architektura czy budownictwo? - Netkobiety.pl

Dołącz do Forum Kobiet Netkobiety.pl! To miejsce zostało stworzone dla pełnoletnich, aktywnych i wyjątkowych kobiet, właśnie takich jak Ty! Otrzymasz tutaj wsparcie oraz porady użytkowniczek forum! Zobacz jak wiele nas łączy ...

Szukasz darmowej porady, wsparcia ? Nie zwlekaj zarejestruj się !!!


Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » architektura czy budownictwo?

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Posty [ 35 ]

Temat: architektura czy budownictwo?

Mam pytanie jak myślicie jeśli chciałabym się kiedyś zająć projektowaniem to który kierunek studiów jest lepszy architektura i urbanistyka czy budownictwo?
Co sądzicie o każdym z tych kierunków? gdzie można dostać pracę po budownictwie a gdzie po architekturze?
Czy trudno jest się dostać na te kieruunki?

Zobacz podobne tematy :

2

Odp: architektura czy budownictwo?

Architektura to kierunek który jest objęty korporacją- i aby się do niej dostać trzeba się nieźle napracować:)

Ogólnie wszelkie inż. są dziś pożadani.

3

Odp: architektura czy budownictwo?

osobiście się wybieram na architekturę. Dlatego że mi bardziej odpowiada.
Jest o tyle ciężej się dostać, że trzeba zdać egzamin z rysunku.
Jeżeli chcesz się zająć projektowaniem, nie nadzorowaniem budowy to chyba lepsza będzaie architektura.
Ale ja się nie znam ;p

4 Ostatnio edytowany przez karol_cia_s (2009-05-05 17:55:58)

Odp: architektura czy budownictwo?

gdy podejmiesz studia na wydziale budownictwa to później twoja praca będzie się wiązała z wykonawstwem lub projektowaniem. Warto byłoby się zastanowić bo po tym wydziale nadal trzeba się kształcić, aby dość dobrze zarabiać (aby zostać kierownikiem budowy i mieć uprawnienia kierownicze a co za tym idzie dostawać pieniążki za tzw "pieczątkę" lub móc samodzielnie wykonywać projekty i móc je samemu wykonać i sprzedać bez żadnego nadzoru trzeba: mieć 2 lata praktyki (na wykonawstwo 2 lata i osobne 2 lata na projektówkę), prowadzić dziennik budowy, zaliczyć egzamin (kosztuje 2 srednie krajowe)który jest prowadzony 2 razy w roku ( pożądane jest ukończenie kursu -8 tyg weekendowego- który dość dużo kosztuje) i zdaje go ok 10% osób. Funkcja kierownicza wiąże się z dużą odpowiedzialnościa cywilno prawną (odpowiadasz za wypadki na Twojej budowie, za wszelkie decyzje i finansowo za źle wykonaną pracę) i jak mówi mój Radek "każdy kierownik jest siwy już przed 30-stką" ( autopsja). Bez uprawnień kierowniczych nie jesteś na budowie tzn "majstrem". Co do architektury to Ci nie poradzę (brak mi wiedzy)

5

Odp: architektura czy budownictwo?

Dzięki dziewczyny za radę. Otóż wiem że z budownictwem to nie tak łatwo i później trzeba te uprawnienia robić ale jak juz się to wszytko zdobędzie to coś z tego się osiagnie z pewnością. Najbardziej mnie drażni że do tego droga daleka a ja dopiero teraz sobie wymyśliłam że się tym zajmę(trzebabyło od razu po technikum). Zastanawiam sie właśnie nad ta architektura też tylko z  tego co rozmawiałam z gościem co zajmuje sie aranżacją wnętrz to mi powiedział że po architekturze nic poza tytułem inż nie mam i że małoczego się tamnauczę. A ja w sumie nie wiem jak to jest. Myślę o studiach niestacjonarnych. Plusem budownictwa jest to że semestr kosztuje 1800zł- architektury 4300zł, no i na budownictwo nie ma egzaminu z rysunku a z tego co sie orientuję to i po jednym i po drugim można zająć się projektowaniem. Minusem budownictwa jest to że studia niestacjonarne trwają 4,5 roku i na tej uczelni gdzie chce iść są tylko w systemie zaocznym, za to architektura trwa 3,5roku i jest wieczorowa. Oczywiście mówie tu o inż. Jeśli do tego wszytkiego doliczymy te wszystkie uprawnienia praktyki itp no to żeby te studia przynosiły skutki to ja juz będę po 30:( . Chyba troche późno się za to zabrałam.

