszkamy .Ja chcialabym wyplacic swoja czesc tego wkladu mieszkaniowego ze społdzielni mieszkaniowej ale powiedziano mi ze spoldzielni nie wyplaci mi tej kwoty gdyz to siostra musi mnie splacic albo ja mam sie zrzec na jej rzecz .Wiem ze moge żadac od społdzielni wyplaty swojej czesci i ze to nie jest prawda co mi wciskaja .Wystarczy ze zloze wniosek o wyplate i przedstawie postanowienie z sadu o stwierdzeniu nabycia spadku .Czy moze mi ktos napisac czy sie myle czy nie .Z siastra nie mam zamiaru raczej sie odgadywac bo od ponad roku nie rozmawiamy ze soba. My z bratem nie jestesmy zainteresowani tym mieszkaniem i nie mamy zamiaru tam sie wprowadzac chcemy tylko wyplacic swoej czesci władu tj spadku .

#13 2013-06-25 19:37:38

dayzi
Przyjaciółka Forum

Jeśli zgadzasz się z bratem by siostra została w mieszkaniu to, siostra jest zobowiązana do spłaty Ciebie i brata.
Spółdzielnia wypłaci wkład tylko wtedy gdy "wszyscy"zrezygnujecie z mieszkania.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Stopka forum