rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem - Netkobiety.pl

Witaj na Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone przez kobiety dla aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Porozmawiasz na takie tematy jak : miłość, związki, psychologia, edukacja, finanse, religia, zdrowie i uroda...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!

#1 2009-05-13 18:05:15

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Właśnie dostałam od pracodawcy druk rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jednak nie podpisałam go ze względu na to że na wypowiedzeniu nie ma podanego powodu wypowiedzenia!!
Czy pracodawca miał prawo nie podać tego powodu rozwiązują ze mną umowę????

Mi osobiście wydaje sie że nie bo jest to krzywdzące dla pracownika który późnije otymuje świadectwo pracy na którym jest podane tylko że mowa rozwiązana za wypowedzeniem. Bez żadnego uzasadnienia co daje do myślenia przyszłym pracodawcą. Myślę że powód nie zostal tu podany gdzyż musiało by być wpisane coś w stylu wypowiedzenia z powodu redukcji etatów bądź likwidacji stanowiska. A czytałam że taki powód pociąga za sobą konsekwencje typu odprawa czy też moja walka o przywrócenia do pracy gdyby na moje miejsce kogoś przyjeli.
Co o tym myślicie? Czy ten powód powinien być podany?
Proszę o szybkie odpowiedzi gdyż musze podjąć decyzję co z tym zrobić

Super jest niekiedy a niekiedy to wcale...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica, a dzisiaj to dar losu!

#2 2009-05-13 18:27:41

karina85
Cioteczka Dobra Rada

Re: rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

ja gdy dostalam swoje wypowiedzenie rowniez nie byl podany powod sad

Ma prawo nie podawac powodu.

Ostatnio edytowany przez karina85 (2009-05-13 18:28:06)

#3 2009-05-13 18:34:41

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

w takim razie jest to chore prawo ale przypuszczam że jakoś da się je obejść jak każde w Polsce

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#4 2009-05-13 21:07:05

Lena
Moderator

kasiulka188 jeśli miałaś umowę o pracę na czas nieokreślony to pracodawca powinien wręczyć Ci pismo z uzasadnieniem przyczyny wypowiedzenia umowy

"Oświadczenie o zwolnieniu pracownika powinno być zawarte w formie pisemnej. Powinno także zawierać uzasadnienie wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca może przedstawić pracownikowi tylko jedno pismo, co zostało potwierdzone m.in. w wyroku z dnia 17.11.1998 r. (sygn. akt I PKN 331/98, OSNP 1999/21/690), w którym Sąd Najwyższy stwierdził, że „(…) przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie powinna być wskazana "w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu", ale nie oznacza to, że oświadczenie o wypowiedzeniu należy ograniczać tylko do jednego dokumentu (pisma). Funkcją regulacji zawartej w art. 30 § 4 KP jest bowiem to, aby pracownik dowiedział się od pracodawcy jaka jest przyczyna wypowiedzenia. Funkcję tę w pełni realizuje doręczenie pracownikowi pisma wypowiadającego umowę o pracę i drugiego pisma informującego o przyczynie wypowiedzenia. Pismo wskazujące przyczynę wypowiedzenia powinno być doręczone wcześniej lub równocześnie z pismem wypowiadającym umowę o pracę. (…)”

Natomiast w przypadku umowy na czas określony

Pracodawca wypowiadając umowę na czas określony nie ma obowiązku podawania w wypowiedzeniu przyczyny wypowiedzenia (art. 30 § 4 k.p.), nie ma też obowiązku konsultowania zamiaru wypowiedzenia takiej umowy z zarządem zakładowej organizacji związkowej (art. 38 k.p.) w razie, gdy pracownik jest jej członkiem lub gdy zakładowa organizacja związkowa wyraziła, na jego wniosek, zgodę na obronę jego praw pracowniczych (art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854).

"Przeszłość i teraźniejszość są naszymi środkami. Tylko przyszłość jest celem."

#5 2009-05-13 22:12:57

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

a może ktoś zna jakiś przepis prawny który naciąga to wypowiedzenie bez podania przyczyny i zmusza pracodawce do jej podania. Albo może ktoś ma jakiś pomysł jak coś takiego zrobić żeby pracodawca podał ów powód. Dodam jeszcze ze podobne wypowiedzenie dostało jeszce ok 12 osób. Czy to można podciągnąć pod zwolnienia grupowe? a jeśli tak to czy to coś da???

#6 2009-05-14 09:19:56

Lena
Moderator

kasiulka188 Kodeks pracy - dokładnie art. 30 & 4 o brzmieniu W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. reguluje, że pracodawca ma podać przyczynę i na niego możesz się powołać.