6

Odp: architektura czy budownictwo?

mysle ze warto sprawdzic te ceny jeszcze raz na WSEiZ w wawie jest chyba taniej, a juz na pewno tam budownictwo jest fachowo robione od lat

7

Odp: architektura czy budownictwo?

Cóż, ja znam 3 osoby na architekturze i jedną na budownictwie. Ale oni wszyscy dopiero zaczynają, więc co któremu wyjdzie lepiej to dopiero za kilka lat się okaże.

8

Odp: architektura czy budownictwo?

no wlasnie wseiz jest bardzo fajnym miejscem, jak ktos szuka na budownictwo to w sam raz

9

Odp: architektura czy budownictwo?

Ja po 3 latach budownictwa nie zaluje (jeszcze:) ) swojego wyboru. Architektura jest o tyle gorsza, ze jak ktos napisal licza sie koneksje. Po budownictwie mozliwosci pracy ( w sensie roznorodnosc wykonywanej pracy) jest ogromna, ale trzeba sie ladnie napocic. Na architekturze jest moze 15% tego co robimy na budownictwie (chodzi mi tu o projektowanie konstrukcji, nie wygladu ).

10

Odp: architektura czy budownictwo?

Osobiście polecam budownictwo smile Zdaje mi się być bardziej konkretnym kierunkiem i z większym wachlarzem możliwości po ukończeniu ,ale to tylko mój punkt widzneia, gdyż interesuję się kierunkami technicznymi smile

11

Odp: architektura czy budownictwo?

Ja nie wiedziałaby na co się zdecydować. Jeśli chodzi o budownictwo, to mój facet w tym siedzi, ale "hobbystycznie" jako taka złota rączka i ostatnio montował w jednym domu uwaga... OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ. W domu żadnych grzejników, kominków, nic... Nic oprócz takich paneli, jakie można o tu zobaczyć http://www.infrapanel.pl/
Spotkałyście się z czymś takim? No ja byłam w głębokim szoku. Na chłopski rozum, to oczywiście żarówka się świeci i daje ciepło, ale żeby na tyle, żeby ogrzać cały dom? Hm...

12

Odp: architektura czy budownictwo?

heheh..technika jest posunieta o wiele dalej niż mogłoby się wydawać... sa juz nawet maszyny typu buldożer czy spychacz które jeżdżą i niwelują teren SAME.. bez ingerencji czlowieka.. wystarczy tylko podłączyć im malutkie urządzonko wielkości pendrive'a z wgranymi danymi - tak najprościej ujmując smile

13

Odp: architektura czy budownictwo?

wydaje mi się że po architekturze ma się nieco lepsze perspektywy (jeśli się jest dobrym ofc) ale też chyba trudniej się wybic... mam sporo znajomych na budownictwie, ba, połowa ludzi z mojego liceum z klas ścisłych poszła na budownictwo i wydaje mi się że może byc już przesyt

Odp: architektura czy budownictwo?

Nie wiem czy ciężko jest się dostać na budownictwo, ale wiem że bardzo ciężko jest na tych studiach. Maja bardzo ciężkie egzaminy i bardzo dużo muszą pracować już na studiach. ale z pewnością jest to bardzo opłacalny teraz zawód. jak skończysz te studia to zapewne szybko znajdziesz pracę.

15

Odp: architektura czy budownictwo?

Znajomy studiował budownctwo, ale dlatego że na architekturę się nie dostał hmm Mi sie zawsze marzyła archotektura, ale zbyt kiepska byłam z przedmiotów ścisłych.

16

Odp: architektura czy budownictwo?