Jeśli natomiast chodzi o zwolnienia grupowe sprawa wygląda następująco:
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz. U. Nr 90 poz. 844 z późn. zm. oraz z 2004 Nr 96, poz. 959.

przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

1)10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2)10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
3)30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników
- zwanego dalej "grupowym zwolnieniem".

Liczby odnoszące się do pracowników, obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.

Co za tym idzie musiałabyś podać stan zatrudnienia w Twoim miejscu pracy, jak też sprawdzić czy zwolnienie tych osób nastąpiło w ciągu 30 dni. Musiałyby one mieć wpisane powody wypowiedzenia, ze stwierdzeniem że nie jest to z winy pracownika tylko wówczas można by to podciągnąć pod zwolnienia grupowe.

W momencie gdy uda Ci się dowieść, że masz do czynienia ze zwolnieniami grupowymi wówczas przysługuje Ci odprawa pieniężna, której wysokość zależy od stażu pracy.
Pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż dwa lata.
Odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia przysługuje, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch do ośmiu lat.
Jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy powyżej ośmiu lat przysługuje mu odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Wysokość odprawy pieniężnej wypłacanej przy zwolnieniu grupowym ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

#7 2009-05-14 12:15:06

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

Lena z tego co wiem to zwolniono ponad 10 osób w tym terminie w którym i mnie... tylko  że na wypowiedzeniach nie mamy nikt wpisane powodów wypowiedzeń..

#8 2009-05-14 14:19:52

Lena
Moderator

Kasiulka188 jeśli rzeczywiście zwolniono ponad 10 osób w krótkim odstępie czasu, do tego były to wszystko osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nie określony (to również jest bardzo ważnym kryterium) a w Waszej firmie jest zatrudnionych od 20 do 100 osób to wtedy macie prawo do odprawy. Jednak na wypowiedzeniach musielibyście mieć wpisaną informację, że są one z winy pracodawcy. Skoro nie macie podanych powodów to wygląda mi to właśnie na próbę uniknięcia odpraw.

Co w takiej sytuacji - wszystkie te osoby musiałyby zawalczyć o podanie powodu wypowiedzenia umowy, możesz też swoją drogą zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy i spróbować uzyskać tam jakieś informacje co w tej sytuacji można zrobić.

Bo inne wyjście jakie widzę to tylko Sąd Pracy.

#9 2009-05-14 15:08:14

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

problem polega na tym że wszyscy mieliśmy długoterminowe umowy na czas określony. Mianowicie na 10lat. A w polskim prawie są luki i kodeks pracy nakazuje pracodawcy podanie powodu tylko przy wypowiedzeniach umów na czas nieokreślony...
Więc że tak sie wyraże trochę lipa.
Jednak zastanawia mnie jak to jest z tymi zwolnieniami grupowymi czy wtedy też odgrywa rolę jaki typ umowy posiadamy?

#10 2009-05-14 22:07:47

Lena
Moderator

Tak kasiulka przy zwolnieniach grupowych odgrywa rolę typ umowy, która jest podpisana z pracodawcą. Proponuję dokładnie przeczytać moje wcześniejsze wypowiedzi.

Poza tym moja przewodnia rada - zanim zaczniesz mnożyć dodatkowe pytania czytaj dokładnie dodane odpowiedzi.

#11 2009-05-15 02:50:37

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

lena czytam tylko jakoś nie bardzo rozumiem...to tak jak kodeks pracy muszę analizowac kilka razy a jakoś ostatnio to nawet mi sie myśleć nie chce

#12 2009-05-15 10:30:38

Lena
Moderator

Niestety jeśli nie podajesz dokładnych danych - typ umowy, okres trwania, ilość osób zatrudnionych w firmie i ilość osób zwolnionych w przeciągu 30 dni to jedyne co mogę Ci napisać to całe paragrafy z ustaw i kodeksów.

Gdybyś napisała, że w przeciągu 30 dni zostało zwolnionych u Was ponad 10 osób przy czym firma zatrudnia mniej niż 100 osób, do tego wszystkie te osoby miały umowy o pracę na czas określony 10 lat to dla mnie sprawa byłaby jasna. Nie ma podstaw do tego by żądać podania powodu wypowiedzenia gdyż nie ma takiego obowiązku wg kodeksu. Gdyby zaś miały wszystkie te osoby podany powód - z winy pracodawcy, wówczas możnaby to podciągnąć pod zwolnienia grupowe.