Ja się wybieram na architekturę osobiście, ale wszystko zależy od tego, co chcesz później robić - budownictwo jest bardziej nastawione na konstrukcje i ogólne 'ogarnięcie' żeby się wszystko nie zawaliło, no i jak już któraś napisała, masz niezłą odpowiedzialność za to co wymyślisz smile A architektura to raczej projektowanie 'wyglądowe', ciekawe rozwiązania, tak na chłopski rozum.
Fakt jest taki, że żeby zdać na architekturę trzeba się nieźle napocić, np. na Politechnikę Wrocławską trzeba mieć zdaną matmę i fizykę, oczywiście najlepiej rozszerzone, a na Krakowską matmę i... historię! Dochodzi do tego jeszcze egzamin z rysunku, który jest tak skorumpowany, że najlepiej rok przed egzaminem iść do odpowiedniego profesora na 'kurs rysunku', tzn. płacisz i pokazujesz się parę razy, a później oni rozpoznają po kreska jaką rysujesz od kogo jesteś i przechodzisz (albo nie). Wredny jest ten świat... No chyba, że jesteś świetna w rysunku architektonicznym, to wtedy nie mają bata, muszą cię przyjąć smile

17

Odp: architektura czy budownictwo?
trzykropek napisał/a:

No chyba, że jesteś świetna w rysunku architektonicznym, to wtedy nie mają bata, muszą cię przyjąć smile

Moja przyjaciółka miała na Wrocławskiej z rysunku super oceny i bez niczego się dostała, a na krakowskiej polibudzie powiedzieli, że jej rysunek był beznadziejny (a chodziły do wykładowcy z polibudy, tylko nie na oficjalny kurs, a prywatnie). Mam znajomych w Krakowie i wiem jedno - polibuda się stacza i radzę tam nie aplikować.

18

Odp: architektura czy budownictwo?

Ja w tym roku zdałam na Architekturę krajobrazu, było ciężko, ale nie az tak jak myślałam. podejrzewałam, że nie zdałam, a później okazało się, że miałam bardzo dużo punktów i bez problemu mogłam od razu składać papiery:) Moim zdaniem budownictwo jest bardziej dla mężczyzn- a architektura hm,mm kobiety mają chyba bardziej rozwiniętą wyobraźnie i poczucie piękna smile
Na architekturze jest bardzo ciężko, wiem to już po pierwszym semestrze, ale myślę, że przetrwam:)

19

Odp: architektura czy budownictwo?
a_normalna napisał/a:

polibuda się stacza i radzę tam nie aplikować.

No super, to ja sobie robię jakieś idealistyczne mrzonki, a tu... Eh... Smutna rzeczywistość sad

20

Odp: architektura czy budownictwo?
Maya373 napisał/a:

Ja w tym roku zdałam na Architekturę krajobrazu, było ciężko, ale nie az tak jak myślałam. podejrzewałam, że nie zdałam, a później okazało się, że miałam bardzo dużo punktów i bez problemu mogłam od razu składać papiery:) Moim zdaniem budownictwo jest bardziej dla mężczyzn- a architektura hm,mm kobiety mają chyba bardziej rozwiniętą wyobraźnie i poczucie piękna smile
Na architekturze jest bardzo ciężko, wiem to już po pierwszym semestrze, ale myślę, że przetrwam:)

Ja mysle o architekturze wnetrz. Bardziej interesuja mnie meble, dobor oswietlenia itd.. Wiem, ze w Warszawie sa takie studia. Bo tak to na politechnikach, ale Architektura i Urbanistyka i potem specjalizacja aranzacja wnetrz.

21

Odp: architektura czy budownictwo?
nokia napisał/a:

Architektura to kierunek który jest objęty korporacją- i aby się do niej dostać trzeba się nieźle napracować:)

Po Budownictwie też się trafia do korporacji. Dla architektów jest to izba architektów RP, a dla absolwentów innych kierunków budowlanych izba inżynierów budownictwa. Żeby samodzielnie wykonywać pracę tak w jednej jak i w drugiej izbie trzeba odbyć praktykę projektową i wykonawczą oraz zdać egzamin przed komisją izbową.
A kim zostać, to najlepiej samemu przemyśleć co się chce robić. Zawody niby podobne ale architekt w prawie budowlanym jest postawiony jako nadrzędny wobec innych inżynierów. To on odpowiada za całość projektu. Będąc architektem będziesz miała możliwość pracy twórczej, przynajmniej w teorii. Będąc inżynierem innej specjalizacji raczej będziesz wykonawcą cudzych pomysłów. Pieniądze nie zależą tak bardzo od profesji, a od własnych umiejętności i łutu szczęścia. Na początku kariery nie liczyłbym jednak na duże pieniądze. Studenci i młodzi absolwenci, to naturalny rynek taniego mięcha armatniego big_smile

22

Odp: architektura czy budownictwo?
monisia130995 napisał/a:

Ja mysle o architekturze wnetrz. Bardziej interesuja mnie meble, dobor oswietlenia itd.. Wiem, ze w Warszawie sa takie studia. Bo tak to na politechnikach, ale Architektura i Urbanistyka i potem specjalizacja aranzacja wnetrz.

monisia130995 - ale architektura wnętrz to nie tylko ustawianie mebelków...
Tu masz wykaz przedmiotów na poszczególnych latach studiów. Na pierwszym roku na pewno wykosi większość "kreska" czyli geometria wykreślna smile
http://wa.pb.edu.pl/Kierunek-Architektura-wnetrz.html
Na dalszych może być problem z mechaniką i konstrukcjami. To czysta fizyka i matematyka jest.

23 Ostatnio edytowany przez monisia130995 (2014-11-05 13:41:28)

Odp: architektura czy budownictwo?
bbasia napisał/a:
monisia130995 napisał/a:

Ja mysle o architekturze wnetrz. Bardziej interesuja mnie meble, dobor oswietlenia itd.. Wiem, ze w Warszawie sa takie studia. Bo tak to na politechnikach, ale Architektura i Urbanistyka i potem specjalizacja aranzacja wnetrz.

monisia130995 - ale architektura wnętrz to nie tylko ustawianie mebelków...
Tu masz wykaz przedmiotów na poszczególnych latach studiów. Na pierwszym roku na pewno wykosi większość "kreska" czyli geometria wykreślna smile
http://wa.pb.edu.pl/Kierunek-Architektura-wnetrz.html
Na dalszych może być problem z mechaniką i konstrukcjami. To czysta fizyka i matematyka jest.

Ale ja nie napisałam nic o przestawianiu mebli.
Jeżeli nie spróbuje to sie nie dowiem czy to nie dla mnie. A lubie czytac pisma np. "Cztery kąty". Na architekturze i urbanistyce jest chyba więcej matematyki i fizyki. A architektura wnętrz to bardziej humanistyczny kierunek.

24

Odp: architektura czy budownictwo?
monisia130995 napisał/a:

Na architekturze i urbanistyce jest chyba więcej matematyki i fizyki. A architektura wnętrz to bardziej humanistyczny kierunek.

A daj spokój... Jak zaliczyłaś te przedmioty w szkole średniej, to nie będzie problemu.

25 Ostatnio edytowany przez monisia130995 (2014-11-05 13:54:48)

Odp: architektura czy budownictwo?

A Wzornictwo? To chyba też dosyć pokrewny kierunek. . . Zastanawiałam sie nad tymi dwoma. Na architekture i urbanistyke nie planowałam iść. Myślałam o Architekturze wnetrz i Wzornictwie.

Teraz też myśle o Inżynieri materiałowej lub chemicznej. Trudno jest sie dostać na te studia dzienne?

Chce studiowac. Teraz kazdy, nawet najslabszy uczen studiuje i sobie radzi. Wiec dlaczego i ja mialabym rezygnowac? Daje sobie rok przerwy by przemyslec dobrze wybor studiow. Ale za rok, dwa chce na nie isc.

26

Odp: architektura czy budownictwo?

O ile nauka o płaszczyznach, przenikaniu się płaszczyzn, wyznaczaniu krawędzi płaszczyzn, przenikaniu figur przestrzennych, perspektywie oraz liczeniu wytrzymałości belek, kratownic, łuków oraz sposobów ich ugięcia itp jest zaliczane do nauk humanistycznych, to owszem, architekturę wnętrz można zaliczyć do kierunków humanistycznych. smile big_smile
A "kreska" jest zaraz na pierwszym semestrze... I zazwyczaj wykładowcy geometrii wykreślnej bardzo nie lubią jak studenci nie potrafią sobie tych płaszczyzn wyobrazić smile big_smile

27

Odp: architektura czy budownictwo?
bbasia napisał/a:

O ile nauka o płaszczyznach, przenikaniu się płaszczyzn, wyznaczaniu krawędzi płaszczyzn, przenikaniu figur przestrzennych, perspektywie oraz liczeniu wytrzymałości belek, kratownic, łuków oraz sposobów ich ugięcia itp jest zaliczane do nauk humanistycznych, to owszem, architekturę wnętrz można zaliczyć do kierunków humanistycznych. smile big_smile
A "kreska" jest zaraz na pierwszym semestrze... I zazwyczaj wykładowcy geometrii wykreślnej bardzo nie lubią jak studenci nie potrafią sobie tych płaszczyzn wyobrazić smile big_smile

Tak czytałam w Cogito. Pamiętam. Było o tym.