#13 2009-05-15 11:20:16

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

no właśnie droga Leno o takie wyjaśnienie mi chodziło tym razem trafiłaś w 10. Czyli wygląda na to że dupa zbita....
Ale pomijając już ten fakt samego wypowiedzenia...dzwoniłam do firmy zapytać czemu nie ma wpisanego powodu skoro powód byl ewidentnie ze strony pracodawcy i usłyszaałam że nie mają obowiązku podawać. Po czym po moich wyjaśnieniach że na świadectwie pracy będę mieć póżniej wpisane że zostałam zwolniona że tak się wyrażę bez podaania przyczyny co z kolei bedzie na mnie źle rzutować na rozmowie kwalifikacyjnej u przyszłego pracodawcy bo może on sobie dośpiewać że zostalam zwolniaona np z powodu picia alkoholu w mijescu pracy czy zaniedbywania obowiązków, kadrowa przyznała mi rację i powiedziała że powpisuje nam na świadectwach pracy "z powodu likwidacji stanowiska". Co o tym sądzisz? czy to w czymś mi pomoże?

P.S. Lena czy ty jesteś może jakimś radcą prawnym abo kimś w tym rodzaju?

#14 2009-05-15 21:35:11

Lena
Moderator

Nie kasiulka nie jestem radcą prawnym po prostu orientuję się w kodeksie pracy z racji mojego zawodu, do tego uważam, że jeśli coś nas bezpośrednio dotyczy to powinniśmy to znać.

Dziwną macie kadrową moim zdaniem, bo powinna wiedzieć, że dopóki nie wpisze Ci na wypowiedzeniu dyscyplinarki czyli zwolnienia zgodnie z art. 52 KP (wypowiedzenie z winy pracownika) to inny pracodawca nie ma podstaw do tego by Cię o coś takiego jak picie alkoholu podejrzewać.

Co się zaś tyczy stwierdzenia "z powodu likwidacji stanowiska pracy"- jeśli wpisze Ci to w wypowiedzeniu to wówczas masz prawo ubiegać się o odprawę. Jest jedno ALE firma musi zatrudniać conajmniej 20 pracowników na umowę o pracę. Co do wysokości odprawy sprawa wygląda tak:

Jeśli pracownik pracował krócej niż 2 lata – należy wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat – przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Gdy pracował dłużej niż 8 lat - należy wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia

#15 2009-05-16 12:00:00

kasiulka188
Przyjaciółka Forum

Lena dziękuje bardzo za odpowiedź.
Mam jeszce jedno pytanie tym razem juz z troszke innej beczki. Pewna firma zaproponowała mi pracę. Tylko osoba która ze mna rozmawiała zapytała mnie w ten sposób czy byłabym gotowa zgodzic sie na taki warunek że w trakcie okresu próbnego pracuje pod własna działalnością gospodarcza a po okresie próbnym zatrudniają mnie na etat. Za bardzo nie wiem jak to ogarnąć. Jeśli wiesz o co w tym chodzi na jakich zasadach prawnych coś takiego miałoby sie odbywać to bardzo cie proszę wyjaśnij mi. Głównie chodzi mi o to do czego mnie to zobowiązuje prawnie i co mi a zarazem tej firmie daje to że na takich zasadach miałabym pracować.

#16 2009-05-17 22:42:22

Lena
Moderator

Jeśli chodzi o własną działalność gospodarczą nie sądzę, żeby dało się ją założyć tylko na 3 m-ce. Jednak niestety ten temat nie jest mi na tyle bliski by się w nim swobodnie poruszać.
Jakie korzyści ma z tego firma? Nie ponosi żadnych kosztów związanych z Twoim zatrudnieniem, ponieważ wszelkie składki opłacasz sobie sama. Co więcej wynagrodzenie dostajesz tylko i wyłącznie za wyniki pracy chyba, że zostanie to jakoś inaczej ustalone między Wami.
Więcej Ci w tym temacie nie powiem.

#17 2010-08-17 14:30:04

Agnieszka128
Tajemnicza Lady

Wszystko zależy od tego czy umowa zawarta była na czas określony czy nie. Przy wypowiedzeniu umowy na czas niekreślony pracodawca powinien podać przyczynę jej rozwiązania. Z tym, że jeżeli jej nie poda to wypowiedzenie jest ważne lecz prawnie wadliwe i pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy. Podstawą odwołania będzie naruszenie przepisów prawa pracy w zakresie rozwiązywania umowy o pracę na czas nieokreślony tzn. brak uzasadnienia dla wypowiedzenia. Przy umowie na czas określony bez względu na to czy trwała ona 2, 5 czy 10 lat pracodawca nie musi uzasadniać wypowiedzenia.

Stopka forum