28

Odp: architektura czy budownictwo?
monisia130995 napisał/a:

A Wzornictwo? To chyba też dosyć pokrewny kierunek. . . Zastanawiałam sie nad tymi dwoma. Na architekture i urbanistyke nie planowałam iść. Myślałam o Architekturze wnetrz i Wzornictwie.

Teraz też myśle o Inżynieri materiałowej lub chemicznej. Trudno jest sie dostać na te studia dzienne?

Chce studiowac. Teraz kazdy, nawet najslabszy uczen studiuje i sobie radzi. Wiec dlaczego i ja mialabym rezygnowac? Daje sobie rok przerwy by przemyslec dobrze wybor studiow. Ale za rok, dwa chce na nie isc.

29

Odp: architektura czy budownictwo?

Zdecydowanie architektura. Budownictwo, jako drugi kierunek. To bardzo dobry wybór.

30

Odp: architektura czy budownictwo?

A np. Architektura wnętrz albo Wzornictwo?
W sumie studia inzynierskie - inzynieria chemiczna, materialowa sa dosyc pokrewne. Tylko czy trudno sie na nie dostac?
Na artystyczne na pewno, bo tam liczy sie talent i szczescie. To moze lepiej pojsc na budownictwo, albo jakas inzynierie. . .

31

Odp: architektura czy budownictwo?
bbasia napisał/a:

O ile nauka o płaszczyznach, przenikaniu się płaszczyzn, wyznaczaniu krawędzi płaszczyzn, przenikaniu figur przestrzennych, perspektywie oraz liczeniu wytrzymałości belek, kratownic, łuków oraz sposobów ich ugięcia itp jest zaliczane do nauk humanistycznych, to owszem, architekturę wnętrz można zaliczyć do kierunków humanistycznych. smile big_smile
A "kreska" jest zaraz na pierwszym semestrze... I zazwyczaj wykładowcy geometrii wykreślnej bardzo nie lubią jak studenci nie potrafią sobie tych płaszczyzn wyobrazić smile big_smile

O tak - geometria wykreślna moja zmora 1 roku na budownictwie. Dobrze, że już mam to za sobą:) Co do budownictwa to sporo jest fizyki i matematyki. Ale wszystko zależy od wykładowcy i naszej pracy. Jak dobry wykładowca to  w prosty sposób wszystko wytłumaczy i przy odrobinie chęci poradzimy sobie. Po studiach typowo humanistycznych postanowiłam pójść na budownictwo (do tej pory nie wiem skąd w mojej głowie pojaiwł się ten pomysł) i nie żałuję. Staram się od pierwszego semestru włożyć dużo serca i pracy w te studia i wierzę, że to zaoowocuje w przyszłości.

32

Odp: architektura czy budownictwo?

Ostrzegam, iż skończenie studiów to nie wszystko. Po nich praktyka i dosyć ciężki egzamin na uprawnienia architektoniczne.

33

Odp: architektura czy budownictwo?

Egzamin na uprawnienia budowlane wcale nie musi być aż tak ciężki. Wystarczy w tym celu wykorzystać odpowiedni program i rozwiązać dużo testów.

34

Odp: architektura czy budownictwo?

Oba kierunki, tj. architektura i urbanistyka oraz budownictwo, mogą być dobrym wyborem dla osób zainteresowanych projektowaniem. Jednakże, kierunki te różnią się od siebie pod względem podejścia do projektowania oraz zakresu wiedzy, którą nabywasz.

35

Odp: architektura czy budownictwo?
Bartosz11 napisał/a:

Oba kierunki, tj. architektura i urbanistyka oraz budownictwo, mogą być dobrym wyborem dla osób zainteresowanych projektowaniem. Jednakże, kierunki te różnią się od siebie pod względem podejścia do projektowania oraz zakresu wiedzy, którą nabywasz.

Myślisz, że autorka wątku przez 14 lat nie poszła jednak na te studia, i czekała do tej pory na odpowiedź od "elokwentnego" spamera?

Posty [ 35 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź

Forum Kobiet » STUDIA, SESJA I ŻYCIE STUDENCKIE » architektura czy budownictwo?

Zobacz popularne tematy :

Mapa strony - Archiwum | Regulamin | Polityka Prywatności



© www.netkobiety.pl 2007-2024